IEIDSCH D&5BUD Vierde E'sd Dinrdag 22 Juni 1937 Het proces-Aalders te Essen Spionnage het hoofdpunt voor het Volksgerecht Donderdag a.s. wordt het vonnis geveld Voor rechtszaken en incasso's: RECHTZAKEN telyke gelukwenschen aan bij uw benoe ming aLs burgemeester dezer gemeente en heet u hier welkom, In mijn hoedanigheid van gemeente secretaris zal ik dagelijks met U hebben samen te werken voor de belangen van deze gemeente. Onnoodig is het dan ook op te merken, dat door mij met groote be langstelling naar deze benoeming is uitge- duideljjk. dat het wanbeheer tenslotte moest uitkomen, L. beweerde, dat hij zich geen cent, van hetgeen op deze wijze aan de kas is ont trokken, heeft toegeëigend. Hij moest ver schillende „prestige"-uitgaven voor den B. V.L. doen, welke hij niet had geboekt, zoo dat hij er zelf bij in schoot. De officier van Justitie in Middelburg was evenwel van meening, dat daargela ten de vraag of de verkregen gelden in verdachte's eigen kas of uiteindelijk in die van den B.V.L. terecht kwamen, er in den loop van talrijke jaren door verdachte honderden strafbare feiten zijn gepleegd. Verdachte heeft getracht door royaliteit zich te handhaven en zich in het gevoel der massa onmisbaar te maken. Het geld. dat hij hiervoor noodig had, heeft hij door het aannemen van verschillende functies in één hand, verkregen. Naar men zich zal herinneren, is L. reeds eerder wegens malversaties en wel bij het crisis-comité en maatschappelijk hulpbe toon te Vlisslngen veroordeeld, waarbij het Hof hem een voorwaardelijke gevangenis straf oplegde. Evenals In de vorige zaken wordt ver dachte bijgestaan door mr. J. G. A. van Geldrop Meddens te Utrecht. Thans eischte de procureur-generaal be vestiging van het vonnis der rechtbank. Mr. J. H. Peek. zien. De wet legt mij de plicht op u in het uitoefenen van uw taak behulpzaam te zijn. Ik zou dit echter willen accentueeren door deze wettelijke plicht na te komen door u een zoodanige samenwerking aan te bieden, welke stellig zal strekken zoo wel tot verlichting van uw en mijn taak. als tot welzijn der gemeente. Burgemeester, ik sluit dit korte woord met het uiten van den wensch, dat uw bestuursbeleid rijkelijk moge worden geze gend en dat de Hiïlegomsche periode in uw leven er een moge zijn van veel geluk ■fbor u en de uwen. Tenslotte brachten nog meerdere autori teiten hun gelukwenschen in korte rede voeringen over. n.l. de burgemeesters van Haarlemmermeer en Sassenheim, pastoor Kosters en de predikanten Eerhard en Hendrlksen. De burgemeester heeft deze toespraken met groote hartelijkheid beantwoord. De Installatie werd door talrijke familie leden van den burgemeester bijgewoond. Na de officieels installatie brachten de ongeveer 2000 schoolkinderen voor het Raadhuis een aubade aan het. nieuwe hoofd der gemeente. Zij zongen een wel komstlied, daarna „Alle man van Neer- lands stam" en ten slotte het Wilhelmus. De R.-K. Harmonie „Crescendo" zorgde voor het accompagnement. De kinderen kregen hierna een tractatie ter eere van 't feest en als belooning voor hun moolen zang. Zij waren met vlaggetjes getooid. De burgemeester dankte vriendlijk voor deze treffende huldiging. Om 3 uur ving een druk bezochte re ceptie in het Raadhuis aan. en hedenavond zullen zeven zangvereenigingen en twee muziekcorpsen zich laten hooren. óók voor het Raadhuis. De feestelijke ontvangst te Hlllegom zal burgemeester van Nispen tot Pannerden en zijn echtgenoote de overtuiging hebben geschonken, hoe zeer men met zijn komst ingenomen is! De burgemeesters sinds 1813. Tenslotte zij vermeld, dat Hillegom he den zijn tienden burgemeester ontving. De voorgangers van jhr. Van Nispen tot Pan nerden waren: J Huyser. van 