LOEB BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 30 Juni 1937 SCHEEPSVERBINDINGEN Complete Salons Eetkamer Slaapkamer ZOMERZORG" AFSCHEIDSFEEST SPORT Ultimatum-geruchten uit Tokio. 95.00 69.75 89.75 BREESTRAAT 161 Verklaring van Roosevelt en van Zeeland. GOUDEN DOCTORATEN. Maandag 5 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Mr. F. Vredenrijn Enge lenburg, eigenaar van „De Volksstem" te Pretoria (Zuld-Afrlka) aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Op denzelfden datum zal het vijftig jaarj geleden zijn. dat mr. B. R. Royer te 'sGra- venhage aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Fransche crisis. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rech ten: de. heeren C. J. A. Matthes (Bussumt en J. H. v. d. Dijk (Den Haag). ORANJE-GARDE. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de heer J. C. Elsgeest wegens drukke werkzaamheden bedankt als voorzitter van het vendel Leiden der Oranje-Garde. Hierdoor zal de heer Elsgeest ook zijn plaats moeten afstaan in de Contact-Com missie van vereenigingen op nationalen grondslag. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 10.259,07 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1403,58 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zooo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. EINDEXAMEN KWEEKSCHOOL. Voor het eindexamen der Rijkskweek school te 's-Gravenhage slaagden van de Leidsche parallel 3e klasse (2e groep) de dames F. Wessels (Voorburg), H. M. Versleijen Oegstgeest)G. C. H. Romijn i Voorscho ten) en de heeren: H. J. Eggen (Voorhout), J. C. Keereweer (Leiden); W. van Klaveren (Woubrugge). Afgewezen: geen. De hoofdambtenaar der Sted. Licht fabrieken. de heer A. van den Bosch, d'e heden den gemeentedienst met Densioen verliet, is bit zijn afscheid door zijn col lega's en het personeel gehuldigd waarbij hij hartelijk werd toegesproken en hem een blijvend aandenken werd aangeboden Gistermiddag stond de 17-jarige A. de N. zóólang te kijken naar een op de Beesten markt staandeh draaimolen, dat hij er zelf draaierig van werd en in elkaar zakte. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis, vanwaar hij later huiswaarts keerde. 99 HEDEN TOT 1 UUR GEOPEND. 381? (Ingez. Med.) ZWEMMEN. BELGIË—NEDERLAND De Nederlandsche estafetteploeg. De Nederlandsche ploeg, welke Zondag 4 Juli as. te Ostende op de 4 x 200 meter borstcrawl tegen België uitkomt, is als volgt door de technische commissie van den K.N.Z.B. samengesteld: Jansen. Ho ving, (Rotterdamsche Zwemclub), Scheffer (D.J.K.) en Van der Kuil (Schiedamsche Zwemclub). VOETBAL. HERDENKING VAN HET 10-JARIG BESTAAN DER LEIDSCHE POLITIE- SPORT-VEREENIGING. Morgen, 1 Juli, herdenkt de Leidsche Polltle-Sport-Vereeniging den dag, waarop zij tien jaren geleden werd opgericht. Deze dag zal feestelijk worden herdacht. Des namiddags te 3 uur zal een voetbal wedstrijd worden gespeeld tegen een elftal van het 6e R.VA. op het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel. Deze wedstrijd wordt beschouwd als een traditioneele eerewedstrijd, aangezien tegen het R.V.A. de eerste wedstrijd werd gespeeld, evenals bij de herdenking van het 5-jarig bestaan der vereeniging. Des avonds wordt in „De Burcht"" een feestavond gehouden, waar een damesco mité de L.P.S.V. een medaillekast zal aan bieden. Verder zal de avond worden opge luisterd door muziek, humoristen, gooche laars enz. De nederlaagwedstrijden, die door de Jubileerende vereeniging zijn uitgeschre ven, zijn nog niet alle gespeeld kunnen worden. Tot op heden luidden de uitslagen als volgt: L.P.S.V.—L.S.C.