YSCOLA'S YSCOLA'S vraagt Het rapport over Palestina LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 8 Juli 1937 De strijd in Spanje Twee deelen en een corridor voorgesteld Snel mooi bruin GEMENGD NIEUWS FINANCIEN De niet-inmenging. De kwestie der Italiaansche interventie in Spanje is opnieuw het onderwerp geweest van een door minister Eden in het Lager huis afgelegde verklaring in antwoord op verscheiden vragen der labour-afgevaardig- den Seymour Cocks en Fletcher over zekere beweringen, welke de regeering van Valen cia heeft vervat in een dossier, dat ter ken nis is gebracht van de Britsche regeering. „Voor zoover ik weet, aldus Eden, bevat dit document geen enkel bewijs, dat Ita liaansche strijders na de van kracht ver klaring van het embargo op buitenland- sche vrijwilligers naar Spanje werden ge zonden, hoewel beide partijen bij den aan vang van het conflict hulp hebben gekre gen van vreemde contingenten en zulks in belangrijke mate. De regeering hecht grooter belang aan het terugtrekken van alle buitenlandsche strijders, die reeds in Spanje zijn en zij zal voortgaan al het mogelijke tot dat doel in het werk te stellen De woorden van Eden ontlokten protests van de oppositie. Noel Baker (labo".v) vroeg: „Wil Eden zeggen, dat sinds dim datum geen vreemde vliegèrs in Spanje zijn aangekomen?" Eden antwoordde: „Ik geloof niets van dien aard te hebben geïnsinueerd". m Engeland en Frankrijk zullen morgen één lijn trekken in de niet-inmengingscommis- sie. Van nieuwe voorstellen schijnt geen sprake te zijn. Valencia zal Duitsche en Italiaansche waarnemers weigeren. „Het voorstel tot plaatsing van vreemde waarnemers in de Spaansche havens zal een nadere beschouwing vergen. Maar in géén geval zou de Spaansche regeering erover denken de plaatsing van Italiaansche of Duitsche waarnemers in haar havens te aanvaarden." aldus Giral. de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken ten overstaan van journalisten op een pers conferentie. Geen spoor van een getorpedeerd schip gevonden. Het Britsche oorlogsschip Penelope, dat op zoek is geweest naar een boot van een Engelsch schip, dat in de Middell&ndsohe Zee door een duikboot van onbekende na tionaliteit getorpedeerd zou zijn, is te Barce lona teruggekeerd. Het heeft geen spoor van de boot gevonden. Van 't front. Zooals gisteren reeds was aangegeven, hebben bij Madrid de regeeringstroepen een aanval ingezet. Veel succes heeft het offen sief echter niet gehad. Gemeld wordt: Ondanks het spervuur der witte artillerie drongen de roode troepen tot de vijande lijke linies door, waar zich een felle strijd ontspon. Bijna overal waren de troepen handgemeen. De nationalisten wisten zich goed te hand haven. Na langen strijd moesten zij echter naar rechts en links wijken, waardoor een bres ontstond. De roode troepen drongen met eenige bataillons door deze bres heen, waarbij zij door eenige tanks werden ver gezeld, in de richting van Villanueva de la Canada. De witten deden hierop tegenaanvallen op de bres en slaagden erin, hun linies te herstellen. Bijna 4000 rooden bevonden zich toen achter de witte linies. Versterkingen werden herwaarts gezonden, juist op tijd, want twintig minuten later gingen de roode troepen weer tot den aanval over, om de bres weer open te stooten. Tot drie uur gistermiddag deden zij vergeefs aanvallen. De achter de linies der nationalisten af gesloten volksfronttroepen trokken in kleine colonnes op naar Brunete en kwamen in de onmiddellijke nabijheid van dit plaatsje. Hier werden zij echter aangevallen en om singeld, waarna onmiddellijk het vuur op hen werd geopend. Het is nog niet bekend, hoe hier de strijd is geëindigd, maar men acht het zeker, dat deze militiemannen, afgesneden ais zij zijn, zich zullen moeten overgeven. Gisteren bij het vallen van den avond be hielden de nationalisten de stellingen, die zij in den aanvang van het offensief inge nomen hadden. De omsingelde militietroe pen verdedigden zich toen nog stgeds, waarbij zij gebruik maakten van het ge schut hunner tanks. Naar raming hebben de roode troepen bij dezen strijd verscheidene duizenden dooden verloren. Men acht het niet onmogelijk, dat zij den strijd heden zullen voortzetten, om de ingesloten troepen te bevrijden. 