BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 25 Juni 1937 SCHEEPSVERBINDINGEN Binnenland VRAGENRUBRIEK DE ALGEMEENE TOESTAND. Van Zeeland in Amerika. In de Spaansche affaire is de situatie geheel onveranderd. Vooral in Engeland meent men daarin reden te zien voor een lichte verbetering en eenige ontspanning, gebaseerd op het feit. dat Duitschland geen verdere maatregelen heeft genomen. Parijs voelt zich echter nog minder gerust, zich afvragend waarvoor die concentratie van Duitsche oorlogsschepen dan dient, Hoe men de hreuk echter moet kram men Zooals gisteren reeds gemeld, heeft de Belgische premier Van Zeeland een bezoek aan president Roosevelt gebracht, van wien hij gisteren afscheid heeft genomen na eerst een paar uur te hebben geconfereerd met staatssecretaris Huil. In een gesprek met journalisten heeft Van Zeeland medegedeeld, dat bij zijn be sprekingen met Huil de verschillende as pecten van den internationalen economi- schen en politieken toestand bestudeerd zijn met het oog op de mogelijkheid van vermindering der belemmeringen voor het herstel van den internationalen handel. Hij heeft van Huil de verzekering gekregen, dat de Vereenigde Staten volledig zullen medewerken. Beiden hebben verder ge sproken over de vraag van de beste werk wijze bij de bestudeering van den toestand. Van Zeeland verklaarde geen onmiddellijke en zeer concrete resultaten van de bespre kingen te verwachten. Hij zal Huil Dinsdag opnieuw ontmoeten. Uit Belgische bron wordt verder verno men. dat van Zeeland en Huil het over de meeste besproken punten eens waren. Hier uit moet men echter niet afleiden, dat bin nenkort een economische wereldconferentie zal worden bijeengeroepen, want deze mo gelijkheid ligt nog ver in het verschiet. Uit dezelfde bron verneemt men, dat het met zoo zeer de politieke als wel de economi sche omstandigheden zijn. die een derge lijke conferentie verhinderen. Men denkt dan ook blijkbaar in de eerste plaats aan de verbetering van den economischen toe stand en Belgische kringen achten de me dewerking der Vereenigde Staten daarbij onmisbaar. BELGIË Frontisten zeggen overeenkomst met Rexisten op. De overeenkomst, die tusschen de Rexisten en Vlaamsch-nationalisten be stond is geschorst. De leider der Vlaamsch nationalisten, de Clerq. heeft aan den re- xistenleider, Degrelle. een telegram ge zonden. waarin hij zegt: „Ik wil u mededee len, dat ik in verband met de houding van Rex gedurende de laatste weken, en meer in het bijzonder die van de rexistische par lementsleden ten aanzien van de amnestie, en thans bij de betooging te Brussel, de overeenkomst voorloopig als niet bestaande beschouw totdat onze wederzijdsche stand punten zullen zijn opgehelderd. Degrelle heeft de ontvangst van deze me- dedeeling bevestigd en zich met de schor sing accoord verklaard m Gisteren hebben de oudstrijders te Luik gedemonstreerd tegen de amnestie. Vele honderden betoogers defileerden voorbij 't standbeeld van koning Albert en na daar bloemen te hebben neergelegd, ontdeden zij zich van hun medaille. Na de demon stratie werd een vergadering gehouden. Tijdens de betooing deden zich enkele Incidenten voor. FRANKRIJK Volksfrontbe tooging. Gistermiddag is een betooging van het Volksfront gehouden, waarbij talrijke lei dende figuren aanwezig waren. Thorez hield een rede, waarin hij den steun der communisten aan de nieuwe regeering toe zegde en mededeelde, dat de beide inter- nationales overeengekomen waren, dat de blokkade der Spaansche kusten moest op houden en dat geëischt moest worden, dat de fascistische troepen en de Duitsche en Italiaamsche vloten teruggetrokken zouden worden. Een spreker, die uit naam der socialis tische partij het woord voerde, verklaarde vervolgens, dat het door de regeering- Blum begonnen werk moet worden voort gezet. en dat niet geraakt mag worden aan wat tot stand is gebracht. Ten slotte voerde Jouhaux het woord, die o.a. zeide. dat de C.G.T. aan den kant van de regeering staat voor een actie te gen de „geldmachten". De C.G.T. zal haar waakzaamheid uitoefenen ten aanzien van de