ELTAXBUS SCHOOLREISJES LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 22 Juni 1937 HISTORISCHE FIGUREN. LUCHTVAART /ftJEEP/ rJUMIN DUITSCHLAND REDE VAN GOEBBELS. De Kerkstrijd. Rijksminister Goebbels heeft in het Olympische stadion te Berlijn ter gelegen heid van een zonnewendefeestelijkheid een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide. dat in deze plechtigheid een oud gebruik weer opleeft. Het is geen hei- densch gebruik, want het nationaal-socia- lisme heeft niet de eerzucht door soortge lijke plechtigheden een nieuwen godsdienst te stichten. Kerken zijn er in Duitschland al genoeg, misschien wel te veel. Wel wil men het volk leeren eerbied te hebben voor zijn verleden. Wat het standpunt van het nationaal- 6ocialisme tegenover de kerken betreft, verklaarde Goebbels o.m.: „Wij wiilen geen twist met de kerken. Wy willen ze slechts beperken tot haar eigen gebied. Niemand belet de predikanten Gods Woord te pre diken, maar het nationaal socialistische rijk zal niet toelaten, dat de politieke gees- telykheid in Duitschland het buitenland als handlanger oproept om tweespalt in ons volk te brengen." Voorts sprak Goebbels over het gebeurde met de „Leipzig". Duitschland heeft in de zen den wettigen weg bewandeld en ver wacht thans ook, dat de niet-inmengings- commissie zich er niet toe bepaalt een sub commissie te benoemen, welke zal moeten nagaan of er wel iets gebeurd is. Men moet de roode-provocaties afweren. Het Duitsch land van heden is een wereldmacht en wil ook als zoodanig behandeld worden. Het wenscht niets liever dan den vrede en dien dient men het beste door de verstoor ders 'van den vrede tot de orde te roepen. De oppositioneele Evangelische Kerk heeft een lUst gepubliceerd met de namen harer predikanten en functionarissen, die gearresteerd of uit hun parochies verban nen zijn of tegen wie een spreekverbod is uitgevaardigd. Deze lyst is naar alle paro chies verzonden. Op 19 en 20 dezer zün 28 predikanten of leden van de kerk gearresteerd: de laatste 10 dagen 13. 4 bevinden zich in preven tieve hechtenis of in concentratiekampen. Sommigen reeds sedert December 1936. Hoewel ten aanzien van de kerkelijke verkiezingen niets definitiefs bekend is. ge looft men in kerkelijke kringen, dat zij 27 dezer zullen worden gehouden. Men ver klaart, dat den kiezers waarschijnlijk al leen vragen zullen worden gesteld als: ..Wenscht gij de unificatie van de Duitsche Evangelische Kerk onder de regeering en de beëindiging van den kerkstrijd?" ENGELAND Fascisten-demonstratie verboden- - Radio rede van den Britschen onder-koning. Met het oog op het ernstige gevaar van ordeverstoringen tengevolge van den voor genomen marsch van fascisten door de Joodsche wijken van Londen, heeft de mi nister van binnenlandsche zaken de politie gemachtigd gebruik te maken van de wet van 1936 en politieke optochten te verbie den in deze gebieden voor den tyd van zes weken. In een gisteren t*e Simla uitgesproken radiorede heeft Lord Linlithgow, de nieuwe onderkoning van Indië, gezegd, dat de be staande moeilykheden hem niet van dien aard leken dat er geen oplossing voor te vinden zou zijn, vooropgesteld, dat bij de Congrësparty en by haar tegenstander de goede wil om tot een oplossing te komen aanwezig geacht mocht worden. Ook wat de constitutioneele moeilykheden met de regeeringsvormen in de zes provincies waar het Congres de meerderheid bezit, betreft meende spr. dat deze moeilykheden meer waren ontsproten uit misverstanden of