BINNENLAND 'AKKERTJES Het intern. Landbouwcongres gesloten Het 50-jarig jubileum van het „Huis ter Duin" LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 Juni 1937 Derde Blad No. 23692 <i)luX X y iis# g' x - v v Y/\ V *V X i/N vVv X - "-'V mS V- w 78ste Jaargang De Kabinetsformatie. Breng Uw zenuwen tot rust! Neem een "AKKERTJE" Het probleem van de boter Maatregelen ter vergrooting van het boterverbruik. Een geanimeerde feestviering ft 1 Va r- UIT NED. OOST-INDIË. Nadat de kabinetsformateur gisteren morgen opnieuw een onderhoud had ge had met mr. Goseling, heeft hij dr. Rut gers. lid van den Raad van State, ont vangen, meldt de N. R. Crt. In den middag volgde daarop tweemaal een onderhoud met mr. dr, ir. J. A. M, van Buuren, direc teur van het departement van verkeer en waterstaat in Ned.-Indië, die tijdelijk hier l< lande vertoeft. Tenslotte heeft dr. Colijn op zijn depar tement den heer Ch. J. I. M. Welter ont vangen. ENGELAND EN DE OSLO OVEREENKOMST. Waardeering der Britsche regeering voor Nederland en België. Op een vraag ln het Lagerhuis, of hij stappen had genomen om de Nederland- sche regeering zijn dankbaarheid te betui gen, dat zij de voordeelen van de Oslo- staten inzake een vrijer invoerregeling ook tot Engeland had uitgebreid, antwoordde óc president van de board ol trade, Stan ley, dat hij tot nu toe hiertoe nog geen gelegenheid had gehad. Hij nam evenwel met vreugde deze gelegenheid te baat om uitdrukking te geven aan de waardeering van de Britsche regeering ten aanzien van de regeeringen van Nederland en België. Hij stelde voor een afschrift van dit ant woord te zenden aan de beide regeeringen. GOEDERENVERVOER NAAR BELGIË. Vergunning na 1 Augustus vereischt. In Mei 1936 deelde de Kon. Ned. Toeris tenbond A.N.W.B. mede, dat in België een nieuw vergunningsstelsel was tot stand gekomen, dat ook geldt voor buitenlan ders, die per auto goederen wenschen te ver voeren naar België voor rekening van derden. Nader vernemen wij van den A.N.W.B., dat deze regeling thans haar beslag heeft gekregen en dat van 1 Augustus a.s. af ook Nederlandsche vervoerders geen goederen meer naar België zullen kunnen vervoeren voor rekening van derden, indien niet een vergunning, verstrekt door het Belgische Ministerie van Verkeerswezen te Brussel, kan worden overgelegd. De A.N.W.B. verleent eventueel bemid deling voor doorzendlg van de aanvragen. Vrachtvervoerders, die nog niet een der gelijke machtiging hebben aangevraagd, worden dus uitdrukkelijk attent gemaakt op het feit, dat na 1 Augustus a.s. deze machtiging wordt vereischt. Zijt Ge opgewonden, gejaagd en dan weer moedeloos en terneergeslagen? Gij zijt over spannen I Wanneer Ge een "AKKERTJE" neemt, dan zult U na weinige minuten een heerlijke kalmte over U voelen komen. Uw gespannen zenuwen worden dan ge kalmeerd en Uw rusteloosheid verdwijnt. het rust-brengende geneesmiddel, dat Uw gezondheid niet schaadt en Uw hart, maag en nieren niet aantast. "AKKERTJES" doen U rustig slapen. Alle gebruikers roemen ze. "AKKERTJES" werken verrassend snel en zeker bij i Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER.CACHETS 3409 CIngez Med.) PRINS BERNHARD NAAR HAARLEM. Naar wij vernemen, zal Prins Bernhard Vrijdagmorgen de jaarvergadering bij wonen van de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel, die Donderdag, Vrij dag en Zaterdag in het gemeentelijk Con certgebouw in Haarlem zal worden gehou den. Waarschijnlijk zal Z.K.H. des namid dags aanzitten bij de lunch, die in een der zalen van café-restaurant Brinkman aan de Groote Markt wordt gehouden. Hbld. Het Internationale Landbouwcongres is ln een plechtige vergadering die gistermid dag te 4 uur is gehouden ln de Ridderzaal, waar het Donderdag j.l. in tegenwoordig heid van Prins Bernhard en verscheidene ministers en gezanten is geopend, officieel gesloten De voorzitter, Markies de Vogué, herin nerde er aan, dat door de jongste statu tenwijziging het karakter van de C.I.A. ge wijzigd is. Was ze aanvankelijk een com missie, belast met de voorbereiding van elk volgend internationaal landbouwcongres, in de laatste jaren