4189 (Ingez. Med.) Er kan geen sprake zijn van een sa mensmelting of aanpassing tusschen de Joodsche en Arabische beschavingen, de reeds breede kloof tusschen de beide rassen zal voortgaan breeder te wor den, wanneer het tegenwoordige man daat gehandhaafd blijft, aldus de twee voornaamste conclusies van de historische analyse, opgesteld door de Britsche Koninklijke Commissie van onderzoek in Palestina. De commissie beveelt derhalve aan, een einde te maken aan het huidige mandaat en onderhandelingen te openen over ver dragen met de Arabieren en de regeering van Transjordanië aan den eenen en de zionistische organisatie aan den anderen kant, ten behoeve van een verdeeling van het land in drie stukken: 1. een met Transjordanië vereenigd Ara bisch gedeelte; 2. een Joodsch gedeelte; 3 een enclave onder Britsch mandaat, welke zich zal uitstrekken van een punt ten Noorden van Jeruzalem tot een punt ten Zuiden van Bethlehem, met een corri dor naar de zee, zich uitstrekkende van Jeruzalem tot Jaffa. Ook zou een mandaat moeten worden verleend voor het bestuur van Nazareth, met de bevoegdheid de heiligheid der wa teren en de oevers van het meer van Ti berius te waarborgen, en de godsdienstige eigendommen etc. te beschermen, welke in de Arabische en Joodsche staten respectie velijk voor de Joden en de Arabieren hei lig zijn. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. KANKERBESTRIJDING. Wij zullen er onze regeering erkentelijk vopr moeten zijn, dat zij een gedeelte der opbrengst van de verkoop van zomernost- zegels, ter beschikking stelt van de Kan kerbestrijding. Wel is waar is dit toege- wezene slechts een zeer klein gedeelte van het totaal der opbrengst en niet meer dan ook wordt toegedacht aan het „Geleide- hondenfonds voor blinden", maar het feit op zich zelf. dat de regeering zich aan de Kankerbestrijding meer dan te voren ge legen iaat liggen, is verheugend. Verheu gend is dit. omdat uit de statistieken, zoo als deze in de litteratuur vermeld staan, valt af te leiden dat niet alleen het aan tal kankergevallen belangrijk toeneemt, maar dat deze ziekte, doordat zij neiging vertoont zich uit te breiden onder jeugdi ger personen, uit een sociaal oogpunt ge vaarlijker dreigt te worden dan zij te voren reeds was. Dat het aantal gevallen toeneemt wijzen de cijfers uit die allerwege verzameld wor den. Hier kan volstaan worden met te ver melden dat waar ln 1920 op de 10.000 In woners te Weenen. niet minder dan 13 aan ka^er ten cronde zingen dit cijfer voor 1928 reeds gestegen was tot 19. Verder wees Liek er op, dat in Engeland en Wales in Voor de Joodsche en Arabische staten zijn de volgende grenzen getrokken: Van Rasannaguera volgt de grens de tegen woordige Noord-Oostelijke grenslijn van Palestina tot het meer van Tiberius, loopt door het meer tot den Jornaan, welke ge volgd wordt- tot een punt ten Noorden van Beisan, vanwaar de grenslijn de vlakte van Beisan passeert, langs den Zuid-rand van de vallei van Jezreel loopt tot bij Megiddo, om over den top van Carrnel in Zuidelijke richting te gaan tot den Oostrand van de zeevlakte, waar zij Westelijk afbuigt ter vermijding van Tulkarm en doorgaat tot den corridor Jeruzalem-Jaffa nabij Lydda, De Zuidelijke grens van den corridor gaat dan verder langs den rand van de vlakte tot een punt op 10 mijl ten Zuiden van Rehovot en slaat dan een Westelijke richting in tot aan de zee. Haifa, Tiberius, Safad en Acre zouden voor een zekeren tijd onder mandatair be wind moeten worden gehouden, terwijl de Arabische staat een uitweg naar zee zou moeten vinden te Jaffa. Met het oog op de mogelijke handels ontwikkelingen