18131832; A. Ch. Muvs- ken 1832—1352; mr. W. Wijnaendts 1852— 1861; mr. A. M. Maas Geestcranus 1861— 1865; mr. A. van Hoekwater 18651871: S baron van Heemstra 18711882: M. W. de Kat 1882—1895; D. Wentholt 1895—1928 en mr. D. F. Pont 1928—1937. De namen en wapens van de negen eer ste burgemeesters staan op gebrand glas- in-lood in de hal van het Gemeentehuis. De naam en het wapen van mr. D. F. Pont ontbreken thans nog. De strijd tegen de zwendelbanken. Vier jaar gevangenisstraf geëischt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren in hooger beroep de strafzaak behan deld tegen de twee directeuren van de ei- fectenbank G A ten Hope en Co., den 41- jarigen effectenhandelaar C. J. N. K. en den 62-jarigen rechtskundige mr dr. J. v. O verdacht van zwendelpractijken. De rechtbank veroordeelde hen op 31 Maart ieder tot twee en een half jaar g;- vaneenisstral met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Het O. M. had 3 jaar geëischt. De behandeling der zaak opende thans geen nieuwe ge zichtspunten. Na getuigenverhoor heeft de procureur- generaal. mr. J. Versteeg, z'n requisitoir gehouden. Wanneer we deze beide verdach ten moeten gelooven, zoo zeide hij. voerden zij ieder het beheer over een afzonderlijke bank: mr. dr. van O. was leider van de Coilectiefbank en verd. K. van Ten Hope cn Co's bank. Zij geven thans elkaar de schuld: Ik wist van niets, mijn mede-ver dachte verkocht de onderpanden. Hoe geheel anders is echter de werke lijkheid. De „Beursecho" was de spreek trompet van belde verdachten om het pu- biiek te verleiden en de transacties smake lijk te maken. Lukte het schriftelijk niet, dan trad verd. K. animeerend op en be zocht de as. slachtoffers. De Coilectiefbank bezat kas noch kapitaal. Die Coilectiefbank aldus het O. M. was de rioolbuis, uit komende in ten Hope's Bank. Evenals bij een echte rioolbuis zag niemand iets van zijn 'geld terug. Ten Hope werkte als een zuigpomp, die publiek en Collectief Bank leeg zoog. Verd. van O. was de machinist, die de kas „stookte". Al het geld verdween spoorlooshet ongelukkige publiek werd door de mooie praatjes van verd.K. misleid en uitgekleed. Dat was de treurige werkelijkheid. Dit tweetal verdeelde de winst. Verd. K. zegt nu wel. dat hij niet wist. dat de onderpanden in zijn afwezig heid door van O. werden verkocht, doch de samenwerking was zóó innig, dat het volmaakt ondenkbaar is. Als beheerder had hij toch direct moeten merken, dat de on derpanden onmiddellijk verdwenen waren, nadat zij binnen waren gekomen. We heb ben hier te doen met twee menschen. wier levensdoel het was het publiek te misleiden ten eigen bate. De verduisteringen zijn buitengewoon ernstig en ik heb geen woorden om aan te duiden hoe zwaar zij gezondird heb ben. De goe-gemeente is aan alie kan ten door dit tweetal bedrogen. Ik kan mij dan ook niet vereenigen, aldus spr„ met de opgelegd straffen voor deze schandelijke feiten. 6pr. vorderde tegen beide verdachten een gevangenisstraf van vier jaar we gens verduistering. VAN DER HEIJDEN H. Rijndijk 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. 1905 (Ineez Med.i Oud-wethouder voor het Hof. De malversaties bij den B.V.L. te Vlissingen. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage werd gistermiddag in hooger beroep de strafzaak behandeld tegen den 50-jarigen Vlissingschen oud-wethouder P G L., die wegens valschheid in geschrifte door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De oud-wethouder had nJ. in zijn func tie van penningmeester van het gewest Zeeland van den Bljzonderen Vrljwilllgen Landstorm waar hij ook de functies van voorzitter en secretaris waarnam ver schillende leveranciers te Vlissingen en om liggende gemeenten kwitanties in blanco laten teekenen, welke kwitanties hij dan verder invulde en op deze wijze bijdragen aan de kas van den B.V.L. onttrok. Ook heeft hij kwitanties voor gefingeerde uit gaven door leveranciers laten teekenen en zelf handteekenlngen vervalscht. Hij heeft dit gedaan om de administratie van den B.V.L., welke hopeloos in de war was, slui tend te maken. Verdachte voerde nJ. in diverse functies het beheer over meerdere kassen en daar hij deze niet afzonderlijk behandelde ontstond ten slotte een chaos, waar niet meer uit te komen was, Door genoemde manipulaties heeft hij nog ge tracht de zaak te redden,, doch het was HAAGSCHE POLITIERECHTER. Tezamen hadden J. de B. en G. D. bij de werf der Holl. Constructiewerkplaatsen een hoeveelheid ijzer weggehaald. Volgens de verdachten hadden zij het ijzer opgebag gerd en een employé der Maatschappij ver telde dat er Inderdaad groote hoeveelheden ijzer ln het water lagen. De Politierechter vond het onjuist dat op deze wijze met het oud-ijzer wordt omgesprongen De Officier vroeg tegen elk van de verdachten 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger wees erop dat in totaal voor slechts f. 2.17 aan oud ijzer is weggehaald, terwijl pi. bestreed dat het ijzer dat in het water lag, aan de Mij. behoorde. Gevraagd werd vrijspraak, subs, clementie. De Politierechter sprak de ver dachten vrij. m Bij Vroom en Dreesmann te Leiden had mej. L. een Japon gestolen, waarvoor zij te recht moest staan. De verdachte was even wel niet verschenen, evenmin als de ge- tulgen. De Officier wilde bovendien gaarne een rapport over de verdachte hebben, in verband waarmede hij aanhouding der zaak voor onbepaalden tijd vroeg. De Politie rechter besloot hiertoe. G. Z. uit Zoetermeer heeft zich te ver antwoorden gehad ln verband met hem ten laste gelegde valschheid ln geschrifte De verdachte had evenwel betoogd dat hij wel een Juiste opgave aan de steunverle ning had verstrekt, zulks door bepaalde uitgaven die hij had moeten doen. De Politierechter had daarom nieuw on derzoek ln deze zaak bevolen. Naar aanlei ding hiervan, vroeg de Officier van Justitie thans vrijspraak, waartoe de Politierechter besloot (Speciale G.P.D. berichtgeving.) ESSEN, 22 Juni. Acht dagen duurt thans reeds de behan- I deling van het proces tegen den Nederland- schen reserve-luitenant-vlieger G. Aalders en 10 Duitschers, die worden beschuldigd van hoog- en landverraad, voor het Volks gerecht te Essen. Alle getuigen zijn inmid dels verhoord en thans is 't woord aan de verdedigers van de elf verdachten. Woens dag as. houdt de Berlijnsche advocaat van onzen landgenoot, dr. Lenz uit Berlijn zijn pleidooi. Het staat vrijwel vast, dat Don derdag as. het Volksgerecht uitspraak zal j doen. De sluier van geheimzinnigheid, welke over deze merkwaardige zaak hangt, is nog geenszins opgeheven. Met groote nauwge zetheid wordt er voor gewaakt, dat er iets naar buiten uitlekt. Steeds wordt ten aan zien van zaken, welke voor het Volksge rechtshof worden behandeld, geheimhou ding betracht. Het trekt desniettemin de aandacht, dat de geslotenheid in dit pro ces nog grooter is. Namen van getuigen worden angstvallig verzwegen. Het kost de grootste moeite iets te ervaren over het geen zich afspeelt achter de bronzen deur van de Schwurgerichtszaal in het prach tige gerechtsgebouw te Essen. Het wordt ons thans eerst duidelijk waarvoor die groote geheimzinnigheid dient. Wij zijn n.l. tot de ontdekking gekomen, dat dit geen communisten- proces is, zooals er reeds zoovele in Duitschland zijn gevoerd. Weliswaar v.orden verschillende verdachten be schuldigd van communistische activi teit. maar de zaak waarom alles draait