„DE LANDBOUW" De financieele crisis in Frankrijk 78sie Jaargang WOENSDAG 30 JUNI 1937 No. 23699 STADSNIEUWS De verjaardag van Prins Bernhard OUD-BUSSEM" HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Veilig Verkeer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DH nummer bestaat uit VIER bieden LEIDSCH DAGBLAD fWjS DER ADVERTENTIES: 30 Cts, per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week (.0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 mnd.) De verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. Feestelijke optocht door Leiden's straten. 't Was een goede gedachte van de Con tactcommissie uit de verschillende ver- eeniglngen op nationaihen grondslag om de kinderen t>e laten deelen in de feestvreugde, die zich gisteren voor het eerst in den lande openbaarde in verband met een ver jaardag van Prins Bernhard. De jeugd heeft zich niet onbetuigd ge laten om den Prins naar waarde te eeren. Hoe hadden zij zich ingespannen, om hun fietsen, autopeds. Vliegende Hollanders en andere voertuigjes" feestelijk te versie ren. met fantasie en gevoel voor kleur. In hoeverre ook de ouders hen daarbij be- huijjzaam zijn geweest, weten wij niet, maar een feit is het, dat een alleraardigste optocht tegen 6 uur door de Leidsche stra ten trok, die overal veel belangstelling ondervond. Er waren meerdere groepen, terwijl ook diverse vereenigingen, zooals de Pripce- vlag. de Padvinders, de Graal enz. uitste kend voor den dag kwamen. Op het Schuttersveld was het reeds lang voor zes uur een groote drukte: daar werd de stoet, onder de actieve leiding van den heer C. A. de Bruyn opgesteld en daar- deed ook de jury haar moeilijk werk. om uit de veelheid van sierlijk opgetuigde karretjes een juiste keuze te doen. De kinderen ver kneuterden zich reeds in het vooruitzicht, wellicht een der fraaie prijzen te mogen behalen, die daar op een lange tafel lagen uitgespreid. Wat de kinderen met bloemen, bouquet- ten, foto's van Prins Bernhard en andere hulpmiddelen hadden bereikt, was dikwijls origineel en getuigde van gTOote animo, om karakteristiek voor den dag te komen. De medewerking van de muziekensembles „Athalia" en de Leidsche Chr. Muziekver- eeniging werd daarbij op hoogen prijs ge steld. Wij zagen op het Schuttersveld de groe pen kranig voorbij marcheeren en menig ouder was wit trotsch, wanneer een zoontje of een dochtertje met zijn Vlie gende Hollander of autoped de aandacht van het daar verzamelde publiek wist te trekken. Niet minder dan ongeveer 450 deel nemers stapten of reden kranig over het veld, terwijl 9 vereenigingen mede van de partij waren. Opgewekt en vol goeden moed was de start", al ging deze een enkele maal met hindernissen gepaard, wanneer bijv. een kleine peuter het tempo niet dadelijk kon bijhouden, of hier en daar nog niet alles volkomen in orde bleek te zijn. De padvinders bleken zich handig op hun aan elkaar gebonden fietsen te kunnen be wegen en keken glunderend van onder het tentzeil naar buiten. De „Princevlag" had een mooien praal wagen, de meisjes van de Graal" lijpen parmantig onder de fraaie bloemenslingers, vroolijk wapperden de vlaggen in den wind en onder het zonnetje, dat gelukkig door de wolken in volle glorie heenbrak. Vóór den afmarsch had plechtig het Wilhelmus geklonken, dat de ware stem ming er reeds dadelijk had ingebracht. En toen ging het de Sleutelstad door, overal bewonderend aangestaard door talleoze Leidenaars, die zich verheugden over deze blijde schare, die rondtrok ter eere van Prins Bernhard. die zich zoo snel de liefde van de Hollanders heeft weten te ver werven. Den organisatoren van dezen stoet komt alle hulde toe voor hun loffelijk initiatief, dat overal groote waardeering heeft mogen ondervinden. Niet het minst bij de jeugd, die getoond heeft het Oranjehart op de goede plaats te dragen! De uitslag van de Jury luidt als volgt: Wedstrijd versierde kindervoertuigen en groepen. Rijwielen: ie prijs Henk Ladan; le pr. Miep van Dijk: le pr. Elly de Wekker; 