De strijd om Bilbao Indrukken uit Duitschland IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 17 Juni 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Steeds hachelijker wordt, de positie der Basken LAND- EN TUINBOUW Koele, droge voeten. Van de „Racher Röhms" tot de „Deutsche Freiheitspartei" Uit Plencia (aan de kust ten Noorden ran Bilbao), dat eenige dagen geleden door de Italiaansehe „Zwartpijlen" is ingenomen, komt 'liet volgende bericht over de ontwik keling van de operaties in dezen sector: De Zwartpijlen hebben sedert de bezetting van Plencia belangrijke vorderingen ge maakt in de richting der monding van de Nervion. Gesteund door gemotoriseerde aldeellngen, konden zij gemakkelijke ter reinwinsten maken, omdat de verdedigers in deze streek zich over de geheeJe linie terugtrokken. Waarschijnlijk zullen deze Basken over de Nervion moeten retireeren. omdat hun de terugtocht naar Bilbao ieder oogenblik moeilijker wordt gemaakt. Slechts over een brug kunnen zij over de rivier komen, n.l. die bij Las Arenas maar dezie laat slechts een belasting van 15 ton toe -j- en verder de spoorbrug van Deslerto. Maar belde overgangen staan onder het vuur van de rechtsche artillerie. Een schipbrug zou Ce eenige mogelijkheid zijn. maar kunnen de terugtrekkende troepen zulk een brug bouwen? Het is zeker, dat de Baskische troepen in de driehoek Plencia—Las ArenasBilbao zich in een hachelijke positie bevinden en het is niet onmogelijk dat weldra zich een groote hoeveelheid krijgsgevangenen zal voegen bij de lange lijst van de laatste dagen. Later kwam het bericht, dat een bom uit een rechts vliegtuig de brug bil Las Arenas onbruikbaar heeft gemaakt. Zegevierend zijn Franco's troepen ook opgetrokken langs den weg van Durango, waar de laatste verdedlgingsstellingen hun In handen zijn gevallen. Alvorens de Basken Galdacano hebben verlaten schijnen zij de fabriek van ont plofbare stoffen in de lucht te hebben laten vliegen. De voornaamste toegangs weg tot Bilboa uit het Oosten ligt nu ook onder het rechtsche vuur. De stroom van vluchtelingen naar Bavonne, voornamelijk scheep gegaan in het haventje Gastro Urdiales, houdt aan. Het laatste legerbericht van Franco luidt: Franco's troepen hebben een heuvel ten Zuidwesten van Mondoya. Seata. Artanda en San Roque Zuidwestelijk van Bilbao, bezet. Ook Sarratamo. Arrigoriaga. Mal- meoin en Larreta werden overmeesterd. De ..Zwartpijlers" hebben den mond van de Nervion bereikt en Algorta, Lejona en Lujua bezet. De vijand heeft het dorp Castillo in brand gestoken en verlaten. In den sector Plencia zijn de strijdkrachten der linkschen grootendeels vernietigd Eén enkele recht sche colonne heeft zeshonderd gevangenen gemaakt, terwijl gisteren in totaal 1700 linkschen gevangenen zijn genomen. De verliezen van den vijand zijn reusachtig, terwijl hij een aanzienlijke hoeveelheid oorlogstuig heeft moeten prijsgeven. Uit Madrid wordt daarentegen gemeld: De laatste berichten uit Bilbao bevesti gen. dat de Baskische troepen weerstand bieden ten Noordoosten der stad. Zelfs verzekert men. dat de Basken er in ge slaagd zijn een tegenaanval te ondernemen in het Noordoosten langs de kust. Voor Santa Marina en San Roque konden de hevige aanvallen der rechtschen de ver dedigingslinie niet doorbreken. Men rekent uit-, dat Bilbao beschikt over 50.000 man voor zijn verdediging en men heeft den Indruk, dat zii vastbesloten zijn te strijden tot het laatste. Madrid heet onneembaar. De „Indépendant Pyrenees Orientales" bericht, dat generaal Miaja aan den cor respondent van dit blad. Antonio Ramon, heeft verklaard niet te gelooven. dat de rechtschen Madrid zullen innemen. Niet tegenstaande het bombardement door de zware artillerie