LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 1 Jufii 1937 ELTAXBUS GEZELSCHAPS- REIZEN Het personen-vervoer met auto's Tal van nieuwe bepalingen vastgesteld Ook Portugal voorloopig uit de controle SPORT RECHTZAKEN Laatste Berichtert Binnenland DUITSCHLAND De Kerk-aangelegenheden. De rijksminister voor de kerkelijke aan gelegenheden. Kerrl, heeft voor de ten uit voerlegging van de wet tot bescherming van de Duitsche evangelische kerk twee verordeningen uitgevaardigd. De eerste bepaalt, dat bij de kanselarij van de Duitsche Evangelische Kerk en bij de bestuursautoriteiten der Duitsche Evan gelische landskerken een ftnancieele af- deeling wordt ingesteld, welke het ver mogen der kerken moet beheeren. Zij zal de bsgrooting en de belasting, welke de leden moeten betalen, vaststellen. ZU is den staat verantwoording schuldig over de wijze, waarop de subsidies en de opbrengsten der kerkelijke belastingen zijn besteed. De tweede verordening betreft het decreet van den rijkskanselier inzake de bijeenroeping van een constitueerende ge nerale. synode. Zij bepaalt o.m.: 1. Het is verboden, kerk gebouwen voor verkiezingsdoeleinden te gebruiken. 2. Voor de verkiezingsdag zal zijn vastge steld is het verboden openbare bijeenkom sten te houden tot voorbereiding der kerke lijke verkiezingen, evenals het vervaardigen en verspreiden van pamfletten, welke cp verkiezingen betrekking hebben. Een divisie hooge Italiaansche militairen w.o. maarschalk Badoglio zijn onderschei dingen toegekend. FRANKRIJK De dreigende hotelsluiting. In het verloop van een bijeenkomst van het dagelijksch bestuur van den bond van arbeiders in het levensmiddelenbedrljf is overwogen, een algemeene werkstaking te ontketenen voor het geval dat de regee ring het decreet betreffende de toepassing van de veertigurenweek in het hotelbe- drijf zou wijzigen of de toepassing ervan zou opschorten. Een desbetreffende reso lutie werd opgesteld, die aan den minis ter-president zal worden voorgelegd. De hoteleigenaars krijgen echter in hun strijd tegen de veertigurige werkweek steun van. den bond van Parijsche slagers. De voorzitter deelde mede, dat de slagers Za terdag a.s. zullen sluiten ten teeken van solidariteit. Ook in Algiers hebben de ho teleigenaars tót een solidariteitsactie be sloten. 4556 (Ingez. Med.) POLEN Het Roemeensche bezoek. Koning Karei van Roemenië en kroon prins Michael zijn gisteren, vergezeld van president Moseicki en maarschalk Smlgly Rydz te Krakau aangekomen, waar zij een krans hebben gelegd op de sarcophaag van Pilsudski, welke onlangs op last van den aartsbisschop van den zilveren klok kentoren naar de krocht is overgebracht. De geestelijkheid was hierbij vertegenwoor digd door den pauselijken nuntius en twee prelaten uit het aartsbisdom. Men ziet hierin een streven van de kerk naar ver zoening na de laatste incidenten. Het Vaticaan heeft mgr. Cortesi, zijn nuntius, gelast een onderzoek in te stellen naar het conflict tusschen mgr. Sapieha, den aartsbisschop van Krakau en de re geering. Dit zou met een blaam voor den prelaat gelijk staan. Volgens enkele geruchten zou de Paus mgr. Sapieha zelfs voor twee dagen ge schorst hebben. Het schijnt dus, dat het Vaticaan in het conflict de regeering gelijk zal geven. De Roemeensche gasten zijn hedenmor gen vertrokken. