HET NIEUWE KABINET LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Juni 1937 Derde Blad No. 23696 De herziening van de Grondwet 78ste Jaargang n BUITENL. WEEKOVERZICHT GEMENGD NIEUWS ,Een breede basis was me toch liever geweest" Discussies tijdens het onderzoek in de afdeelingen. ONTSPANNING DOOR SPANNINGEN OP DE VLUCHT GEDREVEN. Auto met militairen tegen Een noodlot schijnt momenteel te rusten op de pogingen om in Europa te komen tot ontspanning. Vorige week leek alles zoo gunstig. Nu schijnt alles opnieuw hopeloos te zijn vastgeloopen. En steeds moeilijker zal het worden om de telkens intredende impasses te boven te komen, want gere geld worden nieuwe steenen des aanstoots gevoegd bij de oude en worden nieuwe ge voeligheden door de oude gevoed Met groote interesse werd algemeen het bezoek van den Duitschen minister von Neurath aan Londen tegemoet gezien. Wel iswaar mocht men niet hopen op een di recte overeenstemming tusschen beide lan den. maar dit bezoek zou toch ongetwij feld ophelderend werken en wellicht het begin leggen voor een betere verstand houding ir. ons werelddeel. Edoch, het was blijkbaar te maoi om waar te zijn plot seling is door Berlijn het bezoek afgezegd, omdat, von Neurath niet. te Berlijn kon worden gemist! Dit door een nieuwe wending in de Spaansche aangelegenheid. Van Duitsche zijde werd toch medegedeeld, dat tot vier maal toe door een duikboot een torpedo was afgevuurd op den kruiser „Leipzig"; gelukikg zonder te treffen, maar Duitsch- land bedankte er toch voor zijn aan de controle deelnemende schepen straffeloos te laten dienen voor schietschijf Voor de Spaansche bolsjewisten. En dat is te be grijpen. Gelet op de nieuw gesloten regeling bracht Duitschland de kwestie terstond in de controle-commissie en eischte een ge meenschappelijk optreden tegen Valencia De Duitschers wilden genoegen nemen met een soort waarschuwings-demonstratie der vloten der vier aan de zee-cbntrole deel nemende landen. Doch zoo eenvoudig was de zaak niet, als Duitschland het voorstel de. Voor Duitschland en natuurlijk voor Italië was de Duitsche verzekering, dat de aanvallen hadden plaats gevonden, vol doende garantie voor de juistheid van het gemelde, voor Engeland en Frankrijk stond het anders. Vooral toen Valencia dat voor Engeland en Frankrijk immers nog het officieele Spanje vertegenwoordigt in tegenstelling tot Berlijn en Rome een beslist dementi lanceerde. Geen duikboo- ten der Valencia-regeering waren op zee geweest, dus hadden zij geen aanval op de „Leipzig" kunnen doen. Als Engeland er op stond, was Valencia bereid een onder zoek toe te staan naar de waarheid van de ontkenning. Daarmede was voor Londen en Parijs een direct optreden uitgesloten. Opgetreden zou pas kunnen worden na een volledig onder zoek, dat de kwestie tot klaarheid zou brengen. Het beteekende uitstel, maar men kon toch niet afgaan op de verklaring van één zijde na de ontkenning der tegen partij Voor Duitschland was uitstel evenwel uitgesloten. Men moest het gelooven op zijn woord. Wat beteekende daartegenover het woord van Valencia? Het bezoek van von Neurath werd op gezegd, al wist Berlijn, dat 'het Londen daardoor voor de tweede maal ernstig voor het hoofd zou stooten. Men zal zich her inneren, hoe destijds Berlijn het bezoek van Hoare afwimpeldeen nu dit. En geland hield zich rustig, maar het neemt deze nieuwe Duitsche „beleediging" zwaar en er zal heel wat moeten veranderen voor on aleer von Neurath een nieuwe uitnoodi- ging zal ontvangen naar Londen te komen. Italië lacht natuurlijk stilletjes In zijn vuistje, want al heette het dat Rome vol komen accoord ging met von Neurath's reis, zoodat voor de waarde van den spil Rome-Berlijn niet behoefde te worden ge vreesd, toch was er onrust in de Italiaan- sche kringen. Als Duitschland en Engeland elkaar eens vonden, dan was de spil ver loren. De keus tusschen Rome en Londen zou voor Berlijn niet moeilijk zijn! Het gevaar was geweken. Bovendien; de spil Berlijn-Rome werd nog verstevigd, daar Duitschland en Italië één lijn trokken: beiden hebben zich uit de controle teruggetrokken, die daardoor in de lucht is komen te hangen. Of zullen Engeland en Frankrijk samen het lek wil len stoppen, te meer. waar Engeland op