acht hij de stad onneem baar. Miaja zeide verder, dat het offensief der regeeringstroepen bij Guadarrama niet is voortgezet, omdat de generale staf wist. dat Segovia krachtig was versterkt en voorzien 1 van zware artillerie. Toen het doel was be reikt. is het offensief gestaakt. Dit wil evenwel niet zeggen, dat het niet zal worden hervat. De generaal hoeft een plan op groote schaal opgezet, doch hii houdt dit geheim Alleen zelde hii. dat de luchtmacht hierin een groote rol zal spelen. Arrestatie te Barcelona. De politie heeft den schrijver André Neu. den vroegeren turidlschen adviseur van de Catalaansche generaliteit en een der voor naamste leiders van de arbeiderspartij der Marxistische eenheid. welke met het Trotzkiïsme sympathiseert, gearresteerd. Volgens zekere geruchten zou bovendien een arrestatiebevel ztln uitgevaardigd tegen de overige leiders van deze partii. welke onwettig zou zijn verklaard. Het officieele partiiorgaan te Barcelona „La Batalla" heeft op last van de autoritei ten opgehouden te verschijnen. Vroegere leider van Spaansche Phalanx ter dood veroordeeld. Volgens van de Fransch-Spaansche grens ontvangen berichten is de vroegere leider der Spaansche phalanx. Manuel Hedilla. wegens het in gevaar brengen van de vei ligheid van den staat, door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Tegelijk met Hedilla, werden 80 andere leidende persoonlijkheden der Phalanx be recht. Veertien werden ter dood veroordeeld en twintig tot levenslangen dwangarbeid; de anderen werden met verbanning naar Guinea gestraft. Onder de ter dood veroordeelden bevin den zich de leiders van de Phalanx in Biscaye. Salamanca. Burgos en Toledo, enz. De doodvonnissen zullen waarschijnlijk niet ten uitvoer worden gelegd. Naar men gelooft, zal de straf na de inneming van Bilbao worden gewüzlgd in dwangarbeid en gal na den val van Madrid een algemeene amnestie worden afgekondigd. De uitslag van het proces wordt uitgelegd als een overwinning van de rechtsche nationalistische elementen, Cabarets en Dancings in Valencia gesloten. Alle cabarets, dancings en music-halls te Valencia ziin op bevel van den directeur der veiligheidspolitie voor goed gesloten. De „Deutschland" te Wilhelmshafen. De „Deutschland" is gistermiddag met het overschot van de 31 slachtoffers van het bombardement van Ibiza aan boord te Wilhelmshafen aangekomen. Alle gebouwen in de stad vlagden halfstok. De kisten met het stoffelijk overschot der gevallenen zijn 's avonds met militaire eet van het pantscherschip naar het helden- kerkhof overgebracht. De commandant van de ..Deutschland" en de vlootcommandant. admiraal Carls, hielden toespraken. D* niet-inmenging. In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter Eden op de vraag of hii gegevens bezit oyer schendingen van de nlet-inmengings- overeenkomst en over de aankomst van een groot aantal vliegtuigen in Spanje, geant woord. dat de Britsche regeering niet te vreden is over de werking van het non- interventleplan. doch dat men hiertoe ge komen is door overeenstemming tusschen alle Europeesche mogendheden in het be llang van den vrede in Europa. „Ik denk. zeide de minister, dat het huis zich nog wel eens terdege zou willen be denken. alvorens tot eenige actie over te gaan, die den vrede in gevaar zou kunnen brengen". In antwoord op een andere vraag ver klaarde Eden: „Ik geloof, dat het volkomen waar is, dat zich aan beide zijden in Spanje groote aantallen buitenlandsche vliegtuigen bevinden". Zuid-Hollandsche Bond van Veehandelaren. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. SASSENHEEM. Gemeente Gods: Nam. 8 uur, de heeren w. Hacking en v. d. Woude. VOOR VRIJDAG 18 JUNI. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. Lamain van Rotterdam. OEGSTGEEST. WiUem de Zwijgerlaan: Nam. 8 uur, ds. J. Schoeman. WADDINXVEEN. Centrum: Nam. halfacht, ds. de Rover, Van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: 'Te Eek en Wiel (toez.l, J. Hoogenkamp, cand. en hulppred., te Utrecht. Te Wijngaarden, L. Brasser, cand. te Huizen (N.H.) Bedankt: Voor Assen (Evang.l, dr. L. Lmmen te Breda. Indien Uw voeten transpireeren of pijnlijk zijn en spoedig stukCoopen. behandelt ze dan met Purolpoeder, dan büjven ze koel en droog, worden niet branderig en loopen niet stuk. In bussen 40 en 60 ct. Bij Apotb. en Drog. 31103 (Ingez. Med.) Jaarvergadering te Den Haag. Onder voorzitterschap van den heer C. P. Alkemade te Rotterdam hield de Zuid- Hollandsche Bond van Veehandelaren gis teren in den Dierentuin zijn Jaarlijksche algemeene vergadering. In zijn openings woord constateerde de voorzitter met groote voldoening, dat in den veehandel eenige opleving valt waar te nemen. Hij gaf uiting aan den wensoh, dat deze opgaande lijn bestendigd zal mogen blijven. Een woord van welkom richtte spr. in het bijzonder tot den heer J. P. v. d. Stoel, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren, den heer Houthuis, di recteur van de veemarkt en 't abattoir te Rotterdam, den heer Mennes, directeur van de markt- en havendienst te Leiden en den heer v. d. Akken, inspecteur van de vereenlging tot bescherming van dieren. De jaarverslagen, uitgebracht door den secretaris-penningmeester, den heer H. I. Sterner te Rotterdam, werden goedge keurd. De periodiek aftredende bestuurs leden. de heeren C. P. Alkemade, H. Groo- tenboer en C. Moolenaar werden met alg. stemmen herkozen. In de vacature G. Voorspuy werd be noemd de heer J. P. Kastelein te Drie- brugge. De heer P. Levie te Zuidland, werd af gevaardigd naar de aanstaande algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond. De voorzitter werd herbeoemd als lid van het hoofdbestuur. Bij de behandeing van den beschrijvings brief der jaarvergadering van den Neder landschen bond hield de heer De Haas te Rotterdam een pleidooi voor staatspension- neering. Hierdoor zouden ook de jongeren in den veehandel een kans kunnen krijgen om zich een positie te verwerven. Verschui lende leden, om. ook de bondsvoorzitter, de heer v. d. Stoel, voelden niets voor een ordening in den veehandel. Zij waren van oordeel, dat het vrije bedrijfsleven niet mag worden aangetast De heer De Haas hleef van meening, dat het belang van de veehandelaren in deze belangrijke kwestie samengaat met 't algemeen belang. Besloten werd tenslotte dat de Zuid-Hol landsche Bond op de a.s. bondsvergadering het hoofdbestuur zal opdragen een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid om in de toekomst oudere en noodlijdende veehandelaren op de een of andere wijze financieel tegemoet te komen. De heer v. d. Stoel hield vervolgens een korte voor dracht over .teeltbeperking van het rund vee". Spr. herinnerde aan de factoren, die de teeltbeperking indertijd noodzakelijk maak ten ging de geschiedenis van de genomen maatregelen uitvoerig na en zette uiteen, dat een normale export zonder toeslag op het oogenblik nog niét mogelijk is. Spr. waarschuwde met nadruk tegen een alge- heele afschaffing der teeltbeperking, die z.i. gevaren inhoudt, welke den toestand der veehouderij en de veehandel zeer pre cair zou maken. Wel voelde spr. voor een verruiming van het aantal toegewezen kal- verschetsen. Verstarring van 't bedrijf, die uit hethuidige stelsel zoo gemakkelijk voortvloeit wordt er door voorkomen. Na de pauze kwam de T.B.C.