is spionnage. Men zal zich herinneren, dat wij indertijd meldden, dat naar het bui tenland gevluchte leden van den Jung- nationalen Bund er op wezen, dat alles in het werk gesteld zou worden om te bewijzen, dat deze Bond in contact heeft gestaan met buitenlanders en met communisten, aan wie belangrijke gegevens over het Duitsche leger cn het Duitsche bewapeningssysteem zou den zijn verstrekt. Welnu: Het grootste deel van de ge houden zittingen is aan het onderwerp spionnage gewijd geweest. Door middel van verschillende getuigen heeft men getracht te bewijzen, dat de Jungnatio- naie Bund op spionnagegebied werk zaam is geweest. De voornaamste getuige. De voornaamste getuige ls juist onze landgenoot Aalders. Steeds meer wordt het duidelijk waarom men Aalders nu reeds bijna twee jaar in voorarrest heeft gehouden. Wanneer men hem op vrije voeten had gesteld zou men er vrijwel zeker van zijn geweest, dat. men hem nooit als getuige naar Duitechland had kunnen krijgen. En zonder Aalders zou het proces, dat thans in Essen wordt gevoerd, eenvou dig niet gehouden hebben kunnen worden. Men was bovendien in staat Aalders din gen te bewijzen, waarop in Duitschland een flinke straf staat. Zoo heeft men hem rustig in voorarrest gehouden in afwach ting van de verdere ontwikkeling van deze verre van eenvoudige zaak. Men heeft in het bijzonder bij het ver hoor van Aalders stilgestaan bij de ver houding, welke hij had tot twee van de leiders van den Jungnationalen Bund, dr. Hans Ebeling (die thans in het buitenland vertoeft) en Böckling die gelijk met hem te Keulen is gearresteerd. Het overbrengen van geld naar communisten kwam eerst op het ewc-sde plan. Wij kunnen uit den aard der zaak niet beoordeelen of de beweringen van de lei ders van den Jungnationalen Bund al dan niet juist zijn, maar een felt ls het, dat men ln Aalders Inderdaad een getuige heeft, die van veel belang ls. Aan den eenen kant kan men bewijzen, dat Aalders militaire gegevens van leden van genoemde Bond heeft ontvangen, terwijl het ander zijds vaststaat, dat Aalders op de een of andere wijze zij het zonder opziet met communisten in relatie heeft gestaan. „Ik ben geen communist", Aalders heeft met de grootst mogelijke stelligheid herhaaldelijk voor het Volksge recht verklaard geen communist te zijn. Men heeft hem uitvoerig gevraagd hoe zijn politieke overtuiging is, waarop hij steeds weer antwoordde, dat hij er geen bepaalde politieke richting op na hield. „Ik ben Nederlander", zei hij „en de door snee Hollander is niet door en door ver politiekt". Aalders heeft daarop een schildering moeten geven van zijn levensloop, waarbij men hem telkens weer vragen heeft ge steld met het doel te bewijzen, dat hij in elk geval linksche sympathieën zou heb ben. Men Is er echter niet in geslaagd dit te bewijzen. Aalders wees er met nadruk op, dat hij steeds een zoeker is geweest, iemand, die zeer veel interesse heeft voor de brandende vraagstukken van dezen tijd. Hij wilde allerlei menschen leeren kennen en zoo heeft hij ook communisten ontmoet. Met de communistische partij heeft hij nooit eenige relatie gehad. „Niemand," al dus zeide Aalders, „kan mij ervan beschul digen, dat ik communist ben." Hij gaf gaarne toe, dat zijn overleden ver loofde relaties heeft onderhouden met com munisten. „Zij deed dit," aldus Aalders, „omdat zij een zoo buitengewoon goed hart had, omdat zij meende, dat zij op die wijze goed kon doen. Herhaaldelijk heeft zij arme emigranten voortgeholpen. Wat zij echter precies deed, weet ik absoluut niet." Voor emigranten. Het verhoor kwam toen op het overbren gen van het geld. „Ik wist werkelijk niet," verklaarde Aalders, „voor wie dat geld be stemd was. Mijn