BINNENLAND „Neerland's grootste hotel viert zijn gouden jubileum LESDSCH DAGBLAD, Viijdsg 18 Juni 1937 Dsrsfo Biad No. 23689 78ste jaargang f I, Reeds Ii^omf 60 jaar I indeman geleden REISBUREAU LINDEMAN N V. Het „Huis ter Duin": resultaat van ondernemingsgeest CORRESPONDENTIE Nederlandsche Roode Kruis. Algemeene jaarvergadering. Ontvangst door het gemeentebestuur van Groningen. Het Nederlandsche Roode Kruis heelt heden te Groningen in „De Harmonie" zijn algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den eerste-ondervoor- zitter, luitenant-generaal b/d. jhr. J. H. Röell. Gistermiddag werden de deelnemers aan de vergadering door het gemeentebestuur van Groningen ontvangen. De burgemeester hield bij deze gelegen heid een rede, die door luitenant-generaal Röell werd beantwoord. De vergadering werd geopend met een welkomstwoord door den voorzitter. Besloten werd een telegram van ver knochtheid te zenden aan H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana. Daarna sprak dr. Offërhaus, waarne mend secretaris-generaal, enkele woorden tot jhr. Röell. die den leeftijd heelt be reikt, waaraan het afscheid van zijn func tie wettelijk verbonden is. Spr. roemde de groote verdiensten van jhr. Röell en herinnerde daarbij aan de ramp van Borculo, den watersnood van 1926. den cycloon van Neede en de uitzen ding van de Nederlandsche ambulance naar Ethiopië. Vervolgens was aan de orde het jaarver slag over 1936, waaraan het volgende is ontleend: In het afgeloopen jaar zijn 7 nieuwe afdeelingen tot de vereenlging toegetreden. De Roode Kruis-dag in Indië leverde een totale opbrengst op van f. 13.267,20 en een aanwinst van 996 nieuwe leden. Het aantal transportcolonnes bedraagt thans 74, terwijl nog 5 colonnes in wording zijn. In 1936 werden 577 nieuwe bewijzen van geoefendheid uitgereikt, terwijl 272 leden verden afgevoerd, al dan niet op verzoek. Verlengd werden 878 bewijzen van ge oefendheid. Het aantal Ingeschreven helpers bedraagt thans 2746, zoodat volkomen kan worden voldaan aan de aan het Roode Kruis bij Koninklijk Besluit van 28 Maart 1925 op gedragen taak. Het aantal is thans zelfs zóó voldoende, dat de vraag rijst of niet zal moeten wor den overgegaan tot het stopzetten der aanneming, om te voorkomen, dat de fi- nancleele draagkracht zou worden over schreden. Aan het einde van 1936 waren 611 bui tengewoon dienstplichtigen bij het hoofd bestuur ingeschreven; deze waren verdeeld over 50 colonnes. HoewGl met de 611 ingeschrevenen vol daan kan worden aan de vorming bij mo bilisatie van 3 Roode Kruis-compagnieën. blijft echter door de herhaalde mutaties, bevordering van den toeloop van buiten gewoon dienstplichtigen doch alleen van de lichting, die in het loopende jaar aan de loting heeft deelgenomen nog steeds gewenscht. In het verslagjaar vermeerderde 't aan tal helpsters met 263. Het aantal nieuwe adsplrant-helpsters in den loop van het verslagjaar bedroeg 259. In 30 plaatsen bestaan thans bloedtrans fusiediensten. DIENSTNEMING IN SPANJE VERBODEN. Maatregelen van de regeering. In de Staatscourant van gisteren is ge publiceerd een Kon. besluit van 11 Juni j.l., strekkende om het dienstnemen bij één der strijdende partijen in Spanje te beletten. Dit Kon. besluit bepaalt, gelet op de wet van 8 April 1937 in art. 2: Het is verboden eenige handeling te ver richten. welke hetzij op dienstneming bij eén der strijdmachten in Spanje gericht is, hetzij ten doel heeft het in dienst treden bij een der strijdmachten in Spanje te bevorderen. Art. 3 geeft aan den minister van justitie en de door dezen aangewezen autoriteiten de bevoegdheid aan vreemdelingen, ten aanzien van wie in verband met de om standigheden, waaronder zij in het rijk in