Boldoot Het 34e Nationale Middenstands-congres Vogelenzang bereidt zich voor fthte Jaargang LEiDSCH Vmm, Wo«nsciag 1 Juii 1937 Derde Blad No. 23705 I KERK- EN SCHOOLNIEUWS Er komen 2&000 padvinders VRAGENRUBRIEK Geur Frischheid Verkwikking Eau de Cologne Behandeling van de prae-adviezen LUCHTVAART CORRESPONDENTIE (•Van onzen G.P.D.-redacteur Gunstig, uiterst gunstig gelegen Dit Is de eerste gedachte, die in het hoofd van den objectieven toeschouwer opkomt, wanneer hij door Vogelenzang ronddwaalt. De Padvinderswereld is er in geslaagd de hand te leggen op een prachtig stuk echt-Nederlandsch na tuurschoon, teneinde van 29 JuliIJ Augustus een kleine 30.000 padvin ders uit alle werelddeclen te her bergen. Men is er zich bewust van dat de tijd nu opschiet. En de argeloozc Wandelaar wordt er te Vogelenzang elke minuut aan herinnerd. Vracht auto's, hoog beladen met hout, rijden af en aan. Hamergeklop verstoort de stilte.... Er wordt hard gewerkt op het Jamborceterrein. In het Voortrekkerskamp zijn thans ruim 60 man gearriveerd: wegenverbeteraars en bruggenbouwers. Er zijn heel wat bruggen noodig hier en enkele weggetjes moeten ook nog voorzien worden van een beter wéftdek, wht er thans gereed, of bijna gereed is? In de eerste plaats het „marktplein" met de winkelgalerij. Uit den grond getooverd. Van hout opgetrokken. De bank om geld te wisselen is op een oor na gevild en het zelfde mag gezegd worden van het ont zaglijk groote restaurant-theater. Hier. op een terrein vlak bij den ingangs- •weg, heeft men reeds een massa werk ver richt. Het post- en telefoonkantoor ont breekt evenmin als de onontbeerlijke kap perswinkel. Als er iets niet op tijd in orde mocht zijn, van het „marktplein" en de „scout shops" kan men dat niet zeggen. En even min van het demonstratieterrein met zijn veie hooge tribunes. Vakmenschen zijn hier druk in de weer met het optrekken der tri bunes. Eén is er reeds gereed. En de an dere zullen binnen enkele dagen volgen. Deze tribunes, die op een ijzeren geraamte opgetrokken worden men neemt geen risico's! maken een massieven indruk. De toegangswegen, een belangrijk onder deel van het werk, worden eveneens verbe terd. Een groot gedeelte is reeds gereed. Een breede grintweg voert b.v. naar het huis, waar de kampstaf zetelt. Andere grintwegen leiden naar de 10 sub-kampen. Op een enkel stuk na zijn deze gereed. En waar dit niet zoo is, b.v. het laatste stuk weg naar het Voortrekkerskamp, daar pakt men dit nu ijverig aan. Na het eten gistermiddag trokken de Voortrekkers, de oudste padvinders, er, gewapend met schoppen en bijlen, al op uit, zich haastend naar de plaats waar hun arbeidskracht goed aangewend kon worden. Hun kamp, dat een der uiterste is van het 3.5 K.M. lange en l'/i KM. breede terrein, ziet er goed uit. De tenten staan opgesteld, één zeer groote tent, waar de hongerigen en dorstigen gelaafd kun nen worden, domineert, evenals de van hout opgetrokken „keuken". De Voortrekkers zijn reeds ingedeeld. Natuurlijk is er een Kamppolitie en voorts zijn er werkgroepen, die, in overleg met de leiders, naar de plaatsen gaan waar een stukje weg een nieuw wegdek moet krij gen of naar een sloot, die overbrugd moet worden. Vogelenzang wordt „bewoonbaar" ge maakt. Men kan het degenen die er nu reeds langer of korter verblijven, goed aan zien. dat zij schik hebben in dezen arbeid. Zij laten den bezoeker niet zonder eenigen trots zien, wat