IBIS SHAG De voorrangswegen in Nederland Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel Eenige ontspanning in de Spaansche kwestie LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 25 Juni 1937] Dobbelmcmn lelt Iter... man! De jaarvergadering ie Haarlem Duurzame oplossing der crisis ligt buiten onze grenzen. LUCHTVAART Voorrechten der Basken opgeheven VRAGENRUBRIEK Onder voorzitterschap van den heer Ir. A. Plate is heden te Haarlem de jaarlijk- sche algemeene vergadering aangevangen van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Als gasten waren aanwezig mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, de heer W. van Liemt. loco-burgemeester van Haarlem, mr. M. M. Kwint burgemeester van Velsen. dr. T P. v. d. Kooy. chef van de afdeeling economische voorlichting. D? vergadering hechtte haar goed keuring aan het. jaarverslag. Uit dit verslag blijkt, dat het aantal leden der maatschappij van 2962 op 1 Jan. 1936 ge stegen is tot 3043 op 1 Jan. 1937. Het aan- tai donateurs daalde van 261 tot 249. De rekening over 1936 sluitende met een nadeelig saldo van f. 2278.04 en de begroo ting voor 1938 tot een bedrag van f. 27.500 met een geraamd nadeelig saldo van f. 2000 werden goedgekeurd. De heer'ir. A. Plate uit Rotterdam werd daarna als voorzitter herkozen. Hij stelde voor een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin en aan de bescherm vrouwe der maatschappij Prinses Juliana, met welk voorstel de vergadering zich on der applaus accoord verklaarde. Vervolgens deelde hij mede, dat 't hoofd bestuur besloten had voor te stellen den oud-secretaris, den heer K. C. Honig en 't lid van het hoofdbestuur, den heer A Span jaard, voorzitter van de commissie van bezuiniging, te benoemen tot leden van verdienste, welk voorstel eveneens onder applaus werd aangenomen, waarna de heer Spanjaard, mede namens den heer Honig, voor de toegekende onderscheiding dankte. Te ruim tien uur arriveerde jhr. mr. dr. H. A. van Kanebeek, minister van staat en commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Even later arriveerde in een hofauto en vergezeld van zijn adjudant, jhr. ir. Roell, prins Bernhard, die aan oen ingang van de gemeentelijke concert zaal ontvangen werd door den secretaris der maatschappij, mr. Bierens de Haan, die hem binnenleide. Toen de prins binnen kwam. verhieven alle aanwezigen zich van hun zitplaats en heetten hem met 'n har telijk applaus welkom. De prins nam op het podium, naast den voorzitter, plaats, waarna ir. Plate zijn openingsrede hield, waarin hij de positie behandelde van ons land in de wereld en de ontwikkelingsmogelijkheden in de naaste toekomst. Nu de conjunctuur stijgend- is aldus spr. is het voor een klein en dichtbevolkt land met hooge levenseischen een zaak van het allergrootste belang om van veel maatregelen, welke in de scherpe conjunctuur daling hun rechtvaardiging vonden, weer af te komen, om,door nivel- ieering van het binnenlandsche prijsniveau met het buitenlandsche de baan voor ex port glad te maken. Bij goedkooper levens standaard en meer buitenlandschen han del wint menig bedrijf meer dan bij be houd van een door overheidsmaatregelen opgeschroefde binnenlandsche markt. Opnieuw moeten wij met onze producten op groote schaal er uit! Wij moeten van het getij profiteeren en met het oploopen van de markt onzen invoer durven ver ruimen. De economische bloedsomloop eischt nu eenmaal een beweging in twee richtingen. Ook de abnormaal groote goud toevoer naar ons land blijft aanleiding ge ven tot het stellen van de vraag of sterker verruiming van den import van goederen geen aanbeveling verdient. In dit erband moet ook gewezen worden op hervatting van onze taak van kapitaal-exporteur. Een juiste opvatting van de ordenings idee als reactie op de individualistische maatschappij-opvattingen uit het verleden zou er toe moeten leiden om door meer samenwerking tot goedkooper productie te komen. Daarmee zou men vooral op het gebied van onzen export succes kunnen oogsten. Ook brengt het belang van ons land mede, dat het heele vraagstuk van or dening nigt in de eerste plaats nationaal wordt bezien, maar vooral in verband wordt gebracht met onze buitenlandsche verhou dingen. Hoe meer men het vraagstuk van onzen