Waar de Vrouw belang in stelt Aan 't zonnige strand 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 Juli 1937 Derde Blad No. 23700 Levensavontuur Elegante costuumpjes voor zee- en zonnebad Dorothea Christine Erxleben Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Voor handige vingers Een fleurige zomerjurk Welbeschouwd is Het leven van een gewone vrouw grootscher dan een Oceaan- vlucht. Voor me ligt het portret van de be- Toemdc aviatrice Maryse Bastié, die korten tijd geleden de wereld in verbazing bracht door haar vlucht Dakar—Natal. Een smal intelligent en sympathiek ge dicht. waarvan een krachtig ieven uit straalt, maar niet in 't minst van manne lijk oi hoekig type. Alles aan Maryse is sma! en slank, nerveus: een raspaardje „Hoofdzaak om als aviatrice te slagen', zoo vertelt ze, is een gezond leven. Ik ga altijd om tien uur naar beid en sta op ze ven uur op. Soms als ik er tijd voor heb, doe ik een beetje gymnastiek. Dan drink :k een groote kop zwarte koffie, verder geen •ontbijt. Achter 't stuur van mijn wagentje, tusscher de Rue Froideveaux en het vlieg veld Orly dertig kilometer heb ik iederen dag gelegenheid, mijn zenuwkrach; te meten. Ik heb eigenlijk geen spieren, al leen maar zenuwen: dat is nu eenmaal mijn type. Als ik morgens vlieg, ontbijt ik nooit. De zenuwspanning, die 't vliegen eischt. domineert iedere physieke behocfi.c. Een voorbeeld? Op mijn tocht Dakar— Nata! heb ik te Dakar een kop koffie ge dronken en ben om zes uur opgestegen Tijdens de urenlange vlucht merkte ik niets van moeheid. Toen ik te Natal landde, at ik zes versche abrikozen, meer niet. 's Avonds dineerde ik gewoon mee, ii: was niet vermoeider dan andere dagen. Ik was zoc gelukkig, dat ik de vlucht had vol- vracht. na die lange, moeizame voorberei dingen Gedurende dien zorgelijker tijd vóór de vlucht ben ik S kilo afgevallen', ik weeg nu nog maar 40 kilo. Dat is abnormaal: m'n gewone gewicht is 51, dan voel ik me vol komen in slaat om m'n zenuwen te be- heerschen Nu een bekentenis: bij mijn landing *e Natol werd ik gepijnigd door zware zorgen, weikelijk véél zwaarder dan tijdens de vlucht, 't Was prachtig zomerweer en m n heele bagage bestond uit een paar pan talons, een leercn kiel, een mantelpakje en een zwarte blouse. Wat moest ik begin nen zonder 'n paar elegante zomerjurken? Of ik dapper" ben? Heelemaal niet. Als ik aan 't verleden terugdenk, dan vraag ik me steeds ai, of ik nog wel ooit weer durf beginnen. Het leven is hard en ik heb een harden weg gekozen: ik gelooi, dat ik ner gens anders geschikt voor was. Wat men gewoonlijk moed noemt, is niets anders dan taaiheidde dageiijksche strijd verbergt dikwijls een onstilbaar ver langen naar het gevaar, naar het onmo gelijke. Door wilskracht kan men alles be reiken: toen ik dertien jaar was, wilde ik een fiets hebben stuiver voor stuiver heb ik ervoor gespaard. En later met mijn bre vet was 't hetzelfde geval: taai volhouden, dat is het eenige Tot zoover Maryse Bastic. Ik vraag me af. waaTom ik u dit alles met een zeker welbehagen zit te vertel len, en hoe 't komt. dat ik er de broei- warmte van mijn kamer op 't Zuiden door vergeet. En in eens weet ik het: er gaat van dit taaie volhouden, dit doelbewust streven, die alles op één kaart zetten, een stroom van levenskracht uit, die we allemaal ge bruiken kunnen! Ziedaar een vrouw, die alles offert voor haar ideaal: die eten en drinken vergeet, haar lichaam africht op precies zóóveel ge wicht en zenuwkracht, die a! haar gedach ten en gevoelens ondergeschikt maakt aan het levensavontuur, dat haar roeping of naar noodlot is. En die dit zoo heerlijk za kelijk en sportiei doet! Zakelijkheiddat is het eigenlijk wat wij vrouwen heel erg noodig hebben in den strijd van ons leven, die voor de meesten van ons uiterlijk wel niet veel lijkt op een Oceaanvlucht met ieder moment den dood voor oogen, maar die toch in werkelijkheid om véél grooter inzet wordt gestreden. Evenals de kleine, pittige Maryse. die zichzelve in haar droomen door de straten van Natal heeft zien wandelen in een ele gante jurk. hebben we allen ons „zomer land", waarheen onze blijde