LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 17 Juni 1937 Bij Zomerkleedmg Thijs IJs en de slimme dieven ZEISS IKON-FILMS Uit de Rijnstreek Een noodkreet uit den Tuinbouw. Een onderscheiding. Het Carnegiehelden-fonds heeft op voor dracht van den burgemeester aan J. v. d. Bent en W. Koeman, die zich op 17 De cember j.l. verdienstelijk maakten bij een redding waaraan levensgevaar verbonden was. «en belooning toegekend. Gistermorgen heeft de burgemeester ln tegenwoordigheid van het dagelijksch be stuur der Noordwljksche Reddingsbrigade deze belooning met eenige vriendelijke woorden aan belde redders uitgereikt. Als verdacht van zedenmisdrijf heeft de politie aangehouden de 30-j. V. W„ el ders woonachtig. Hij heeft volledig bekend en ls ter beschikking van de justitie ge steld. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een zware ijzeren bankschroef vanaf een bouwwerk aan de Prins Hen drikstraat. Een onderzoek wordt ingesteld. Onze plaatsgenoot, de heer G. J. Tim- tners, ls benoemd tot hulpcommies bij 'sRljks belastingen, Invoerrechten en ac cijnzen te Pindorp. Morgenavond te half negen zal het Fanfarecorps ..Excelsior" een concert geven op het Lindenplein. Bij gebrek aan een muziektent zal op het Lindenplein een podium worden geplaatst. NOORDWIJKERHOUT. Vergadering Bloembollencultuur. In café „De Zwaan" vergaderde de afd. Noordwijkerhout der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer E. Oostdam Jac.zn. zou van een zakenreis uit Engeland direct naar deze belangrijke vergadering komen Er werd met ongeduld op hem gewacht, doch helaas, er kwam wel een telegram, doch geen voorzitter. In zijn plaats nam toen de heer W. J. Guldernond zijn taak over. Hij heette allen welkom en wees op de gewichtige beslissing, welke dezen avond genomen dient te worden, in zake het saneerlngsplan, waarover de mee ningen zeer uiteen loopen. Hierna volgde de behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de 184ste buitengewonen algem. ver gadering. In stemtning werd gebracht de bekende vraag: „acht de Algem. Verg. het gcwenscht, dat bedrijfsmaat regelen voor 't 'Dioembollenvak ln 1937-1938 worden ge-, bandhaafd?" Het eindresultaat was: 28 st. tegen saneering en 26 st. voor haar be houd. Tot afgevaardigden naar de Algem. Verg. werden gekozen de heeren L. M. v. Noort en E. Oostdam; tot hun plaatsver vangers de heeren W. J. Guldernond en J. Zonneveld. 2 In eerstgenoemde plaats werd de St. Jans-kathedraal bezichtigd, die in verband met een Priesterjubileum versierd was en in de laatste plaats werd volop genoten van de mooie omgeving. De Dameshandwerkclub „De Soos" waar van de leden zich zooveel inspanning ge troosten, om liefdadige instellingen te kun nen helpen, heeft 't er nu zelf eens van genomen en is een dag uitgeweest. Ook hier was de tocht naar het Zuiden. Volop is genoten, en dat zonder bezwaar van de kas. DE BOOTTOCHT OUDEN VAN DAGEN. OEGSTGEEST. De heer J. L. Erkelens naar Soemba. Tot opvolger van den heer Tj. v. Dijk is benoemd tot schoolopziener op Soemba, het terrein van de Geref. Kerken van Gro ningen, Drenthe en Overijssel, de heer J. L. Erkelens alhier. De heer Erkelens heeft deze benoeming aangenomen maar zal voorlooplg nog niet naar zijn arbeidsveld vertrekken. Hij zal zich hier te lande voor zijn nieuwe taak voorbereiden en ln de tweede helft van 1938 worden uitgezonden. 