-Studenten 0—8 L.P.S.V.Unitas Studenten82 L.P.S.VS.S.R. Studenten 2—1 L.P.S.V.Raad van Arbeid 11 L.P.S.V.Kam. Onnes Laborat. 10 L.PB.V.Leidsch Dagblad 2—2 Gespeeld moeten nog worden: L.P.S.V.—Belasting-Ambtenaren. L.P.S.V.—Ambt. Maatschappelijk Hulp betoon. L.P.S.V—C.G.W. Chautemps en Bonnet vermoedelijk overwinnaar. Het verloop van zaken in Frankrijk is niet onverdeeld gunstig voor het kabinet- Chautemps. Weliswaar verkreeg het in de Kamer eerst een motie van vertrouwen, doch toen Bonnet zijn financieele plannen had ontvouwd, brokkelde de meerderheid geducht af. Alleen het feit, dat de toestand van de schatkist zoo precair is, dat directe voorziening noodig is, zou in de Kamer de regeering - wel eens gered kunnen hebben. Dit kwam ook tot uiting in het debat. De voorzitter van de socialistische frac tie, Serol, verklaarde dat de socialisten Chautemps hun loyale medewerking zullen verleenen. „hoewel het financieele pro gramma der regeering niet is, zooals de socialisten het zich gewenscht hadden"! Bergerey van het Volksfront zeide zelfs: De vorige regeering is gevallen door haar eigen fouten, zij had de „pauze" niet moe ten invoeren. Verder verklaarde hij. dat de huidige regeering voor dezelfde moei lijkheden staat. Hij itelde vast, dat de mi nister van financiën werkt met indirecte belastingen, devaluatie en inflatie, zoodat dus de arbeidersklasse wordt getroffen. Dat wil het Fransche volk niet, hij verwijt de regeering: „Gij hebt het wezen van het Volksfront verloren om den vorm te be houden". Spr. zie! slechts één middel, en wel een werkelijke Volksfront-regeering vormen. Niet de huidiee regeering zal het program van het Volksfront ten uitvoer kunnen brengen en spr. vestigt alle hoop op de volgende regeering. Men moet voor Frankrijk 'n bruikbaar socialisme vormen. Een en ander doet wel duidelijk uitko men, hoezeer deze regeering slechts be staat uit nood! Zelfs in het Volksfront is geen eenheid meer. Hoe hoog de nood was gestegen, onthulde de vorige minister van financiën Auriol in de wandelgangen van de Kamer. Auriol zeide, dat de schatkist op 15 Juni, toen het volmachtenontwerp werd ingediend, over 2.459 millioen beschik te, welk bedrag op 20 Juni, toen de regeering Blum door den Senaat ten val was gebracht, tot 1.400 millioen was teruggeloopen. Dit bedrag is als gevolg van de kapitaalvlucht op groote schaal de terugbetaling van de schatkistbons. de openbaarheid die aan de debatten in het parlement is gegeven, en de de valuatiegeruchten, geslonken tot 18 millioen. Tenslotte heeft de Kamer men zie het 4e Blad de volmachten verleend. Nu de Senaat! De stemming daar is ook niet erg gunstig, - getuige het incidentLebas, al is dat thans bijgelegd. Nadat de Senaat heden om 9"uur in ver gadering bijeen gekomen was. heeft mi nister Bonnet het door de Kamer aangeno men financieele wetsontwerp ingediend en onmiddellijke behandeling hiervan ge vraagd. Het ontwerp werd doorgezonden naar de financieele commissie.die tegen half tien bijeengekomen is. De vergadering van den Senaat werd geschorst tot drie uur van middag. Waarschijnlijk zal de vergadering van den Senaat tot vanavond voortduren, zoo dat de regeering aan het einde van den da» over de noodige volmachten zou kun nen beschikken om bij decreet de eerste maatregelen te nemen, noodig om de fi nancieele situatie te verbeteren. De Senaat zal, zooals gisteren reeds voorspeld, ook wel meegaan. Ook dit lichaam is in dwangpositie. De Se naatscommissie keurde de volmacht reeds goed met 20—3 stemmen en 12 onthoudingen. Zullen de maatregelen echter nog op tijd komen? In feite is de franc opnieuw gede valueerd, men zie elders, in dit blad. Den geheelen