VLAGGEN A alders in Nederland terug LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Zaterdag 26 Juni 1937 De invrijheidgestelde aan het woord DIRECT LEVERBAAR Engeland en Frankrijk bereid de controle alleen uit te voeren Debat in het Engelsche Lagerhuis Thijs IJs zoekt Dickie Dons ik werd als een internationaal spion beschouwd". (Speciale G. P. D.-Berichtgeving). Met onzen landgenoot, G. Aalders, die 21 maanden in Duitschland gevangen gezeten heeft en gisteren bij Zevenaar weer over de grens is geleld, hebben wij in den trein van Zevenaar naar Enschedé, waar z'n moeder woont, een onderhoud gehad. Aal ders gaf ons daarbij een relaas van alles wat zich rond zijn proces heeft afgespeeld. Zijn arrestatie te Keulen. Toen hij zich op 8 September '35 met zijn oom van Munster naar Keulen begaf, was hij in het bezit van een bedrag van plm. 3000 Mark, dat hij ter hand moest stellen aan een Duitscher, dien hij reeds in Amsterdam had gezien. Het geld was hem ter hand gesteld door zijn overleden meisje en Aalders zelde niet anders te we ten, dan dat. dit geld voor de familiebe trekkingen van emigranten was bestemd. Zoo'n emigrant had hij indertijd op ver zoek van een vroegeren leeraar in zijn wo ning te Amsterdam eenige maanden on derdak verleend Tevoren had hij wij meldden dit reeds vroeger een vergeefsche poging gedaan dit geld te Berlijn aan iemand, die hem voor het postkantoor zou wachten, over te geven. Kort na het overlijden van zijn ver loofde werd hij door iemand opgebeld, die hem vroeg waar het geld bleef. Hem werd toen verzocht in een woning in een zij straat van de Willebrordusstraat te Am sterdam te komen, waar men hem in ken nis zou brengen met den man. die het geld zou afhalen. Aalders werd daar voorge steld aan een zekeren Richter of Richt- mann. Na een kort onderhoud beloofde hij het geld. dat hij tijdelijk aan zijn te Mun ster wonenden oom in bewaring had ge geven. te Keulen aan den betrokkene ter hand te zullen stellen. Hij moest op 8 Sep tember toch te Keulen zijn, daar hij be sprekingen moest voeren met een Duit- schen kennis, Böckling geheeten. over den verkoop van een aan Aalders behoorende auto. Hij kwam met Böckling overeen, dat wanneer het hem weer niet gelukte het geld kwijt te raken, deze het van hem in bewaring zou nemen. Toentertijd was de invoer van geld nog vrij, maar daar Aal ders het niet vooraf had aangegeven, kon hij het niet weer naar Nederland meene men. Op het afgesproken uur trof Aalders Böckling in hotel Komödienhof te Keulen. Richtman was er echter niet, maar deze arriveerde na eenlgen tijd. Hij ging drie tafels verder zitten en deed alsof hij Aal ders niet kende. Deze vroeg hem bij hem te komen, waaraan de man slechts schoor voetend gevolg gaf. Aalders stelde hem toen het geld ter hand. dat hij gewoon op tafel uitspreidde, daar hij van oordeel was, dat hij in dezen niets te verbergen had. Ach teraf is gebleken, dat aan alle tafeltjes in de omgeving beambten van de Gestapo zaten. Inmiddels was Böckling het Domplein opgegaan om der. oom van Aalders te zoe ken, die een kijkje in de omgeving nam. De oom kwam echter door een zijdeur bin nen. Het eten werd gebracht en men wachtte op Böckling, die maar niet ver scheen. Daarop ging Aalders zelf het Dom plein op om Böckling te zoeken. Een man kwam hem tegemoet. Aalders wilde hem voorbijgaan, maar de man plaatste zich te genover hem en vrceg of hij Nederlander was. Hierop antwoordde Aalders bevesti gend. Toen werd hem een politiepenning getoond, terwijl hem gelast werd mede te gaan naar het politiebureau. Inmiddels waren ook andere personen, eveneens be ambten van de Gestapo, naderbij gekomen. Op het politiebureau werd Aalders me degedeeld, dat hij naar Keulen was geko men om te spreken met leiders van de R.K. jeugdbewegine met wie hij staatsgevaar lijke overeenkomsten wilde sluiten. Aalders verklaarde stomverbaasd niets van dien aard te hebben geweten. Achteraf bleek hem. dat