meisje hielp steeds emi granten voort. Zij heeft mij met iemand ln kennis gebracht, die uit Duitschland was gevlucht en die zijn vrouw en kind onver zorgd moest achterlaten. Ik heb niet anders geweten dan dat het geld, dat mijn ver loofde mij meegaf, bestemd was voor fami lieleden van vluchtelingen. Ik wist wel, dat ik daarmede de deviezenvoorsehriften over trad, maar ik had nimmer de overtuiging, dat ik daarmede een zeer ernstig vergrijp pleegde. De militaire gegevens. Het Volksgerecht, waarvan een beroeps- rechter president is, gaat alles met de groot ste nauwgezetheid na. Van meer dan een zijde hoorden we, dat de behandeling uiterst minutieus is en dat geen enkel onderdeeltje wordt verwaarloosd. In 't bijzonder ls daar na stilgestaan bij de relatie tusschen Aal ders en de leden van den Jungnationalen Bund. Men wilde van Aalders weten hoe hij met deze menschen in contact is geko men, teneinde daardoor te kunnen bewij zen, dat deze Bond in nauwe relatie staat met communisten. Veel klaarheid is daardoor echter niet bereikt. Wel heeft men uit Aalders' verkla ringen kunnen vaststellen, dat hij door mid del van een Nederlandschen communist, een kennis van zijn meisje, met leiders van den Bond in contact is gekomen. Maar de com munist en de menschen van den Jongna- tionalen Bond waren het, zoo verklaarde Aalders, verre van eens. Hij had den in druk gekregen, dat zij de communisten slechts hadden gebruikt om relaties in Hol land te krijgen. Toen de betrokkenen Aalders hadden leeren kennen, kwamen zij blijkbaar tot de conclusie, dat zij den juistcn man voor hun beweging hadden gevonden. En toen kwamen zij met een voorstel. De leider van den Bond kon het nle4 verkroppen, dat zijn organisatie was opgeheven en hij trachtte in Nederland kampen te houden voor de Duitsche leden van zijn Bond, teneinde op die wijze het contact te behouden. Tevens wilde hij dan de beweging tot Neder land uitbreiden. Het lag in zijn voorne men om tijdens de kamp-bijeenkomst allerlei spelen en half-militairc oefe ningen te houden, zooals men dat vroe ger ook in Duitschland had gedaan. Aanvankelijk schonk Aalders wel gehoor aan de plannen. Om deze nog gewichtiger te maken, deelde de leider van den Jung nationalen Bund hem mee, dat hij over buitengewoon goede informatiebronnen in Duitschland beschikte, tot in de hoogste kringen toe. En zoo vertelde hij successieve lijk allerlei militaire bijzonderheden. Aalders toonde hierin bijzondere belang stelling. hetgeen voor een reserve luitenant vlieger alleszins begrijpelijk v;as. De bij zonderheden, welke men hem vertelde, waren reeds meerderen bekend, maar Aal ders achtte ze van zoo'n groot belang, dat hij ze later opteekendc. Op een avond, toen hij voor herhalings oefeningen moest opkomen, vertelde hij te Soesterberg ln een gezelschap officieren, dat hij verschillende interessante bijzon derheden wist over het Duitsche leger, in 't bijzonder over vliegtuigen en vliegvelden. Zijn collega's toonden hiervoor buitenge wone interesse. Soesterberg in de rechtszaal te Essen En hier heeft men een punt, waarvoor ln de rechtszaal te Essen de grootste be langstelling bestaat. In Nederland ls men van oordeel, dat Aalders dingen vertelde, die reeds lang in militaire tijdschriften hebben gestaan, maar het Volksgerecht denkt er anders over. Men rekent dit Aal ders als Nederlandsch reserve-officier niet zwaar aan, maar Juist degenen, die 't hem vertelden en die daardoor landverraad zouden hebben gepleegd. Lang en breed is bij dit punt stil gestaan Zelfs is herhaaldelijk de naam van een lid van den Nederlandschen generalen Staf ter sprake gebracht, daar men meende te weten, dat deze belang stelde in de ver klaringen