over-duidelijke wijze juist zijn groot ongenoegen over de waarde van deze controle had uitgesproken, daarmede doe lend op alle dictatuur-landen? Het zou voorloopig tenminste een eerste oplossing zijn, al is deze weinig afdoende. Nog zijn Duitschland en Italië gebleven ln de non-interventie-commissie en daar aan klampt men zich thans vast. Daarin wil men het bewijs zien. dat beiden het contact toch niet geheel willen verbreken en dat er dus nog kans bestaat om de har monie te herstellen. Hoe men dat echter wil klaar spelen, niemand ziet nog den weg. die daartoe zou kunnen leiden. En intusschen is er alle reden om voor onverwachte verscherping te vreezen. Duitschland noch Italië lijken van plan. nu zij niet meer aan de controle meedoen, hun schepen terug te trekken. Maar wat moeten die schepen dan in de Spaansche wateren? Controle mngen zij zich niet meer aanmatigen. Met op den achtergrond het voortdurend gevaar van een volgend incident! Zoo blijft de Spaansche furie een steeds meer dreigende wönde aan Europa's toch reeds door wantrouwen en argwaan ver teerd lichaam. Weg is de ingetreden ont spanning. Spanning grijnst weer aan alle kanten. De Fransche crisis is spoedig opgelost. Chaulemps heeft genade gevonden bij so- 1 cialisten en communisten en zoodoende heeft hij zijn derde kabinet kunnen vor men. Hij' is echter stevig verankerd aan het Volksfront. Zoo hij aan het door dit front opgesteld program zou tornen, ver liest hij terstond den steun der socialisten om van de voortdrijvende communisten maar te zwijgen. Vermoedelijk zal Chau- temps er wel in dagen om het conflict tus schen Senaat en Kamer te overbruggen niet behulp van den nieuwen minister van financiën George Bonnet, die haastig uit Amerika zich huiswaarts spoedt. Beide zijn persona grata in den Senaat. Maar toch mag ernstig betwijfeld of ook Chautemps het lang zal kunnen kroppen. De moeilijk heden, waarvoor Frankrijk zich geplaatst ziet, speciaal financieel en economisch, zijn te groot om botsingen in nabije toekomst te kunnen vermijden Het kabinet Chau temps. dat overigens het in Frankrijk wel bekende beeld van stuiv-rtie-wisselen met zijn voorganger Blum biedt Blum zelf keerde terug als vice-premier! vertoont Het afdeelingsonderzcek van de wetsont werpen betreffende de grondwetsherzie ning heeft der commissie van rapporteurs aanleiding gegeven tot mededeeling o.a van het volgende: Over het algemeen bepaalde men zich bij deze hernieuwde behandeling van de voorstellen tot grondwetsherziening tot een verwijzing naar hetgeen bij de schrifte lijke en mondelinge behandeling van de aanvankelijke voorstellen werd gezegd. zulks in navolging van de regeering, die in haar memorie van toelichting eveneens met een verwijzing naar de gewisselde stukken en gevoerde beraadslagingen vol staat. Eenige leden gaven als hun meening te kennen, dat voor deze grondwetsherziening geen enkele aannemelijke reden bestaat, behalve voorzoover zij betreft de regeling van het inkomen van den Prins-Gemaal, welke regeling echter ook wel langs anderen weg op bevredigende wijze tot stand had kunnen komen. Als feitelijk motief voor deze herziening zagen zij het streven der regeering om van de angst van de S.D.A.P. voor een zoogenaamde fascistische dicta tuur gebruik te maken om voor goed de dictatuur van de regeerende partijen, in de eerste plaats van de R.K. Staatspartij, te vestigen. Deze leden verklaarden tegen alle reeds direct bij de geboorte alle allures van een overgangs-kabihet. al is het ondoenlijk aan te geven voor welke richting. Voor spellingen, hoe toch in Frankrijk gezonde politieke en financieele toestanden kun nen worden hersteld, zijn te gevaarlijk. De sterke man als destijds Poincaré, die eenige jaren na den oorlog den Augiasstal redder de. schijnt niet aanwezig. Of zal deze door den nood der omstandigheden s'raks naar voren worden geschoven? Voor Frankrijk zou het te wenschen zijn. dat zoo'n figuur zich aandiende, die langs den weg van eco- lutie het land veilig wist te stellen, zonder de sombere gevolgen eener revolutie! ontwerpen, met uitzondering van het eerste, te zullen stemmen. Naar hun oor deel vormt het geheel dier ontwerpen een ernstige inbreuk op de door de grondwet van 1814 gewaarborgde historische