ver keerde opvattingen dan wel uit verschillen over de zaak van de constitutie zelf. In geen geval mocht de zaak van de hervorming van de Brftsch-Indische grondwet zooals zy dooi de vorig jaar aangenomen regeling haar be slag had gekregen door deze moeilykheden uitgesteld of op de lange baan geschoven worden.Ten slotte deed de onder-koning een beroep op alle partyen en meeningen om te overwegen wat hen in het belang van Indië verbindt en niet wat hen scheidt. TSJECHO-SLOWAKIJE Hodza tevreden Duitsche ballon tot landen gedwongen. Bij zyn terugkeer te Praag uit Boekarest verklaarde Hodza aan enkele buitenland- sche journalisten zeer tevreden te zijn over de resultaten van zyn besprekingen met de leiders van de Kleine Entente. Al zyn hoop was vervuld. Inzake de methode van eco nomische samenwerking was een overeen komst gesloten; dit plan is noch Fransch, noch Duitsch. noch Italiaansch, doch heeft zuiver betrekking op de Donaustaten. Naar de bladen melden, hebben Tsjecho- Slowaaksche vliegtuigen den Duitschen ballon „Chemnitz 10" in de nabijheid van Praag gedwongen te landen. De ballon was bemand met twee personen, die bij hun veihoor mededeelden, dat zij aan een wed vlucht van Brussel uit deelnamen (den Gordon Bennettwedstrijd). JAPAN. Er zullen parlementaire onderministers komen. In de gisteren gehouden kabinetszitting werd definitief bepaald, dat parlementaire onderministers zullen worden benoemd: in het geheel vier en twintig. De minister president zal de benoemingen doen. Vol gens de bladen zullen de onderministers vooral worden gerecruteerd uit de meer derheidspartijen. CHINA Strenge straffen. De regeering te Nanking heeft een wet gemaakt waarbij de doodstraf wordt ge steld op het stelen of vernielen van tele foondraad of van andere materialen, in gebruik bij de verkeersmiddelen. Daders zullen voor een krijgsraad worden ge bracht. Reeds een doodvonnis is ten uit voer gebracht. 4556 (Ingez. Med.) TURKIJE Consolidcering van den binnenlandschen toestand. De president der republiek heeft mede gedeeld. dat de toestand in de Oostelyke villajets binnen een maand normaal zal zyn. dank zy hel door het leger verrichte werk. De opstandige beweging is dood- geloopen. De leider der revolte Seit Riza zoekt thans naar een mogelykheid zich te on derwerpen. Een vliegster, die de huizen der opstandelingen in Dersim heeft gebom bardeerd. zal weldra het militaire vlieg brevet krijgen met den rang van luite nant. Zy is de eerste vrouwelyke militaire piloot ter wereld. RUSLAND Nieuwe beschuldigingen. De „Pravda" bericht, dat Kasimir Benek, volkscommissaris van landbouw van Wit- Rusland in het partycongres van deze re publiek een volksvyand is genoemd. Het blad „Rabotchi" dat te Minsk ver- schynt, voegde hieraan toe. dat ook de volkscommissaris van onderwys Anami Diakof werd aangeklaagd. Dit blad bericht verder, dat Tsjerviakof. oud-president van het centraal uitvoerend comité, die naar verluidde, om famllieredenen zelfmoord heeft gepleegd, voor het congres eveneens werd aangeklaagd: hy zou hebben samen gewerkt met generaal Uborewitsj, die te zamen met Toeschatsjewski werd terecht gesteld. Voor het congres werd bovendien een groot aantal ambtenaren beschuldigd van separatistische actie. Trotskl'isme en sabotage, welke ten doel had het indus- trieele plan voor Wit Rusland in 1937 te doen mislukken. Zoo zou Wladimlrskl, oud- directeur van de spoorwegen verscheidene ongelukken hebben georganiseerd, vooral tegen troepentransporten. De