LEIDSCH DAGBLAD - Ivaeds Blad Maandag 5 Juli 1937 Geen wijziging in Spanje Gemeenteraad van Leiden NAGEKOMEN BERICHTEN YISSCHERIJ-BERICHTEN Studie-hoofdpijn? AGENDA Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken Het conflict in de niet-inmengingscom- missie is ongewijzigd, doch met alle midde len schijnt men te streven naar een com promis, al is nog geen enkele aanwijzing zelfs mogelijk, in welke richting gezocht moet worden. Rede van Eden. In een rede te Coughton in Warwickshire (Zitting van hedenmiddag i. Voorzitter: de burgemeester, mr. A. v. d. Sando Bakhuyzen Afwezig m et kennisge ving de heeren Bergers en Tobé. Na goedkeuring der notulen doet de voor zitter mededeeling van eenige Ingekomen Stukken, w.o. missives van Ged' Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten, enz., enz AGENDA. BINNENLAND. Voorstel tot het aangaan van een viertal heeft Eden verklaard, dat het voornaamste geldleeningen en tot het vaststellen van doel van de Engelsche regeering is den oor- den desbetreffenden begrootingsstaat. (109) log te beperken binnen de grenzen van De raad gaat in geheime zitting. Spanje. Maar Engeland, zoo zei hij. heeft Na heropening wenscht de heer GOS- nog een ander doel, n.l. de integriteit van LiNGA B. en W. geluk eindelijk los te ko- keert. Het gevaar ligt vooral in de situatie het Spaansche gebied te handhaven Deze men van de 6 pCt. op voordeelige wijze, in West-Europa en voor wat Nederland be- EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Op het terrein der Ned. Chr. studenten vereeniging „Woudschoten" (bij Zeist) heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche beweging voor eenheid door democratie met de afdeelingsbesturen een conferentie ge houden, waar de richtlijnen voor de toe komst zijn besproken, en plannen zijn ge maakt voor de verdere ontwikkeling der organisatie. De voorzitter, ds. H. Faber zette in zijn inleiding uiteen, dat ondanks de overwin ning der democratie bij de verkiezingen, de democratie nog steeds in een crisis ver- nieuwe oogstjaar. Het wordt verboden zui ver tarwe- of roggemeel te gebruiken voor het. bakken van koek of brood Tevelis is het verboden tarwe rogge, gerst, haver, boekweit, maïs of gierst te gebruiken voor het distll'eeren van gees.rlik vocht. Ten verkoop aaneeboden brood moet 24 uur oud zijn. In de maalregeling Is nog geen wiiziging gebracht. Tarwe moet voor 80 pet. verma len worden. Het meel zal evenals verleden iaar tot een percentage van 7 pet. ver mengd worden met maïsmeel. Teneinde een tekort aan roggemeel te voorkomen, zal dit eveneens gemengd worden met maismeel, tot na den aardappeloogst. Dan zal aard appelmeel voor dit doel worden gebruikt. zienswijze wordt door beide vechtende par- Z i had het college echter nog wel iets tijen in Spanje gedeeld en daarom, aldus gunstiger ri.echt gekund, en hij betreurt, Eden. zullen zij steeds onzen steun hebben, dat E en W. niet wat sterker op hun stuk Engeland wil niets van Spanje, hoe ook zijn lubben gestaan. regeeringsvorm zij, behalve normale, vriend- De heer HESSING spreekt ook zijn vol- schappelijke betrekkingen. doen'ng uit over het los-komen van de 6 Et zijn thans besprekingen gaande tus- pCt. leening, al dacht de heer Goslinga schen de Bntsehe vertegenwoordigers en de :iog bij de begrooting. dat de toeze^ring Spaansche regeering, tengevolge waarvan uit Den Haag weinig beteekende. De nieuwe men hoopt, dat een aanzienlijk aantal Span- voorwaarden oordeelt spr nog zoo kwaaa jaarden. die zich thans onder erbarmelijke niet, zooals ook de