Europa verblijf houden, ernstige verden king bestaat, dat door hen het strafbare feit, bedoeld in art. 2 zal worden gepleegd, dan wel ten aanzien van wie door een bij zondere overeenkomst de Nederlandsche regeering de verplichting op zich heeft ge nomen om het vertrek van deze personen uit het rijk in Europa te beletten, een be paalde verblijfplaats aan te wijzen en hen daarheen te doen overbrengen. Art. 2 geldt eveneens voor Ned. Indië. HET INTERN. LANDBOUWCONGRES. Onvangst in de Ridderzaal door Minister Deckers. Namens de Nederlandsche regeering heeft de minister van landbouw en vis- scherij, mr. dr. L. N. Deckers, gisteravond de deelnemers aan het Internationaal Landöouwcongres en hun dames ontvan gen in de feestelijk verlichte Ridderzaal. Onder de aanwezigen waren de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. v. Karnebeek en de burgemeester van Den Haag, mr! de Monchy, alsmede vele ge zanten en andere leden van het corps di plomatique. hooge ambtenaren, en vele vooraanstaande personen uit de kringen van landbouw. Industrie en handel. Zooals altijd bood de fraaie zaal met de kleurige avondtoiletten der dames en het gala der heeren een feestelijken aanblik. Vele aanwezigen werden aan minister Deckers voorgesteld en van de overvloedig ingerichte buffetten werd een druk ge bruik gemaakt. Tot ruim half 12 bleef men in zeer ge animeerde stemming bijeen. DE KABINETSCRISIS. Gisteren heeft dr. Co'ijn geconfereerd met mr. Goseling en vervolgens met het RK. Eerste Kamerlid, prof. mr. C. P. M. Hommc. De Nederlandsche Slagers- bond vergadert. De tweede dag. Gisteren werd de jaarvergadering van den Ned. Slagershond te Hilversum voortge zet met de behandeling der voorstellen, be trekking hebbende op het stichten van een pensioenfonds. Verschillende voorstellen hadden daarop betrekking. Na een uitvoerige discussie werd besloten dat de daartoe indertijd ingestelde Commis sie voor Oudendagsverzorging dit vraagstuk nogmaals nauwkeurig na zal gaan om te zien hoe en op welke manier een oplossing voor dit vraagstuk, dat steeds dringender klemt, is te bereiken. Ook over het voorstel der afdeeling Assen tot verdubbeling der uitkeering bij over lijden, thans op f. 100.gesteld, werd uit voerig van gedachten gewisseld. Hoewel sympathiek tegenover het voorstel staande, bleken verschillende afdeelingen, die zelf in dit opzicht reeds een toeslag op de bondsuitkeering geven, niet genegen de be- noodigde contributieverhooging te aan vaarden, zoodat dit voorstel verworpen werd. Aangenomen werd het voorstel der af deeling Utrecht om in den vervolge de bondscontributie in twee halfjaarlijksche termijnen te innen. Het stichten van een studie-fonds vak opleiding vormde het volgende agenda punt, waarover langdurig van gedachten werd gewisseld. Tenslotte werd besloten het bondsbestuur op te dragen op korten ter mijn voorstellen in de richting te ontwer pen van studiebeurzen voor minvermogen den. De vergadering droeg het bondsbestuur eveneens op een rapport samen te stellen dat de slechte toestand in het slagersbe- drijf gedocumenteerd zal aantoonen. Verder werd besloten om zoodra het nieuwe ministerie zal zijn opgetreden met kracht te ijveren voor een verhooging der thans zeer lage vergoeding, die voor de distributie van het z.g. volkswet wordt ver leend. Ook ging de vergadering accoord met het voorstel Groningen om. zoo mogelijk in samenwerking met de landbouw-organisa- ties, bij de Regeering aan te dringen op verruiming der teeltregeling voor rundvee. Ten aanzien van het voorstel van den Frieschen Slagershond om steeds te ijveren tegen abattoirbouw in verband met de las ten. die een abattoir op het vleesch legt, stelde de vergadering zich met het hoofd