directeur van de houttrust Rosin zou fabrieken hebben verbrand en de directeur van het vervoer op de rivieren, Golovanif zou dit vervoer hebben doen verlammen. In totaal wer den veertien directeuren en zestien onder directeuren ontmaskerd als contra-revolu- tionnalren. Verder wordt uit Moskou ver nomen. dat mevrouw Ziumbilova, commis saris van de sociale verzekeringen in de Klim. en eenige anderen zijn gearresteerd, omdat zij 413 duizend roebel van de staats gelden hebben verduisterd. VEREENIGDE STATEN De stakingen. Door de ondernemers in de staalindus trie is aangekondigd, dat vandaag sommige fabrieken in Youngstown zullen worden heropend. De leiders van het comité van John Lewis hebben een telegram doen toekomen aan president Roosevelt, waarin zy hem bezweren, „in den naam van God" een einde te maken aan de heropening van vier fabrieken der Republic Steel, der Youngstown Tube Sheet Cy. en der Beth lehem Steel Corporation. .Elke poging tot heropening aldus het telegram zou automatisch leiden tot vreeselijke gewelddadigheden en bloedver gieten". President Roosevelt heeft verzocht niet tot heropening over te gaan en dit verzoek zal worden ingewilligd. 4500 man der na tionale garde zyn te Youngstown gearri veerd. De eerste conferentie der leden van de Rijksarbitragecommissie met de directies der verschillende staalfabrieken is ver daagd nadat de directies beslist geweigerd hadden te onderhandelen over een schrlf- telyke of mondelinge overeenkomst met John Lewis. Men verklaarde, dat de werk gevers de onderhandelingen niet zouden voortzetten. Een goed idee voor Televisie. VLIEGTUIG MET ZES INZITTENDEN ZOEK. Vijf vliegtuigen zyn gisteren opgestegen om in het Zuid-Oostelyk deel van Costa Rica nasporing te doen naar een toestel, dat sinds Zondag vermist wordt en aan boord waarvan zich zes personen moeten bevinden. DE RUSSISCHE VLIEGERS IN AMERIKA. De drie sovjet-Russische vliegers hebben hun toestel te Vancouver laten staan en zich aan boord begeven van een door hen gecharterd vliegtuig, waarmede zy een tocht door de Vereenlgde Staten zullen maken, zy zyn op weg naar San Francisco. DE ORSINI-BOM. Den 14en Januari 1858 het was een Donderdag zou er te Parys in de Opera eene buitengewone voorstelling gegeven, worden, die de èer zou hebben der tegen woordigheid vgn keizer Napoleon III en keizerin Eugenie. Het was nog niet het ope ragebouw, dat er thans is en dat eerst vol tooid werd kort vóór den Fransch-Duit- sehen oorlog van 1870'71. „Hy komt er niet in! Hij zal er geen voet zetten!" had de in het begin van 1870 steeds ontevrede- dener wordende republikeinsche oppositie herhaaldeiyk beweerd. „Hy", dat was Napo leon III en de oppositie bedoelde met. haar bedreiging, dat vóór de voltooiing van het gebouw het keizerryk zou zijn gevallen onder den drang der opstuwende tegen standers. Inderdaad: „Hy" kwam er niet in. ..Hy" zette er geen voet. Doch een andere dan de republikeinsche party, een buitenlandsche macht, zou den grooten stoot geven, die een eind maakte aan de regeering van een vorst aan wiens bestyging van den troon zoo be- denkeiyke herinneringen waren verbonden. De oorlog met Duitschland wierp den keizer om: de politieke partyen deden de rest van zyn dynastie en streken den naam van het tweede keizerryk uit in de annalen van Frankryk van het jaar 1870. Dat geschiedde den 4en September, toen de derde Fransche Republiek werd uitgeroepen. De keizer, die na zyn briefje „a Monsieur mon Cousin", „aan Mynheer myn Neef", zyn