STADSNIEUWS De Wereld-jamboree 1937 Buitenland De Fransche Senaat aanvaardt volmachtiginqsontwerp 78 sie Jaargang DONDERDAG 1 JULI 1937 No 23700 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Prof. dr. I. 'de Zwaan Statenlid. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD De eerste maatregelen genomen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D tto7per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Vosr alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij (ooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum santal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzendlag van brieven 10 ets, porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd per 3 maanden f.2.33 per week 10.1$ Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f> portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mad.). De Meer-Werk-Actie. Prof. de Zwaan. Als opvolger van den heer H. van Boeijen is benoemd verklaard tot lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland prof. dr. J. de Zwaan alhier (chr.-hlst.). G. K. BOON. t Geheel onverwachts is gisteravond op nog slechts 45-jarigen leeftijd aan de gevolgen van een hartverlamming overleden de heer G. K. Boon, sedert 18 jaar mede-directeur van de N.V. ,,Het Motorhuis" alhier. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt a.s. Zaterdagmiddag om halfdrie plaats op „Rhijnhof", Reeds voor f. 40.000. uitgevoerd. Er komt gang in dc Mcer-Werk- Actie. Dc secretaris deelt ons mede, dat het totaal van de bij hem ingekomen opgaven van binnen het kader dezer actie uitgevoerde onderhoudswerken in de laatste dagen is gestegen tot een bedrag van ongeveer f. 40.000. Bovendien kwam van een stadgenoot bericht ln. dat hij een bedrag van f. 35.000 - aai nieuwbouw had besteed, welke uit- gate blijkbaar eveneens moet worden be- sctouwd als te zijn geschied in het raam de: M.W.A. He secretaris, mr. N. J. Rowaan. Ge meentehuis, Rapenburg houdt zich bij va>rtduring voor dergelijke opgaven aan bevolen. ZILVEREN JUBILEUM BIJ T. EN D. Heden herdacht de heer D. Donk het feit, dat hij 25 jaar geleden als portier bij de firma T. en D. in dienst trad. Vanmorgen werd de jubilaris door zijn chef en collega's ontvangen en hartelijk toegesproken door den heer J. Selier, chef der afdeeling. Spreker liet zijn gelukwen- schen vergezeld gaan van de aanbieding van 'n divan. Daarna werd de jubilaris in het privékantoor ontboden en ook daar harte lijk toegesproken door den heer H. H. Tieleman, die hem namens de directie een enveloppe met inhoud aanbood en hem het verdere van den dag vrijaf gaf om het feest ln den huiselijken kring door te brengen. Nadat de heer Donk de sprekers voor hun woorden en voor de blijken van waardeering had bedankt, was men in de gelegenheid den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. BEGRAFENIS STOFFELIJK OVERSCHOT A ERADUO. Onder groote belangstelling is heden- ttorgen op de begraafplaats „Rhijnhof" 't sioffelijk overschot ter aarde besteld van een heer A. Eradus, in leven oud-oberkell- Hr der Stadsgehoorzaal, waar hij gedu rende bijna een halve eeuw in betrekking was. Op weg van het sterfhuis naar het kerkhof werd even halt gehouden voor den iigang van het gebouw, waar Eradus ge- ójrendc zoovele jaren werkzaam was Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwe- z; de pachter der Gehoorzaal, de heer W. F van Ingen Schenau, het personeel, de Iter Fitlo, directeur der sociëteit „Miner- vi de heeren G. de Jong, H. Pijnacker en Vin Starre namens het bestuur der kell- fers- en oppassersver. „Ons Belang", toarvan de overledene lid was, dc heeren A Backer en J. B. de Minjer, de heer B. de Koning, bestuurslid en N. G. Spaargaren, oud-bestuurslid der 3 October-vereeniging, bt.ievens vele collega's van den ontslapene Aan de groeve werd alleen gesproken door zijn vroegeren patroon, den heer W. F van Ingen Schenau Jr., dis erop wees, dat Eradus ongeveer 20 jaar geleden in z,jn dienst trad. Onafgebroken heeft hij zjn dagelijksche werk verricht, rustig, i naar gestaag, een voorbeeld voor vele 1 jongeren. Door zijn hulpvaardigheid was i.ij de vriend van allen, die de Gehoorzaal bezochten. Zijn gezondheidstoestand nood zaakte