C. van Financiën oor omstandigheden te Madrid bevinden, met dee'de behulp van een Britsch hospitaalschip via De heer v. d. TAS meent, dat de kleinere Valencia geevacueerd zullen worden. gemeenten altijd iets duurder uit zijn dan In November, aldus zei Eden verder, ^f-„Lroote- Dez,e condities zijn zj. daarom heb ik gezegd, dat voor ons de Middel- ifS-ÏS. landsche Zee geen toepad is, maar een ui*er VERW EY is ook verheugd van hoofdverkeersweg. De zienswijze van de 5e ^ure leemnS a* *e komen Bij regeering op dit punt blijft ongewijzigd. begrooting vreesde de heer Goslinga „Wij zijn van oordeel, dat de regeerings- no®v dat bezuiniging van B. en W. fictief vorm in Spanje een zaak is van het'^35:' Gelukkig blijkt dit nu niet zoo te zij'n. Spaansche volk. maar onze onzijdigheid VTaa€ of de gemeente nog iets op dit punt moet niet worden uitgelegd fpeaiccoper terecht zou hebben gekund, is als onverschilligheid nopens de Britsche geen antwoord te geven. Na breed- belangen ten aanzien van de Spaansche' goeiige onderhandelingen hebben B. en W. grenzen te land en ter zee of nopens de resultaat bereikt en z.i. kan men daar- handelswegen, welke langs Spanje loo-m^e Jevi ^yn pen». De heer GOSLINGA wijst er op, dat bij I de fcegrooting hiervan nog niets vaststond Eden zei verder, dat men .onder de be- en. hij schaamt zich niet over zijn twijfel, langrijke factoren ten goede Engelands be- die nu zoo gelukkig is opgeheven. Ons cre- trekkingen met Frankrijk moet rekenen,diet staat r.iet leger dan van grootere ge- welke nooit beter zijn geweest dan thans en i meenten en daarom hoopt hij in het .ver- welke gegrond zijn op een idealen grond- volg op nog betere voorwaarden, slag, omdat er in hun vriendschap niets1 De heer HESSING herhaalt, dat de twij- öreigends of exclusiefs schuilt Een ander fel van den heer Goslinga wel bijzonder bemoedigend verschijnsel in den internatio- frappant is weersproken. Bij leeningen nalen toestand wordt gevormd door Enge- 1 meet men op een gegeven oogsnblik door- lands betrekkingen met de Vereenigde Sta- zetten, als het goed lijkt, ten, welke eveneens uitstekend zijn. Conform wordt dan besloten. lo. Voorstel tot het verleenen van ont- Santander geblokkeerd, slag aan H. van Lienden, als onderwijzer aan de opleidingsschool voor Gymnasium Reuter verspreidt een mededeeling van ae en jj gB. aan de Boommarkt, wegens het junta van Burgc*. dat de blokkade van de b<,reiken van den 60-jarigen leeftijd. (98) kuststrook van Santander effectief is. Drie Conform beslot-n kruisers en een flottielje gewapende treilers 2o VDOrstel tot" het verhuren van het surveilleeren langs de kust van Astune en cerceel Haarlemmerstraat No. 265 aan P. voor de streek van Santander öudshoorn te Leiden. (99) De vloot van Franco heeft het Fransche conform besloten ^Fnhiï^lJfh1;; vhae! 30 Vo^stef tot het vaststellen van een oogenblik, dat het poo0de de haven van 5_tal staten tot het wijzigen van de ge- Cerve^Mrete'^vler6kanonsctoten^'op^de mcentebegrooting, tevens voorstel tot hel treft in de massa's, die niet uit een staat kundig beginsel leven, doch uit suggestie handelen. Het is noodzakelijk waakzaam en paraat te blijven. In een levendige beraadslaging, waaraan bestuurders uit tal van afdeelin- gen deelnamen, werden alle verschillende onderdeelen van den arbeid die noodzake lijk is, uitvoerig besproken en nader uitge werkt. Daarbij kwam eenstemmig tot uiting dat men inderdaad het gevaar voor de de mocratie aanwezig blijft achten en dus voortzetting van den arbeid van E, D. D. ais vanzelfsprekend