economie belicht en hoe meer men na gaat, wat moet worden gedaan om de nog steeds hoogst ernstige werkloos heid te overwinnen, steeds weer komt men tot de conclusie, dat voor Neder land een duurzame oplossing veel meer buiten dan binnen onze grenzen ligt. Ik vestig de aandacht op het belang van uitbreiding onzer reederij, welke een on evenredig kleine plaats in de wereldvloot inneemt en die het aanknoopen van nieu we handelsrelaties zou kunnen bevorderen. Indirect zou de industrie hiervan de vruchten kunnen plukken. Door meer be kendheid in verre landen zou voor den Nederlander ook de kans op het verkrijgen van concessies op verschillende gebied kunnen worden vergroot. Ook de aanne- merij typisch Nederlandsch bedrijf zou er wel bij varen. Zeker wordt in de laatste jaren van re- geeringszijde veel gedaan om onzen bui tenlandschen handel meer kansen te bie den. De organisatie van den economischen voorlichtingsdienst, welke ik vaak door hen, die ermede in contact staan, hoor prijzen, de goed opgezette en uitmuntend geleide handelsmissie naar Zuid-Amerika zijn recente voorbeelden van regeerings- activlteit in goede richting. De tijd is thans overrijp om op alle mo gelijke wijzen te trachten onzen buiten landschen handel te vergrooten. In de ochtendvergadering hield vervol gens jhr. van Karnebeek. als leider van de Nederlandsche handelsmissie naar Zuid-Amerika een rede over de resultaten van deze missie. VOOR DE PIJP 3562 (Ingez. Mcd.) DE POSTVLUCHTEN. De „Torenvalk" is gisteren te 15.38 uur op Schiphol geland. De „Nandoe" (uitreis) is gisteren in Bandoeng geland. WRAK VAN SEDERT MAANDEN VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN. Een militair heeft in een ravijn ten zui den van Charipujo (Peru) het wrak gevon den van een vliegtuig, dat 27 Maart was verdwenen. Bij het wrak werden de lijken van den bestuurder en der vier inritten- den aangetroffen. aanduiding V00RRANGSWEG (MIDDENVELD ORANZE) Binnenkort zal op boven aangegeven wegen het verkeer den voorrang hebben boven dat van de zijwegen. Begin Juli zal voor een gedeelte hiervan de voorrangsregel reeds gelden, terwijl dit voor de overige wegen 15 Augustus het geval zal zijn. De situatie, ontstaan door het uittreden van Duitschland en Italië uit het controle systeem, wordt thans nauwkeurig onder zocht. De Britsche en de Fransche regeering zul len overleg plegen speciaal ten aanzien van de kwestie van het aanvullen van de leemte, door de Itallaansch-Duitsche beslissing ont staan aan de Oostkust van Spanje, maar er zal geen besluit worden genomen zonder goedkeuring van de non-interventie-com missie. In gezaghebbende kringen te Parijs ver luidt, dat aan de Britsche regeering door Frankrijk is voorgesteld, de Spaansche kusten, die tot dusver door Duitschland en Italië werden bewaakt, voortaan door de Engelsche en Fransche vloten te doen con troleeren. Neutrale waarnemers zouden dan plaats kunnen nemen aan boord van die schepen, opdat die controle een maximum aan waar borgen biedt. Men wijst erop, dat een eenzijdige con trole van Duitschland en Italië gelijk zou staan met een blokkade en in strijd zou zijn met het internationaal recht. De mo gendheden, die belang hebben bij den status quo in de Middellandsche Zee zouden een dergelijk optreden van Duitschland en Ita lië ook niet kunnen dulden. Reuter verneemt nog, over de besprekin gen te Berlijn, dat de Britsche ambassa deur te Berlijn, alvorens zich naar het Duit- sche ministerie van buitenlandsche zaken te begeven, van zijn regeering instructie had gekregen, om te doen opmerken, dat iedere gewelddadige actie van de zijde van Duitschland aanleiding zou geven tot een ernstigen toestand. Echter reeds bij het begin van het gesprek deed von Neurath mededeeling van het voornemen van Duitschland zich te be perken tot een zich terugtrekken uit het controleplan, zoodat de Britsche ambassa deur deze mededeeling van Londen achter wege kon laten. In het Engelsche Lagerhuis zijn naar aan leiding van de gewijzigde situatie rondom Spanje weer eenige vragen gesteld o.a. aan gaande de geruchten over nieuwe Itallaan- sche troepenlandingen te Malaga en de be richten over Duitsche vlootbeweglngen in de Middellandsche Zee. Eden verklaarde, dat de niet-inmengings- commissie