-bestrijding onder het rundvee ter sprake. Algemeen was men van oordeel dat het van rijks wege verplicht moet worden gesteld, dat alle koeien, die gereageerd hebben, ge merkt worden. Tuberculeuze koeien, ge keurd door particuliere gezondheidsdien sten, die tot nu toe niet gemerkt werden, zuilen dan automatisch ook onder een der gelijke verplichting vallen. Besloten werd, dat de volgende alge meene vergadering in Rotterdam zal wor den gehouden. Verscheidene leden uitten hun bevreem ding over het feit, dat de marktberichten in de Nederlondsche dagblad- en die in de vakpers dikwijls belangrijke verschillen aangeven. Dr. Houthuis. directeur van de veemarkt en het abattoir te Rotterdam, gaf een uit eenzetting van de wijze, waarop de notee ringen In de Maasstad worden vastgesteld. Hij maakte de vergadering duideljk, dat deze berichtgeving, die van gemeentewege wordt verzorgd, strikt neutraal geschiedt. Het bleek, dat de verschilende noteerin- gen een gevolg zijn van het feit. dat de berichten in de dagbladpers en d:e in de vakpers in den regel door verschillende personen worden verzorgd. Men achtte dezen toestand allerminst bevredigend en bepleitte een uniforme regeling. Aan het bestuur werd opgedragen om te onderzoeken of het financieel verantwoord is, ddt jaar weer een Kers (.veetentoonstel ling te houden. VRIJ-EVANG. GEMEENTEN. Beroepen: Te Yerseke M. J. Mooij, te Winschoten. DE THEOL. SCHOOLDAG TE KAMPEN. Heden is in de Burgwalkerk te Kampen de jaarlijksche Schooldag van de Theol. School der Geref. Kerken gehouden, die druk bezocht was. Gistermiddag ging aan den Schooldag een vergadering van de reunistenorganisa- tie „F.Q.I.", die 'n besloten karakter droeg vooraf. Als referent trad op ds. W. H. v. d. Vegt, Geref. predikant te Goes. Gisteravond vond in de Burgwalkerk de traditioneele bidstond plaats waarin dit maal voorganger was ds. J. G. Peenstra, Geref. predikant te Schevenlngen. Na af loop was er in de aula van de Theol. School een begroetlngssamenkomst. De Schooldag stond dit jaar onder lei ding van den curator dr. G. Keizer van RhedenDe Steeg, die een openingswoord sprak en de bibliothecaris, dr. K. J. Cremer installeerde. Hierna gaf de rector, prof. dr, G. M. den Hartogh, een overzicht van de lotgevallen der school. DIT JAAR ERNSTIGE HOOIBROEI VERWACHT. Nog slechts een gedeelte van den hooi oogst is binnengehaald of de eerste geval len van ernstigen hooibroei worden gemeld. Erger nog: eenige boerderijen zijn tenge volge van hooibroei in vlammen opgegaan. Het Is een treurige waarheid, dat elk jaar kapitalen tengevolge van brand door hooibroei voor de gemeenschap verloren gaan; deels komt de schade ten laste der Verzekering-Maatschappijen, deels (en dit laatste wordt door menigeen vergeten) ten laste der gemeentekassen, die bij eiken brand groote sommen aan blusschingkos- ten moeten betalen. Hoe hooger gemeente lijk budget, des te zwaarder belastingaan slag. Daarom is het behalve plicht, ook ieders belang alles in het werk te stellen om rampen tengevolge van hooibroei te voorkomen. Hooi broeit nu eenmaal. Voor het ver krijgen van een goede kwaliteit is dit zelfs noodzakelijk. Ernstige hooibroei, waardoot de toestand gevaarlijk wordt, behoeft bij een kundigen en voorzichtigen landbouwer niet voor te komen. Brand tengevolge van hooibroei wijst zeker op onvoldoende aan dacht voor het. binnengehaalde gewas. Stelt U minstens éénmaal per dag op de hoogte van den toestand van Uw hooi in Berlijn, voorjaar 1937. In de U-bahn Friedrichstrasse naar Stadtmitte. De wagen is vol, een dame, die instapt, kan geen plaats meer vinden. Ik sta op en bied haar de mijne aan. Van het andere eind van den wagen snauwt een S.A. man: .Setzen Sie sich doch wieder! Ein Deut- scher steht für so eine Judensau nicht auf!" „Ich bin kein Deutscher, lch bin bloss ein Herr!" Bij de volgende halte