dag zijn gisteren bespre kingen gevoerd tusschen vertegenwoordi gers van de Fransche en de Britsche schat kist, teneinde het drievoudig monetair ver bond te handhaven. Heden zullen deze besprekingen worden voortgezet en zal de kwestie worden be handeld in de wekelijksche vergadering van den ministerraad. Waarschijnlijk zal minister Simon in den middag een ver klaring in het Lagerhui afleggen Ook in Amerika is druk geconfereerd over de Fransche situatie. Men meent weten, dat minister Morgenthau omtren de veranderde positie van den verklaring zal afleggen, voordat de Fran sche Kamer en Senaat het nieuwe finan cieele wetsontwerp hebben aangenomen. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststa- tion Scheveningen radio: Aldaba, Alphacca, Alpherat. Alwaki, Bloem fontein, Boschfontein, Chr. Huygens, Co lombia. Costa Rica, Crijnssen. Dempo Hoogkerk. IndraDoera, Jagersfontein, J P. Coen Joh de Witt, Joh. van Oldenbarne- velt, Kota Agoeng, Marnix van St. Alde- ?onde. Nijkerk, Randfontein, Van Rensse- aer, Rotterdam H.A.L., Simon Bolivar, Sla mat, Statendam, Streefkerk, Stuyvesant, Veendam, Venezuela, Volendam, Zuider- kerk. DUITSCHLAND De processen tegen de ordebroeders. Drle-en-vijftig leden van de orde der Alexianen te Keulen-Lindental zijn we gens vergrijpen tegen de zeden veroordoe.d tot gevangenisstraffen, varleerende tus schen zes maanden en een jaar en vier maanden. RUSLAND Vijf-en,twintig doopsgezinde missionarissen gearresteerd. Het blad van het commissariaat voor de spoorwegen maakt bekend, dat 25 doops gezinde zendelingen, die via Duitschland uit de Vereenigde Staten in 1929 naar Rus land waren gekomen, gearresteerd zijn we gens organisatie van spionnage in Wit- Rusland en dc Oekraïne. Bovendien wor den buitenlandsche zendelinggenootschap- oen er van beschuldigd spionnen en sa boteurs op te leiden in scholen die oogen- schijnlijk ten doel hebben zendelingen te vormen. Het proces tegen de Trotzk'sten zou aan het licht hebben gebiaclit, dat talrijke priesters en zendelingen Trotzkia- tische terroristen zijn. UIT HET VERRE OOSTEN Moskou kalmeert. Dc Japansche pers deelde gisteren mede, dat de Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, een ultimatum heeft overhandigd aan de Sovjct- regeering, waarin 24 uur worden toe gestaan om te antwoorden op den eisch om de eilanden Bolohoi en Se- nufa in de Amoer te ontruimen; deze eilanden waren op 19 Juni door Sov jet-Russische troepen bezet. In welingelichte kringen wordt daar entegen verklaard, dat de Japansche eisch de eilanden te ontruimen geen limiet voor een antwoord bevat, hoe wel de eisch in krachtige bewoordin gen is opgesteld. De woordvoerder van het Japansche leger verklaarde den correspondent van Havas, dat de berichten in de pers, vol gens welke Japan de eilanden gewapender hand zou hernemen, in leder geval voor het oogenbllk op een misverstand berus ten. Evenwel zou dit toch spoedig een feit kunnen worden. „Het ontruimen van deze eilanden is voor ons een prestigekwestie", zoo zeide de woordvoerder, „wij kunnen geen Russischen inval dulden". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft op zijn beurt verklaard, dat het Kwantoengleger groot belang hecht aan de ontruiming van de eilanden door de Sovjets, doch het is er zich wel van bewust, dat het met geweld hernemen van de eilanden een zeer ern stige zaak zou zijn. „Wij zijn ervan overtuigd zeide hij dat wij het incident langs diplomatieken weg zullen oplossen, hoewel de ondervin ding ons heeft geleerd, dat besprekingen met de Sovjets steeds van langen duur zijn." In de perscommentaren komt de ern- tige aard van het Incident