is ze een soort federatie van belangrijke landbouworganisaties ge worden. Daarom heeft het bureau gister morgen voorgesteld de naam Commission Internationale d'Agriculture te wijzigen in Confêdération Internationale d'Agriculture Vervolgens noodigde de voorzitter de voorzitters der verschillende secties uit, de aoor deze secties aangenomen resoluties in te dienen met een korte toelichting over deze wijze, waarop in de secties de eind- resoluties tot stand zijn gekomen. Mr. H. van Haastert deelde in zijn kwa liteit van voorzitter der eerste sectie, die het meest algemeene karakter droeg en dan ook als de belangrijkste sectie beschouwd kan worden, mede, dat de resolutie over de internationale botermarkt met veel moeite en na langdurige discussies tot stand is gekomen. In deze resolutie zijn o.a. ver schillende door den Nederlandschen afge vaardigde J. A. Geluk, secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond voorgestelde wijzigingen opgenomen. De resolutie, zooals zij thans was inge diend en aangenomen, constatertt dat boter een der voornaamste landbouwproducten is en dat het catastrofale prijspeil sedert 1932 op de internationale botermarkt een der voornaamste oorzaken is van de interna tionale agrarische crisis, terwijl de prijsda ling op de botermarkt veroorzaakt wordt door de wereldcrisis doch vooral door de toeneming van de botersurrogaten, die de ontwikkeling van het boterverbruik rem men. dat noodig is om de boterproductie op te nemen, alsmede door de ongeordende voorziening van de voornaamste markten door de exportlanden. Ten einde de boter markt te rationaliseeren beveelt, het con- gies den regeeringen de volgende maatre gelen tot vergrooting van het boterverbruik aan: Verbetering van de kwaliteit en stan daardiseering van de productie van boter. Voorlichting van de verbruikers (om trent de grootcre voedingswaarde van boter in vergelijking tot andere vetten). Het verzoek aan staatsinstellingen of door den staat gesubsidieerde instellingen om voornamelijk boter te gebrqiken. Bemoeilijking van het gebruik van plant aardige vetten en margarine door bakkers, confiseurs, restaurants, enz. te verplichten, duidelijk het gebruik daarvan kenbaar te maken, belemmering van den import en heffing van een fiscaal recht op deze voe dingsmiddelen of de grondstoffen ervoor, eventueel een verbod voor bepaalde le vensmiddelenindustrieën om margarine te gebruiker- Wettelijke bescherming van het woord ..boter" door verbod van het gebruik van dit woord voor alle stoffen, die niet geheel uit melk zijn bereid. Verbod van het kleuren van margarine om deze het aanzien van boter te geven. Verbod om in de reclame voor margarine uitdrukkingen, afbeeldingen of andere middelen te gebruiken. die den indruk wekken dat men met een zuivelproduct te doen heeft. Verbod van het verkoopen van melanges van boter en margarine. Bevording van den afzet van versche of gekoelde boter, in het bijzonder ook aan werkloozer.. Toekenning van ruime subsidies voor de rationaliseering van de boterproductie. Alle verdere middelen om den kostprijs van boter te verlagen. Het congres verzoekt de regecringen en de landbouwcorporaties in de verschillende landen voorts, mede te werken aan het tot standkomen van overeenkomsten tusschen ce boterproduceerende landen, ten einde groote prijsschommelingen te vermijden en schadelijke concurrentie uit te schakelen, waartoe o.a. wordt aanbevolen de publi catie van een periodieke statistiek over productie, voorraden en verbruik, aanpas sing van de productie in de groote overzee- sche productiegebieden aan de behoeften in de groote afzetcentra. terwijl tenslotte de internationale landbouwcommissie (C.I.A.) wordt uitgenoodigd. in samenwer king met de internationale zuivelfederatie een speciale boterconferentie voor te berei den ter bespreking van de aan de orde ge stelde problemen. Ten besluite van het internationale landbouwcongres verzamelden ongeveer 400 deelnemers zich gisteravond aan een slotbanket, dat in het Kurhaus in Scheve- ningen gehouden werd. Tot de aanwezi gen behoorden ook de minister van land bouw en