LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 Juni 1937 Het internationale landbouwcongres VI5SCHERIJ-BERICHTEN RECHTZAKEN Plechtige opening in de Ridderzaal te Den Haag In tegenwoordigheid van Prins Bernhard Het spoorwegongeluk bij Woerden. De roofmoord te Leek. f Hoofdpijn, Kiespijn. Uitbreiding der IJmuidensche trawlervloot. De moord te Opende. FRANKRIJK De Senaat en de volmachten. In de wandelgangen van den Senaat verwacht men algemeen, dat de financieele commissie gebruik zal maken van haar recht tot amendeering tijdens haar be sprekingen over het ontwerp inzake de vol machten. In het bijzonder echter wijst men in de wandelgangen op den wensch der se natoren te vermijden om onder de ernstige huidige omstandigheden een regeerings- crisis te doen ontstaan. Blum zoowel als Auriol zullen Calllaux als voorzitter der commissie inlichtingen verstrekken. ENGELAND De nieuwe belasting. In een witboek worden de bepalingen ge publiceerd van het nieuwe belasting ont werp. dat het plan tot heffing van belas ting op overwinsten in de bedrijven moet vervangen. Daarin wordt o.a. gezegd, dat een belasting van ten hoogste vijf procent zal worden geheven op alle winsten, ver kregen uit handels- en andere onderne mingen, welke de 2000 pond sterling per jaar te boven gaan en behaald worden in de vijf jaren, beginnende 1 April j.l. De belasting zal 5 pCt. bedragen op de winsten van maatschappijen en 4 pCt. op de winsten van particuliere ondernemin gen of firma's. Men verwacht, dat deze belasting per jaar 25 millioen pond op zal brengen RUSLAND Wat geschiedt er? De raad van volkscommissarissen heeft Stanislas Stroemilien, adjunctdirecteur van het centrale bureau voor de economische en sociale statistiek, van zijn functie ont heven en vervangen door Miche Tsagoeria. De directeur van het bureau was reeds eenigen tijd geleden afgeaet. Maarschalk Worosjilof heeft Smirnof be noemd tot chef van de politieke leger leiding als opvolger van Gamarnik die de hand aan zichzelf heeft geslagen. Naar uit Minsk wordt gemeld, zijn op een daar gehouden partijconferentie mede- deelingen gedaan over een drastische zui vering, di? in Wit-R-usland ten uitvoer is gelegd en waarbij hooge persoonlijkheden zijn betrokken. Naar men beweerd, bestond er een ge heime Trotskistische organisatie, voor het bedrijven van spionnage en sabotage, die minstens vijf en veertig ..volksvijanden" omvatte en o.a. voorbereidingen had ge troffen voor de vernietiging van het vee en de oogsten. De Poolsche bladen berichten, dat sedert gisteren geen brieven of kranten uit de de Sovjet-Unie de Poolsch-Russische zijn gepasseerd. De ..Kurjer Warszawsld" ontkent, dat de spoorwegverbindingen tusschen Polen en de Sovjet-Unie zijn verbroken. „Hetgeen wel waar is", aldus schrijft het blad verder, ,,is, dat de Russische kranten niet -zijn aangekomen en dat het aantal Russische grenswachten is vermeerderd". POLEN Vonnis en arrestaties. De achttienjarige Joodsche slagersleer ling, die onlangs te Brest-Lltowsk een po litieagent met een messteek gedood heeft, die een partij illegaal geslacht vleesch in beslag wilde nemen, Is tot den strop ver oordeeld. Zooals men zich herinnert, heeft een deel van de bevolking van Brest op dezen moord geantwoord met een van de ernstigste pogroms, welke de geschiedenis van de Poolsche republiek kent. Te Warschau zijn 80 communisten ge arresteerd onder beschuldiging van op- ruling tot stakingen. Zestien leden van de communistische partij van West-Oekraine zlin veroordeeld tot straffen van twee tot vijftien jaar gevangenisstra!. Onder zeer groote belangstelling en in tegenwoordigheid van tal van hooge autoriteiten, leden ran diplomatieke corps en buitenlandsche deelnemers is hedenochtend in de oude ridderzaal te 's Gravenhage het zeventiende inter nationale landbouwcongres geopend. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. mi nister-president dr. H. Collin. den minister van landbouw en visscherij mr. dr. L. N. Deckers, den minister van buitenlandsche zaken jhr. dr. A. C. D. de Graeff. den com missaris der Koningin in de provincie Zuid, Holland jhr. mr dr. H. A. van Kamebeek. den burgemeester van 's Gravenhage mr. S. J R. de Monchy, den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij mr. dr. A. A. van Rhijn.. den deken van het diplomatieke corps A. de Pury, gezant van Zwitserland te 's Gra venhage en de gezanten van de meeste landen, waarvan vertegenwoordigers aan het congres deelnemen. Kort voor tien uur arriveerde de verte genwoordiger van H M. de Koningin, mr. W, J. baron van Lynden, opperkamerheer van H.M. de Koningin. Even later werd de aankomst van Prins Bernhard aangekondigd. De prins, die ge kleed was in een zwart jacquet en een witte bloem in het knoopsgat droeg nam plaats naast den vertegenwoordiger van de Koningin, tegenover de onder den troon hemel opgestelde bestuurstafel. De openingsrede. Toen alle aanwezigen hun plaatsen had den Ingenomen hield de voorzitter van het organisa .ie-comité, dr. A. G. A Ridder van Rappard een openignsrede. waarin hii Prins Bernhard dankte voor diens tegenwoordig heid. Spr. weidde vervolgens uit over het nut van internationale congressen. Een inter nationaal congres kan voor den landbouw in de eerste plaats beteekenis hebben door dat deskundigen uit verschillende landen de vraagstukken en onderwerpen, welke een bijzonderen tak van landbouwweten schap of van landbouwtechniek betreffen, in onderling verband kunnen bespreken. Wat betreft de economische problemen, waarmede de landbouw zoo zwaar te kam pen heeft, trachten alle regeeringen zoo veel mogelijk rekening te houden met de belangen der gemeenschap. De waarheid breekt meer en meer door, dat het misken nen van het groote belang van den land bouw in het maatschappelijk leven naar een economische ruïne moet leiden. Het evenwicht in de wereld zal slechts hersteld kunnen worden, wanneer normale voor waarden voor den landbouw zullen zijn verzekerd. Hoewel een kleine verbetering te consta- teeren is, laat de algemeene toestand nog veel te wenschen. Elke geneesheer wenscht zijn eigen geneesmiddel te gebruiken. Spr. wil als zijn persoonlijke meening zeggen, dat, indien de tolmuren, welke de lan den omringen, neergehaald zouden worden, indien de grenzen niet langer hermetisch gesloten waren, indien het wantrouwen tusschen de volken ver vangen zou kunnen worden door We- derzijdsch vertrouwen, en indien het persoonlijk belang zou kunnen wijken voor het algemeen belang, de kwade gevolgen van de crisis in de geheele wereld aanzienlijk verzacht zouden kunnen worden. Vervolgens hield de voorzitter van het congres, markies de Vogué een toespraak over de beteekenis van den landbouw, waarna de ministers Deckers en Colijn aan het woord kwamen. Rede minister Deckers. Minister Deckers vergeleek dit congres met dat gehouden in 1898 ter gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling te Parijs. Ook toen waren de tijden voor den landbouw zeer moeilijk. Aan Nederland viel de eer te beurt, het tweede internationale congres binnen zijn grenzen te zien, gedurende één der zwartste perioden voor den landbouw. En nu, weer in een tijdsgewricht, waarin de aandacht van alle regeeringen op de groote Tegen machinist drie weken hechtenis