DE TEEKENAAR IS MET VACANTIE op het doode punt ASPIRIN 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGLIAD, ZaMsg 3 Juti 1937 Derde Blad No. 23702 SZS ue niet-mmengingscommissie diMCt BUITENL. WEEKOVERZICHT en de politiek kan hem gestolen worden. pN/T IM UITEREN Engeland en Frankrijk verwerpen de Duitsche en Italiaansche voorstellen HOOGSPANNING! De wereld vervalt momenteel van de eene spanning in de andere, zoodat de atmos feer steeds meer geladen wordt. Spanning inwendig en uitwendig, waarbij maar al ite zeer over het hoofd wordt gezien, dat de inwendige spanningen evenzeer van in vloed zijn op het totaal-beeld als de uit wendige. De gemeenschap der volkeren is maar al te vlug geneigd om het algemeen verband niet te zien, tot de werkelijkheid er toe dwingt, in welk geval het soms te laat is om het euvel in den kiem te smo ren; tot schade voor zich zelf en voor an deren. Welk laatste men dan weer niet hoog aanslaat.tot men zelf den terug slag ondervindt! De wereld zal meer en meer moeten worden opgevoed in gemeen schapsgevoel, wil men uit de misère ko men. waarin men nog tot aan de lippen verzeild is. Het schijnt zelfs alsof de wereld met .blindheid is geslagen, ziet men rondom zich. Algemeen is het gevaar bekend, dat Europa dreigt uit de Spaansche furie en niettemin is de kans op een algemeenc botsing als uitvloeisel van het Spaansche gevaar nooit zoo groot geweest als op het huidige oogenblik. Men weet. hoe Duitsch- land, op den voet door Italië gevolgd, zich uit de controle ter zee heeft teruggetrok ken na het incident met de „Leipzig", dat nog nooit tot volledige klaarheid is ge bracht. Of niet Is begrepen, dat door die geste in de kaart van Valencia werd ge speeld? Op dat moment blijkbaar niet. doch wel vlak na het voldongen feit! Toen kon er echter moeilijk op worden terug gekomen, doch door dezen gang van zaken verkeert Europa opnieuw in geweldige spanningen met zeer gevaarlijke aspecten. Zooals bekend hebben Engeland en Frankrijk voorgesteld voorlooplg de taak der beide uitgetredenen over te nemen, tot wellicht een modus kon worden gevonden om Duitschland en Italië te doen terugkee- ren in de controle ter zee. Beide dictatuur- landen weigeren evenwel dit te acceptee ren, daar zij daarvan vreezen voordeel voor Valencia, nadeel voor Franco, te meer, waar de controle inderdaad niet volledig aan haar doel beantwoordt, hetgeen alge meen moet worden erkend. Duitschland en Italië staan op het stand punt. dat de controle door hun uittreden vervallen is. Als remplacant stellen zij echter voor beide partijen in Spanje als •belligerenten te erkennen. Edoch, dit strijdt volkomen met de bedoelingen van Frankrijk in de eerste plaats, doch ook van Engeland, die er niet aan denken. Franco op eenigerlei wijze officieel te erkennen en van zoo'n erkennig te doen profiteeren. Een compromis tusschen beide standpun ten lijkt uitgesloten, daar zij te ver van elkaar verwijderd staan. Het ergste van alles is echter, dat Engeland dreigt zich geheel los te maken van de nlet-inmen- ging en natuurlijk gaat Frankrijk daar mede geheel accoord zoo de controle wordt opgegeven; te meer waar immers is aangeboden neutrale waarnemers aan boord der Engelsche en Fransche schepen te plaatsen, zelfs Duitschers en Italianen, als men dat wil! Hernemen allen hun vrije rechten, dan is Valencia verre in het voor deel, gelet op de gunstige ligging ten op zichte van leveringen vanuit Frankrijk. Hoe graag Frankrijk zou willen helpen, het Is bekend genoeg! Dan zou de Spaan sche oorlog met recht worden een Euro- peesche die noodwendig tot een openlijk partij-kiezen zou moeten leiden. Al te zeer bouwen op verklaringen van Engelsche zijde, dat Brittannië tot iederen prijs den vrede wil handhaven, lijkt ons een gevaarlijk experiment, want impleciet houdt een dergelijke verklaring toch in: voor zoover mijn levensbelangen niet in het gedrang komen, een rekbaar begrip! En heel precair is In dit opzicht de ver klaring van Hitier niet meer te gelooven aan de waarde van