BUITENLAND 'n Trior 7ij ran Smaak! TDilIMDii 1 rCI VJIVIK n LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Vrijdag 18 Juni 1917 IO IO? Het gevaar uit den Senaat. De Fransche Oud-President Doumergue t altijd betrouwbaar ONDERLINGE VEREENIG1NG VOOR ZIEKEXHLHS VERPLEGING. De jaarvergadering, In de groote zaal van ..Den Burcht" hield de Onderlinge Vereeniging voor Zieken- huisverpleeing gisteravond haar jaarver- gadering. onder voorzitterschap van den heer A. J. Schoneveld. Deze sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over den goeden gang van zaken in de vereeniging. terwijl hij dank bracht aan het personeel en aan de leden voor de, zij het ook ge ringe, opkomst. ..Ik ben blij, dat zij niet alle 25000 komen", meende de voorzitter. Het Jaarverslag van den secretaris ver meldde een ledental van 25330 d.w.z. een vooruitgang van 469 leden en verpleging van 1167 leden met 22809 verpleegdagen. Het gemiddeld aantal verpleegdagen per patiënt is dus 19.2. Over 1936 werden 102 leden meer opgenomen dan in 1935; daar entegen is het aantal verpleegdagen per patiënt gedaald van 20.8 tot 19.2. In verpleging werden opgenomen: 331 leden gedurende 1—10 dagen, 372 van 10— 20 dagen. 209 van 2030 dagen. 114 van 3040 dagen. 64 van 4050 dagen en 77 van 50 dagen en hooger. 245 leden ontvingen uitkeering voor be straling. 692 leden maakten gebruik van röntge- DE ALGEMEENE TOESTAND. DE KLEINE ENTENTE. De Internationale Arbeidsconferentle. Na afloop van de besprekingen drr ml- nlrter-pretidenten van de landen der Kleine Enten.e is een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt dat de staatslieden der drie landen tijdens deze besprekingen de politieke en economische kwesties, die de landen der Kleine En.ente betreffen, onder de oogcn hebben gezien en. daarbij een volkomen overeenstemming hebben ge constateerd. De banden tusschen de drie landen moeten worden versterkt door coördinatie van hun economische politiek, on.wikkeling der cultueele betrekkingen en een internationale nauwe samenwerking op alle gebieden en voor alle doeleinden, welke volkomen in overeenstemming zijn met den geest van solidariteit, waardoor de drie anden worden bezield. Tegelijkertijd bevestigen zij dat het doel hunner politieke ac'ie zonder eenigen twij- f:1 BELGIË Verloop der Rex-beweging. De reactie van Degrelle op het aftreden van Hubert Dydewalie als hoofdredacteur van het orgaan der rexisten is zoo heftig geweest. dat schijnbaar verschillende vexistische Kamerleden zich er aan hebben geërgerd. In een toespraak aan een diner heeft Degrelle tot hen o.a. gezegd: ..Wie zou ooit iets geweest zijn, indien ik er niet geweest was om hem op te nemen en eén man van hem te maken? Ik dank niemand iets, mij danken ze alles". In ..Pays Réel" heeft hij geschreven: ..Ik ben aan niemand gebonden, ik kan mij morgen losmaken van wie dan ook, als van een ouden hoed of een paar schoenèn met gaten". Bevestigd wordt, dat De Mont is afge treden als leider van Rex in Vlaanderen. Pierre Daye blijft Kamerlid, doch is afge treden als leider van de rexistische fractie. ,Le Solr" schrijft, dat het sohljnt, dat de VOOR VIRGINIA CIGARETTES 3219 Uages. Med.) ..lieivTMHff w'S, rtïn rexlstische Kamerleden weigeren Degrelle L onvoorwaardelijk, te gehoorzamen, die der operaties in vergelijking met 1935 van 83 en van röntgenolögisch onderzoek met 71. Het aantal bestralingen bleef precies gelijk met 1935. Voor ziekenvervoer werd 304 keer van een