geëischt. Het Gerechtshof te Amsterdam, gepresi deerd door mr. Joh. M. Jolles, behandelde vandaag in hooger beroep de strafzaak tegen den 52-jarigen machinist der Neder- landsche Spoorwegen H. J. S.. den man, die den stoomsneltrein reed, welke in den laten avond van den 7den October van het vorige jaar in de nabijheid van het station Woerden verongelukte. Uit de andere richting naderde een goe- derentrèin, die op de wrakstukken inreed. De gevolgen waren verschrikkelijk: twee reizigers kwamen om het léven en een aantal gewonden moest in ziekenhuizen v/orden opgenomen. Ook de materieele schade was zeer groot. Spoorwegdeskundigen waren van mee ning, dat S. met veel te groote snelheid heeft gereden. De N. S. degradeerde hem tot loodsmachinlst. De rechtbank te Utrecht veroordeelde hem tot 3 weken gevangenisstraf wegens „het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een spoortrein der N. S. is ontspoord, waardoor twee personen overleden". Verder legt de dagvaarding ten laste, dat de ont sporing te wijten zou zijn aan „hoogst roe keloos en onvoorzichtig rijden". Op een vraag van den president deelt verd. mee, dat hij den dag van het ongeluk zeer vermoeid was. Dan vertelt verdachte, dat hij thans op wachtgeld staat. Hij is onlangs afgekeurd, omdat hij glas in het oog heeft gekregen. Zijn pensioen zal circa f. 1200 bedragen. Volgens den eersten deskundige ir. E. j Rodenburg, rijksinspecteur bij het spoor' agrarische moeilijkheden gericht is, ge- h„t nlïtBf.,inten 'dat de' ma-li niet ons land voor den tweeden keer de c lden het eer het enneres te moffen ontvaneen chinist iets anders heeft gezien, dan het; Sor WMS het nrote nut vanderee- °nvelli& siSnaal voor het hoofdspoor. t>pr wees op net groote nut van aerge hliikt d,t vprd „-oote lijke bijeenkomsten. De minister zette vervolgens de beteeke nis v. d. landbouw voor Nederland en Ned.- Indië uiteen, 'tls de landbouw, waarop een groot deel van de welvaart der wereld be rust. Van het goed functionneeren van den productenruil hangt in groote mate de ont wikkeling der vredelievende betrekkingen tusschen de volken af. Allen, die werken voor de bevordering en de vervolmaking van den landbouw dragen bij aan de verwerkelijking van een hoog ideaal. Rede minister Colijn. In aansluiting op de rede van minister Deckers sprak minister-president Colijn over de beteekenis van den landbouw. Door de invoering van sterke protectie vond in de agrarisch structuur een groote verschuiving plaats. Men overdrijft niet als men zegt, dat de buitensporige agrarische protectie een der hoofdoorzaken is geweest voor de ineen storting van een belangjjjk deel van het internationale goederenverkeer. De weg terug, het loslaten van het be schermingssysteem, is buitengewoon moei lijk en wordt nog steeéls moeilijker. Men is zelfs op den abnormalen toestand nieuwe theorieën gaan bouwen. Men hoort nu de stelling verkondigen, dat het beter Het blijkt, dat verd. nooit groote onge lukken heeft gehad. Wel waren er kleine onregelmatigheden en slordigheden ge- j weest, waarvoor disciplinaire straffen zijn opgelegd. Hierna wordt get. Th. van Reenen, sein huiswachter te Woerden, voorgeroepen. Volgens hem heeft verd. niet op de sei nen gelet en is hij met te groote snelheid op het afgetakte spoorgereden. Pres. (tot verd.): Zag u nu werkelijk de twee gele lichten van het voorsignaal reeds geweest, trrrwora wnrHonO Xfov/-! ookitc Verd. heeft toen hij het ongeluk aan zag komen alles gedaan wat hij kon. Met een rood licht is hij den goederentrein tege- moetgeloopen. We moeten er echter reke ning mee houden, dat het ongeluk twee menschenlevens heeft