zou het toekomstig man daat een enclave moeten behouden aan de kust ten Noord-Westen van Guldaquabi met vrijen doorvoer van goederen tusschen den Joodschen staat en de enclave en eveneens naar de Egyptische grens te Rafah. De Joodsche staat zou aan den Arabi- schen staat een nader vast te stellen gel delijke toelage moeten betalen, terwijl, ge- gezien den weinig ontwikkelden toestand van Transjordanië het Britsche parlement den Arabischen staat twee miUioen pond sterling zou moeten toekennen. De aanbevelingen der commissie voor zien verder in den verkoop van landerijen en de uitwisseling van bevolkingsdeelen etc. Ingevolge de gebledsverdeellng en in afwachting van het sluiten van verdragen wordt voorgesteld, overgangsmaatregelen te nemen in het bijzonder ten aanzien van de controle op den verkoop van landerijen en op de immigratie. Al wil de commissie niet beweren, met haar voorstellen den Arabieren en Joden alles te geven, wat zij wenschen, zoo is zij er zich toch van bewust, dat de aanbeve lingen den Arabieren o.a. de zoo gewensch- te nationale onafhankelijkheid geeft en de mogelijkheid, op voet van gelijkheid met de naburige Arabieren samen te werken in de zaak van de Arabische eenheid en voor uitgang en dat de vrees wordt weggeno men, dat de heilige plaatsen onder Jood sche controle komen, terwijl den Arabieren bovendien een Joodsch subsidie, benevens twee millioen uit de Britsche schatkist worden verstrekt. De Joden krijgen een nationaal tehuis in den meest volledigen zin van het woord, waardoor zij het oorspronkelijk doel van het zionisme bereiken en eindelijk ophou den „het leven eener minderheid" te lei den. Het memorandum der Britsche regee ring verklaart verder, dat de regeering het voornemen heeft, de noodige maatregelen te nemen met het oog op haar verplichtin gen. voortvloeiende uit het Volkenbonds handvest en de andere internationale re gelingen. om de vrijheid te verkrijgen ult- i voering te geven aan het verdeelingsplan, i waaraan naar zij hoopt, de betrokken ge- 1 meenschappen effectief haar goedkeuring zullen verleenen. Het memorandum voegt hieraan toe, dat de regeering ondanks de talrijke ontmoedi gende proefnemingen al het mogelijke ge daan heeft, om de samenwerking tusschen Joden en Arabieren aan te moedigen in de hoop, dat eventueel de beide rassen hun nationale aspiraties aan elkander zouden aanpassen en één enkel gemeenebest mo gelijk zouden maken onder één regeering, maar dat zij tot de slotsom is moeten ko men. dat er een onverzoenlijke tegenstel ling bestaat tusschen beider streven, waar aan niet tegemoet kan worden gekomen onder het tegenwoordige mandaat. Zij is van oordeel, dat de aanbevelingen der commissie de beste kansen bieden op een succesvolle oplossing uit de impasse, waardoor, behalve de in het rapport ge noemde voordeelen voor beide gemeen schappen, in de plaats van vrees en arg waan, de indruk van vertrouwen en veilig heid zou moeten treden en beide volken een onschatbare hulp zouden moeten ver krijgen om tot vrede te komen. In afwachting van de uitvoering van het plan. is de Britsche regeering niet voorne mens, afstand te doen van haar verant woordelijkheid voor den vrede, de orde en een goed bestuur. De Joodsche immigratie tusschen Augustus 1937 en Maart 1938 zal de 8000 niet te boven mogen gaan. In Jerusalem en in alle Palestijnsche havens heerschte, in afwachting van de publicaties van het memorandum der Brit sche koninklijke commissie gisteren groote spanning. De bevolking hamstert levensmiddelen, uit vrees voor onlusten. In alle theaters, cinema's en openbare gebouwen waren luidsprekers aangebracht, tei verspreiding van de mededeelingen uit Londen In Haifa zijn verscheiden oorlogsschepen aangekomen. Vliegtuigen cirkelen boven Jerusalem. Overal worden troepen gereed gehouden, om, zoo noodig, ter handhaving van de orde in te grijpen. 