Richtmann dit verteld moest heb ben. blijkbaar om de zaak Interessant te maken. Over het geld had deze ln het ge heel niet gesproken en Aalders had den stelllgen indruk, dat R. de 2000 Mark zelf in den zak had willen steken. Eerst later kwam de kwestie van het geld ter sprake. Duidelijk heeft Aalders kunnen vaststellen, dat R. een spion van de Gestapo ls ge weest, een soort „agent provocateur!" „U behoort feitelijk niet meer tot de levenden." Op het politiebureau te Keulen werd Aal ders in het kort ondervraagd door den commissaris van de Gestapo, thans Krimi- nalrat Vogt. Daarop werd hij begeleid door twee rechercheurs naar een auto gebracht. De beide politiemannen hadden een gela den revolver bij zich en deelden hem mede dat zoodra hij een ontvluchtingspoging zou doen. er geschoten zou worden. „Steek dat speelgoed maar weer bij u", zei Aal ders, „want ik heb niet de minste reden om te vluchten." Per auto ging men daarop naar het hoofdbureau van politie te Düsseldorf. dat wij kunnen zien, dat uw pas valscli is? Die is belachelijk slecht nage maakt". Daarna werd Aalders in ver hoor genomen. Vier pootige mannen met opgestroopte hemdsmouwen ston den gereed, toen Kommissaris Vogt zijn ondervraging deed aldus de mededeel ineen van Aalders. Vogt wees hem er op, dat hij wel de noodige mid delen had om hem aan het spreken te krijgen. Toen Aalders op een der vragen een antwoord gaf, dat V. niet bevredigde, trad een der aanwezige mannen die tot de Gestapo en de S.S. behoorden op hem toe en terwijl hij een scham pere opmerking maakte, sloeg deze hem volgens alle regelen der boks- kunst op het gezicht. Hij gaf Aalders, wien het bloed uit den neus sprong, zes slagen, waardoor hij ook twee blauwe oogen opliep. Het verhoor was daarmede beëindigd. Later is Aalders gebleken, dat men Böck ling ook ernstig had mishandeld, waardoor deze allerlei dingen had medegedeeld. BIJ dit eerste Verbom.' wilde men van Aalders in het bijzonder weten wat hij van dr. Ebe- ling wist, terwijl men in het hijzonder in teresse toonde voor den Nederlandschen Generalen Stat. Met een zweep geslagen. Dinsdag d.a.v. werd Aalders weer door Kommissar Vogt verhoord, in wiens ge zelschap zich thans drie mannen in hemdsmouwen bevonden Thans werden hem vragen gesteld over het geld, dat hij aan Richtmann had gegeven. Men deelde hem mede er zeker van te zijn, dat de 2000 Mark afkomstig waren of van de Interna tionale Arbeldershulp of van het hoofdbe stuur der Communistische Partij. Het zou dienen om in Duitschland illegale vlug schriften te vervaardigen. Aalders ant woordde daarop dat dit z.i. aan de fantasie van de heeren was ontsproten. Toen stond Vogt op en zeide tot zijn menschen „Dieser Mann mass mal ausgeklopft werden". De commissaris verwijderde zich daarop, waarna zijn handlangers Aalders vastgrepen. Ze bonden zijn polsen met ijzeren kettin gen, ze trokken hem zijn broek uit en legden hem op een bank, waarna ze hem met een soort ossezweep, waarvan het ondereind stuk was, afranselden". „De derde", aldus Aalders' mcdedeelin- gen, nam een handdoek en hield die strak om mijn nek. waardoor ik mij niet bewegen kon. Men heeft mij daar op twee a drie keer, telkens met eenige tusschenpoozen, geweldig geslagen, waardoor mijn onderbroek stukgeran- seld was. Ik bloedde overal en het vleesch was blauw geslagen. Ik verloor hierbij bijna het bewustzijn." „Tenslotte dacht ik" vervolgde Aal ders „er is hier een waanzinnige bende aan de gang en toen heb ik verklaard, wat de heeren graag wilden hebben. Ik werd in een stoel gezet, waarna 1 commissaris Vogt weer binnenkwam. Tevens verscheen er een meisje met een schrijfmachine om de Verklaring op te nemen. Zij had blijkbaar mede lijden met het arme slachtoffer en gaf mij een glas water. 