gemeenschappelijk op treden. Onwillekeurig let men dan op de verklaring van den Engelschen minister van defensie, lord Inskip. dat Engeland's bewapening in een jaar tijds met reuzen schreden is vooruit gegaan en ziet men naar de wijze, waarop Egypte bezig is zich te bewapenen onder Engelsche leiding, speciaal aan de zijde van Lybië, dus ge licht tegen Italië; kleine kenteekenen, maar niet mis te verstaan! Vol bitterheid vraagt men zich af, of de wereld dan werkelijk niets heeft geleerd, of de fouten van 1914 zich dan moeten herhalen en Europa opnieuw het slagveld der wereld moet worden Wij kunnen het nog niet gelooven. gelet op de vredesbetuigingen, die van alle kan ten de wereld worden ingeslingerd, door bijkans alle verantwoordelijke leiders van het Europeesche concert. En te midden van deze ongerustheid in Europa dreigt het eveneens in het Verre Oosten. Gelukkig, dat de mentaliteit daar heel anders is, anders zaten we reeds mid den in een oorlog tusschen de sovjets en Japan. Vroeger zou trouwens ook daar het In den grond schieten van een oorlogs vaartuig een directe casus belli zijn ge weest. Zooals in den aard der zaak ligt, geven beide partijen elkaar de schuld van het gebeurde en is het ondoenlijk zich hier een juist beeld te vormen omtrent de schuldvraag. Het doet er trouwens ook weinig toe, hoofdzaak is, dat men een be vredigende oplossing vindt zonder verder wapengeweld en hei ziet er naar uit, dat dal lukken zal. Pessimisten, die van oor deel zijn, dat Japan gebruik zou willen maken van het verlies aan leiding van het Russische leger door thans een conflict te forceeren, hebben gelukkig nog geen ge gronde reden voor hun verdenking. Oorlog in het Oosten zou ook in het Westen ge vaarlijk de lont bij het kruitvat van een algemeenen oorlog kunnen leggen In Frankrijk is de crisis voorloopig op gelost, doordat nu ook de Senaat der re geering volmacht heeft gegeven. Het kon ook niet anders meer. gelet op de meer dan precaire situatie der Fransche schat kist, die feitelijk den bodem liet zien dank zij de onverantwoordelijke politiek van het kabinet Blum. De Senaat heeft zich het recht echter niet laten ontnemen om die politiek op uiterst felle wijze aan de schandpaal te nagelen, waardoor een mo ment nog gevaar van een botsing met de leden van het vorig kabinet dreigde, doch de financieele nood dwong tot een oplos sing. Ieder uitstel verslond schatten en dat durfde men niet voor eigen verant woordelijkheid nemen. De franc is los ge maakt van het goud en daalt opnieuw. In naam bestaat het Volksfront nog, t~*\ i 1 MR. VAN DER VIES-PRIJS VOOR HET BESTE NEDERLANDSCHE TOONEELWERK. Het bestuur van de Vereeniging van let terkundigen heeft naar aanleiding van het feit, dat wijlen mr. H. G van der Vies aan genoemde vereeniging heeft gelegateerd een bedrag groot,f. 15000 om de rente daar. van te besteden voor een om de twee iaar uit te loven prijs voor het naar het oordeel van het bestuur beste door een Nederlan der oorspronkelijk in het Nederlandsch ge schreven tooneelwerk en "in verband met de voorwaarden aan deze legateeringverbon den, o.a. besloten: De bovenbedoelde prijs zal worden aan geduid als ,mr H G. van der Vies-prijs" en regelmatle 'om de twee -iüar worden toegekend telkens voor een rader bekend te maken tijdstip, tenzij bij de in aanmer king komende tóóneelstukken geen werk is dat naar het óórdeel van het bestuur op den prijs aanspraak kan maken. Het bedrag van den orüs zal telkens gelijk Zijn aan dé wefkelüke rente van het gelegateerde kapitaal over twee jaar. Voor. de eerste maal zal de „mr. van der Vies-prijs" worden toegekend voor den lsten Januari 1939 Voor dezen prijs komen in aanmerking tooneelwerken die voor 1 Januari 1937 nog niet zjin opgevoerd of gepubliceerd. maar in werkelijkheid Bonnet heeft geen twijfel gelaten, dat hij op conservatieve wijze de schatkist zal bewaken; nieuwe uit gaven zijn uitgesloten, zoo geen dekkings middelen aanwezig zijn, de begrooting zal sluitend gemaakt moeten worden door be zuiniging en