BINNENLAND Het R K. werkliedenverbond vergadert LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 29 Juni 1937 TJ/OIKILAirLUXE CHOCOLADE KERK- EN SCHOOLNIEUWS RELIEF PASTILLES - OUBLIES en TJOKLATJES Openingsrede van Verbonds voorzitter A. C. de Bruijn. Christelijk Nationaal Vakverbond. De 18e algemeene vergadering. Heden is te Utrecht de 18de algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond ln Nederland, die om de twee jaar placht gehouden te worden, in het Jaarbeursgebouw, onder presidium van den nieuwen voorzitter, den heer A. Sta pelkamp van Utrecht, aangevangen. De voorzitter opende hedenmorgen om halfelf de vergadering op gebruikelijke wijze, waarna hij de openingsrede hield, waarin hij er op wees, dat sedert de vorige algemeene vergadering twee belangrijke jaren voor land en volk zijn heengegaan. Spr. herinnerde aan het heengaan van den eersten voorzitter, den heer K. Kruithof, die spr. dank bracht voor wat hij voor het verbond heeft gedaan. Voorts wijdde spr. een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van de heeren A. de Haan, J. de Raad. R. Gaasterland, J. Quispel, W. F. Beeremans, M. de Zeeuw en H. B. Wey- land Jr., die allen in de Chr. vakbeweging vertrouwensposten hebben bekleed en door den dood werden weggenomen. Spr. complimenteerde een viertal vrijge stelden, de heeren J. Nauta, L. Vermeulen, J. Mennes en J. v. Eyk, in verband met de hun ten deel gevallen Kon. onderschei ding en herinnerde aan het 40-jarig be staan van den Ned. Chr. Textielarbeiders- bond „Unitas", vorig jaar gevierd. Ook memoreerde spr. de gebeurtenissen ln ons Vorstenhuis sinds de vorige alge meene vergadering. Spr. releveerde vervolgens den stand van zaken in het Verbond, eenige cijfers ter illustratie gevend. Het ledental gaat weer in stijgende lijn, al wil spr. daaruit geen voorbarige conclusies trekken. De econo mische zorgen zijn nog niet voorbij. Maar minder dan voorheen geven materieele zorgen den arbeiders aanleiding de band met de Chr. vakbeweging los te laten. Spr. sprak een woord van dank Jegens de over heid voor het inschakelen van de vakorga nisatie bij allerlei crisiswerk. Temeer waar een tijdperk van economi sche depressie niet het meest geschikt is voor verwezenlijking van sociaal-politieke wenschen, mag het tot verheuging stem men, dat wettelijke maatregelen, die de sociale positie der arbeiders beoogden niet geheel achterwege bleven. Spr. noemde in dit verband de wet op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van ondernemers-overeenkomsten, die inzake de bepalingen van collectieve arbeidsover eenkomsten, de wet op een betere verdee ling van den beschikbaren arbeid, idem de toepassing van de Arbeidswet 1918 voor kantoren en de invoering van de wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst van kapiteins en schepelingen. Er zijn nog tal van zaken, die hier urgent zijn, in welk verband spr. wees op de noodzakelijke toe passing van de arbeidswet 1919 buiten fa brieken en werkplaatsen, de wijziging, aan vulling en uitbreiding van de Invaliditeits wet, de wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering. Wanneer de nieuwe minister van sociale zaken ten dezen een bevredigende regeling zou treffen, doet hij heel wat nuttiger werk dan zijn voorgan ger, die een herziening van de industrieele ongevallenwet wilde voorbereiden, die on- gewenscht en niet urgent is Spr. constateerde met vreugde, dat er cenige opleving in het bedrijfsleven is, welke opleving door de jongste publicatie van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bevestigd wordt, waarbij ook met blijdschap