3684 (Ingez Med.) Dit alles gebeurde midden in den nacht, Ik heb toen verklaard er was geen woord van waar dat het geld afkomstig was van de C. P. H. en de I. H. Het zou dienen voor het maken van illegale ge schriften. Er werd een protocol van ge maakt, dat ik onderteekende. Ik kreeg daarna papier en potlood ln de cel om alles op te schrijven wat ik wist. Men Het mij toen verder met rust. Eenige weken later werd lk opnieuw ge roepen en toen deed men mij allerlei mededeelingen over mijn privé leven, waarover lk nadere inlichtingen moest geven. Vogt stelde nog de vreemdste vragen Hij veronderstelde zelfs, dat Aalder;; met dr. Ebeüne een spionnaeebureau in Amsterdam dreef, welke veronderstelling Aalders als belachelijk kwalificeerde. Verder werden hem allerlei vragen gesteld over dr Ebeling en andere leden van den Jungnationalen Bund. Oo een goeden dag bleek Vogt plotseling Doeslief te zijn geworden Hii vertelde, dat de Nederlandsche bladen mededeelingen hadden gedaan en toen kon Aalders plot seling kriieen wat hij wilde Herr Kommis sar was een en al vriendelijkheid en zelfs trachtte hij Aalders een hand te geven Blijkbaar hadden de mededeelingen ln de Nederlandsche pers hem tot voorzichtigheid gemaand, aldus Aalders. Naar Essen. Intusschen had men tal van personen. - die annex waren met den Jungnationalen Op de trap van het g uw gt Eund, aangehouden en successievelijk ovcr- scliamper tot zijn gevangene: „U be hoort eigenlijk reeds niet meer tot de levenden". Verder vroeg hij nog „Wilt Tl niet liever zeggen wie U eigenlijk is? Want U bent geen Hollander, maar een in ternationale spion, die in verbinding staat met de regeeringen van Frank rijk, Nederland. Noorwegen, Tsjecho- Slowakije enz. Onlangs Is D nog per vliegtuig naar Praag geweest!" Aalders beduidde hem, dat hij 't bij verkeerde eind had, maar de heer Vogt ging driftig verder „Gelooft U niet, gebracht. Od 21 December '35 kwamen drie groote gevangenauto's voor en toen werd het eeheele gezelschaD naar he Huis van Bewaring te Essen overgebracht. Dit bleek een buitengewoon groote verbetering te zijn. Direct merkte men onder den druk van S.S. en Gesiaüo uit te zijn en zich te be vinden in de handen van de rechterlijke macht. Over de gevangenis te Essen ls Aalders een en al lof: de behandeling was daar meer dan voorbeeldig. Tor degenen die in Essen gevangen wa ren. behoorden ook eenige vooraans'aande Dersonen oa de chef van de SS te Hannover, die later weer od vrije voeten werd gesteld. Hier werd hij door den Rechter-Commis- saris verhoord, die hem direct toevoegde, dat er hier niet met gummiknuppels en zweepen werd gewerk'maar dat alles met de grootste nauwgezetheid werd onder zocht. Dit is inderdaad het geval geweest en ook op de w"ze waarop het vooronder zoek werd geleid was niets aan te merken. Het proces. Het proces te Essen werd zonder eenlgen ophef gevoerd Duidelijk was te merken, dat de vooraf eegane publicaties van Ne derlandsche en Engelsche couranten den noodigen indruk hadden gemaakt Zelfs was er een exemplaar van een blad. waarin ons relaas was opgenomen, in de rechtzaal aan, wezig. Voor een der verdedigers was dit aanleidlne ooenbare behandeling te vragen daar toch alles reeds bekend was gemaak.. Di' verzoek werd echter afgewezen. Inmiddels was voordien reeds te Berlijn een proces gevoerd voor den Hoogeren Krijgsraad. Daar had terecht gestaan de Oberleutnant Kühn een officier van de Relchswehr. die tot de Intieme kennissen van dr Ebelin? behoorde, wien hii ln ge sprekken diverse mededeelingen had ge daan zonder dat daarbij van oozet sprake was Hoewel Aalders lultenan' Kühn in het geheel niet kende, werd hii in Ber'ijn ge hoord teneinde mededeelingen te doen over he geen hij wist van dr. Ebeling. Luitenant Kühn. wien vroegtljdiz pensioen is gegeven is te Berlijn veroordeeld tot l'/i jaar ge vangenisstraf De overige zaken werden alle te Essen behandeld. De betrokkenen werden allen beschuldigd van landverraad of het verlee- nen van medewerking aan dit misdrijf. Het meerendeel vervulde een zeer ondergeschik. te rol. Deze ioncens hadden berichten voor dr. Ebeling overgebracht. De