en dringend noodzake lij!: beschouwt |KUN/T KN LETTEREN Afscheid van dr. lohan Wagenaar. Is directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek. Benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Dr. Johan Wagenaar heeft Zaterdagmid- De algemeens secretaris, de heer ir. W. d onder groote belangstelling afscheid Ritmeester behandelde vervolgens de or- als directeur van het Koninklijk ganisatio die voor de toskomst noodig zal 6 - zijn Tenslotte behandelde de heer Bekker, voorzitter van Zaltbomme). de practijk eener kleine afdeeling. hetgeen eveneens tot uitvoerige gedachtenwisseling leidde. „Tregastel" waarna, dit schip bijdraaide. wijzigen van eenige bedrijfsbegrootingen, alle den dienst 1936 betreffende, een en Vervolgens werd het door het gewapende u";"" "knonvaardiisehin van de rpehtsehe vlont verband met de afsluiting van „Ciudad de Valencia" naar Bilbao geleid. Van 't front. Hevige regens verlammen op 't oogen blik blijkbaar alle actie. Een dagblad te Perpignan maakt melding van verklaringen van generaal Pozas, die o.a. gezegd heeft, dat het regeeringsleger in Aragon en Catalonië bestaat uit 200.000 zeer goed gewapende mannen. In Catalonië wor den dagelijks drie vliegtuigen afgeleverd. Het aanstaande offensief in Aragon moet gesteund worden door aanvallen op alle fronten tegelijk, waarbij gebruik gemaakt moet worden van veel tanks en geschut. Pozas achtte de verdediging van Santan der even moeilijk als die van Bilbao m.a.w. hij verwacht den val van die stad, die bo vendien den sterken verdedigingsgordel mist, welke rond Bilbao was aangelegd. Ten slotte zei de generaal, dat het voor de regeering van de republiek op het oogen blik onmogelijk is om over vrede te praten. Daarvan kan pas sprake zijn als de krijgs kans er voor de republikeinsche troepen beter voorstaat. VISCBPRIJZEN. UMUIDEN, 5 Juli. J Tarbot per K.G. 0.620.55: Griet per kist van 50 K.G. 3216; Tongen per KG. 1 30 0.96; Middelschol per kist van 50 K.G. 30; Zetschol idem 3714; Kleine schol idem 20—7.50; Schar idem 63.20; Tongschar per kist van 50 K.G. 2813; Pieterman en Poontjes idem 5.502.50; Groote schel- visch idem 1814; Middel schelvisch idem 1610; Kleinmiddel schelv. idem 14—8; Kleine schelv. idem 8.303 10; Kabeljauw per kist van 125 K.G. 4322.50; Gullen per kist van 50 K.G. 11.504.70; Lengen per stuk 1.90; Heilbot per K.G. 0.96; Wijting per kist van 50 K.G. 3.502; Kooivisch per stuk 0.600.20; Makreel per kist van 50 K.G. 11.50—5.75. Groote hake 41.50; Groo; middel hake 22.5039; Kleinmiddel hake 12; Kleine hake 9.506.20. Aangekomen 6 stoomtrawlers: RO. 46 met 3590; LJM. 167 met 3060; IJM. 85 met 2090; IJM. 116 met 3000; IJM. 44 met 2360; IJM. 10 met 2700; en de loggers IJM. 204 met 420: K.W. 166 met 240; K.W. 3 met 550; K.W. 169 met 540; K.W 00 met 420; K.W. 175 met 460; K.W. 162 met 390: K.W. 89 met 460; K.W. 178 met 490: K.W. 27 met 330; K.W. 177 met 460: K.W 154 met 410; K.W. 108 met 400; K.W 91 met 310; K.W. 112 met 300: K.W. 40 met 360; K.W. 78 met 1500; K.W. 52 met 450: K.W. 46 met 430: K.W. 104 met 590: K.W. 105 met 400: K.W. 153 met 540; K.W. 59 met 400; K W. 35 met 650; K W. 155 met 570: K.W. 28 met 410; K.W. 24 met 490: K.W. 114 met 180: K.W. 51 met 460; K.W. 134 met 570: K.W. 147 met 460; K.W. 23 met 340 niet officieel. VLAARDINGSCHE MARKT. 15 Juli. K.W. 102 met 9 last; K.W. 176 met 12 last; IJM. 490 met 20 last; VL. 50 met 10 last: VL. 210 met 8 last; VL. 190 met 9 last. Maatjesharing groen 26.9015; Maatjes jong 17.2011.80; Maatjes zout (klein) 12.9011.20: Maatjes zout (grof) 10.90— 10.20: Volle haring 11 90: Steurharing 17.30 14.50; Alles naar kwaliteit. het dienstjaar 1936. (106, 107 en 108) Conform besloten. 