er alzoo voor elkaar ge bracht is. Bij de ingangen van het kamp staan de door P.T.T. aangebrachte telefooncellen. Zoo kan men over het geheele terrein te- lefoneeren, hetgeen het heen- en weervlie- gen om eventueele boodschappen en beve len over te brengen, tot een minimum be perkt, Voor het geval dat de Koninklijke Familie of H. M. de Koningin een kijkje komt nemen, heeft men thans reeds een apart hoekje van dit reusachtig groote terrein gereserveerd. Eenlge kunstminnen de padvinders beijveren zich met het ma ken van rustieke stoelen, die er ook inder daad Koninklijk uitzien. De tenten voor het hospitaal zullen over enkele dagen op gezet zijn, evenals die, welke de verblijf plaats van den Chlef-Scout, Baden Powell, zullen uitmaken. Men zal hem in het hart van het Jamboreeterrein kunnen aan treffen. De gemeente Bloemendaal blijft niet achter. De wegen naar Vogelenzang zijn, voor zoover noodig. van een nieuw, egaal wegdek voorzien. Voorts is de verlichting, door monumentale en toch weer moderne lantaarns, prima in orde. En dan het extra perron, bij het station, dat over een reus achtige lengte aangelegd is. Het is een ver heugend verschijnsel, dat men zich ook werkelijk uitgaven getroost, om van een invasie van vreemdelingen, die zelf weer ettelijke duizenden bezoekers zullen trek ken, te kunnen profiteeren. Zóó werkt men momenteel te Vogelenzang, het terrein, waarvan men. als eenige aan merking zeggen kan, dat het te klein ge bleken is. Opgezet voor de ontvangst van 25000 man, heeft men thans de inschrij vingen stopgezet, omdat er 28000 deelne mers komen. Die kunnen er dan ook op rekenen, op één der mooiste plekjes van Nederland onder dak gebracht te worden. Het Is hier, ondanks het feit dat de weg dichtbij is, grootsch. Het Jamboreeterrein wordt aan de achterzijde n.l. begrensd ooor duinen. Neen, wat natuurschoon be treft, had men geen beter plaatsje in ons land kunnen vinden. Een voordeel is ook de afzonderlijke ligging der sub-kampen. Natuurlijk heeft men die wel zooveel mo gelijk bij elkaar gehouden. En dan de par keerterreinen. De Jamboreeleiding rekent op een groot contingent bezoekers. Men mag stellig die verwachting koesteren. Het groote in vollen gang zijnde, voorbereiden de werk en.het resultaat daarvan, wet tigen dat volkomen J. D„ te L. Mandwerk van pitriet sohoonmaken met pekel. Met water na spoelen. Het mandwerk moet eerst flink stofvrij zijn gemaakt. J. S„ te L. Inderdaad, inspecteur v. d. Waa. G. de V.. te Z. Behandelen met zeep sop, waarin een weinig ammonia. Goed naspoelen schoon water. C. v. d. V. te Voorhout De gratis- trohwdag te Nieuwkoop is op Vrijdag. Overige werkdagen f. 10. J. F. P. H. S. te L. 1. S.S. en S.A. zijn de aparte troepen van Hitier. 2. Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Hon garije. 3 Tsjecho-Slowakije. Zuid-Slavië en Roemenië. 4. Het zijn de z.g. activisten uit de oor logsjaren, die Vlaanderen met Duitsche hulp vrij wilden maken. M. Z. te A. Leiden, Utrecht. Zwolle, Assen, Groningen. Totaal 245 K.M. Via afsluitdijk 229 K.M. A. J. H. te L. Om de Duitsche grens te passeeren heeft u een pas noodig. Voor collectieve grensuitstapjes wordt hiervan wel afgeweken. Hollandsch geld moogt u zoo veel meenemen als u wilt. Het verdient echter aanbeveling bij het bin- henkomen van Duitschland uw bezit aan te geven bij de douane. Abonné te L. Verjaring na verloop van vijf jaren wil zeggen, dat na dien