hoef'1 ^klaag den waren dr Wegerhoff en Böckling. welke laa'ste men als de adjudant van dr. Ebeling kan beschouwen. Dr. Wegerhoff was bii het verhoor in moeilijkheden geraakt. Zondag nacht heeft hii zich in zijn cel van het leven beroofd Tegen Böckling werd de doodstraf ge- eischt Het vonnis van dezen luidde zooals bekend 12 iaar tuchthuisstraf. De kwestie van het overbrengen van geld geraakte bii de tenlastelegging van Aalders geheel od den achtergrond. Er werd slechts gebruik gemaakt van de aan den Reehter- Crmmlssaris gegeven verklaringen en de z g bekentenissen bü de Gestapo b'eken n'e. in aanmerking te komen Men wilde, zooals wij reeds meldden, alles schuiven op spionnaze ten voordeele van den Neder landschen Generalen S'af. En dat terwijl Aalders slech's onbelangrltke dingen wist. Het meest bezwarende bleek voor Böck ling te zijn, dat verondersteld werd. dat deze op de hoogte was van een stuk, dat dr. Ebeling had vervaardigd. Deze had op een goeden dag Aalders in Amsterdam ontmoet en hem gevraagd of hij diens schrijfmachine kon leenen. Hierop had Aalders geantwoord, dat hij de machine te zijnen huize mocht gebruiken. Hij was toen zelf uitgegaan. Bij zijn terugkeer was Ebeling juist klaar. Hij bleek in het bijzijn van Böckling een stuk over militaire aan gelegenheden te hebben vervaardigd. Het is Aalders niet gelukt dit stuk ter inzage te krijgen. De behandeling van het proces te Berlijn geschiedde met groote nauwkeurigheid. Hiervoor had Aalders niets dan lof. Ook de dingen, welke ln het voordeel van de ver dachten waren werden ln den breede na gegaan. Tegen Aalders werd een tuchthuisstraf van 5 jaar geëlscht.. Zijn verdediger dr. Lenz hield een vrij droog, maar zeer scherp betoog, waarin hij de argumenten van den openbaren aanklager zeer goed weerlegde. Daarna heeft Aalders zelf nog een pleidooi gehouden, waarmede hij veel succes heeft gehad. De achtergrond. Tot zoover de mededeelingen van Aal ders. Men vraagt zich af: Wat ls de ach tergrond van dit proces? De indruk wordt gewekt, dat men aanvankelijk heeft ge dacht een grooten slag te slaan, welke ver onderstelling niet bewaarheid is geworden. Maar van den grootschen opzet, welke men eerst voor oogen had, is Aalders, volgens zijn uiteenzetting, het slachtoffer gewor den. Uit alles bleek, dat men hem spe ciaal vasthield om verklaringen af te leg gen inzake spionnage, z.g. ten voordeele van het Nederlandsche leger. Onze berichten, dat het hier ging om een proces tegen de rechtsradicale organisaties, is juist gebleken. Van een communtston- proces kan hier ln het geheel niet gespro ken worden. Wel ls aan het licht gekomen, dat dr. Ebeling getracht heeft communis ten te gebruiken om zijn doeleinden te kunnen verwezenlijken. Zeer opvallend ls het, dat zoovele per sonen uit de kringen van de industrie en het leger met deze zaak annex zijn geweest. Verschillende bekende personen en ook enkel officieren hebben verklaringen over den Jungnationalen Bund afgelegd. Men meent te weten, dat dr. Ebeling de bulten- landsche agent was van zekere nationale kringen in Duitschland, die een regeering op den ouden grondslag wenschen en die het uit het oogpunt van landsverdediging in overeenstemming met de opvatting van Bismarck zeer onjuist achten, dat Duitsch land niet in den rug gedekt is. Daarom achten zij het noodzakelijk, dat ten aan zien van Rusland een andere tactiek wordt gevolgd. Veel. wat tot nu toe duister was, wordt daardoor verklaard. Dr. Ebeling. die thans in Belc'.