Waar de Vrouw belang in stelt Kleinigheden? Het zomerseizoen brengt een groote keuze taschjes Zomerblouseswolkjes van kant en tulle LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 Juni 1937 Derde Blad No. 23688 IV 78ste Jaargang In werkelijkheid zijn de z.g. futiliteiten niets anders dan de uiterlijke kenteekenen van hoogst belangrijke dingen. Een korreltje philosofie ZWARTKOP, Nog eens: het moderne kapsel Een „Vrouwengebouw" Voor het MENII AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Ook de tasch is een belangrijk onderdeel Tan ons toilet en 't is dus wel aardig, eens even te weten, wat er op dit speciale gebied zocal „aan de orde" is. De sportieve tasch is nog nooit zoo volo- mineus geweest als thans. Ze wordt gedra gen bij alle mantelcostuums en lange jas sen en vervaardigd van varkensleer, maro- cain, Russisch leer. Engelsch boxcall en hertsleer, dit laatste in veel verschillende tinten. De gelakte leersoorten, die vroeger meest voor gekleede taschjes werden ge bruikt, vinden nu ook toepassing voor de sportieve tasch en worden dan dikwijls met stiksels versierd. Veel wordt voor dit soort tasschen het pochette-model toegepast soms heb ben ze een riem, die over den schouder wordt gedragen. In namiddagtaschjes treden weer andere vormen op den voorgrond. Hertsleer en antiloop genieten hier den voorkeur maar men ziet ook naturel linnen geïncrusteerd met leer, satijn en gebloemde zijde. Som mige doen even denken aan ouderwetsche sleutelmandjes, andere vertoonen ronde kleppen en volants. Enkele taschjes van effen zijde zijn in vele kleuren geborduurd. De eigenlijke avondtsischjes zijn dit sei zoen betrekkelijk zeldzaam; de meeste dames hebben in plaats van dit vroeger onmisbare voorwerp de „vanity case" ge adopteerd: platte ronde étuitjes, die alle schoonheidsmiddelen, die men op een soirée of bal denkt noodig te hebben, be vatten onze teekening geeft enkele mo dieuze modellen van taschjes in verschil lenden stijl: X en 3 sportief, 2 een „vanity case" en 4 een namiddagtaschje. Verlaat U op mijn goede raad. Koopt slechts BISCUITS en CHOCOLAAD, indien op dé verpakking staat g' v'-v BISCUIT- EN CHOCOLADEFABRIEK 3178 DÓ RD RECHT (Ingcz. Med.) Het is wel een oude waarheid, dat klei nigheden het leven van ons vrouwen vullen, van den morgen tot den avond, van de jeugd tot den ouderdom. Kleine zorgen, kleine tobberijen, kleine karweitjes die toch gedaan moeten worden, of de boel loopt vast, kleine geluksmomenten, dingen, die geen naam hebben. Is het misschien daar om, dat ook kleine dingen ons zoo diep on gelukkig of zoo stralend gelukkig kunnen maken? Zeker is dat de vrouw meer dan de man, de waarde van kleinigheden voor het gemoedsleven erkent, ja, eerbiedigt, en als ze sentimenteel is aangelegd schro melijk overdrijft. Er zijn vrouwen, wier dag min of meer bedorven is, als een enkel on derdeel van haar toilet niet met de rest harmonieert. Er zijn ook vrouwen, wier dag goed is, als haar man echt hartelijk af scheid van haar neemt en heelemaal „in mineur" ligt, als hij in de haast vergat haar een kus te geven. En er zijn weer andere vrouwen, echte kranige huismoe ders die al het bovenstaande getob nogal belachelijk vinden enbuiten zichzelf van woede raken als iemand eens vergeet z'n voeten te vegen, zoodat „haar" gang of vestibule bezoedeld worden. En wat is Uw kleinigheid? Als we onszelf eens onder de loupe ne men, dan weten we allemaal wel welke de kleinigheden zijn, die ons zelf dwars zitten en daarom lijkt het me wel het toppunt van kortzichtigheid, om zooals we heel vaak doen elkanders kleine verdriete lijkheden en vreugden ais quantité negli- geable te beschouwen. Tijdens de Oxfordmeetings te Utrecht werd ook een speciale bijeenkomst voor vrouwen gehouden. Een bijeenkomst met getuigenissen van veranderde levens. En nu las ik misschien U ook wel vlak daarop in een onzer weekbladen 'n artikel, waarin door een vrouw hevig werd gefulmineerd tegen de Oxford Groep, om dat er, met