gebeurtenissen en is „gereed tusschen- beide te komen met al haar krachten en al haar middelen om te vermijden, dat men afglijdt naar een fascistische over winning". Voorts zeide Jouhaux- „wij zijn bereid al onze krachten bij te dragen op welk plan ook. De regeering zal niet tever geefs een beroep op ons doen. maar zij zal ons ook tegenover haar vinden, wanneer zij uit schroomvalligheid komt af te wijken van den weg, dien wij tezamen hebben uitgestippeld". Wat de internationale gebeurtenissen be treft, zeide spr., dat Frankrijk ook zijn vrijheid moet hernemen, hieraan toevoe gende: „wij willen geen oorlog, wij willen den vrede in den triomf der demo cratieën". Het bestuur der democratische alliantie, die een honderdtal afgevaardigden omvat, is bijeengekomen onder voorzitterschap van Flandin en heeft een motie aangeno men, waarin gezegd wordt, dat de nieuwe regeeringsformatie een zuiver volksfront ministerie is en dat dus dezelfde politiek schijnt te moeten worden voortgezet, hoe wel die het land in een ernstig economi sche en financieele situatie heeft gebracht. Daar de alliantie zich altijd heeft uitge sproken voor een politiek van eenheid en samenwerking van alle partijen, noodigt de motie de afgevaardigden uit geen stelsel matige oppositie te bedrijven maar krach tig vast te houden aan het standpunt der alliantie, volgens hetwelk geen nieuwe offers van het land mogen worden ge vraagd. zoolang de algemeene omstandig heden niet zóó zijn, dat de offers niet te vergeefs worden gebracht DUITSCHLAND De Kerkstrijd. De arrestatie wordt gemeld van vijftien dominee's en leden der Broederraden der Evangelische kerk. Onder hen bevinden zich o.a. de domi nee's Miiller, van Dahlem. Rathenau en Bochum van Berlijn, Lucking van West- falen Rentdorff van Mecklenburg, Iwand van Oost-Pruisen. In totaal zouden totdusver zes en zestig leiders der Evangelische kerk zijn gear resteerd; wellicht zijn er echter intusschen van hen eenigen weer in vrijheid gesteld. Strenge maatregelen zijn getroffen, om te voorkomen, dat berichten over deze ar restaties het volk bereiken. Degenen, die ervan verdacht worden, desbetreffende mededeelingen aan de bultenlandsche pers te verstrekken, worden gearresteerd en zonder proces in de gevangenis gezet. RUSLAND 7 Khodjajef afgezet? De ..Petit Patisien" publiceert een tele gram uit Moskou, volgens hetwelk Faizoeila Khodjajef. voorzitter van den raad van den raad van volkscommissarissen der re publiek Oesbekistan van zijn functies is ontheven. Hij wordt er van beschuldigd, zijn broer, een contrarevolutionair, die de hand aan zichzelf heeft geslagen, verde digd te hebben. De derde Khodjajef, volks commissaris van handel en binnenlandsche zaken van Oesbekistan, is eveneens af gezet Autobus met schoolkinderen rijdt op stilstaande melkauto. NOORWEGEN Minister Koht over de buiten], politiek. In het Storting heeft de minister van buitenlandsche zaken, Koht, een uiteenzet ting gegeven van de internationale situatie. Ten aanzien van de erkenning van Italië als mees,er In Abessynië zeide hij. dat deze kwestie „collectief" moet worden geregeld. Overgaande op de verwikkelingen, welke de burgeroorlog in Spanje, met zich brengt, zeide de minister: men hoort de menschen vaak spreken over ontspanning, doch steeds weer geschiedt, er iets onverwachts waar door opnieuw de volken met angst worden geslagen. Echter, ondanks alles is toch de niet-inmengingscommissie in staat geble ken. een oorlog in Europa te voorkomen en daarom steunt Noorwegen de commissie. De basis van de bultenlandsche politiek van Noorwegen is. dat het land niet wil deel nemen aan een oorlog Ten aanzien van den Volkenbond zeide spr.. dat de kleine mogendheden hun hou ding ten opzichte vap div instituut hebben moeten herzien, wijl de groote mogendheden te Genève vooral rekening hielden met hun eigen belangen. Het befaamde artikel zestien van het Geneefsche instituut heeft aan de neutrali teit een nieuw karakter gegeven, doch voor waarde hierbij is, dat de Volkenbond ook de macht heeft en den wil. om hen. die den vrede willen verstoren, te