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat het bezoek van koning Carol heeft aangetoond hoe een onwrikbare vriendschap de beide landen verbindt, en dat bij de bestudeering van de voornaamste vraagstukken, die de beide landen aan gaan, de volkomen overeenstemming hun ner belangen kon worden vastgesteld. De handhaving van den vrede, zoo wordt er aan toegevoegd is het voornaamste doel van het Poolsch-Roemeensche hondgenoot schap. Voorts wordt officieel medegedeeld, dat de wederzijdsche legaties van Roemenië en Polen tot ambassades werden verheven. Inzake taxi-exploitatie kunnen aanvragen geweigerd worden. Uitgegeven is staatsblad No, 573, besluit van 23 Juni 1937 tot nadere wijziging van het reglement autovervoer voor personen. De wijziging, waarvan hier sprake is, treedt heden in werking en bepaalt in de eerste plaats, dat de bepalingen in het reglement autovervoer voor personen omtrent taxi's en huurauto's in werking zullen treden 1 September (in plaats van heden 1 Juli) Het thans uitgegeven besluit brengt meer verschillende wijzigingen van belang aan. In de eerste plaats zullen onder het regle ment ook vallen vrachtauto's, die worden gebezigd voor het vervoer van meer dan 6 personen zonder voor personenvervoer te zijn ingericht. Het wordt mogelijk gemaakt, dat er autobusdiensten komen voor ver voer van bepaalde categorieën van perso nen. Die categorie moet dan in de vergun ning worden omschreven Omtrent overdracht van een vergunning wordt in art. 9 het volgende toegevoegd: ..Bij overlijden van den vergunninghou der kan de rijksinspecteur, na overleg met de erven, één of meer door hem aan te wijzen persoon of personen toestaan, ge durende ten hoogste 6 maanden (de(n) aienst(en) voert te zetten". Volgens de oude bepaling van art, 18 waren B. en W. verplicht, iedere aan vrage voor de exploitatie van huur auto's toe te staan. Deze bepaling is thans zoodanig gewijzigd, dat B. en W. op dergelijke aanvragen vrijelijk kun nen beschikken. Voor taxi's was een zelfde regeling reeds in art. 17 opge nomen. Voorts is de bepaling ten aanzien van het vervoer van kinderen gewijzigd. Onder meer komt thans te gelden de bepaling, dat het aantal kinderen, dat met een autobus kan worden vervoerd, wanneer dit aantak groot is, per geval kan worden vast gesteld door dengéen, die de vergunning verleent. Ontheffing wordt mogelijk gemaakt voor de bepaling, in zake het afgeven van plaatskaartjes voor eiken rit, voorts van de verplichting tot het verwarmen van bussen gedurende den winter. De nieuwe redactie van de strafbepaling van art. 37 sluit zich thans geheel aan bij de bewoordingen van de machtigingswet van 29 November 1935, staatsblad 285, Ook de beroepsregeling is gewijzigd. Het geldt hier een redactiewijziging, die de be doeling dezer regeling beter weergeeft. In art. 40 wordt de bepaling ingevoegd, dat het reglement niet van toepassing is op het vervoer van zieken of gewonden met daarvoor ingerichte motorrijtuigen, dan wel door geneeskundigen met perso nenauto's. Verschillende bepalingen van het iegle-i, ment, met name die betreffende de keu ring van autobussen zijn hierbij niet toe passelijk verklaard op autobussen, voor zien van een buitenlandsche nummerplaat en gebezigd voor de uitvoering van tosr- wagen-ritten. UIT HET VERRE OOSTEN Groeiende spanning. Het commando van 't Japansche Kwan- toeng-leger publiceert een officieel com muniqué over het uitermate ernstige in cident, dat ten Zuiden van het eiland Sen- r.ufa op de Amoer heeft plaats gehad. Medegedeeld wordt, dat de Japansch Mandsjoerjjsche troepen een van de drie Sovjet-Russische kanonneerbooten tot zinken hebben gebracht, die gesta- tionneerd waren ten Zuiden van ge noemd eiland. De drie kanonneerboo- ten openden plotseling het vuur op de Japansche troepen. Deze beantwoord den het vuur: één kanonneerboot zonk, de tweede werd beschadigd, de derde nam de vlucht. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de Mandsjoerijsche regeering een protest heeft ingediend bij de Sovjet-autoriteiten. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de Russen, ondanks de belofte van Litwi- noff, een aanvallende houding hebben aan genomen, doordat drie kanonneerbooten de wateren van Mandsjoekoeo binnenvoeren en het vuur openden op de Japansch-Mand sjoerijsche soldaten. Hij voegde hieraan toe, dat de vegeerin- gen van Japan en Mandsjoekoeo oprecht wenschen, dat de toestand in geen enkel ODzicht ernstiger wordt. Dit kan bereikt worden, wanneer de Russen hun woord houden, afzien van hun aanvallende hou ding en hun troepen van de eilanden in kwestie (Sennufa en Bolshoi) terugtrekken. Het ministerie heeft den Japanschen am bassadeur te Moskou opdracht gegeven, krachtig tegen de agressieve actie van Rus land te protesteeren. Van Russische zijde wordt gemeld, dat in de nabijheid van het eiland in de Amoer Sytsjewski (Sennoetsja) op 29 Juni een Japansch-Mandsjoerijsche motorboot den sovjet-Russischen grenspost heeft bescho ten. Toen de sovjet-Russische post het vuur beantwoordde, openden Japansch-Mand sjoerijsche troepen van den Mandsjoerij- schen oever van de Amoer artillerievuur op een langs den sovjetoever kruisende Russi sche grensboot, die getroffen werd. Op dit schip werden twee personen gedood en drie gewond. De Japansch-Mandsjoerijsche motorboot werd door de Russische grens- booten op sleeptouw genomen en naar den sovjetoever gebracht. Men ziet: beide partijen geven elkaar de schuld! Voorts komen van weerzijden berichten binnen over groote troepenverplaatsingen, Zelfs verluidt dat de executie van maar schalk Toechatsjewskl feitelijk haar oor zaak zou vinden in diens drijven tot oor log met Japan, dat hij in 2 maanden op d° knieën noopte te hebben. Gelukkig kan het in het Verre Oosten wel iets lijden, zoodat, al wordt de situatie eensklaps meer precair, aan oorlog nog niet direct behoeft te worden gedacht. VEREENIGDE STATEN De stakingen. De gouverneur van Indiana heeft mede gedeeld, dat de Inland Steel Co en het Steel Workers Organisation Committee tot overeenstemming zijn gekomen, op grond waarvan 12.500 arbeiders vandaag weder aan het werk gaan. De gouverneur heeft 3.600 man nationale garde, die in Noord- Indiana waren ondergebracht, gedemobili seerd. De districtsleider van het -comité voor industrieele organisatie heeft den posters gelast, het posten te staken. De gouverneur van Indiana voert ver der op het oogenblik besprekingen met de staalfabrieken te Youngstown van de Sheet and Tube Co., teneinde een oplos sing te vinden voor de staking, die. 6.500 arbeider,1 omvat. In het Huis van Afgevaardigden heb ben de vertegenwoordigers van Georgië verklaard, dat Zuidelijke staten den on- wettigen ondermijnenden arbeid van de Lewis-vakvereeniglngen niet zullen dul den. Wanneer de staats- en gemeente autoriteiten niet spoedig hun ambtelijke piichten tot bescherming van de rechten en vrijheden der staatsburgers nakomen, zou een burgeroorlog verwacht kunnen worden. ZWEDEN Buitenlandsch vliegtuig vliegt boven verboden zóne. Het Zweedsche Telegraaf-agentschap meldt, dat een groot buitenlandsch water vliegtuig, waarschijnlijk