gedachten ons meevoeren, als de vrede na strijd in ons is neergedaald. Dan zien wc onszelve verlost van ai die kleine, hatelijke hebbelijkheden van al die remmingen: stralend van le vensmoed en toch rustig, beheerscht en groot van hart, gezegend en anderen tot vreugde Hoe vér ligt dat alles nu nog van ons af, verder dan de afstand DakarNatal. En tochsoms ligt het zoo vlak bij, dat het ons toeschijnt, of we onze hand maat be hoeven uit te strekken om het te beleven het te zijn. Dan kan een vurig verlangen in ons op stormen om nu, onmiddellijk weer te star ten voor dien tocht, dien we moeilijk en ge vaarvol weten, en waarvan wij. ook wij. al tijd bij een terugblik op de afgelegde étappe het gevoel hebben, dat v;e het nooit voor oen tweeden keer zouden durven doorwor stelen Zóó beschouwd is het leven van een ge wone vrouw grootscher of althans even grootsch als alle tochten van Maryse Bastié bij elkaar. Het vraagt van ons ernst en of fervaardigheid en het zakelijk en welbe wust inschakelen van a! onze geestelijke en physieke krachten. Geen onsje overtollige romantiek geen greintje zelfmedelijden. Slchts wie hard als staal is geworden. kan liefde en zachtheid geven. En begrip, het meest waardevolle geschenk van den eenen mensch aan den anderen. RHÉMONDA De heerlijke zonnestralen beginnen weer te lokken en te trekkende eerste, vroege vacantiegangers en bovenal de weekend-gasten brengen reeds drukte en vroolijkheid aar onze stranden Als straks ook uw tijd gekomen is, zorgt u er natuur lijk voor, dat u niet alleen van de schoone omgeving geniet, maar ook de omgeving van uw schoonheid en elegance, zoowel in zee als daarbuiten. Een zonnebadccstuumpje van een aan trekkelijk en „toepasselijk" patroon is gauw cn gemakkelijk zelf te maken. Het linksche figuurtje op de teekening laat duidelijk zien, hoe 't in elkaar zit: d:ep rug-decolleté, vastgehouden door gekruiste koorden, die door een schuif om den hals worden ge- I tiokken. De stof is een stevig bedrukt ka- I toentje of zijde-achtig linnen. De koorden I worden gekozen in een der kleuren van de stof. Een lange, elegante badmantel kan men zeer goed van hetzelfde materiaal ver vaardigen: ons model, met de breede revers en wijde kopmouwen, afgezet met wit piqué I ziel er al zeer smaakvol uit De jongedame rechts draagt een een voudig badcostuum met hierover heen een bolero tje en shorts van marineblauwe wollen stol of katoen Zoo n „strandcomplet", is uitnemend ge schikt voer sport en spel. vooral op koelere dagen. Een bijpassende hoofddoek voltooit j het costuumpje. Een vrouwelijke dokter onder Frederik den Grooten. De verdiensten van een allermerkwaar digste vrouw worden op het oogenblik in Duitschland, ter gelegenheid van haar 175sten sterfdag herdacht. Het is Dorothea Christine Erxleben, die in 1754 den titel van medisch doctor be haalde als eerste vrouw in Duitschland. Haar levensgeschiedenis is merkwaardig genoeg om er het een en ander uit aan te stippen. Op 13 November 1715 werd in de woning van den Quedlinburger geneesheer Christian Poiykarp Leporin een dochtertje geboren, dat de namen Dorothea Christine kreeg. Al spoedig bleek, dat het meisje mét een buitengewoon verstand begiftigd was en toen de vader dit opmerkte, onder wees hij haar uit liefhebberij in de z.g. hu- manistischfe takken en leidde haar later tot arts op. Vooral Dorothea's aanleg voor de geneeskunde was zoo verbluffend groot, dat de heer Leporin, toen zij 25 jaar oud geworden was, zich tot den koning van Pruisen wendde met het verzoek, of zijn dochter- ter verkrijging van den docters- titel examen mocht doen aan de Universi teit te Halle. Dit verzoek was zóó onge woon in dien tijd, dat iedere andere vorst het waarschijnlijk zou hebben afgeslagen. De jonge Frederik echter beval in een van zijn beroemde kantteekeningen, dat de genoemde dame geen enkele moeilijkheid in den weg gelegd mocht worden bij haar streven om „geneesheer" te worden. Dorothea maakte echter van deze toe stemming geen gebruik; zij trad nog in 't zelfde jaar met Johann Christian Erx leben, diaken bij de Nicolaikerk te Qued- linburg, in het huwelijk. Doch