De controle aan de Spaansche kusten URODONAL IEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Woensdag 30 Juni-1937 De F 'ransche voor regeering Chautemps liet Parlement Beslissing tot Vrijdag verdaagd Gedurende het slechte seizoen VOETBAL. VOORWEDSTRIJD WERELD. KAMPIOENSCHAP. FinlandDuitschland O2. Voor 10.000 toeschouwers, waaronder zich ook president Cajander bevond, is te Hel- singfors de wedstrijd gespeeld tusschen Finland en Duitschland als voorwedstrijd voor het u ereldkampioenschap. Met slechts 20 hebben de Duiischers, die toch hun sterkst denkbaar elftal in het veld brachten, kunnen winnen. NED ER LA AG WEDSTRIJDEN A.Z.L. De gisteravond gespeelde nederlaagwed strijd tegen L O V. is in een 72 overwin ning voor L.O.V. geëindigd. Rust ging in niet 11. Na de pauze wist L.O.V. door goed samenspel den stand op 72 te bren gen. Vrijdagavond 7 uur wordt de 7de wed strijd gespeeld tegen Volendam. Reeds een meerderheid in de Kamer verworven De regeeringsverklaring van het nieuwe deld. zal het kabinet, uiteraard heel zijn Fransche kabinet is in de Kamer door politieke verantwoordelijkheid verbinden. Chautemps voorgelezen. Er wordt in ge- Het wenscht, dat de ondankbare maar on- zegd: vermijdelijke taak, die het onderneemt, ten De regeeringscrisis die de omstandigheden zekerlijk delicaat maakten, heeft men snel kunnen oplossen in een kalmte, die getuigt van het verstand van het Fransche volk. en lan de politieke rijpheid onzer democratie. uitvoer gelegd wordt met algemeene goed keuring der burgers, die, ondanks de ult- eenloopendheid hunner opvattingen, ver- eenigd worden door de klaarblijkelijke na tionale eenheid. Vooral doet het kabinet een Aangezien de Kamer, die voortgekomen is vurig beroep op de republikeinsche meer- uit den uitslag van de volgens algemeen derheid der beide Kamers, opdat haar OM DEN DAGBLADEN-BEKER. Door gisteravond met 20 van Leidsch Dagblad te winnen, heeft N.R.C. definitief beslag gelegd op den Dagbladen-beker. Onze staagenooten hadden niet veel ge luk, terwijl het slechte speelveld, onder Schiebroek. goed voetbal ten eenenmale onmogelijk maakte De rust kwam met blanken stand. Na de pauze speelden de Rotterdammers vinniger. Uit een misverstand in de L.D.-achterhoede namen zij de leiding en kort daarop schoot de Rotterdamsche midvoor een van de lat terugspringenaen bal in. Nadat Goddijn nog een strafschop gehouden had kwam het. einde 20 De heer van Welzenes leidde uitstekend De laatste wedstrijd voor dezen beker (om de twee en derde plaatst wordt vol gende week Woensdag op het N.B.L.O- terrein alhier gespeeld tusschen Leidsch Dagblad en Haarlem's Dagblad. OM DEN LUXOR-WISSELBEKER. M.D.S. speelde tegen A.S.V. voor boven- genoemden beker en won verdiend met 70. Rust 30. Scheidsrechter was J. Boom. SERIE-WEDSTRIJDEN C.G.W. De uitslagen van deze wedstrijden waren: Jeugd. V. C.—A.S.V. 3—13 (rust 14) L.W.V.—C.G.W. 3—1 (rust 10» Door een wijziging zijn voor morgen vastgesteld: A.S.V.Metaalarb. te 2 uur 15 en Jeugd. V. C Algemeene te 6 uur 15. Vrijdag wordt gespeeld: L.W.V.L.D.W.S. te 2 uur 15. Maandag 5 Juli worden gespeeld: Fa- brieksarb A.S.V. te 2 uur 15; Algemeene C.G.W. te 6 uur 30. Dinsdag 6 Juli: R.K.W.—L.D.W.S. te 2 uur 15. M.D.S. I—C G.W. I. Voor de Fabrieksbekerwedstrijden speelt Vrijdagavond te kwart over zeven C.G.W I tegen M.D.S. I (Meelfabriek „De Sleutels"! cp het Fabrieksarbeidersterrein aan den Wassenaarschen weg. R.BF.C.G.W.