7 Op het te Den Haag gehouden exa men der „Haagsche Costuumschool Ver- eeniglng" (HC.V.) slaagden als coupeuse mej. G. den Haan te Rijnsburg. Als costumière de dames D. Oudshoorn te Rijnsburg en F. van Rijn te Noordwijk- Blnnen. Voor het diploma lingerie de dames J. Kromhout te Rijnsburg en C. Zwitser te Katwijk aan Zee. Allen leerlingen van mevr. A. v. d. KaaiJ- Root alhier. RIJNSBURG. ill Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit IJsbrand, z. van C. v. d. Mey en H. Swart Jacoba, d. van H. v. d. Eykel en J. de Koning. Ondertrouwd: C. Koot jm. 20 J. en J. Krol Jd. 20 j. Alb. Noort jm. 24 j. en W. i. Nieuwkoop 25 j. Getrouwd: Adr. Driebergen en G. v. d Mey. Loop der Bevolking. Geboren: Gerrit IJsbrand, zoon van Cor nells van der Meij en Hendrlka Swart, Jacoba. dochter van Hendrik van den Eykel en Jannetje de Koning. Ondertrouwd: Cornells Koot, 20 jaren en Jacoba Krol, 20 jaren Albertus Noort, 24 jaren en Wllh. van Nieuwkoop 25 jaren. Gehuwd: Adrlanus Driebergen en Grietje van der Mey Raadsagenda. De Raad komt morgen des nam. te 7.30 bijeen. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 L.O.-wet 1920 over 1934 aan de schoolbe sturen; 3. Wijzigingen gemeentebegrootin- gen 1936 en 1937; 4. Vaststelling pensioens grondslag A. van Haarlem; 5. Vaststelling verordening betreffende het beroep bedoeld in art. 13. 15 en 17 van het reglement auto vervoer personen; 6 Ontslag A H. Omtzlgt als agent der arbeidsbemiddeling; 7. Be noeming .S. Driebergen als agent der ar beidsbemiddeling; 8. Intrekking besluit toekenning wachtgeld aan mevr. Schim- mer—Odendaal; 9. Vaststelling lager tarief electriciteit koelcellen slagers over het tijd vak van 1 Juni 1937 tot 1 Oct. 1937; IC. Vaststelling kohier hondenbelasting 1937; li. Ontheffing belastingen Gevestigd: Gretha Jungerius, Oegstgees- terweg 71 Arie Houwaart, Klooster- schuur 4 Hendrika van Duyvenvoorde, Vliet N.Z. 15 Jacobus Heemskerk, Voor- houterweg 22. Vertrokken: G. H. v. d. Perk, n. Oegst- ÏCest, Dorpsstraat 16 A. v. d. Grift, n. Leiden, Witte Singel 68 Katalin Dobos, n, Oegstgeest, Javastraat 8 J. Wisch- meger, n. Voorschoten, Gebr. Treubstraat 16 p. c. Zandbergen-Vink, n. Leiden, Marlënpoelstraat 35. De bejaarde mej. N. v. d. V.. verpleeg de in Avondrust, geraakte in den vroegen Morgen ln de Vliet. Door omwonenden werd zij bewusteloos opgehaald. Het mocht dr. Jonker gelukken de levensgeesten weer op i« wekken. SASSENHEIM. Geslaagde uitstapjes. De Chr. zangver. ,,De Lofstem" maakte Per touringcar een uitstapje naar 's-Her- 'OSenbOBch en de omgeving van Breda. Een heerlijke dag in Amsterdam. „Zoek de zon op", was het eerste num mer dat de muziek op de boot ten gehoore bracht. Maar dat was feitelijk overbodig, want ondanks het minder gunstige weer. was de stemming best, en het was immers nog vroeg, de zon zou zek;. wel komen, en zoo niet, het zou aan de vreugde geen af breuk doen! De zon is af en toe gekomen en de stemming was den geheelen dag uit stekend. Op tijd werd vertrokken, en de eenige wanklank, om het zoo te noemen was het getob om door de vele bochten van de Sassenheimsche sloot te komen. Doch niet voor niets heeft de Oranjevereeniging een wakker bestuur en op een gegeven oogen- blik was dit bestuur van boord gespron gen en trok de boot bij de bochten in de goede richting, zoodat wij het „Wije" kon den bereiken. Daar er tijdens deze „lijn- trekkerij" een regenbui neerviel, waren de heeren flink nat, doch de machinekamer gaf uitkomst en warmte, De reis naar Amsterdam was langs een bekend traject, zoodat men elkaar de oude plekjes aanwees. In Amsterdam stonden twee extra-trams gereed, die ons naar „Artis" brachten. Vele straten waren nog versierd, wat enkelen deed opmerken, dat wij nog nergens zóó feestelijk ontvangen waren; zelfs fonteinen waren ln werking. In „Artis" werd allereerst het middag maal genuttigd, dat goed smaakte. Daarna sprak de heer Bisschops en kort woord. Het verheugde hem. weer zooveel bekenden te zien. Dit bewijst, dat Sassenhelm een ge zonde plaats is. HIJ bracht hartelijk dank aan de bur gerij voor de milde bijdragen die in staat stelden, weer een geheelen dag uit te gaan. Dit ls de achtste keer dat wij uitgaan, en al waren de laatste reizen, door de tijds omstandigheden, iets bekort, nu ls het weer een „volle dag" geworden. Spr. uitte de beste wenschen voor de toekomstige reizen en deelde mede, dat in