4o. Praeadvies op het verzoek van de N V Leidsche Duinwater Maatschappij om ver gunning voor den bouw van een nieuwe personeelswoning, te Wassenaar. (100) Conform besloten. 5o. Voorstel tot het vaststellen van het subsidie ter dekking van het liquidatie tekort van de met ingang van 1 Februari 1936 opgeheven werkinrichting van de afd. Leiden van de Vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden in Nederland en zijn Koloniën. (101» Conform besloten. 6o. Voorstel tot het wijzigen van de Ver ordening, regelende het openbaar gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Leiden. (102) Conform besloten. 7o. Voorstel tot het wijzigen van: a. de Verordening op het beheer van de bedrijven der gemeente Leiden; b. de Verordening op het beheer van het Grondbedrijf der gemeente Leiden. (103) Conform besloten. 8o. Voorstel tot herziening van het bij Raadsbesluit van 6 November 1933 vastge stelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden. (104) Conform besloten. 9o. Voorstel inzake voortzetting van de regeling, betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan ondersteunden. Conform besloten. lOo. I. Herstemming over het voorstel tot het intrekken van het begin selbesluit van 21 Maart 1932 in zake den bouw van een aantal arbeiderswoningen met Rijks voorschot, voor zooveel betreft de door de Woningbouwvereni gingen Ons Belang'" en „De Goede Woning" en de door de gemeente te bouwen woningen; II. Voortzetting van de behandeling van: a. het praeadvies op de verzoeken van de Woningbouwvereniging „Eensgezindheid" inzake den bouw van een aantal woningen en de te koop aanbieding door L. Snoeker van grond benoorden de Trompstraat; b. het voorstel, om de verdere adressen en het voorstel-Scho- neveld, d.d. 20 Juni 1936 als af gedaan te beschouwen. (68) Het voorstel wordt thans verworpen met 1714 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen, Key en Eikerbout. Dan volgt de behandeling van sub. II. Het voorstel Eikerbout oordeelt wethouder Splinter niet aanvaardbaar daar de heer Snoeker dan in te gunstige positie zou komen. Het amendement Schüller is in dit opzicht beter, maar waarom wel laten bouwen door de Eendracht en niet door anderen? Laat men liever de zaak aan houden tot later tot gebleken zal zijn, dat er weer woningen noodig zijn, hetgeen nu niet het geval is. Dit is veel verstandiger en duidelijker! Waarom is b.v. nu het voorstel van B. en W. ter uitvoering van het ver werpen door den raad van een voo-stel Eikerbout verworpen? Dat leidt weer tot verwarring. (De zitting duurt voort). i!rT CONGRES VAN HET NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. De jaarvergadering van het congres van het nationaa! verbond van gemeente-amb tenaren werd in hotel Britanma te Vlls- singen voortgezet, waarbij do burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woel- deren, wederom door zijD aanwezigheid biijk gai van belangstelling Na verschillende besprekingen, van huis- houdelüken aard ontstond een langdurige gedachtenwisseling over h et salarispeil van de gemeente-ambtenaren, in verband met de indexcijfers van de kosten van het le vensonderhoud. Het congres nam met al- gtmeene stemmen een motie aan, waarin het als zijn meening uitspreekt, dat de laatste opgelegde korting op de salarissen der gemeente-ambtenaren van gemiddeld viji percent, ongedaan behoort te worden gemaakt Bij de bestuursverkiezing