STADSNIEUWS ZATERDAG 3 JULI 1937 No 23702 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 7osie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hei geschenk voor het nieuwe Stadhuis. De Meer-Werk-Actie Prof. dr. P. N. v. Kampen t Woningen voor ouden van dagen. LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Nieuwe Eerste Nederlandsche N.Y. IM. NOOMEN. DH nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Weerverwachfing voor Zondag LEIDSCH DAGBLAD PRIJS4DER ADVERTENTIES: 35 ctsri*T regel Voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags on Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden •van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 6 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenf. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten» (voor binnenland f.O.®) per 3 mn<L>, Een beroep op veler offervaardigheid In de afgeloopen weken is op ruime schaal, zoowel onder de ingezetenen als onder oud-stadgenooten, een circulaire ver spreid, waarin het Comité tot aanbieding van een geschenk voor het nieuwe Stadhuis dat, gelijk bekend, zal bestaan uit een carillon -- een beroep doet op aller offer vaardigheid teneinde het comité, aldus in staat te stellen Leiden een carillon te her geven, onze oude stad en hare roemruchte historie waardig. Wij willen dit beroep nog eens extra onöerstreepen en teekenen daarbij aan, dat ook zij, die geen circulaire ontvan gen mochten hebben, hun bijdragen kunnen zenden aan den penning meester, den heer H. Vlieger, Rapen burg 39 of kunnen storten op gironr. 302400 ten name van „Penningmeester Comité Stadhuis Leiden". Oud-hoogleeraar in de dierkunde. In den ouderdom van 59 jaar is in den algeloopen nacht na een langdurig ziekbed hier ter stede overleden prof. dl". P. N. van Kampen, in leven oud-hoogleeraar in de dierkunde, de vergelijkende ontleedkunde en de ver gelijkende physiologie aan de Leidsche Universiteit en oud-directeur van het Zoölogisch Laboratorium alhier. Wijlen prof. van Kampen. Pieter Nicolaas van Kampen werd 30 Juni 1878 te Amsterdam geboren, bezocht daar het gymnasium en werd in 1896 aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam ^ls student in de wis- en natuurkunde ingeschreven. Den lien October 1904 werd hij aan deze universiteit bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde op een proefschrift, getiteld: „De Tympanaal- streek van den zoogdierschedel". Van 1900 tot 1905 was hij conservator van het Zoölogisch Museum te Amsterdam en van 1906 tot 1910 chef van het Vis- scherijstation te Batavia. In 1910 nam hij als zoöloog deel aan een expeditie naar Nieuw-Guinea. Vervolgens was hij assis tent en privaat-docent en in 1916 lector aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Bij Kon. Besluit van 14 December 1916 werd hij benoemd tot opvolger van wijlen prof. dr. G. C. J. Vosmaer als hoogleeraar in de dierkunde, de vergelijkende ontleed kunde en de vergelijkende physiologie aan de Leidsche universiteit. Tegelijkertijd volgde hij prof. Vosmaer op als directeur van het Zoölogisch Laboratorium alhier. Dit hoogleeraarsambt aanvaardde hij den 14en Februari 1917 met een rede getiteld: „Het individu in het dierenrijk". In 1931 werd hij op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontslagen onder dankbetuiging voor de belangrijke be wezen diensten. Tal van publicaties zijn in den loop der jaren van zijn hand verschenen o.a. „De hulpmiddelen der zeevisscherij op Java en Madoera in gebruik", „Visscherij en Vlschteelt in Ned. Indië", „The amphibea of the Indo-Australian Archipelago" en in samenwerking met dr. K. Boschma: „De Bnizocephalen der Siboga-expeditie". Van zijn verdere werken is vooral be kend zijn voortreffelijk leerboek der ver gelijkende ontleedkunde van de verte braten. De