hem zes jaar geleden den arbeid neer te leggen, doch vaak kwam hij ook nadien nog aanloopen om te praten over ,den goeden ouden tijd". Spr. dankte hem tenslotte voor het vele. wat Eradus voor dc Stadsgehoorzaal heef; gedaan. Een zoon van den overledene, de heer A. Eradus Jr. dankte voor de belangstelling en dc laatste eer zijn vader bewezen. J 1 X Ja' y' -3*^''f*-'- J HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen J. E. H. Hotze en Zoon, Morschweg l(J4a, Leiden. Oven- en sphoorsteenbouw en ketel- bemetseling. Overleden vennoot: J. E. H Hotze, dd. 22 Juni 1937. W. J. Bakker, Oude Haven 5, Sassenheim. Autogarage, handel in rijwielen en radio artikelen en reparatie-inriohting. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: luxe auto verhuur en expeditiebedrijf. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsehe Spaarbank is in de vorige maand (Juni 19371 ingelegd f. 518.119.78 en terugbetaald f. 424.567.78; 166 nieuwe inleg- gers werden ingeschreven en 106 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.744 inleggers, inclusief 1.491 deelnemers aan den Afhaaldienst, bs- droeg einde Juni f. 8.809.850,24. In 4.864 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 14.660.25 ontvangen. H. Nauta, (Oegstgeest)P. A. Noorlander (Zwammerdam)L. J. van Apeldoorn (Lei den); J. v. d. Hoeven (Den Haag')R. Turfboer (Rijswijk) en C. L. Plasman, (Den Haag)voor het voorbereidend kerkelijk examen, mej. J. H. Bethe (Haarlem), en de heeren W. v. d. Windt, (Lelden) en A. van Biemen (Leiden); voor het doctoraal examen Indisch recht: mej. Kailola Pro gras van Geurike, (Den Haag) en de heer C. H. Mahler (Leiden); voor het candidaats examen wis- en natuurkunde letter L, de heer ir. H. J. Hellendoom (Oegstgeest); voor het doctoraal examen rechten, vrije studie: de heer M. J. Boom (Meppel) en voor het propaedeutisch examen theologie: de heeren A. Th. van Leeuwen (Utrecht) en A. E D. A. Ravesloot (Den Haag;. UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO-BATAVA. Verschenen is de „Gids voor eerste jaars studenten aan de Rijksuniversiteit te Lei den"' uitgegeven door de propaganda-com- missie der Unitas Studiosorum Lugduno- Batava. Deze goed verzorgde gids bevat waarde volle inlichtingen voor a.s. studenten, zoo wel wat betreft de studie te Leiden, als wat de Leidsehe studentenvereenigingen aangaat. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het candidaatsexamen geneeskunde: mej. V. Kaiser, (Den Haag) en de heeren W. J. H. Nauto, (Oegstgeest), cum laudeW. C. A. J. van den Wilde (Lei den); J. Th. Zuidhof. (Den Haag); C. M. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Voor de 2de groep der A-afdeeling werden 8 candidaten geëxamineerd. Hiervan zijn geslaagd de dames: Bertha van Krimpen (Leiden) en Paula Smits (Lei den) en de heeren J. H. C. Kern (Leiden), C. H. Overduyn (Leiden), J. van Santbrink (Voorschoten) en P. C. Veltman (Wasse naar), Het examen wordt met twee candidaten voortgezet. Met ingang van heden opent de heer Jo van Eijken, Mare 118, in het perceel Vischmarkt 1 een filiaal van zijn maat- kleermakerij annex winkel in heerenmode artikelen. De laatste afdeeling is gelijkvloers onder- gebraoht, waartoe de winkel eenigszins werd verbouwd en gerestaureerd; de kleermakerij vindt men afzonderlijk op de eerste ver dieping. Gisteravond omstreeks 10 uur kreeg de 59-jarige mej. L. C. E. van L.—D„ terwijl zij op de Haarlemmerstraat fietste, een aan val van hartzwakte, welke haar overbren ging naar het Academisch Ziekenhuis nood zakelijk maakte. BINNENLAND. De bouw van het Prinselijk jacht vordert goed. (3e Blad). De economische toestand van Indië; opti mistische klanken in het jaarverslag der Javasche Bank. (4e Blad). De plaatsing van werklooze arbeiders; een regeling vastgesteld. (Binnenland, 3e Blad). Nieuwe bepalingen voor het personenver* voer met auto's. (Ie Blad). De stand der groenten- en fruitteeltgewas sen. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Budge en Von Cramm in de finale te Wim-* bledon. (Sport, 4e Blad). De Tour de France begonnen. (Sport, 4é Blad). BUITENLAND. gevraagde volmachten. De eerste maat. Heel Nederland en zeker Jong Nederland staat in het teeken van de a s. Wereld bijeenkomst der padvinders in de duinen onder Vogelenzang. Dit bracht de directie der N.V. Gebr. Gerzon's Modemagazijnen op do gelukkige gedachte om in samen werking met de Leidsehe padvinders in haar filiaal aan de Breestraat op beschei den voet een tentoonstelling in te richten, welke bedoelt een beeld te geven van het padvindersleven. Deze expositie, welke op de eerste etage ls gehuisvest en tot en pjet de volgende week Woensdag gratis toegankelijk blijft, bc-staat uit e?n viertal ta^reelen uit het kampleven, waarvan wij hierboven err een in beeld brengen. Bovendien vindt men er tal van andere zaken: foto's, modellen van bruggen en torens, enz., alle betrekking hebbende op het leven der padvinders, hun spelen en gebruiken. Het initiatief der firma Gerzon valt te meer te prijzen, waar zij in het geheel geen zakelijke interesse heeft bij padvinders- I kleeding en -artikelen, Gistermiddag 3 uur kwam de Senaat bijeen. In de regeeringebank hadden Chautemps, Sarraut, Bonnet, Auriol, Chap- sal, Tasso en Hymans plaats genomen. Onmiddellijk werd brgonnen met de be handeling van het volmachtenontwerp. De rapporteur van de financieele se naatscommissie gaf een uiteenzetting van dit ontwerp, waarbij hij wees op de urgen tie van een oplossing voor het financieele probleem. De lasten van de schatkist zul len dit jaar tweemaal zco groot zijn ais de ontvangsten, n.l. 40 milliard. De Senaatscommissie voor financiën, al dus ging Gardey verder, eischte sinds lang een evenwicht tusschen uitgaven en ont vangsten. De Senaat wil de sociale her vormingen hier niet in betrekken, maar zij moeten uitgevoerd worden met zorg dragen voer het belang des lands en voor het onmisbare evenwicht. De Senaat heeft de volmachten aan de vorige regeering ge weigerd. niet, zcoais men geïnsinueerd heeft, om de speculanten te helpen, maar omdat de regeering hem toescheen minder georiënteerd te zijn naar financieel herstel dan naar een politiek van nationalisatie. De minister van Financiën heeft een moedig overzicht gegeven van den finan- oieelcn toestand. Spr. prijst zich gelukkig, dat de regeering de begrooting in even wicht wil brengen, geeft een snelle opsom ming van de maatregelen d*e Bonnet denkt te nemen om het financieel herstel te be werkstelligen en leest den brief voor. waar in de regeering den Senaat in kennis stelt van haar financieele ontwerpen Nota wordt genomen van de hierin vervatte be perkingen ten aanzien van wisselcontrole en structuurhervormingen Gardey eindigde zijn inleiding met den Senaat te verzoeken het ontwerp te aan vaarden; de regeering hesft verantwoorde lijkheid durven aanvaarden, de theorie van de koopkracht der massa is ten einde. Het is noodig de financiën te herstellen, ten einde de democratische vrijheden te be hoeden. Een incident. Nadat Gardey verslag had uitgebracht, vroeg een groot aantal senatoren open bare bekendmaking van zijn rede door aanplakking'. Met overgroots meerder heid werd daartoe besloten; slechts esnige leden van uiterst links stemden tegen. Dit besluit het aanplakken van een rede, waarin critiek werd geoefend op bet financieele beleid van het kabinet Blum verwekte bij de regeering een zekere verrassing en teleurstelling. Auriol en Bonnet, die in de regeeringsbank hadden plaats genomen, gingen Blum waarschu wen, die de bijeenkomst niet bijwoonde. Even later verscheen Blum ;n inmiddels had Caillaux schorsing van de vergadering gevraagd. Druk Ls toen geconferea'd en er dreigde heel eventjes gevaar voor het kabinet. Gardev verzocht na de hervatting zijn rede niet aan te plakken ter wille van. de samenwerking tusschen Kanjer en Sepaat en tusschen socialisten en radicaal-socia listen in de regeering. Inderdaad werd daarop besloten, dat Gardey's rede niet zal worden aangeplakt. Bonnet verdedigt het ontwerp. Na Gardey besteeg de minister van Fi nanciën. Bonnet, het spreekgestoelte, om te wijzen op den ernst van den toestand. ..De maatregelen, die de regeering zal hebben te nemen, aldus Bonnet, zijn de ernstigste sedert twintig jaar. De minister verzocht den Senaat hem aan te hooren met abstractie van iedere politieke gezind heid. Het zou een illusie zijn de financiën te willen