Prins Bernhard bezoekt Waalsdorp Buitenland WOENSDAG 7 JULI 1937 No 23705 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78ste Jaargang De tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen DH nummer bestaat uit DRIE Maden EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen geresffgd zijn: per 3 maanden 7... f.2.35 per week rf.Vr./rr. ii f. o.ia Franco per post f.2:35 per 3 maanden 4- Vjxjrtokostettl (voor binnenland f.0.30 per 3 am&jj De Meer-Werk-Actie. Voor f. 81.000.uitgevoerd. Het totaal-bedrag der uitgevoerde onderhoudswerken, waarvan bij den secr. der Meer-Werk-Actie, mr. N. J. Rouaan. Gemeentehuis, aangifte werd gedaan, is thans gestegen tot f. 81.000.-. Een zeer eigenaardig begrip van „onder houdswerken" koestert een stadgenoot, die aangifte deed van een uitgave van f. 75. voor.... het ondergaan van een blinde darm-operatie. „Ik wou het eerst niet laten doen." zoo schrijft hij, „maar de M.W.A. iheeft inij tot andere gedachten gebracht!" VERASSCHING PROF. DR. P. N. VAN KAMPEN. Afscheidswoord van prof. dr. L. F. de Beaufort. De crematieplechtigheid van wi,ilen prof. dr. P. N. van Kampen had gisteren in allen eenvoud te Velsen plaats. Op verzoek van den overledene was daaraan geen be kendheid gegeven. Om die reden waren alleen de familie en de naaste vrienden daarbij tegen woordig. Prof. dr. L. F. de Beaufort uit Amster dam sprak een' woord van afscheid. Bijna 40 jaar geleden, aldus spr„ bloeide aan de Amsterdamsche Universiteit de studie der biologie sterk op en van degenen die onder de bezielende leiding van De Vries, Weber, Sluiter e.a. werkten, was van Kampen stellig de meestbelovende. Zijn medestuden. ten zagen toen reeds hoog tegen hem op om zijn gedegen kennis, critischen geest en scherpzinnigheid. Na de voltooiing van zijn uitnemend proefschrift, ging hij naar Indië. waar hij gelegenheid kreeg, ziin ga ven te ontplooien in een geheel nieuwen werkkring. Hii deed belangwekkende onder, zoekingen, nam deel aan de Nieuw Gulnea- expeditie. maar werd ziek en moest na evacuatie en operatie repatrieeren. Slechts langzaam is van Kampen van deze ziekte hersteld. Hii werd hoofd-assistent van prof. Sluiter en was in die periode zoo zeer een der toonaangevende zoölogen geworden, dat het vanzelfsprekend mocht heeten. dat hij toen het professoraat te Leiden vacant was. daar benoemd werd. Spr. noemde enkele der voornaamste wetenschappelijke werken van den overledene, waaronder dat over de Amphibien van den Indo-Austra- lischen Archipel als het voornaamste te beschouwen is. Te Leiden heeft prof. van Kampen zijn vroegere energie weer voor het grootste deel teruggevonden en hii heeft daar veel goed werk gedaan tot nu 8 jaar geleden de slag viel. die hem aan zijn werk ontrukte en daardoor feitelijk ook aan den den kring zijner vrienden en vakgenooten. De hoop, dat ziin gezondheidstoestand nog weer zou verbeteren bleek iidel en zoo is van Kam- pen's loopbaan al jaren geleden te vroeg geëindigd. De kist. welke met een tweetal bloem stukken was gedekt, daalde onder orgelspel van het slotkoor uit de Matthaus-Passion „Wir setzen ons mit Tranen nieder, und irufen dir im Grabe zu: Ruhe sanfte. ruhe sanfte. sanfte Ruh!" Een broeder van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. AQUARIUM- EN TERRARIUM-VEREEN. „SEATOFAGUS ARGUS". Maandelijksche vergadering. De heer J. van Mastrigt opende deze ver gadering als waarnemend voorzitter met een woord van welkom. Spr. deelde mede dat het bestuur besloten had tot aan de na- jaarschouw. welke dit jaar bij alle leden plaats vindt, het kweeken te doen behan delen, waarvoor de heer A. Blok