niets had vernomen omtrent een landing van Italiaansche troepen te Malaga en dat ook de Britsche oorlogsschepen, die ter plaatse patrouilleeren, niets dienaan gaande hadden gemeld. Wat de berichten betreft, omtrent de ver plaatsing der Duitsche oorlogsschepen naar het Oosten der Middellandsche Zee. gaf hij het huis den raad, de grootste reserve in acht te nemen ten aanzien van dergelijke geruchten. De officieele mededeelingen, welke de admiraliteit te Londen heeft ont vangen, bevestigden deze geruchten name lijk tot dusverre niet. In Rome treedt ook grootere kalmte in. Men wijst er op, „dat weliswaar noch van Italië, noch van Duitschland voorstellen te wachten zijn, die een uitweg uit de huidige verwarring zullen aanwijzen, maar dat mis schien het Londensch comité andere maat regelen kan ontwerpen voor een nieuw con trole-systeem". Het schijnt, dat Italië ten zeerste wenscht, dat een eventueele nieuwe formule voor de controle in ieder geval de deelneming aan die controle uitsluit van mogendheden, die er tot dusverre niet aan deelnamen. Men wijst er anderzijds op, dat de juridi sche positie van de Italiaansche schepen in de Spaansche wateren op dit oogenblik een overgangspositie is. Over het algemeen krijgt men dus den indruk, dat de houding van Italië concilian- ter is. Voorrechten der Basken opgeheven. Generaal Franco heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij de economische over eenkomst van de Spaansche regeering met Biscaye en Guipuzcoa wordt opgeheven. In rechtsche kringen verklaart men te dien aanzien, dat hiermede in de eerste plaats beide provincies worden gestraft en in de tweede plaats «een daad van recht vaardigheid wordt verricht. Aan het bestaan van twee soorten Spanjaarden wordt hier mede een einde gemaakt. Men wijst er op, dat juist de bewoners van die gebieden, welke het meest door de natuur en hun aardrijkskundige ligging wa ren gezegend, een bevoorrechte positie in namen door een groote verlaging van ze kere belastingen, zoodat zich in dit gebied industrieele maatschappijen wisten te ont wikkelen, welke met succes een oneerlijke concurrentie konden voeren tegen de in dustrieën in het overige deel van Spanje. Bij het uitgeven van leeningen werden deze voor een groot deel in deze gebieden ge plaatst. De economische voorrechten van Navarra en Alava zullen worden gehandhaafd als belooning voor hun trouw aan de zaak van Franco. Nog meldt het Baskisch persbureau, dat de rechtsche autoriteiten in Guipuzcoa den raadsheer voor openbare gezondheid der Baskische regeering, dr. Vespinosa, diens secretaris, den kapitein der Baskische artil lerie, Aguirre en een raadsheer van de Baskische legatie te Parijs, Urgoiti, ter doodi hebben veroordeeld. Zooals men zich zal herinneren, bevonden zij zich in een vliegtuig, dat, op weg naar Santander, in het door de rechtschen be zette gebied een noodlanding moest maken. Het lot van den piloot, den mecanicien en den Franschen reserve-officier, die eveneens in het toestel zat, is nog niet be kend. Alleen weet men, dat zij niet ter dood werden veroordeeld. Goede buit. Naar van rechtsche Spaansche zijde ver luidt, heeft de tot Franco's strijdmacht be- hoorende kruiser „Almirante Cervera" aan de Middellandsche Zeekust het sovjet-Rus sische koopvaardijschip „Kuban" gepraaid en naar Malaga opgebracht. De voor de regeering te Valencia bestemde lading zou uit 20 vliegtuigen, 44 tanks, 9000 geweren, 1100 machinegeweren, 2 millioen patronen en 4500 ton ander oorlogsmate riaal hebben bestaan. Spaansch schip tot zinken gebracht, Uit Gerona wordt gemeld, dat de mili taire commandant aan de pers het volgen de communiqué heeft overhandigd: om on geveer half zeven heeft een witgeschilderd oorlogsschip ter hoogte van de la Selva en op een afstand van 6 mijl uit de kust met kanonschoten een Spaansch handels-zeil schip tot zinken gebracht. De bemanning werd gevangen genomen. Het zeilschip voer in gezelschap van een Fransch vaartuig, dat met rust werd gelaten. Toen zij van dezen aanval in kennis waren gesteld, vluchtten alle handelsvaartuigen, petroleum-tank- schepen en kustwachtschepen naar de ha ven van Cadaques. I.V.V. en S.A.I. Op de conferentie te Parijs van I.V.V. en S.A.I. is een resolutie aangenomen, bevat