de daling van het werkloos heidscijfer mag worden genoemd. Toch blijft met 329.905 ingeschreven werkloozen het werkloosheidsvraagstuk nog benau wend. En rationalisatie en mechanisatie zullen met een dusgenaamde structueele werkloosheid moeten doen blijven rekenen. De Chr. vakbeweging zal hier aan aan dacht moeten blijven spannen en mede streven naar verhooging van het wel vaartspeil en herstel van het internatio naal handelsverkeer. Met frasen en leuzen komen we niet verder en de Chr. vakbe weging kent hier geen dogma. De ontwikkeling van de maatschappij plaatst ons voor een zware taak. De gees telijke verwarring en de revolutionaire spanning namen ontstellend toe. Groot is hier de verantwoordelijkheid en spr. be groet dan ook met vreugde de vernieuwde activiteit van den Chr. Werkgeversbond en de totstandgekomen samenwerking om te besluiten met een oproep om met groot vertrouwen en blij optimisme de toekomst tegen te gaan en dat omdat men weet. dat die in Gods hand zijn. Hij weet wat wij van noode hebben en vergeet Zijn kin deren niet. Zoo zijn we sterk door eenheid des geestes (applaus). Nadat de secretaris enkele mededeelin- gen gedaan had. kwamen de jaarverslagen aan de orde. Ze beslaat tezamen een boekdeel van niet minder dan 320 blad zijden. Aan het verslag van het secretariaat over '35 en '36 onileenen we, dat het leden tal 1 Januari j.l.Totaal bedroeg 109.117. Het aantal aangesloten organisaties bedraagt 22. Het aantal Chr. besturenbonden steeg tot 204. Wat de financieele toestand van het Verbond betreft herinnert het jaarverslag er aan, dat het financieel vermogen van de aangesloten organisaties sedert 1919 geleidelijk is gestegen. Het bedroeg einde '36 totaal f. 3.387.329 30. De reserve bedroeg aan het eind van '36 f. 1.026.064.07. Het totaal-bezit der aangesloten organisaties overschrijdt de 5 millioen en bedraagt f. 5.028.356,82. Leverde '35 op de winst- en verliesreke ning een verlies op van f. 2013,31, over '36 mag melding gemaakt van een batig saldo van f579.54. De winst en verliesrekening sluit over '35 met een eindcijfer van f 80.931.01 en over '36 met f. 76.691.79. De eindcijfers van de balans zijn over beide jaren resn. f. 95.568,64 en f 92.418,13. Wat het T.P.C.fonds „Draagt elkanders lasten" betreft sluit, de winst- en verliesrekening over '35 met. f. 78.243.56 en over '36 met f. 86.806.87. Wat de balans betreft is het eindcijfer over beide jaren resp. f. 48.174,21 en f. 53.336,90. Met de bespreking van het financieel verslag kwam mede aan de orde het ver slag van het T.B.D.-fonds; van het cen- traal-fonds „Eigen Gebouwen"; idem van dat tot uitkeering bij staking en uitslui ting; idem dat tot exploitatie van vacan- tie-tehuizen en dat van het centraal be leggingsfonds. De bespreking van al deze verslagen vor derde geruimen tijd. Het doel van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid en het Luchtverdedigingsfonds. Het doel van de Vereeniging voor Natio nale Veiligheid is de ontwikkeling der nationale krachten, die dienstbaar ge- maak. kunnen worden aan de verhooging der nationale en in verband daarmede der internationale veiligheid. Zt1 beoogt een geest van weerbaarheid vaardig te doen worden en de militaire weerkracht te ver- hoogen. De Vereeniging heeft dit doel trachten te bereiken, allereerst door het organisee- ren van bijeenkomsten door hare Comité's, welke ln meer dan dertig steden van ons land gevestigd zijn. Vooraanstaande sore- (Indische Dansen) 48 s-w~ per oot HET TJ0KLAT SAQEN ALBUM IS THANS VERKRIJGBAAR BIJ UW BANKETBAKXER OF CHOCOLATERIE. 