ook daarna en vooral na den dood van haar vader vroegen honderden zieken haar om raad, vooral wanneer andere dok toren geen hoop meer gaven. Zij had met haar geneeskunst een buitengewoon suc ces. De gevolgen bleven echter niet uit: in 1753 werd door drie Quedlinburger artsen een klacht tegen haar ingediend, waarin zij protest aanteekenden tegen het feit, dat Frau Diocanus Erxleben zoozeer onder hun duiven schoot, dat het niet meer mo gelijk was. te Quedlinburg een behoorlijke praktijk uit te oefenen. Dorothea verdedigde zich tegen dit smaadschrift met een apologie, waarin zij naar voren bracht, dat zij reeds jaren ge leden den doctorstitel zou hebben gehaald .als niet mijn huwelijk, ettelijke kinderen, waarmee God mij van tijd tot tijd heeft gezegend, verscheidene ernstige ziekten van mijn geliefden ma nen den dood van wijilen mijn vader daartusschen gekome waren". Verder verklaarde zij zich bereid, zich door drie van haar aanklagers te laten examineeren. Dit aanbod wekte echter slechts spot en hoon: de pamflet ten over die blauwkous, die haar gezin ver waarloosde, waren niet van de lucht. Do rothea antwoordde er op, door een half jaar later bij de medische faculteit te Halle een Latijnsche dissertatie in te dienen en daarmee met glans het mondeling examen, dat twee uren duurde te doorstaan. Toen de faculteit daarna nog aarzelde, haar den titel van doctor toe te kennen, hakte de koning weer den knoop door. Hij beval, dat aan Dorothea Christine Erx leben op de gewone wijze den titel zou worden verleend. Tot aan haar dood in 1762 spreidde zij in haar vaderstad grooten ijver en be kwaamheid ten toon tn het genezen van zieken. Vooral de armen, die zij steeds gratis behandelde, droegen haar op de handen en bij haar dood werd zij diep betreurd als „hooggeleerde en uiterst be kwame vrouw, een zeldzaamheid van het. schoone geslacht". ZONDAG: Juliennesoep. Gekookte ossetong. Tomatensaus. Aardappelen. Spercie- boonen. Frambozenbavaroise. MAANDAG: Groentesoep (van bouillon van de tongi. Gehakt. Bloemkool. Aard appelen. Vruchten. DINSDAG: Biefstuk. Peulen. Aardappelen. Maizenapudding. Bessen en frambozen- compote. WOENSDAG: Kropsla en tomatensla. Aard appelen. Eieren. Botersaus. Flensjes. DONDERDAG: Gepaneerde kalfslappen. Doperwten. Aardappelen. Warme gries meelpudding. Aardbeiensaus. VRIJDAG: Magere tomatensoep. Gebakken bot. Aardappelen. Botersaus. Kropsla. Koude vanillerijst. ZATERDAG: Macaroni met ham en kaas. Rollade. Capucijners. Aardappelen. Vruchten. VEGETARISCHE MENU'S. Gebakken eieren. Macaroni. Gestoofde to maten. Flensjes met aardbeien. Gebakken kaasbroodjes. Spercieboonen. Aardappelen. Bruine boter. Koude vruchtengruel. Groentesoep. Wortelen. Nieuwe aardappelen in vuurvasten schotel. Kropsla. Wentel teefjes met bessenjam. Bloemkool met tomaten en doperwten. Aardappelen. Botersaus. Vanillevla met bessen en frambozencompóte. Beschuit met kaas. Vruchten. RECEPTEN. Frambozenbavaroise. Benoodigd:: 1 pond frambozen, plm. een ons suiker, een kwart liter slagroom, een eiwit, zes blaadjes gelatine. De frambozen uitzoeken en heel voorzich tig wasschen. Ze door een paardenharen zeef wrijven, maar een klein gedeelte ach terhouden, die later door de pudding ge roerd worden en als garneering gebruikt. De room met het eiwit stijfkloppen. De geweekte gelatine in een klein beetje water oplossen, de suiker er bij doen en als deze gesmolten is de frambozenpurée er bij doen. Dit mengsel door de room roeren, wat frambozen en door mengen en den pudding vorm vullen als de vruchten niet meer zak ken. (Den vorm insmeren met een beetje slaolie, of van te voren omspoelen met ongeklopt eiwit). De pudding keeren en garneeren met eenige frambozen. Nierbroodjes. Benoodigd: 8 k 10 dunne sneetjes oud brood, een kalfsnier. twee eieren, een halve eetlepel gehakte peterselie, een halve eet lepel gehakte ui, een halve deciliter bouil lon, peper, zout, noot. De nier opzetten met koud water, aan de kook brengen, afgieten en gaarkoken met water en zout. (l uur). Daarna heel fijn hakken. De ui in een klein stukje boter heel licht brum bakken, nier, geklopte