een Duitsch. gis- ieren boven den archipel van Stockholm cu vandaag boven den archipel van Go thenburg is waargenomen. Het vloog twee maal over de verboden militaire zóne. ZUID-AMERIKA De economische ontwikkeling van Chili. In eea boodschap aan het congres heeft president Alessandri uiteengezet, dat het de onwrikbare wil der regeering is, in de staatsbegrooting voor 1938 elk tekort te ver mijden. Chili's buitenlandsche schulden zijn in de laatste jaren teruggeloopen van 450 tot 406 millioen dollar, en de blnnenland- sche schulden op langen termijn zijn met 24 millioen pesos verminderd. Tal van nieu we handelsverdragen zijn gesloten. In alle verdragen zijn afspraken gemaakt voor de contingenten Chi'.isalpeter. Onderhandelin gen zijn thans gaande met andere landen. De totale uitvoer bedroeg in het eerste kwartaal van 1937 naar waarde 285 mil lioen pesos, tegen 168 millioen in het eerste kwartaal van 1936. De salpeterindustrie werkte normaal, hoewel de uitbreiding werd tegengehouden door de vele douanebeperkingen, welke de landen die kunstmeststoffen vervaardigden, tegen de Chilisalpeter hebben vastgesteld. Desondanks, en in weerwil van het ver lies der Spaansche markt, raamt men, dat de verkoopen in het op 30 Juni geëindigde salpeterjaar 1936/'37 die van het jaar 1933/'34 met ongeveer 40 precent overtref fen. De productie van delfstoffei was de hoogste in de geschiedenis der republiek. De koperprdductte in het eerste kwartaal van 1937 bereikte een gemiddeld maand- record van 34.000 ton. De goudprodum.le was met 8.000 kg. 3 procent lager dan vei'eden jaar. Een teeken van de verbeterde toes^n- den op de arbeidsmarkt is, dat in het Be drijf der goudwasscherij nog slechts 13,Oio personen werkten, tegen 40.500 in 1933, toen de goudwasscherij werd georganiseerd als middel om de werkloosheid tijdelijk te ver zachten. De industrieproductie steeg in vergelij king met die van 1927/'29 met ruim 40 procent, speciaal kleeding en schoeisel. Ten gevolge van de algemeene uitbreiding van handel vonden nieuwe emissies plaats tot een bedrag van 400 millioen pesos. D, J. V. te E. Alleen geteekend kunnen wij Uw stuk plaatsen. In antwoord op een vraag heeft Eden in het Engelsche Lagerhuis een uiteenzetting gegeven van de jongste ontwikkeling in de kwestie der controle langs de Portugee- sche grens. Hij verklaarde, dat de Portugeesche rcgccring de Britsche regeering heeft medegedeeld, dat zij zich, met het oog op de leemte, ontstaan door het zich terugtrekken van Dnitschland cn Ita lië, het recht moest voorbehouden, zich eveneens uit het stelsel van toe zicht terug té trekken, indien de be staande omstandigheden zouden voort duren. Zij heeft besloten de faciliteiten, die verleend worden voor het toezicht langs de Spaansch-Portugeesche grens, voor het oogenfafik in te trekken. In afwachting van hot onderzoek der commissie voor de niet-inmenging zal de Portugeesche regeering haar ver plichtingen blijven nakomen ten aan zien van voor Spanje bestemde wapen zendingen en de bewegingen van Por tugeesche koopvaarders, die zich naar Spaansche havens begeven. De decre ten, die in dat verband zijn afgekon digd, blijven Van kracht. Eden zeide, dat de Britsche regeering'de For iugeesche ïegeerihg duidelijk heeft medegedeeld, dat zij dit besluit betreurt. De Portugeesche regeering heeft daarom laten weten, dat zij een spoedig herstel der volledige controle zou overwegen, in dien de Londensche commissie tot een al gemeen accoprd