ziekenauto gebruik gemaakt, 607 maal van een gewone auto. 29 keer van de auto der gemeente Leiden voor besmettelijke ziekten en 36 keer van den E.H.D. der ge meente Leiden. De exploitatierekening over 1936 sloot in inkomsten en uitgaven op f. 106.816.24, ter wijl de balans op 1 Januari 1937 sloot in activa en passiva op f. 76.264.51. Naar aanleiding van het jaarverslag van den penningmeester werden eenige vragen gasteld over het pensioen van het perso neel. over de vermelding van de subsidie der gemeente en de geneeskundige con trole, welke vragen door den penningmees ter werden beantwoord. De kasnazieners. de heeren H. M. Pont en J. A. van Zanten hebben de kas en be scheiden in orde bevonden, waarop den penningmeester décharge werd verleend. Als leaen der controlecommissie werden benoemd de heeren Elsgeest en Van Haar- lem. De aftredende heeren dr. J. R. F. Ras- sers. P. P. de Koning, en H. M. Simonis. werden bij acclamatie herkozen. Behandeld werd .vervolgens een aanvul ling van art. 11 en 14 van het huishoude lijk reglement, welke na bespreking en wij ziging aldus werden vastgesteld: Aanvulling artikel 11. Rekeningen, van eenig jaar, waarop de reglementaire vergoeding verschuldigd is, moeten uiterlijk 1 April van het daarop volgende jaar betaald bij den Administra teur worden ingediend. Bij indiening na dien tijd heeft geen uit keering meer plaats. Aanvulling artikel 14. Bij beëindiging van het lidmaatschap houdt ieder recht op uitkeering op. 09k van die vergoeding, welke nog dateert uit den tijd van het lidmaatschap, behoudens het recht van uitkeering bij overlijden, vertrek naar eldefs en overigens ter beoordeeling van het bestuur. Aanvulling artikel 14. Het bestuur heeft het recht de aanne ming van leden, zonder opgaaf van rede nen, te weigeren. Na rondvraag volgde sluiting der verga dering. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Van het Geref. Minnehuis der Ned. Herv. Diaconie. Zooals reeds aangekondigd maakten de ouden van dagen van bovengenoemde in richting gisteren hun jaarlijksch uitstapje. Om 9 uur arriveerden de drie autocars, waarmede de reis zou worden gemaakt. Allen verzamelden zich in de Kerkzaal en door den heer Joh. Sierat, voorzitter van het tehuis, werd de uitgaansdag met een toepasselijk woord ingeleid. Hoewel de lucht met wolken bedekt was. is het weer bijzonder meegevallen. Want zoodra het gezelschap bulten Leiden was, klaarde het weer op en brak de zon door, die den tocht een feestelijk aanzien gaf. Gereden werd via Rijnsburg, Noordwijk, Noordwijkerhout naar Overveen. waar in de uitspanning Kraantje Lek" koffie werd gedronken. Vandaar ging de tocht naar Velzen. Beverwijk, Castricum naar Bergen, waar het einddoel der reis bereikt werd. In het hotel „Duinvermaak" werd de dag ver der op genoeglijke wijze doorgebracht. Het hoogtepunt was wel de maaltijd door H.H. Regenten aangeboden, die zich na 't reeds FRANKRIJK Cot over de luchtmacht. Staking der Parijsche bouwvakarbeiders. nologisch onderzoek. vrede en de veiligheid hunner grenzen ^^"d^enTrienworrit'ê^d Hierbij valt op te merken eenstbging binnen het kader van hun bondgenoot- slectlts door enkelen wordt gevolgd "chappen en vrienschaocen. Verder werd overeens.emming bereikt, inzake voortzet ting der gemeen-chaopeliike actie te ge raken tot een samenwerking der staten in het Donaubekken in overeenstemming me» alle belanghebbenden mogendheden. De drie minister-presidenten achten het noodzakelijk den nadruk