-COMBINATIE. Morgenavond te kwart over zevenen spe len bovengenoemde elftallen een vriend- schappelijken wedstrijd op het Leidsche Boysterrein. OM DEN Z. H. B-BEKER. Hedenavond speelt L.O.V. b-veteranen tegen de E.L.K.R.G. op het L.O.V -terrein te 7.15 uur. BILJARTEN. PERS. KAMPIOENSCHAP EERSTE KLASSE L. B. B. Onder zeer geringe belangstelling zijn deze wedstrijden aangevangen Er is den eersten avond reeds zeer goed spel gele verd. Vooral de Roo had er zin in. In de eerste partij de Roo-Karstens bleven beide spelers tot de 2de brt. gelijk 61—62, doch in de volgende 5 brt. wist de Roo de partij uit te maken, n.l. 33, 14, 62. 15. 14. Kar stens bleef op 104 staan. De partij B. Tee- gelaar-Karstens begon met een poedel en een 1 voor Karstens, doch in de 5e brt. was de stand reeds Tegelaar 110. Karstens 22. Toen ging het mis met Teegelaar en had hij nog 10 brt. noodig om de partij uit te maken. In de partij G. Teegelaar-De Roo wilde het in het begin met Teegelaar hee- lemaal niet vlotten. In de 7e brt. was de stand 8. 64, voor de Roo. Daarna ging het wat beter, en toen de Roo in de 19 brt. de partij uitmaakte had Teegelaar er 162. De uitslagen luiden: W. F. Karstens B. de Roo B Teegelaar W. F. Karstens G. M. Teegelaar B. de Roo Het wedstrijd-programma voor Dinsdag 6 Juli luidt: 7.30: B. Teegelaar-B. de Roo; 9.00: G. M. Teegelaar-W. F. Karstens; 10.30: B. Teegelaar-G. M. Teegelaar. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJD DE POEDELAARS—T. O. P. Van dezen wedstrijd zijn de eerste 4 par tijen bij den heer J. v. Brussel gespeeld. car.brt.hs.gem. J. Ouwerkerk (de P.i B, Boom (T.O.P.i Th. Collée G. H. (1301 114 31 16 3.67 (85) 85 31 9 2.74 (701 59 35 10 1.65 (75) 75 35 7 2.14 G. v. Woerkom (60) 60 35 7 1.71 I. Verhoog (60 51 35 8 1.45 B. v. Tol (40 26 24 5 1.08 J. v. L. (50 50 24 10 2.08 T.O.P. won dezen eersten wedstrijd met 32 car. Woensdag 7 Juli voortzetting in den R.-K. Volksbond, Steenschuur. 104 16 24 6.50 200 16 62 12.50 200 15 57 13.33 59 15 14 3.93 162 19 38 8.52 200 19 44 10.52 kiesrecht gehouden verkiezingen, niet opA gehouden heeft haar trouw uit te spreken aan de eenheid der linksche partijen in het Volksfront, moest het nieuwe kabinet, bij het streven naar de onmisbare overeen stemming tusschen beide Kamers, loyaal en vastbesloten zijn wil bevestigen samen te werken met de meerderheid, die de wet tige uitdrukking is van de volkssouvereini- teit. Twee fundamenteele gedachten hebben sinds een jaar de gemeenschappelijke zor gen der republikeinen beheerscht: de vrede en de sociale vooruitgang. De regeering zal al haar energie wijden aan de eene, zoo wel als de andere gedachte. Voortgaande wijst de regeeringsverklaring er op. dat zij de continuïteit zal handhaven van een buitenlandsche politiek, die er hartstoch telijk naar streeft den vrede te zoeken met alle volken en die den vrede slechts kan begrijpen in rechtvaardigheid en eer biediging van de onafhankelijkheid van allen. „Wij zullen trouw blijven aan de bij zondere vriendschappen van Frankrijk en aan den Volkenbond en trachten onophoudelijk 't terrein van internatio nale samenwerking te verbreeden Frankrijk is eensgezind in zijn vader landslievende gevoelens, zeker van zichzelve evenals van zijn vrienden Hel is evenzeer vastbesloten zich te ont houden van iedere bedreiging als geen enkele bedreiging te dulden. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplaag). De vrede kan slechts voortkomen uit den wil van volken, die vastbesloten zijn hem te verdedigen en al hun krachten in dienst te stellen van hun recht. Wij zullen in dit opzicht niets verwaarloozen om de verdedigingskrachten, die de veiligheid van het vaderland beschermen, te handhaven op haar maximum. Wij hebben de vaste hoop, dat het streven naar ontspanning en onderling begrip, waarmede wij onver moeid voortgaan, zijn vruchten zal afwer pen. Wij doen een hartelijk beroep op alle volken, op alle