onderwerpen. De verklaring, welke de ministers van zeven kleine mogendheden, waaronder Noorwegen, op 1 Juli 1936 te Genève hebben afgelegd, zegt. dat deze mogendheden zich niet gebonden achten door artikel zestien, zoolang dit niet absoluut wordt doorge voerd. Koht voegde hier aan toe, dat Noorwegen zich niet verplicht voelt, deel te nëmen aan militaire sancties en ook economische sancties moeten eerst door de Noorsche re geering worden goedgekeurd. Verder verklaarde de minister dat de politiek der Scandinavische landen n et tegen een of ander land is eericht. Zij hebben geeri militaire vraagstukken onder ling besproken: alleen hebben zij overleg gepleegd over hun onderlinge verhouding en de voorziening van eerste behoeften in tijd van oorlog. Noorwegen heef, o.a. ge vraagd gebruik te mogen maken van de Zweedsche spoorwegen voor de ravitaiilee- ring van het Noorden van het land. Tenslotte verklaarde Koht. dat.de Noor sche landen niets anders willen dan ïh vrede en vriendschap te leven met alle an dere landen. Acht kinderen gewond, waarvan twee ernstig. Vanmorgen half negen heeft op den Rijksweg nabij den Helder een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een auto bus en een melkwagen, tengevolge waar van acht kinderen verwondingen hebben opgeloopen. waarvan twee ernstig. Een autobus van de firma Naastepad uit Anna-Paulowna reed in de richting den Helder. In de bus zaten 23 schoolkinderen. Door tot dusver nog niet opgehelderde'oor zaak is de chauffeur van de bus, die als een bekwaam rijder bekend staat, tegen een stilstaande melkauto gereden Deze wagen sloeg over den kop en werd totaal vernield. De bestuurder P. Nuyens uit Julianadorp, die tusschen het stuur en de zitplaats bekneld raakte, kon eerst na vijf minuten bevrijd worden. Hij bleek slechts lichte schaafwonden te hebben gekregen. De autobus werd aan de rechterzijde ge heel opengescheurd. Twee kinderen, het veertienjarige meisje Dirks uit Breezand en de 16-jarige jongen A. Braaf uit Anna Paulowna werden ernstig gewond. Vooral het meisje, dat bekneld geraakt was, is er slecht aan toe. Beiden zijn per ziekenauto naar het Marine-Hospitaal te Den Helder vervoerd. Zes kinderen, die lichte verwon dingen opliepen, zijn. na in het vliegkamp „de Kooy" te zijn verbonden, meteen auto bus naar huis vervoerd. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. WIJZIGING IN DE DEFAKT2MENTA'E STRUCTUUR. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen, dat de binnenscheepvaart, welke thans onder het departement van handel. nijverheid en scheepvaart ressorteert zal overgaan naar het departement van wa- I terstaat De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststatlon Scheveningen-Radio. Aldabi. Alphacca, Alpherat, Alwaki, Bloemfontein, Boschfontcin, Chr. Huygens, Colombia, Costa Rlca, 'Cottica, Crljnssen, Dempo. Hoogkerk. Indrapoera, Jagersfon tein, J. P. Coen, Joh. de Witt, Kota Agoeng. Nijkerk. Randfontein. Serooskerk, Simon Bolivar. Slamat, Statendam, Streefkerk. Stuyvesant, Veendam, Venezuela. Volen- dam. Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht- j schepen eveneens vla Scheveningen-Radio te bereiken. Telegrammen worden aange nomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Holland. A. v. S., te L. Die mogelijkheid bestaat doch daaraan zijn nog al formaliteiten en kasten verbonden. Wendt u tot den Burg. Stand. POLEN Het conflict met den aartsbisschop van Krakau. De minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft een bespreking gehad met den pauselijken nuntius, mgr. Cortesi, naar aanleiding van de weigering van aarts bisschop mgr. Sapieha. zich naar den wil van den president der republiek te schik- ken. De aartsbisschop heeft een antwoord gepubliceerd op de officieel tegen hem uit gesproken beschuldigingen. Hij wijst er daarin op, dat sfnds lang besloten was tot het overbrengen van den sarcophaag van Pilsudski en dat deze slechts voorloopig in de crypt van St. Leonard was geborgen. Bovendien liep het gebalsemde stoffelijke overschot gevaar in de vochtigheid van de crypt tot ontbinding over te