tijd de schuld niet meer ingevorderd kan worden. Hl genoemd tijdsverloop moet er echter geen aanmaning, dagvaarding of een daad vaal rechtsvervolging geweest zijn. A. B. C. te K. a. Z. Bij testamentaire beschikking opgemaakt bij notarieeie akte kan bepaald worden, dat één der zusters de geheele nalatenschap zal erven. Ten aanzien van door de wet aangewe zen erfgenamen (niet in de rechte lijn) is een bedrag van ten hoogste driehonderd gulden vrijgesteld van de belasting; in andere gevallen een bedrag van honderd gulden. Van d. B. te L. De kaasmarkt te Alkmaar wordt eiken Vrijdag gehouden. Leiden, Hillegom. Haarlem, Velsen, Be verwijk, Castricum, Heiloo, Alkmaar. 72 K.M. De Frans Halstentoonstelling te Haar lem is iederen dag geopend van 10—5 uur. De toegangsprijs is ons niet bekend. K. JP. s., to I,. De electrische instal latie van het nieuwe Stadhuis is nog niet aanbesteed.. Wenctt U tot het Bouwbureau aan de Breestraat. A. J. H., te L. Volgens de letter van de wet moet U in het bezit zijn van een pas, doch voor grensuitstapjes wordt wel eens een uitzondering gemaakt. Hollandsch. geld moogt U zooveel meenemen als U wilt., doch het verdient aanbeveling Uw bezit bij het binnengaan van Duitschland door de douane te laten vaststellen. H. S„ te L. Vertek van Amsterdam (de Ruyterkade, steiger B)des Zondags te 8 u. 30 en 10 uur voorm. en 6 en 9 u. 30 n.m. Enkele reis el klasse 50 ct.; 2e klasse 40 ct., rijwielen 30 ct. J. W. te O. Oegstgeest, Leiden, Utrecht, de Bildt, Soesterberg. 65 K.M. N. H„ te O. Oegstgeest, Haarlem, Vel sen. Castricum, Egmond-Birmen, Bergen, Schoorl, Schagerbrug, v. Ewijksluis, Af sluitdijk. Zurich. Harllngen, Franeker, Leeuwarden. 184 KM. Tot dien afsluitdijk 108 K.M. Alle wegen zijn zeer goed. Van een muggenplaag is reeds sedert eenige weken op den afsluit dijk geen sprake. P. v. D. te K Z. Zekerheid daarom trent is moeilijk. Informeert u eens bij Templum Salomonis, Nieuwstraat, Leiden. P. K. te R. Wendt u tot het Zwttser- sche consulaat te Rotterdam, (den heer F. H. Martin Koch). J. van L. te L. Vertrek Leiden 8 59; aankomst Utrecht 958; Utrecht overstap pen. Vertrek Utrecht 10.11. Aankomst Eind. hoven 11.22: Eindhoven overstappen; vertr. Eindhoven 11.37. Aankomst Maastricht 14.21 Maastricht overstappen. Vertrek Maastricht 14.32; Aankomst Valkenburg 14,50. Rijwielen kunnen a 60 ct. met denzelfden trein werden meegenomen. J. O. te L. Leiden. Utrecht, de Bildt, Soesterberg. Amersfoort, Woudenberg. Scherpenzeel. de Klomp Ede. Bennekom. Heelsum, Oosterbeek. Totaal ongeveer 125 K.M. J. Z. te L. Leiderdorp. Utrecht. Amers foort. Nijkerk, Putten, Harderwijk. Nun- speet. Elburg. Zwolle. Staphorst. Meppel. Steenwük, Wolvega. Heerenveen, Joure, Woudsend, Sneek. 240 K.M. K. te Z. Zoeterwoude, Leiden. Voor burg, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Waalha ven. Heineoord, Klaaswaal, Numansdorp 59 K.M. A. J. v. N. te L. Leiden Utrecht, Houten, Schilkwijk, Culemborg, Geldermal- sen, Hedel. Den Bosch. Boxtel. Best, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Leende, Weert, Geleen, Meerssen, Valkenburg, Gulpen, Vaals, 255 K.M. A. v. d. Z. te L. Lelden.. Utrecht, Zeist, Woudenberg, Renswoude, De Klomp. Ede, Arnhem, Westervoort. Zevenaar. Zed- dam, 165 K.M. Doorn ligt ongeveer op de helft, daar zult u moeten overnachten. Voor een dag is de tocht wat te lang. Namen van Hotels kunnen wij niet noemen. H. A. J. de R. te