tot uitdrukking. De Myako Sjimboem zegt, dat zich tot nu toe tal van «vallen van onwettige grens- passeering door Sovjet-troepen hebben voorgedaan, doch dat deze mogelijk niet beschouwd behoeven te worden als een uit daging wegens onduidelijke grensafbake- ning. Het blad acht de bezetting van de eilandjes Bilisjoi en Sennoefa door de Sovjet-troepen evenwel een provocatie, aangezien deze eilandjes door de Sovjet- regeering sedert lang als gebied van Mantsjoekwo werden erkend. Het blad ls van meening, dat de Sovjet-regeering de verantwoordelijkheid voor eventueele on gelukkige consequenties moet aanvaarden. Uit Moskou komen echter veel geruststel lender berichten. Het volkscommisskriaat van buiten landsche zaken publiceert een commu niqué waarin gezegd wordt, dat de Japansche ambassadeur, Sjimemitsoe, met Litwinof en Stomoniakof, bespre kingen heeft gevoerd. Japan is van meening dat deze eilandjes tot Mand- sjoekwo* behooren. Daarentegen hebben Litwinof en Stomoniakof aan de hand van oude kaarten getracht te bewijzen, dat de eilanden Sovjet-Russisch grond gebied zijn. Litwinof heeft tenslotte voorgesteld, de strijdkrachten der beide landen en de kanonneerbooten die zich in de nabijheid bevinden, terug te trek ken, teneinde de zaak langs diploma tieken weg verder te kunnen behandelen. Beide partijen waren het er over eens, dat complicaties "moesten worden ver meden. Tijdens de besprekingen was er niet in het minst sprake van een con flict tusschen de Sovjet-Unie en Japan. Intusschen wordt een nieuw Incident gemeld. Akio Teramura. een Japamseh ambte naar van het provinciaal bestuur te Jaoho in de provincie Sankiang. werd op een boottocht door de delta der Oessoeri-rivier door Sovjettroepen doodgeschoten. De Oessoeri-delta behoort aan Mants joekwo. TSTECHO-SLO W AKIJE Hodza op congres van Volkenbonds- vereeniglngen. Op het congres van Volkenbondsvereenl- gingen te Bratislava (Presburg), waar dertig landen vertegenwoordigd zijn, heeft mi nisterpresident dr. Hodza een rede gehou den, waarin hij betoogde, dat zijn land trouw blijft aan den Volkenbond, en bereid is mede te werken aan iedere hervorming, waardoor dit instituut kan worden ver sterkt. Naar de meening van dr. Hodza zou de Volkenbond met des te meer succes zijn taak kunnen vervullen, wanneer hij steunt op regionale verdragen. In den keten der regionale groepeeringen, zoo vervolgde hij, heeft het Donaugebied een belangrijke rol te vervullen. In dit gebied was volgens den premier een streven naar kalmeering te constateeren. Het denkbeeld eener toenade ring tusschen de beide economische stelsels in Midden-Europa, de economische Kleine Entente en dat waarvan de basis gevormd wordt door de protocollen van Rome, wint veld. Hodza besprak verder het „nieuwe kli maat in Midden-Europa" en verklaarde dat de politieke omstandigheden en psychologi sche feiten, die de kalmeering en samen werking zoo lang ln den weg hebben ge staan, geleidelijk verdwijnen. Ook stelde hij den toenemenden wil vast, de minderheden- kwesties Op te lossen. Nergens in Midden- Europa, zeide hij, is een staat te vinden, die aan een „strijd van ideologieën" wil deel nemen. Wij allen in Midden-Europa, besloot Hodza. waken angstvallig en krachtig voor eerbiediging van ónze politieke en moreele onafhankelijkheid, en eerbiedigen zonder i voorbehoud het beginsel van nlet-inmen- ging in andermans zaken. vindt U bij ons geëtaleerd, vanaf in solide uitvoering massief eiken, met gr. spiegelkast, compleet Betaling bedrag tot f. 50.- tegen f. 1.- per week; tot f. 100.- tegen f. 2.