te leggen op hun diepe gehechtheid aan het handves. van den Volkenbond, waarvan de principes den grondslag vormen van hun gemeenschap pelijke samenwerking en van hun betrek kingen met andere staten en te bevestigen dat zti eeen enkele herziening van dit handvast, zoo men daartoe zou geraken, zouden aanvaarden, die het niet versterkte. De'drie minister-oresidenten ach'.en zich gelukkig er den nadruk 00 te kunnen leg gen. dat hun bondgenootschap en hun solidariteit, volkomen is, en dat de drie sta- ,en der Kleine Entente, door hun samen werking voort te zetten, een belangrijke bijdrage leveren tot versteviging van den vrede. Overtuigd van het nut van hun perio dieke ontmoetingen, besloten de drie re- gerringsleiders soortgeWke bijeenkomsten te houden in hun respectieve De commissies der internationale ar- beldslconferen.ie zijn bijna gereed gekomen met de behandeling der aan haar voor gelegde teksten. De textielconferentie heeft met 73 tegen 40 stemmen de geheele ontwerpconventie tot vermindering van den arbeidsduur in de textielindustrie aangenomen. De commissie voor de veiligheid in de bouwvakken heeft met 34 tegen 2 stemmen heontwerp standaard-reglement goed gekeurd Met betrekking tot de arbeids inspectie in de bouwindustrie heeft de commissie den Franschen tekst goedge keurd omtrent de beroepsvorming en de bevoegdheid en het gezag der inspecteurs De commissie der chemische industrie heeft het voorontwerp der 40-urlge werk week aangenomen, terwijl de commissie voor den minimum-leeftijd z'ch verklaarde voor een verhooging van den minimum leeftijd van toelating tot industrie°len en niet-industrieelen arbeid van 14 tot 15 jaar. In zijn uiteenzetting voor de financieele Senaatscommissie heeft de minister van financiën, Vincent Auriol. slechts kunnen verwijzen naar de verklaringen, die minis ter-president Blum en hijzelf in de Kamer hebben afgelegd. Nadat eerst Laval en vervolgens Marcel Regnier de voorstellen der regeering had den gecritiseerd, verklaarde Abel Gardey met instemming van de meerderheid der commissie: „wij willen niet. dat men door middel van decreten overgaat tot bepaalde nationalisaties, noch dat men maatregelen neemt, waartoe uitsluitend het parlement 'landen'" De de bevoegdheid heeft". Ondanks de kloof punt der commissie en dat der regeering, zullen in den loop van den dag ongetwij feld bemiddelingspogingen worden onder nomen. In elk geval schijnt het, dat het openbaar debat niet voor morgen zal kun nen aanvangen. on moeting der drie regeerlngs-presidenten 51 'sIand- heeft opnieuw de eenheid, kracht en vltali- teit ran de Kleine Entente bewezen. bewerkers 53, kistenmakers 5, kuipers 8, lijstenmakers 4, mandenmakers 1, meubel stoffeerders 12, meubelmakers 27, politoer- ders 3, ongesch. arbeiders 23. Totaal 138. Kleermakers: kleermakers 50. kappers 6, schoenmakers e.a 13. Totaal 69. Land- en tuinarb.bloemisten 23. land arbeiders 28. tuinlieden 20, warmoezlers 8, ongesch. landarb. 