zou komen. Inmiddels zullen de waarnemers op hun bost langs de grens blijven, om nun func- j tie onmiddellijk te kunnen hervatten. Tenslotte verklaarde Eden persoonlijk van meening te zijn, dat het de voorkeur verdiend had, de waarnemers in functie te laten tot men zekerheid heeft het geen in enkele dagen het geval zal zijn Over de waag o: de brés in de contróle al dan niet zal worden opgevuld Od de vraag of de rezeerinsen van Duitschland en Ita ië andere voorstellen ten aanzien van de contro'e hadden vdaan tegenover het Britsche voorstel, antwoordde Eden cn.kennend. Hij meende echte' te weten dat Duitschland en Italië verzocht is voorstellen te doen. Het Giornale dïtalia spreekt in een hoofdartikel de hoop uit, dat de serech.ig- heid en het gewone menseden vers tand nog niet gehesl van het onrustige Eurooeesche tooneel verdwenen zijn Hes is thans tijd dat de noou. mozendheden weer in een realistischen geest de zaken ter hand ne men. Doordrongen van dezen geest hebben Italic en Duitschland besloten tot het te rugtrekken der 74 non-interventiecontro- leur' Practische beteekenis hebben de contro leur nooi, gehad, daar zij er steeds ge noegen mee hebben moeten nemen hun mededeelingen over fraude naar Londen te zenden, waar echter nooit een besluit op deze feiten is >evolgd, zoodat de smokkel handel ongehinderd kon worden voortgezet. In de eerstvolgende dagen zal de Lon- densche commissie moeten bewijzen, in hoeverre het wenecht vast te houden aan de grondslagen der Europeesche samen werking. De Duitsche ..Dlplo" schrijft, dat, indien ie Fransch-Engelsche voorstellen zouden worden aangenomen, dit een benooning zou bekekenen voor het roode Spanje. Juist thai.s moet niet door een lapmiddel de ..door^atbaarheid" van het controle systeem r/.e vergroot worden, maar men zal daarentegen nieuwe wegen moeten zóeken. Wil men tot een werkelijke niet-inmen ging gerake,, tjan za] men de dingen in hun werkelijk aanzicht moeten zien en ge heel en al opnivuw, van nieuwe gronds'aeen uitgaande, de mn-inlerventie mceten op bouwen Duitschland en '-talië zullen alle voor stellen in deze richtng zeker zonder eenlge vooringenomeijjield onderzoeken. Front-nieuws. Gisteren werd medegedeeld, dat de stad Castro Urdiales door de nationalistische troepen is bezet, Door deze nieuwe over winning zijn de witten thans zes en dertig kilometer gevorderd op den weg Bilbio- Santander. Als het mooie weer aanhoudt, zou San tander, naar men meent, over een dag of veertien kunnen worden ingenomen. Meer dan beshonderd man liepen naarde rechtschen over: sedert het begin van de operaties in Biskaye zijn meer dan veer tienduizend man krijgsgevangen gemaakt. De terugroeping der vrijwilligers. In een ongeteekend artikel in de Popcio d'Italia, dat reeds 24 uur tevoren door de geheele Italiaansöhe pers was aangekon digd, zet Mussolini het Italiaansöhe stand punt ten aanzien van de terugroeping dtr vrijwilligers uit Spanje uiteen. Een term roeping wordt voor onmogelijk verklaard, daar de Italiaansche vrijwilligers niet van de Italiaansche regeering afhankelijk zjpi. Wie, zoo vraagt het blad, heeft de mailt het. samenraapsel van Italiaansche, Frai- sche, Zwitsersche uitgewekenen en Jod<n zonder vaderland, dat aan de controle vai welke regeering ook ontsnapt, terug ;e roepen? Wat de Italiaansche vrijwillige:s betreft, deze werden niet door de regeeritg gezonden. De regeering heeft dus niet de mid delen om hen terug te roepen. Sedert den dag waarop zij