degen aan de voeten van koning Wilhelm had moeten leggen, zat toen reeds als gevangene van de Duitschers op het slot „Wilhelmshöhe" by Cassel. Aan den datum van het uitroepen der derde Republiek herinnert te Parys de „rue du 4 Septembre". Hy kwam er niet in, in het groote Opera gebouw, waarvan de gekroonde bedekking der groote zaal opryst achter den grooten voorgevel met het sierlyke bordes. Toch had de beroemde architect, Garnier, er wel op gerekend, evenals de Napoleontische party. Maar Garnier had ook gedacht aan de sterk verminderde populairiteit van den keizer zoodat hy een afzonderlyken, zacht glooien- den toegangsweg binnen het emplacement van de opera had aangelegd, beginnende by de rue Auber. Op deze wijze kon de keizer wanneer hy de Opera bezocht, met zyn ry- tuig van de straat af het gebouw binnen- ryden tot vóór de deur van zyn loge. Men kan dien weg, langzaam oploopend: duide- ïyk zien, ter linkerzyde van den hoofdgevel, wanneer men staat recht voor de Opera. Men begrypt, waarom die weg met Ingang en doorgang in het gebouw zelf was ont worpen. Iets van het gevaar werd vermeden, dat het verlaten of bestijgen van het vor- stelyke rytuig op straat en te midden van eene groote menigte vooral by avond kon aanbieden in een tyd, die een geweldige op positie tegen het keizerhjk bestuur deed vermoeden. Maar, op 14 Januari 1858 is de nieuwe Opera er nog niet. De oude stond in de rue Le Peletier. 's avonds wa&_pr een groote be nefiet-voorstelling. Massol. een geliefd zan ger, zou het tooneel vaarwel zeggen. Doch het Parysche publiek moest hem dit besluit vergoeden en hem „zyn rust met waardig heid" mogelyk maken. Napoleon en Eugenie gaven het voorbeeld „Tout Paris", de leidende mondaine kring te Parys, volgde. 't Sloeg acht uur. De souvereinen, verge zeld van generaal Roquet, kwamen aange reden, geëscorteerd door een peleton lan- ciers. Op het oogenblik, dat het rytuig. het tweéde van een drietal uit den hofstoet, de overkapping naderde, deed zich een gewel dige ontploffing hooren, onmiddeliyk ge volgd door een tweede en een derde. Er is een oogenblik van stomme ontzetting', daar op stijgt een woest geschreeuw van angst op, waarin gruweiyk gejammer gehoord wordt. Op de menigte en op de rij tuigen en de bereden begeleiders ploffen allerlei voor werpen neer. Een wolk van gruis dwarrelt even op: paarden steigeren, verliezen het evenwicht, storten neer en hinniken in doodsstrijd. Enkele lanciers worden door hun paarden meegesleurd, die hen dwars door de verschrikte menigte voeren, gewond en afzichterlyk verminkt. De ontploffingen hebben gaslantaarns gedoofd. De duisternis vergroot de ontsteltenis, de verwarring dreigt een catastrophe te worden, maar de bevelvoerende commandant, hoewel gewond, weet orde te scheppen; met eenige man schappen omringt hij het rytuig der souve reinen en brengt het naar den voor dezen gereserveerden ingang. Wanneer er weer licht ontstoken kan worden, is de afschu- welyke uitwerking van de ontploffing eenigszins te overzien. Later blijkt het kei zerlijke rytuig door zes en zeventig projec tielen getroffen te zijn; één paard van de bespanning is gedood, een ander gewond. Er is bloed gespat op den witten mantel van keizerin Eugenie. Een oogenblik dreigt zy flauw te vallen, maar de keizer, die zyn koelbloedigheid niet heeft verloren, zegt haar: „Allons, venez madame. Du calme! On vous regarde," (1) en zy dwingt zich om sterk te zyn. „Wees kalm, mevrouw". Wel mocht zij sterke zenuwen hebben! Honderd zes en vijftig personen zyn getroffen, waaronder KON. NED. STOOMBOOTMIJ. TITUS, 20 Juni van Middl. Zee, laatst R'dam te Amst. COSTA RIOA, 20 Juni v. W. Indië te Amst. VENEZUELA, 20 Juni v. Hamburg te Amst. HEBE, 20 Juni van Kopenhagen te Amst. PLUTO. 