STADSNIEUWS Buitenland DINSDAG 22 JUNI 1937 No. 23692 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sfe Jaargang DH nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van -ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 cts. bij maximum aantal woorden rap 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te Ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten^ (voor binnenland f.0.80 per 3 trmdj QuÖ Leitisch Strafrecht. Honden en een hondenterechtstelling. „Ten exempel van andere kwade honden". In de zestiende eeuw was er in de Holland- sbhe steden een groot aantal zwervende, losloopende honden en de stedelijke re geeringen waren genoodzaakt maatrege len te nemen om deze plaag te voorkomen. Zoo vinden we opgeteekend in de Ka meraarsrekeningen van Deventer van 1358, dat een betaling gedaan werd aan „Ghy- sekinus der honrevangher". Het waren meestal stedelijke bedienden aan wie het werk werd opgedragen „honden te slaan", terwijl ook wel de beul als nevenbetrek king daarmede werd belast. De hondensla gers ontvingen evenals de andere stads dienaren van stadswege kleeding, die ge woonlijk half rood, half wit Was. Bij de aanvaarding van hun ambt kregen ze een drinkgeld en bovendien een premie voor elke hondenstaart, die zij inleverden. Niet iedere stad kon zich echter de weelde ver oorloven van een eigen hondenvanger en zpo was er ook een aantal rondreizende personages, die er htm werk van maakten, dan hier, dan daar hun arbeid te ver richten. Zoo had Leiden in 1466 nog geen „hondencreeft", zooals deze ambtenaar wel genoemd werd, maar werd in dat jaar een betaling gedaan aan een rondreizende. Men vindt in de thesauriersrekening een post: „om die menichte vanden honden, die binnen de stede zijn, quyt te worde, soe quam een hondenslager tot Leiden, dair mede dat overgecomen worde dat hy se slaen soude. ende soude hebben vant- stuk groot, die welcke leverde vyftig vel van die hy geslagen hadde." De weelde van een eigen hondenslager kreeg de stad Leiden in het jaar 1521. Claes Arentsz bood zich aan voor „het, slaen van den hond" hij kreeg een uniform en het stadsteeken, opdat een ieder hem mocht herkennen en de Regeering van 's Keizers wegen beval, dat een „ieder zich wachten zoude Claes te misdoen met woor den of werken, endat de kinderen hem niet zouden naloopen". Veertien jaar later werd een zekere Jan du Bom tot opvolger van Claes benoemd. „Alzoe" schrijft de aanstelling „nu ter tyt grote menichte van honden bynnen deser stede zijn, die grote gerufte by dage ende by nachte maicken op ter straeten, in der kereken ende andere hoecken van der stede, onder den weloken veel oude ver sufte honden zijn ende oick grote quade sorchlicke rekels, die zeer periculoes zijn. ende te beduchten is, dat indien hyerinne nyet voersien en worde, veel oude honden rasende zouden moghen worden, daer on- verwinlicke schade of zoude moghen comen, gelyck, God betert, voirtyts wel gebleken is", en om daarin te voorzien kreeg du Bom opdracht alle honden dood te slaan, uitgezonderd windhonden, spinjoelen (pa trijshonden i en andere edele jachthonden. Dit waren de honden, die de gegoede bur gers in dien tijd hielden en waarvoor een zekere welstand vereischt was om ze te mogen houden. Want de keur van 1459 ver meldt reeds, dat wynden, spinjoelen en jachthonden alleen gehouden mogen wor den door poorters, die „ghegoet wezen tot hondert pont payements tsiaers aen ren ten". De losloopende honden van alle an dere poorters waren onverbiddelijk over geleverd aan den hondenslager en zijn codde of knots, welke den hondenslager van stadswege verstrekt werd. In 1605 werd wederom een nieuwe hon dencreeft aangesteld, een zekere Heyman Everts uit Zutfen. In zijn aanstelling wordt nauwkeurig omschreven