eieren, peterselie en bouillon toevoegen en alles vijf minuten laten doorkoken. Op smaak met zout, peper en noot afmaken. Het vul sel over de broodjes, die in boter lichtbruin gebakken zijn, verdeelen, glad strijken en nog even in den oven zetten, zoodat ze goed heet gediend worden. Opdoen op een schotel, met een gevouwen vingerdoekje bedekt. Magere tomatensoep. Benoodigd: een Kg. versche tomaten, acht deciliter kokend water, dertig gram boter, ui, wortel, peterselie, foelie, thijm, twintig gram maïzena. De krulden in de boter fruiten; als de ulj lichtbruin wordt, de in stukken gesneden gewasschen tomaten cr bij doen en pl.m. vijftien minuten laten smoren. Dan kokend water en zout toevoegen en de tomaten gaar koken, pijn. vijftien minuten. Oe massa zeven en binden met de aange- Geestig gamituurtje voor een zomerblouse. OUDE JWGEL f20 tiu 7*9 Doaorr&oQT 22 8769 ,LBOE/1' (Ingez. Med.) mengde maizena. De soep afmaken met peper en wat citroensap. Gefruite broodjes er bij geven. Warme griesmeelpudding. Benoodigd: drie deciliter melk, zestig gram griesmeel. dertig gram rozijnen, der tig gram boter, twee groote eieren, citroen schil of vanille, vijftig gram suiker. Van de melk. met suiker, griesmeel, zout en citroenschil dikke griesmeelpap koken. De boter, gewasschen rozijnen en de dooiers toevoegen en goed met elkaar vermengen. Daarna de stijfgeklopte eiwitten er door roeren en de massa overdoen in een blik ken puddingvorm, die met boter ingesmeerd is en met paneermeel bestrooid. Den vorm sluiten en de pudding l'/j a 2 u. au bain Marie koken. Warm opdienen met warme vruchtensaus. Aardbeiensaus. Benoodigd: een pond aardbeien, pl.m. een ons suiker, citroensap, sago. De aardbeien uitzoeken en wasschen. Door een haren zeef wrijven en vlug aan de kook brengen. Binden met de aangemengde sago en op smaak met suiker afmaken. Hoe korter men laat doorkoken hoe mooier de kleur van de saus blijft en hoe minder de smaak verandert. Bloemkoolschotel met doperwten en tomaten. Benoodigd: een bloemkool, zes a acht tomaten, twee pond doperwten, zestig gram boter, zout. De bloemkool en de doperwten op de ge wone manier gaarkoken. De tomaten over- Bij alle lieve, „zachte blousetjes", die 11 dit seizoen kunt koopen, za) het pittige exemplaar, dat u op onze teekening ziet, stellig een welkome afwisseling vormen. Het is versierd met een garnituur van -wit piqué, gegarneerd met donkerblauw koord. Ook de knoopen zijn van ditzelfde koord gedraaid. Wanneer men er voor zorgt, kraag en manchetten vooral niet te klein te maken, zal dit garnituur alleraardigst staan op een eenvoudige witte biousc. Probeert u 't- maar eens! *4 een rh*palue2(Jd. Ihlfatgt eenvoudig- 'Zuxüikop'! 3851 (Ingez. Med.) en tevens een gezellig handwerkje vooz moeder. Wit in combinatie met allerlei bonte tinten, is tegenwoordig zeer in de mode, ook op 't gebied der kinderkleeding. Daarom zal een jonge moeder, die wat vrijen tijd tot haar beschikking heeft, er goed aan doen, dit fleurige jurkje te bor duren voor haar vier- tot zesjarig doch tertje. De stof is sterk wit of naturel lin nen; het borduurkatoen wordt in hello kleuren en vooral waschecht gekozen! gieten met kokend water en schillen. In 'n klein beetje boter gaar smoren. Op 'n verwarmden schotel in het midden de bloemkool leggen en deze afwisselend garneeren met doperwten en tomaten. Ge smolten boter er over heen gieten. Over de doperwten gehakte peterselie strooien. Bessen en frambozencompóte. Benoodigd: een pond bessen, een ons frambozen, pl.m. een ons suiker. De bessen wasschen en rissen, met een klein beetje water aan de kook brengen, dan binden met wat aangemengde sago. Van het vuur de frambozen er doorroeren en op smaak afmaken met suiker. Vruchtengruel. Benoodigd: een ons parelgort, anderhalve liter water, citroenschil, pl.m. een ons sui ker, een pond frambozen, bessen en aard beien, citroensap De gort wasschen cn een nacht weeken. Met het weekwater opzetten en gaarkoken, (l'/i uur). De gewasschen versche vruchten er doorroeren, suiker en citroensap naar smaak toevoegen en koud opdienen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9