name op die vrouwenbijeen komst, zooveel „onnoozele kleinlighedien" naar voren werden gebracht. Zoo verklaarde een dame, dat zij, na haar kennismaking met de Groep, en na dat zij zich onder Gods leiding had gesteld, gemakkelijk afstand kon doen van haar 'speciale plaatsje dn de auto, voorin naast 'haar man. Vroeger was ze er altijd zoozeer op gesteld geweest, dat niemand anders daar zitten zou, en als 't eens anders liep. dan was 't huis of liever de auto, te klein. Een voorheen vreeselijk slordige en luie jongen vertelde, dat hij in zijn stillen tijd van God de opdracht had gekregen, zijn kamer 's morgens behoorlijk op te ruimen en die niet meer te verlaten in een toestand om zijn eigen woorden te gebruiken alsof er een orkaan had gewoed. En ikzelf hoorde tijdens de Pinkster bijeenkomst o.a. het getuigenis van een mode-ontwerpster, die vertelde, dat zij, na haar „verandering", tien japonnen op een dag ontwierp, terwijl ze 't voordien niet verder bracht dan drie. Zijn dat nu allemaal onnoozele kleinig heden, waard om gebrandmerkt te worden als hopeloos oppervlakkig? Op 't eerste gezicht misschien, maar toch niet meer, als we wat dieper kijken. Want 't zijn de kleine vossen, die den wijngaard verderven; de schijnbare kleinigheden kunnen ons leven en niet het minst dat van de vrouw maken en breken. Niet natuurlijk, omdat deze kleinigheden op zichzelf zoo belangrijk zijn, maar omdat zij de uiter lijke kenteekenen zijn van veel dieper lig gende innerlijke „complexen" van vaak ontstellende kracht en boosaardigheid en van een omvang, die wij in ons leven eerst langzamerhand eenigszins leeren overzien. 't Is er mee als met drijvende ijsbergen; niet meer dan een zevende deel er van steekt boven water uit en trekt de aan dacht van den zeevaarder, doch het veel grootere, zes zevende deel, dat je niet waarnemen kunt, is niettemin een gewel dige werkelijkheid. Aan de veronachtza ming van deze realiteit ging 'n reuzen- schip als dé „Titanic" in korten tijd te gronde. Ieder, die wel eens, al was het maar in één loodzwaar uur van zijn leven in de afgronden van de eigen ziel heeft geblikt en daar gezien heeft de bergen van hoogmoed en begeerte, van eigenliefde, eigengerechtigheid, levensontkenning, slap. heid en traagheid, en die ook gevoeld heeft hoe de uiterlijke dingen in zijn leven in die heel groote innerlijke dingen wortelen, die zal zich voortaan wel wachten, de moeilijk heden van anderen als „onnoozele kleinig heden" te veroordeelen. Het mag dan mis schien niet zooveel verschil maken, wie er nu eigenlijk op het voorplaatsje in den auto zit en wie de pyama van den luien jongen opvouwt, maar het maakt zonder den minsten twijfel een enorm verschil voor het zieleheil en 't menschelijk geluk van de bewuste dame, of zij zich al dan niet door de kracht der Goddelijke liefde van haar „complex" van trots op den man en pronken met den auto wil laten gene zen. En met den luien jongen en het ont- werpstertje en met millioenen anderen Oxfordianen of niet is 't hetzelfde ge val. Wij allen moeten worden verlost van wat we met een nogal technisch woord „com plexen" noemen, doch dat met het goed- Nederlandsche woord .zonden" veel raker en juister wordt aangeduid. Opdat wij van kracht tot kracht voorgaande ge heel vrije en blijmoedige gezonde en vol wassen menschen zouden worden. RHÉMONDA. Een vrouw, die genoeg zenuwkracht heeft om echtgenoote en moeder te zijn, zal ook zenuwkracht genoeg hebben voor alle mo gelijke levensomstandigheden. Wilt ge een regel om uw vrouw goed te behandeQen? Behandel haar dan zóó voor komend, alsof ge niet met haar getrouwd» waart. Een dame van 120 jaar schrijft: Ik ben zoo oud geworden, omdat mijn hart in zulk een uitstekende conditie is gebleven. En dit dank ik aan het feit, dat ik nog nooit ver liefd geweest ben Het hoffelijkst tegenover dames zijn altijd die mannen, die geen zusters hebben. Blond haar heeft door zijn gevoeligheid een bijzondere verzorging noodig. Men moet het daarom steeds met middelen wasschen, welke geen alkali en geen kalkzeep in het haar achterla ten en zorgen.dat het niet donkerder wordt, dus met Voor blondines wordt bijzonder aan bevolen: "Shampodor Blond-Speciaal" (groen-witte verpakking), 20 cent per pakje. 