f. 70.000.overschreden Het woord, dat de burgemeester ecnigen tijd geleden tot de inge zetenen richtte teneinde hun medewerking te verzoeken voor het welslagen der Meer-Werk- Actie, heeft zijn doel niet gemist. Uit het gToot aantal opgaven, dat dagelijks bij den secretaris, mr. N. J. Rowaan, aan het Ge meentehuis binnenkomt, blijkt overduidelijk, dat de burgerij sympathiek staat tegenover het streven van het comité en bereid is, die sympathie in daden te toonen. Maakten wij er ecnige dagen geleden melding van, dat volgens de ingekomen berichten reeds voor ruim f. 40.000 aan onder houdswerken was uitgevoerd, thans is dit cijfer reeds gestegen tot f. 72.000. In het belang van de actie, welke het belang is van de bur gerij zelve, spreken we den wensoh uit, dat deze stroom nog eenigen tijd zal aanhouden. Tewerkstelling van jeugdige werkloozen. De „Stichting tot werkverschaffing aan jeugdige Werkloozen, ter verstrekking van woningen aan ouden van dagen", is met haar plannen tot het bouwen van 10 wonin gen op een terrein aan de Dozystr. gereed. Aan de organisatorische voorbereiding en bij het leggen van de financieeele grond slagen hebben zeer vele personen en in stanties met groote toewijding hun mede werking verleend. Aan allen is een woord van dank zeker op zijn plaats. In den aanvankelijk eersten opzet, dat de „Stichting" geheel zelfstandig zou werken, is eenige wijziging gekomen en wel in dezen zin, dat er samenwerking zal zijn met de officieele instelling op dit gebied, n.l. de Centrale Werkplaats. Deze samenwerking is met volledige goed keuring van de besturen van beide instel lingen tot stand gekomen. Het zou onlogisch geweest zijn, dat in één en dezelfde plaats, twee instellingen, die beide hetzelfde doel beoogen, n.l. om aan de jeugdige werklooze arbeiders de gelegen heid te bieden hun vakbekwaamheid te on derhouden en uit te breiden, dat deze elk hun eigen weg zouden gaan. De samenwer king bestaat hierin, dat de „Stichting" de jeugdige arbeiders tewerkstelt via de Cen trale Werkplaats. Wij wekken de jeugdige werkloozen uit de verschillende vakgroepen, zooals onge schoolden, opperlieden, grondwerkers, met selaars, timmerlieden, betonwerkers en be- tonvlechters, loodgieters, schilders en tech nici op, zich in de komende week te melden aan de Centrale Werkplaats, daar het werk van de „Stichting" in de week van 12 Juli e.k. een aanvang neemt. Ook doen we een beroep op de ouders of verzorgers om hun daarvoor in aanmerking komende kinderen op te wekken, zich voor dit, juist voor hen bedoelde werk aan te melden. De leeftijdsgrens is dezelfde als voor de Centrale Werkplaats, dus van 14 tot en met 24 jaar. Aanmelding uitsluitend aan de Centrale Werkplaats ingang le Looierstraat No 3 op iederen werkdag van 9—12 uur en van 24 uur, uitgezonderd des Zaterdags. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid, op proefschrift getiteld: „Politie en Justitie, een studie over Hollandschen staatsbouw tijdens de republiek", de heer J. V. Rypperda Wierdsma, geboren te Nij megen (cum laude). Geslaagd voor het apothekersexamen eerste gedeelte: de dames A. D. S. Adolfs (Voorschoten!, L. Drayer (Schiedam). O. J. Meyers (Leiden) en J. E. Ulrich (Rotter dam) en de heeren C. O. Bierman (Den Kaag), C. J. van Boxtel. (Princenhage) H. A. M. van Steenbergen (Den Haag), en voor het candidaatsezamen theologie: mej. A. H. Reipdersma (Den Haag). GOED - GOEDKOOP EN VLUG ALLEEN 1739 Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering: van alle soorten Glas Ongez. Med.) BIJEENKOMST BOND VAN BEDRIJFS AUTOHOUDERS IN NEDERLAND. Diverse leerzame uiteenzettingen. Gisteravond vond in den Burcht een zeer matig bezochte bijeenkomst plaat,: van de afd. Leiden van den Bond van Bedrijis- autohouders in Nederland, bedoeld als