21 Juni van Hamburg te Amst. AOHILLES 20 Juni v. Lissabon te Alexandrlë AURORA, 19 Juni van Oran n. Genua. BAARN, 20 Juni van Cristobal n. Curacao. EUTERPE, Amsterdam n. Bordeaux, pass. 20 Juni Dungeness HERMES 20 Juni van Tunis te Piraues. BREDA 21 Juni v. Hamburg te Antweipen ORPHEUS 21 Juni v. Amst. te Kopenhagen AJAX 20 Juni v. Setubal te Calais. /UNO, 21 Juni van Constanza n. Istanboul THESEUS, 21 Juni nam. 3 uur v. Odense naai Stettin. vrouwen en kinderen. Verscheidene hunner sterven aan hun wonden; de plek vóór de Opera geiykt een klein slagveld met al zyn verschrikkingen. De keizer en de keizerin hebben de kracht het gebouw binnen te gaan, zich een oogenblik in hun loge te ver- toonen ten einde het publiek gerust te stel len. Dan keeren zy naar de Tuileriëen terug, waar hun neef, prins Napoleon, en prins M'urat, die op het oogenblik in de comédie frangai'se waren en er het stuk met den nu toepasselyken titel van Alfred de Vigny: Quitte pour la peur (Met den schrik vrij) wilden zien, hen komen begroeten en geluk wenschen met huil redding. zyn redding? Hy zelf, de keizer met den versluierden blik, erkent die, doch vindt die natuurlijk. Hy was nog van dezelfde mee ning als een jaar geleden, toen Jean Pianori een aanslag op hem had gepleegd, zonder hem te treffen. Den dag. daarop volgende antwoordde de keizer op de gelukwenschen. van den Senaat: „Ik dank den Senaat voor de gelukwen schen, die hy zoo juist heeft uitgesproken. Ik vrees niets van de pogingen der moorde naars. Er zijn levens, die de instrumenten zyn van de besluiten der Voorzienigheid. Zoolang Ik myn taak niet heb vervuld, loop ik geen gevaar". De aanslag van den 14en Januari 1858 had plaats gehad en byna onmiddeliyk wer den de schuldigen gegrepen. De ontploffin gen waren het gevolg van een complot om Napoleon uit den weg te ruimen. Een eenigs zins zonderlinge houding van een individu, dat in een restaurant de aandacht op zich vestigde, leidde tot zyn arrestatie. De man bekende alles en doordat hy ook de namen zijner medeplichtigen noemde, waren eenige uren na den aanslag de schuldigen in ver zekerde bewaring; Orslnl, die den valschen naam van Allsop had aangenomen, Rudio, Pieri en Gomez. Ruim een maand later kwam hun zaak voor de Cour d'Asslses van het Selne-depar- tement. Het eindigde met de veroordeeling der eerste drie ter dood en van den laatste tot levenslange dwangarbeid. Uit zyn gevangenis schreef Orsinl een brief aan den keizer, waarin hy dezen be schuldigde. de ontwakende vryheid van zyn land Italië te hebben gedood en een poging waagt om dat Italië te hulp te ko men, voor welks onafhankelykheld hy alle gevaren trotseert en den dood zal onder gaan, die hem als een weldaad toeschynt. Onder de mooie zinnen, waarin hy zyn mis daad wikkelt en onzichtbaar wenscht te maken, lezen we deze: „Van uwen wil hangt het welzyn of het ongeluk van myn land af, het leven of de dood van eene natie, aan welke Europa voor een groot deel zyn.bescha ving dankt. En daarvoor komt myn bede tot U. Uit de diepte van mOn cachot-waag ik het, haar tot Uwe Maje steit te richten, niet wanhopende, dat myn zwakke stem tot U zal doorklinken Ik bezweer Uwe Majesteit aan myn vaderland de onafhankeiykheld terug te