4. Totaal 83. Metaalbewerkers: bankwerkers 105, blik- bewerkers 25, burgersmeden 40, electri- clëns 58, gasfitters 16, gasmetermakers 2, gereedschapmakers 3, instrumentmakers 4, isoleerders 6, ket-tingsmeden 21, klinkers 10, koperslagers 3, lab. bedienden 3, lasschers 8 loodgieters 48, machinisten 17. metaal- boorders 8, metaaldraaiers 7, metaalslijpers 1. metaalzagers 2, monteurs 14. pianostem mers 3, ponsers 5, polijsters 1, rijwielher stellers 13, rijtuigschilders 2, scheepstim merlieden 6, stokers 22. tegenhouders 5, verw monteurs 11. voorslaanders 4. voor- warmers 4. vulcanlseurs 1. vuurwerkers 8, wagenmakers 7. ijzerwerkers 48, zandspui- ters 3. zandvormers 3, ongesch. arbeiders 45. Totaal 592. Sigarenmakers: sigarenmakers 18, siga- Bij de opening van het nieuwe vliegveld Bordeaux heeft de minister van luchtvaart, Pierre Cot, een rede gehouden, waarin hij wees op hetgeen in het afgeloopen jaar op luchtvaartgebied is volbracht. Hij bracht op de eerste plaats hulde aan zijn voorgangers, doch verklaarde verder, dgt In Juni 1936 de luchtvloot nog werkte aan het plan, dat in 1933 was opgesteld voor het bouwen van 1023 vliegtuigen in eerste linie. Ongeveer zestig procent van dit plan was gereed. De industrie leed onder de stakingen en het bezetten van de fabrieken, terwijl zij nog slechts beschikte over een crediet van 75 mlllioen voor nieuwe opdrachten. Bovendien was de administratieve orga nisatie van de luchtvloot zoodanig, dat de mobilisatie van de reserve niet was gere geld, dat het programma voor nieuwe vliegtuigtypen niet was uitgewerkt en dat geen reglementen bestonden voor ma noeuvres, waarop reeds lang werd gewacht. Derhalve moest de methode gewijzigd worden. „Wij zijn aan het werk gegaan," zoo zeide minister Cot verder, „en ziehier wat volbracht is: Ten eerste, het in dienst zijnde materieel is vermeerderd met 110 procent. Aan het einde van 1937 zal het moderne materiaal vermeerderd zijn met 180 procent, terwijl de reserveluchtvloot met tachtig procent zal zijn vergroot. De bombardements-mogelijkheid is met vierhonderd procent gestegen. Geen mili taire luchtmacht heeft in een jaar tijds iets dergelijks volbracht. De Fransche luchtvloot is een der sterkste ter wereld, zij neemt de tweede plaats in onmiddellijk na de sovjet-unie. Ten tweede de luchtvaartindustrie is genormaliseerd en genationaliseerd. De productiemogelijkheid werd in een jaar met bijna dertig procent opgevoerd en in 1938 zal deze honderd procent meer zijn dan in 1936. Ten derde, de luchtmacht is hervormd. Teneinde het leger krachtiger leiders te Gaiston Doumergue, oud-president van de Fransche republiek is overleden. ^Na'een 'imDie' thee^ebruikt te hebben. I naars. opz. 7, werkmeesters 10. Totaal 33. werd dankbaar g*tSÏ3S&t aanvaard j .^'arbeide^ hekelaars 7 katoe, over Schoorl, Alkmaar, Velsen naar Haar- j "F"™®" 20- kluwers e a. 4, luikers ïu, renstrippers 1. Totaal 19. .UUV44V45V4 1C1W1Ö oc Technici opz.: analysten 1, bedrijfslei- geven werd de leeftijdgrens voor officier riers 7, ingenieurs 3. teohnlkers 5. teeke- ------- - - - Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen- rukkers 20, kluwers e a. 4, lulkers 10 nrpefvirht" de boter- I plaatsnijders e.a. 20. schrobbelaars 5, spin- lem, waar in hotel „Dreefzicht de Doter 4gJ SDOelers 2 staaidraaddraaiers 10, ham werd genuttigd. Om- 9 uur waren allen weer in Leiden aangekomen, zeer voldaan over al het ge- notene. Zoo behoort deze uitgaansdag voor deze oudjes weer tot het verleden, doch veel zal er onder hen nog nagepraat w or- loopknechten 39, schippers 81, magazijn- den over alles wat gezien en geprofiteerd >nechten 67, spoor- en tramperson. 17, werd van de schitterende natuur in de - - omgeving van Bergen. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlleden 3, be hangers 17, beto'nvlechters 11, betonwer kers 60, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 1. glazenwasschers 8, granietwerkers 10, grondwerkers 89. heiers 2. metselaars 104, opperlieden 99, schilders 68, straatmakers 9, hulp-straatmakers 14. stucadoors, wit ters 49, timmerlieden 182. uitvoerders 8, voegers 18. ongesch. bouwarb. 