3743 (Ingez. Med.)' Ned. Mij. ter bevordering der pharmacie. Vergadering te Haarlem. Vandaag is te Haarlem de 86ste algem vergadering aangevangen van do Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie. De voorzitter der maatschap- rij. mr dr K Holm heeft de vergadering welke t»t Donderdag as. zal voortduren, geopend met een rede. waarin hij den moeilijken toestand der apothekers besprak Hij wees er op dat het materieel bestaan van den apotheker reeds eenige jaren be dreigd wordt en dat er over het algemeen weinig waardeering bestaat voor den apo theker dlc slechts als een winkelier be schouwt! wordt Na de openingsrede werd het jaarverslag van den secretaris, den heer V. van Itallie. gelezen en goedgekeurd In dit verslag wordt o.m. gezegd dat de handel in ver- rlavingsartikelen bloeit en dat het hoog tijd wordt dat de regeering ingrijpt. Talrijke klachten komen verder bij het hoofdbestuur binnen over geneeskundigen die zich aan den rand eener gemeente ves- kers werden uitgenoodigd. om over de politieke en strategische positie van Ne. derland en Nederlandsch-Indië te spreken tifen',er voor z°rS dragende dat hun wo- In deze tilden van Internationale span- «W ning en dreigend oorlogsgevaar trachtte de Vereeniging door het geven van een objec tieve voorlichting bij het Nederlandsche volk het bewustzijn te doen rijpen, dat een zwakke Nederlandsche Weermacht het oor logsgevaar vergrootte en tevens, dat Neder, land een behoorlijke weermacht kan ver zorgen De Vereeniging trachtte derhalve een strijd te voeren tegen de in vroegere jaren geleidelijk aan ontstane mentaliteit, alsof Nederland od het gebied van de handhaving van zijn zelfstandigheid in ver houding tot de omliggende rijken niet tot een behoorlijke prestatie in staat zou zijn, alsof gelijk in 1914 thans geen preventieve werking van een krachtige weermacht te wachten zou ziin. De Vereeniging bestond uitsluitend uit burgers en van de diensten van de mili taire en maritieme autoriteiten werd al leen gebruik gemaakt, als een deskundige voorlichting noodzakelijk was. In November 1936 is het plan gerijpt, om tot het stichten van het Luchtverdedigings fonds over te gaan.. Groote en kleine bij dragen zouden aan een ieder gevraagd worden en als zoodanig zou het allereerst een symbolische daad zijn. waaruit de be reidheid sprak van het geheele volk. om een offer te willen brengen, als het gaat om zijn grootste goed. n i. gijn zelfs'and'.gheid. Op de tweede plaais werd gezocht naar een object, waarbii een voor de weermacht hoog nuttig effect kon worden bereikt en waarbij men anderzijds niet direct het ter rein van de Overheid betrad. In overleg met het Departement van Defensie en met de Inspectie van de Mili taire Luchtvaart werden plannen voor de opleiding van vliegers uitgewerkt. Tevens werd contact gezocht met de bestaande burger-luchtvaart instanties Het resuPaat van deze besDrekingen was, dat het. Lucht verdedigingsfonds zorg zou dragen voor de opleiding tot een bepaald vliegbrevet, zoodat deze vliegers in geval van mobilisatie binnen korten tijd tot militair vlieger kun nen worden opgeleid. De Overheid heeft natuurlijk zelf voor vliegtuigen er. vliegers en eveneens voor reserve-vliegtuigen en reserve-vliegers zorg te dragen. In geval van nood echler kan de reserve in tweede en derde linie niet groot genoeg zijn. Daarvoor is het noodig, dat uit een breede laag van menschen met burger- luchtbrevetten kan worden gerecruteerd. Het Luchtverdedigingsfonds zal derhalve in de nauwste samenwerking met het reeds bestaande Fokkerfonds ionge mannen voor een brevet M gaan opleiden en de aldus gebreveteerde personen zullen zich moeten