Atlantis, het verdwenen Rijk CORRESPONDENTIE 'dat lag daar, waar nu de Atlantische Oceaan golft Zonnetje, schijn Op den hoogsten top lag de korringsburclu. Ontstaan en vergaan! Geboren worden en sterven en daar tusschen in een meer oi minder krachtige ontplooiing: dat is het lot van alles wat op deze aarde is, was of zijn zal, niet alleen van plant, dier of mensch individueel, maar ook van volkeren en rassen en hun kuituur. Lang voordat in West-Europa een spoor van beschaving te vinden was, hadden de volkeren aan de oevers van den Nijl en tusschen Euphrat en Tigris een hoogen trap van kuituur be reikt, waarvan de talrijke overblijfselen, de ruines en opschriften getuigen. Maar nog duizenden van jaren voor deze Assy- rische en Egyptische kuituur bestonden er waarschijnlijk elders op aarde hoog ont wikkelde volkeren, en het is zelfs waar schijnlijk, dat de geroemde Egyptische en Assyrisohe kultures spruiten zijn van dezen oerouden stam. Wie waren die praeh-istorisehe kultuur- voik:ren? Waar woonden zij? Wat weten wh van hen? De legende noemt het land ..Atlantis een naam die u -welbekend is, want de ge weldige watermassa tusschen Europa en Afrika in het Oosten en Amerika in het Westen heet immers Atlantische Oceaan. Onze kennis omtrent dit Atlantis en zijn bewoners berust grodtendeels op gissingen naar aanleiding van eenige vondsten en op een enkel bericht van den Griekschen wijsgeer Plato, die omstreeks 98 vóór Ohr. Egypte bezocht. De priesters van den Isistempel te Saïs vertelden hem van een machtig rijk, dat duizenden jaren geleden bestond en waarmee de oudste bevolking van Egypte ocrrlog voerde. Het lag ver ln het Westen buiten de „zuilen van Herku- les", zooals de straat van Gibraltar in vroeger eeuwen genoemd werd, maar het was door een ontzettende ramp getroffen en grootendeels in zee verzonken. Volgens Plato waren de bewoners van Atlantis een hoog beschaafd volk, dat zijn kuituur ook over de omliggende landen uitbreidde, want zij waren zeevaarders, die overal koloniën stichten, o.a. in Europa, in Amerika, in Zuid- en Oost-Afrika, in Aarabië en Indië. De hoofdstad van het rijk lag op een zuiver cirkelvormigen berg. Op den hoogsten top lag de koningsburcht, een geweldig bouwwerk van wit marmer met gouden dak, nog veel prachtiger dan het beroemde paleis van Nebukadnezar in Babyion. Gedurende meer dan 8000 jaren leefde het volk van Atlantis gelukkig en tevreden onder de regeering van wijze koningen, die magische macht bezaten. Maar na een lange periode van rijkdom en voorspoed kwam het verval. Het volk werd lui en hoogmoedig. De menschen leidden een weelderig zedeloos leven, schaf ten godsdienst af en bedreven de afschu welijkste misdaden, evenals de bewoners van de steden Sodom en Gomorrha. Maar ook voor Atlantis brak de dag van het oordeel aan. Omstreeks 6000 voor Chr. brak er een opstand uit. De koning werd vermoord en zijn magische heerschersstaf gebroken. In denzelfden nacht kwam er een geweldige aardbeving. De aardkorst barstte, het land verzonk in de diepte en de golven van den Oceaan spoelden er over heen. Waar eens het machtigste rijk der saarde lag, daar golfde nu de Atlan tische Oceaan. Slechts de toppen der hoogste bergen zijn nog zichtbaar. Het zijn de eilanden b.v. de Azoren, de Cana- rische en Kaap Verdisohe eilanden, St. Helena, Ascension, Tristan da Cunha en anderen. De ramp strekte zich ook uit over de koloiën in Afrika. De Noordelijken wer den onder ontzaglijke zandmassa's bedo ven (Sahara), terwijl de Zuid-Afrikaan- 6che nederzettingen door de pest geteisterd Werden en uitstierven. Slechts een kleine groep AtLantiden ontsnapte aan het ge vaar, door haastig naai- het Noorden te vluchten. Van de landverhuizers wordt verteld, dat zij in Egypte binnenvielen, de oorspronkelijke bewoners van het vrucht bare Nijldal gemakkelijk onderwierpen en een nieuw koninkrijk stichtten. Hierdoor kwam in het rijk der Pharao's de Atlan tische beschaving tot nieuwen bloei. Tot zoover de legende. Is er wel eenige waarheid in het ver haal? Er zijn in de laatste eeuw opgravin gen gedaan, die er op wijzen dat er in Afrika eens een hoogbeschaafd volk moet hebben gewoond. O.a. werden bij Kilwa, pl.m. 600 K.M. Zuidelijk van Zanzibar, op een heuvel oude Perzische graven gevon den. Onder deze tomben ontdekte men de puinhoopen van een stad, die zeker een paar duizend jaren oud moest zijn. Verder delvend stiet men op een nog oudere stad en daaronder, in een diepere laag, op de overblijfselen van een derde stad. Hier werden ook geglazuurd aarden potten ge vonden, waarop een merkwaardige tee ke ning nJ. de swastika, tegenwoordig beter bekend onder den naam hakenkruis. Nu vertelt de legende, dat de swastika het rijkswapen van het oude Atlantis was en het is wel merkwaardig dat op vele prae- historische vondsten, op Kreta en in Klein Azië, in Zuid-Afrika en in Amerika, dit symbool wordt aangetroffen. Zonnetje, schijn! Lach in mijn bedje heel vroeg in den morgen. Houd nu vandaag eens je licht niet verborgen Zonnetje blij, Schijn eens voor mij! Zonnetje schijn, want dan word ik zoo blij! Zonnetje schijn! Straal in mijn tuintje al over de bloemen, Waar gouden bijtjes zoo lustigjes zoemen. Zonnetjeblij. Schijn eens voor mij! Zonnetje schijn, want dan word ik zoo blij Kindlief, schijn! Lach tegen moeder, verdrijf er haar zorgen, Houd toch vandaag niet je liefde verborgen! Kindlief blij, Schijn eens voor mij! Wees zelf 'n zon, want dan maak je mij blij MARIE MICHON. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Nu waren er weer veel brieven en oplos singen, en toch is het afgeloopen Zondag prachtig weer geweest. Het kwam dus nu warempel niet uit met mijn barometer van verleden week, weet jullie wel? Maar in dit geval vind ik dat juist prettig, be grijpen jullie dat ook? Klinkt dit soms t* raadselachtig? Ja, dat heb je nu van een Raadseltante. Er is natuuidijk weer veel genoten door allen met 't heerlijke weer. Deze zomer schenkt ons veel mooie Zondagen, in tegen stelling met verleden jaar. En zoo is het ons zéér welkom, hè? Ik hoor ook veel van schoolreisjes in deze weken. Aan hen, die nog moeten gaan, wensoh ik heel veel plezier en mooi weer. En dan nog iets. Ik raad jullie aan, om, als je meer dan 3 of 4 oplossingen weet. er nog eentje (of meer) bij te doen. Velen doen dit altijd. Nu had ik weer bij enkelen, dafc er van hun 3 oplossingen (kleineren) of 4 opl. (grooteren) eentje fout was, dus dan komt hun naam niet bij „Goede ooi." te staan. En dat is jammer, als je er e!^enlijk nog wel een geweten had. En ik herhaal nog eens: schrijven jullie steeds je leeftijd onder de raadsels Van de meeste getrouwen weet ik. nu wel, tot welke groep ze behooren, maar toch is de leeftijd voor mij niet van allen te onthouden. En dat is toch ook niet noodig: 't is voor jullie haast geen moeite, het er onder te schrijven. Natuurlijk zijn er velen, die dit altijd reeds doen, maar de anderen knoopen het nog eens goed in hun oor, hè? Geregeld komen er raadsels en anekdoten binnen. Ik vind *t fijn dat velen wat be denken, en zoo meeleven met ons kinder blad, onze krant, hè! Word niet onge duldig, als je raadsel niet direct geplaatst wordt; alles, wat goed is, krijgt een beurt. Van enkelen, die héél veel insturen (ik kan haast spreken van heele voorraden!), plaats ik er vaak elke week een; dat mag ook wel voor al hun moeite. En nu gauw beginnen aan de beant woording. Jo Outshoorn. Nou, wat een bof voor jou met die foto's. Zoo hoop je nog wel eens te mogen helpen, hè? Annie v. Zuiden. Ben je een nieuwelinge- tje? Voor mij in elk geval wel. Welkom, hoor! Jammer, dat je een raadsel fout had. Liever eentje meer insturen. (Lees hier boven). Maar laat je niet uit het veld slaan. Dank voor je aardige raadsels. Je behoeft niet het heele raadsel uit de krant na te schrijven, dat is zoo'n werk. Alleen nummer met oplossing. Viertal Hartevelt. Hartelijk dank voor wat jullie me schreven. Gelukkig is het goed weer gebleven op Prins Bernhard's verjaar dag. Een mooie kinderoptocht, hè? Gerrie Keinemans. Ja, ik ben daar meer malen geweest; 't is er mooi in die omstre ken, en 't kan dus een fijn schoolreisje wor den. Veel pleizier. Bedankt voor je raadseL Alida Stikkelorum. Dus dat waren voor jou twee pluimpjes achter elkaar, op Vrij dag en Zaterdag. Nu, je verdient het; ik kan er vandaag weer eentje bijvoegen. Mag je met September je broertje mee naar school nemen? Abraham Fakkel. Wat ben ik blij met die mooie kiek van je. Heel hartelijk bedankt. Ik vind het wat prettig, je nu ook van ge zicht te kennen. Je bent zeker een vroolijke baas? Ja, ik zag den kinderoptoèht; er waren prachtig versierde steps bij, hoe was de jouwe? Je portret zie ik nu er na; anders had ik je kunnen herkennen. Je nieuwe raadsels vergat je zeker in te sluiten; je schrijft er over, maar ze zijn er niet. Lange correspondentie voor jou, hè? Jan Bronsgeest. Heb je Zondag visch ge vangen? Gaat het al beter? Dit raadsel is duidelijk, dank je wel. Kun je me-het an dere niet uitleggen met al die „t's"? Jopy Hofstra. Ja, dat leek me een leuk boek, en je las meteen wat over Indië. Nu hoop ik, dat je nog eens gelukkig loot. Bin nenkort komen er weer prijsraadsels. Marie Brokaar. Je stuurt een heelen voor raad; alles is best te gebruiken. Volgende week zal ik iets van je plaatsen. Annie Sc-hipper. Wat een prachtig school reisje. Zeker per autobus? Zoo kom je ver, en zie je heel wat op één dag. Hebben jullie de Pyramide ook beklommen? Jettie de Bree. Nu, de boordenman zal de vlek er wel uit krijgen. Fijn, dat je zwem men mag met mooi weer. Maar nu geen kou vatten! Bedankt voor je raadsel. Gerard en Jacques van Leeuwen. Ook be dankt voor jullie spreekwoord. En krijg ik nu voortaan je leeftijd onder de raadsels? Hendrientje Blotkamp. Natuurlijk harte-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17