restaureeren in een bloedarm economisch leven of het economische leven te willen stimuleeren zonder gezonde fi nanciën. Er kan slechts genezing komen, als het land arbeidt en als men erkent, dat de uitgaven een wettelijke grens moeten hebben". Bonnet gaf vervolgens weer een opsom ming van de cijfers, die hij gisteren in de Kamer heeft genoemd. „Ongezonde finan ciën, aldus zeide hij, zijn onvereenigbaar met de handhaving dei democratische vrijheid; zij brengen ook den vrede in ge vaar" Vervolgens nam Chautemps het wcotd. Hij zeide, dat hij als lid van het kabinet Blum in ernstige vraagstukken, zocals van den Spaanschen oorlog en die der sociale conflicten, nooit van meening had ver schild met Blum, wiens helder inzicht en vaderlandsliefde hij prees. De voorgestelde maatregelen werden door het nieuwe ka binet eendrachtig gesteund. Toen volgde stemming. De Senaat nam het wetsontwerp aan met 167 tegen 82 stemmen. De eerste maatregel. De eerste maatregel door den Franschen Ministerraad getroffen, na de goedkeuring door den Senaat der gevraagde financieele volmachten, betreft de opheffing der bepa lingen die de goudwaarde van den franc vastlegden tussohen de maximum-grens van 49 milligram en de minimum-grens van 43 milligram. In het vervolg zal de franc niet meer aan dergelijke nauwe grenzen gebonden zijn, maar zal zich vrijer kunnen bewegen, het geen zal leiden tot een natuurlijke stabili satie. Een nieuw decreet zal alsdan de goud- waarde van den franc vastleggen. Zoolang het eerstgenoemde decreet nog niet zal zijn uitgevaardigd, zal het wissel- stabilisatiefonds tot taak hebben de be trekkingen tusschen den frank en de buitenlandsche wissels te regelen. De tweede maatregel welke getroffen werd betrof de goedkeuring van een overeenkomst met de Bank van Frankrijk, volgens welke het voorschot aan den Staat verhoogd wordt met 15 milliard francs. Ten derde werd het moratorium van 23 Juni j.l. voor wissels en andere handelsover eenkomsten, betaalbaar in goud of buiten landsche valuta, opgeheven verklaard. Ook de effectenbeurzen zijn heropend. Niet echter nog de goederenbeurzen. regelen getroffen. (Ie Blad). Ook Portugal trekt zich voorloopig uit de Spaansche controle terug. (Ie Blad), Weigert Italië terugroeping der vrijwillig gers? (Ie Blad). Het gevaar in het Verre Oosten tengevolge van het tot zinken brengen van een Russische kanonneerboot, (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Gevaar dreigt van twee kanten. De Fransche regeering kan aan het werk gaan, de Senaat heeft na een zeer ernstige waarschuwing en een scherpe critiek op het ministerie Blum de volmacht-wet aanvaard. Er dreigde nog een incident, toen de Senaat het vorige kabinet aan den schandpaal wilde nagelen door genoemde critiek te doen> aanplakken, doch tenslotte werd daarvan maar afgezien. De groote vraag is nu, of het Volksfront geleerd zal hebben. Onder den druk der communisten is dat helaas zoo zeker nog niet. De niet-inmenging in Spanje komt in een gevaarlijke situatie, wanneer Mussolini in derdaad zoo bruusk de terugroeping van buitenlanders als onmogelijk heeft bestem peld, men zie elders. Het gansche systeem zou plotseling daardoor worden getorpe deerd. Tot dusver was althans de schijn ge handhaafd! Evenzoo gevaarlijk is de toestand in het Verre Oosten, tengevolge van de botsing op de Amoer, waarvan beide partijen elkaar natuurlijk de schuld geven. Maar men tracht reeds te kalmeeren. Men toont den wensch de zaak hierbij te zien gelaten. De „Asahi" schrijft: „Ondanks alles verheugen wij ons over de gematigde houding van Moskou. Wij gelooven, dat de onderhandelingen over af bakening der grenzen binnenkort hervat zullen worden en in staat zullen stellen tot het uit den weg ruimen van iedere aanlei ding tot een grensincident". Volgens de Nitsji Nitsji is de tot zinken gebrachte kanonneerboot een schip van twintig ton, gewapend met mitrailleurs en bediend door een uit tien koppen bestaan de bemanning. De Russische flottille op de Amoer zou bestaan uit tien schepen van duizend ton gewapend met vier kanonnen van 120 m.m., tien schepen van tweehon derd ton en twintig kannonneerbooten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1