van Aalders. Indien men dit zou kunnen bewijzen zou het bewijs voor land verraad van de Duitschers des te sterker zijn. In den breede heeft men Aalders vra gen gesteld in verband met den Neder landschen generalen staf. Voorts is zeer langdurig stilgestaan bij de wijze, waarop leden van den Jungnationalen Bund in lichtingen zouden hebben verkregen. Aalders heeft verder nog verklaringen afgelegd, volgens welke '8e leiders van den Jungnationalen Bund nog over meerdere militaire gegevens zouden hebben beschikt weike men hem niet had willen mededee- len. Hij was toevalligerwijs getuige geweest van een gesprek, waarbij hij den indruk had gekregen, dat de betrokkenen In het bezit waren van zeer belangwekkende bij zonderheden. welke voor ons land van be lang waren om te weten. Voorts heeft men nog stilgestaan bij een samenkomst, welke Aalders te Apeldoorn heeft gehad met een aantal leden van den Jungnationalen Bund. Daar is echter, al dus verklaarde onze landgenoot, slechts ge sproken over de mogelijkheid om kampen in te richten voor leden van den Bond, een plan, waarvan niets ls gekomen. ft Donderdag zal moeten blijken hoe het Volksgerecht oordeelt over onzen landge noot. De verdediger, dr. Lenz, blijft ook nu de behandeling vrijwel ten einde is uiterst optimistisch. Hij is er vast van over tuigd, dat Aalders spoedig weer vrij zal zijn. Hij zou slechts een werktuig zijn ge weest In de handen van anderen. Een feit is het, dat Aalders' optreden op de leden van het Volksgerecht een zeer gunstigen indruk heeft gemaakt. Uit de behandeling kreeg men steeds weer den in druk te doen te hebben met een zeer avon tuurlijk aangeiegden jongen man, die over al belang in stelt. Zijn antwoorden waren open en klaar. Steeds meer kreeg men den indruk met een belangrijken getuige dah met een verdachte te doen te hebben. Voor hem staat het er dus gunstig voor. Maar hoe zal het vonnis zijn over zijn rne- debeklaagden? De verdedigers van deze laatsten zijn heel wat minder optimist dan dr. Lenz, van wien wij den stelligen indruk kregen, dat hij al zijn krachten inspant om voor den Nederlandschen verdachte 't best mogelijke te bereiken. HET EINDE VAN DE ONNESZAAK. Johanknegt en Mees Gerritsen vrijgespi aken. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vandaag arrest gewezen in de laatste twee zaken, die verband houden met de ge ruchtmakende strafzaak tegen M. Onnes van Nijenrode. Het Hof sprak zoowel Mees Gerritsen als den detective Johanknegt vrij van het ten laste gelegde. De Rechtbank had Mees Gerritsen tot zes maanden veroordeeld, de procureur- generaal had drie maanden gevorderd. Het Hof achtte echter niet bewezen, dat hij op zettelijk wederrechtelijk de goederen had overhandigd aan den detective, noch dat hij de goederen voor de politie verborgen heeft gehouden, omdat hij niet wist, dat verd. Onnes de verzekeringmaatschappij had opgelicht. De detective was door de Rechtbank tot een voorwaardelijke straf van drie maan den veroordeeld, de procureur-generaal had bevestiging gevorderd. Het Hof overwoog in zijn vrijsprekend arrest uitdrukkelijk dat hij de goederen wel eenigen tijd onder zich heeft gehou den, doch niet uit winstbejag, maar ln het belang van zijn opdracht om èn de nog vermiste goederen èn de daders op te spo ren. Verdachte Johanknegt was by het aanhooren van dit arrest zeer ontroerd. En hiermee, aldus besloot de president, mr. Jolles, mogen wy de Onneszaak wel als beëindigd beschouwen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gisterifiorgen moest voor den plaatsver vangend Kantonrechter Mr. Cosman alhier terechtstaan A P. P., schipper te Amster dam, omdat hy zonder vergunning van de Bevrachtingscommissie te Leiden