werden herko zen de bondsvoorzitter, de heer A Hool- man uit Utrecht, voorts de heeren ir. R. G. Veenenbos uit Haarlem; R Kriste uit Rotterdam en F. Lekkerkerk uit Leersum ibcndspenningmeester), terwij] tot nieuwe leden in het hoofdbestuur werden gekozen de heeren D. G van Hessel uit Zutphen en A Luitinck uit den Haag. Besloten werd tenslotte om het volgend jaar de jaarvergadering te houden in Alk- maal. Conservatorium voor Muziek te den Haag. Op hartelijke wijze is hij toegesproken, waarbij de hoogstaande eigenschappen van den scheldende op velerlei wijze belicht zijn. Namens allen, die dr. Wagenaar wil den huldigen, werd hem door mr. v. Haef- ten zijn door den kunstschilder W. v. d. Berg vervaardigd portret aangeboden Voor lezing werd gedaan van een telegram na mens H. M, de Koningin, die dr. Wagenaar dankte voor de vele goede adviezen, die hij op muziekgebied gegeven heeft. Onder luid applaus deelde de heer P. Visser, die namens den minister van 0„ K. en W. het woord voerde, in een van -roote waardeering getuigende rede, mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd dr. Joh. Wagenaar te benoe men tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Nog werd het woord gevoerd door burge meester de Monchy van 's-Gravenhage, door den administrateur van het conservatorium de heer Oudemans en namens de leerlin gen en oud-leerlingen door mei. Carla Kohustamm. Onder leidig van den neer Walter Boer speelde het orkest van leer lingen het door dr. Wagenaar zelf gecom poneerde concert voor orgel en strijkorkest Met bewogen woorden dankte dr. Wage naar voor de hem gebrachte treffende hulde. Tenslotte hadden de talrijke aanwe zigen gelegenheid tijdens een gezellige thee persoonlijk afscheid van dr. Wagenaar te nemen. HEDEN. W. de Zwijgerkerk (Gem. Gods): Spr. W. Hacking en P. v. d. Woude; 8 uur nam. Dinsdag. Prediker; Geref. Bond. Spr. D. Baren- drecht; 8 uur nam. W. de Zwijgerkerk (Gem. Gods); Spr. W. Hacking en P. v. d. Woude; 8 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderda. Inenting tegen dlDhterie. 3'/, uur Drecies nam 's Woensdags: Inst v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „16 jaar". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Thearer Breestr. 31: 8 uur nam. „Het dolle pension". Woesdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Ltdo-Theatpr Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Gevangene 317". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Hef Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „Madchen in Uniform". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater" Hoogewoerd 49. 8 uur nam. „De veroveraar der Pampa's". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; Woensdag- en Zaterdag-nam. te 2'/: uur. Katwijk aan Zee (Nova-bioscoop): Tot en met Maandag „De Zigeuner-prinses". 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ts dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor -Doedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en niet Zondag 11 Juli a.s. waargenomen door cie apotheken P. du Croix, Rapenburg 9 telef. 807, J. E. M. ten Dijk. Haven 18, telef. 85 J. Doedens, Wilhelminapaxk 8, Oegst- geest, tel. 274. TIJDSCHRIFTEN. In het „Haagsch Maandblad" schrijft Elout over „Kiezerswaan", waarin hij be toogt, dat wij formeel kunnen meenen, dat Zoo'n „AKKERTJE" maakt U weer frisch. rustig en kalm. Maakt dat Ge een goed examen zult doen. Zorg dus in dezen examen-tijd zoo'n metalen zakdoosie met 3 „AKKERTJES" bij U te hebben. Ze zijn overal verkrijgbaar voor slechts 20 cent. Ismsl we onszelven regeeren, doch in werkelijk- 4079 heid geregeerd worden door de groote par- (lngez. Med.) DUITSCHLAND'S BROODVOORZIENING. En zijn thans in Duitschland maatregelen gepubliceerd *en behoeve van de waarbor ging van de brood'evering aan volk in het i ten. - - -w „.