8. Totaal 761. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen- sorteerders 9, vellenblooters 7, steenfabr. arb. 102, zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 61. Totaal 201. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 87, reizigers, colp 45, winkelbedienden 32, eta leurs 4, incasseerders 14. musici 4, onder wijzers 9, overheidspersoneel 12, verplegers 4. Totaal 211 Hotel-café-pes.huispersoneel 11, kell- ners 38, koks 5. Totaal 54. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout- verlaagd en het officierscorps werd met 25 procent vergroot. Bovendien werd de op leiding verbeterd. Verder is de reserve voor de luchtmacht geregeld en zijn de noodzakelijke regle menten opgesteld," Vervolgens behandelde de minister de vraagstukken van de burgerluchtvaart. Hij deelde oa. mede, dat voor Jonge lieden de mogelijkheid is geopend om tot de lucht vaart toe te treden, 153 centra in het ge heele land werden opgericht, voorzien van 'akerÈTe, ar- wevers 116, wol- textielarbeiders sterkers 2, strijkers 16. bewerkers 39, ongesch. 50. Totaal 350. Transportarbeiders: emballeurs 5. chauf feurs 139, exp. knechten 23, koetsiers 17, Wijlen Doumergue. Gaston Doumergue is op 1 Augustus 1863 te Aigues-Vives geboren en heeft dus den ouderdom van 73 jaar bereikt. Zijn voor opleiding genoot hij op het lyceum te Nimes, waarna hij rechten studeerde en advocaat werd. Hij bracht eenigen tijd in Cochin-China en Algiers door en werd in 1893 tot afgevaardigde voor Nimes gekozen. Van 1902 tot 1905 beheerde hij de porte feuille van koloniën in de regeering-Com- bes. In de door Sarrlen en Clemenceau ge vormde kabinetten was hij minister van handel; toen Clemenceau zijn ministerie hervormde, kreeg hij de portefeuille van onderwijs, die hij behield onder Brland (1909/10). In 1910 werd Doumergue sena tor voor het departement Gard; hij was toen een energiek voorstander van het wetsontwerp tot Invoering van den drieja rigen militairen dienstplicht. Na den val van het kablnet-Barthou, in 1913, vormde Doumergue zelf een regeering waarin hij zich met de portefeuille van buitenlandsche zakenbelastte. Na de ver kiezingen van Mei 1914 moest hij aftreden, doordat de meerderheid der Kamer tegen den driejarigen dienstplicht was. Bij het uitbreken van den wereldoorlog, werd hij minister van koloniën in het ministerie van nationale verdediging van Vivlanl. In 1917 trad hij af om benoemd te worden in een commissie van onderzoek naar de om standigheden in Rusland. Na zijn terug keer nam hij weer zitting in den Senaat, van welk college hij in 1923 president werd. Doumergue steunde de politiek van Poin- caré ten aanzien van Duitschland en de bezetting van het Ruhrgebied. Op 13 Juni 1924 werd hij tot president der Fransche republiek gekozen: hij behaalde 515 stem men tegen Painleve 310. Als neutrale can- didaat had hij de overwinning behaald. Na zijn ambtsperiode van 7 jaar trok hij zich, in 1931 dus, in het particuliere leven terug. Hij werd bestuurslid van de Suez-kanaal Maatschappij. Nog eenmaal echter zou hij terugkeeren in de politiek. 