de zaal een echt paar aanwezig is, dat vandaag 40 jaar ge trouwd ls, n.l. de heer C. Noordemeer en echtgenoote. Namens allen feliciteerde hij hen, terwijl allen hen een „Lang zullen ze leven" toezongen. Na den maaltijd werd „vrijheid van be weging" gegeven en ging men de dieren bezichtigen. Vooral de apen, olifanten en Nijlpaarden trokken zeer de aandacht, hoe wel de laatste „niet thuis" gaven, daar ze in hun nachthok bleven. Het consigne „5 uur bij de uitgang" werd over het algemeen trouw opgevolgd. Zoowel op de heen- als terugreis trok ken „onze" trams weer de aandacht. Of dat nu kwam. doordat een Amsterdammer graag naar alles en nog wat kijkt, of dat een volle tram ook daar een zeldzaamheid is idie wij tegenkwamen waren slecht be zet* weten wij niet, doch dat we de aan dacht trokken, was zeker! De terugtocht had een vlot verloop, doch in de Sassenheimsche sloot was het weer tobben. Gelukkig was de „Spes Patria" ons tegemoet gekomen, die nu als „lijntrek kers" dienst deden en af en toe de boot afduwden, waarbij enkele te lang!?) duw den en toen op de boot moesten klimmen. Toen wij de Haven bereikten, stond behoort een mooie bruine huid. Dat staat sportlef en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden sned, écht bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf ln de zon. inwrijft met AMILDA-zonnebruincrëme. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. „Crescendo" gereed om ons met haar mu ziek te verwelkomen. Nog nooit was de be langstelling zóó groot geweest. Voor dat de boot verlaten werd, bracht de heer Bisschops nogmaals dank, terwijl de heer E. Franken namens de deelnemers aan de commissie dank bracht. Den geheelen dag heeft 't ons aan niets ontbroken. Het eenige dat wij wat meer hadden kunnen gebruiken, was de zon. VERGADERING ALG. VEREENIGING BLOEMBOLLENCULTUUR. Tegen behoud der bedrijfsmaatregelen. De afd. Sassenheim der Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur kwam bijeen ter bespreking van de door het hoofdbestuur gestelde vraag: „Acht de algemeene vergadering het gewenscht. dat bedrijfsmaatregelen voor het bloembollenvak in 193738 worden ge handhaafd?" De voorzitter, de heer G. Vlasveld Jr. deele o.m. mede, dat de dreigende contln- genteering in Zweden niet doorging. Over het gewas deelde hij mede, dat de vroege tulpen slecht waren, de hyacinthen en narcissen, uitgezonderd enkele Bicolorsoor- ten, goed. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren G. Vlasveld Jr. en L. van leeuwen Jr. De voorzitter deelde mede, dat de mee- r.lng van het bestuur der plaatselijke af- deeling als volgt ls: Afschaffing der mini mumprijzen, fondsvorming tot opkooplng van surplus. Spr. wees er op, dat, gezien de vraag van het H. B. iedere volbloed anti-saneerder „neen" moet antwoorden en een ieder die nog een of andere maatregel wil „ja". De heeren D. Zandbergen en J. Kapteyn bestreden de saneering. evenals de heer Jan Rotteveel, die meende dat de voorstanders hun meening vormen uit angst voor verschillende, nog niet genomen maatregelen. De heer P Kromme meende, dat de sa neering thans voldoende effect heeft ge had, deze kan nu wel worden opgeruimd. De voorzitter bestreed de verschillende anti-saneerders. De heer T. Vos meende, waar het sanee- ringsgebouw reeds voor de helft is afgebro ken, de bloembollenkweekers zich maar bij de wereld-jamboree moeten aansluiten en in „vrijheid gaan kampeeren". De heer George van Reisen was- vóór sa neering De heer Frijlink poneerde duide lijk de stelling, dat een ieder die vóór stemt, straks, na de stemming zal kunnen zeggen, welke maatregelen hij wenscht. Hij stelt de reclame van de anti-saneerders aan de kaak, volgens hem zou bij een 3 maal grootere oppervlakte, 3 maal zooveel worden uitgevoerd. De uitslag der stemming was 58 vóór en 62 tegen, zoodat de afdeeling Sassenhelm haar 10 stemmen as. Maandag tegen het behouden van bedrijfsmaatregelen zal uit brengen. De R.