regeenngen. zonder een enkele uitzondering, opdat hun oprecht toetreden tot een regime van onderlinge economische hulp en van bewajoenlngs- beperking eindelijk de hoop doet opglan zen van een duurzame samenwerking tus schen verzoende volken." De regeering geeft uiting aan haar wil geen enkel nadeel van belang te laten toebrengen aan de nieuwe sociale wetgeving. Zij zal er naar streven deze wetgeving tot ontwikkeling te brengen en haar geleidelijk op te nemen in het normale economische leven van de na tie. Om hiertoe te geraken, rekent zij op het heldere inzicht van alle belang hebbenden, werkgevers en werknemers. Voortgaande, wijst de regeeringsver klaring op de noodzakelijkheid van een pauze, „hetgeen noch een terugtreden, noch een stagnatie kan beteekenen". Het arbeidsplan der regeering behelst opvolgelijke étappes. Allereerst zal de re geering de Kamers verzoeken op haar agenda te plaatsen zekere dringende wet ten, die onontbeerlijk zijn voor een goed bestuur van het land. o.ni. betreffende ver nieuwing van collectieve arbeidsovereen komsten. Zoo spoedig mogelijk zullen wij debatten vragen over belangrijke am nestiewetten, een wet op de pers. een her vorming van het onderwijs Wij zullen eveneens vragen te stemmen over maat regelen ten gunste van het landbouw- beroep. Er zijn voor ons geen grenzen aan de hervormingen en als de ervaring ons het nut doet zien van nieuwe maatregelen buiten ons aanvankelijk program, zullen wij niet aarzelen, hoe stoutmoedig zij ook mogen zijn, ze in studie te nemen en met de verwerkelijking er van te beginnen". Vervolgens wijst de verklaring op „het streven naar economisch en fi nancieel herstel, dat met klem en urgentie door het heil des lands ge- eischt wordt en dat moet voorgaan voor de andere edelmoedige en billijke eischen van solidariteit en bijstand, die zware lasten voor de begrooting met zich mede zullen brengen". De dringendste plicht en de bestaans reden van onze regeering is derhalve zon der verwijt energieke maatregelen te nemen, strekkende tot het onderdrukken van de onduldbare misbruiken der specu latie en tot redding van de goudreserves \an Frankrijk, voorts tot dekking van de behoeften der schatkist, tot streven naar evenwicht der begrooting, tot controle over de prijzen en tot het doen opleven van de nationale economie. Het is derhalve plicht cier regeering bij het parlement een uitge breid plan in te dienen, dat in staat is duurzaam herstel van den financieelen en economischen toestand te verzekeren en het onmisbare vertrouwen van het land ln zichzelve en zijn toekomst te versterken. Met dit doel zal de minister van finan ciën over een oogenblik. bij het bureau van de Kamer ontwerpen indienen van kapi taal belang, waarbij aan de regeering de noodlge volmachten verstrekt worden om op te treden met al de snelheid en beslist heid, die het openbare belang eischt. Aan deze ontwerpen, die door de beide Kamers onverwijld moeten worden behan- „De regeering wordt tot 31 Augustus 1937 gemachtigd, bij decreten, waarover in den ministerraad beraadslaagd wordt, alle maatregelen te nemen, die ten doel hebben de onderdrukking van de bena deeling van het staatscrediet, den strijd tegen de speculatie, het oeconomisch herstel, toezicht op de prijsvorming, het in evenwicht brengen van de begroo- ting en de schatkist en de verdediging van den goudvoorraad van de Bank van Frankrijk zonder valutacontrole. Deze decreten zullen ter ratificatie aan de Kamers worden voorgelegd binnen drie maanden na afkondiging van deze wet en in ieder geval op de eerste bijeen komst van de buitengewone zitting van 1937." In de motiveering van het ontwerp wordt gezegd, dat dc toestand van