TRIUMPH LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 12 Junt 1937 Alle acht hoofdofficieren ter dood veroordeeld Nederlaag van Blum in den Senaat. h\WpfA 'n Smaak die ivel een triomf moest zijn! SPORT De wedstrijden van de „Koninklijke". ONZE TELEFOONNUMMERS: DE BIOSCOPEN FRANKRIJK Auriol vervolgt een journalist. De Senaat heeft heden de toepassing van de veertigurige werkweek in het hotel- en restaurantbedrijf besproken. De rapporteur Paul Jaquiers verzocht de regeering, een wetsontwerp in te dienen, strekkende tot het uitstellen van de invoe ring van de veertigurige werkweek in som mige industrieën o.a. het hotel- en restau rantbedrijf. Vervolgens leverde Jaquiers felle crltiek op het beleid van de regeering Inzake de veertigurige werkweek. De toepassing van deze nieuwigheid mag niet te snel gaan. De arbeid mag niet worden beschouwd als een kwaad en er mag in Frankrijk niet gaan heerschen een systeem van de „minste moeilte". Minister-president Blum antwoordde: ..Ik meende gekomen te zijn, om de bespreking van het toepassen van de veertigurige werkweek voor het hotelbedrijf bij te wonen Thans wordt de regeering gesteld voor een interpellatie over de toepassing van de veertigurige werkweek in het algemeen." Van verschillende zijden werd „ja, ja" ge roepen. ..Welnu." antwoordde de minister-presi dent, „dient dan een aanvraag tot een in terpellatie in." Toen dit geschiedde verzocht Blum het debat uit te stellen tot Donderdag as. Marcel Regnier verlangde echter, dat de Senaat onmiddellijk de kwestie zou behan delen. waarna over het voorstel werd ge stemd. Blum's voorstel het debat uit te stellen tot Donderdag werd met 159 tegen 129 stemmen verworpen. Marcel Regnler verlangde vervolgens, dat de Senaat onmiddellijk zou stemmen over het voorstel van Jaquiers. Dit geschiedde en de resolutie van Jaquiers werd aange nomen. Vincent Auriol ontkent formeel den in houd van een in het dagblad .La Liberté" van 10 Juni gepubliceerd artikel, volgens hetwelk de minister van financiën zijn toe vlucht zou willen nemen tot wisselcontrole en verdubbeling der opcenten der belasting. Deze leugenachtige bewering is verder van zoodanlgen aard ..dat zij schade zou kunnen berokkenen aan het openbare crediet. De minister van financiën doet in verband daarmede mededeeling. dat hij bil den grootzegelbewaarder een aanklacht heeft ingediend tegen den schrijver van het be wuste artikel wegens overtreding van het eerste artikel van de wet van 18 Augustus 1936, handelende over het crediet van het land" De schrijver van bedoeld art'kel ls Paul Marion, een der rechtstreeksche medewer kers van Jacques Doriot. De landbouwstaking in het arrondisse ment Melun neemt ernstige vormen aan. Groepen stakers op rijwielen hebben arbei ders. die op een beetwortelveld werkten aangevallen en zeven hunner door het werpen van steenen ernstig gewond Twee der aanvallers werden gearresteerd. Door de staking eijn twintig gemeenten getroffen. De gevolgen er van worden on dervonden door zestig boerderijen, die werk verschaffen aan negenhonderd arbeiders waarvan 75% vreemdelingen zijn. DUITSCHLAND Viering van het Zonnewendefeest. Voor het eerst sedert het aan de macht komen der nationaal-socialisten zal het oude heidensche feest der Zonnewende officieel in Duitschland gevierd worden Minister Goebbels zal op 21 Juni in het Olympsche stadion te Berlijn voor de or ganisaties der partij het woord voeren. In het proces tegen Toechatsjewski en de zeven andere hoofdofficieren van het Roode Leger is reeds vonnis ge veld; de acht beklaagden werden allen veroordeeld tot den dood door en kogel. Bovendien werd aan alle beschuldig den hun militaire rangen ontnomen, terwijl aan maarschalk Toechatsjewski den titel ontnomen werd van „Maar schalk van de Unie der Sovjet-Repu blieken". Maarschalk Toechatsjewski is geboren in 1893 en ls zijn carrière als beroeps-officier begonnen Tijdens