verdwijnt de S.A.er. aan het station Stadtmitte stap ik zelf uit. Ieder in den wagen zegt vriendelijk goedendag. Het Ls een klein voorval, maar het is teekenend in Duitschland. Een groot ge deelte van het volk ls de Jodenhetze moe. Het heeft genoeg van het eeuwige collec teeren voor alle mogelijke doeleinden; de lage, gelijkblijvende loonen maken het steeds moeilijker voldoende in te koopen bij de stijgende prijzen. De kwaliteit der goederen wordt minder, stoffen uit Zell- wolle zijn na een jaar versleten, het brood bevat steeds minder zuiver meel. Op elk gebied heerscht ontstemming. In de groote steden saboteert men de Inzameling van oud metaal, door de bakken rijkelijk met scheermesjes te vullen, zoodat men reeds een „Erlass" moest afkondigen om dit te verbieden, wegens het groote aantal ver wondingen, daardoor veroorzaakt. De Dultscher wordt moe, hij wil nu ein delijk wel eens de hem beloofde verbete ringen zien. In plaats daarvan moet hij verslechteringen ondergaan. De stemming wordt geprikkeld. Doch is er een openlijke oppositie in het Derde Rijk? Uit deze stemming zich nog op andere wijze dan in vrijwel beteekenis- looze sabotage, in daverend applaus bij Schiller's „Don Carlos", wanneer markies Posa den koning om gedachtenvrijheld vraagt? Inderdaad, er bestaat sinds ruim twee en een half jaar een steeds groeiende, steeds betere georganiseerde oppositie te gen het nationaal-sociallstische bewind. Dit begon voor het eerst openlijk bekend te worden, toen in het begin van 1936 in Duitschland een manifest verspreid werd. uitgaande van alle vroegere partijen, dat zich scherp tegen Hitier richtte en de be volking opriep zich te organiseeren om de regeering te kunnen dwingen vrije verkie zingen te laten houden. Dit manifest was te Parijs opgesteld in een vergadering van vertegenwoordigers van alle vroegere Duitsche partijen, welker afgevaardigden gedeeltelijk uit Duitschland zelf kwamen en voor een deel in het buitenland leefden. De resultaten van dez:e pogingen waren echter niet groot, zooals trouwens ook te verwachten was. Ten eerste getuigde het van een rijkelijke aanwezigheid jan naïvi teit bij- de organisatoren van déze bewe ging om aan te nemen dat de Duitsche burgerij de gelegenheid zou worden gege ven zich vrijelijk voor zulke doeleinden aaneen te sluiten. Bovendien waren de onderlinge verschillen tusschen katholie ken. Duitsch-nationalen, communisten, liberalen en socialisten te groot en te diep geworteld, dat er niet zeer binnenkort oneenigheid in de gelederen zou ontstaan. Hetgeen ook geschiedde. Een aantal Duit- schers die deze beweging gesteund hadden, werden gearresteerd, en in enkele maan den was zij geheel verloopen. In Mei 1936 kwamen plotseling berichten uit Duitschland, dat er aanslagen op be ambten van de Geheime Staatspolitie en de S S. gepleegd zouden zijn. Zoo werd onder de rook van Berlijn een zekere Dr. Paczkowski neergeschoten, iemand die een werkzaam aandeel had gehad in de executie van de slachtoffers van den 30sten Juni 1934. Hem volgden een aantal functionarissen van de S.S. in Mün- chen, zelfs Schreck, de lijfchauffeur van Hitier, werd op klaarlichten dag vermoord. Het wonderlijkste was, dat al deze aan slagen volgens een vooropgezet plan leken te worden uitgevoerd, 't Waren niet slechts moorden op willekeurige leden van de N.S.D.A.P., neen, al deze slachtoffers van aanslagen hadden op den dertigsten Juni 1934 een rol gespeeld. De geheele geschie denis kreeg een romantisch tintje, doordat sommige bladen buiten Duitschland wisten te berichten, dat bij de lijken steeds een kaartje gevonden werd, waarop de letters ..R.R." stonden, welke geïnterpreteerd wer den als .Jtacher Röhms", de wrekers van Röhm. Het verhaal