visscherij. mr. dr. Deckers, de minister van handel, nijverheid en scheep vaart. prof. dr. ir. Gelissen, de commissa ris der koningin in de provincie Zuid- Holland. jhr. van Kamebeek en de bur gemeester van 's-Gravenhage. mr. de Monchy. AMBTENAREN BIJ DE RADEN VAN ARBEID. Algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van den heer G. K. Vos uit Voorburg, is te Arnhem de 18e algemeene vergadering gehouden van den Alg. Bond van ambtenaren bij de Raden van Arbeid. Vertegenwoordigd waren alle afdeelin- gen. Bij monde van den voorzitter is de heer C. J. Peereboom, secretaris van den bond, in verband met zijn 15-jarig lidmaatschap van het hoofdbestuur onder aanbieding van geschenken gehuldigd. In de pauze hebben de afgevaardigden per extra-trams een door de afdeeling Arn hem georganiseerden tocht naar de Wes- terbouwing ondernomen. In het hoofdbestuur werden herkozen de heeren C. J. Peereboom en W. de Jong (Amsterdam i, J. Chr. v. d. Berg (Den Haag) en H. Boerhave (Zwolle). Als plaats voor de volgende algemeene vergadering ls Lelden aangewezen. KOLENEL THOMSON HERDACHT. De burgemeester van Amsterdam ontving dezer dagen een telegram van zijn ambt genoot van Durazzo, waarin deze mededeel de, dat de bevolking van die stad bij het ter eere van wijlen kolonel Tomson opge richte gedenkteeken is samengekomen op 15 dezer, den dag, waarop voor 23 jaar ..deze dappere zoon van Nederland", gelijk het telegram luidt, is gestorven. Deze sa menkomst beteekende tevens een hulde aan ons land. De burgemeester heeft dit telegram met een dankbrief beantwoord. VOEDSELVOORZIENING DER WERELDJAMBOREE. De voedselvoorziening van de 25000 jon gens, die van einde Juli tot half Augustus een stad op zichzelf gaan vormen op de wereldjamboree te Vogelenzang, vormt een vraagstuk op zichzelf. Men heeft een hoofdverdeeling gemaakt door tweeërlei menu's in te stellen, een z.g. Engelsch menu en een z.g. Hollandsch menu. De onderbrenging van de vele verschil lende landaarden bij deze menu's kan na tuurlijk niet zonder meer gebeuren, maar moet met de diverse landelijke vereenigin- gen definitief worden vastgesteld. Bij deze menu's is met de specifieke voedingswijze, die in Engeland gewoonte is, gerekend te genover die, welke de Hollandsche land aard eigen is. Zoo vinden de Engelsche jongens voor hun ontbijt naast de meel spijzen afwisselend een vischspijs. Het Hol landsche menu bevat een echt Hollandsch ontbijt met kaas, appelstroop en koek. De geheele voorziening van kruideniers waren, inclusief kaas en de versche vleesch waren, is opgedragen aan Simon de Wit, welk bedrijf'er zich geheel op Instelt, om een vlotte voorziening, juist met het oog op de duurzame ën 'minder duurzame le vensmiddelen, te heipen bevorderen. Meel- en grutterswaren, jams. stroopen, enz., ko men in afzonderlijke kisten vanaf het cen trale magazijn te Zaandam, dagelijks naar het Jamboreeterrein, terwijl voor de be derfelijke artikelen de levering aan de jon gens geschiedt via een centrale tent, op het terrein te Vogelenzang, alwaar de vleeschwaren dagelijks versch gesneden worden en ook dagelijks versch worden aangevoerd. Met het oog op het warme jaargetijde zullen kaas, boter en vet eveneens via deze Centrale aan de jongens worden verstrekt. Aangezien het de bedoeling van de Jam boreeleiding is. dat de jongens in groepen van 40 man hun voedselbereiding verzor gen, dienen alle levensmiddelen in poi-ties voor 40 man te worden gereedgerfiaakt. hetwelk weer met zich brengt dagelijks.600 kisten kruidenierswaren vanuit Zaandam naar de Jamboree, en dagelijks 600 porties vleeschwaren, kaas, vet en boter van uit de Centrale. TEMPELBOUW ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP. Men meldt ons: Het hoofdkwartier van het Rozekruisers Genootschap te Haarlem heeft door de steeds toenemende uitbreiding van zijn werkzaamheden en de wekelijks stijgende belangstelling, zich genoodzaakt gezien de nog onlangs verbouwde accomodatie aan zienlijk uit te breiden. In het nijpende ge brek aan ruimte zal worden voorzien door den reeds in uitvoering genomen zijnden tempelbouw op de achter het hoofdkwar tier