den wereld-oorlog laakte hij in Duitsche krijgsgevangen schap. doch wist te ontsnappen. In den burgeroorlog commandeerde hij het eerste en vijfde legercorps aan het Oostelijke front. Hij commandeerde de Russische troe pen in den Poolsch-Russischen oorlog van 1920 en onderdrukte de muiterij van de marine te Kroonstad in 1923. Tot voor kort was hij lid van het centrale uitvoerende comité, vice-volkscommissaris van defensie en vice-voorzitter van den oppersten mili tairen raad. Het eerste teeken van zijn verval was zijn benoeming tot comman dant van het Wolgadistrict. van welke post hij echter dezer dagen werd ontheven, voordat hij haar had kunnen aanvaarden. Generaal Jakir is geboren in 1896 en was sedert 1917 lid van de communistische partij. Hij was in de revolutie organisator van de Roode Garde en streed tijdens de omwenteling tegen Denikin. Hij was lid van den revolutionairen verdedlgingsraad en sedert 1930 lid van het partijbestuur van de Oekraïne en lid van het centrale uitvoe rende comité van de Sovjetunie. Een maand geleden werd hij van het bevel van het mi litaire district Kljef ontheven en naar Le ningrad overgeplaatst. Reeds eerder was zijn plaatsvervanger, generaal Primakof, gearresteerd. Generaal Oeborewitsj is eveneens reeds sedert 1917 lid van de communistische partij. Hij heeft in de revolutie de Roode Garde in Bessarablë georganiseerd. In 1918 werd hij door de Duitschers gevangen ge nomen, doch wist te ontsnappen en streed in den burgeroorlog tegen Denikin en Wrangel. In 1922 commandeerde hij het le ger in het Verre Oosten en bevrijdde dit gebied van de Japanners en van de witte garden. Hij werd later toegevoegd aan den volkscommissaris van oorlog en tot lid van het centrale uitvoerende comité gekozen. Op het oogenblik van zijn arrestatie was hij commandant van het district Wit-Rusland. Generaal Ejdeman is In 1895 geboren. Hij was sedert 1914 in de revolutionaire beweging en sedert 1917 lid van de com munistische partij. Hij organiseerde de revolutie in Siberië, onderdrukte een con- tra-ravolutionnaire beweging in Irkoetsk en voerde in West-Siberië troepen aan tegen de generaals Krasnof, Denikin en Wran ge!. Later vernietigde hij de contra-revo- lutionnaire beweging van Machno in de Oekraïne en de Krim. Hij was lid van het centrale uitvoerende comité en sedert 1935 lid van den opper sten oorlogsraad. Op het oogenblik van zijn arrestatie was hij leider van de Osoawiachim, een burger lijke organisatie voor de verdediging te gen luchtaanvallen en tegen den chemi- schen oorlog, welke dertien millioen leden telt. Generaal Poetna is militair attaché te Londen geweest. Hij werd gearresteerd tij dens het jongste Trotskistenproces, waar na men geruimen tijd niets meer van hem hoorde, hetgeen reeds voedsel gegeven had aan alle mogelijke geruchten, dat hij zon der vonnis zou zijn geëxecuteerd. Generaal Kork heeft sinds de revolutie altijd hooge militaire posten bekleed en is o.a., voordat hij het garnizoen van Moskou ging commandeeren, commandant van Le ningrad geweest. Feldman heeft in den burgeroorlog naam gemaakt en is tien jaar lang chef van het departement voor de benoeming van offi cieren bij het Roode leger geweest. Primakof heeft eveneens in den burger oorlog bekendheid verworven, in het bij zonder in de Oekraïne, in 1918 en 1919, tegen generaal Denikin en tegen de Duit schers. Hij werd later onderbevelhebber van het district Kljef. Het hooge militaire gerechtshof, waar voor de in staat van beschuldiging gestel de opperofficieren van het Roode Leger terecht staan, kon, overeenkomstig de wet van 1 December 1934, de z g. wet-Kirof, slechts ter dood veroordeelen of vrijspre ken. Of de vonnissen zullen worden voltrok- ken? Hun opvolgers in de diverse commando s zijn trouwe aanhangers van Stalin. Van zuiver militair standpunt staan de nieuwe bevelhebbers op een aanmerkelijk lager niveau dan de afgezette