bestuur op het standpunt, dat in dit op zicht ieder geval op zichzelf moet worden beschouwd. Verworpen werd het voorstel der Hilver- sumsche afdeeling om in den vervolge geen benaderd vee meer te koopen. Een derge lijke boycot kan het bedrijf meer benadee- len dan bevoordeelen. Wel werd besloten met kracht te blijven ageeren voor alge- heele afschaffing van het benaderings systeem. Tenslotte werden dan nog eenige voor stellen van Internen aard besproken, waar na de bondsvoorzitter, de heer E. Weima uit Leeuwarden, de vergadering sloot. werd NOORWEGEN als toeristenland door ons reisbureau „ontdekt" De door ons naar dit land georga niseerde reizen zijn het resultaat van tientallen jaren ervaring I Vraagt om het zoo juist verschenen fraaie boekje NOORSCHE REIZEN, dat kosteloos verkrijgbaar is. Off. Agente d. Noorsche Spoorwegen BREESTRAAT 151 - TELEFOON 604 3234 flnKez Med.) WEENEN AAN DE VECHT. Ongeveer vijfhonderd dames en heeren waren gisteravond naar het kasteel Nijen- rode te Breukelen getogen om deel te ne men aan een algemeen weldadigheidsfeest genaamd „Weenen aan de Vecht". Er waren tal van bekende persoonlijk heden aanwezig. Het is jammer, dat de weersomstandig heden niet hebben medegewerkt, zoodat het. noodig was in het groote park rondom het kasteel eenige tenten van reusachtige af metingen op te slaan, waarbinnen het feest werd gevierd. Een der tenten was herscha pen in een concertzaal, op het podium waarvan het concertgebouw-orkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg een deel van het programma verzorgde. De minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg, heeft hulde gebracht aan de initiatiefnemers voor dit feest, omdat de regeering ook op het gebied van de wel dadigheid het particulier initief zeer toe juicht. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de Oostenrijksche zaakgelastigde te Den Haag, de heer G. Alexich en de commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr dr. L. H. N. Bosch Ridder van Ro senthal. HERDENKING OPENSTELLING VAN WAALBRUG TF NIJMEGEN. Commissie-Waalbrug 1936 ontbonden. Tienduizenden hadden zich gisteravond langs de breede singels, op het Keizer Lo- dewijkpleln en op het Keizer Karelplein te Nijmegen, geschaard in afwachting van de komst van de lange file auto's en de on geveer 1300 wandelaars in marschcostuum dit een tocht naar de Betuwe hadden on dernomen ter herdenking van het feit, dat een jaar geleden de Waalbrug door H. M. do Koningin voor het verkeer was open gesteld, aldus het Hbld. Het was ongeveer half tien, toen de kop van den optocht de brug weer opzwenkte en krachtig klonken dc heldere tonen van de muziekkorpsen en het gedaver van da trommels en trompetten over hot water. Langs een lange route ging het naar het Concertgebouw .De Vereeniging", op het terras, waarvan zich dc leden van de Com missie-Waalbrug 1936 hadden opgesteld, waarvoor gedefileerd zou worden Enorir, was hier de publieke belangstelling, zóó zelfs, dat het verkeer gedurende geruimen tijd moest worden stopgezet Kranig mar cheerden dc deelnemers, militaire deta chementen van het Nederla'- 'scho en Ns- derlandsch-Indische leger, a smede tien tallen vereenigingen in hun kleurige en sportieve kleeding voorbij in stram defi leer temoo. de armen gestrekt ten groet, dan we! het hoofd gewend naar dc com missie. En daarna trok een lange file auto's al toeterend, voorbij het concertgebouw een herhaling van hetgeen vorig jaar, zij het dan in veel massaler formatie, geschiedde De Commissie-Waalbrug 1936 had tevo ren vergaderd en de voorzitter, mr K J. 11. M. Weve. had daarbij dank gebracht aan alle medewerkenden die zich con amore gegeven hadden aan het veelomvattende werk. Spr. verleende