begrooting, schatkist en valuta onmiddellijke herstel- loyale en moedige medewerking het urgente streven naar veiligheid zal steunen, welks - succes alleen aan de voorspoedig en vrijmaatregelen noodzakelijk maakt. De schat- gebleven democratie zal veroorlooven haarmoet tot het einde van het jaar lasten hervormend werk te hervatten en te be- °nder 'ct °°S zien, die zij niet kan dekken antwoorden aan de verwachtingen van het door een beroep op de geldmarkt. De munt volk. De regeering, die zich bewust is van bet voorwerp van speculatieven druk, die haar verantwoordelijkheden en bereid om ben goudvoorraad van de centrale bank ln haar ernstigen plicht te vervullen, rekent gevaar zou kunnen brengen. Een dergelijke op de kalmte des lands en den hartelijken steun van het republikeinsche parlement om haar daarbij te helpen." Interpellaties uitgesteld. Nadat hij de regeeringsverklaring had voorgelezen, zeide Chautemps ten aanzien van de bespreking der interpellaties, dat door de buitengewone omstandigheden een onmiddellijke bespreking van het finan- cieele ontwerp geëischt wordt. Hij stelde dus een verkorte procedure voor. zoodat iedere spreker zeer in het kort zijn meening zou kunnen uiteenzetten en verbond aan het uitstellen der interpella ties de kwestie van vertrouwen. Vervolgens namen eenige lnterpellanten het woord, in de eerste plaats Marin, die bijzonderheden over de politiek der regee ring wilde weten en vaststelde, dat de so cialisten hun overheerschende positie had den verloren. Bij handopsteken werd de sluiting der interpellatie aangenomen. Chautemps beklom daarna het spreekge stoelte en zeide, dat hij de Kamer en den Senaat niet zou verlaten, vóór de flnancieele voorstellen zouden zijn aangenomen. De Kamer besloot tot het uitstel der in terpellaties met 393 tegen 142 stemmen. Vertrouwen betuigd. Vervolgens heeft de Kamer met 393 tegen 142 stemmen een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. Volmacbtwet ingediend. Direct daarna diende Bonnet de vol- machtwet in. Deze bestaat uit één artikel, dat als volgt luidt: toestand kan niet voortduren zonder dat de flnancieele onafhankelijkheid, de militaire veiligheid, de sociale vooruitgang en het oeconomisch herstel in gevaar komen. De regeering besluit tot het onverwijld ten uit voer leggen van een herstelplan, dat ver dediging van den goudvoorraad, onverbid- delijken strijd tegen de speculatie, ln even wicht brengen van de begrooting en aan zienlijke verlichting der lasten van de schat kist omvat. Het programma vormt een sa menhangend geheel Geen der voorgestelde maatregelen is op zichzelf voldoende Zij moeten alle gelijktijdig worden toegepast en daarom is een buitengewoon snelle proce dure noodig. Met het oog hierop vraagt de regeering het parlement toe te stemmen in de verleening der volmachten. Uiteenzetting van Bonnet. In zijn uiteenzetting in de flnancieele Kamercommissie heeft Bonnet verklaard, dat het tekort van de gewone begrooting tusschen 6 en 10 milliard bedraagt en van de buitengewone begrooting 8Ci milliard. De schatkist stond van dit oogenblik af tot aan het einde des jaars voor verschillende be langrijke vervaldagen: 7 a 800 millioen aan bons-Auriol in Juli; 5.4 milliard 41/: pet. bons vervallende In October en 4.4 milliard ter aflossing van de Engelsche leening in Dec. Wat betreft de verdediging van het ruil middel zou de minister er op hebben gewe zen, dat het goudverlles van 1 tot 22 Juni 5.2 milliard had bedragen en van 23 tot 28 Juni 2.5 milliard. Hij herinnerde eraan, dat het report op het pond Maandag 7 franc voor 1 maand had bedragen en dat dit tee- ken van ongerustheid zijn reden vond in het feit, dat het egalisatiefonds zijn deviezen voorraad had uitgeput. Wat de kasmiddelen Over de vergadering van het sub-comité der nie.