-K. gemengde zangver. „St. Am- brosius" behaalde op het concours te Den Haag, uitgeschreven door den R.-K. Bond van Zangvereeniglngen in Noord- en Z.- Holland in de 2e afdeeling een tweede prijs met 279 punten. Voor het koor gn dén directeur, den heer M. J. Post een mooi succes! Aan den heer G. Berkhout is met 1 Juni eervol ontslag verleend als molenaar van den Floris Schoutenpolder, welke func tie hij 55 jaar heeft vervuld. Tot opvolger is benoemd zijn zoon de heer A. Berkhout. 3162 (Ingez. Med.) VEUR-LEIDSCHENDAM. De afd. van het Roode Kruis. Naar wij vernemen hebben de voorzitter en de secretaris van de pl. afd. van het Roode Kruis resp. burgemeester Keyzer en de hoofdcommies v d. Ven voor hun func- tie's in die afdeeling bedankt. Li een binnenkort te houden ledenver gadering welke zal staan onder leiding van dr. Reyers of van het hoofdbestuur zal een nieuw bestuur worden geformeerd, waarbij de thans nog zittende bestuursders zich weder beschikbaar zullen stellen. De penningmeester, de heer Klusman, heeft, in afwachting van een weder regel matig functioneeren der werkzaamheden, zijn wekelijksche bijdrage ln den vorm van huur van het cursuslokaal ingetrokken zoodat de afdeeling thans nog dakloos is. 39. Wie er nog dacht, dat die oom Brom zoo dom is als hij soms wel lijkt, is overtuigd vgn 't tegendeel, zoodra hij naar dit plaatje kijkt! Hij is er wel heel vlug op uitgegaan, maar hééft dat toch niet zoo erg ondoordacht gedaan; hij had daar ln de haast een list bedachtdie werkt nu onverwacht en tamelijk onzacht! Je weet, dat auto's, die een tijdlang reden, puften, snorden, een beetje al te warm soms worden; vandaar, dat men er dan wat water, koud, in giet. Maar toen oom Brom nu deze keer uit rijden ging, deed hij dat niet; integendeel hij goot in 'tkoel-ruim der machine een heele plas benzine! Toen Leo Listig nu de wagen zeer snel rijden deed, werd die benzine heet je begrijpt het zeker al; er kwam een vreeseiijke knal, die men op grooten afstand nog kon hooren, en splinters vlogen Brom-oom om de ooren. „Zie zoo, zie zoo", zei hij„ik zal eens zien, als deze damp is opge trokken, of Leo nu een beetje ls geschrokken." Wilt Ukrokodillen-tranen"foto grafeeren? Dan moet U tevoren Zeist lkon-film in Uw toestel doen! Zonder gekheidZeiss Ikon maakt films, waarU enorm veel mee bereikt! Buitengewoon gevoelig en boven dien 'n groote speelruimte in den belichtingstijd. Vraag naar de nieuwe ZEISS IKON Orthochrom of ZEISS IKON Panchrom „Het" van „bet". Voor foio's, die MOOI moeien zijn... 317Ö (Ingez. Med.) VOORSCHOTEN. Aanrijding. Op het Kruispunt Hofweg-Leidscheweg heeft een aanrijding plaats gehad tussohen een vrachtauto van de fa. V. en een per sonen-auto van C. J. de K. alhier. De personen-auto komende uit de rich ting Leiden had voorrang, maar de be stuurder van de vrachtauto verleende die niet. De materieele schade was zeer groot, maar er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Proces-verbaal ls opge maakt. De politie heeft tegen M. C. v. d. V. alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het maken van muziek zonder vergunning. Onze plaatsgenooten mej. G. Smit en mej. I. Warmenhoven zijn geslaagd voor typiste. WASSENAAR. Vergadering „Tuinbouw en Plantkunde". In het Dorpshuis hield de afd. Wasse naar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergadering. De voorzitter de heer J. Polderman opende en deelde mede, dat door een milde gever een bedrag ad f. 6 was beschikbaar gesteld ie verdeelen in drie prijzen voor hen, die in het jaar 1937 het meeste aantal punten weten te behalen voor het punten- stelsel. Dit bedrag wordt uitgekeerd als extra prijs boven de vaststaande bedragen. Verder werd besloten deel te nemen aan de vriendschappelijke bijeenkomst te Velp, waarvoor de leden een reductie zullen krij gen op de