STADSNIEUWS Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" Het nieuwste portret van H. M. de Koningin DONDERDAG 24 JUNI 1937 No. 23(94 78ste Jaargang ,Onze Vloot" vergadert te Leiden HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Jaarvergadering te Leiden Ontvangst door hel gemeentebestuur DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN H. M. de Koningin ontvangt de nieuwe ministers Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD 9 o Q Povengenoemde vereeniging hield gister middag in het gebouw der voormalige Kweekschool voor Zeevaart in het Noord- einde, haar jaarlijksche ledenvergadering. De voorzitter, de heer N. van Zalinge be groette in zijn openingswoord in het bij zonder den burgemeester van Rotterdam mr. Droogleever Fortuyn den eere-voorzit- ter, den heer van Bemmelen en het hoog bejaarde lid, den heer de Meester, zoomede het bestuur van de afdeeling Leiden, dat als gastheer optreedt. Met leedwezen constateerde spr: voorts, dat de Nederlandsche marine blijkens het «ledental van „Onze Vloot" niet meer de plaats in de harten van het Nederlandsche volk inneemt als in vröeger eeuwen zooals in Engeland t.a.v. de Engelsche marine thans nog het geval is. Onze marine die oude glorie te hergeven is de groote taak der vereeniging. De eco nomische depressie en de ontwapeningsge dachte hebben het hunne er toe bijgedra gen, dat het ledental, dat eenige jaren ge leden meer dan 11.000 bedroeg, tot 6000 is teruggeloopen. Gelukkig worden de toe standen in Nederland en Indië geleidelijk beter en neemt het beset van dc waarde eener goed geoutilleerde weermacht alom toe. Het ligt op den weg onzer vereeniging, aldus spr., om de herlevende nationaliteits- gevoelens te versterken, zoodat spr. een dringend beroep deed op alle leden om „Onze Vloot" wederom te maken tot de waarlijk nationale vereeniging, zooals zij in beginsel heeft willen zijn applaus). Op voorstel van den voorzitter werd besloten het volgende telegram te zenden aan H M. de Koningin: „De Kon Ver. „Onze Vloot", in jaarvergadering bijeen, veroorlooft zich Uwe Majesteit de verzekering te geven van Hare onwankelbare trouw". Aan het jaarverslag van den secretaris penningmeester jhr. C. A. L. van der Wijck ontleenen wij, dat na rijp beraad werd be sloten het orgaan der vereeniging niet uit te geven in samenwerking met het Depar tement van Defensie. Het blad werd met in gang van 1 Januari 1937 belangrijk ver groot en de uitgave verbeterd. In de plaats van den heer R. H. Wü mans werd benoemd tot redacteur de heer M. A. Cageling. Het ledental vermeerderde in 1936 met 1119 en bedroeg op 31 December j.l. 5988. Deze stijging is voornamelijk te danken aan de activiteit der Indische af- deelingen. Het jaarverslag gewaagde ten slotte met vreugde van de versterking dezer j vloot en sprak daarbij het vertrouwen uit, dat de volgende regeering zal doen wat in haar vermogen is om den achterstand bij den aanbouw van het materieel der Marine met den meesten spoed in te halen. •Het jaarverslag werd onveranderd vast gesteld evenals het financieel verslag, slui tende in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f.9996 met een kassaldo van f. 1036. De Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" hield gisteren hier ter stede haar jaarlijksche Algemeene vergadering, na afloop waarvan bestuur en leden door het gemeentebestuur in de Lakenhal werden ontvangen. - Onze fotograaf maakte in de hall van het museum bovenstaande opname. PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenaavertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zfln: per 3 maanden f. 2.35 per week Ij..f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 mnA> LEIDSCH 486 DAGBLAD Bovenstaande foto werd genomen tijdens het bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam. Foto v. Vliet, Lelden. Poto GODFRIED DE GROOT, Amsterdam. Beëediging ten paleize Huis ten Bosch. Nadat H. M. de Koningin gistermid- dag het besluit geteckend had, waarbij de door dr. Colijn voorgedragen leden van het kabinet werden benoemd, zijn hedenmorgen te 10 uur de nieuwe mi nisters ten paleize „Huis ten Bosch" door H.M. de Koningin ontvangen en beëedigd. Reeds tegen half tien bleek, dat er ook van dc zijde van het publiek be langstelling voor deze gebeurtenis be stond, want enkele honderden wande laars hadden zich nabij het „Huis ten Bosch" verzameld en werden door eenige politie-agenten onder leiding van een inspecteur op een afstand gehouden. Tegen kwart voor tien arriveerden de nieuwe ministers, die allen gekleed waren in donker jacquet en een hoogen hoed droegen. Het laatst arriveerde