voorgangers en het Roode leger heeft als vechtmachine ongetwijfeld niet bij de verandering ge wonnen. Voorloopig echter, zoo denkt men te Riga, is Slalln er veeleer op uit om het leger een communistische gezindheid te geven dan dat hij zich bekommert over de zuiver militaire doeltreffendheid. Er is, aldus nog altijd Reuter, geen aan wijzing, dat de afgezette generaals anti- stalinistisch waren, hoewel dat ongetwij feld mogelijk is. Aangenomen wordt, dat hun vergrijpen eerder in nalatigheid dan in daden hebben bestaan en dat zij bij te opleiding van het leger de politiek hebben verwaarloosd. Zij streefden er naar om van het Roode leger een groot patriottisch Russisch leger te maken, terwijl Stalin het leger opeischt als een patriottisch instru ment in dienst van de partij. Tenslotte wijst Reuter cr nog op. dat de zuivering van het Rcode leger zich tot- dusver tot Europeesch Rusland heeft be perkt. Hoewel verscheidene hooge officie ren uit het Verre Oosten naar Europa teruggebracht zijn, is er nog geen aanwij zing, dat de zuivering zich ook over het leger van maarschalk Blücher uitstrekt. Over het proces meldt de correspondent van de „Daily Mail" te Warschau nog, dat het in het Kremlin gevoerd is. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren genomen, al dus deze correspondent, om een opstandige beweging onder de aanhangers van den maarschalk te verhinderen. Toechatsjewski heeft zijn arrestatie te wijten aan 't feit, dat hij te zeer gesteld was op het gezel schap der dames. Een zijner vriendinnen, die voor rekening van een buitelandschen splonnagedienst werkte, werd door de Ge- peoe ontmaskerd: zij deed toen mededee- lingen over een militaire samenzwering. Het schijnt overigens, aldus de „Daily Mail", dat Toechatsjewski en zijn mede plichtigen inderdaad met behulp van het leger een einde aan de heerschappij van VIRGINIA 2957 (Ingez. Med.) Stalin wilden maken. Het proces ls in 't diepste geheim gevoerd. Aan het einde der zitting, aldus verneemt de correspondent, beschuldigden de echtgenooten van Toe chatsjewski en Poetna deze beklaagden van verraad, uit vrees, dat de wraak der macht hebbers haar kinderen zou treffen. Dc be schuldigden waren vóór de terechtzitting reeds militair gedegradeerd. Sinds eenige dagen zou in de Russische hoofdstad groote opwinding heerschen. BELGIË Hoofdredacteur van het Rexistische orgaan neemt ontslag. Hubert Dydeville, hoofdredacteur van 't orgaan der Rexistische partij „Pays Reel" ea lid van den polltieken raad dezer par tij, heeft in een schrijven aan Degrelle zijn ontslag aangeboden en daarbij als redenen opgegeven, dat, ten eerste de Rexistische beweging op het oogenblik volkomen on derworpen is aan de Invloed van zekere zoowel uit moreel als politiek oogpunt ver dachte individuen en dat haar optreden ver verwijderd is van de ideaal dat Rex zoo veel enthousiasme en belanglooze aanhan gers heeft bezorgd en ten tweede, dat er op het oogenblik onder de leidende per soonlijkheden van Rex een meerderheid be staat, die volkomen vijandig staat tegen over elke poging tot oprechte verzoening met de kerkelijke autoriteiten. FABRIEK „CORRECTUM"" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 22 57 2964 (lngez. Med.) VEREENIGDE STATEN De stakingen. Alle vakorganisaties in da staten Michi gan, Ohio en Illinois, die zijn aangesloten bij het comité van John Lewis, zijn opge roepen om morgen te Monroe te betoogen tegen de Newton Steel Company. E>e ge meenteraad van Monroe heeft den gouver neur van den staat, Murphy, verzocht den staat van beleg af te kondigen om bloed vergieten te voorkomen. Deze heeft dit ge weigerd. Gisteravond heeft het comité van John Lewis besloten de staking af te kondigen in de fabriek der Bethlehem Steel Corpora tion te Johnstown In Pennsylvanië, waar 12.000 tot 15.000 man werken. "Vanochtend te vijf uur werd daar de arbeid neergelegd. Volgens de vakvereenlgingslelders