vervolgens het woord aan den heer Van der Staaii die het fi- nancieele verslag uitbracht. Hieruit bleek dat dit voorname gedeelte van de organi satie een groot succes was. Door het ge meentebestuur was een bijdrage toegezegd, tot een maximum van dc oobrengst der vermakelijkheidsbelasting, welke geheven werd van de feestelijkheden door rt'i com missie georganiseerd Deze belasting had rond f. 5000 opgebracht, en de commissie behoeft er slecht f. 3100 van terug te vor deren. De voorzitter hield hierna zijn slotspcech waarin hij en aantal medewerkers verraste met de toekenning var den Waalbrug-leg penning. Toen hij daarna de commiscV voor ontbonden verklaarde, moest hij z een huldiging laten welgevallen door de heeren D. Manassen en F. L. M. v. Wayen- burg, waarvan de laatste aan het slot van een zeer geestige speech den heer Weve een prachtig stel boekensteunen als 'olijk van dankbaarheid aanbood. En hiermede was dc werkzaamheid van de commissie geëindigd. HEFFING OP GLUCOSE WORDT NIET VERLAAGD. Bij het bestuur van de vereeniging van koekfabrikanten is een schrijven van mi nister Deckers ontvangen, dat de heffing op glucose en masse niet zal worden ver laagd. Als motief voor deze afwijzing wordt een minder rooskleurig vooruitzicht voor den expor van aardappelmeel aangegeven BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op f0,75 per K.G. OUD-MINISTER RUTGERS NAAR INDIË. Gistermiddag is de oud-minister van On derwijs, Prof. mr. V. H. Rutgers met de „Nederland Express" naar Genua vertrok ken om aldaar over te stappen op de Johan de Witt van de Mij. Nederland, met bestem ming Indië. De oud-minister gaat naar Indië. in zijn hoedanigheid van lid van den raad van beheer van de N.I.A.M. (Nederlandsch- Indische Aardolie Mij.l, alwaar hij terrei nen en olievelden zal bezoeken te Djambl en Arobaay op Sumatra en besprekingen gaat voeren te Batavia, zuiver ter behar tiging van de belangen van de N.I.A.M. Oud-minister Rutgers denkt een 3 a 3'/j maand in Indië te blijven, waarna hij weer zal terugkeeren naar Nederland. Op het perron te Utrecht werd van hem afscheid genomen door den oud-minister van economische zaken, den heer T. J. Ver- schure, als medelid van den raad van be heer. en door eenige familieleden. Het kleine groepje werd bijna niet op gemerkt en toen de trein te 16.29 uur ver trok wuifden deze enkele belangstellenden den oud-minister toe ten afscheid op zijn eerste reis naar Indië. NED. HERVORMDE RADIO-OMROEP. In „Salvatori" te den Haag vond een bijeenkomst plaats van correspondenten, leden en genoodigden in de Provincie Zuid- Holland, van de Vereeniging tot oprichting van een Ned Hervormde Radio-Omroep. Dr Ph J. Idenburg uit Wassenaar opende als voorzitter deze bijeenkomst met voor lezing van enkele verzen uit Psalm 119 en gebed. Na een woord van welkom tot alle aanwezigen sprak Dr. I. een inleidend woord waarin hij deed uitkomen, dat het feitelijk gaat om twee levensbeschouwin gen, namelijk die van dr. Kuyper en van dr. Hoedemaker. De eerste streed voor het Christelijk volksdeel terwijl de andere daarvan niet wilde weten en inplaats van de separatistische gedachte, het Neder landsche volk als één geheel zag. Zijn be kende leus was: „Heel de kerk en heel het volk". De N.C.R.V. beoogt alleen het. christelijk volksdeel. Door middel van de Herv. Radio- Omroep zal de Hervormde Kerk kunnen spreken tot ons geheele volk. Gods Woord worde niet verbonden met een bepaald volksdeel doch klinke voor geheel Nederland Ds. G. van Yperen, Secretaris der Ver eeniging, hierna het woord voerende, gaf een overzicht van de wijze waarop de Ver eeniging tot stand was gekomen. Het doel is het getuigenis der Ned. Herv. Kerk door den aether te laten