liggende gronden, terwijl dan de vrij gekomen ruimte geheel zal worden aan gewend voor kantoren en vergaderzalen. De tempelbouw wordt uitgevoerd volgens geheel nieuwe opvattingen onder leiding van den heer W. Retera, architect te 's-Gravenhage. Naast deze wordende tem pel bezit het Nederlandsche Rozekruisser Genootschap in ons land reeds vijf kleinere tempels, waarvan de nieuwste, die te Utrecht, dezer dagen in gebruik zal wor den genomen. Ook in Ned. Indlë, n.l. te Soerabaia en Malang zijn kapellen van het Genootschap gevestigd. Tegelijkertijd met dezen tempelbouw zal, door bijtrekking van een naastgelegen pan'd, overgegaan worden tot uitbreiding van den boekhandel en uitgeverij en het jeugdsecretariaat. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR LIJKBEZORGING. Het Centraal genootschap voor lijkbe zorging hield in Hilversum z'n tweede al gemeene ledenvergadering. De vooi'zitter maakte in zijn openings woord melding van het voortdurend stij gen van het aantal leden. Op dit oogenblik omvat het genootschap reeds een half millioen Nederlanders. Op deze vergadering werden de jaarver slagen besproken en goedgekeurd. Beslo ten werd een actiefonds in te stellen, ten einde de oprichting van nieuwe vereeni- gingen te vergemakkelijken. Een request werd aan den minister van justitie verzonden, waarin gewezen werd op de gevaren welke het publiek bedreigen door de werkzaamheden van z.g. „verzeke- ringsmaatschappüen" welke de kosten van een begrafenis uitkeeren in natura. Mr -'te. 'I.'IÓ/ i .is' De fraaie plaquette, die aan de deelnemers aan het diner, dat gisteren ter gelegenheid van het 50ste Badseizoen van het „Huis ter Duin" werd aangericht, overhandigd is. De burgemeester van Noordwijk, de heer J. B. V. M. J, van de Mortel ontving hiervan een afslag in zilver. Het Hotel „Huis ter Duin" te Noordwijk Zee. dat dit Jaar ziln gouden jubileum herdenkt gelijk gemeld heeft op Dlechtige wiize. dit voor de geheele bad plaats. zoo gewichtige feit herdacht. De afgeloopen dagen hebben zich geken merkt door verschillende feiten, die aan toonden. hoe vrijwel alle kringen meeleven met deze gebeurtenis en hoe nauw alle be langhebbenden bij de badplaats aan dit grootste hotel van de geheele Noordzee kust verbonden waren en nóg zijn. In de allereerste plaats noodigde het, voor zoo ver mogelijk, bijna voltallige personeel de Dii'ectie in de met ontelbare bloemstuk ken versierde hall van het Grandhotel, de z.g. Noord-vleugel, om bii monde van den heer C. H. Polm een bronzen borstbeeld van den stichter, den heer Heinrich Tappenbeck Sr.. aan te bieden. Het fraaie beeld werd onthuld door het oudste 11(1 der aanwezige familie en dochter van den stichter, mevr. H. Leonhardt-Tappenbeck. De heer W. Tappenbeck. een der huidige directeuren, aanvaardde dit buitengewoon gewaardeerde en passende geschenk en noodigde het personeel uit voor een geza- menlijken maaltijd en feestavond in het Casino te houden op hedenavond Nauwelijks was deze plechtigheid beëin digd of de directie werd door de gasten in de conversatiezaal eenoodigd waar door jonkvrouwe van den Brandeler-Wyers, dochter van een der oudst-aanwezige gasten mevr. Wyers van Dooren, die ruim 25 jaar lang iederen zomer in het .Huis ter Duin" vertoefde, namens alle gasten een drietal, ruim 300 jaar oude, tabakspotten aanbood. Deze kostbare stukken werden destijds vervaardigd door ..De Drie Klokken" te Delft. Zij gingen vergezeld van een keurig album vermeldende de handteekeningen der schenkers. Ook dit geschenk werd na mens de directie door den heer W. Tappen beck gaarne aanvaard. Tegen zes uur gistermiddag verzamelde zich een aantal genoodigden tot een feest maaltijd. notabelen en autoriteiten der ge meente Noordwijk Wij merkten o.a op het voltallige dage- liiksch bestuur der gemeente, de bestuurs leden van V V. Noordwijk Vooruit", als mede die harer afdeeling voor hotel en pensionhouders en de reclame-commissie voor de badplaats, de raad van beheer van de N V. „Zeebad Noordwijk". de Noordwijk- sche Sportvereeniging de Duinexploitatie- Mii. „De Toekomst", alsmede vele vooraan staande personen, die in