verbinden om in geval van mobilisatie zien terstond bij de militaire vliegdiensten aan te melden. Den eersten aanloop om gelden bijeen te krijgen mogen wij reeds geslaagd noemen De inzameling, welke ongeveer begin Mei is ingezet heeft reeds een bedrag van ruim f40 000 uit alle rangen en standen van het Nederlandsche volk doen binnenkomen, zoodat met voldoening kan worden vast gesteld. dat het denkbeeld van de Ver eeniging voor Nationale Veiligheid, om door vrijwillige bijdragen het opgroeiend ge slacht in staat te stellen om te lecren vliegen, heeft ingeslagen. Hier en daar gaan nog wel eens stem men op, die vragen of het Luchtverdedi gingsfonds niet feitelijk de taak van de Overheid op zich neemt. Integendeel mag in een democratisch-geregeerd land als het onze, verwacht worden, dat de Overheid dit particuliere Initiatief met. alle kracht za! willen bevorderen. De instemming met deze Dlannen van regeerlngsziide ontvan gen, bewijzen dit reeds. He' Luchtverdedigingsfonds blijft voor de Vereeniging voor Nationale Veiligheid een middel om bü het Nederlandsche volk het besef te doen doordringen, dat het zelf zijn poten tieele kracht moet ontwikkelen en versterken met het oog od de toekomst van het. Rijk der Nederlanden, Uit onze eigen geschiedenis weten wij. dat toen men ter zee bedreigd werd, het geheele zeevarende volk te wapen moest komen Evenzoo zal. wanneer men in de lucht wordt bedreigd, het geheele lucht varende volk te wapen moeten komen, dat wil dus zeggen dat het geheele Neder landsche volk de eigen potentieele kracht moet ontwikkelen, om die zoo mogelijk ten dienste van ziln luchtmacht te kunnen stellen Daarom doen wij nogmaals een be- roeD od aller medewerking: Jong Nederland moet vliegen leeren: En Gii uw büdrage giree"en Adres; Vereeniging voor Nationale Veiligheid. J. de Wittlaan 8, 'sGra- venhage. Girorekening: no. 287177. staat. Van daaruit doen zij praktijk in de gemeente of plaats, waar een of meer apo thekers zijn gevestigd en leveren aldaar ook geneesmiddelen af Natuurlijk wordt als dan een zoodanige weg gekozen, dat ei wettelijk niets tegen te doen is. Is 't won der, dat verlangend naar een regeling wordt uitgezien? PRINS 'BERNHARD EN PRINSES ARMGARD TE AMERSFOORT. Bezoek aan de rijschool. Gistermiddag hebben Prins Bernhard en Prinses Armgard, in gezelschap van jhr. C. E. J. M Verheijen, eersten stalmeester van H. M. de Koningin en jhr. ir. W. G. Röell. adjudant van den Prins, een bezoek gebracht aan de rijschool der cavalerie te Amersfoort. Het gezelschap arriveerde om kwart voor vijf in twee open auto's voor de school, waar het werd begroet door den directeur majoor D. A. Camerling Helmont. Nadat den Prins, die gekleed was in de uniform van ritmeester van de blauwe hu zaren, het officierscorps der rijschool was voorgesteld, maakte het gezelschap een rondgang door de diverse stallen. Hierna woonden de hooge bezoekers op het bij de school behoorende terrein ver schillende ruitersportoefeningen door offi cieren en onder-officieren bij. Een aardig intermezzo vormde het voorleiden van de meute der Koninklijke Nederlandsche jachtvereeniging door reserve ritmeester jhr Radermacher Schorer. De vorstelijke personen toonden voor het_ geen zij aanschouwden, groote belangstel ling. Tenslotte begaf men zich naar de officierscantine, waar eenige ververschin- gen werden gebruikt, waarna tegen zeven uur het gezelschap naar Soestdljk vertrok. Op het gerucht van. de aanwezigheid van den Prins had zich een groote menigte voor de rijschool verzameld, die de hooge gas ten hartelijk begroette bij het vertrek. VOORRANGSWEGEN. .De