1911 op elke 15 sterfgevallen er één aan kanker bezweken was. welke verhouding in 1926 reeds veranderd was van éen op de acht Dat helaas in de latere jaren ook jongere menschen het slachtoffer worden dezer ziekte, bewijzen de cijfers der 2e Chirur gische Universiteitskliniek te Weenen, welke ons door Manal gegeven werden, en waaruit blijkt dat circa 1931. van de 100 rectum carcinomen, niet minder dan 4 kwamen op rekening van patiënten tus schen de 40 en 50 jaren en één tusschen het 30ste en 40ste jaar. Verder lezen wij dat van de 100 borstkankergevallen aldaar er 12 waren van den zelfden leeftijd en van ae 100 maagkankers zeven tusschen het 30ste en het 50ste jaar ziek werden. Men ziet dus hoe deze zoo terecht ge vreesde ziekte zich langzaam maar zeker naar de jongere jaren verschuift. Reden tot. wanhopen geeft ons dit niet want meerdere lichtpunten zijn er, die er op wijzen dat wellicht maatregelen gevon den kunnen worden om deze ziekte tot op zekere hoogte te bestrijden. Een dezer licht punten is zeker wel. dat de vermeerdering der gevallen niet overal gelijk is en dat er plaatsen zijn waar van toename nauwe lijks gesproken kan worden. Dit gunstige moment wijst er op dat er invloeden zijn die de vermeerdering tegen gaan en het door AMILDA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tu.be 60 et. Doos 50 en 25 ct. 4187 Clngez. Med.) is plicht, zoowel van de overheid als van onze samenleving, om voorzorgen te tref- fen opdat de daartoe bekwamen in staat worden gesteld deze gunstige momenten te bestudeeren en zoo mogelijk tot klaarheid te brengen. Een der eerste maatregelen is dan wel die. dat aan de bevoegde Instan ties geld. zelfs veel geld wordt beschikbaar gesteld, teneinde hen in staat te stellen hun onderzoekingen naar alle richtingen te kunen uitbreiden. Wij hopen dan ook, dat in deze maanden het publiek, dus zij die bij de bestrijding van den kanker het meeste belang heb ben, op ruime schaal de zomerpostzegels koopen zullen en wij hopen verder dat de regeering niet alleen ln dit, maar in alle volgende jaren een zeer groot gedeelte der opbrengst van den verkoop der zomerpost zegels, beschikbaar zal stellen voor de kan kerbestrijding Dr. D. J. HULSHOFF POL Inspecteur v, d. Volksgezondheid b. d. Den Haag., 34 fietsen gestolen. Dievenbende te Tilburg achter slot. De politie te Tilburg is er in ge slaagd de hand te leggen op een die venbende, die in betrekkelijk korten tijd daar en in de omgeving niet min der dan 34 fietsen heeft gestolen. Vrijdag van de vorige week kwam der politie ter oore, dat te Diessen een nieuw Simplex-rijwiel te koop was aangeboden, hetwelk eenigen tijd ge leden te Tilburg was ontvreemd. Bij het onderzoek bleek, dat te Hilvaren- beek rijwielen aan landbouwers te koop waren aangeboden. De politie nam de personen, aan wie de fietsen te koop waren aangeboden, mee naar Tilburg en liet hun de foto's zien van eenige verdachte personen. Uit een der foto's herkenden zij den jongen, die de fietsen te koop had aangeboden. Het bleek te zijn de veertienjarige H. ten B., wonende te Tilburg. Toen de politie den veertienjarigen knaap ging arresteeren. trof zij in de woning eveneens diens 21-jarigen broeder J. ten B. aan en daar deze vrij goed beantwoordde aan het sig nalement, dat de landbouwers in kwestie, van den persoon, die met de fietsen bij Hen was geweest, hadden gegeven nam de po litie ook dezen J. mee. Inmiddels werd het onderzoek voort gezet en al spoedig bleek, dat deze beidé jongelieden geholpen door hun broeders, den 19-jarigen N. en den 16-jarigen H. ln het laatste halfjaar te Tilburg 27, te Breda 2, te Oisterwijk 3 en te Goirle 2 rijwielen hadden gestolen. Als verdacht van heling werden vervol gens aangehouden W. de J. te Gilze en P. van B. te Tilburg. Het zestal is naar Breda overgebracht. Het onderzoek duurt nog voort, daar men vermoedt nog verschillende fietsen te kun nen achterhalen. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW? Werk'ooze man te Amsterdam aangehouden. Te Amsterdam heeft de recherche een ongeveer dertigjarigen werkloozen man. wonende in de Haarlemmerhouttuinen, aangehouden, omdat hii er van verdacht wordt zijn vrouw van het leven te hebben willen berooven. De vrouw, die in den keuken in slaap was gevallen, werd door haar moeder, die op bezoek kwam. in diep-bewusteloozen toestand gevonden terwijl de gaskraan open stond. Ook de man. die zich in de slaapkamer bevond, was licht bewusteloos, Hii werd gearresteerd omdat de politie vermoedde, dat hij de gaskraan in den keuken had opengezet, met de bedoeling ziln vrouw te dooden. Met een zuurstof apparaat is de vrouw weer tot bewustzijn gebracht. Haar toestand is redelijk wel De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. ROEIBOOT OVERVAREN TE ROTTERDAM Een der inzittenden verdronken. Gistermiddag omstreeks drie uur waren de 24-jarige soldeerder R. Miedema uit de Rechthuisstraat en de 28-jarige J. Hense uit de Katendrechtsche straat te Rotter dam in een roeiboot op de Maas, ter hoogte van de Lloydkade aan den zuideroever aan het visschen naar staaldraad. In de on middellijke nabijheid van deze roeiboot be vond zich een tweede, waarin eveneens twee mannen hadden plaats genomen Op dat oogenblik naderde stroomafwaarts het motorschip „Jean", schipper v. d. Tuuk. Door den bouw van 't vaartuig zag de schip per allen de tweede roeiboot en bemerkte, hii de eerste niet. zoodat deze werd over varen en onmiddellijk in de diepte zonk. Dadelijk werden reddingspogingen aange wend en men slaagde er in M. aan wal te brengen, doch H. kon helaas niet worden gered en is verdronken. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Inzittende dame aan bekomen verwondingen overleden. Gis.ervoormiddag is op den rijksweg BredaEtten een auto, waarin gezeten waren de heer en mevr. v. D. uit Dordrecht geslipt en tegen een boom gereden. Beiden bekwamen ernstige verwondingen en moes. ten na eerste behandeling door dr. Hoek uit Etten naar 't St Ignatiusziekenhuis 'e Breda worden overgebracht. Mevr. v. D die een schedelfractuur had bekomen is aldaar in den loop van den namiddag aan de be komen verwondingen overleden. De toe stand van den heer v. D. die over inwendige pijnen klaagde was gisteravond bevredi gend. Naar wij nader vernemen, was de heer v. D. gistermorgen met ziln vrouw uit Dor drecht voor een vacantiereis vertrokken. OM DEN SCHAT VAN DE „THORPEHALL" Gistermiddag is door den waarnemend president van de Middelburgsche rechtbank mr. Porthelne in kort geding de zaak be handeld betreffende de goederen van 't Engelsche stoomschip „Thorpehall" welk schip, toen de Franco-troepen naderden, met een kostbare lading uit Bilbao is ver trokken en m Nederlandsch territoriaal gebied is blnnengeloooen. vervo'gens door den officier van justitie uit Middelburg in beslag is genomen en in de haven te Vlis- singen onder bewaking is gesteld. Nadat de advocaten van beide partijen aan het woord waren geweest, bepaalde de president de uitspraak op Zaterdag te 11 uur- voormiddag, AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Door onbekende oorzaak is eergistermid- dag ten huize van den heer Banning, direc teur der Coöperatieve Zuivelfabriek te Irnsum (Fr.) een gasapparaat in brand geraakt, ten gevolge waarvan de kleeren van mevrouw Banning, die in de keuken vertoefde, vlamvatten. Daar mevr. Banning alleen thuis was, werd het ongeval door niemand opgemerkt. Vermoedelijk is zij1 direct daarop buiten bewustzijn geraakt. Het dochtertje, dat van school thuiskwam, vond haar moeder in een verschrikkelijken. toestand liggen. Zij was geheel met brand wonden overdekt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is mevr. Banning in den loop van den avond overleden. Tel. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. Tengevolge van hooibroei is gisteravond de boerderij van den landbouwer P. Piek te Haskerhorne, gemeente Haskerland, in vlammen opgegaan. De bewoners, die juist te bed lagen, moesten in nachtgewaad de woning verlaten. Er kon niets worden ge red. De schade wordt door verzekering ge dekt. BUffENLANDSCH GEMENGD. 