3171 (Ingez. Med.) De moderne krullenkapsels zijn buiten gewoon flatteus, frisch en jeugdig, maar., fel wat ingewikkeld. De kapper moet dit seizoen heel wat moeite aan onze hoofdjes spendeeren, doch het resultaat is dan ook charmant. Interessant van de nieuwe haarmode is het verschijnsel, dat ze voor iedere vrouw verschillend is, m.a.w. we moeten maar het zoolang zoeken, tot we ons eigen lapsel gevonden hebben. Eén vaste regel is er wel: de ooren moe ten zichtbaar zijn en het haar mag onder 8«en beding meer in den nek hangen, zoo ms 't vorige jaar. Alles aan de nieuwe haarmode is verzorgd en keurig! In 1896 werd in Kopenhagen een vrou wen-tentoonstelling georganiseerd, die een iroot financieel succes is geweest. Het batig saldo zou voor een „Vrouwengebouw" Sebruikt worden. In 1929 werden eenige oude huizen in het centrum der stad aan- ïckocht, afgebroken en in 1935 is onder lei- hing van een jonge vrouwelijke architect Ka nieuw gebouw verrezen. Hierin zijn be ooden eenige winkelhuizen door vrouwelijke rinkeliers gehuurd; op de eerste verdie ping bevindt zich een groot restaurant, IWaar zeker 250 menschen kunnen eten, 'order groote en kleine vergaderzalen. Op he derde verdieping hebben een aantal vrouwenorganisaties haar bureaux, terwijl ur Hansen, een der oprichtsters, haar advocatenkantoor daar gevestigd heeft henals twee andere vrouwelijke advocaten. zijn ook kamers voor naaisters, kap ers. enz. De vierde en vijfde verdieping is jus hotel ingericht met twee directrices. Jen een dergelijk gebouw ook niet iets voor zijn ZONDAG: Nieuwe haring. Witte ragout- soep, Ossenhaas. Doperwten en wortelen, Aardappelen, Aardbeientaart, nMAANDAGTomaten met gehakt, Bief stuk. Aardappelen, Bloemkool, Ohocolade- pudding vanillesaus. DINSDAG: Bloemkoolsoep, Varkensschijf, Tuinboonen, Aardappelen, Flensjes met aardbeien. WOENSDAG: Koude varkensschijf. To maten en komkommersla, Aardappelen, Warme griesmeelpudding en vanillesaus. DONDERDAG: Gehakt. Postelein, Aard appelen, Wentelteefjes, Vruchten. VRIJDAG: Gekookte zalm, Aardappelen, Worteltjes, Rijstebrij met gestoofde kersen. ZATERDAG: Macaroni met poulet en tomatensaus. Krapsla, Yoghurt met be schuit en suiker. VEGETARISCHE MENU's. 1. Eierkaasjes met tomatensaus en ge bakken brood. Peulen en wortelen. Gesmol ten boter, Vanillevla met aardbeien, 2. Omelet met spinazie. Aardappelen, Doperwten, Boter, Kropsla, Sneeuwpud- ding met aardbeiensaus. 3. Gevulde tomaten met kaas. Gestoofde asperges, Aardappelen, Botersaus, Hangop met beschuit en suiker. 4. Zomer erwtensoep, Nieuwe aardappe len igebakken!, Tomaten en komkommer sla, Flensjes. OUDE JTNGEL 120 tcc DOEZn/TBQOT 22 TUUU «leiden (Ingez. Med.) 8769 RECEPTEN. Aardbeientaart (springvorm of zandtaartvorm van plm. 20 c.M. middellijn). Benoodigd1: 125 gr. bloem, 75 gr. boter ('koud), 60 gr. basterdsuiker, 7; ei, zout, pl.m. 1 pond aardbeien, suiker, sago. De boter mej; 2 mesjes in de bloem in kleine stukjes snijden, suiker, zout en ei toevoegen en alles vlug doorkneden. Zoonoodig het diesg 1 uur op een koude plaats laten opstijven. De aardbeien was schen en met suiker bestrooid 1 uur laten staan. Het deeg uitrollen en op de bodem en tegen de rand van de beboterde vorm ■drukken. Een opgerold velletje boterham- papier tegen de rand leggen om uitzakken hiervan te voorkomen. De taart in een niet te warme oven gaar bakken (plm. 7i uur). Het papier er uitnemen, de taart af laten koelen en keeren. De d'eegbak nu vullen met aardbeien, het uitgelekte sap met wat sago binden en er over heen schenken. Poedersuiker er over heen strooien. Tomaten met gehakt. 