staken 11.000 arbeiders. Er hebben zich geen inci denten voorgedaan. In Michigan zijn ruim 43.000 arbeiders in de auto-industrie werkloos wegens het ge brek aan staal of doordat zij staken uit sympathie met de arbeiders in de staal- nijverheld. Te Flint zijn 14 000 arbeiders zonder werk, te Detroit 12.000, te Pontiac 9700 .te Saginaw 5500. Hoewel de toestand hier en daar zeer gespannen is. is slechts van enkele gewelddadigheden melding ge maakt. Een vliegtuig, dat werkwilligen in een fabriek der Repbllc Steel te Warren in Ohio, levensmiddelen moest brengen, werd op een geweersalvo vergast. Vleugels en stuurhut werden door veertig kogels getrof fen, zoodat het toestel moest dalen. Te Pontiac hebben stakers een niet georgani seerd arbeider in een kuip met kokende teer geworpen, zoodat de ongelukkige ern stige brandwonden opliep. President Roosevelt heeft tijdens de te Washington gehouden persconferentie in antwoord op hem gestelde vragen geant woord, dat hij geen commentaar kon geven op de arbeidsconflicten. De staking te Hollywood is thans inder daad geëindigd. ROEIEN. Eerste dag. Vanochtend zijn de jaarlijksche wed strijden van de „Koninklijke Nederland- sche Zeil- en Roeivereenlging" begonnen, ditmaal voor den eersten keer op de „Boschbaan" te Amstelveen. In de morgen uren was er nog niet veel belangstelling. Voor de tribune stond het startkanon op gesteld. Hedenmiddag zal H. M. de Ko ningen daarmede het eerste schot lossen om op die wijze de nieuwe roeibaan offi cieel in gebruik te stellen. Er was in 't ge heel geen -wind bij de eerste races Begonnen werd met de le heat der Over- naadsche Vieren. Uitslag: 1. Aegir, 7 min. 43 sec., 2. Willem UI, 7 min. 48 sec., 3. Triton, 4. Adelborsten. Voor de tweede heat verschenen aan den start: 1. de Hoop, 2. Amstel, 3. Nereus, 4. Njord Nereus liep na den start weg en had bij 250 meter een kwart lengte voorsprong genomen. Njord kwam bijna een lengte op de overige ploegen achter door een zeer matig begin. De Leldenaren sloegen ech ter spoedig een hooger tempo aan, waar door zij op 1000 meter een halve lengte van hun achterstand waren ingeloopen. Amstel had toen de leiding van Nereus overgenomen, terwijl de Hoop en Nereus op dat moment vrijwel gelijk op de derde plaats lagen. Op het laatste gedeelte werd het een spannende strijd om de leiding. Geruimen tijd zag het er naar uit, dat Amstel en Njord het onder elkaar zouden uitmaken, wie als eerste door de finish zou gaan, doch op 250 meter voor de finish zette de Hoop-vler een fraaie eindspurt in. Zij kwam gelijk te liggen met Amstel en Nereus en zelfs slaagden de Amster dammers er ln met miniem verschil nog als eerste door de finish te gaan. Amstel werd tweede met een klein verschil voor Njord. De uitslag was: 1. de Hoop, 8 min. 2 2/5 sec. 2. Amstel, 8 min. 3 2/5 sec. 3. Njord. 4. Nereus. REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) ENGELAND Een Russisch meisje ontvoerd? Naar de Engelsche bladen melden is de 15-jarige dochter van den vroegeren adviseur voor bultenlandsche aangelegen heden van Lenin, Peter Petrow, onder ge heimzinnige omstandigheden uit Londen verdwenen. Men vermoedt, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, dat het meisje naar Sovjet- Rusland is ontvoerd, daar Peter Petrow zich als vijand van het Stalln-reglem her haaldelijk in het openbaar afkeurend over de tegenwoordige sovjet-heerschappij heeft uitgelaten. Naar de bladen verder meenen wil men in Moskou de dochter van Petrow als gijzelaarster vasthouden om op deze wijze haar vader in de toekomst den mond te snoeren. Trianon-Theater. Fraulein Lili, de vroolijke Franziska Gaal, wordt door een handig trucje verkoopster bij een Ween- sche julweliersfirma. waar we de kostelijke Szöke Szakall ln de functie van chef zien. De zaken gaan echter niet erg voor den wind en doen den directeur besluiten zijn chef en verkoopster naar het