-inmengingscommissie is een com muniqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat lord Plymouth een overzicht heeft gegeven van zekere voorstellen betreffende het reorganiseeren van het nlan tot con trole ter zee. De Engelsche en Fransche regeeringen zün volgens dit overzicht bereid de verant woordelijkheid op z'ch te nemen voor de functionneering van het ólan tot controle ter zee ten opzichte van de geheele Spaan sche kust en gaan er ln beginsel mede accoord. dat neutrale waarnemers aan boord van de oatrouilleerende schenen wor den geplaatst. De Engelsche en Fransche regeering zün het er over eens, dat dan de Britsche re geering verantwoordelijk zal zün voor toe zicht op die gedeelten der Spaansche kust, welke thans in handen zijn van de Valen- cia-rezeering en dat de Engelsche en Fransche regeering de verantwoordelükheid zullen deelen voor de controle over de deelen der Spaansche kust, die zich thans in handen van generaal Franco bevinden, zulks op een basis, die tusschen beide re geeringen overeengekomen zal worden. Het grootste deel van de in handen van Franco zijnde kust zou onvermijdelük vallen in de Fransche zone De vertegenwoordigers van België, Tsjecho-Slowaklje. Zweden en Rusland aan vaardden namens hunne regeeringen de Britsch-Fransche voorstellen. De Italiaan- sche en Duitsche vertegenwoordigers ver klaarden. dat zU aan hun resp. regeeringen de Britsch-Fransche voorstellen wel wilden overbrengen, maar gaven tevens aan. dat er ln beginsel krachtige bezwaren bestaan tegen ieder voorstel dat niet gebaseerd is op het evenwicht, dat noodig is om een volstrekte onpartijdigheid van de controle te waarborgen. Voorts gaven deze beide vertegenwoordigers te kennen, dat hun resp. regeeringen besloten hadden haar onderdanen, die thans werkzaam zijn als waarnemende officieren krachtens het con trole-plan, als zoodanig af te doen treden. Aan het einde van de besprekingen zeg den alle vertegenwoordigers toe, onmiddellijk hunne regeeringen ln kennis te stellen van de Britsch-Fransche voorstellen met het verzoek onmiddellijk instructies dien aangaande te geven. Het terugtrekken der vrijwilligers was de tweede kwestie, die op de agenda stond. Lord Plymouth bracht wederom den zeer levendigen wensch der Britsche regeering naar voren, dat zoo spoedig mogelijk hier mede vorderingen worden gemaakt. Om een begin te maken met het algo- meene procédé, aldus deelde de Fransche vertegenwoordiger mede. zou de Fransche regeering wenschen voor te stellen, dat schikkingen werden getroffen voor een on- middellüke terugtrekking uit Spanje van nlet-Spaansche onderdanen, die op het oogenblik in Spanje krijgsgevangen of ge wond ziin. Na een uitvoerige discussie werd overeen gekomen Vrijdag a.s. wederom een verga dering te houden en dan wederom de kwesties van de controle ter zee en het terugtrekken der vrijwilligers te bestu- deeren Nader verluidt nog. dat ambassadeur von Ribbentrop heeft verklaard dat het Britsch-Fransche voorstel niet zonder be denken kan worden beschouwd. In dit ver band heeft hü de overweging geopperd of men niet een beter controle-systeem dan dat tot nu toe heeft gegolden kan invoe ren. De Duitsche bezwaren tegen het Britsch- Fransche voorstel heeft de ambassadeur tot in bijzonderheden gemotiveerd. Hij heeft de vraag gesteld, hoe men het ln Frankrük en Engeland zou opvatten, In dien de controle alleen aan Duitschland en Italië zou worden opgedragen. Voorts heeft hij er opmerkzaam op ge maakt dat de controle aan de vier mo gendheden als mandaat is opgedragen en dat door de uittreding van twee