propagandavergadering voor expediteurs, touringcar- en autobus- en taxionderne mers, eigen vervoerders, enz. De voorzitter der afd. Leiden, de heer J. J. F. v. d. Meer, opende en gaf onmiddellijk hierop het woord aan den heer J. F. Casteleyn, sect, van den Bond te den Haag, die uitvoerig besprak de totstandkoming van de hui dige wetgeving betreffende het vervoeren van personen, dat reeds sinds 1926 aan een concessie-stelsel is gebonden. Het regle ment autovervoer personen i.i meerdere malen gewijzigd en wordt dit steeds weer. aangezien het werd opgezet, zonder ook de stem uit het bedrijfsleven te hooren. De regeling der luxeverhuur van taxi's wordt overgelaten aan de gemeentebesturen, doch er zijn vele van die besturen, die er eigenlijk niets van weten, inzonderheid wat betreft de keuring. Spr. besprak ook de aanhangige verze- keringsvoorwaarden, die uitzonderlijk hoog zijn (20.00 gld. per plaatsi Men voert veel al bepalingen in, zonder na te gaan, of zulks wel mogelijk is. De wensch van som mige gemeentebesturen is, dat men gaat rijden volgens een vastgesteld tarief. Spr. weerlegde de veronderstelling, als zou dit voor de ondernemers voordeelig zijn. Im mers: er zullen dan velen zijn, die na afloop van een langen rit een gedeelte van den prijs zullen teruggeven, om toch maar te kunnen concurreeren, vooral als de conjunctuur weer wat minder wordt. Voor een luxeverlAfur komt men met een behoorlijke „eerste-aanslag" tot de beste resultaten. De B.B.N. is steeds bereid aan de gemeentebesturen uit eigen ervaring advies te geven. Ojrdat dan ook de stem van het bedrijfsleven zelve in den raad gehoord kan worden. Het staat, aldus spr.. buiten twijfel, dat er een vergunningsstel sel voor het goederenvervoer voor derden zal komen. De nu juist afgetreden minister van Waterstaat had zich daarover reeds een denkbeeld gevormd. De vergunningen zul len afhankelijk gesteld worden van de ver voersbehoefte, hetgeen een zeer rekbaar begrip is. De belangen van de spoorwegen zullen daarbij stellig op den voorgrond ge plaatst worden. Zulks vormt voor velen een factor van onrust voor hun toekomstige be staansmogelijkheid Want zeker zullen daardoor velen ten doode opgeschreven zijn. Tenslotte besprak de heer Casteleyn de rijtijdenwet, die zooveel stof heeft doen opwaaien. Tegen 't ontwerp kwamen tal- loozc bezwaarschriften in, met het gevolg, dat men er nog niet verder mee gekomen is. Het ligt nog steeds ter bestudeering bij den Directeur-Generaal van den Arbeid; deze heeft zoo juist uitnoodigingen tot een bespreking verzonden aan de diverse organisaties, om ook hun meening ter zake tc hooren. De chef van den Technischen Dienst van den Bond ir. H. C. Duyvendak, gaf vervol gens in een breedvoerige en interessante uiteenzetting vele leerzame wenken voor den wegberijder en besprak diverso wette lijke bepalingen en reeds ingevoerde of nog in te voeren wijzigingen, allereerst betref fende de morgen in te voeren „voorrangs wegen". Deze wegen waarop men rustig kan doorrijden zullen aanvankelijk aanlei ding geven tot ongelukken, omdat velen nog gewend zijn aan de bepaling „rechts gaat voor". Voorts besprak hij de nieuwe ver keersborden, alsmede de bepalingen be treffende de snelheid, de remmen, de ver lichting, de relatieve asbelasting. enz. Een en ander werd met groote aandacht beluis terd en ook uit de hierop volgende nabe spreking bleek de interesse voor de veelal ingewikkeldo en veelomvattende verkeers problemen. Talrijke vragen werden gesteld en door de sprekers met deskundigheid be antwoord. waarna de heer v. d. Meer deze bijeenkomst sloot. WERKVERGUNNING VOOR BUITENLANDERS. De Commissaris van Politie alhier vestigt de aandacht van belanghebbenden erop, da/t de verklaringen, welke aan werkgevers worden afgegeven ten behoeve van met vacantie naar het -buitenland vertrekken de werknemers van vreemde nationaliteit, alléén kunnen worden afgegeven, wanneer de geldigheidsduur van de werkvergun ning voor dezen vreemdeling ook na den vacantie-termijn nog niet verstreken is. Voor een werkvergunning, die geduren de den vacantie-tijd verloopt, dient dus eerst verlenging te worden aangevraagd. Dekt U tegen de geldelijke nadelen van een ongeval met een PER SOONLIJKE ONGEVALLENVER ZEKERING van de BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT l«a Telef. 