L. De Ned. Jeugd herbergcentrale is gevestigd: Plantage Fransschelaan 14, te Amsterdam C. Om tot de herbergen te worden toegelaten moet men in 't bezit zijn van een voor het be treffende jaar geldige toegangskaart der Centrale. U dient dus een dergelijke kaart en nadere informaties aan bovengenoemd adres te vragen. B. te L. Leiden, Woubrugge, Zeven hoven, Weinis, Nieuwerslufs. Ongeveer 35 Wonderlijk hoe de loomheid ver vliegt na zoo'n paar verkwikkende druppels Eau de cologne BOLDOOT! Heerlijk die geur, die U zoo vliegensvlug weer fit maakt, die U zoo verfrischt, dat U alle warmte, alle stof, alle vermoeidheid snel vergeet! Let op, dat er op Uw flacon BOLDOOT staat, - als waarborg voor echtheid! IMPÉRIALE 25 ct. en hooger. VERITABLE 20 ct. en hooger. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. 4139 (Ingez. Med Een Bondsvlag aangeboden. In het rijk met vlaggen getooide Zwolle is gisteren, naar wij reeds meld den, het 34ste congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond aangevangen. Om tien uur begon de vergadering in de Buiéensociëteit, nadat vooraf de congressisten in het hotel van Gyten- beek waren ontvangen. Onder de gasten merkten wli oa. op de Commissaris der Koningin in Overijssel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, B. en W. van Zwolle en het bureau van de Kamer van Koophandel van Noordelijk Overijssel. Ter vergadering verscheen de oud-minis ter van Financiën mr. P. J. Oud, die met applaus begroet werd. Ook waren tegen woordig mr. A. I. M. J. baron van Wijnber gen, voorzitter van den Middenstandsraad, mr. J. J. R. Schmal. vertegenwoordiger van den minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en ir. van Caillie, directeur- generaal van den Middenstand in België, namens de Belgische Regeering De voorzitter van de Zwolsche Vereeni- ging voor Handel en Industrie, afdeehng van den K.N.M.B., de heer J C. Elemans, sprak een welkomstrede uit en huldigde den heer Ed. S. Schürmann. den bondsvoor. ztter, die 35 jaar bestuurslid is. Als dank voor het vele door hem in het belang van den bond verricht, bood spr. hem een presse-papier aan. Nadat de heer Schürmann voor deze woorden en de geschenken bedankt had, sprak hij de openingsrede uit. waarvan wij reeds gewag maakten. Rechtsvorm middenstandsbedrijf. Daarop is begonnen met de behandeling van het prae-advies van mr. C. W. A. Schürmann over den rechtsvorm van het middenstandsbedrijf. De heer Vos stelde de volgende motie voor: ..Het congres enz., overwegende, dat aan het gebruik maken van de mogelijkheden, welke de bestaande wetgeving t.a.v. be perkte aansprakelijkheid in het zakenleven biedt, groote bezwaren voor den kleinen middenstand verbonden zijn. van oordeel, dat de verkoop van lijfgoed en huiswaar in kleine faillissementen ingevolge de preferentie van fiscus, ge rechtskosten. curators, en deurwaarders- honorarium en de geringe opbrengst bij gedwongen verkoopingen dikwijls geen en gewoonlijk slechts zeer gering voordeel voor de crediteuren oplevert, spreekt als ztin meening uit. dat de ge volgen, welke het faillissement van een eenmansbedrijf voor het gezin van een on dernemer met zich brengt, verzacht dienen te worden, noodigt het hoofdbestuur uit een com missie in te stellen, welke de mogèliikheicï zal onderzoeken om voor een eenmansbe drijf de. aansprakelijkheid eenigermate to beperken, zulks met behoud van het In ons huidige failllssementsrecht