tende: 1. zonder verwijl met alle middelen druk uit te oefenen op de regeeringen, die aan gesloten zijn bij den Volkenbond, opdat in overeenstemming met het handvest zij hulp verleenen aan de Spaansche regeering om haar politieke en territoriale onafhanke lijkheid te herwinnen; 2. een terugkeer tot de vrijheid van han deldrijven op te leggen, opdat de Spaansche regering, welker legitimiteit buiten twijfel staat, de noodige wapenen zal kunnen aan- koopen voor de verdediging van haar ge bied en haar recht; 3. de ondubbelzinnige solidariteitsver- plichtingen jegens de Spaansche zaak van de beide internationales uit te strekken tot alle militanten, en tot alle verantwoorde lijke organisaties, die aangesloten zijn bij de beide internationales. Deze sporen al hun aangesloten afdee- lingen aan tot de meest energieke toepas sing van deze richtlijnen. Frontnieuws. De officieele correspondent van 't hoofd kwartier van Franco geeft de volgende bijzonderheden over den opmarsch in Bis kaje: „Den voortdurend vallenden regen ten spijt hebben wij gisteravond laat Cier- vano bezet, zoodat thans de geheel linker oever van de Nervion tot aan den Mons in ons bezit is. Wij ontmoetten weinig tegen stand. Aan de rivier de Urrianan. die even wijdig aan de Nervion stroomt, hebben wij reeds twee belangrijke punten bezet. Bü hun opmarsch hebben de rechtsche troe pen een nieuwen verdedigingsgordel ge vonden. gelijkende op dien van Bilbao, maar in omgekeerde richting, zoodat de loopgraven en wallen naar den kant van Santander zijn aangelegd. Wij hebben deze linie bezet en zij ligt reeds achter onze voorste stellingen. De berichten over den treurigen toestand; van Santander worden bevestigd.Een vluch teling deelde mede, dat er gebrek aan le vensmiddelen heerscht. Santander en As- turië werden van levensmiddelen voorzien door Bilbao, dat in ruil voor zijn delfstof fen voedsel kon krijgen. Vier maanden ge leden beschikte Bilbao over een voorraad snijboonen Voor minstens een jaar. In het begin van Juni was deze voorraad uitge put. Santander en Asturië kunnen niets ex porteeren om levensmiddelen te verkrij gen: zij moeten integendeel 400.000 vluch telingen uit Biskaje bovendien voeden. Het verzet van Santander kan dus slechts kort zijn." N. H. te L. Ir. J. E. F. de Kok woont Nieuwe Parklaan 7, Den Haag. Abonné. Dergelijke adressen kunnen wij niet vermelden. C. J. v, D. te L. Een kascommissie heeft in de eerste plaats de financiën te controleeren, doch kan ook, als zij meent, dat niet-economisch is huisgehouden, wenken in die richting geven. A. J. B. te O. - Gelijk reeds vermeld, kun nen wij geen inlichtingen verschaffen over de soliditeit van zaken of maatschappijen. Mej. J. V. te L. - Leiden, Alphen, Utrecht, Amersfoort, Voorthuizen, Apeldoorn, Zut- phen, Lochem. Totaal 155 K.M. Hilversum, Naarden, Amsterdam, Krommenie, Uit geest, Helloo, Alkmaar. Totaal 60 K.M. Of in genoemde plaats een Tehuis voor Vrouwen bestaat is ons niet bekend, vermoedelijk wel, althans in Alkmaar. P. J. V. te L. - Het bleek niet mogelijk nog Maandagavond de geheele Leidsche luchtpost te bezorgen, zoodat een deel den volgenden dag is besteld. Abonné te L. - Het hoofdkantoor der N.V. Hollandsche Eenheidsprijzenmaat- schappij is gevestigd te Amsterdam. Kal- verstraat 168. Mej. M. te L. - Dierentuin 50 ct„ Vredes paleis (24 uur) 50 ct., Gevangenpoort (14 uur) 10 cent; Mauritshuis (15 uur), Gemeente-Museum (15 uur) 10 ct., Mes dag-Museum (15 uur) 10 ct., Panorama- Mesdag 125 uur. B. M. te L. - Wendt U om nadere inlich tingen tot de V.V.V. te Valkenburg (L.). F. H. te L. - Sollicitaties te richten tot de N.V. N.Z.H.T.M., Leidsche Vaart te Haarlem. J. J. A., te L. Rijpwetering, Oude We tering, Leimuiden, Uithoorn, Mijdrecht. Wilmis, Nieuwer, Ter Aa, Nieuwersluis, Loe- nen, Oud-Loosdrecht, Hilversum. Totaal 58 K.M. Hilversum, de Vuursche, Utrecht, Woerden, Bodegraven, Alphen, Leiden. To taal 68 K.M. B. den H„ te A. Alphen, Woerden, Linschoten, Montfoort. IJsselstein. Vianen, Hagestein, Zijderveld, Schoonrewoerd.Leer dam. Totaal 58 K.M. J. M. v. d. B.. te L. Wij geven u in overweging u in verbinding te stellen met de gemeente-secretarieën der betreffende plaatsen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10