„vvw par tijen. Mr. H. C. Vos behandelt „Eupen en Malmedy: een noodlottige erfenis van Ver sailles". terwijl san dit nummer verder meewerken mr. P. j Idenburg, mevr. G M. S. Kranenburg Hoen—Schmidt, F. J. Los, Wouter van Riesen en dr. Felix Rut- DE KAAG. E:n poststation. Alhier is als proef gedurende de zomer maanden een poststation bij den heer van Nieuwkoop geopend. Men hoopt, dat zoowel de bezoekers van de Binnen- als van de Buitenkaag er een druk gebruik van zul len maken, opdat tot de definitieve instel ling van dit station kan worden overgegaan KOUDEKERK. Het a.s. jubileum van den Burgemeester. Ter gelegenheid van het 12'/s jarig jubi leum van den Burgemeester zal a.s. Woens dagmiddag, na het houden van een verga dering van den Raad. om half drie door de Koudekerksche schoolkinderen voor het Raadhuis worden gezongen, waarna gele genheid zal bestaan den jubilaris te com plimenteeren. De ingezetenen worden ver zocht dien dag te vlaggen. LEIDERDORP. DE ZIJLKANALISATIE. Openstelling der nieuwe vaargeul. Naar wij vernemen is de nieuwe vaar geul bij den Boterhuismolen Zaterdagmid dag en Zondag voor de scheepvaart open gesteld Daar de geul nog niet geheel oo diepte is, zal deze dezer dagen nog verder worden uitgebaggerd. De definitieve open stelling zal dan vermoedelijk plaats heb ben op Woensdag of Donderdag a.s. ZWAMMERDAM. MAN VERDRONKEN. Heden is de 22-jarige Hendrik Dappers bij het zwemmen in de Hamelspoel te Herpen verdronken. Men hoorde in de nabijheid hulpgeroep, dcoh toen men naderbij kwam. was Dappers in de diepte verdwenen. De verongelukte was eenige kostwinner van zijn gezin. Het lijk is tot nu toe nog niet opgehaald. KATWIJK AAN ZEE. GECOMBINEERDE VERGADERING C. J. M. V. EN C. J. V. Ds. Pras over „Kerk en Zending". Deze vergadering werd in de Oranjezaal van het Jeugdhuis gehouden, waarbij te genwoordig was oud-zendeling Eggink uit Oegstgeest. De voorzitter, de heer R. Varkevisser liet zingen Ps. 84 3. ging voor in gebed eri las Exodus 2 vanaf vers 11 en Exodus 3. De heer A. Ouwehand gaf hierover een inleiding, waarna vragen werden gesteld en beantwoord. Met het zingen van Ps. 119 5 was het eerste deel van den avond ten einde. Het tweede gedeelte ving aan met het zingen van 4 verzen van Lied 142. Ds. P. Pras behandelde het onderwerp: „Kerk en Zending". Wie „Kerk" zegt, zegt „Zending", aldus spr. en omgekeerd. Deze twee staan in zeer nauw verband. Bij zen ding denken wij in 't bijzonder aan de uit wendige zending en wel voornamelijk in Oost- en West-Indië, dus in onze overzee- sche bezittingen. Men kan de Kerk niet indenken zonder zendingsijver. Dit komt duidelijk uit in Handelingen 1. Jezus geeft daar het zendingsbevel. Kerk en Zending liggen zoo vlak naast elkander en juist die twee zijn zoo dikwijls gescheiden. De zen ding wordt dikwijls geheel ln de verte ge zien. Het volk Israël bedreef al zending onder de Filistijnen en de andere omrin gende volken. Zij hadden reeds een zen- dingsgedaehte. Jezus heeft tijdens zijn om wandeling op aarde gezegd, dat de akker de wereld is. Zijn discipelen hebben dit be grepen en zijn er op uitgetrokken. Hande lingen 2 beschrijft de uitstorting van den Heiligen Geest. God wil, dat de heerlijke blijde Boodschap zal worden uitgedragen. Het verslag van de bevindingen der Apos telen ln de heidenwereld staat opgeteekend ir. Handelingen 15. De machtige zendings figuur is Paulus. de groote zendingsman bij de gratie Gods, die arbeidde in Klein- Azië, Griekenland en in Rome. Spreker behandelde.de historie van de uitbreiding der zending: de tijd van Constantijn den Groote, de ontwikkelin>' vandeR.