ë vertoeft, blijkt door het huidige regiem in Duitschland gevreesd te worden. Vandaar dat men allen, die met hem ln verbinding stonden, ter verant woording heeft geroepen. Naar in welingelichte kringen ver nomen wordt, zijn Frankrijk en Enge land in beginsel overeengekomen, de bewaking van alle Spaansche kusten op zich te nemen, teneinde a'dus de non-lnterventie-controle voort te zet ten. In politieke kringen meent men. dat dit FranschEngelrch accoord wellicht een nieuwe indeeling der zones tengevolge zal hebben en dat Engeland Spanje's Mtddel- landsche zee-kust en Frankrijk de Atlan tische kust van het Iberisch schiereiland voor zijn rekening zal nemen. Men wijst er evenwel oo, dat deze schik kingen nog de goedkeuring moeten verwer ven van de mogendheden die ln de Lon- densche commissie zitting hebben, dus ook van Italië en Duitschland. De Fransche en Britsche regeeringen zijn voornemens her non-intetven ie-comlié de volgende week van hun plan in kennis te stelen. De Britsche regeering ls bereid, het voor stel, om neutrale waarnemers aan boord van de controle-schepen toe te laten, in gunstige overweging te nemen. Zullen Duitschland en Italië echter hun toestemmine geven? Te Rome verwerpen politieke kringen he, denkbeeld evena's de Idee sovjet-Rusland ln te schakelen ln de controle Officieel is echter nog geen hou ding bepaald De Spaansche gezant te Londen beeft de Britsche regcering ervan in kennis gesteld, dat de Spaansche regeering het voorstel heeft aanvaard veiligheids zones aan te wijzen voor controle- schepen: alleen vraagt zij garanties, dat de controle-scheven de republikein- sche havens niet zuilen aanvallen noch hun schepen of vliegtuigen. Debat in bet Engelsche Lagerhuis. Na de reeds gemelde verklaring van Neville Chamberlain, ln het Engelsche La gerhuis. voerden versche'den mterpellanten het woord. O.a Lansbury. die een vredes plan uiteenzette dal ln rechts reeksche on derhandelingen tusschen de leiders der voornaamste mogendheden besproken zou kunnen worden. Lloydd George besprak vervolgens de zoo genaamde non-lnterventie-polltiek. Spr. ls niet eerustges.eld door de rede van Cham berlain. „Het is groote zwakheid, maar al door te blüven verklaren, dat. wat er ook gebeurt, de Engelsche regeering nooit haar toevlucht tot een oorlog zal nemen". Spr. is van oordeel, dat ln Duitschland de oor sprong gezocht moet worden van alle moeilijkheden ln Europa. Volgens Lloyd George zal ieder nieuw accoord, dat inzake de niet-lnterventle ge sloten wordt, vergezeld moeten gaan van waarborgen, waarbij Duitschland zich ver plicht, de aangegane verplichtingen strikt na te leven. Spr staat versteld over het gebrek aan oorechtheid van „he* Reich" ln de Spaan sche kwestie en vraagt, of de wreede non- interventle-fictle nog langer zoo moet voortduren". Hii verwijt de regeering, dat zij de Bas- ken aan hun lot heeft overgelaten, terwijl men toch wist, dat Duitsche munitie en Itallaansche troepen tegen hen opereerden. Spr. bestrijdt niet. dat ook Rusland manschappen en oorlogsmateriaal naar Spanje zond. maar toch ln veel mindere mate dan Duitschland en Italië De Fran sche regeering had gemakkelijk voldoende oorlogsmateriaal naar het Spaansche land kunnen vervoeren om den aanvoer van elders te neuriallseeren: Frankrijk heeft echter geen materiaal gestuurd, ofschoon het een minis .er-president had, die. als socialist toch zeker sympathie koestert voor de Spaansche regeering. Spr. besluit met een dringend beroep op de regeering. om even krachtige taal te spreken, als de dictators in Europa. Daarna nam Eden het woord. In ant woord oo de tegen de Britsche regeering Ingebrachte beschuldiging van lafheid, ver. klaarde hij, dat hoewel hij niet gelooft, dat bij den huldigen stand der Engelsche be wapening en die van zekere zijner vrienden Engeland steeds terug moet trekken en er van af zien een vitaal Britsch belang te verdedigen, oo de Britsche regeering de ontzaglijke verantwoordelijkheid rust, er voor te waken, dat geen enkele maatregel wordt genomen, die een conflict zou kun- i nen uitlokken. Het was, zoo vervolgde de minister, niet slechts de wensch van het Britsche volk, niet in den Spaanschen oorlog te worden ge mengd, doch ook de wensch van andere democratieën. Eden zelde te gelooven, dat er geen ander land in Europa ls, waar de non-lnter- ventle krachtiger steun vindt dan in Frankrijk. Indien in de eerstvolgende