de nieuwe minister van economische za ken, mr. M. P. L. Steenberghe, die zelf zijn grijzen wagen bestuurde. Inmiddels was de Koninklijke stan daard op het paleis geheschen en en kele minuten voor tien arriveerde per auto van het landhuis „De Ruigen- De periodiek aftredende bestuursleden de heeren L. C. M. van Eendenburg. dr. J. C. Eringaard, E. baron van Heerdt tot Evers- berg, J. C. E. baron van Lijnden, G. J. W. Putman Cramer en R. Zuyderhoff werden bij acclamatie herkozen, terwijl als zooda nig werden gekozen de heeren P. S. van 't Haaff en J. M. de Booij. In de vacature ontstaan door het over lijden van mevr. A. L. Beelsvan Eeghen werd als lid van den Algemeenen Raad ge kozen prof. dr. F. A. Vening Meinesz. Be sloten werd de volgende jaarvergadering in IJmuiden te houden. Bij de rondvraag becritiseerde een afge vaardigde van Amsterdam do wijze, waar op in het orgaan geschreven is over den Spaanschen burgeroorlog, waarbij stellin- hoek", waar Hare Majesteit momen teel vertoeft, de Koningin, die verge zeld was van een hofdame. Reeds te kwart over tien verlieten de ministers het paleis weer. De mi nister van binnenlandsche zaken, de heer Van Boei jen, zette zich in de auto van den minister van defensie, den heer Van Dijk, de heeren Welter en Van Buüren vertrokken eveneens gezamen lijk, terwijl de ministers Goseling en Romme in de auto van hun ambtgenoot Steenberghe plaats namen. Te vijf minuten voor half elf reed de auto met den Koninklijken stan daard weer voor en keerde de Ko ningin terug naar „De Ruigenhoek". Morgenochtend zal de eerste minister raad. onder voorzitterschap van dr. Colijn. gehouden worden. Wanneer het nieuwe departement van algemeene zaken zal zijn ingesteld, is het waarschijnlijk, dat de minister-president zijn intrek zal nemen in een gedeelte van het voormalige paleis aan den Kneuter dijk, waar vroeger de ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken was gevestigd en later de bureaux van het Nationaal Crisis-Comité. Naar men weet is dit gebouw onlangs in eigendom overgegaan aan de Algemeene Friesche Levensverzekeringmaatschaopij die het echter niet geheel noodig heeft en een gedeelte ervan aan het rijk verhuurd heeft. Hedenmorgen hebben de leden van het nieuwe kabinet de portefeuilles hunner de partementen overgenomen, terwijl de af tredende ministers afscheid genomen heb ben. gen zijn geopperd, die in strijd zijn met dc juridische opvattingen van Buitenland sche Zaken. De voorzitter meende dat geen bepaalde voorkeur is geuit. Voorts maakte dezelfde afgevaardigde bezwaar tegen de ontvangst aan boord door den comman dant van ..De Ruyter" van een groep fas cisten Naar aanleiding van dit laatste merkte dc heer Henny op. dat het oordeel daarover niet berust bij de leden van „Onze Vloot", doch bij dc marine-autoriteiten. Verschillende leden brachten hierna nog wenschen naar voren, voornamelijk ten aanzien van de propaganda waarover het bestuurslid, baron van Lynden, nog eenige mededeelingen deed Dc voorzitter beantwoordde de gestelde vragen én sloot daarna de vergadering. BINNENLAND. Jaarvergadering der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" te Leiden. (Stadsnieuws, le Bi.) De Pers over de Kabinetsformatie. (3e Bladi Het congres van den Ned. R.-K. Midden standsbond. (Binnenland, 3e Blad). Motorschip gezonken te Vreeswijk', twee dooden. (Gemengd, 2e Blad). Autobus omgeslagen te Beekbergen: één doode en acht gewonden. (Gemengd, 2e Blad). Dé roofoverval te Leek: de hoofdverdach ten tot zware straffen veroordeeld. (Rechtzaken, 2e Blad). Een beschouwing over de nieuwe Indische begrooting. (3e Blad). BUITENLAND. Dnitschland en Italië niet uit de niet-in- mengingscommissie, doch wel uit de controle. (3e Blad en Buitenland, le Blad). Van Zeeland confereert met Roosevelt. (Buitenland, le Blad). Demonstraties van oud-strijders te Brussel tegen de amnestie-wet. (Buitenland, le Bladi Conflict tusschen de Poolsche regcering en den aartsbisschop van Krakau. (Bui tenland, le Blad). Om half vijf vereenigden bestuur en leden zich wederom in het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal", waar namens 't ge meentebestuur de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en de gemeentc-seci. mr. dr. C. E. van Strijen. ter begroeting aanwezig waren, zoomede de directeur var. het Museum, de heer A. Coert met zijn echtgenoot? De burgemeester wees er in zijn wel komstrede op hoe, mede door het werker, acr vereeniging, de publieke opinie zich de iaatste jaren in gunstigen zin gewijzigd heeft ten opzichte van de beteekenis eener

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1