gaan. De aartsbisschop voegt hieraan toe, dat hij, belast zijnde te waken over de heiligheid van de katholieke kathedraal niet onver schillig kon blijven tegenover de dichte massa's, die soms vreemd waren aan het katholieke geloof en die door de kathedraal liepen. De aartsbisschop betreurt het, dat de door hem aangevoerde motieven in de officieele communiqué's stilzwijgend voor bijgegaan zijn. In Krakau zijn betoogingen tegen den aartbisschop gehouden. Verschillende re- geeringsorganisaties hebben een bijeen komst belegd, waarna een optocht zich be gaf naar het Belvedère, de vroegere resi dentie van Pilsudski. Er werden vijandige kreten jegens den aartsbisschop uitgeroe pen. Te Warschau blijven adressen van soli dariteit met de regeering van talrijke re- geeringsorganisaties binnenkomen. ZWEDEN Dalende werkloosheid. In Mei waren in Zweden 15.800 personen als werkloos ingeschreven tegenover 35.000 ln Mei 1936. Begin Juni stonden slechts 800 a 900 jongelieden tusschen 16 en 21 jaar als weikloos te boek. Dit werkloozencijfer is 't laagste sinds zeven jaren. VEREENIGDE STATEN Dc staking in de staalnijverheid. Belastingontduiking. De vier presidenten der staalfabrieken, die met de federale arbitragecommissie de middelen, welke een einde aan de staking zouden kunnen maken, bestudeerden, heb ben gistermiddag de conferentie plotseling verlaten. Zij verklaarden, dat het comité van Lewis de wet niet eerbiedigt en hun zijn wil tracht op te leggen. Zij voegden hieraan toe. dat zij een dergelijke confe rentie voortaan niet meer zouden bijwo nen. De arbitragecommissie heeft de hoop op nieuwe besprekingen echter niet opge geven. Murray, de rechterhand van Lewis, zeide na de conferentie. „Wij zullen den strijd voortzetten en zijn zeker van de over winning". Hij deelde mede, dat hij Roosevelt zou aanbieden eenig scheidsman in het con flict te zijn. De gouverneur van den staat New-York heeft ter voorkoming van arbeidsconflicten een uit vijf leden bestaande staatsbemid- delingscommissie en een uit drie personen bestaande staatscommissie tot oplossing van arbeidsgeschillen benoemd. Het ministerie van financiën heeft de parlementaire enquête-commissie 'n nieu- lijst van veertig personen, schuldig aan ontduiking der inkomstenbelasting, doen toekomen. Op deze lijst komen o.a. de vol gende namen voor: Mellon, voormalig mi nister van financiën, de heer en mevrouw Dupont, wapenfabriek Dupont, de bankier Thomas Lamont, Sloan, president der Ge neral Motors, Scripps, dagbladeigenaar. Het ministerie van financiën schat het bedrag der ontduikingen voor het vorig dienstjaar op negen millioen 237 duizend dollars. Richtlijnen van onze economische politiek. (Vervolg van het 3e Blad) Na de rede van den heer Van Karnebeek over de reis der handelsmissie naar Zuid- Amerika (waaromtrent wij reeds herhaal delijk uitvoerige mededeelingen hebben ge daan) heeft de heer Joan Gelderman een rede gehouden over: „Richtlijnen van onze economische politiek". Na een opsomming van hetgeen in ons land in de crisisjaren door de overheid op economisch gebied, is verricht, stelde spr. de vraag of, niet lang zamerhand de tijd gekomen is om van koers te veranderen. Voor het eerst ln vele jaren zijn de cijfers der werkloosheid vrij sterk verminderd. Ook met onze handelsbewe ging gaat het weer vooruit. Er is overal eenige opleving en er is meer vertrouwen. Nu is, dunkt mij aldus spr. ook de tijd aangebroken om na te gaan hoe het met de handhaving der crisis-maatregelen verder zal moeten gaan. Men zal daarbij terdege moeten overwegen, dat wij hier te iande In de eerste plaats en misschien nog meer dan anderen gebaat zullen zijn met een zoo volledig mogelijke hervatting van het Internationale ruilverkeer. Een politiek van autarkie zal hier te lande steeds tot mislukking gedoemd zijn en wij zullen de bestaande levensstandaard, die zeker niet ongunstig afsteekt bij die van andere West- Europeesche landen alleen kunnen hand haven, Indien wij weer goedkoop zullen kunnen invoeren en weer goederen mogen leveren en diensten bewijzen aan anderen. Thans is het