nieuwe lasten! Dat beteekent stopzetting der politiek van het kabinet Blum om niet te zeggen afbraak. Ook m België is een crisis niet uitgeslo ten en de Kerkstrijd in Duitschland begin: vormen aan te nemen, die eveneens tot botsingen aanleidingen zouden kunnen geven. Met den dag groeit het aantal spannin gen! Gisteren heeft de subcommissie der non- in terventie-commissie vergaderd, doch re sultaat is niet bereikt. Volgens 'officieel communiqué is uitge geven: Overeengekomen werd, de zitting van liet subcomité te verdagen, teneinde de vertegenwoordigers in de gelegenheid te stellen, aan hun regeeringen rapport uit te brengen over den geschapen toe stand. De door de Duitsche en Italiaansche re geeringen ingediende voorstellen zullen aan alle leden van het comité worden medege deeld. Bij de opening van de zitting verklaarde Plymouth, dat de Britsche regeering geen verbreking van de non-interventie wenscht, daar zij vóór deze politiek is. als zij verge zeld gaat van het controleplan. Zij be schouwt dit plan als essentieel. Plymouth verklaarde voorts, dat als het controleplan geen object van overeenstem ming kan uitmaken, degenen, die hun in stemming zouden weigeren, een overleven van de non-interventie moeilijk, zoo niet onmogelijk zouden maken. De Portugeesche vertegenwoordiger zeide in beginsel geenerlei bezwaar te hebben te gen de Britsch-Fransche voorstellen: als het comité eenstemmig het plan goedkeurt, zal zijn regeering eveneens bereid zijn het te aanvaarden. Nadat de vertegenwoordigers van Duitsch land en Italië hun bekende verklaring had den Ingediend, herhaalde de Belgische ver tegenwoordiger, dat zijn regeering haar al- geheele goedkeuring geeft aan het Britsch- Fransche aanbod, om het vlooottoezicht aan de Spaansche kusten voort te zetten. De vertegenwoordiger van Zweden zeide, dat ook de Zweedsche regeering haar volle- j digen steun geeft aan de door de Britsche en Fransche regeeringen ingediende voor stellen tot voortzetting van het vlootcon- troleplan. Een soortgelijke verklaring werd afgelegd door den vertegenwoordiger van Tsjecho- Slowakije, die tevens als zijn meening te kennen gaf, dat zoo spoedig mogelijk een plenaire zitting van het comité moet wor den bijeengeroepen, teneinde den nieuwen toestand te bestudeeren. Hij zou loyaal en grondig alle nieuwe voorstellen, om een doeltreffende non-interventie te verzekeren, onderzoeken. De Fransche vertegenwoordiger zeide o.a. dat het toekennen van de rechten van oor logvoerenden aan de beide partijen in Spanje duidelijk een politieke kwestie is, waarvan het gevolg zou zijn het erkennen van een wijziging in het statuut betreffende beide partijen in Spanje „door dat van de opstandelingen op het niveau van de wet tige Spaansche regeering te brengen" Op dit punt was Corbin in staat onmid dellijk te verklaren, dat zijn regeering niet bereid is, dien weg op te gaan. Zeer wel be kend is, dat de vlootmaeht van beide par tijen niet gelijk is en dat de controle zou worden uitgeoefend door de sterkste. Wel bekend ls volgens Corbin ook, dat noch de eene noch de andere van de partijen inj Spanje in staat is. een doeltreffende blok kade door te voeren. .Een dergelijke toe stand zou den wettigen Internationalen handel ernstig belemmeren en kunnen uit- looper. op zeer ernstige incidenten". De Italiaansche vertegenwoordiger uitte de hoop, dat alle regeeringen haar volle Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band van 20 labl. 76 ct. cn oranje-zakjes van 2tabl. 10 et. 3971 (Ingez. Med.) aandacht aan de Italiaansch-Duitsche voorstellen zullen sohenken. Namens de sovjets bevestigde Maisky de goedkeuring van zijn regeering met het Engelsch-Fransche controleplan, zich „de houding van zijn regeering ten aanzien van het door de ambassadeurs van Duitschland en Italië voorgestelde „constructieve plan" geheel voorbehoudend' Hij verklaarde, dat dit flan volkomen onvereenigbaar is met de grondslagen der niet-inmengingsovereen- komsten en wees erop. dat een erkenning van Franco als