28 Jan. 1934 deed zijn op volger Lebrun op hem een beroep een ka binet van nationale eenheid te vormen. Toen weigerde hij, maar toen in Februari van dat jaar opnieuw op hem een beroep werd gedaan, accepteerde hij. Negen maan den heeft hij als hoofd van een dergelijk kabinet geregeerd. Na den moord op zijn minister van buitenl. zaken Barthou viel hij. toen hij trachtte de regeering krach tiger te stellen tegenover het parlemen tairisme. Hij trad af en weigerde de op dracht nogmaals een kabinet te vormen. Dat was 't einde van zijn politieke loop baan! DUITSCHLAND Ds, Nlemoeller over den kerkstrijd Tijdens een preek in de kerk aan het Hohenzollern-pleln te Berlijn gehouden, zeide ds. Niemoeller, dat de toestand de laatste weken, in feite gedurende de laat ste uren, meer gespannen is geworden. Hij deelde mede, dat verscheidene leden van den broederraad waren gearresteerd,' even als de beide nog overgebleven assistenten van dien raad. De gebouwen van den Prui- sischen broederraad zijn gesloten. Doelend op de arrestaties, zeide ds. Niemoeller: „wij vragen ons af, wiens beurt het thans zal zijn." Ons was een vrije vérkiezlng beloofd, doch wij weten, dat deze tot het tegen overgestelde zal worden. Heden hebben slechts de vijanden der kerk de vrije hand. Heden moeten wij zeggen, wij zijn aan hét einde. Maar als het verstand zegt, dat de kerk aan het einde is, dan zegt God: „Neen". De kerken zijn nog nooit zoo vol ge weest als thans. OOSTENRIJK Schuschnigg's streven tot verbreeding van zijn basis. Te Weenen is gisteren officieel medege deeld, dat bondskanselier Schuschnigg bij het Vaderlandsche front een afdeeling voor „Volkspolltlsch" onderzoek heeft opgericht, dat onder leiding zal komen te staan van dr. Walther Pembauer. Tegelijkertijd heeft staatsraad Arthur Seiss-Inquart opdracht gekregen om in overeenstemming met den algemeenen secretaris van het Vaderlandsche front, Zernatto, de kringen, die zich tot dusverre afzijdig hebben gehouden van het Vader landsche front tot medewerking aan dit front te bewegen en daartoe strekkende voorstellen te doen. Met deze benoemingen brengt Schusch nigg Zijn in zijn op 14 Februari j.l. gehou den rede voor leiders van het Vaderland sche front aangekondigde maatregelen tot uitvoering. Pembaur is lid van de Groot- Duitsche Partij en afgevaardigde in den Tyroolschen Landdag. Men zegt, dat hij een tegenstander van de Nazi's is. Seis Inquart heeft sterke nationaal-soclalistl- sche sympathieën, doch is tevens een over tuigd katholiek. (Ingez. Med.) beiders 489. Totaal 957. Typografen: boekbinders 32, boekdruk kers 18, fotografen 3. hulp-vakarbeiders 3. letterzetters 32, steendrukkers 2. Totaal 90. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 79, mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 63, suiker werkers 21, wijnkoopersknechten 8, zout- zieders 3. zuivelbereiders 3. ongesch. fabr. arb. 21. Totaal 203. Vrouwen: analysten 1. apothekersass. 1, naaisters 7, breisters 1, maasters 1. spin sters 1. winkeljuffrouwen 9. serveersters 1, buffetjuffrouwen 2, kantoorbedienden 14. verpleegsters 7. teekenaressen 1, onderwij zeressen 3. ass. en huishoudsters 10. dienst boden 3, dagmeisjes 20, kinderjuffrouwen 2. werksters 75 fabr arbeidsters 9, A.V.O. 8. Totaal 176. Algemeen totaal 3937 18 Juni 1936 4177 20 Juni 1935 3706 Ben. 40 op het oogenblik 9800 leerlingen worden opgeleid. Tenslotte bracht de minister hulde aan de Fransche luchthelden. die aan het land onschatbare diensten hebben bewezen. Het bestuur van de socialistisch radicale partij heeft gisteren een vergadering ge houden, waarin het den huidlgen politle- ken toestand aan een onderzoek heeft on