SPANJE BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Juni 1937 Derde Blad No. 23684 ®BUITENL, WEEKOVERZICHT 78sie Jaargang ONTSPANNING. DE TELEFOONSTORING BIJ SASSENHEIM We leven ithans in een tijdperk van ont spanning, van zeer voorzichtig voortschrij dende ontspanning! Het is nog lang niet zoo ver, dat er reden is tot juichen, maar laten we het bekende spreekwoord geden- ïen, dat alle goede dingen langzaam komen. Wie twijfelt er momenteel nog aan, dat Duitschland en Italië beiden weldra weer volledig zullen deelnemen aan het werk der Spaansche niet-inmengingscommissie? De Engelsch-Fransche politiek, speciaal de Engelsche, heeft de remedie weten te vin den om dit te bereiken en dit zonder al te diep in te gaan op hetgeen beide dicta- tuurstaten het liefst zouden hebben gewild de toezegging van een direct optreden van allen zonder verdere beraadslaging bij een herhaling van een incident als dat van de „Deutschland". Zoover heeft Engeland zich echter niet willen binden tegenover landen, die het systeem van collectieve veiligheid, zooals de Volkenbond heet voor te staan, weigeren te aanvaarden. Duitsch land en Italië zullen beide met het min dere genoegen nemen en Duitschland legt zich neer bij de niet uitgesproken, maar niettemin toch voelbare verloochening van 't eigenmachtig optreden bij Almeria! Voorts komt er meer erkenning van het goed recht der Duitsche diplomatie om tonden te leggen, waar dit mogelijk blijkt. En meer begrip voor de realiteit der din gen! Daaraan is het ook toe te schrijven, dat, b.v. het bezoek van von Blomberg aan Italië niet meer die furore heeft gemaakt, waarvoor men eenige maanden tevoren had kunnen vreezen. Von Blomberg heeft een duidelijke kijk kunnen krijgen op de waarde van het Italiaansche leger en de Italiaansche vloot; beide hadden na den gang van zaken in Spanje, speciaal na de nederlaag der Italiaansche troepen aan 't Guadalajara-front, een behoorlijken deuk gekregen dn de Duitsche waardeering. Zal de Duce er in geslaagd zijn om zich te re- habiliteeren? Het is moeilijk te zeggen, want von Blomberg heeft zich naar buiten natuurlijk niet uitgelaten, behalve in de bekende vriendelijke, doch in wezen niets zeggende termen. Scherp ziet echter het oog der Duitsche militairen de waarde 'van eigen en vreemd mSlitalrisme! Van een militair bondgenootschap is in ieder geval geen sprake. Ook het bezoek van den Duitschen mi nister von Neurath aan de hoofdsteden van twee Balkan-landen en nu aan Hon garije bracht niet meer de sensatie, waairop men tot voor kort had mogen rekenen. On getwijfeld was von Neurath een betere afgezant dan destijds Goering en het lijkt dan ook waarschijnlijk, dat het resultaat van zijn bezoek waardevoller zal zijn. Zoo wel te Belgrado als te Sofia is de Duitsche minister met de grootste hartelijkheid ont vangen en vooral op economisch terrein blijkt de grondslag gelegd voor toenade ring. Een toenadering, die dan zou omgaan buiten de politieke verhoudingen en bui ten de reeds door Zuid-Slavië en Bulgarije aangegane verplichtingen. Welk laatste vooral Zuid-Slavië betreft, dat Immers door verdragen is gebonden aan Frankrijk, de Kleine Entente en den Baikanbond. De ongerustheid in diit laatste opzicht neemt zienderoogen af, ook al is men zioh bewust, dat er toch eenig risico aan verbonden blijft. Meer bezorgdheid heeft gewekt, de reis van den Poolschen president Moscicki naar de Roemeenschc hoofdstad of misschien beter gezegd de bespreking van den Pool schen minister van buitcniandsche zaken Beck, die zijn staatshoofd vergezelde, met zijn Roemieeschen collega Antonescu. De figuur van dezen Poolschen minister is te Parijs altijd weinig vertrouwd en dit wan trouwen schijnt langzamerhand door de Engelsche politiek te zijn overgenomen. Met erkenning van Polen's gevaarlijke lig ging tusschen Duitschland en Sovjet-Rus land meent men toch in Beek iemand te mogen zien, die meer het oog naar Ber lijn dan naar elders houdt