geven, welke zyn kinderen in 1849 hebben verloren door de schuld van Frankryk zelf." Het voorgaande is de geschiedenis van wat rqtm meestal noemt „de Orsinl-bom". Orslnl besteeg het schavot met den kreet: „Leve Italië!; Leve Frankryk!" De politiek was er niet vreemd aan, zoodat Napoleon er van profiteerde om met zware hand de democratische partij te treffen. Tweedui zend verdachte personen werden gevangen genomen, ruim vierhonderd naar Afrika ge- getransporteerd. Hy kon het nog doen, de Fransche heer- scher. Zijn ster was nog stygende. Luid werd hy toegejuicht, toen hy eenigen tyd later de zitting der Kamers opende en in een gezwollen toespraak het betreurde, dat de aanslag, bedoeld om één te treffen, zoo veel .slachtoffers had gemaakt. Hy herin nerde er aan, dat noch de partij, die Cesar had getroffen, noch die, welke den dood van Hendrik IV bewerkte, van haar misdaad gouden vruchten plukten. „God, zoo zeide hy. laat soms den dood van den rechtvaardige toe, doch hy duldt nimmer den triomf van de mis daad. De tegen my gerichte pogingen kunnen noch myn rust voor het tegen woordige, noch myn vertrouwen in de toekomst schokken. Zoo ik leef, leeft het Keizerrijk met my, en, zoo ik val, zou het Keizerrijk nogbevestigd en verdedigd worden door mijn dood, want de verontwaardiging van het volk en het leger zou een nieuwe steun zyn voor den troon van myn kind." Wie het treurig einde kent van het Tweede Keizerryk, zal droevig glimlachen. En voor Napoleon III zou hy het beter vinden, in dien hy' door een Orisini-bom ware getrof fen geworden en aldus bespaard geworden voor wat hem ruim twaalf jaar later na een tyd van uiteriyken glans zou worden be schoren: te sterven in den vreemde als een balling, ondergegaan zonder roem en bela den met de minachting van een groot deels zyns volks. En voor Frankryk zou een ander ver loop van de misdaad van 14 Januari 1858 wellicht de bevrijding zyn geweest van de treurige catastrophe, waarin de regeering van Napoleon III in 1870 ten onder ging. A. J. BOTHENIUS BROUWER. ij „Kom. wees kalm. Mevrouw. Er wordt op u gelet." STUYVESANT, uitr., pass. 20 Juni Oues- TIBERIUS, 22 Juni van Middell, Zee laatst Rotterdam te Amsterdam. GANYMEDES, 21 Juni van Middell. Zee te Amsterdam. ACHILLES, 21 Juni van Alexandrlë naar Jaffa. AGAMEMNON, uitreis, 21 Juni te San Do mingo. ASTREA, arr. 18 Juni te Curacao. ATLAS, 16 Juni van Curacao n. Maracaibo. BARALT, arr. 15 Juni te Curagao. BERENICE, 21 Juni van Bari n. Livorno. CALYPSO, 21 Juni van Malta n. Klmassl. FAUNA, Middell. Zee n. Amst., pass. 21 Juni n.m. 2 u. Ouessant. IRENE, arr. 16 Juni te Curagao. MEROPE, 21 Juni van Amst. te Kopenhagen MIDAS, 15 Juni van Curagao n. Haiti. TELAMON, 21 Juni van Tunis te Susa. VULCANUS, 21 Juni n.m. 11 u. van Aarhuus naar Hamburg. MEDE A20 Juni van W.-Indië te N.-York ORESTES, R'dam n. Middell. Zee, pass. 21 Juni Ouessant. DEUCALION, R'dam n. Middell. Zee, pass. 21 Juni Ouessant. TRITON, R'dam naar Middell. Zee, pass. 21 Juni Ouessant, KON. HOLL. LLOYD. MONTFERLAND, thuisreis, 18 Juni van R!» Janeiro. EEMLAND, 20 Juni van Amsterdam te Hamburg. ZAANLAND, ultr., pass. 19 Juni Ouessant. MIJ NEDERLAND TAWALI. uitreis, 19 Juni van Suez. ENGGAINO, uitr., 19 Juni v. Singapore. SOEMBA, 19 Juni v. Batavia n. Amst MOENA, uitreis, 22 Juni van Suez. POELAU TELLO, thuisreis, pass. 20 Juni Gibraltar. KON, PAKE TV. MIJ. SIDAJOE, arr. 18 Juni te Batavia. TASMAN. 