derworpen. Na een langdurige bespreking besloot men, dat een buitengewoon partij congres bijeengeroepen zou worden, indien de maatregelen van de regeering niet meer binnen het kader van het programma van het volksfront zouden vallen of in strijd zouden z.ijn met de soc. rad. overtuiging. Het bestuur van de communistische par tij heeft gisteren een communiqué gepubli ceerd waarin staat, dat de communistische werkverschaffing. partij, verdedigster van 't volk. den wensch ged. werkloozen en 26 jeugd- heeft, de eischen van het werkende Frank- Geslaagd voor het examen gemeente administratie de heer P. J. C. Lut alhier. rijk, samen met de andere partijen van het volksfront, te doen Inwilligen. Dit is mogelijk, op voorwaarde, dat men in de eerste plaats de groote vermogens gebruikt zooals verscheidene generaties republikei nen in Frankrijk dit al geëischt hebben. Het communiqué eindigt met een beroep op de partijen van het volksfront om samen te werken bij de oplossing van deze vraag stukken. De gedelegeerden der bouwvakarbeiders in het gebied van Parijs hebben besloten, dat Maandag een algemeene staking in de bouwbedrijven zal beginnen. Zij hebben dit besluit genomen na bestudeering van de verschillende conflicten, die bestaan met de werkgevers in dit gebied, en van het probleem van het op peil brengen der loo- nen. 4 Gaston Doumergue was twee dagen ge leden te Aigues-Vives aangekomen. Hij had de gewoonte ieder jaar een week op zijn bezitting door te brengen. Vanmorgen om negen uur, toen hij zich gereed maakte om zijn ochtendwandeling te maken, zakte hij ineen zonder zich onwel gevoeld te hebben Hij overleed tengevolge van een hartaan- docning RUSLAND DANZIG De verdwijning van Wiechmann. De „zuivering". Naar de bladen der Wolga-Duitsche re publiek melden, heeft de partijsecretaris Frescher tijdens een van 9 tot 11 dezer ge houden districtscongres van de partij enkele mededeelingen gedaan over de „zuiverings actie" in het gebied der Wolga-Duitschers. Zeven en twintig persoonlijkheden wer den als „staatsvijanden" gekenmerkt, waar onder eenige volkscommissarissen. ZD be vinden zich allen in hechtenis. Op een in het Verre Oosten der sovjet- Unie gehouden partijconferentie verklaarde de partijsecretaris Wareikls, dat 33 met name genoemde personen, die voor een deel hooge functies in de industrie en bij het verkeers-, bestuurs- en partijwezen be kleedden, als „staatsvijanden" beschouwd moeten worden. Zooals men weet, zijn kort geleden in het Verre Oosten reeds 95 dood vonnissen voltrokken. Trotskin heeft het centraal uitvoerend comité van de Sovjet-Unie het volgend tele gram gericht: De politiek van Stalin voert naar een al- geheelen ondergang, zoowel in het binnen- als het buitenland. Het eenig heil is te vin den in een radicale hervorming tot een Sovjet-democratie, te beginnen bij een openbare herziening van de laatste proces sen. Op dezen weg bied ik u mijn volledige medewerking aan. Trotski. Veel aandacht wordt geschonken aan het bezoek van den minister van buitenland- Van gezaghebbende Danzigsche zijde wordt tegengesproken, dat het twee dagen sche zaken Munters aan Moskou, geleden in de bosschen rondom Danzig ge vonden lijk het stoffelijk overschot zou zijn van den socialistischen Danzigschen afgevaardigde Wiechmann, die sedert 25 Mei op geheimzinnige wijze is verdwenen. De vroegere gezant te Tokio, Joeslnof, U benoemd tot gezant te Berlijn. 2—»

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2