gekost. Spr. acht het echter beter een hech- tcnisstraf op te leggen en wel voor den tijd van drie weken. Voorts requireerde spr. bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger bepleitte clementie ln den vorm van een voorwaardelijke veroordee ling. Dertien, tien en acht jaar tegen de hoofdverdachten geëischt. Onder groote belangstelling werd heden voor de rechtbank te Groningen behandeld de zaak van den roofmoord te Leek, ge pleegd op den heer C. Reijntjes aldaar, die in den nacht van Woensdag 1 December 1936 na een overval in zijn woning werd gebonden en gedood. Aan de drie hoofdverdachten is ten laste gelegd, dat zij de woning van den heer R. zijn binnengedrongen en f. 1000 hebben weggenomen. Verder is hun ten laste gelegd, dat zij Reijntjes die in bed lag, hebben overvallen en gebonden en diens hoofd en lichaam met beddegoed hebben overdekt, waardoor hij is gestikt. De volgende verdachten stonden terecht: De 40-jarige Willem de Boer, de 30-jarige Cornells Trouw, beiden te Groningen en de 30-jarige Wietse van Duinen uit Hoogkerk als de drie hoofddaders, aan wie diefstal met geweldpleging, den dood tengevolge hebbende ten laste is gelegd, de 27-jarige Fokke van Oostlng, te Hoogkerk, en de 35- ige caféhouder W. T. Poll te Groningen den wegens uitlokking van het misdrijf, verwijl Fokke van Oosting zich tevens we gens heling zal hebben te verantwoorden, de 39-jarige caféhouder F. Vroege te Gro ningen wegens medeplichtigheid en heling, de 50-jarige F. v. d. Berg, te Groningen, wegens helirig. Commissaris Molenaar verklaart, dat de kussens en dekens, naar zijn meening. niet zoodanig op het slachtoffer waren gelegd, dat daardoor, onder normale omsiandig- eden, verstikking zou hebben moeten ,ts vinden. Intusschen was, toen de sar is een onderzoek deed, de dokter groen worden? Verd-: Eerst waren de lichten geel (on veilig). Bij de bakens sloot ik stoom af, doch direct daarop zag ik twee groene lichten, dus zette ik weer stoom bij en meende, dat ik op het hoofdspoor bleef. Ook het hoofdsingnaal stond veilig. Requisitoir. Dan is het woord aan den advocaaat- generaal. De technische kwestie, zoo zegt spr., is duidelijk. Bij den reehter-commissaris gaf verd. toé, dat hij bij het passeeren 't voor- sein een oogenblik uit het oog heeft ver loren. Later sprak hij over één geel licht, dat groen werd. Hij heeft niet opgemerkt uit de seinen, dat hij over moest gaan op spoor B. Ook het lnrijdseln heeft hl) onjuist waargeno- Verdachte Trouw beweert, dat er geen bedekking van den mond van Reyntjes heeft plaats gehad en dat er dus van moord geen sprake is geweest. In het bed van het slachtoffer is echter ook een scho teldoek gevonden. Volgens deze verdachte zou de schoteldoek reeds in het bed hebben gelegen toen hli en de anderen in de kamer kwamen. Beklaagden de Boer en van Dui nen zeggen, dat zü geen schoteldoek heb ben gezien. Getuige deskundige F. Hogewind. arts te Leek. die na de ontdekking van het mis drijf was gewaarschuwd heeft 't slachtoffer dat een van zijn patiënten was. gebonden in ziin bed gevonden. De indruk van deze getuige is, dat hier eerder van een gewelddadigen dood moet worden gesproken dan van een overlijden, tengevolge van de doorstane emoties. Deskundige dr. Miermet, die de liik- is minder voorspoed te hebben met een men; een dubbele onachtzaamheid, die air «houwing heeft verricht, zet uiteen, dat BULGARIJE De naam van den kroonprins. In een proclamatie tot het volk heeft koning Boris medegedeeld, dat de kroon prins den naam Simeon, vorst van Tirnowo zaï dragen. De proclamatie is door den ko ning geteekend en door alle ministers ge