gericht en het ontslag van Titulescu als Roemeensch mi nister van buitenlandsche zaken trou wens deze oud-minister schijnt zich voor te bereiden op een herstel! heeft ook Roe menië omhangen met een nimbus van on betrouwbaarheid in de oogen van Parijs. We mogen de aanhaling der Poolsch- Roemeensche vriendschapsbanden beschou- we als de uitzondering in de alom intre dende ontspanning, waarvan we gewaag den! Te midde van dit alles heeft nog een diplomatieke reis plaats gevonden, waar aan bijzonder weinig aandacht is geschon ken; we bedoelen aan het bezoek van den Engelschen diplomaat lord Plymouth aan Finland en de Baltische landen Vrijwel onopgemerkt is deze reis voorbij gegaan. Engeland zal daarom niet treuren, integen deel, want Engeland doet het liefst zijn zaken in stilte af, zoder het felle zonlicht van de algemeene aandacht! Toch is juist deze reis allerminst van belang ontbloot. Zij toont, dat Engeland toch niet zoo ge desinteresseerd is hi het Oosten van ons werelddeel, als men het wel eens wil doen voorkomen. In zekeren zin zou men er zelfs de tegenhanger in kunnen zien van het Poolsche bezoek aan Roemenië! Tot slot van ons overzicht van deze week willen wij ons nog even bezig houden met enkele aangelegenheden van meer binnen- landschen aard. Om te beginnen is in Bel- gie. trots het hardnekkig verzet van libe- rade en enkele ultra-nationalistische krin- Een, de amnestie-wet aangenomen, die al thans gedeeltelijk een streep zet onder de droeve periode van het Vlaamsche streven naar eerherstel voor de Vlaamsche frontis- ten uit den oorlogstijd; gedeeltelijk, want Hen is niet zoover durven gaan als de Vla- Hingen wel wenschten: Borms zal nimmer het parlement kunnen binentreden. Of het verstandig zal blijken na zoovele jaren niet volledig te vergeven, blijft te bezien, te Heer. waar de Vlaamsche actie voor ge- itkheid aan kracht blijft winnen. Edoch, entspanning is niettemin bereikt. Zulks in tegenstelling tot het rijk der Sovjets, waar steeds meer „opruiming" wordt gehouden onder de leidende figuren, zoowel in het burgerlijk als militair bestuur. De vervol gingen beginnen langzamerhand zoo'n om vang aan te nemen, dat het er naar lijkt dat een revolutie niet ver af meer kan zijn. •1 wil dit niet direct zeggen een revolutie in den geest van herstel van het tsarisme iets dergelijks. Zoo er werkelijk reden is [oor die schoonmaak op groote schaal, dan b het Sovjet-bewind wel door en door cor- tupt. Gisteravond hersteld. De storing, welke gisteren is opgetreden in de telefoonkabel bij Sassenheim, is gis teravond om kwart over zes hersteld, zoo- dat alle verbindingen weer op de normale wijze konden worden afgewikkeld. Het is gebleken, dat de telefoonstoring was ontstaan in de nabijheid van nieuw gebouwde woningen nabij „Ter Leede" on der de gemeente Sassenheim. De oorzaak van de storing is te wijten aan 't onoordeelkundig werken van eenige arbeiders, die bij het aansluiten van de rioleering met een beitel of breekijzer een gat in den loodmantel hebben gemaakt, waardoor water in den kabel is doorge drongen. Over een lengte van 17 Meter heeft men den kabel moeten vernieuwen. Voor den aannemer van de huizen zal dit een schadepost blijken te zijn, daar P.T.T. de kosten op hem zal verhalen. EDO BERGSMA EN DE A.N.W.B. Hij is voornemens het voorzitterschap neer te leggen. De heer Edo Bergsma. de kranige voor zitter van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., is verleden Zondag 75 jaar ge worden, gelijk werd gemeld. Hij meent, dat nu zoo langzamerhand de tijd gekomen is om de leiding van den A.N.W.B. aan jongere krachten over te laten. Naar hij mededeelde, is hij dan ook voornemens het voorzitterschap van den Kon. Ned. Toeristenbond, dat hij zoo lan gen tijd bekleed heeft, neer te leggen. COMITÉ VAN SAMENWERKING DER DRIE PROTESTANTSCH-CHRISTELIJKE PATROONSCENTRALES IN NEDERLAND. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, Is sinds eenigen tijd een nauwer contact gelegd tusschen de drie christelijke pa- troonscentrales, n.l. die der boeren, mid denstanders en werkgevers. Op de laatstgehouden vergadering van bovengenoemd comité werd breedvoerig van gedachten gewisseld over de verhou ding tusschen landbouw, handel en indus trie, naar aanleiding van een door mr. W. Rip. secretaris van den C.B.T.B., uitge bracht prae-advies. In deze bespreking werd tevens betrokken het onlangs gepu bliceerde voorontwerp landbouw-ordenings- wet 1937. De prae-adviseur stelde zich op het standpunt, dat in de naaste toekomst voor verschillende agrarische producten, rege lingen betreffende omvang en kwaliteit dier productie niet kunnen worden ge mist. Hetzelfde geldt van den export. De staat zal hier zooveel mogelijk moeten terugtreden. De belanghebbenden en hun organen behooren meer ingeschakeld te worden, dan dit tot nog toe het geval ge weest is. Ook al heeft men critiek op onderdeelen van het voorontwerp, de ge dachte welke aan het voorontwerp ten grondslag ligt, moet ons sympathiek zijn. Bij de discussie werd o.m. de vraag ge steld of de voortzetting van de hulp aan de agrarische bedrijven een afdoende regeling van het pachtwezen niet dringend nood zakelijk maakt. Ook werd betwijfeld of het reeds thans het juiste moment is om de tijdelijke crisismaatregelen om te zetten in een wettelijke regeling van permanent karakter en of de belangen van handel en industrie bij de voorgenomen regeling wel voldoende gewaarborgd zijn. Door den prae-adviseur en andere leden van het co mité werd hierop breedvoerig geantwoord. In een volgende vergadering van het comité zal de bespreking worden voortgezet en getracht worden tot het formuleeren van een gemeenschapeplijk standpunt te komen. Voorts werd besloten, om met 't Chris telijk Nationaal Vakverbond in nader over leg te treden teneinde de wijze van samen werking met dit verbond definitief vast te stellen. UITVOER VAN BOTER EN KAAS NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen zal de uitvoer van boter en kaas naar Duitschland in het 3e kwartaal 1937 grooter kunnen zijn dan in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar. Naar het zich laat aanzien zal ruim 1 millioen kg. boter en bijna 2 millioen kg. kaas meer worden geëxporteerd. Duur eerste oefening zeemilitie. TWEEDE KAMER. (Vervolg van gisteren) In de voortgezette vergadering der Twee de Kamer werd besloten, dat a.s. Woens dag in de afdeelingen de tweede lezing zal plaats hebben van de ontwerpen- Grondwetsherziening, van een enkel ander wetsvoorstel en voorts van de naturali satie-ontwerpen, die in de laatste maan den ten getale van niet-minder dan 56 (bevattend meer dan 1000 te naturaliseeren personen) bij de Kamer zijn ingediend. Van openbare vergaderingen zal vóst September weinig of niets komen. Jhr. mr. A. van Sasse van Ysselt. Jhr. mr. A. van Sasse van Ysselt, lid van de Eerste Kamer, is opgenomen in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te 's Her togenbosch. Hij heeft er gisteren een ope ratie ondergaan. UITREIKING DER FLORENCE NIGHTINGALE MEDAILLE. Aan zuster Adr. E. Schipper werd gister middag ten gebouwe van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag door den eerste-voorzitter de Flo rence Ninghtingale medaille uitgereikt, welke haar was toegekend door het inter nationale comité van het Roode Kruis te Genève. Jhr. Röell sprak daarbij een rede uit. waarbij de voornaamste feiten uit de zoo eervolle verpleegstersloopbaan van zuster Schipper naar voren werden gebracht en den nadruk gelegd werd op het zeer bij zondere karakter van deze hooge onder scheiding. Zuster Schipper beantwoordde deze toe spraak met woorden van groote waardee ring voor de haar toegekende medaille, daarbij tevens uiting gevende aan haar erkentelijkheid jegens het Ned. Roode Kruis voor de uitstekende opleiding, die haar in staat gesteld had haar taak als verpleegster in tijd van oorlog naar be hooren te vervullen. Bij de