mogend heden het mandaat vervallen ls. De bladen wüzen er nog op, dat ook de vertegenwoordiger van Portugal zich heeft aangesloten bij de door Duitschland en Italië ingebrachte bezwaren tegen het voorstel van Engeland en Frankrijk. De Itallaansche vertegenwoordiger heeft de volgende verklaring afgelegd: De ambassade te Londen der autoritei ten van Valencia heeft onlangs een pers bericht gepubliceerd, dat wilde beweringen bevatte aangaande recente ontschepingen van Italiaansche troepen in Spanje. Deze ambassade heeft niet voor den eersten keer door middel van de pers dergelijke fantas tische berichten gepubliceerd. Het is mijn taak niet, aldus de vertegenwoordiger, een meening uit te spreken over het gebruik, dat de vertegenwoordiging van Valencia maakt van den haar verleenden dioloma- tieken status, doch wel wensch ik te ver klaren. dat geen enkele Italiaansche vrij williger uit mijn land naar Spanje is ver trokken sinds een dergelijk verbod is over eengekomen. Van 't f re 4. Langzaam rukken Franco's troepen op in Biskaye, Valmaseda Ls bezet De provincie Biskaye bevindt zich thans bijna geheel in handen der rechtschen. De tegenstand welke de regeeringstroepen nog bieden, is zeer gering. De lijst van het oorlogsmateriaal, dat de troepen van Franco hebben veroverd op de regeeringstroepen sedert het begin der vijandelijkheden, waarbij niet inbegrepen het materiaal dat te Bilbao in handen der rechtschen is gevallen, luidt als volgt: 220 kanonnen en houwitsers, 276 loop- graafmortieren. 671 zware mitrailleurs. 553 lichte mitrailleurs. 38000 geweren. 8900 buksen en karabijnen. 120.000 vliegtuig bommen en granaten, 47.000 Drotect.ielen voor mortieren, meer dan 17 millioen ge weerpatronen. 25 tanks van Russisch fa brikaat, 123 pantserwagens van verschil lend type De genoemde tanks zijn alle nog in goeden staat. wordt U steeds aan het urinezuur herinnerd. Stel U teweer door Urodonol te hulp te roepen. Urodonal verwijdert het urinezuur dat jicht en rheumatiek veroorzaakt. verlaagt dat lijden 3793 rinse». Mm.) betreft, zou de minister van financiën ver klaard hebben, dat zij meer dan 20 mil lioen bedroegen en dat hij van de caisse de depots et de consignations een voorschot van 400 millioen franc had moeten vragen ter voorziening in de dagelijksche uitgaven. De middelen tot herstel waren, volgens Bon net, de volgende: verhooging van de limiet der voorschotten van de Bank van Frank rijk aan den staat met 10 milliard; voor ziening in het tekort door wijziging in de belastingheffing, afschaffing van de laag ste grens, vastgesteld door de monetaire wet. Deze grens toch zou moeilijkheden kunnen opleveren ingeval van druk op de Fransche deviezen. Op een vraag of er omtrent dit punt overeenstemming was met Engeland en de Vereenigde Staten zeide Bonnet, dat Cham berlain en Morgenthau een verklaring daar over zouden moeten afleggen. De minister gaf voorts te kennen, dat hij vastbesloten was iedere verplichting tot nieuwe uitgaven te weigeren en tegen mis bruik te zullen strijden. De belastingherzie ning zaj zoowel de directe als de indirecte belastingen betreffen, ook de maatregelen tegen belasting-ontduiking zullen worden verscherpt. De minister verklaarde tegen de ver plichte conversie van staatspapieren te zijn. Hij hoopt evenwel een vernieuwing van ver vallende bons te bereiken, dank zij geschikte credietmaatregelen en later een verlichting van de schuldenlast te krijgen door een ern stige herstelpoging. In de Kamercommissie. De commissie keurde het ontwerp goed met zeventien tegen zestien stemmen, ter wijl vijf communisten en drie socialisten zich van stemming onthielden. Na de stemming deelden de drie socia