in Spanje aan land zijn gegaan en zich bij de strijdkrach ten van Franco hebben gevoegd, hangen zij van dezen af. Slechts de Spaansche generalissimus kan hen, voor of na de overwinning, van hun gebiedenden mo- reelen plicht ontslaan. De Italiaansche regeering, aldus het blad, kan het niet doen en zal het bij den huidigen stand van zaken ook niet doen. tftJN/T IK IITTERC^j WIELRENNEN. De ronde van Frankrijk. Een beschouwing over de resultatefl van den eersten dag. Men schrijft ons uit Rijssel: Indien men de uitslagen van de eerste etappe nog eens rustig bestudeert valt het op, lioe goed de verschillende renners van het kleine hertogdom Luxemburg zijn ge klasseerd. Reeds het vorige jaar vielen da beide broers Clemens en Mersch sterk op en bedreigden de landenploegen van België en Frankrijk ten zeerste. In deze ronde heeft de Luxemburgsche ploeg maar direct de leiding genomen met een totaaltijd van 20 uur 53 min. 32 sec. Dat beteekende ongeveer 6 minuten voorsprong op België, waarbij Braeckevelt als individueel niet in het lan- denklassement meetelt. In het landen- klassement staat Frankrijk op de derde plaats met 21 uur 1 minuut, daarop volgt Duitschland met 21 uur 1 min. 31 sec., Ita lië 21 uur 10 min. 17 see., Zwitserland 21 uur 13 min. 35 sec., Nederland 21 uur 24 min. 57 sec. (Braspenning 7 uur 6 min, 55 sec., Mid delkamp 7 uur 9 min. 1 sec., en Albert van Schendel 7 uur 9 min. 1 sec.) en aan den staart hangt Spanje met een totaaltijd van 21 uur 48 min. 31 sec. In deze etappe heeft alleen Braspenning zich „levendig" getoond. Verschillende ma len behoorde hij tot de voorsten, heeft uit loop-pogingen gedaan, doch steeds slaag den een groepje achtervolgers er in hem in te halen. Vrijwel gedurende de geheele etappe ztjn Middelkamp, Albert van Schen del en Piet van Nek bij elkaar gebleven, eens rustig de kat uit den boom kijkend, tot wel licht de eerste etappes achter den rug zijn. Eu als Anton van Schendel niet gevallen was cn van der Ruit niet met bandenpech tè kampen had gehad, waren ook deze belde renners zeker bij gebleven en hadden zich hooger in het klassement kunnen rang schikken. Overigens, van der Ruit, die als 71e met een flink groepje binnenkwam, liet nog meerdere bekende renners achter zich. KANTONGERECHT TE DELFT. De kantonrechter te Delft heeft veroor deeld wegens: overtreding motor- en rij- wielwet: Th. J, v. d. M. te Zoetermeer f. 1,50 subs, 1 dag hechtenis; J. C. v. S. te Leiden f.5 subs. 3 dagen; M. G. H. te Stompwijk f. 4 suhs. 2 dagen: overtreding drinkwaterverórdening te Zoetermeer: W. O. te Zoetermeer 2 x f. 5 suhs. 2x5 dagen. Belangstelling van Prins Bernhard voor het leger. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van Prins Bernhard om gedurende de zomermaanden verschillende oefeningen in klein- en grooter verband met de leger- onderdeelen bij te wonen, en meerdere militaire instplUngen te bezoeken, tenoinde zich geleidelijk op de hoogte te stellen van het wezen onzer landmacht. HÉT UTRECHTSCH STEDELIJK ORKEST, HET DORUS RIJKERSFONDS. Sedert de oprichting van het helden-der zee-fonds „Dorus Rijkers" op 9 April 1923 Is het Nederlandsche volk door het fonds in staat gesteld aan de oude redders van schipbreukelingen in geval van behoeftig heid een klein bewijs van waardeering te geven, dat vreugde en voldoening schenkt in hun laatste levensjaren. In 1930 was de geheele oude garde van oeftige menschenredders in de steun- U'leening opgenomen en kon bovendien het hoofdbestuur