18 Juni v. Batavia n. Seychelles. BARENTSZ, 19 Juni v, Tamatave te Bat. MAETSUYGKER, 20 Juni van Batavia n. Sydney. NIEUW ZEELAND, 20 Juni vain Batavia n. Adelaide ROGGEVEEN, 19 Juni van Kohsicihang x>. Kaapstad. NIEUW-HOLLAND, 21 Jul van Adelaide te Sydney. SWARTENHONDT, 20 Juni van Kohsdchang te Kaapstad. HOUTMAN, 21 Juni van Malie n. Sabang, HOLLAND—AMERIKA-UJN. STATENDAM, R'dam n. New York, pass. 20 Juni Lizard. EDAM, 19 Juni v. New York n. R'dam. BOSCHDLJK, thuisreis, 21 Juni te Londen. VOLENDAM, 21 Juni v. R'dam te New-York SPAARNDAM, 21 Juni van New-York te Baltimore. BREEDIJK, uitreis, 21 Juni n.m. van Ant werpen. DELFTDIJK, Pacific Kust n. R'dam, 21 Juni n.m. van Southampton. VEENDAM, 21 Juni n.m. van New-York ta Rotterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. REGGESTROOM, thulsr., 19 Juni te Havre vertrekt 22 Juni naar Hamburg. MAASKERK, 21 Juni van R'dam n. Ham burg. HALCYON LIJN. STAD VLAARDINGEN, 19 Juni van Wa- bana. STAD ARNHEM, 21 Juni van Vlaardlngen te Oxelosund. STAD ZAANDAM, 20 Juni van R'dam te Gothenburg. ROZENBURG, 19 Juni van Les Falaisses. STAD AMSTERDAM, pass. 20 Juni Dunge ness naar Lissabon. FLENSBURG, 21 Juni van Narvik te Vlaar. dingen. VREDENBURG, 21 Juni van Narvik t* Vlaardlngen. STAD MAASSLUIS, 18 Juni van Narvik n. Rotterdam-Vlaardingea STAD DORDRECHT, 21 Juni van Lissabon te Benisal. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALDABI, 20 Juni van B. Aires n. R'dam. ALPHACCA, thuisr.j 20 Juni van Bahia. ALCYONE, uitr:, 21 Juni te Montevideo. JAVA-NEW YORK LIJN TAPANOELI, 21 Juni v.m. 7 uur van Sabang naar New York. MADOERA New York n. Java, 21 Juni van Dakai. BINTANG, Java n. New York, 21 Juni te Banjoewangi. KOTA NOPAN. 20 Juni van New-York te Philadelphia. KOTA RADJA. Java n. New-York, 20 Juni te Belawan. MIJ. OCEAAN. ALCINOUS, A'dam n. Java, pass. 20 Juni Dungeness. POLYPHEMUS, 20 Juni van Glasgow te Swansea. HOLLAND—O. AZIË LIJN. GROOTEKERK, thuisi., 20 Juni V. Dairen GAASTERKERK, uitr., 21 Juni v. Colombo. SEROOSKERK, thuisr., 21 Juni van Genua. ZUIDERKHRK, thuisr., 20 Juni v, Singapore SILVER JAVA-PACIFIC LIJN TOSARI, 1 Juni van Pacific Kust te Bom bay. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN. HOOGKERK, 21 Juni v. Calcutta n. Rot terdam. HOLLAND-AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, 21 Juni van Durban n. Lorenzo Marques. MELISKERK, uitr., pass. 21 Juni Dungeness BOSGHIFONTEIN, uitr., pass. 21 Juni Oues sant. ROTT. LLOYD. IJSELHAVEN, thuisr., pass. 21 Juni Perim SITOEBONDO, thuisr., 21 Juni v. Belawan. BALOERAN, uitr., 28 Juni te Singapore. INDRAPOERA, uitreis, 21 Juni van Lissa bon. BRASTAGI, uitr., pass. 20 Juni Perim. PALEMBANG, uitreis, pass. 21 Juni n.m. 8 uur Gibraltar. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISAROEA, 19 Juni van Batavia te Hong kong. TJINEGARA, 20 Juni van Shanghae te Hongkong. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. OOTMARSUM, 20 Juni van St. Vincent n. Londen. FARMSUM, B. Aires n. St. Vincent, pass. 20 Juni Kaap Frio. MARKEN, 19 Juni van St. Vincent. EMMAPLEIN, R'dam n. Narvik, pass. 19 Juni Udsire. TUVA, pass. 20 Juni n.m. 11 uur Ouessant. ALBIREO, 20 Juni van Londen te Huil. LETO, 19 Juni van Wabana n. R'dam. NIEUWLAND, 21 Juni van R'dam te Gran gemouth. BATAVIER n, 20 Juni van R'dam te Gra- vesend. BATAVIER VII, 21 Juni van R'dam te Middlesbro. GRUTTO, 20 Juni van R'dam te Londen. BUSSUM,. St. Vincent n. Belfast, pass. 31 Juni Madeira. TROMPENBERG. Trangsund n. Amst., pass. 21 Juni Brunsbuttel. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2