plechtigheid, die ten overstaan van het dagelijksch bestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis, den staf zijner dagelijksche medewerkers en den voorzit ter der Haagsche afdeeling geschiedde, waren behalve twee zusters van zuster Schipper en zuster Ailke Westerhof, die in 1935 de Florence Nightingale medaille mocht ontvangen, nog een aantal verdere genoodigden aanwezig. Na afloop bleef het gezelschap nog eeni gen tijd bijeen, waarbij tal van oude her inneringen weder verrezen uit de dagen van den boerenoorlog en van lateren tijd. Don Quichotte trekt tegen zichzelf te velde en Sancho Panza moet de stukken betalen Vermoedelijk twintig maanden voor de lichting 1938. Bij de wet van 22 April iStaatsblad no. 500), tot wijziging van de Dienstplichtwet, is de maximumduur der eerste oefening voor de dienstplichtigen van de zeemacht ver hoogd. Deze wijzigingswet is met ingang van 1 Juni in werking getreden, doch heeft voor bedoelde dienstplichtigen nog niet dadelijk een verlenging van den werkelijken duur der eerste oefening ten gevolge. Voor de dienstplichtigen van de lich ting 1938 evenwel, die bij de zeemilitie zullen worden ingelijfd, zal de eerste oefening vermoedelijk 20 maanden du ren, voor zooveel zij althans niet zullen worden bestemd voor den dienst bij de kustwacht. Voor laatstgenoemde zal de oefeningsduur vermoedelijk op 8 maan den gehandhaafd blijven. Mochten zich onder de ingeschrevenen voor de lichting 1938, personen bevinden, die zich bij den Keuringsraad of elders voor in deeling bij de Zeemacht hebben opgegeven, in de verwachting, dat hun oefeningstijd 14 maanden zou duren, maar die thans met het oog op de vastgestelde verlenging van dezen oefeningstijd indeeling bij de Zee macht niet meer wenschen, dan bestaat voor hen de gelegenheid om van dezen veranderden wensch te- doen blijken door een, liefst schriftelijke, opgaaf vór 10 Juil a.s., aan den daarbij betrokken indeelings- districtscommandant. Hun kan evenwel niet worden toegezegd, dat in ieder geval aan hun nader te kennen gegeven wensch zal kunnen worden voldaan. AT.GltlVi KÉN K NEDERL. VEREENIGING VOOR SOCIALE GENEESKUNDE. In het orthopaedisch instituut te Nijme gen vergaderde heden de Alg. Ned. Ver- eeniging voor Sociale Geneeskunde. Om tien uur in den morgen kwam men ■in het instituut samen, waar dr. L. A. Vee- ger en dr. G. Bar. de beteekenis en de werking van het orthopaedisch instituut uiteenzetten. Na deze inleiding bezichtig den de deelnemers het instituut. Vervol gens ging men over tot een huishoudelijke vergadering van de sectie voor schoolge- neeskunde. De deelnemers maakten hierna per auto bus een tocht door ..Mooi Nederland" naar hotel „Groot Berg en Dal", waar gemeen schappelijk de koffiemaaltijd werd ge bruikt. In den namiddag keerde het gezelschap ln het orthopaedisch instituut, terug. In het wetenschappelijk gedeelte der vergade ring hield prof. mr. H. W. Methorst., di recteur-generaal der statistiek, een voor dracht over het bevolkingsvraagstuk. Hierop werd het huishoudelijk gedeelte der vergadering behandeld, waarop de deel nemers zich naar het stadhuis begaven, waar zij door het gemeentebestuur werden ontvangen. Tegen vijf uur werd nog een samenkomst gehouden in het concertge bouw „De Vereeniging", waarna tenslotte gezamenlijk werd gedineerd. STAKING OPGEHEVEN. Gistermiddag is ten stadhuize te Gronin gen een conferentie gehouden inzake het conflict aan het Oosterhamrikkanaal, waar bij, zooals gemeld, 240 werkloozen waren betrokken. Aanwezig waren de inspecteur voor de rijkswerkverschaffing in Groningen, de heer A. Kwast, de wethouder van sociale zaken te Groningen, de heer H. Molendijk en ver tegenwoordigers van verschillende vakver- eenigingen. De besprekingen hebben tot een dusda nige conclusie geleid, dat de stakers ziel» heden bij de Arbeidsbeurs kunnen aanmel* den, waarmede het conflict dus tot hel verleden behoort.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9