reiskosten. De heer W. Maarsen stelde een zilveren lauwertak beschikbaar als wisselprijs voor de in September te houden prijsvraag „bloemenschikken". Dan zuilen er n.l. ter vergadering drijfschalen worden gemaakt. Voorts informeerde de voorzitter of er ook behoefte bestaat aan het organiseeren in het najaar van een cursus in planten- ziektenleer. Vele aanwezigen voelden hier voor veel, mits deze in een meer populai- ren vorm zou worden gegeven. Tot jury-leden om het ingezondene te keuren werden aangewezen de heeren Maarsen. van Vugt en van Noort. Deze kende mede aan de inzending van den heer de Gooijer. tuinknecht op ..De Vrije Bliek", den eersten prijs toe De heer Verlind behandelde hoe onze kassen in den zomer gevuld kunnen wor den. Deze lezing oogstte een warm applaus. Na de rondvraag volgde sluiting. Geslaagd te Den Haag voor het exa men der Kweekschool van het Haagsch Genootschap mej. F. M. Numans alhier. ZEVENHOVEN. De kantoorvergoeding voor den ge meente-ontvanger en de f. 50 belooning aan den volontair vcor de steun-werk- zaamheden, is door Ged. Staten niet toe gestaan met het oog op den slechten flnancieelen toestand der gemeente. Bij L. B. ontstond een begin van brand ln het achterhuis door een gloeien de kachelpijp. Gelukkig bemerkte men dit nog bijtijds; erger werd voorkomen door blussching met emmers water. ALKEMADE. ZOETERWOUDfi. Raadsagenda. De Raad komt Vrijdag a.s. des napi. te 19.30 uur uur ten gemeentehuize bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van het bestuur der R.K. H.B.S. te Leiden om subsidie met voorstel van B. en W. 3. Voorstel van B en W. tot het verlee- nen eener gratificatie aan den rijksveld wachter W. de Waard. 4. Alsvoren tot wijziging der gemeente- begrootingen 1936 en 1937 en van de be grooting van het waterleidingbedrijf over 1936'. 5. Alsvoren tot wijziging der verorde ning op de heffing van schoolgeld. 6. Schrijven van L. van Cromvolrt betref fende het plaatsen van een schutting, met voorstel van B. en W. 7. Verzoek van L. Onderwater e.a. bewo ners van het Westeinde inzake drinkwa tervoorziening met. vcorstel van B. en W. 8. Voorstel van B. en W. tot niet-invor- derbaar verklaring straatbelasting over 1936. 9. Behandeling belastingreclames. 10. Rondvraag. Treurig resultaat der aardbeien cultuur onder glas. Als een schrille dissonant weerklinkt dit opschrift in de mengeling van be richten en mededeelingen van opleving in den lande op velerlei gebied. Des te schriller, omdat men te Roelofsarends- veen, na de talrijke jaren van diepe depressie, het Jaar 1937 ten opzichte van de bedrijfsresultaten in het hoofd vak van den tuinbouw op redelijke gronden met meer vertrouwen meende te mogen begroeten. Te dieper is de teleurstelling van een om het da gelijksch brood zwoegende bevolking nu, door zeer bijzondere omstandighe den aan de hoopvolle verwachtingen, reeds bij den aanvang van het oogst- seizoen een dergelijke klap is toege bracht, dat redding welhaast niet meer mogelijk schijnt. Getroffen door een natuurramp als, voor zoover ons bekend, nog nimmer tevo ren is voorgekomen, wordt op het tot het uiterste verzwakte weerstandsvermogen der bedrijven een dergelijk zwaren druk uit geoefend, dat de maat dreigt over te loo pen. Zooals bekend is Roelofarendsveen een van de twee centra in den lande, waar aard beien onder glas worden geteeld. Deze cul tuur is van een zoodanige beteekenis. dat de veilingopbrengst voor ongeveer een vierde gevormd wordt, door de opbrengst dezer aardbeien. Aanvankelijk waren de vooruit zichten, wat betreft de kwaliteit van het gewas zeer goed, doch het ongunstige voor jaarsweer, met de sporadisch schijnende zon en de overvloedige regen, is er oorzaak van geworden, dat alle hoopvolle verwachtingen de bodem ls Ingeslagen. Het is een mis oogst geworden, terwijl men door het steeds uitblijven van zonneschijn, bovendien zoo laat met