- per week. 3814 (Ingez. Med.) HONGARIJE Het bezoek van von Blomberg, De Duitsche rijksminister van oorlog, generaal-veldmaarschalk von Blomberg, heeft een krans gelegd bij het monument voor gesneuvelden. Later heeft minister president Daranyi ter eere van den Duit- schen gast een dejeuner aangericht. DANZIG Leider Danzigsche Belijdeniskerk veroordeeld. Het spoedgerechtshof heeft den leider der Belijdeniskerk In Danzig, ds. Karl Wal ter, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van 1800 gulden „wegens politieke vergrijpen POLEN Koning Carol naar Krakau. Koning Carol van Roemenië ls vanmor gen uit Warschau naar Krakau vertrokken waar de plechtigheden naar aanleiding van zijn bezoek beëindigd zullen worden. Koning Carol werd vergezeld door den pre sident der republiek, Moscicki en door maarschalk Smigly Rydz. In een verklaring aan de Ilustrowany Kurjer Codzienny heeft de koning met lor gesproken over het Poolsche leger en ge zegd, dat dit een element te meer is.ter be veiliging van den vrede die het gemeen schappelijk doel vormt van Polen en Roe menië. ALBANIË Wederom een samenzwering? Naar de correspondent van de Daily Telegraph te Belgrado verneemt, wordt er in politieke kringen in Zuidslavië veel ge sproken over een voor.zetting van de poli tieke crisis in Albanië. Gemeld wordt n.l, dat generaal Araniti. de minister van oor log, gedwongen is voor vijf maanden verlof te nemen en niet meer naar zijn post zal verdacht wordt kennis te hebben gedragen van de voorbereidingen van Etem Toto en zijn aanhangers voor de ..Pinksterrevolte", terwijl hij niets zou hebben gedaan om die te voorkomen. Een andere lezing stelt de zaken zoo voor. dat generaal Araniti niet met verlof is, maar is geïnterneerd in een klein dorp ln het binnenland. Voorts zou den vele officieren van hoogere zoowel als lagere rangen, gearresteerd zijn. Tenslotte doen geruchten de ronde, dat een nieuwe revolte tegen koning Zogoe op touw is gezet. EGYPTE De defensie. Naar verluidt zou het kabinet goedkeu ring hebben gehecht aan een ontwerp be treffende de instelling van een groote militaire basis te Mersamatroe Dit ontwerp vormt een deel van het plan tot concen tratie van groote afdeelingen Egyptische troepen in dit gebied met het oog op de mogelijkheid van een Inval uit het Westen, aangezien het dichtbevolkte Nijldal een kwetsbaar doel vormt. Sedert den terugkeer van Nahas Pasja, den premier, uit Montreux ztin de voorbe reidingen tot versterking van de Egypti sche landsverdediging ten zeerste bespoe digd In het bijzonder wordt daarbH aan dacht gewild aan luchtafweerorzan'satles n het Nijldal waar vele kwetsbare ounten Opwekking tot overleg. President Roosevelt en minister-presi dent van Zeeland hebben een gemeen schappelijke verklaring gepubliceerd. Deze luidt als volgt: „De president van de Vereenigde Staten en de Belgische minister-president hebben de gelegenheid gehad te spreken over het functionneeren van het handelsverdrag tusschen belde mogendheden en de maat regelen tot samenwerking en stabiliteit op monetair gebied, waarbij beide regeeringen met andere belang hebben. Het resultaat van deze besprekingen was bevredigend. Het toonde duidelijk aan. dat beide landen hun handel wederkeerlg kunnen uitbreiden en den levensstandaard in beide landen kunnen verbeteren zonder de organisatie van hun productie in gevaar te brengen. Dit is het voorbeeld, dat men kan geven, terwijl geen vrees voor een conflict of agressieve bedoelingen bestaat. Dergelijke overeenkomsten zijn en blijven het leidend beginsel in monetaire systemen, Vliet alleen van de zes landen, die lid zijn van het accoord, doch ook voor de rest van de wereld Behalve de betrekkingen tusschen beide landen