2e pr. Bientje Carré; 2e pr. Juultje Brons geest; 2e pr. Jac. van Leeuwen; 3e pr. Joop Keereweer; 3e pi Kees van der Noordaa; 3e pr. Emmy Stoffels. Autopeds: le pr. Bep van der Heijden; le pr. Jan Pauw; 2e pr. Jannie Keerweer; 2e pr. Herman van Gieken; 3e pr. Gerard de Jong; 3e pr. Oorrie Verhoog. Sportkarren, Poppenwagens, Vliegende Hollanders: le pr. Henk Mulder; 2e pr. Eily Owel; 3e pr. Nelly dé Vries. Kinderen zonder voertuigen; le pr. Anton Vink; 2e pr. Kees Seganr; 3e pr. Nel Voorsluis. Vrije groepen: le pr. „De Princevlag" afd. Leiden; 2e pr. Kleuters actief „Graal"; 3e pr. L. Chr. Pariv. Ver. ,.De Trekkers"; 4e pr. Dames Gymn. Ver. „Nieuw Brunhüde". Door de welwillende schenkingen van den Leidschen winkelstand konden aan de overige deelnemers (sters) aan den indivi- dueelen wedstrijd aardige troostprijzen worden uitgereikt. Alle deelnemers (sters i ontvingen tevens al6 tractatie een reep „Kwatta". Foto Van-Vliet. Modelmelk-producten van EERSTE BLAD A Alleen-verkoop voor Leiden e. o. vanaf heden bij: LEIDEN 3794 TELEF. 218. (Ingez. Med.) Verkeersdagen - dagen van bezinning. Ook de Sleutelstad heeft den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard feestelijk her dacht, o.a. door middel van een versierden optocht - Onze foto toont eenlge de-aandacht-trekkende-deelnemers uit den kleurigen stoet, die gisteravond door de Leidsche straten trok. De Fransche Kamer heeft na een vofum van vertrouwen aan Chautemps te hebben gegeven, de volmacht-wet goedgekeurd. De minister van financiën, Georges Bonnet, heeft in hoofdzaak de volgende maatregelen aangekondigd voor het herstel van de financieele en budgetaire situatie: 1) Een verhooging met tien milliard van de limiet voor de voor schotten van de Banque de France aan den staat. 2) Een aanvulling van het begrootingstekort door herziening van de rechten en belastingen. 3) De annuleering van de minimum-limiet voor den franc, vast gesteld bij de monetaire wet. Dit laatste beteekent, dat de regeering de goudwaarde van het Fransche betaalmiddel, bij de wet van 1 October j.l. vastgesteld op 43 milligram, wil annuleeren. Er zal dus geen enkel beletsel meer bestaan voor een daling van den franc op de internatio nale wisselmarkt tot beneden dat minimum. Hoewel dit officieel niet als devaluatie kan worden bestempeld, komt het in de practijk toch daarop neer. De franc, reeds gedaald tot 7.92 ct. zal nog verder dalen. Tot hoe lang Ook de Senaatscommissie heeft het volmacht-ontwerp goedge keurd, zoodat de waarschijnlijkheid groot is, dat hedenavond de regeering Chautemps zal kunnen optreden. Lambrizeering aula Academisch Ziekenhuis. Fraaie prestatie van de jongens der Centrale Werkplaats. In tegenwoordigheid van den secretaris der commissie van de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen, den heer G. P. E. Weyer. den directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken den heer P. C. G. A. Wijkmans, den heer L. Th. van der Laken, leider der C. W. en de heeren W. de Boer en H. W. de Ruijter namens den Rijksge bouwendienst heeft hedenmorgen de offi cieuze overdracht plaats gehad van de dooi de jongens der Centrale Werkplaats ver vaardigde en opgestelde lambrizeering ten behoeve van de aula van het nieuwe Aca demisch Ziekenhuis, welke vermoedelijk in October a.s. in gebruik zal kunnen worden genomen. De heer van der Laken herinnerde er daarbij aan, dat de opdracht tot dit werk reeds werd verstrekt, voordat de C. W. was opgericht. De eerste werkzaamheden werden verricht in de gebouwen van de Nutrix, daartoe door het gemeentebestuur beschik baar gesteld. In totaal is een 15- a 20-tal jongens met de uitvoering van dit werk gedurende negen maanden bezig geweest. De geheele lambri zeering, uitgevoerd in blank Slavonisch eikenhout is uit.de hand gemaakt, zoowel de paneelen als de deuren. Zij beslaat een op pervlakte van circa 280 vierkante meter en ziet er voortreffelijk uit. Dit laatste getuigde ook de heer de Boer, chef van den Rijksgebouwendienst, die