vrij heden van het volk. welke vrijheden sinds dien systematisch zijn beknot. Dezelfde leden wezen er nog op. dat wel iswaar artikel 7 der Grondwet nu ongewij zigd wordt gelaten, doch dat reeds het voornemen is te kennen gegeven, zonder grondwetsherziening tot hetzelfde resul taat te komen. Zij achtten dit typeerend voor den revolutionnairen geest van het huidige regime. Deze mentaliteit is te ver klaren zoowel uit den oorsprong van het heersohende stelsel, n.l. de Fransche revo lutie, als uit de overtuiging, dat dit stelsel ten einde loopt en het tijdperk van den autoritairen staat nadert, ondanks de zoo genaamde overwinning der democratie op 26 Mei j.l. Vele leden verklaarden in deze uiteen zetting slechts een caricatuur te kunnen zien van de motieven, welke de regeering hebben geleid bij het indienen van haar voorstellen, waarvoor de zakelijke gronden bij herhaling zijn uiteengezet. Het had bij de hierbedoeide leden overigens verwonde ring gewekt, dat voorstanders van den to- talitairen staat zich meenen te moeten op werpen ais verdedigers van de volksvrij heden, die in het door hen voorgestane staatsbestel juist geheel zouden verdwijnen. De aan de orde zijnde voorstellen aldus deze leden vormen allerminst een be dreiging van die vrijheden, die de over- groote meerderheid der bevolking, in tegen stelling tot de dictatuurpartijen, wenscht te behouden. Verscheidene leden wezen er nog op dat de S.D.A.P. zich bij de beoordeeling van de regeeringsvcorstclien geheel door haar eigen inzichten heeft laten leiden Dc sociaal-democrarische fractie heeft zich in eersten termijn met de meeste voorstellen vereenigd. maar tegen enkele belangrijke onderdeelen bezwaar gemaakt. De gedach te aan een samengaan van regeering en S.D.A.P. om voor goed de dictatuur der regeerende partijen te vestigen, komt, in dit licht bezien, wel zeer zonderling uit. Zij kan slechts opkomen bij hen, die zelf, als zij aan de macht zouden komen, alle andere richtingen voor goed den mond zouden trachten te snoeren. Eenige leden hadden ernstige bedenking tegen het bedrag der schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer dat wordt voorgesteld. Deze leden stelden voorop, dat de Tweede Kamer overbodig is. Zoolang zij nog bestaat, is er naar hun meening tegen het verleenen van een schadeloosstelling aan haar leden geen be zwaar, mits deze, overeenkomstig de be- teekenis van het woord, beperkt blijft tot de werkelijk gedane uitgaven, dus de reis- en verblijfkosten, waarnaast dan een pre sentiegeld wegens het bijwonen van ver gaderingen zou kunnen worden toegekend. Hetgeen thans, in navolging van de be staande regeling, wordt voorgesteld, komt echter neer op het toekennen aan de leden der Kamer van een vast salaris. Op deze wijze wordt het Kameriidschap een finan cieele voordeelige positie, hetgeen princi pieel onjuist is te achten. Daarbij komt nog. dat zij, die volksvertegenwoordigers heeten, in wezen partij vertegenwoordigers zijn. zoodat het meer voor de hand zou liggen, dat de noodzakelijke vergoeding door de partijen wordt bekostigd. Het verleenen van pensioen voor scha deloosstelling achtten deze leden te eenen male onlogisch en reeds daarom onaan vaardbaar. Andere leden merkten op, dat de boven weergegeven zienswijze kennelijk is inge geven door vijandschap tegen het parle mentaire stelsel, welks werking ernstig zou worden geschaad, indien aan de leden der Tweede Kamer niet een zoodanige schade loosstelling werd toegekend, dat het lid maatschap door personen uit alle groepen der bevolking zonder te groot bezwaar kan worden waargenomen. In Nederland is de vergoeding steeds bescheiden geweest in verhouding tot de aan het lidmaatschap verbonden werkzaamheden en uitgaven. Het thans voorgestelde brdree is wpI het laagste, dat gerecht-va*rdigd is. wil ge waarborgd zün dat ook nerrer.en. -reen eigen vermogen noch noemcnswa~rüge andere inkomsten uit arbeid hebben, het lidmaatschap der Kamer zullen kunnen aanvaarden. Van een salaris kan niet trailer op gereden. Een officier-vlieger gedood. In den afgeloopen nacht, omstreeks halféén heeft zich op den Amersfoort- schen Straatweg, ter hoogte van Beuk- bergen te Huis ter Heide (U.) een ern stig auto-ongeluk voorgedaan, dat aan den