zich als spreker beschikbaar had gesteld. Ook deelde hij nog mede dat op deze vergadering de leden zich moeten uitspreken of het bestuur een poging moet doen de twee in Leiden bestaande vereenigingen te doen samen smelten. Hierna kreeg de heer A. Blok het woord die begon met er op te wijzen, dat hij alleen uit eigen ervaring zou spreken. De soorten, waarmee vroeg in 't voorjaar kan worden gekweekt, zooals: Danio's, Ruvulus, Mana- stomus-anomulus en nog vele andere liet hij achterwege omdat deze beter in 't voor jaar kunnen worden besproken. Spreker be paalde zich nu bij de Characinieten. als: Hiphesso-brican tdwergvisch met de tan den knarsend), Aeno-bricon (ruwschub- bige), Hemigrammus (halflijnig) en zeer veel andere. Spreker had een aandachtig gehoor en hoewel vele vragen waren gesteld en be antwoord, kreeg^eder toch nog gelegenheid schriftelijke vragen te stellen, welke een volgende maal zullen worden beantwoord. Na ernstige overweging besloot de ver gadering het bestuur op te dragen, pogin gen te doen om de twee vereenigingen tot elkaar te brengen. Hierna sluiting. Ter gelegenheid van het 108-jarig bestaan van de regimenten grenadiers en jagers bracht Z.K.H. Prins Bernhard hedenmorgen een bezoek aan het kamp Waalsdorp te 's-Gravenhage. Bij aankomst inspecteerde de Prins, die voor de eerste maal was gekleed in de uniform der grenadiers, de voor Hem opgestelde troepen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot dootor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Glossaria duo Vasco-Islandica", de heer N. G. H. Deen, geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het Candidaaitsexamen Wis- en Natuurkunde letter H. de heer R. de Wit (Den Haag)idem letter D. de heer B. Evers (Arnhem), idem letter K. de heer A. Quispel (Rotterdam): idem letter L, de heer J. de Jong (Leiden); voor het docto raal examen wis- en natuurkunde, hoofd vak geologie: de heer F. G. Engelberts (Leiden); voor het Candidaatsexamen Rechten: de heeren H. G. Halbertsma (Eindhoven) en J. L. Kranenburg (Leiden); voor het taalkundig candidaatsexamen indologie: de heer F. A. de Groot (Den Haagvoor het propaedeutisch examen Theologie: de heeren H. de Nie (Leiden(, W. G. Overbosch (Leiden) en Mej. H. Bruiining (Wynaldum Fr.): voor het docto raal examen wis- en natuurkunde, hoofd vak Scheikude: de heeren G. Hennemann (Koog a. d. Zaan), J. W. Holleman (Leiden)1 en L. J. Oosterhoff (Den Haag); voor het doctoraal examen Arische taal- en letter kunde: mej. J. Blom (Bergen op Zoom); voor het doctoraal examen Rechten: de heer J. Fa'oer (Middelburg). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzingingen Gebroeders Spadon en Co., van Baerle- straat 12a. Leiden. Granietwerkerc. Nieuwe vennoot: S. Bartoli, Leiden. Massaro en Bartoli, Haarlemmerstr. 46a, Leiden. Granietwerkers; consumptie-ijsfa- bricatie. Door uittreding van den vennoot S. Bartoli, is de venootschap onder firma onder bovengenoemden naam ontbonden. P. van Rijn. Noordeinde 32, Leiden. Ex peditie en ijshandel. Bijvoeging uitge oefend bedrijf: café „De Gouden Wagon", Noordeindc 23. Percboom's Chemische Bedrijven N.V., Hoofdstraat 15. Sassenheim. De zaak is verplaatst naar Golfweg G. Noordwijk. N.V. Handelscompagnie Marezate, Hoofd straat 15. Sassenheim. Verkoop voor Ne derland van handelsartikelen, in het bij zonder koffie, thee enz. De zaak ia ver plaatst naar Golfweg G, Noordwijk. R.K. SPORTVEREEN. D.O.C.O.S. EINDEXAMENS GEM. H.B.S. Geslaagd zijn voor diploma B: J. v. Berge Henegouwen, Leiden; P, Bok, Leiden; J. Bonsel, Leiden; mej. The a Bran- don, Leiden; J. Bremer. Voorburg; P. Brou