misschien wel mogelijk met concessies niet altijd te schuchter te zijn en zelfs het initiatief te nemen, als men tenminste reden heeft om te verwachten, dat zulks ln goede aarde zal vallen. Hetzelfde zal moeten geschieden met de contingenteeringen en de steunmaatrege len voor den landbouw. Belde hebben de neiging de bedrijven te verstarren en de binnenlandsche prijzen te verhoogen. Het zal zeker mogelijk blijken geleidelijk den uitvoer wat te verruimen en ook den land bouw wat meer vrij te laten. Men moet ook op dit gebied den moed hebben om maatregelen, die wenschelijk zijn, door te voeren, al zou het moment van het financieele evenwicht nog niet ge heel zijn aangebroken. In een tijdperk van opgaande conjunctuur is zulks zeker wel verantwoord. Het zou zeker wenschelijk zijn het eigen initiatief weer tot leven te bren- ~en en dit zal alleen mogelijk zijn, als men de tedrijfsbelemmeringgn,. die er thans be staan, weer zoo soepel mogelijk maakt. - Alleen in dit richting zal op den duur de genezing gevonden moeten worden. Ook zal het probleem van de lasten, die op het bedrijfsleven rusten, de volle aan dacht vragen. Ik heb daarbij niet het oog op de kosten der sociale verzekeringen, doch meer de crisisheffingen, die in de laatste jaren door rijk en gemeente zijn ingevoerd, of waarmede bestaande heffin gen zijn verhoogd en men zal zeker ter dege moeten nagaan of men op dit gebied tot geleidelijken afbouw zal kunnen komen. Tenslotte zal ook de overheid meer dan tot nu toe de aandacht moeten besteden aan goed en praktisch vak-onderwijs. Ongeveer te één uur toen de vergadering beëindigd was, begaf Prins Bernhard met de overige genoodigden zich naar restau rant Brinkman. Een groote menigte belangstellenden had zich langs den korten weg geschaard en juichte den Prins, die, zonder jas en met den hoed in de hand met de overige heeren meewandelde. hartelijk toe. Gedurende de lunch bleven wederom zeer veel belangstellenden voor het restau rant wachten om het vertrek van den Prins gade te slaan. HET ATO EN VAN GEND EN LOOS- PERSONEEL. Toen ongeveer zeven jaar geleden het A.T.O. en van Gend en Loos-personeel zich ging organlseeren in den Centralen Bond en honderden leden zich lieten inschrijven ln dezen bond werd door het hoofdbestuur aan de directie van A.T.O. en van Gend en Loos erkenning van dezen bond ver zocht. Deze zaak lieo niet erg vlot. maar kwam na een half laar tot stand, doordat door de C B. aan de voorwaarden, om tot overleg te kunnen worden toegelaten, kon worden voldaan. Deze voorwaarden waren dat een afzonderlijke vakgroep A.T.O. en van G. en L-personeel moest, worden ge sticht en dat ten genoege van de directie moest worden aangetoond dat minstens 150 personen tot het bedoelde personeel be- hoorende als lid van dezen bond waren toegetreden. Aangezien 800 leden toetraden werd de bond tot het overleg toegelaten en kwam het contact tot stand. Het ledental nam toe en groot was dan ook de verwon dering toen 27 November 1936 de directie A.T.O. aan den Centralen Bond de mede- deeling deed. dat het contact met dezen bond per 1 Juli 19J7 zou worden beëindigd omdat ook andere spoorwegbonden het per soneel wilde gaan organiseeren. Niettegen staande de C.B. zich tot de regeerlnz wend de bleef het besluit gehandhaafd. Een dezer dagen heeft de directie A.T.O. aan het ge- heele personeel een circulaire uitgereikt, waarin ter kennis wordt gebracht dat vanaf 1 Juli 1937 de Centrale Bond niet meer tot het georganiseerd overleg zal worden toe gelaten en dat het personeel, wanneer het neutraal georganiseerd wil zijn. zelf een neutralen bond moet stichten Uitdrukkelijk wordt et nog op gewezen dat in het standpun. door de directie geen wijziging zal worden gebracht. Deze circulaire zal op de buitengewone algemeene vergadering op 27 Juni te Utrecht besproken worden. 