oorlogvoerende hem met de „hulp van zijn bondgenooten" in staat zou stellen een blokkade in te stellen aan de, aan de regeering van Valencia toebehoo- rende kustgebieden, terwijl Valencia de in handen der rechtschen zijnde kustgebieden niet zou kunnen blokkeeren. De Portugeesche vertegenwoordiger stelde daarop voor, de zitting van het comité te verdagen, teneinde de mogelijkheid te be studeeren. eenige methode te vinden, die de vier betrokken mogendheden in staat zou stellen, weer ten volle samen te werken. Plymouth zeide hierop, dat het mari tieme plan van een essentieel element zou worden beroofd, als het vloottoe- zicht werd uitgeschakeld. Dit zou uit vallen ten voordeele van slechts een der partijen en niet onpartijdig function- neeren. Een voorstel ais door de regee ringen van Duitschland en Italië is gedaan, is niet aanvaardbaar voor de Britsche regeering. Plymouth herhaalde, dat het Fransoh- Britsche aanbod gehandhaafd blijft. De Italiaansche vertegenwoordiger ver klaarde daarna, van zijn regeering instruc tie te hebben ontvangen, aan het comité mede te deelen, dat tot nader order de Ita- liaansohe handelsschepen de controle-ha vens zullen blijven aandoen en waarnemers aan boord zullen blijven nemen. Ook zal het Italiaansch personeel, dat dienst doet in de Londensche bureaux van den non-in- terventieraad, gehandhaafd blijven. Indien het comité een nieuw controle plan aanvaardt, zal de Italiaansche regee ring bereid zijn, de positie van haar waar nemers opnieuw te onderzoeken. Namens de Italiaansche regeering aan vaardde hij gaarne het voorstel tot onmid dellijke evacuatie van de gewonde vrijwilli gers in Spanje. Resolutie van het I.V.V. De algemeene raad van het Internatio naal Verbond van Vakvereenigingen heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de raad, de door de beide in- ternationales te Parijs aangenomen reso lutie bevestigend met kracht uiting geeft aan zijn volledige en onvoorwaardelijke solidariteit met het republikeinsche en democratische Spanje „dat heldhaftig worstelt tegen de aanvallen van het fas cistische Italië en het fascistische Duitsch land". De arbeidersorganisaties aldus vervolgt de motie eischen van alle lan den een terugkeer tot de volledige toepas sing van het internationale recht ten gunste van Spanje en herstel van den vrijen handel ten voordeele der Spaansche regeering. Uit de laatste gebeurtenissen is duidelijk gebleken, dat Italië en Duitsch land met alle middelen Spanje politiek en economisch willen veroveren en door hun evenwijdige actie een algemeenen oorlog willen ontketenen. Met het oog daarop acht de raad het den dringenden plicht van alle bij den Volkenbond aangesloten staten, dat zij zonder verwijl en met alle middelen, waarin het handvest voortziet. streven naar het volkomen herstel van de politieke en territoriale onafhankelijkheid van Spanje, om den wereldvrede te redden. Namens de Engelsche Labour-partij ver klaarde Citrine, dat het voor de Britsche arbeiders-organisaties niet mogelijk was een eenheid van actie te vormen met de communisten, aangezien „men de demo cratie niet kan verdedigen deer samen te werken met aanhangers van het land, waar de democratie niet meer bestaat". De afgevaardigden uit Zwden. Neder land, Tsjecho-SIowakije en Polen verde digden een gelijk standpunt. Van 't front. Van t front valt weinig te melden. In Biskaje rukt Franco langzaam verder zon der op tegenstand van beteekenis te stuiten. Volgens Stetani zcu in den sector van Valmaseda een batterij van de regeerings- t.roepen gistermiddag vijftig schoten gelost hebben op het dorp Cils Ruele de Bricia met gaslioudende projectielen. Een kleine veertig soldaten zouden met verschijnselen van gasvergiftiging naar het hospitaal zijn gebracht. Beveer sin? i-~ zeker "r'""rlit. want als dit juist zou zijn. zou de g's-corlc wel eens volledig kunnen worden doorgevoerd. Burgos is door regeeringsvliegtuigen ge bombardeerd. 18 personen werden gedood. 21 gewond.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9