bovengenoemde instellingen in vroeger jaren zitting had den of zich in het bijzonder voor den op bloei der badplaats verdienstelijk hebben aema De heer W. Tappenbeck heette allen har_ teliik welkom en memoreerde, hoe door de jaren heen de belangen van ..Huis ter Duin" zeer nauw samen gingen met die der badplaats: hoe Noordwijk als onbeduidend visschersdorpje uitgroeide tot een badplaats van internationale beteekenis, terwi.il in gelijken tred het H t D. van klein hotelletje zich tot Neêrlands grootste hotelbedrijf ontwikkelde. Spr. overhandigde vervolgens alle aan wezigen een album. Illustratief weergevend de geschiedenis der afgeloopen 50 jaren van de badplaats en van het H. t. D., benevens een fraaie bronzen legpenning, waarin ge graveerd een aanblik op het strand, histo risch en symbolisch tot een aardig geheel verwerkt. Den burgemeester werd deze plaquette in zilver aangeboden. Het gezelschap begaf zich. na gebruik te hebben gemaakt van de gelegenheid de directie te complimenteeren en na eenige ververschtngen gebruikt te hebben, ter tafel. De heer R. Tappenbeck verzocht de aan wezigen een dronk te willen wilden aan H.M. de Koningin, waaraan door allen ge volg werd gegeven en waarop men spontaan het Wilhelmus aanhief. Als eerste spreker verkreeg hierop de burgemeester van Noordwijk. de heer J. B. V. M. J van de Mortel, het woord, die woorden van dank en erkentelijkheid richtte tot de eastheeren. De reden hiertoe, aldus sor heeft een diepere oorzaak, n.l. het 50- iarig bestaan. Dit is voor onze badplaats een feit van geweldige beteekenis. waarvoor spr. zijn bijzondere gelukwenschen wil aanbie den Vóór alles wil spr. naar voren brengen, dat de familie Tappenbeck door de Jaren heen niet altijd gekeken heeft naar de zuiver commercieele doeleinden, doch steeds een open oog heeft gehad voor den bloei van de badplaats. Spr. hoopte, dat men ook in de toekomst steeds de handen in één zal slaan om eens gezind te strijden, opdat Noordwijk als badplaats, niet slechts zal blijven wat zij is. doch zich steeds zal mogen verbeteren, waarbij men zich het grootsche werk van de familie Tappenbeck ten voorbeeld kan stellen, tot bloei van de badplaats. Met een dronk en een „driewerf hoera" od de fam. Tappenbeck besloot de burge meester zijn rede. Vervolgens werd nog door vele sprekers gespeecht, waarna de heer R. Tappenbeck dankte voor de vele warme en welgemeende woorden. De heer Tappenbeck wees er ver volgens op, dat men de tafels niet wille keurig. doch opzettelijk in de richting Oost. west had geplaatst. Nu had een ieder het vrije uitzicht op de zee die allen zoo nauw samenbindt. Spr. besloot met de leuze „We txy to do our best!" Een warm applaus viel den heer Tappen beck ten deel. waarna men nog geruimen tiid gezellig bijeen bleef De drie aftredende bestuursleden, de heeren Allebrandi, Bonsema en Kollen werden bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door het af treden van den heer T. C. R. Smit werd voorzien door de benoeming van den voor zitter der Groningsche vereeniging, n.l. den heer P. F. Broekman. Als vergaderplaats voor het jaar 1938 werd Utrecht aangewezen. EX-KEIZER TEN PALEIZE SOESTDIJK. Gistermiddag heeft de ex-keizer van Duitschland, Wilhelm II, een bezoek ge bracht aan het Paleis Soestdijk. Te half vijf arriveerde hij van zijn bui ten te Doorn, aan het Paleis, waar hij op het bordes werd verwelkomd door 't Prin selijk Paar en de moeder van Prins Bern hard. prinses Armgard. Om kwart voor zes is ex-keizer Wilhelm wederom per auto naar Doorn vertrokken. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is benoemd tot directeur van de strafgevangenis te Alkmaar, A. W. J. Ente, adjunct-directeur bij de strafgevan genis te Groningen. Bij K. B. is benoemd tot commissaris van politie te Breda, A. C de Bruyn. thans hoofdinspecteur van politie te Tilburg. Als de wisscher stuk is. NOODLOTTIG VERKEERSONGEVAL. SOERABAJA. 21 Juni (Aneta/A.N.P.l. Gisteravond om zes uur is de korporaal machinist P. Dijkman op den Colomboweg tegen een boom gereden. Hij werd op slag gedood.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9