hoe hij gekleed moet gaan. Hij moet dagelijks dragen „een roexken, geteykent met de leverye of wapen deser stede, twelc hem beneffens de codde van stadswegen entot last van dien zal werden gelevert". Als belooning kreeg hij vier gulden per week, boven de gebroi- kelyfce profyten van de vellen. Zoo zijn de Leidsche honden gedurende meer dan honderd jaar tot groote last der regeering geweest. Aanstellingen van hon denslagers. hondenbelastingen, bepalingen, dat alle honden door hun eigenaars ter dood moesten worden gebracht of dat de eigenaars hun honden steeds binnenshuis moesten houden, niets hielp, de honden plaag hield aan. In het licht van die hon denplaag moet ook gezien worden 't von nis, dat in 1595 tegen een hond is uitge sproken en ook ten uitvoer is gelegd. Het lijkt erg dwaas: een hond ter dood veroor- deelen en dan door den beul te laten te rechtstellen. Maar in den loop der tijden eijn. zulke executies vele malen voorgeko men. Het verhaal gaat, dat Barthélemy Chassenée, een bekend Fransch jurist uit de zestiende eeuw zijn reputatie als pleit bezorger vestigde door zijn verdediging van een aantal ratten, die vcor een kerkelijke rechtbank gedaagd waren, daar zij een korenoogst vernield hadden. De boeren uit den omtrek hadden de ratten gedagvaard, maar dank zij de wei- Sprekendheid van hun advocaat werden zij vrijgesproken! Insecten en knaagdieren, waartegen een proces aanhangig was gemaakt konden niet gevangen genomen worden, maar werden b.v. vervloekt of verbannen. Vooral het varken is dikwijls ter dood veroordeeld wegens ziin misdaden, maar ook paarden, koeien, hopden enz. De leer van het „oog om oog en tand om tand" gold niet alleen tusschen menschen onderling, maar ook tusschen menschen en dieren, tenminste als de menschen de gedupeerden waren. Vermoedelijk ziin in Nederland in vroe ger dagen vijf dieren ter dood gebracht te weten drie stieren en wel te Middelburg, Zwolle en Baardwijk, een koebeest te Arn hem en een hond te Leiden. De Middelburgsche stier is in 1571 ge ëxecuteerd. omdat hij een vrouw op de ho rens had genomen; zijn kop werd te pronk gesteld en ziin vleesch rondgedeeld onder de gevangenen. De Leidsche hond die op zulk een droeve wiize aan zijn einde kwam, droeg den schoonen naam van Provetie. Het beest be hoorde toe aan Jan Jansse van der Poel. Wij laten hieronder een groot gedeelte van dit merkwaardige stuk volgen, waarin ge zegd wordt dat „hii Provetie. zich niet zoude hebben ontzien op Sondag voorlede, wezende den 9e mey 1595 te byten het kind van Jan Jacobsz van der Poel, welk kind was speelende tot ziin oom en hadde een stuk Vlees in ziin hand, en de voorn. Provetie daer na grijpende heeft het voorn, kind gebeeten ende alzo een wonde ge- inflegeerd in de tweede Vinger van de Regterhand gaende door het vel tot aan het Vlees, sodanig dat den bloede de wonde uytliep ende het kind in korte dagen daar na door den schrik, dezer wereld is komen te Overlijden, waarover den Heer Eysser hem Provetie in appreehensie heeft ge nomen blijkende al het zelve bij des ge- vangenens eigen Concessie bii hem buiiten piin en banden van ysere gedaan". Daar zulke zaken in een stad niet behooren voor te komen en bovendien zulk een daad. in het bijzonder ten exempel van andere kwade honden moest worden gestraft, zoo werd de gevangene veroordeeld „omme ge- bragt te werden oo 't pleyn van 's Grave- steyn alhier, alwaar men gewoon is de Boosdoeners te straffen en dat hii. aldaar door den Scherpregter aan de galge tus schen Hemel en aerde zal werden gehan gen. en met de Koorde gestraft, dat er de dood na volgt en dat voorts alle ziine goederen zullen worden verklaard verbeurt te ziin, ten profijte van de Graaffehjkheid ofte tot anderen" Inderdaad vinden we opgeteekend