listen, die zich hadden onthouden, mede, dat zij hun stem wilden verbeteren. Een ander lid, dat tegen had gestemd, verklaar de, dat hij zich had willen onthouden. Het volmachten-ontwerp is derhalve door de flnancieeele commissie aangenomen met 20 tegen 15 stemmen en zes onthoudingen (vijf van de communisten en één van de democratische linkerzijde). Alle socialisten en radicaal-socialisten hebben vóór gestemd. De kamer aanvaardde de wet. De Kamer heeft na een kort debat het flnancieele volmachten-ontwerp met 380 tegen 228 stemmen aangeno men. Minister Bonnet verklaarde nog: de ban kiers mogen zich niet meer leenen voor speculaties. Hij zal de lraude onderdrukken en tevens vragen om middelen tot het in evenwicht brengen van de begrooting 1937. De minister wil de kleine spaarders niet verontrusten. De regeering zal haar toe vlucht moeten nemen tot verhooging van de Indirecte belastingen om de spoorwe gen te helpen, doch zij zal geen nieuwe uitgaven aanvaarden zonder tegenpraesta- tie. De uitgaven moeten verminderd wor- cen De uitgaven, welke voor de landsver dediging noodig zün, zullen worden gedaan, doch de minister van lands verdediging zal een strenge controle uitoefenen. De minister zeide verder, dat een be langrijk voorschot zal worden gevraagd aan de bank van Frankrijk, opdat men niet zijn toevlucht tot een leening zal be hoeven te nemen voor Januari 1938. De monetaire wet zal moeten worden ge wijzigd ten behoeve van den uitvoer van goud en de regeering zal strenge maat regelen vragen om de munt te verdedigen. HIJ herinnerde eraan, dat steeds slechte financiën hebben geleid tot een dictatuur. Tenslotte verklaarde de minister, dat Frankrijk niet moet streven naar autarchie en het moet zijn handelsverdragen hand haven. Het gaat thans om het handhaven van de sociale hervormingen, van de democratische vrijheden en het behoud van den vrede. In de Senaat Na de opening der Senaatszitting sprak óe voorzitter, Jeanneney, eenige woorden over het Incident met Lebas; hij verzocht den Senaat dit incident als gesloten te be schouwen. Zijn woorden werden door de senatoren, met uitzondering van de socia listen, toegejuicht. Skrraut las vervolgens de regeerings verklaring voor, die in de grootste kalmte werd aangehoord. Op de banken der voor uitstrevende elementen van de republi keinsche linkerzijde werd eenige malen ge applaudisseerd. De zitting werd vervolgens verdaagd tot) hedenmorgen negen uur. In de wandelgangen van den Senaat geeft men de volgende verklaring van het feit, dat de regeeringsverklaring niet door Blum is voorgelezen: Toen Blum bij het Senaatsgebouw aan kwam, werd hij ontvangen door een func tionaris van het presidium, die hem mede deelde, dat Jeanneney het plan had een verklaring af te leggen in verband met de rede van Lebas. Blum zou toen gezegd heb ben. dat zijn waardigheid hem belette een openbare loochening van een zijner poli tieke vrienden te aanvaarden. Hij vertrok daarna weer en Sarraut las de verklaring voor. De bijeenkomst van den Senaat van hedenochtend zal slechts van fonneelen aard zijn. Bonnet zal het volmachtenont- werp indienen, dat naar de flnancieele commissie zal worden verwezen. Eerst in de middagzitting zal een aanvang worden ge maakt met de bespreking van het ontwerp. Nader wordt gemeld, dat Lebas in een bijeenkomst van de socialistische fractie een uiteenzetting heeft gegeven van de omstandigheden, waarin hij zijn rede te Roubaix heeft ultgesnroken. Hü werd door de fractie toegejuicht en ln verband met deze uiting van sympathie en vertrouwen besloot hij geen gevolg te geven aan zijn aanvankelük voornemen tot aftreden. 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14