302 - Na G uur 2479. 3986 (Ingez. Med.) GELDLEENINGEN. Ter aflossing van hooger rente. Bij Koninklijk Besluit van 28 April 1937 zijn de rente- en aflossingsvoorwaarden van -beleggingen van Rijksfondsen en -instel lingen gewijzigd. Ingevolge art. 2 van dat Koninklijk Be sluit is de rentevoet van geldleeningen, aan gemeenten vóór 1 Januari 1936 door de in dat artikel nader aangeduide Rijksfondsen en -instellingen verstrekt, voor zoover die rente hooger is dan 4°/n per jaar. tot dit percentage verlaagd, zulks gerekend te zijn ingegaan den 15en September 1936. Wat onze gemeente betreft, geldt dit voor eenige bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds aangegane leeningen, die inmid dels met ingang van 1 Juli a.s. werden ge converteerd, alsmede voor de 6"/o leening, oorspronkelijk groot f. 2.000.000—die in 1920 werd gesloten met de Rijksverzeke ringsbank. Voorts bepaalt het Koninklijk Besluit in art. 1, dat in de overeenkomsten van geld- leening, waarbij door genoemde Rijksfond sen en -instellingen vóór 1 Januari 1936 gelden aan de gemeenten werden verstrekt onder voorwaarde, dat versterkte aflossing is uitgesloten, deze voorwaarde wordt ver vangen door de bepaling, dat versterkte af lossing van de ieening zal zijn toegestaan, mits van het voornemen daartoe, onder op gave van het bedrag, ten minste drie maan den te voren, aan den geldgever is kennis gegeven, met dien verstande, dat bij ver sterkte aflossing binnen de eerste vijf jaren na den looptijd der leening de geldneem- ster een vergoeding zal zijn verschuldigd ten bedrage van l°/o van het bedrag dier af lossing. De met de Rijksverzekeringsbank geslo ten leening. op 1 Augustus 1937 pro resto groot 1.1.150.000.kan derhalve met een termijn van 3 maanden zonder boete wor den opgezegd. Vermits een rentevoet van 4% B. en W. in den tegenwoordigen tijd nog te hoog voorkwam, wendden zij zich tot genoemde instelling met de vraag, tegen welke rente en onder welke voorwaarden zij de leening wensohte te continueeren. Het desbetreffend schrijven leidde echter niet tot eenig resultaat, zoodat het College zich vervolgens in verbinding stelde met eenige bankinstellingen voor het verkrijgen van een offerte voor een geldleening van f. 1.500.000.Voor de aflossing van de lee ning der R.VB. is een bedrag van f. 1.150.000 benoodigd, zoodat een bedrag van f. 350.000 voor andere kapitaalsbehoeften men denke aan den bouw van het Stadhuis en andere buitengewone werken is be stemd. Het bedrag van f. 1.150.000 moet in ver band met den resteerenden looptijd, in 23 jaar worden afgelost, het bedrag van f. 350.000.in 40 jaren. Van die bankinstellingen werden aanbie dingen ontvangen, die zooveel lager dan 4°/n waren, dat tot aflossing bij de Rijksver zekeringsbank alleszins aanleiding bestaat. De gunstigste aanbieding werd gedaan door de firma Staal en Co., zoodat deze offerte voor acceptatie in aanmerking komt: zij betreft een 4-tal leeningen op on- derhandsche schuldbekentenis tot bedra gen van f. 300.000.-. f. 250.000 -, f. 6000.000.- en 1. 350.000.-, samen f.1.500.000.