-K. kerk in de middeleeuwen en de verspreiding van het Evangelie in Roomschen zin. Toen kwam de Kerkhervorming met Luther en Calvijn; toen is de nationale kerk in Ne derland ontstaan. Onze Vaderen waren ook kooplieden en meer kooplieden dan zende lingen, maar steeds heeft de Ver. Oost Indische Compagnie predikanten gebruikt om ln Indië het licht van het Kruis te brengen. Op het laatst der 18de eeuw, tij dens de Fransche Revolutie, kwam er een geweldige inzinking. In dien tijd zijn de Zendingsgenootschappen ontstaan. Spr. noemde het Nederlandsche Zende- hngsgenootschap (1797), dat tot een rijken grooten zegen gesteld Is. In 1858 de Ned. Zendingsvereeniging. Het Utrechtsche Zen dingsgenootschap in 1859, dat tegenwoor dig vooral arbeid op Nieuw Guinea; het Sangim Taland Comité in 1887; het Java comité van 1855, waarvoor in onze gem. gel den bijeengezameld worden en waarvan de hier aanwezige oud-zendeling Eggink van 1909—1930 werkzaam was. De Evangelische Broedergemeente, die haar arbeidsveld ln Suriname vindt; het Rijnsche en Bazelsche Zendingsgenootschap; dan werken ook in Indië Doopsgezinde en Luth. Zendings genootschapoen. De Geref. Kerken werken ook in Indië. Ds. Ingwersen alhier is in midden Java werkzaam geweest. De Ger. Zendingsbond werkt sinds 1901 op midden Celebes. Dan heeft de Vrij Evangelische Gemeente een zendingspost op Sumatra, waar zuster Siderius arbeidt. Vele van de genoemde corporaties hebben haar voe dingsbodem in de Ned. Herv. Kerk. De Pro- testantsche Kerk in Indië heeft ook een geweldige zendingsdrang. De Kerk staat achter dat alles. Ook bêzien wij het na tionaal en plaatselijk; ain ieder van ons is een taak opgelegd. Wij allen hebben te maken met Kerk en Zending. Wij moeten bereidwillig zijn om te offeren en met lief de en geheel ons hart er tegenover staan. Waar blijven onze jonge menschen zelf? Nog nooit is er uit onze groote Hervormde gemeente een zendeling voortgekomen. Met cijfers toonde spreker aan, hoe er nog een groot arbeidsveld op zendingsgebied open ligt. Maar eenmaal, aldus snr., zal de tijd komen, dat er aan de Zending niet meer behoeft te worden gedaan, als alle Moham medanen en Heidenen tot het Christendom zullen bekeerd zijn. Er werden vragen gesteld, die ook door ds. Pras beantwoord werden. De heer Eg gink sprak een kort woord over Kerk cn Zending en Kerkelijke zending en gaf in lichtingen omtrent de Indische Kerk. De voorzitter dankte ds. Pras, waarna deze liet zingen Ps. 87 4 en met dank gebed eindigde. Een auto reed. uit de richting Katwijk a. d. Rijn, zonder richting aan te geven de Stengelinstraat in: een daar achteraan ko mende auto reed de eerste in de flank aar. De tweede auto werd ernstig beschadigd en moest met een takelwagen weggevoerd worden. De aangerichte schade werd on derling geregeld De collecte in de Herv Kerk voot de half-weezen en ziekenzorg heeft opge bracht t 71.30 Onze vro-gere plaatsgenoot de heer C. Schoonenbere agent van politie te Schoon hoven, is als zoodanig benoemd te Har derwijk, waar commissaris van politie is de heer J. H. v. d. Wijngaart. vroeger hoofd inspecteur van politie, alhier. 1—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6