contrasigneerd. Ter gelegenheid van de geboorte van den troonopvolger heeft de koning amnestie verleend aan politieke gevangenen, terwijl andere gevangenen vermindering van straf kregen. Vandaag zal ln de kathedraal der heilige Nedelia een plechtige dankdienst worden gehouden. Het gerucht doet de ronde, dat de jeugdige koning Peter van Zuid-Slavië. peter van den jonggeborene zal worden. VEREENIGDE STATEN Roosevelt belegt bijeenkomsten. President Roosevelt heeft een buitenge wone maatregel genomen om het hoofd te bieden aan de revolte in de democratische partij door vierhonderd leden van '1 con gres uit te noodigen voor raadplegingen op het enzame Jefferson Island in de Chesa- ptakebaai op 26 Juni as. en de beide daarop volgende dagen. Alle regeeringsfunctiona- rissen. met inbegrip van de kabinetsleden zijn uitgenoodigd in groepen voor drie af zonderlijke excursies. Het feit. dat tot een dusdanige actie, die een precedent heeft, door Roosevelt is overgegaan, wijst er op, dat de raadgevers van den president vree zen. dat in de democratische partijen een breede kloof kan ontstaan, niet alleen met betrekking tot het ontwerp betreffende 't federale Hooggerechtshof, maar tevens naar aanleiding van de stakingen en de social» politiek Hst stzkirgsbeleid blijft onveranderd. In erke'e plaatsen vielen opnieuw eenige ge wenden. Te Warren (Ohio) is het personeel van den telefoondienst in staking gegaan. De burgemeester van Johnstown (Penn sylvania Daniel Shields, heeft gisteren tot heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per st. 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drog. sterken landbouw dan grootere welvaart met een ontwikkelde industrie en men ver- Ai wat tl noodisr bést dan ult het °°8' dat. bij «en groeiende hounl 1H rv er Ho lonrlhAilui nlot moor iilt.- 3161 (Ingez. Med.) IJMUIDEN, 17 Juni 1937. VISCHPRUZEN. Tarbot per KG. f. 0.66—0.41; Griet per kist van 50 KG. f.24—13; Tongen per KG. f. 0.700.53; Groote Schol per kist van 50 KG. f.24; Middelschol per kist van 50 KG. f.25; Zetschol per kist van 50 KG. f.30 18; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.21 —4.60; Bot per kist van 50 KG. f. 1513; Schar per kist van 50 KG. f. 81.80; Tong schar per kist van 50 KG. f.2420; Pieter man en Poontjes per kist van 50 KG. f. 3.80 2.50; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f.22—20; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 18—24; Klelnmiddel Schel visch per kist van 50 KG. f. 1410; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 94; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 5422; Gullen per kist van 50 KG. f. 115.40; Len gen per stuk f. 1.40; Heilbot per KG. f. 0.82 —0.76; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.90— 2.50; Makreel per kist van 50 KG. f.85.80. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM 71 met f.1698; IJM 77 met f.1741; IJM. 257 met f. 1902. Een Deensche kotter E 482 met f. 580. 7n 3 loggers: KW 159 met f. 1260; KW 104 met f.379; KW 59 met f.267. (Van onzen correspondent). Door de V. E. M. N.V. te IJmuiden Is de Engelsche stoomtrawler „Sheffield Wednesday" aangekocht. Het schip werd in 1933 te Middlesbrough te water gelaten. Verder is door de zelfde maatschappij aan een Engelsche werf opdracht gegeven voor den bouw van een tweetal stoom trawlers. Deze schepen zullen tegen het einde van dit jaar gereed moeten zijn. president Roosevelt het verzoek gericht te intervenieeren in de arbeidsconflicten en er toe te willen bijdragen, dat de elemen ten van onrust, waardoor zijn gemeente wordt geschaad, weg zullen worden eno- men. De stakers hebben eveneens een be roep