in het Sententieboek, dat de arme Provetie door den Scherpregter is opgehangen en sdat zijn dode Lijf zal werde gesleept op een horde tot op het galge Velt en dat hii aldaer aen de galge zal blijven hangen tot afschrik van alle andere honden en elk tot een exempel" Zoo eindigde het hondenleven van de arme Provetie. maar mogelijk heeft zijn terechtstelling en de te pronkstelling van ziin doode liif andere honden, die dit exempel ter harte genomen hebben, van een executie gered! Mr. J. M. FUCHS Schoorsteenbouwer doodgevallen. Bij werkzaamheden te Leidschendam Hedenochtend heeft te Leidschendam een ernstig ongeluk plaats gehad. De 62-ja- rige sehoorsteen'bouwer O. alhier, die met twee zoons werkzaam was aan een fabrieks schoorsteen van de Coöp. Graanmaalderij „Nooit Gedacht", bevond zich op circa 36 Meter hoogte op een daar geplaatste steiger. Plotseling schoot een der haken, waaraan de steiger hing, los, waardoor deze kantelde en de man neerstortte. Dr. Perquin kon slechts den dood con- stateeren. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huis te Leidschendam overgebracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen In disch Recht: de heeren W. C. G. Uljée (Den Haag) en B. J. W. van Gelder (Schie dam) en voor het candidaatsexamen rech ten de heer J. A. Muilwijk (Rotterdam). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Leidsche Bouwmaatschappij, Zoeterwoud- sche Singel 71, Leiden. Nieuwe penning meester: L. Verkoren, Leiden. „Het Haardenhuis. Jan de Nie en Zonen", Heerengracht 112, Leiden. De vennootschop onder firma, waarvan firmanten waren: J. de Nie Sr.. Joh. de Nie en J. de Nie Jr.. is met ingang van 1 Januari 1937 ontbon den. Een nieuwe vennootschap onder firma is gevormd onder denzelfden naam. Ven- nooten: Joh. de Nie, Leiden en J. de Nie Jr., Leiden (Beperkende bepalingeni. I. Tegelaar, Lammermarkt 29. Leiden Melkslijter. Overleden eigenaar: I. Tege laar, Leiden, d.d. 16 Juni 1937. KON. GENOOTSCHAP ,M. S. G." De eindexamens. Voor het eindexamen der school van het Kon.a Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" zijn geslaagd. Bouwkunde: L. L. Blok, A. H. v. Grol, G. Piket. H. v. d. Vegte. Beschr. meetkunde en perspectief: G. Annokkee, L. L. Blok, D. A. Cornet, J. Mugge, A. H. v. Grol, G. Piket, H. v. d. Vegte. Electrotechniek: J. Annokkee, J. v. Ber- kum, G. Boot. G. Th. Breuring, A. A. Disco, J. Eikerbout. M. C. Engelen. G. G. J. Fleur, H. H. Goddjjn. C. Lanooy. W. v. d. Lelie, J. J. v. Milligen, J. Mioch, J. Mol, H. R. A. Nater, L. M. v. Poeteren, S. P. Robbers, H. J. G. Stieglis. F. Titzir.g, H. Veylbrief, C. Wille, M. v. Zeyl. Wiskunde: M. K. J\ Bon, Th. J. Boot. G. J. v d Burg, J. Cival. D. Daniels, C. v. Eg- mond, J. W. Fakkel, M. W. Galjaard, M. v. Gent, R. P. de Geus, S. v. Haarlem, A. M. v d. Hoeven. J. A. v. d. Horst, C. v. d Klaauw, P. Koeken, J. A. Koevoet. H. J. Kruithof, C. Kuperus, H. F. v. Leeuwen. A. de Mey, A. J. Nicaise. J. de Roo, J. Sloot weg. P. v. d. Steen, W. Verhoogt, A. Ver hoeven, J. M. Vleeskens, J. F. v. d. Voet, M Vogt, F. Wassenaar, E. K. Webben, J. Wouterloot, J. v. d. Wijngaard. B. Zonder van. Tj. Zondervan, J. C. Zijdeveld, H. J. v Langeveld. A. P. Blok, J. Bosboom, H. C Bouter. J. Bron, P. J. J. Duindam. P. v. Dijk. F. v. d. Hulle. W. C. Koreman, M. Krijgsman. T. Meyvogel. H. Stikvoort, A. J. Wesselius, D. v. Woudenberg, P. M. v. d. Tas. DE HAAGBRUG. De werkzaamheden ter verbreeding en verhooging van de Haagbrug nabij het Noordeindsplein zijn thans zoover gevor derd, dat hoogstwaarschijnlijk binnen een maand de damwanden ter weerszijden kunnen worden verwijderd, zoodat het scheepvaartverkeer weer kan passeeren. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft den 18-jarigen D. W. W. aangehouden onder verdenking zich te hebben schuldig gemaakt aan heiig van wol, welke ten nadeele van den opkooper P. werd ontvreemd. Voorts zijn wegens openbare dronken schap aangehouden de 61-jarige kopersla ger P. V. B. alhier en de 56-jarige varens gezel J. W. D.. uit Delft, die in het Alg. Politieblad gesignaleerd stonden tot het ondergaan van respectievelijk 3 weken hechtenis en plaatsing in een rijkswerkin richting gedurende een jaar en tot het be talen van f. 18.— boete subs. 18 dagen hechtenis. ACTIVITEIT DER POSTERIJEN. Om halfivijf gistermiddag kwam het Indlë-vliegtuig „Specht" op Schiphol aan en dank zij de voortvarendheid der poste rijen kon de meegekomen post te Leiden reeds in de bestelling van 6 uur worden opgenomen. Wij zijn overtuigd, dat dit staaltje van activiteit door vele stadge- nooten op hoogen pifjs zal zijn gesteld! AANBESTEDING. Commissarissen der Stedelijke Licht fabrieken hebben gistermiddag aanbe steed het bouwen van een transformator buisje in de van der Duynstraat alhier. Er was als volgt ingeschreven: B. C. Strijk. Leiden, f. 1490: H. van Dil len. Zoeterwoude, f. 1385; J. Warnaar, Den Haag, f. 1320: J. Meijers, Oegstgeest, f. 1293; I. Th. Cornet. Leiden, f. 1090. De gunning is aangehouden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Von Neurath niet naar Londen. Geslaagd voor het examen boekhou den en aanverwante vakken, afgenomen door de Ver. v. Leeraren in het Boekhou den. de heeren A. van Gessel, J. A. M. van Heeringen en S. Naber, alhier en P. van Straalen, Sassenheim. allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, Kamerlingh Onnes- laan 15, alhier. Naar wij vernemen is de Spiritische Bibliotheek, welke in het NutsgebouTv. onder toezicht van het Spiritisch Genoot schap alhier, boeken uitleende op spiritisch en occult gebied, omgezet in een stichting. Volgens de bij notaris v. Mourik Broek man te 's Gravenhage gepasseerde nota- rieele acte zal de naam thans luiden „De Stichting Spiritische Bibliotheek". De uit leenbibliotheek blijft openbaar. Geslaagd voor het examen boekhou den, handelsrekenen en handelsrecht, af genomen door de Ver. v. Leeraren in het Ecekhouden te Amsterdam, de heer W. H. M. van Ommen alhier, leerling van den heer J. A. Christiaanse. Onze stadgenoot de heer K. Wirtz slaagde te Den Haag voor Ihet examen nijverheidsonderwijsakte N. A-, tweede deel. De arbeidsconferentie. Terwijl in Frankrijk alle teekenen er op wijzen, dat heden een kabinet Chautemps tot stand zal komen, een kabinet, wederom steunend op het Volksfront, waarbij de lei ding alleen van de socialisten zal zijn over gegaan op de radicaal-socialisten, dreigt van de zijde der Spaansche affaire opnieuw ge vaar. Inzake de „Leipzig" schijnt Dui.tsch- land niet zijn zin te kunnen krijgen, daar het te ver gaande eischen stelt. Volgens de „Daily Telegraph" verklaarde men gisteravond in Duitsche kringen te Londen, dat Duitschland, tenzij de andere mogendheden de door Duitschland ge- wenschte gedragslijn willen volgen en met haar vloten voor Valencia verschijnen om beslag te leggen op de duikbooten der re geering te Valencia, van meening zal zijn, dat de methode van overleg geen voldoe ning heeft verschaft, zoodat de Duitsche regeering vrij is tot individueele actie over te gaan. Men liet doorschemeren, dat Duitschland onder die omstandigheden op nieuw de Londensche commissie zou ver laten. Intusschen heeft Duitschland zijn ongenoegen ai anders tot uiting ge bracht. De reis van von Neurath naar Londen is uitgesteld, daar de aanwe zigheid van den minister te Berlijn noodzakelijk heet. Dit besluit heeft in Britsche politieke kringen groote teleurstelling veroorzaakt. De Engelsche regeering had deze uitnoo- diging tot Duitschland gericht op een oogenblik, dat men