hooren. Het gaat niet tegen bestaande omroepen hoewel de te genwoordige toestand vele wenschen open laat. Een verzuim moest echter worden hersteld ten opzichte van onze kerk en ons volk. Voor de belangen van de Kerk is in de N.C.R.V. geen plaats. De Ned. Herv- Radio-Omroep stelt zich ten doel het leven in de kerk te bevorderen, evangeliseerend te arbeiden en de eenheidsgedachte van ons volk te bevorderen. Doch zoo, dat de politiek er buiten blijft: de Herv. Radio heeft uitsluitend een dienende en gods dienstige taak. Hierna volgde een zeer geanimeerde be spreking. waarna de de vergadering door Ds. Van Yperen met dankgebed gesloten werd. Een aardig kijkje op het fraaie terras van het welbekende hotel „Huis ter Duin" te Noordwijk aan Zee, dat dit jaar zijn 50ste badseizoen herdenkt. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiënties van de ministers van financiën en onderwijs zullen op Maandag 21 Juni niet plaats hebben. Het „Huis ter Duin" te Noordwijk Zee viert dit jaar zijn 50ste badseizoen, een feit, dat temeer aandacht verdient, daar het hier een onderneming be treft, die van klein holletje van 30 kamers is uitgegroeid tot een onder neming, welke zich met trots kan noe men de grootste van ons land en zich met elke gelijkwaardige buitenland- sche volkomen kan meten. Doch niet alleen hierom; vóór alles, omdat de wordingsgeschiedenis van het „Huis ter Duin" zoo nauw samenhangt met het ontstaan en de ontwikkeling van Noordwijk als badplaats, waarvan men wel nergens een evenbeeld zal kunnen vinden. Dat het niet eenvoudig was, om van Noordwijk. een geheel onbeteekenend vis- schersdorpje. een seizoenplaats te maken, getuigt wel het werk van den verdienste lijken burgemeester Pické, die het eigen lijke Huis ter Duin stichtte en daarmede de grondlegger was van de badplaats. Voor dit eerste hotel schreef burgemees ter Pické een prijsvraag uit, waarop een 45-tal inschrijvingen, de een al grootscher dan de andere, binnenkwamen. Doch dit alles kwam veel te duur te staan, waarop men een eenvoudig hotel met 30 kamers bouwde. Typisch was de opening. Het geval wilde, dat de bouw niet tijdig genoeg ge reed kwam, zoodat men bij de ingebruik neming nog niet over een trap beschikte en de gasten dus maar genoegen moesten nemen met een gewonen ladder! De heer Heinrich Tappenbeck Sr., die in 1887 zijn eerste seizoen te Noordwijk inging. Na het eerste seizoen liep een en ander echter financieel hopeloos vast en het liet zich aanzien, dat de groolsche plannen van burgemeester Pické ten doode gedoemd waren. Het hotel kwam in panden van de In de gistermiddas gehouden verga dering van den gemeenteraad van Helmond heeft de burgemeester M. van Hout mede gedeeld. dat hii d d. 10 Juni aan H.M de Koningin ontslag uit zijn functie heeft aangevraagd, hetgeen hem met ingang van 8 Juli op de meest eervolle wiize is ver leend. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot burgemeester van Breskens. mr. J. p. Drost. Deze is 11 Februari 1908 te Rotterdam ge boren en is thans volontair ter gemeente secretarie van Lekkerkerk. Verder is me. ingang van 1 Juli be noemd tot buvgemeesfer van Muiden. de heer T. C. D. Coous. Deze werd 18 Decem ber 1899 te Amsterdam geboren Hii is thans gemeentesecretaris van Veere. UIT NED. OOST-INDIË. WERVING EUROPEANEN INDISCH LEGER WEER OPENGESTELD. BANDOENG, 18 Juni (A.N.P.I. - In den loop van Augustus zal de werving van Europeanen voor het Kon. Nederlandsch- Indische leger weer worden opengesteld. hypotheekmaatschappij en deze wist er eigenlijk oók geen raad mee. Zij bood het den heer Heinrich Tappenbeck Sr.. die te Amsterdam een importzaak dreef, aan. Het was voor den heer Tappenbeck niet zonder verleiding! Reeds eerder had