wer. Leiden: C. J. H. Drewes, Leiden; C. Eggink. Leiden; N. A. den Hartog. Oegst- geest: J. J. Houtkamp. Voorburg; H. W. C. Hulsbergen Henning, Leiden; C. G. J. Fros. Leiden; P. H. Hins, Leiden; J. P. v. Leeuwen, Leiden: F. A. Mastenbroek, Leiden; D. p. Paulusse; Leiden; A. Prins. Leiden; P. A Ravelli, Oegstgeest; mej. Ali Tummers, Oegstgeest; mej Blanche C. M. v. d. Voort. Leiden: T J. v. d. Zee, Leiden; E. E. Kuijntjes, Leiden; J, G. Lingeman, Leiden: C. L. Modderman, Leiden; W. Nout, Nieuw- veen; N. L. v. Oosterhout. Leiden. Afgewezen: 10 candidaten. MULO-EXAMENS. Geëxamineerd 26 candidaten, waarvan zijn geslaagd voor diploma A: R. Pasma. Alphen a. d. Rijn; J. Kers bergen, idem; H. van der Bijl, idem; M. Breèdijk, Nieuwkoop; C. van Oeffelen, Kat wijk a. Zee; L. A. Bezemer, idem; C. van Elk, idem a. R.; W. F. Vlotman, Hillegom; R. van Til, idem; A. van Breda. Sassen heim: J. J. Warnaar. Hazerswoude; J. L. J. Krayff, idem; B. J. Nieuwenhuis, Lisse; H. Smit, idem; A. N. Plaatzer. Noordwijk a. Z.: J. W. Bavdelmeijer, idem. Voor diploma B zijn geslaagd: J. Hoek. Noordwijk a. Z.; J. A. Holt- huyzen, Voorschoten; F. H. van Dijk, Hille gom. Jaarvergadering. Gisteravond hield de R.K. Sportvereeni- ging D.O.C.O.S. haar jaarvergadering in het St. Lidwinahuis onder voorzitterschap van den heer K. H. Keizer. Na de opening met den groet der Katholieke jongeren werden de notulen der vorige vergadering voorgele zen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer Brouwer, bleek, dat het ledental in het af- geloopen jaar was toegenomen van 80 tot 123 en uit het verslag van den penning meester. dat een zeer belangrijk bedrag van de schuldenlast is afgelost, terwijl de balans over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van f. 10. De verkiezing van een voorzitter had tot resultaat dat de heer K. H. Keijzer behou dens één blanco biljet met algemeene stem men tot voorzitter werd herkozen. Bij de verdere bestuursverkiezing werden de hee ren Brouwer en Albers herkozen, terwijl de heeren Gosens en Steen tot bestuurslid wer den gekozen. De voorzitter richtte enkele hartelijke woorden tot het uittredend bestuurslid Duindam, voor het vele en goede werk in zijn functie voor D.O.C.O.S. gedaan. Verder werd besloten, dat de secretaris in den vervolge elftal-leider zal zijn. Rector Beune sprak een woord van lof over het beleid van het bestuur en de goede samenwerking met het districtsbestuur, dat op zijn beurt, aldus rector Beune. D.O.C.O.S. als een kerngezonde vereeniging en een der beste uit het district beschouwt. Spr. hoopt dat D.O.C.O.S. op denzelfden goeden weg zal blijven voortgaan. Bij de rondvraag werden enkele zaken van huishoudelijken aard besproken, waarna de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Afmetingen thans definitief vastgesteld. Naar wij vernemen zijn de afmetin gen van de tunnel onder het Noordzee kanaal te Velsen thans definitief vast gesteld. De breedte van den rijweg wordt 8 M. met aan weerskanten verhoogde voet paden van 75 c.M., zoodat de breedte van wand tot wand 9l/s M. wordt. De vrije hoogte is vastgesteld op 4,20 M. Het diepste gedeelte van de tunnel komt op 22,10 M. min N.A.P. De helling der opritten wordt 1 op 28Vï, terwijl de totale lengte on geveer 1350 M. zal bedragen. CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het examen akte L.O. de dames A. de Ru en C. M. van Venetie, bei den alhier; J. C. van Tol. Oude-Wetering; N. Verdonk. Alphen a. d. Rijn; D. Wijnbeek. Noordwij k-Binnen en H. A. van Wij'k, Al phen a. d. Rijn. Afgewezen geen. MIJ. VOOR TOONKUNST. Eervol ontslag Mej. C. van Batenburg. Mej. C. van