A. N. W. B. schrijft ons: 4 Juli 1937 een belangrijke datum in de geschiedenis van het Nederlandsche verkeer! Op dien datum zal nadat het in April opengestelde gedeelte van Rijksweg No. 12 en eenige wegen van de provincie Gronin gen reeds tevoren tot voorrangswegen wa ren aangewezen, een belangrijk deel van het Rijkswegennet over geheel Nederland tol voorrangsweg zijn bevorderd. Dan zal dus feitelijk voor het eerst op groote schaal practlsch uitvoering worden gegeven aan het artikel van het 1 Nov. j.l. In werking getreden Motor- en Rijwielre glement, waarbij de aanwijzing van voor rangswegen mogelijk werd gemaakt. De weggebruikers op een gewonen «weg die een voorrangsweg naderen en dat zien ze aan den witten driehoek met rooden rand welke, met de punt naar beneden op korten afstand vóór het ontmoetingspunt is opgesteld moeten voorrang verleenen zoowel aan het voor hen van rechts als het van links komende verkeer. Omgekeerd kan de rijder op den voor rangsweg aan de oranje koppen van de af standspaaltjes, of aan het vierkante, op de punt geplaatste oranje bord met witten rand, zien dat hij zich op zoo'n weg be vindt en dat hij voorrang heeft boven het verkeer uit de zijwegen. Wanneer de voorrang eindigt wordt dit aangegeven met het driehoekige algemeen gevaar teeken met daaronder het bordje „einde voorrang" al of niet met vermel ding van den afstand, waarop de voorrang eindigt Speciaal vestigt de A. N. W. B. er nog eens den nadruk op dat bij wegkruisingen toch ook de bestuurder die voorrang heeft, nimmer ontheven is vair de verplichting om een zoodanige voorzichtigheid in acht te nemen dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer door hem niet worden be- iemmerd of in gevaar gebracht. Ook de nieuwe voorrangsregeling geeft du.i geen onbegrensd recht van doorrijden en ook hier blijft de volle verantwoordelijkheid op iederen bestuurder rusten. Verder is het goed er hier nog even op te wijzen dat bij wegkruisingen waarbij de eene weg eer verharde weg is en de an dere een onverharde, de verharde weg al tijd voorrangsweg is. Een soortgelijke bepaling heeft betrek king op de rijwielpaden; wanneer namelijk een wielrijder zich bevindt op een rijwiel pad dat geen deel uitmaakt van een ver harden weg en hij nadert een verharden weg, dan moet hij voor het verkeer daar op uit belde richtingen den doorgang vrij laten. En aangezien ook de wielrijder op een aanliggend rijwielpad geen voorrang heeft voor het verkeer op de hoofdrijbaan, moet een wielrijder onder alle omstandig heden voorrang verleenen aan het verkeer op den rijweg. De A. N. W. B. doet een beroep op de me dewerking van alle weggebruikers om van af het eerste oogenblik zorgvuldig acht te slaan op de aanduidingen nabij wegkrui singen en door groote omzichtigheid zorg te dragen dat van den aanvang al de in voering van de voorrangswegen zoowel wat betreft een vlotte afwikkeling van het ver keer als wat de verkeersveiligheid aangaat, volledig aan haar doel beantwoordt. VERTREK VAN PRINSES ARMGARD. Naar wij vernemen zal de moeder van' Prins Bernhard. Prinses Armgard, Vrijdag per auto naar Detmold vertrekken. DE WERELD-JAMBOREE. Aanduiding op de A.N.W.B,-wegwijzers. Ter gelegenheid van de te Vogelenzang (N.