te Londen meende, dat de politieke atmosfeer uitermate gunstig was. De snelle regeling van het „Deutsch- land"-incident en de terugkeer van Duitsch land en Italië in de non-interventie-com missie, nog vóór uit Spanje de noodige ver zekeringen waren ontvangen, werden in de Britsche hoofdstad opgevat als een bewijs van toenemend wederzijdsch vertrouwen en goeden wil. Men wijst te Londen vooral ook op de motiveering, welke Berlijn geeft van dit onverwachte besluit van von Neurath: De situatie rondom Spanje zou von Neurath's afwezigheid van Berlijn onmogelijk maken. Te Londen is men integendeel juist van oor deel. dat nu de Spaansche kwestie weer volop aan de orde is in de non-interventie commissie, von Neurath verlangend moest zijn, persoonlijk zijn meeningen aan Eden kenbaar te maken. Intusschen zal het wellicht wel eenigen tijd duren, voor Engeland zijn invitatie aan von Neurath zal kunnen hernieuwen en zich een gunstige gelegenheid zal voordoen, om met. hem de Spaansche kwestie en de mo gelijkheden, om tot een regeling der Euro- peesche vraagstukken te geraken, te be spreken. In ieder geval moet het bezoek van von Neurath aan Londen worden geacht, voor onbepaalden tijd te zijn uitgesteld. De Internationale arbeidsconferentie heeft in eerste lezing het ontwerp inzake de veer- tigurige werkweek aangenomen met 72 te gen 42 stemmen. Eveneens aangenomen is in eerste lezing de ontwerp-conventie ter vermindering van aen werktijd in de chemische industrie, met 62 stemmen tegen 41. De ontwerpen zullen in tweede lezing tweederden van de stemmen op zich moe ten vereenigen, om als aangenomen te gelden. BINNENLAND. Het proces-Aalders een spionnage-affaire. (4e Blad). liet internationaal landbouwcongres geslo ten. (3e Blad). Dc Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft zich tegen de saneeringsmaatregelen verklaard. (2e Blad). Raichenbach heeft z'n voorsprong op Springer vergroot. (Sport, 3e Blad). Tennistournooi te Wimbledon begonnen; Hughan in de eerste ronde geslagen. (Sport, 3e Blad). Be plechtige installatie van den nieuwen burgemeester van Hillegom. (4e Blad). BUITENLAND. Heden zal Chautemps vermoedelijk eea Fransch kabinet vormen. (2e Blad). Von Neurath niet naar Londen wegens de Spaansche kwestie. (Buitenland, le BI.) Redevoeringen van Goebbels en van den Britsch-Indischen onderkoning. (Bui tenland, le Blad). De stakingsmoeilijkheden in de Vereenigdo Staten. (Buitenland, le Blad). De uitvaart van Gaston Doumerque. (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR HET KORT VERHAAL PAG 2 VAN HET DERDE BLAD. FRANKRIJK Meeting van de bouwvakarbeiders. Gistermiddag hebben de bouwvakarbei ders vergaderd in het Velodrome d'Hiver. Zij namen een dagorder aan, waarin werd besloten de actie tot het doen eerbiedigen van de collectieve contracten en de sociale wetten voort te zetten. Verder werd ge protesteerd tegen de lockout van de werk gevers. De arbeiders zullen trachten van de patroons te verkrijgen, dat heden het werk normaal kan worden hervat. ZWITSERLAND 5 millioen francs aangevraagd voor verdere militaire opleiding. De Bondsraad heeft een crediet van on geveer 5 millioen francs aangevraagd, teneinde de troepen een aanvullende op leiding te kunnen doen volgen. DENEMARKEN Drie arrestaties. Drie menschijn zijn gearresteerd naar aanleiding van de ontploffing in den tuin van den minister van landsverdediging. In het bezit van één van hen zijn ontplofbare stoffen gevonden. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqe t eekende week abonnè kwartaal wonende straatNo wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tlm.opgezonden te hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodigdc portokosten.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1