ongeveer 27-jarigen luitenant-vlie ger Baron Bentinck uit Den Haag, het leven heeft gekost. De officier kwam met een laag model sport-auto van de richting Soesterberg ge reden naar Huis ter Heide. Voor hem reed, in dezelfde richting, een groote vracht auto, een trailer, welke was geladen met turfmolm. De personen-auto is op een gegeven oogenblik met een aanzienlijke snelheid tegen den trailer aangereden en wel met een dusdanige kracht, dat het betrekkelijk kleine wagentje onder het achterste ge deelte van den vrachtwagen schoof. De be stuurder raakte geheel bekneld en werd met zware wonden aan hoofd en boven lichaam. levenloos te voorschijn gehaald. Hij moet op slag dood zijn geweest. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. De koplampen van de vracht auto brandden na het ongeluk voldoende, doch de Zeister politie onderzoekt of dit ook het geval was met het achterlicht. ERNSTIG MOTORONGELUK TE SOESTERBERG. Een zwaar gewonde. Gistermiddag omstreeks zes uur vond ter hoogte van Soesterberg op den Amersfoort- schen straatweg een ernstige aanrijding plaats tusschen een auto en een motor, beide komende uit de richting Utrecht. Door te laat verandering van richting aan te geven door den autobestuurder kon de motorrijder niet meer stoppen noch pas- seeren. De auto sloeg over den kop en kwam langs den weg terecht. De motor rijder, de heer T. uit Tilburg, op weg naar Assen vloog van zijn motor af en kwam eveneens langs den weg terecht. Hij werd opgenomen met een schedelbasisfractuur en een zware hersenschudding en naar Lichtenberg te Amersfoort vervoerd. De autobestuurder bekwam hoegenaamd geen letsel. OVERREDEN EN GEDOOD. In de Bussumschestraat te Den Haag Is gistermiddag omstreeks kwart voor drie een driejarig knaapje. H de B.. wonende in genoemde straat, door een vrachtauto overreden. Hoewel het ventje reeds herhaalde malen door den chauffeur gewaarschuwd was, was het toch achterop de auto geklommen, met het gevolg, dat. toen de vrachtwagen zich in beweging zette, de jongen er af viel en onder het rechterachterwiel terecht kwam. Het jeugdige slachtoffer was vrij wel op slag dood. Gistermiddag is de 17-jarige wielrijder W. Kroes, die op weg was van Ferwerd naar Marrum, bij het oversteken van den weg, bij de zuivelfabriek te MarrumWester Nij- kerk, door een veeauto uit Ternaard aan gereden en op slag gedood. De jongeman, die achter een vrachtauto reed, vergewiste zich bij het oversteken van den weg niet of deze wel veilig was. VERDRONKEN. Gistermiddag om twee uur verzocht de heer D„ wonende aan het Nassauplein te Groningen, de opsporing van zijn drie jarig zoontje. Gisteravond acht uur men zou juist beginnen te dreggen vond de politie het lijkje in de Spoorsloot aan het Reitdiep. BUUENLANDSCH GEMENGD. HEVIGE EXPLOSIE TE MONTREAL. Zes dooden, honderd gewonden. Een benzinedepot is ontploft in een ga rage te Montreal (Canada). Een zestal per sonen werd gedood, en er moeten ongeveer honderd menschen zijn gewond. HITTEGOLF IN AMERIKA'S MIDDEN-WESTEN. De .staten van het Midden-Westen, van I Texas tot de groote meren, hebben op het oogenblik van de eerste hittegolf van dit jaar te lijden. Temperaturen tot 42 graden Celsius zijn geconstateerd. 59 personen zijn tengevolge van de hitte om het leven gekomen, van wie acht te Chicago. BOOM GEVALLEN. Gisteren is in een der natuurreservaten in Californië een 75 meter hooge Red- wood-Segoya boom. wiens leeftijd tusschen de 2500 en 3000 jaar lag, zonder eenige aan- 1 wijzing plotseling omgevallen en terecht gekomen op een der vele automobielen die i dit woud dagelijksch bezoeken. De auto werd versplinterd en de vier inzittenden waren op slag dood. worden gesproken, of het zou dan van een onvoldoende salaris moeten zijn. Het Ka merlidmaatschap beschouwen als een fi nancieel voordeelige positie kunnen in ernst alleen zij doen. die van de eischen, welke dat lidmaatschap stelt, geen voldoen de begrip hebben. I>? geoefende c.ritiek zou veeleer dan op ons land tc*r- —hik zijn op die landen, waar dr wer""~^m1-~:len der parlementsleden zijn we~gc "Mlen. dcch de vergoedingen zijn gebleven, en waar de vertegenwoordigers in werkelijkheid partij, functionnarissen zijn.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9