6 a 8 mooie vaste tomaten, 150 gr. kalfs gehakt, 1 lepel gehakte ui, 7; lepel peter selie, zout, noot, peper, beschuit, 40 gr. boter. De tomaten wasschen en klein kapje er- afsnijden en ze voorzichtig uithollen. Het gehakt aanmaken met gefruite ui, beschuit, ei, peper, zout en noot en hiermee de tomaten vullen, zoodat er een bolletje van het gehakt uitsteekt. Wat paneermeel er overheenstrooien en de tomaten zetten in een vuurvaste schotel waarin de boter ge smolten is. De tomaten in de oven gaar laten worden 20 minuten). Voor het op dienen op elke tomaat wat fijngehakte peterselie leggen. Tomaten met kaas Benoodigd: 6 a 8 mooie vaste tomaten, 2 d.L. melk. 3 lepels bloem, 2 lepels boter, pirn. 1 ons belegen kaas, peper, zout. De tomaten wasschen, een kapje er af snijden en voorzichtig uithollen. Van boter, bloem en melk een dik sausje maken. De in dobbelsteentjes gesneden kaas hier door roeren en op smaak afmaken met peper en zout. De tomaten hiermee vullen, ze in een vuurvaste schotel zetten waarin een stukje boter gesmolten is en de tomaten in de oven gaar laten worden (10 a 15 minuten). Eierkaasjes met tomatensaus en gebakken brood. Benoodigd: 8 eieren, 8 lepels melk, peper en zout, '/- L. tomatensaus, 12 stukjes ge bakken brood. De eieren uitroeren, (hagelsnoeren ver wijderen) met peper en zout. dan de melk toevoegen en de massa overgieten in bebo terde kopjes of eierdopjes. Deze in een pan met water zetten, dat tegen de kook ge houden, tot de eiergelei gestold is (20 a 30 minuten). De vormpjes keeren op een ver warmden schotel en de tomatensaus er over heen schenken. De in boter bruin gebak ken broodjes er om leggen en de schotel garneeren met pieterselie. Macaroni met poulet en tomatensaus. Benoodigd: 250 gr. kalfspoulet, 100 gr. kalsgehakt, 150 gr. Macaroni, peper, zout, nootmuskaat, beschuit, 1 L. water. Voor de saus: 7; L. bouillon, 17; pond tomaten, 70 gr. bloem, 70 gr. boter. Het vleesch wasschen, opzetten met 1 L. kokend water en zout en 3/4 uur zachtjes laten koken. De in stukjes gesneden maca roni toevoegen en 7; uur meekoken. De balletjes gehakt 10 minuten meekoken. De bouillon afsc'henken. De tomaten wasschen, in stukken snijden en met een klein beetje water opzetten. Gaar laten koken en door zeven. De peper vermengen met de bouil lon. Men moet nu plm. 3/4 L. vocht hebben. Hiermee met boter en. bloem een saus maken. Het vleesoh en de macaroni er voomcihtig doorroeren. Zomererwtensoep. Benoodigd: 3 ons spliterwten 17: L. water, 2 preien, 2 bosjes selderij, zout, 4 p-vietblokjes. De erwten een nacht weeken. Ze opzet ten met het weekwater en fijn laten koken. De klein gesneden prei en de selderij meekoken plm. 20 minuten. De blokies toe voegen en de soep op smaak met zout af maken. De blouse, dat lang vergeten kleeding- stuk, staat nu weer o~p het hoogtepunt van haar roem. En speciaal voor den zomer kunnen we te kust en te keur de aller fijnste modelletjes koopen. Onze teekening geeft enkele charmante ideeën. Bovenaan zweeft een fijn blousetje van gebloemde organdie, versierd met een dubbele jabot, die uit de hand met feston- sleken is afgewerkt. Het meisje links draagt een nu r:cr modern." hemiblouse, even eens van r. gondie, wit met ingeweven bloemmotiefjes. De versiering met fijn wit galon is zeer nieuwe en origineel. In de hand houdt zij een meer stemmig model, frisch en prettig in 't dragen. De stot is effen organdie, voorzijde en kraagje dragen een dubbel gekanteelden rand, aan gezet met een epen zoom, als eenvoudige garneering. De plooitjes aan schouderstuk en mouwen geven nog wat meer levendig heid. De jongedame rechts verkoos een nog simpeler model: haar blousje sluit aan den hals met een eenvoudig recht bandje, doch is aardig versierd met strookjes fijne tulle. Onder aan de teeken'ng ziet u lenslotte een bl)u:e uit trg-">t'!" '—et die~f ingewikkelder van co o? en „gekiseder". Lange rijen gefronste Valenciennekantjes versieren de lage punthals, de mouwen zijn gedrapeerd en met een opengewerkt steekje aangezet.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9