bespraken de staatslieden ook de economische moeilijkheden en den voortgaanden bewapenings-wedloop, welke vrees brengen in de harten van alle volken Uit de besprekingen bleek dat in het kader van de traditioneele politiek van de Vereenigde Staten, deze mede willen werken aan het herstel van den in ternationalen handel, aan de oplos- v<5ing van de monetaire vraagstukken en het zoeken naar een overeenkomst. Waardoor de last en de gevaren van de bewapening verminderd kunnen wor den, of naar een methode waardoor hun gebruik zou kunnen worden ge reglementeerd. Onder de grondbeginselen van het pro gramma dat de Amerikaansche staten heb ben aangenomen worden de volgende on derstreept: De noodzakelijkheid de volken op te voeden in den geest van den vrede en voor de regeeringen om de volken te leiden naar den vrede, uitbreiding en trouwe naleving van de vreedzame verdragen, het zoeken naar een handelspolitiek, welke vreedzame handelsbetrekkingen schept tusschen de mogendheden." Voor zijn vertrek had van Zeeland nog een onderhoud met Huil en Morgenthau. CHINA Vijfjarenplan voor onderwijs. Tachtig procent van de 470 millioen Chineezen kunnen niet lezen of schrijven. Minstens" tien millioen kinderen op school- gaanden leeftijd hebben geen elementair onder wits genoten. Deze feiten zijn naar yoren gebracht door den minister van on derwijs in een verklaring, waarin hii zegt hieraan in het bijzonder aandacht te wil len schenken en derhalve den provincialen autoriteiten instructies gegeven heeft tot uitvoering van een vijfjarenplan. IRAN. Grensgeschil tusschen Iran en Irak geregeld. Tusschen Iran en Irak is een accoord tot stand gekomen, dat een einde maakt aan het grensgeschil, dat langen tijd de betrek kingen tusschen de beide landen heeft ver troebeld. Het accoord ls te Bagdad gepara feerd en zal te Teheran worden ondertee kend. VEREENIGDE STATEN GROEIEND BEGROOTINGSTEKORT. De staking in de staalindustrie. President Roosevelt heeft tegenover journalisten gewezen op de mogelijkheid 1 Juli eindigt. Hij verklaarde, dat hij verwachtte, dat de ontvangsten 50 tot 60 millioen dollar hooger zullen zijn dan de in April ge maakte ramingen, doch dat daarentegen de uitgaven 70 millioen hooger zullen zijn dan volgens deze ramingen. Roosevelt schatte de globale schuld op 36.400 millioen dollar. De geleidelijke hervatting van het werk ln de staalfabrieken in de zeven staten, die door de staking van 100.000 arbeiders getroffen waren, wordt algemeen be schouwd als de belangrijkste nederlaag, die het comité voor industrieele organisatie heeft geleden. Te Johnstown hebben duizenden arbei ders het werk hervat. Te Youngstown wer ken de fabrieken van de Sheet and Tube Co. weder normaal en te Warren is de helft der arbeiders weer aan het werk ge gaan. Te Cambria is de arbeid in de fa brieken van de Bethlehem Steel Co. on danks het feit, dat de waterleiding door een dynamlet-ontplofflng ls vernield, eveneens hervat. John Lewis, die te Washington vertoeft, bewaart het stilzwijgen. De Inland Steel Co. heeft medegedeeld, dat 2000 arbeiders vandaag weder aan het werk zullen gaan. In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat hijzelf en de Hezen zooa de waterstagen N'euwp be- voorzitter van de bemtddelines-cor.feren- wapeninecn. met in'oeerlp van mlddelereot tie in de metaat-industrle van oordeel rijm geschut zijn reeds beeonnen uit Engeland aan te komen, noe voor den bet»alden datum, hetgeen naar verluidt zeer tot vol doening is van het Egyptische kabinet. dat beide partijen in de staking ongelijk hebben. De bemiddeling is mislukt. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2