van deze mysterieuze kaartjes berustte op een verzinsel, de naam, die de organisatie, die men achter deze aanslagen vermoedde, er door kreeg was op zichzelf niet onjuist. Want deze moorden waren georganiseerd, en zij hiel den verband met de executie van Röhm. Op dien merkwaardigen dertigsten Juni 1934 werd een groot aantal Duitschers te rechtgesteld, zonder dat zij met het zg. Röhmcomplot ook maar iets te maken hadden. Persoonlijke vijanden van leden van het regime werden op deze wijze on schadelijk gemaakt, evenals menschen, die zich nimmer met politiek bemoeid hadden, doch die bij vergissing voor iemand anders werden aangezien. Velen, die als vrienden van Röhm ter dóód gebracht werden, had den niet alleen niets met hem uit te staan, doch behoorden zelfs tot zijn persoonlijke vijanden. Omgekeerd bleven er ook lieden van verdenking verschoond, die wel dege lijk tot Röhm's vriendenkring behoorden. Bedenkt men daarbij, dat juist deze lieden indertijd een groote rol speelden in de be ruchte veemmoorden, dan hoeft het geen verwondering te baren, dat zij, om hem te wreken, tot de methode van aanslagen hun toevlucht namen. Laat het voldoende zijn om te zeggen dat er in Duitschland Inderdaad een organisatie van lieden be staat want zij bestaat heden ten dage nog, al hoort men er niet meer over die tot persoonlijke terreur hun toevlucht hebben genomen om wraak te nemen voor de terechtstellingen van den 30sten Juni. en dat deze organisatie langzamerhand uitgebreid is tot een broedplaats van anti- nationaai-socialistische veemmoordenaars. Gedeeltelijk aangemoedigd door het op treden van deze beweging, en er zelfs voor een gedeelte uit voortgekomen, is onlangs de „Deutsche Freiheitspartlj" voor het voetlicht getreden. Toen men in April voor het eerst ervan hoorde, haastte het ministerie van pers en propaganda zich om van een misplaatste Aprilgrap te spre ken, daar men van het bestaan van een dergelijke beweging niets af wist. Dit nu is voslagen onjuist. De Duitsche regeering wist reeds in Februari van dit jaar van deze beweging af, toen het eerste manifest ervan op ruime schaal werd verspreid. En. dat men niet meent met een onschuldige organisatie te doen te hebben, blijkt wel voldoende uit het feit, dat de beruchte maatregel, waarbij den Beriijnsche huis eigenaren gelast werd een hulssleutel aan de politie te overhandigen, geïnspireerd is op het Idee, dat Illegale vergaderingen in Berlijn daardoor moeilijker gemaakt zou den worden. De preventieve werking van een vergroote kans op ontdekking was de eenige aanleiding tot dit wonderlijke bevel, en zeker niet zorgen voor de luchtbescher ming. zooals men deed voorkomen. Het eerste manifest is niet onder de aan dacht van de buitenlandsche pers geko men. Dat het echter uitgegeven is, kan men bij vele Duitschers navragen, terwijl het ook daaruit blijkt, dat het pamflet van April het nummer 2 droeg. In Mei is een derde pamflet verschenen van deze April- grappenmakers en zoo zal verder met ge regelde tusschenpoozen gaan. De „Deutsche Freiheitspartei" ls des te gevaarlijker, daar zij over machtige be schermers beschikt en van de bewegingen van de geheime staatspolitie uitstekend op de hoogte is. Een van de mannen, die in deze „partij" een groote rol speelt, behoor de vroeger tot de intieme kennissen van Hitier en beschikt nog heden over uitge breide relaties met de S.S. en S.A. Van hem stamt ook het idee om de buitenlandsche pers regelmatig pamfletten toe te zenden. In vele grensplaatsen bevinden zich op het cognblik kernen van deze beweging, die de verbindingen met het buitenland verzor gen. De organisatie is noch communistisch, noch socialistisch. Integendeel, vele vroe gere aanhangers van het Hitlerbewind