gedaan op de federale regeering. De president zal het verzoek waarschijnlijk verwijzen naar de National Labor-relations Board of het ministerie van arbeid. bevolking, de landbouw niet meer uit breiden kan dan noodig is om in de be hoeften der toegenomen bevolking te voor zien, terwijl de behoefte aan industrleele goederen practisch ongelimiteerd kan wor den genoemd Hoe nu te komen uit de Impasse, waarin we zijn geraakt. Vast staat, dat geen enkel land zich veroorloven kan zijn landbouw voor langeren tijd te zien kwijnen. De landbouwende bevolking is in elk land een hecht element van orde en stabiliteit. Maatregelen, die er op gericht zijn aan den boerenstand een zi) het sobere mate van welvaart te verschaffen, zijn dus niet alleen te aanvaarden, irfaar zij zijn onmis baar te achten Verkeerd is het Intusschen maatregelen te treffen, die op den langen duur de omgekeerde werking uitoefenen en daarom is het van zooveel belang te zoeken naar middelen, die voor het doel practisch zijn en die niet tengevolge hebben, dat de natie als geheel of de landbouwer persoonlijk ten slotte schade lijden en het gewenschte doel niet bereikt wordt, dat, om een gezonde werking uit te oefenen, om effectief te zijn, de Agrarische protectie slechts zoo hoog behoort te zijn als noodzakelijk is om een renumeratieven prijs in het binnenland te verzekeren. Het is mij niet bekend aldus de mi nister of gij in uwe besprekingen ook aan deze dingen aandacht schenken zult. Mocht dit wel het geval zijn. dan zou ik deze gedachten aan uw oordeel willen on derwerpen lo. De huidige toestand op het gebied der agrarische protectie is schadelijk, zoowel voor den landbouwer als voor de natiën als geheel; 2o. een matige protectie, die geen aan leiding geeft tot kustmatige producten en dus met werkt in de richting van overpro ductie, is alleszins aannemelijk te achten; 3o. de hoogte der protectie behoort niet verder te gaan dan dat de onder normale omstandigheden gekweekte producten een renumeratieven prijs opleveren; 4o. het tijdstip om van de excessieve be scherming tot een normale terug te keeren is gunstig nu de wereldprijzen zich, in ver gelijking met de laatste jaren, ln niet on belangrijke mate hebben hersteld; 5o. een terugkeer naar de vóór-oorlogsche verhoudingen worde als einddoel in het oog gevat. Na de rede van dr. Colijn, waarmee het eeTste gedeelte van de openingsplechtigheid was afgeloopen, nam prins Bernhard af scheid en verliet, uitgeleide gedaan door markies de Vogué en Ridder van Rappard. de Ridderzaal Eenige honderden belang stellenden. die od he B'nnenhof stonden te wachten, iu'chten den prins luide toe. schuwelijke gevolgen heeft gehad. 4556 (Ingez Med.) Manifestatie voor den wede. Rekening houdende met alle omstan digheden en met de persoon van de verdachten, eischte spr. tenslotte tegen Trouw, de Boer en van Duinen respec tievelijk dertien, tien en acht jaar ge vangenisstraf. Het woord ls daarna aan de verdedigers, mr. Haverkamp, mr. Wolthuis en mr. Okken die moord noch doodslag bewezen achten en evenmin het directe verband tusschen den dood van Reyntjes en de handelingen van de verdachten. Bewezen is alleen de diefstal onder verzwarende omstandighe den. Te dien aanzien dringen zij op cle mentie voor de verdachten aan, die a'Ie drie zeker nog te reclasseeren zijn. Aan de orde was na deze onderbreking een op verzoek van de internationale landbouwcommissle op het program ge plaatste manifestatie voor den vrede, welke onder applaus werd goedgekeurd. Deze motie luidt: Het 17de internationaal landbouwcongres te 's Gravenhage, vei-eemigende afgevaar digden van landbouworganisaties