8609 tlngez. MecU NIEUWE GEZANTEN. Tot gezant der Nederlanden te Praag is benoemd mr dr. L. Carsten. Deze werd den 28en Februari 1888 te Leeuwarden geboren en is dus 49 jaar. Mr. Carsten studeerde te Leiden, waar hii promoveerde tot doctor in de rechten en in de staatswetenschappen. Na in Juni 1916 tijdelijk werkzaam te ziln gesteld aan hrt toenmalige departement van oorlog, werd hij in November van dat jaar benoemd tot adjunct-commies aan het departement van buitenlandsche zaken. Op 25 Juni 1920 werd de heer Carsten be noemd tot gezantschapsattaché en werk zaam gesteld te Brussel. In 1921 keerde hij naar het departement in Den Haag terug waar op 13 Februari 1922 zijn bevordering volgde tot gezantschapssecretaris 2e klasse, terwijl hii van 1 Mei van dat jaar af optrad' als secretaris van minister van Kamebeek. Na zijn benoeming op 7 Mei 1925 tot ge zantschapssecretaris le klasse, vertrok de heter Carsten in October 1926 in die functie naar Kopenhagen, waarna hii in April 1929 als zoodanig werd overgeplaatst naar Parijs. Tijdens zijn werkzaamheid aldaar werd mr. Carsten in 1929 bevorderd tot gezantschaps- raad. waarna hij op 8 December 1932 werd belast met de functie van zaakgelastigde te Warschau. Op 20 November 1934 werd den heer Carsten de persoonlijke titel van buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister toegekend. Mr Carsten is officier in de orde van Oranje-Nassau. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de Danebrog-orde, ridder in de orde van de Poolster en Officier van het legioen van eer. Tot gezant der Nederlanden te Warschau is benoemd, mr. J. J B. Bosch Ridder van Rosenthal. Deze werd 3 Mei 1889 te Dor drecht geboren Hii studeerde ln Leiden en promoveerde aldaar tot doctor in de rechtswetenschap. Van Juli 1917 tot Februari 1919 was de heèr Bosch werkzaam als candidaat. attaché in Constantinopel en Sophia, waar na hij in November 1920 werd benoemd tot gezantschaps^ttaché te Boekarest. Na eenige maanden werkzaam te zijn geweest aan het departement van bulten landsche zaken in Den Haag, werd mr. Bosch in December 1932 bevorderd tot ge zantschapssecretaris in welke functie hij werkzaam is geweest ln Kopenhagen en in Constantinopel. Na zijn benoeming in 1926 tot gezant schapssecretaris le klasse was de heer Bosch achtereenvolgens als zoodanig werk zaam in Madrid. Londen. Rio de Janeiro. Stockholm en Londen waarop hii Februari 1932 werd bevorderd tot gezantschapsraad. Mr Bosch is officier in de Orde van Oranje Nassau, ridder in de orde van George I van Griekenland en ridder in de Orde van de Poolstèr. HET 61e LUSTRUM DER UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Vanmiddag hebben de leden van het Amsterdamsche studentencorps, daarbij van de senaten van Leiden, Utrecht, Gro ningen en Delft vergezeld, met hun vaan dels de reünisten plechtig aan het centraal station te Amsterdam afgehaald. Terwijl van den toren van het Koninklijk paleis het carillon studentenwijsjes liet hooren, trok de stoet, een mengeling van jeugd en bezadigden ouderdom, langs Damrak en Damstraat naar den O.Z. Voorburgwal, waar het college van B. en W. in het ge meentehuis een eerewijn aanbood. De burgemeester heeft studenten en reünisten ln zijn stad welkom geheeten en een goed feest toegewenscht. Hierna vervolgde de stoet zijn weg naar de Oudemanhuispoort. In de aula der universiteit werd het lustrum plechtig ge opend door een rede van den rector van den senatus illustrissimus. den heer M. Kdhnstamm. Na begroeting van den rector magnificus, van de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, van den voorzitter der reunie-commlssie en van de andere aan wezigen gaf spr. een overzicht van de ge schiedenis van het corps sinds het groote lustrumjaar 1932. UIT NED. OOST-INDIË DE „TJERIMAI" WERKT WEER. SEMARANG 25 Juni (Aneta/A N.P De „Tjerlmai" die gelegen is nabli Cheri- bon stootte gisteren rookkolommen uit. hetgeen gepaard ging met. drie l'chte stoo- ten, welke te Lingga-Djati werden gevoeld. Het bestuur waarschuwde den vulkano- logischen dienst. BANDOENG 25 Juni (Aneta/êNPi. - Oo de onderneming A'ga L'na we d heden te 7.25 uur pronui' w'a"""en~men. Gisteren is daar een aschregen g-vallen. Dr. Neumann van den vulkanologischen dienst is met eenige mantris naar de „Tjerimai" vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2