-. BINNENLAND. De Leidsche oud-hoogleeraar dr. P. H. van Kampen is overleden. (Stadsnieuws, 1ste Blad). De A.N.W.B. vergadert te Assen (2e Blad). Budge winnaar van het tournooi te Wim bledon (Sport, 3de Blad). Raichenbach blijft wereldkampioen (Sport, 3de Blad) BUITENLAND. De non-interventie-commissïe op het doode punt (3de Blad). Kalmeerende rede van koning Leopold vail België over de amnestie. (Buitenland, 1ste Blad) De Belgische minister van justitie geslagen (Buitenland, 1ste Blad). Het Amour-incident bijgelegd (Buitenland, 1ste Blad). Ernstige spoorwegramp in Engeland (Buitenl. Gemengd, 2de Blad). Amelia Earhart zou bij het eiland Howland in zee zijn gestort. (Luchtvaart, 1ste Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET VIERDE BLAD). WAARSCHUWING. De Hoofdcommissaris van Politie te Am sterdam ontraadt het aangaan van rela ties met Hendrik Anton Peter Versteeg, geb. te Amsterdam, 21-1-1894' wonende Aalsmeerweg 121, en Johannes Antonius de Mulder, geb. te Mook, 2-3-1896. won. Go- vert Fllnckstraat 174, beiden te Amsterdam Zij noemen zich suradeurs en bieden hun bemiddeling aan voor het verstrekken van hypotheekgelden, doch elschen beta ling van een zeker bedrag voor temidde- lingskosten, onkosten en taxatiekosten vooruit en laten dan gewoonlijk na, hypo theken te verstrekken. Teneinde haar lezers voor eventueele teleurstellingen te behoeden, wordt admi nistraties van periodieken en meer speciaal vakbladen op het gebied van land- en tuinbouw en veeteelt uitdrukkelijk aange raden, opneming te weigeren van dooi" ge noemde personen ter plaatsing aangeboden advertenties, welker tekst gewoonlijk luidt: „Gelden voor eerste hypotheek beschik baar tegen 3L/, rente". Ook hier ter stede hebben genoemde per sonen slachtoffers gemaakt. Het is te voorzien, dat he# mooie weer overal zal aanhouden, maar dat er rekening gehouden moet worden met de toenemende kans op een omslag met onweer of regen. KAPPERSBEDIENDENBOND OPGERICHT, GEEN LEIDSCHE PROCESSIETREIN NAAR DUITSCHLAND. Naar wii vernemen rullen In verband met de moeilijkheden od kerke'-iik gebied in Duitsehland dit jaar geen processietreinen looppa van Leiden paar Kevelaar. Aangesloten bij moderne vakbeweging. Het kappersvak is één der weinige beroe pen, waarvoor tot dusver geen moderne or ganisatie bestond. Voor een groot deel is dit te wijten aan het feit, dat het personeel te veel verdeeld is, dus ook te weinig met elkaar in contact komt. De Leidsche Bestuurdersbond heeft, in samenwerking met het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Kappers- personeel dezer dagen een poging onderno men óók in Leiden een afdeeling op te richten. Deze poging is met succes be kroond! In een vergadering van 4 Juli j.l. hield de bondspenningmeester Leeuwis uit Utrecht een inleiding, waarna hier de afdeeling werd geconstitueerd. Reeds spoedig toog men aan het werk om collega's voor deze nieuwe, en, voor het kapperspersoneel nood zakelijke organisatie, te winnen. Bondspenningmeester Nieuwenhuis, uit Amsterdam, gaf in een volgende bijeenkomst een uiteenzetting over de toepassing der Arbeidswet voor kappersbedienden. Hij wees hierbij op de vaak onhoudbare toestanden, die zich nog in dit bedrijf voordoen en sprak den wensch uit. dat uit Leiden spoedig een sterke afdeeling mag groeien, zoodat de be langen van het kapperspersoneel in Leiden en omstreken naar behooren zullen kunnen worden behartigd. Alle ter vergadering aanwezige leden ga ven zich op voor de te voeren propaganda- actie. Het dagelijksch bestuur der afd. Leiden is samengesteld als volgt: voorzitter G. A. Meijers, Paul Krugerstraat 10a: secretaris C. ten Haken Jr.: penningmeester J. C. Koevoet. Deze nieuwe aanwinst van de moderne vakbeweging is door den L.B.B.-secretaris Snel. hartelijk welkom geheeten en de wensch werd uitgesproken, dat het kappers personeel thans den weg naar zijn eigen organisatie zal weten te vinden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1