de aardbeien aan de markt is ge komen, dat de prijzen voor de nog ter vei ling aangevoerde producten voor glas-aard beien veel en veel te laag was. Een en ander is voor de pl. afd. van den L.T.B., mede door van de zijde van de Hanze uitgeoefenden drang aanleiding geweest, om in een vergadering den ernst van den geschapen toestand onder de oogen te zien en de middelen te beramen, welke tot ver lichting van den nood kunnen leiden. Deze vergadering werd gisteravond gehouden in het St. Pancratiusgebouw alhier en stond onder leiding van den voorzitter van den L.T.B. den heer de Jong. Aanwezig waren afgevaardigden van de verschillende plaat selijke organisaties, alsmede het volledig College van B. en W„ het Tweede Kamerlid Stumpel en de afgevaardigde van het Hoofdbestuur van den L.T.B. den heer J. de Kok. De voorz. schetste den ernst van den toe stand Aanvankelijk werden wij bedreigd door verhooging van de Engelsche invoer rechten, welke dreiging gelukkig werd af gewend. Een ernstiger ramp heeft ons echter getroffen door de mis-oogst van het aardbeien-gewas, zoodat nu de toestand voor verschillende gezinnen zoodanig is geworden, dat zij binnenkort zonder brood in huis dreigen te komen. Het wil spr. voorkomen, dat Regeeringssteun het éénige redmiddel zal zijn, wat nog rest. Spr. verzocht aan de vergadering mede- deeling te doen van de hieromtrent heer- schende zienswijzen. De directeur van de Veiling, de heer N. Turk, verstrekte eenige cijfers, welke een duidelijk beeld van den ernst der catastrofe geven. In 1935 bedroeg de veiling-omzet der aardbeien f. 130.758.—; in 1936 f. 104.759 en in 1937 f. 65.873.waarbij nog in aan merking moet worden genomen, dat er in 1937 12000 ramen méér waren. In totaal zijn er nu 138.500 ramen geteeld, zoodat de ge middelde opbrengst f. 0.47 per raam is. Wan neer men nu in aanmerking neemt, dat de productie-kosten ongeveer 95 ct. per raam zijn, dan kan men berekenen, hoé treurig de toestand nu is. Bovendien zijn er talrijke bedrijven waar men het gemiddelde van 47 cent per raam lang niet haalt, zoodat voor die tuinders de toestand thans, na de reeks van slechte jaren, welke reeds verstreken zijn, werkelijk hopeloos dreigt te worden. Een steekproef over 6 bedrijven met totaal 5200 ramen gaf zelfs slechts een gemiddelde 1 opbrengst van f. 0.28 per raam. Bij de discussies, waaraan ln hoofdzaak werd deelgenomen door den burgemeester, den heer Stumpel en den heer de Kok, bleek men algemeen van gevoelen, dat spoedige hulp hier dringend geboden is. Met het oog op het plaatselijk karakter van den inge treden noodtoestand werd het wenschelljk geoordeeld, de actie plaatselijk te voeren, terwijl toezegging tot ondersteuning van de diverse instanties werd verkregen. Besloten werd een commissie in het leven te roepen, welke tot taak heeft op zeer korten termijn een rapport samen te stellen, dat na goedkeuring, de basis zal moeten vormen voor de tot den be trokken Minister te richten verzoek schriften. Het request van den L.T.B. zal den Minister worden overhandigd en toegelicht worden. De voorz. van den Kring „De Venen" be sprak nog de wenschelijkheid om actie te voeren voor een meer soepele toepassing der fiscale maatregelen. Het komt herhaaldelijk voor. dat op de veilingopbrengsten beslag wordt gelegd, hetgeen meerdere malen tot I gevolg heeft, dat de betrokken tuinders in ernstige moeilijkheden komen. In het bij zonder nu deze veiling-opbrengsten zoo uit zonderlijk laag zijn, mag een meer soepele houding der belasting-ambtenaren worden verlangd. We willen dit somber relaas besluiten met het. uitspreken van de hoop, dat in dezen nood-toestand, welke een zeer nijvere in de zomermaanden 16 uur per dag zwoegen de bevolkingsgroep treft, op afdoende en billijke wijze door de bevoegde autoriteiten tijdig mag worden voorzien. 3 -r

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7