-H-) van 31 Juli tot en met 9 Aug. a.s. te houden Wereld-Jamboree zullen, ter verwijzing daarheen, alle wegwijzers van den A. N. W. B. langs de hoofdverbindings wegen worden voorzien van groen gekleur de opzetbordjes, met ln oranje letters het woord „Jamboree". Met de plaatsing van de ruim 700 bordjes zal de wegwijzerdlenst van den A. N. W. B. op 19 Juh a.s. begin nen, waarbij padvinders behulpzaam zul len zijn. BURGEMEESTERS. Bij K. B. is aan M. P. W. van Hout op zijn verzoek, met Ingang van 8 Juli eervoi ontslag verleend als burgemeester der ge meente Helmond, met dankbetuiging voor de belangrijke en langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen, en aan J. M. Roosmalen, op zijn verzoek, met Ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Uitgeest. ROTTERDAM LEVERT ELECTRISCHE STROOM AAN DEN HAAG. De Haagsche gemeenteraad heeft het voorstel goedgekeurd om met de gemeente Rotterdam een overeenkomst tot levering van electrischen stroom aan te gaan en de voor den aanleg van de verbinding Rotter damDen Haag benoodigde gelden f. 3.600.000. beschikbaar te stellen. In de hedenochtend te Utrecht aange vangen tweedaagsche vergadering van het R.K. Werkliedenverbond heeft de voorzit ter. de heer A. C. de Bruijn. een openings rede uitgesproken, waarin hij begon met te protesteeren tegen de kerkvervolging in Duitschland. Voortgaande zeide spr. dat de sociaal- economische toestand van ons land nog altijd de speciale aandacht en bijzondere zorgen vraagt al is er de laatste maanden veel verbeterd. „Het kapitaal" bracht offers „arbeid" niet minder: de loonsverminderingen wa ren dikwijls ontzettend. „Arbeid" staat er thans met ongeduld op te wachten, dat, natuurlijk voor zoover mogelijk, doch ook zoo spoedig mogelijk, ook zijn aanspraken worden gerealiseerd. Van groot sociaal en economisch nut is de vraag: hoe zal aan de rechtmatige aan spraken van „kapitaal" en „arbeid" worden voldaan? Zal dat moeten gebeuren langs de vertreden voetpaden van het verleden: een staking hier, een uitsluiting daar: par- tieeleen algemeene stakingen, solldari- teitsstakingen? Elk verstandig mensch zal antwoorden: neen. Men denke niet dat bij ons „neen" aller eerst gedacht is aan de overheidsmacht. Het moet, gegeven de feitelijke verhoudin gen in ons sociaal-economisch leven, mo gelijk zijn dat de verantwoordelijke ver trouwensmannen van werkgevers en werk nemers bijeenkomen, open en royaal de dingen onder het oog zien en het zonder strijd eens worden. Behoudens onbeteekenende groepjes: de Nederlandsche arbeidersbeweging wenscht geen strijd om den strijd. Die Nederland sche vakbeweging is verstandig genoeg om geen onverstandige dingen te doen. Gedu rende 1936 kwamen slechts 96 arbeidscon flicten voor, waarbij 9100 werknemers be trokken waren. Met het program, waarmee de katholieke staatspartij zich in den verkiezingsstrijd wierp, konden wij aldus spr. ons vereeni gen óók met het sociaal-economisch deel ervan. Het deel is een felle kreet om liefde en recht, behoud, verruiming en betere ver deeling van den arbeid, bevordering van be korting van arbeidsduur, breideling van overmechanisatle. beperking van den ar beid door vrouwen, uitbreiding van de ver plichting tot het volgen van onderwijs, bij zondere zorg voor normale opneming van jeugdigen in het arbeidsproces, wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering en van de steunverleening. Deze moet wor den geregeld als een voorziening in de noo- den tengevolge van gebrekkige function- neering der volkshuishouding. Verdere uitbouw van de organische sa menwerking in bedrijf en onderneming, allereerst door voortvarende uitvoering van de bestaande wetten op bedrijfsorganisato risch gebied. Voorts aanvulling en wijziging van die wetten, teneinde leiding te geven aan de ontwikkeling op economisch en sociaal gebied, in overeenstemming met de eischen eener goed geordende volkshuis houding, instelling van één centraal or gaan, in samenstelling, inrichting en be voegdheid geschikt