zeide dat de heer v. d. Laken en zijn jongens met voldoening op dezen arbeid kunnen terug zien. In een goede harmonie is een góed werkstuk tot stand gekomen. Aanvankelijk stond spr., waar het hier een nieuw experiment betrof, sceptisch tegenover het denkbeeld om een derge lijk object door jeugdige werkloo^p 4# doen uitvoeren, doch de hier opgedane ervaring heeft zijn standpunt gewijzigd en vol vertrouwen zou hij thans een tweede opdracht willen verstrekken. Moge dit loffelijk getuigschrift een warme aanbeveling vormen bij allen, die over de verstrekking van opdrachten tot uitvoering van soortgelijke werkobjecten te beslissen hebben. NEDERL. TOONEELVERBOND AFD. LEIDEN. Algemeene vergadering. Gisteravond vergaderde onder voorzit terschap van den heer mr. H. R. Goudsmit de afd. Leiden van het Nederl. Tooneel- verbond. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Goekoop, werd onder dankzegging goedgekeurd. Helaas moest weer van eeni- gen achteruitgang van leden worden gewag gemaakt. Gehoopt wordt, dat volgend sei zoen alle tooneelliefhebbers zich zullen geroepen voelen toe te treden, te meer, waar de leden immers belangrijke reductie genieten op abonnement, vrije voorstellin gen, benevens een gratis voorstelling. In de kascommissie werden benoemd de heeren Moens en Aalbersberg. De aftredende bestuursleden, mr. Goud smit en mevr. C. v. d. Elst-Coebergh, wer den herkozen. Er is één vacature. De heer Goekoop zal de afdeeling verte genwoordigen op de alg. vergadering, 10 Juli te Haarlem te houden. De beschrijvingsbrief werd nagezien en enkele financieele opmerkingen zullen daarover worden gemaakt. TWEETAL GEREFORMEERDE KERK. In de vacature-ds. W. Bouwman. Ter vervulling van de vacature-ds. W. Bouwman stelde de kerkeraad dr. G C. Berkouwer te Watergraafsmeer en ds. R. J. van der Meulen te IJmuiden. Uit dit twee tal zal Zondagavond a.s. een key.ze wor de^ gedaap. In verband met de verkeersdagen, welke morgen, Vrijdag en Zater dag over het geheele land worden gehouden, verzoekt het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer opneming van het na volgende: Op bepaalde dagen bijvoor beeld op 'n verjaardag of op oude jaarsavond blikt men op den af gel egden weg terug en vraagt men zich af, of men met de afge- loopen jaren tevreden kan zijn en wat de toekomst nog zal brengen. Dagen van bezinning dat moeten, zij het ook in ander op zicht, ook de jaarlijks terugkee- rende verkeersdagen worden. Op deze dagen moet ieder wegge bruiker zich een aantal vragen voorleggen. De automobilist moet zich af vragen: „Is mijn wagen goed in orde? Werken stuur en remmen goed of kan ik ze beter eens bij een remmencontróle laten nakij ken? Voldoet mijn verlichting aan alle eischen?" De motorrijder moet zich eveneens de vragen voorleggen, of stuur, remmen en verlichting deugen! Hij mag zich ook wel afvragen: „Neem ik de bochten steeds vol gens voorschrift? Geef ik steeds de vereischte signalen?" De wielrijder moet zich van zijn bijzonder groote verantwoor delijkheid bewust zijn. Hij zou zich kunnen afvragen: „Heb ik niet soms misbruik gemaakt van de snelheid, die mij m'n fiets geeft? Heb ik het niet vaak ge waagd om nog net voor een auto door te glippen? Moet niet juist ik, als wielrijder iets bijzonders doen voor de veiligheid? En als niet ik alleen maar ook de andere 3l/i millioen wielrijders in Nederland hun best doen in den strijd voor de verkeersveiligheid, moet dan niet eindelijk het onge- vallencijfer krachtig omlaag ge drukt kunnen worden?" De voetganger! Ook hij heeft vele redenen deel te nemen aan dit stille verkeersexamen, dat ieder bij zichzelf moet houden! Heeft hij nooit onverwacht den weg overgestoken? Heeft hij niet soms de teekens der verkeersagenten verwaarloosd? Uit de stille bezinning in deze verkeersdagen kan de wil worden geboren in het vervolg nog nauw gezetter de regelen van den weg in acht te nemen. BINNENLAND. De verjaardag van Prins Bernhard op opgewekte wijze gevierd. (3e Blad). Veredeling van sierteeltgewassen. (3e Blad) Sensatie te Wimbledon. (Sport, 4e Blad). Springer weer door Raichenbach geslagen. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. De Fransche Kamer aanvaardt de volmacht wet. Ook de Senaatscommissie voor de financiën hechtte er haar goedkeuring aan. (4e Blad en Buitenland, le Blad). Het verzet tegen controle aan de Spaan- sche kust alleen door Engeland en Frankrijk. (4e Blad). Overdreven ultimatum-geruchten in het Verre Oosten. (Buitenl., le Blad). Uitbreiding der Egyptische defensie. (Bui tenland, le Blad). Roosevelt en van Zeeland publiceeren een gemeenschappelijke verklaring. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE „OVERDEKTE" AAN DE HAARLEMMERSTRAAT. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Firma C. v. d. Bosch en Co., Roodenburgerstraat 6, Leiden, schil dersbedrijf. Vennooten: C. Th. v. d. Bosch. Oegstgeest en C. L. v. d. Voort, Leiden. Wijziging: Albert Heijn N.V. (filiaal), Haarlemmerstraat 188, Leiden, hoofdzaak Zaandam, handel in consumptieartikelen. Vestiging filiaal: de Kempenaerstraat 17, Oegstgeest. B. en W. hebben aan het Leger des Heils (stichter William Booth) vergunning verleend om op 1, 6, 7 en 8 Juli hier ter stede een buscollecte te houden ten bate vac den pisatjjeJjjken arbeid. Er wordt hard aan gewerkt. Ruim een maand is men thans aan het werk om de vroegere Mon Père-kerk aan de Haarlemmerstraat in een overdekte zwem inrichting te transformeeren en er is in dien tijd reeds heel wat veranderd. De sloopings- werkzaamheden zijn nog altijd niet geëin digd, maar lang zal dat niet meer duren en ondertusschen wordt er toch reeds ge bouwd. Alvorens de enorme pilaren, welke den kap steunen, weg te kunnen breken, heeft men natuurlijk eerst een nieuwe span ning, gedragen door zware betonnen palen, moeten aanbrengen en hiermede was men hedenmorgen voor een belangrijk deel ge reed gekomen Wanneer dan de oude pila ren weggehaald zijn kan begonnen worden met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van de bassins. Er wordt mo menteel gewerkt door 23 man en de heer Meijer, die de directie voert, verzekerde ons dat het bad zonder twijfel einde October geopend zal kunnen worden. Er worden door haar z.g. spaarobligaties uitgegeven, groot honderd gulden eventueel te voldoen ill maandelijksche stortingen van f. 2. welke bedoelen de animo voor het zwem men in deze „overdekte" te stimuleeren. Immers reeds na de eerste storting geven zij recht op 10 pet. reductie op den bad- prijs, terwijl de houder na volstorting 3 pet. rente ontvangt. In verschillende buurten der stad is men reeds bezig clubs te vormen om het bad op bepaalde uren gezamenlijk te huren. Ook met plaatselijke zwem- en polo-ver- eenigingen wordt contact gezocht en is dit reeds gedeeltelijk verkregen. Tenslotte: zooals wij indertijd hebben ge meld is de heer Koster van plan hier ter stede tevens een open bad te bouwen. Men heeft daarvoor momenteel twee verschil lende terreinen op het oog. doch eenigerlel beslissing daaromtrent zal voorloopig nog niet vallen Temeer niet omdat daartoe waarschijnlijk de medewerking der ge meente noodig is, aangezien deze eigenaar van bedoelde gronden schijnt te zijn. STEDELIJK GYMNASIUM. De toelatingsexamens. Aangegeven voor de eerste klasse 43 can didates waarvan er 35 zijn toegelaten. Het zijn: U. F. Aldershoff, F. J. Bekkers. W. A. van Boxsel. S Bouwer. Ann-Kjersti de Buck, Joh. J. Dijk, F. van Eek, A. J. H. van Es, J. I. Ginsberg, W. van der Hoek. Carla H. Jaeggi, J Kamminga, G. J. van Kapel, A. Kraaijeveld, Th. J. E. van der Laan, D. C. Los, Hel. J. van Nes, Elis. van Oven, F. G. Regtdoorzee Greup, E. J. Renaud, Geertr. C. Scheltema, W. L. Sehuitemaker, G. D. M. Schwencke, I. Selier, H. W. Siemens, Joh. M. J. Slagter. J. van Sluys, Reg. C. M. Sormani, J. G. Steenbeek, Hellen van der Vlerk. Josée van der Voort, R. W. de Vos van Steenwijk, H. A. Wendt, B. I. LTssel qe Schepper, J. Zitman.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1