bestaande be ginsel dat de waarborgen der directeuren zoo groot mogelijk dienen te zijn". Spr. zeide. dat de bedoelde kleine zaken lieden hun bedrijfje niet in een N.V. kun nen onderbrengen. De bezwaren zij vooral de hooge kosten daaraan verbonden. In dezelfde geest lichtte spr. de volgendo motie toe: Het congres enz overtuigd van de noodzakelijkheid. dat> hier te lande een wet tot stand kome in gevolge welke de opbrengst van levens verzekeringen voor het gezin van den fail liet kan behouden blijven naar het voor beeld van een reeds in Engeland bestaande wettelijke regeling. dringt er bij alle lichamen en colleges, welke zulks kunnen bevorderen op aan, daartoe hun medewerking te verleenen. doet een beroep op de Regeering en Par lement om met spoed een dergelijke web tot stand te brengen". Na eenge discussie werden beide motie3 ter nadere overweging en afdoening in handen van het hoofdbestuur gesteld. Aan het slot van de morgenvergaderinz zijn telegrammen van hulde aan HM. de Ko ningin. H.K.H. de Prinses en Z.K.H. Prins Bernhard verzonden. De middag-vergadering. Aan de orde kwam het prae-advies van den heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bureau van den K.N.M.B. in Den Haag over organisatie en publiekrechtelijke ver tegenwoordiging van het bedrijfsleven. Voor men de beraadslaging begon, heeft de voorzitter, de heer Schürmann, den heer Elemans. voorzitter van de Zwolsche afdeeling een vlag aangeboden als symbool van den hechten band, welke er bestaat tusschen den Bond en de afdeeling. Verder heeft oud-minister Oud bedankt voor de hem bereide ontvangst. Er ontwikkelde zich over het prae-advies een zeer uitgebreide gedachtenwisseling, waarvan het resultaat was. dat de conclu sies van het prae-advies werden aanvaard. Om vijf uur begaven de congressisten zich vervolgens naar het gemeentehuis, waar zij door het college van B. en W. van Zwolle ontvangen zijn. De burgemeester van Zwolle, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. heeft daarbij een rede uitge sproken, die door den heer Schürmann be antwoord is. De maaltijd. Na de ontvangst ten stadhuize. hebben de deelnemers aan het congres zich gister avond vereenigd aan een gemeenschappe- lijken maaltijd in de Buitensociëteit, waar in de groote zaal de met rozen versierde tafels een feestelijken aanblik boden. De heer Ed. G. Schürmann fungeerde als tafelpresident, terwijl we onder de talrijke aanzittenden o.m. opmerkten den commis saris van de koningin in de provincie Over- ijsel en den burgemeester van Zwolle, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Tijens het diner werd door meerdere per sonen het woord gevoerd. P. J. H. te L. Leiden, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Renswoude, De Klomp, Ede, Arnhem, Djeren, Laag-soeren, 140 K.M: NED HERV. KERK. Zestal: te Dordrecht (vac. C. Bins) N. R. Hefting te Eelde; J. H. Klein Wassink te Culemborg; D. T. Los te Heerenveen: A. Noorman ie Borculo; dr. J. N. Sevenster te Zuidbrcek en J. H. Smit Sibinga. voorg. dei- Ver. v. Vrijz. Herv. te Groningen. Beroepen: te Bennekom. J. G. v. Ieperen te Leerbroek; te Boven-Hardinxveld W. Vroegindewey te Reeuwijk; te Dokkum (Evang.) (als hulppred.) G. Gerrits, cand. te Vlagtwedde; te Retranchement (toez.) en te Westzaan H. Kreb, cand. te Groct- Scher. Aangenomen: naar Bergeijk itoez.) N. H. Kuiperi Jr., cand. te Acquoy (Geld.); naar Niekerk-Vliedorp (Gron.) H. L. Goudt, cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Steenwijk H. Zandbergen te Drachten. Aangenomen: naar Voorburg (2e pred. pl.l- P. K Keizer te Vrijhoeve-'sGrevel- duin-Capelle. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Meliskerkë B. v. Neerbos te Vlaardingen. VRIJ-EVANG. GEM. Beroepen: te Enschede C. Zijlstra Jzn., cand. te Oude Biltzijl (Fr.). SLECHT VOORBEREIDE CANDIDATEN. De examens voor surnumerair der registratie en domeinen. De minister van financiën brengt het volgende ter kennis: Eli het in November en December 1936 gehouden vergelijkend examen voor sur numerair der registratie en domeinen kon den slechts 9 van de 12 beschikbare plaat sen worden bezet. Dit teleurstellend resultaat is vooral ver oorzaakt door het zeer groote aantal on voldoende examens in schriftelijk privaat recht, schriftelijk strafrecht, mondeling boekhouden en mondeling staatsrecht. Een en ander gaf de examencommissie aanleiding tot de opmerking, dat verschil lende candidaten aan het examen hebben deelgenomen zender dat zij de stof vol doende beheerschten. Zeer vele candidate» hadden slechts ruim twee jaren gestu deerd. Deze tijd Is over het algemeen te ikort Dè commissie meende zelfs verder te DE POSTVLUCHTEN. Vanochtend om zes uur is de „Reiger" met zes passagiers van Schiphol naar Indië vertrokken. Gezagvoerder is de heer E. van Dijk. Voor het traject Athene—Alexandric heeft een, voor AlexandriëSingapore heb ben vier passagiers plaats besproken. De „Reiger" vervoert 483.514 K.G. post, 9.190 K G. pakketpost, 112.214 K.G. vracht en 157 K.G. bagage. Hedenmorgen is de „Specht" van Batavia) vertrekken met medeneming van 343 K.G. post, 2 K.G. pakketpost en 68 K.G. goede ren. Twee passagiers maken de reis naar Nederland mede. terwijl voor de tusschen- trajecten twintig passagiers werden ge boekt. Aan drie moest wegens plaatsgebrek passage worden geweigerd. Omtrent de te Leiden te spelen partij voor het wereldkampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechin zijn nog geen bijzonderheden vastgesteld. In ons Blad zullen deze te zijner tijd worden gepubli ceerd. mogen gaan door als haar oordeel uit te spreken, dat een aantal candidaten aan het examen heeft deelgenomen, van wie zij vrijwel zeker kan aannemen, dat van te voren kon worden gezegd, dat zij óf wel wegens twijfelachtige geschiktheid voor het ambt óf wel wegens de zeer matige capaciteiten redelijkerwijs geen kans van slagen hadden. Het komt der commissie voor, dat de opleiders zoowel in het belang van de candidaten als in dat van hun ver zorgers er goed aan hadden sedaan, de hierbedoelde candidaten af te raden hun studie verder in deze richting voort te zet ten. Het schijnt der commissie overigens toe. dat verschillende opleiders de moei lijkheden van de stof, welke zij met hun leerlingen moeten behandelen, niet vol doende onder het oog hebben gezien. In het bovenstaande ligt tevens opge sloten. dat het geringe aantal geslaagde candidaten niet een aansporing behoort te zijn voor minder geschikte candidaten om de studie voor d?r examens aan te vatten. Veeleer houdt dit een waarschuwing in, dat candidaten eerst dan i: t do studio voor deze examens beginnen, indien zij én wat persoonlijkheid én wat algemeene ontwikkeling èn wat aanleg betreft, inder daad een redelijke kans maken, deze stu die tot een goed einde te brengen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9