voor de voorbereiding van algemeene wettelijke maatregelen op economisch en sociaal gebied. Over de samenstelling der nieuwe regee ring, aldus de heer de Bruyn, kunnen wij ons verheugen, omdat onze tijd meer dan ooit behoefte heeft aan de toepassing der christelijke beginselen op alle gebied der samenleving. Dit vooropstellende kunnen wij ook het beleid van het nieuwe kabinet met ver trouwen tegemoet zien. Ik zeg met méér vertrouwen, en daarin steekt geen wel overwogen reserve. Niet in alle bewindslieden zouden wij bij voorbaat een absoluut vertrouwen durven uitspreken. Ook al zouden wij intusschen de samen stelling van het kabinet anders wenschen, het bevat niettemin leden, die ons volle vertrouwen hebben niet alleen, maar die bovendien reden geven voor de verwach ting. dat zij met hun frissche kracht het marsch-tempo gunstig zullen beïnvloeden. En zullen weten te brengen in overeen- VERSPREIDï! BERICHTEN. De Minister van Financiën zal op den persten en derden Maandag van elke maand te 2'/: uur aan het Departement van Fi nanciën ontvangen diegenen, die hem ovei zaken, hei gezegde departement be treffende. wenschen te spreken. Prof. dr. ir. H. C. J. H- Gelissen, oud minister van handel, nijverheid en scheep vaart. heeft gistermiddag zijn werkzaam heden als directeur der N.V. provinciale Limburgsche electrioiteits-maatschappij te Maastricht hervat. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn)Nam. 8 uur ds. Lamain van Rotterdam. VOOR WOENSDAG 30 JUNI. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 28)Nam. 8 u., as. J. Fokkema van Delft. ZOETERMEER. Geref. Gem.: Nam. kwart voor acht, ds. Verhagen van Middelburg, NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Hdndeloopen (toez.) J Hoogenkamp cand. en hulppred. te Utrecht, die bedankte voor Eek en Wiel (toez.). Bedankt: voor Pingjum en Zurich P. W. B. Haseloop te Hoorn op Terschelling. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Groningen (vac. L. Oranje) H. W. H. v. Andel te Rotterdam Z DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Aangenomen: naar Leeuwarden F. v. d. Wissel te Kampen. VRIJ-EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen: naar Ierseke M. J. Mooij te Winschoten. BAPT. GEMEENTEN. Bedankt voor Emmer-Erfscheidenveen Jac. de Jong te Stavoren. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN NEDERLAND. Naar wij vernemen is benoemd tot ge neesheer-directeur van de stichting „Bloe- mendaal" te Loosduinen van de Vereeni ging tot Christelijke verzorging van Krank zinnigen in Nederland, zulks als opvolger van wijlen dr. Th. Meinema, om 16 Aug. a.s. in dienst te treden, dr. P. L. v. Andel, geneesheer op de stichting „Vogelenzang" te Bennebroek, uitgaande van dezelfde vereeniging. De nieuwe geneesheer-directeur werd 8 Jan. 1886 te Bodegraven geboren en stu deerde aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam medicijnen. Vervolgens ver trok hij als officier van gezondheid naar Ned.-Indië, waar hij in verschillende gar nizoensplaatsen werkzaam was. Nadat hij gerepatrieerd was. promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onder den bekenden psychiater, wijlen stemming met de behoeften van onzen tijd. prof. dr. L. Bouman, tot doctor in de me- Dat zij zich daaraan ten volle zullen geven, dicijnen. 1 Maart 1932 trad hij in dienst staat bij ons boven allen twijfel vast. Wij I van de Ver. tot Chr. verzorging van Krank- hopen van harte, dat zij daarin met Gods zlnnigen in Nederland als geneesheer op hulp ten volle zullen slagen. I de stichting „Vogelenzang". .1—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11