er toe overgaan, gezien Het bestuur van het Utr. Sted, Orkest toenmaals gunstigen financieelen toe deelt ons mede, dat het, ter voorziening in de bestaande dirigenten-vacature heden Eduard van Beinum heeft aangezocht, te zamen met Willem van Otterloo de leiding voor het seizoen 1937—1938 op zich te ne-j men. FRANS HALS-TENTOONSTELLING GEOPEND. Onder groote belangstellng van zeer vele autoriteiten uit binnen- en buitenland is gistermiddag de Frans Hals-tentoons.elling in het museum aan het Groot Heiligland te Haarlem door den m'nister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, officieel geopend. De heer A G. Boes, wethouder van onder. wUs der gemeente Haarlem, sprak een wel komstwoord. De heer Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, hield een inleiding over Frans Hals. Daarna opende de minister de tentoon stelling DR, HENDRIK WILLEM VAN LOON ONDERSCHEIDEN. De bekende schrijver, dr. Hendrik Wil lem van Loon, Nederlander van geboorte, wonende in Amerika, heeft bericht ont vangen, dat het H.M, de Koningin behaagd heeft, hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. (Tel.) LION WILLINK OVERLEDEN. Vanmorgen is te Amsterdam de tooneel- speler Lion Willink op 63-Jarigen leeftijd overleden. Lion Willink werkte jaren lang mede aan de gezelschappen van Bouw meester, Nap de la Mar en Henri ter Hall, zoowel technisch als artistiek. Hij was een verdienstelijke figuur, die echter de laatste jaren niet meer optrad, wegens de kwaal, welke hem teisterde en waaraan hij thans is overleden. •tand van het fonds, de oud-redders en weduwen wat ruimer te ondersteunen door iaarlijks, behalve alle netto-inkomsten te vens een gedeelte van het bedrijfskapitaal rte besteden voor uitkeeringen. Gedurende de laatste zes jaren hebben tengevolge van de slechte tijdsomstandig- heden zeer vele leden zich echter genood zaakt gezien te bedanken voor hun lid maatschap, zijn er weinig giften ingeko men en brachten de andere, gebruikelijke middelen weinig geld in kas. In deze zes jaren zijn de nadeellge saldo's opgeloopen to, een bedrag van f. 99.310. Het is dan ook te begrijpen, dat met een beirijfskapitaal van f. 200.000 op deze wijze de aderlatingen te groot worden en nog steeds alle krachten moeten worden Inge spannen om te kunnen blijven zorgen, dat de behoeftige oud-redders en weduwen ge holpen worden. Diar de nood bij sommige oud-redders, die nog niet werden gesteund, hoog was ge stegen, besloot het hoofdbestuur in overleg met het college van commissarissen om in 1936 nieuwe uitkeeringen toe te kennen aan 14 oud-redders en weduwen. Mogen de bij dragen zoodanig vermeerderen, dat binnen kort ten tweede male de geheele oude garde van menschenredders kan worden bedacht. De vereenlglng telde op 31 December 153 permanente en 829 gewone leden, terwijl er 110 begunstigers waren. In totaal 1091 con tribuanten. Er is een fonds opgericht ter aanmoedi ging van redders van schipbreukelingen bij toekomstige scheepsrampen in Indië, In dit verslagjaar werden ondersteunin gen verleend aan 141 personen, namelijk aan 90 oud-redders en 51 weduwen van redders en gratificaties aan 1 persoon tot een totaal-bedrag van f. 29.881,50. Van de ondersteunden waren op 1 Jan. 1937 120 personen ouder dm 60 jaren en hiervan weer 59 tusschen 70 en 80 jaren en 32 boven 80 jaren. In totaal zijn van de oprichting af 500 aanvragen voor steun Ingekomen en werd f. 339,366 uitgekeerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2