Batenburg heeft ontslag ver zocht als leerares voor cello van de Muziek school der Mij. voor Toonkunst, hetgeen haar door het bestuur eervol verleend is met ingang van 1 September a.s. MILITAIRIA. Bij beschikking van den minister van Defensie van 2 Juli 1937 is de sergeant majoor-administrateur J. van Geffen van het 4e Regiment Infanterie in het genot gesteld van de aan zijn rang verbonden jaarwedde met ingang van 1 Aug. a.s. en overgeplaatst bij het Korps Motordienst te Haarlem. BINNENLAND. Het nationaal middenstandscongres té Zwolle (3de Blad). Vogelenzang bereidt zich voor op de we reldjamboree (3de Blad). Ingesteld is een ministerie van algemeenö zaken onder leiding van dr. Colijn (Binnenland, 3de Blad). Noodlottige steekpartij te Rotterdam; win kelier uit wraak gedood (3de Blad). Prins Bernhard bezoekt het kamp Waals* dorp (le Blad). BUITENLAND. Vrijdag komt de niet-inmengings-commis- sie bijeen (1ste Blad). Van Zeeland over zijn Amerikaansche reis (lste Blad). Miss Amelia Earhart nog niet gevonden (lste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Van Zeeland over zijn Amerikaansche reis. Onder begunstiging van mooi weer hebben de collectanten van do Hartebrug- kerk onder leiding van den pastoor dezer kerk een driedaagsch uitstapje gemaakt naar Zeeland, waar een bezoek werd ge bracht aan Middelburg en Vli ringen en vanwaar een zeereisje naar dc Engelsclie kust (Harwich) werd gemaakt. Zeer vol daan keerde gisteravond het gezelschap huiswaarts. Geen concrete voorstellen meegebracht. In de „Intransigeant" wordt een inter view afgedrukt van den medewerker van dit blad, A. dc Gobart, met den Belgischen minister-president van Zeeland, verleend te Londen voor van Zeeland's vertrek naar Brussel. „Ik breng geen preciese voorstellen mede. Ik ben belast met mondelinge mededeelingen van den president der Verecnigdc Staten. Ik ga thans de en quête, welke men mij heeft willen op dragen, voortzetten. Ik heb den zeer duidelijken indruk, dat de Amerikanen bereid zijn, van nu af hun rol te gaan spelen in dc Europeesche aangelegen heden, mits Europa er het zijne toe wil bijdragen. Mijn enquête zal nu in Europa worden, voortgezet, want, ik moge er nogmaals op wijzen, a! breng ik van mijn reis belang rijke inlichtingen mee. ik kan natuurlijk niet verklaren, dat ik ook reeds conclusies meebreng Dc interviewer wees er den premier op, dat gezegd wordt, dat van Zeeland den Amerikanen credieten heeft gevraagd: Van Zeeland antwoordde: „men zegt zoo veelhet praatje over die credieten is slechts een dwaling te meer. Europa he»f"! het Amerikaansche geld niet noodlg. Wat, wij noodig hebben is vertrouwenon derling vertrouwen tusschen dc Europee sche staten en hef inboezemen van ver trouwen aan de landen buiten Europa. Vertrouwen; dat zou rijkdom zijn". „Men zegt", hernam de interviewer, „dat de Amerikanen tegenstanders zijn van ta riefmuren?" „Dat is zoo", bevestigde van Zeeland. Uit alle verklaringen die ik in de Vereen. Staten heb gekregen blijkt, dat men aan de overzijde tegenstander is van handels belemmeringen. tariefmuren, contingen- j teeringen'. „Maar Frankrijk zal een geweldige financieele inspanning moeten onderne men, om zich in veiligheid te stellen. Hot» za! dit land de tariefmuren kunnen op heffen?' Van Zeeland aarzelde geen oogenblik: De moeilijkheid is slechts schijnbaar Wat "lij betreft, ben ik van meening, dat een devaluatie onmiddellijk een vermeerdering van het globale bedrag der geïnde douane rechten geeft. Dus vindt het land ten slotte een aanvulling op de ontvangsten, die dan

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1