uit veertig staten, vertegenwoordigende vele 10-tallen millioenen landbouwersconstateert met zorg het wantrouwen, dat het herstel van de goede betrekkingen tusschen de volken bemoeilijkt; herinnerende aan het naamlooze leed, dat de laatste wereldoorlog over de volken en zeer in het bijzonder over den land bouwenden stand heeft gebracht; vreezende, dat een nieuwe oorlog nog veel afschuwelijker gevolgen zal hebben, zooals de vernietiging van de maatschap pelijke welvaart op alle gebied van de men- schelljke activiteit en in het bijzonder op dat van den landbouw, maar ook van de geestelijke en moreele waarden, welke het fundament van Iedere beschaving vormen; noodigt de landbouwers in de geheele wereld uit al hun krachten in te spannen om de regeeringen en de volken te door dringen van de noodzakelijkheid den vrede te handhaven en een juiste oplossing te zoeken voor dé internationale geschillen langs vreedzame wegen. Het vestigt eens te meer de aandacht op het gevaar dat de vrede tusschen de vol ken door den klassenstrijd en den burger oorlog wordt bedreigd, daar deze de kiem in zich dragen voor internationale verwik kelingen. Voor de welvaart van 't mensch- dom is de vrede in eigen land even nood zakelijk als de vrede tusschen de volken. Het congres ziet ln de samenwerking van. de nationale landbouworganisaties in een internationale landbouwfederatie en in het gemeenschappelijke werk ten bate van het welzijn van allen, een krachtig middel om den vrede te bevorderen. Het congres noodigt de landbouwers uit mede te werken aan het behoud van den i had laten ge'dcn. liet de procureur-gena vrede. Vele sprekers van verschillende landen - het hier. mede door den gezondheidstoe stand van het slachtoffer, een zeer gecom. pllceerd geval betreft. Verstikkingsdood is niet. vast te stellen. Hoewel eenige ver- sohijnselen er op wezen, ontbraken er weer andere symptomen. Dr. Mieremet concludeert tot dood door hartverlamming, waarbij evenwel de vastgestelde omstan digheden. waaronder Reyntjes ls overleden, van noodlottigen invloed zullen zijn ge weest. De verdachten legden uitvoerige verkla ringen af omtrent den overval. Toen de verdachten het huis weer verlieten, heelt verdachte de Boer het beddegoed weer van ■yntjes afgetrokken. Deze zou toen vol- ns hem nog normaal hebben adem ge- aid. Thuis gekomen hebben de verdach ten den bult, ruim f. 800 verdeeld. Circa f. 240 heeft verdachte Trouw aanvankelijk nog achtergehouden. Verschillende klee- dingstukken zijn verbrand. Het woord is daarna aan den officier. Onmiddellijk hierna verliet ook de ver- betuigden hun instemming met de denk- tegenwoordiger van H.M. de Koningin de i beelden, die in het vredesmanifest tot bijeenkomst. uiting kwamen. Medeplichtige veroordeeld tot zes jaar. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft heden arrest gewezen in de zaak van M., 45 jaar, arbeider te Opende (Groote- gast), verdacht van medeplichtigheid aan den roofmoord op den 72-Jarigen boekhou der van het armbestuur, R. Zetsma, te Opende. Wegens medeplichtigheid aan het mis drijf werd hij door de Groninger rechtbank veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf. De procureur generaal eischte we gens het opzettelijk, door het geven van inlichtingen, uitlokken van diefstal, voor afgegaan door geweid tegen personen <n«J element doodslag, dat de rechtbank hierou had laten gelden, liet de procureur-gene raal dus vallen) acht jaar gfvaossntsstrai. Het gerechtshof veroordeelde P. M- "e- den tot zes jaar gevangenisstraf met ai- trek van de voorlöopige hechtenis. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2