bijeenkomst van de non-intorventiecommtssle de wil tot samenwerking blijkt te bestaan, zal er nogmaals een poging gedaan worden, om de nlet-inmenglngspolitiek te doen slagen. Sprekend over de situatie ln centraal Europa zeide Eden: Wij kunnen er niet aan denken, onze belangstelling voor de gebeurtenissen in midden-Europa te ver minderen, evenmin als voor de gebeurtenis, sen overal elders ter wereld Onze belang stelling voor den vrede ln midden-Europa, zoowel als elders, moet onverzwakt voort duren. Op handels, en economisch gebied hebben andere landen ln het Donaubekken meer directe belangen dan wij, doch wü zouden gaarne zien dat de tolmuren daar geleidelijk verdwenen. Sprekende over de weigering van Enge land, om deel te nemen aan een vloot- demonstratle voor de kust van Valencia, zeide Eden: „Wü konden ons niet aansluiten bü iets, dat practisch neerkwam op een uitvoering van een vonnis zonder voorafgaand onder zoek. Uit onze weigering mag niet worden opgemaakt, dat twijfel gekoesterd werd aan de oprechtheid van de beweringen inzake de .Leipzig". Indien echter met een Britsch schip een soortgelijk Incident zich had voor gedaan zou de Britsche regeering volkomen bereid ziin geweest, toe te staan dat een onderzoek, als thans ls voorgesteld werd ingesteld. In antwoord op de aanvallen van Lloyd George wees Eden oo de rol van Rusland in het Spaansche conflict Lloyd George vergeet, wat de geheele wereld weet. dat Rusland aanzienlijke hoeveelheden oorlogs materiaal. vliegtuigen en tanks naar de Valencia-regeering zond". „Nochtans, ondanks alle tekortkomingen is het non-interventie-accoord van kracht gebleven, omdat er eeen ander alternatief overblüft. De zitting van het Lagerhuis is verdaagd, nadat met 157 tegen 86 stemmen een liberaal amendement was verworpen, ten doel hebbende, de credleten voor 't Foreign Office te verminderen. De anarchisten weer in verzet? Uit Barcelona wordt aan het D.NJ3. ge meld, dat bü het bekend worden van den val van Bilbao aan het front van Aragon onlusten zün uitgebroken, welke tot bloe dige botsingen hebben geleld In Bujaraloz, het hoofdkwartier der anarcho-syndicalistische militie, heeft zich een generale staf gevormd welke onafhan- kelük van den rooden bevelhebber aan het Aragon-front, Pozes. wilde optreden. Van Valencia uit zouden troepen naar Bujaraloz zijn gezonden, om teen de anar chisten op te treden. Aan het front van Almeria hebben gisternacht schletpartüen tusschen ver schillende roode troepenafdeelingen plaats gevonden. Een Havas-telegram uit Valencia meldt, dat de veiligheidsdienst daar een wijd vertakt splonnage-complot heeft ontdekt, waarbü zekere vooraanstaande persoonlijk heden zouden zün betrokken. Heden of morgen zou een communiqué worden gepubliceerd, dat, naar men be weert, een zekere sensatie zal verwekken. De strijd in het Noorden. In koortsachtigen naast is men in de ge heele provincie Santander bezig met het aanleggen van stellingen voor het bieden van weerstand aan den opmarsch der rechtschen. De fabrieken werken dag en nacht aan de vervaardiging van munitie, alle lichamelijk geschikte personen graven loopgraven en helpen bij het oprichten der versterkingen. De Basklsche militie ln Santander be staat uit 50 000 goedgewapende en welge oefende manschappen. 4. Dat laatste stukje van 't gesprek verstond vriend Thijs nog woord voor woord: hij heeft het kalmpjes aangehoord, doch dacht: „Ik zal maar verder gaan dit alles gaat mij toch niets aan. Het was alleen een beetje raar. dat die mannen hier juist spraken met eikaar; doch dat moeten zü ook zelf maar wetenDaarmee was hy het al bijna weer vergeten. Hü ging de keuken dus weer in. „Hé"', dacht hij: „de and'ren hebben zeker niet veel zin;; zü hebben naar het schijnt nog niet erg veel gedaan. Komaan, lk zal maar eens beginnen gaan 'kzal eerst de piepers thas eens wasschen, en hen dan vlug en netjes jassen". 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14