hij. te Wijk aan Zee, een badhotel gedreven, en hij nam dit aanbod aan. In 1887 begon dan de familie Tappen beck haar eerste seizoen in het „Huis ter Duin" en het is aardig te lezen in de reclamefolders, die dat jaar werden ver spreid. Zoo maakt men daarin in het bij zonder melding van een noviteit, nl. de duinwaterleiding en een electrisch bellen systeem door het geheele gebouw! Verder vindt men b.v. onder de tarieven vermeld, dat verlichting der kamers speciaal bere kend wordt en wel voor een petroleum lamp 25 ets. per avond, een nachtlamp 10 ct. de nacht en „eene bougie" 10 ct.! Dank zij de nimmer verflauwende arbeid van den heer Tappenbeck kreeg Noordwijk langzamerhand een naam als badplaats en kwam meer en meer in trek. Zoo zien wij, dat in de eerste jaren der 20ste eeuw het Huis ter Duin in het bijzonder wordt be zocht door de Oostenrijksche en Hongaar- sche adel en een ware kolonie is geworden van Düsseldorf en het Rijnland. Meer en meer werd een dringende behoefte gevoeld aan een grootsche uitbreiding, welke in het jaar 1906 tot stand kwam. Toen werd de groote ..Noordvleugel" in gebruik genomen. Het Huis ter Duin. en nauw samengaand daarmee de badplaats in haar geheel, gin gen een tijd van „hoogconjunctuur" tege moet. Steeds meer uitbreidingen moest het hotel ondergaan en steeds meer nieuwe ho tels werden te Noordwijk aan Zee gesticht, waarvoor men telkenmale weer, en nim mer tevergeefs, het deskundige advies in won van den heer Heinrich Tappen beck Sr. Als belangrijke aanwinst kwam in 1920 het „Zuiderbad" tot stand. Hieraan was verbonden een zonnebad, een unicum langs onze geheele kust, dat een omme keer in het badleven teweeg bracht. Na een tijdelijke inzinking beleefde men in de jaren 1925'29 weer een groote op leving. De directie was inmiddels overge gaan op de jongere generatie en werd ge vormd door mevr. Leonhardt-Tappenbeck en de heeren Heinrich Jr. en Wilhelm Tap penbeck. Deze nieuv/e opleving was in het bijzonder te danken aan de opkomst van de auto en de veel verbeterde reisgelegen heid. In 1930 kwam de directie ln handen vajr de derde generatie, bestaande uit mevr. Hoflmann-Leonhardt en de heeren W. en R. Tappenbeck. Ook deze zetten het werk hunner voor ouders met groote ondernemingsgeest en energie voort, zoodat ook in de laatste, voor het selzoenbedrijf zoo moeilijke jaren, het „Huis ter Duin" zijn vooraanstaande plaats in de hotel-wereld volkomen heeft kunnen handhaven, ja zelfs nog aanmer kelijk verbeteren. De badolaats Noordwijk, die tezamen met het „Huis ter Duin", is uitgegroeid tot een plaats met een wereld naam is deze onderneming veel verschul digd: haar ontstaan en haar geweldige groei heeft zij daaraan volkomen te dan ken Door het onverdroten en steeds voor uitstrevende werken van de familie Tap penbeck. van generatie op generatie, is Noordwijk aan Zee geworden tot een der meest luxieuze en eerste badplaatsen van de gansche Noordzee-kust. Het ligt voor de hand dat dit gouden ju bileum niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Reeds vele plannen werden door de Direc tie ontworpen en worden nog uitgewerkt. De heer Rudi Tappenbeck was zoo vrien delijk ons een blik achter de schermen toe te staan en wij moren zonder overdrijving zeggen, dat ook der olannen gekenmerkt worden door de z='fde ondernemingsdurf, die tijdens de afrelooren 50 jaren steeds tot uiting is gekomen in het beleid der familie Tappenbeck De feestelijke herden king wordt dit week-end reeds ingezet. J H. T„ te H. N r r.ns door liet Succes-Instituut te Den Haag gemeld, dat het een cursus voor reizigers geeft. Een propaganda-geschrift daaromtrent kunt u aan ons bureau afhalen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9