een la ding mest. die hy in opdracht van den melkhandelaar Evenhuis te Groningen naar Brussel moest vervoeren, te Katwyk had gelost. Daar verdachte aan de politie verklaard had dat hij Zaterdag 10 April om 9 uur v.m. by de Bevrachtingscommis sie te Leiden om een vergunning geweest was, maar geen gehoor kreeg daar het bureau gesloten was, werd de heer G. M. Bos, rükscontroleur bij deze instelling ge hoord, wien dit vreemd voorkwam, daar dit bureau Zaterdags tot 1 uur geopend Is. De heer Bos. die bericht had gekregen, dat verdachte te Katwyk een lading mest aan het lossen was, had zich daarheen begeven en de overtreding geconstateerd. Het OM. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen en eischte f.25 boete of 14 dagen hechtenis. Over 14 dagen zal de waarn. Kantonrechter schrifteiyk von nis wyzen. ft Nadat de zitting even geschorst was, trad als plaatsvervangend Kantonrechter mr. Briët op. H. B koopman uit den Haag moest te recht staan omdat hij de veiligheid van 't verkeer in gevaar heeft gebracht door dat hij met zyn auto op den Morschweg met zeer groote snelheid over de Morschpoort- brug was gereden en hoewel de pylen op de aldaar geplaatste borden duidelyk aanga ven dat het verkeer uit de stad voorrang had, by de nadering van een motorrijder met dezelfde snelheid was blijven doorrij den, waardoor de motorryder tegen de leu ning van de brug gedrukt werd en een duopassagier in levensgevaar verkeerd had Het O.M. eischte f. 25 boete of 14 dagen hechtenis. Uitspraak f. 15 boete of 14 dagen hechtenis. Th. S. koopman uit Diemen moest terecht staan wegens overtreding der Loterijwei tydens de kermis op 3 October op het Schuttersveld alhier. Voor 10 cent kon men een kaart koopen, waarop 8 nummers voor kwamen. Met een speer kon men dan naar een draaiende groote schyf met nummers werpen en kwam dan de speer op een num mer, dat ook op de kaart voorkwam, dan had men een prijs gewonnen. Er waren 4 prijzen w.o. een hoofdprys en 2 troostpry- zen. Verdachte verklaarde, dat dit spel niet onder de Loterljwet viel en te Haarlem en te Breda te zyn vrijgesproken. Verdachte had veel schade geleden; eerst had hy f. 500 staangeld moeten betalen en daarna was zyn tent in beslag genomen, waardoor hy niets meer kon verdienen. Rechercheur van Veen verklaarde dat het zeer moeliyk was om de speer ln een bepaald nummer te werpen daar de nummers door elkaar opde schyf geplaatst zyn. Het O.M. vroeg aan verdachte of hy een demonstratie voor het Kantongerecht kon geven, maar daar verdachte van 1 Juli tot 1 Sept, op het Lunapark te Scheveningen staat, was dit niet mogeiyk. Nu zullen op Dinsdag 6 Juli de pl.verv. kantonrechter, het O.M., de griffier en de deurwaarder zich naar Scheveningen begeven waar ver dachte het O.M. in de gelegenheid zal stel len met een speer naar de draaischyf te werpen. Na deze demonstratie zal het O.M. requisitoir nemen en zal de Kantonrechter uitspraak doen. J. A. van der E. uit Haarlem moest te recht staan omdat hy op den Ryksstraat- weg onder Sassenheim met een vrachtauto had gereden, waarvan én de voet- èn de handrem niet werkten. Verdachte erkende de overtreding, maar verklaarde tweemaal voor dezelfde overtreding op dien dag be keurd te zyn in Den Haag en Sassenheim. Door het Haagsche kantongerecht was hu veroordeeld tot f.25 boete of 14 dagen hechtenis. In verband hiermede stelde het O.M. de boete aanmerkelyk lager en eischte f. 5 boete of 3 dagen hechtenis. Hoe wel de pi. kantonrechter het rüden van zulk een vrachtauto, waarvan dc remmen niet behoorlijk wefkten bijzonder gevaariyk vond, veroordeelde hy verdachte tot f. 5 boete of 3 dagen hechtenis. 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14