18 DOODEN BIJ EXPLOSIE OP BOERDERIJ. Tengevolge van het ontploffen van een stoomketel op een boerderij bij de stad Queretaro in Mexico zijn achttien men schen om het leven gekomen. ONWEER. Tijdens een hevig onweer is de bliksem geslagen in een weverij te Alesanderdorf (Silezie) waardoor de fabriek in brand vloog 120 wagons geweven stoffen gingen in de vlammen op. De schade wordt od drie millioen zloty geraamd. In het Duitsche Glatz zijn door den bliksem vier personen gedood, waarvan drie uit een gezin. NOODLOTTIG GEDRANG BIJ LEVENS- MIDDELENUITDEELING. In de nabijheid van Marrakesj in het zuiden van Marokko ls bij een uitdeeling van levensmiddelen aan behoeftigen zulk een gedrang ontstaan, dat drie vrouwen en twee kinderen, die onder den voet waren geloopen, om het leven kwamen. ONTPLOFFING IN EEN MUNITIE FABRIEK. In de munitiefabriek van de Fabrique nationale te Saint Michel bij Brugge, is bij een hevige ontploffing een arbeider gedood en zijn twee ernstig gewond. Het schijnt dat het ongeluk is ontstaan doordat de bakken, waarin de slaghoedjes worden ge worpen, niet met water waren gevuld. AARDTRILLINGEN OP CUBA Gisteren zijn te Santiago en omgeving op Cuba krachtige aardtrillingen gevoeld, waardoor onder de bevolking een paniek ontstond. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor, en evenmin werd eenige materieele schade aangericht. DE RUTTEN's BIERBROUWERIJ „DE ZWARTE RUITER" Dividend 4 pet. Aan het jaarverslag over het per 31 Maart j.l. afgesloten boekjaar van De Rutten's Bierbrouwerij "De Zwarte Ruiter", ontlee- nen wij aldus de N.R.Ct. het volgende: Het 44e boekjaar, aldus de directie, is wei het moeilijkste geweest van de laatste ja ren. De verhooging van diverse op ons be drijf drukkende lasten heeft de winst ge drukt. De verwachte taccijnsverlaging voor gedistilleerd en bier bleef uit. Nu de koop kracht van de bezoekers van onze verschil lende zaken blijkbaar verbetert, zijn wij> voor de toekomst hoopgevend gestemd. On ze liquide middelen zijn intact gebleven. Door de overneming van alle niet in ons bezit zijnde aandeelen der N.V. „Mercurius" is de Heck's Victoria Lunchroom te Amster dam, een filiaal van onze vennootschap geworden en is de balans van de N.V. „Mercurius"', evenais die van A. J. van Heek Co.'s Lunchroom Mij. n.v. eenvoudig- heidshalve in de onze opgenomen. Door de overneming van het gebouw der N.V. „Mercurius" bij nieuwen aanbouw had in de posthuizen een vermeerdering plaats ad f345.730. Uit de winst 1936/'37 werd af geschreven f. 72.471 waarna het balans- saldo f. 1.901.957 beloopt. Dit balans-saldo is, als gevolg van de belangrijke waardedaling der onroerende goederen in het algemeen, waarschijnlijk hooger dan de oogenblikkelijke verkoops- waarde. Door aanschaffing van nieuwe meubelen en onderneming der N.V. „Mercurius" werd de post meubelen verhoogd met f. 86.714. Als buiten gebruik gesteld of geheel afge schreven werden afgevoerd meubelen enz. met een aanschaffingswaarde van f. 5595. Uit de winst 1936/'37 werd afgeschreven f. 121.056 waarna het balans-saldo f. 383.369 bedraagt. Tot 31 Maart 1937 werd voor de inrich ting enz. van Cafetaria Amsterdam, in op richting, besteed f. 29 098. De verdere ver antwoording geschiedt in het boekjaar 1937/'38. Deze nieuwe zaak werd per 1 Mei 1937 met succes geopend. De winst bedraagt f. 107.085 (f. 107.006), nadat aan de afschrijvingen is toegevoegd f. 206.599 (f. 194.434). Aan de hoofdreserve wordt toegevoegd f. 21.417 en aan de bij zondere reserve i. 14.046. Het dividend be draagt onveranderd 4 pet. De exploitatie van de diverse afdeelingen. de interestbe rekening en het dividend ontvangen we gens deelneming in andere ondernemingen bedroeg f. 313.684 (f. 291.440). 2 3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10