verstrekken de fondsen er toe. Haar bedoe lingen zijn de vrijheid van gedachte, druk pers, godsdienst en verkiezingen te her stellen, en- dan het Duitsche volk zelf te laten beslissen welke regeeringsvorm het kiezen zal. De .Deutsche Freiheitspartei" is de beste georganiseerde oppositiebeweging binnen Duitschland, en haar Invloed is, zij het onderaardsoh, groeiende. Over de resultaten van haar actie mako men zich echter geen illusies, waarvoor de leiders ervan zich zelfs hoeden. De taak van deze beweging is het Duitsche volk in te lichten over hetgeen er in werkelijkheid geschiedt, en. door het vormen van kleine, betrouwbare kernen in alle plaatsen een kader te kweeken, dat in staat zal zijn bij onverwachte catastrophes de eerste leiding te geven en paniek te voorkomen, voor hoever dit opportuun is, zal de toekomst moeten leeren. Vooralsnog zal men er goed aan doen uit het bestaan van deze bewe ging slechts af te leiden dat de ontevre denheid in het Derde Rijk zij het lang zaam en aarzelend, naar wegen zoekt, om zich te uiten. Doch het gevaar van ont dekking van deze en andere illegale orga nisaties neemt toe bij het groeien ervan. En zoolang zij geen massa-beweging zijn geworden, die zich kan verweren, staat ontdekking gelijk met lamlegging van het geheel en ontmoediging voor eventueele opvolgers. En zoo groot is noch de .Deut sche Freiheitspartei". noch de organisatie van veemmoordenaars. K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voor behouden). schuur of berg. Komt de geur of de klem- van het hooi U verdacht voor, waarschuwt U dan onverwijld de brandweer in Uw ge meente. Ook is het zeer gewenscht terstond uw verzekeringsmaatschappij, hetzij recht streeks, hetzij door middel van den agent telegrafisch of telefonisch kennis te geven. Op deze wijze te werk gaande is U er zeker van, dat zoo spoedig mogelijk Iemand met een hooiboor of roede ter plaatse is om het hooi te peilen. Indien de thermometer van de hooiboor meer dan 80 gr. Celslus (175 gr. Fahrenheit) aanwijst, is het de hoogste tijd den berg geheel of gedeeltelijk uit te halen, waarbij de aanwezigheid van een brandspuit (met het oog op het plot seling vlamvatten van het uitgehaalde hooi) noodzakelijk is. Zorgt men ervoor, dat het hooi in de eerste plaats goed droog binnenkomt, dat niet in éénmaal doch geleidelijk schuur of berg vol getast worden, dat luchtkokers worden vrijgehouden en zout worde bijge voegd, dan zal gevaarlijke broei tot de uit zonderingen behooren. Controleert men voorts geregeld en draalt men niet met het zoo noodig nemen van maatregelen, zooals bovenomschreven, dan kan brand, met alle onaangename gevol gen daarvan, voorkomen worden. VRAGEN ANTWOORDEN. Vraag: In mijn tuin staan o.a. een sering en een Forsythia, waarvan de ont wikkeling is gestremd en welke vervolgens geheel ineen geschrompeld zijn. Wat kan hiervan oorzaak zijn? J. B. te L. A n t w.De aanduiding is te vaag om een bepaalde reden hiervoor te kunnen aange ven. De beschrijving wijst op wortelbescha diging of verdrogen. Misschien kunt U van elk een takje toezenden aan de Redaktie van dit blad. Vraag: In mijn boomgaard vond ik in gesloten celletjes tot een bal vereenigd en omgeven door bijgaand papierachtig vlies. De cellen bevatten kleine larven. Wat kan dit zijn? R. M. te V. A n t w.Dit is een gedeelte van het nest van een wesp, welke niet zelden in boomen haar toevlucht zoekt. De meeste wespen, welke hier voorkomen maken een nest in den grond, dit soort doet dit aan de takken van een boom. U doet goed alles te verwij deren en te vernietigen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re daktie onder motto „Tuinbouw". 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11