zuiden van Frankrijk te sturen om daar te probeeren een groote hoeveelheid Juweelen aan den man c.q. aan de vrouw te brengen. Barones Lili, overladen met diamanten en andere kostbaarheden, trekt ln de mon daine badplaats al spoedig de belangstel ling van een „echten" baron. Secretaris Szakall zet een mooie scène in elkaar, hij laat de barones eenig geld verliezen en vertelt dan aan ieder, die het maar hooren wil, dat zij alles kwijt is en daardoor ver plicht is haar sieraden te verkoopen. Dit gelukt wonder wel en we zien de cassette met den kostbaren Inhoud uit de handen van de barones overgaan in die van den baron. Doch nu beginnen de verwikkelin gen: de Weensche juwelier, die zijn nieuwe verkoopstertje niet ten volle vertrouwde, had de sieraden, die zij moest dragen, la ten namaken, terwijl Szakall cassette nummer 1 zorgvuldig bewaart. Er zijn dus twee cassettes in het hotel! De rest der geschiedenis laat zich gemakkelijk denken: ruzie, verzoening nog eens twist doch ten slotte wordt alles weer rozengeur en ma neschijn. Szöke Szkail is weer buitenge woon goed in zijn rol van privé-secretaris, terwijl de luchthartige Franziska met haar aardige liedjes en haar welluidende stem in niets voor hem onder doet. Van de tal rijke aardige scènes in deze film willen wij speciaal noemen, die waarin Lili door den baron z.g. uit Londen wordt opgebeld en die bij de douane, waar we de ont knooping van het vroolijke drama zien. Voor de pauze draait „Ons dagelijksch brood", terwijl in het journaal een uit voerige reportage is opgenomen van het huwelijk van den hertog van Windsor. Het Nieuwe Roxy-Theater. Een bui tengewoon vlotte operettefilm, die van het begin tot het einde onze aandacht voort durend gespannen houdt, is „Die ganze Weit drelit sich um Liebe", waarin de ta lentvolle Marta Eggerth de hoofdrol speelt en met onweerstaanbaar succes. Het gege ven op zichzelf ls daarbij uiterst humoris tisch. Stel u de situatie voor, dat vader en zoon van het land tezamen naar de stad trekken en uit angst voor eventueele uit spattingen van de argwaan koesterende mama een begeleider mee krijgen in den persoon van den prachtigen komiek Hans Moser. In de stad worden vader en zoon beide verliefd op een revuester, Ilona, wat natuurlijk tot gecompliceerde moeilijkhe den aanleiding geeft. Nu heeft Ilona's im- pressario het bericht de wereld ingestuurd, dat zij gesproten is uit een vroegere jeugd liefde van den verliefden papa. En tot overmaat van ramp neemt zoonlief zijn aanstaande vrouw mee naar het landgoed, waar de trouw wachtende mama van niets mag weten. Gelukkig herroept de impres- sario zijn onjuiste beweringen en alles komt alzoo in het reine, waarmee ge één der amusanteste films van den laatsten tijd gezien hebt. Marta Eggerth. lieftallig en met een ongemeen fraai slemgeluid, draagt een groot deel van het succes van deze grootsch opgezette operette-film, ter wijl Hans Moser en Leo Slezak voor de vroolijke noot zorgen in dit onderhouden de werk. Ook de tweede hoofdfilm „Een ideale echtgenoot" is van groot formaat. Brigitte Helm. Carl Ludwig Diehl en Sybille Schmitz spelen op voortreffelijke wijze de hoofdfiguren. Het scenario is gebaseerd op een boeiende intrige en de uitwerking er van getuigt van een volkomen beheer- sehing van de stof. Beide films zullen on getwijfeld een groote belansgtelling trek ken en ze verdienen zulks ten volle. Lido-Theatcr. „Zonen der Zuidzee" is eens een andere film, dan we gewoonlijk voorgezet krijgen; ze is nJ. opgenomen door een expeditie in Polynesië en heeft vooral als documentaire film groote waar de. Doch ook het eigenlijke verhaal ls niet verwaarloosd, en zoo zien we een gelukkige combinatie van speel- en documentaire film tot 'n verrassend resultaat vereenigd, vooral daarom, wijl de hoofdpersonen Mala en Lotus niet voor de eerste maal voor de camera stonden en reeds eerder blijk hadden gegeven van onmiskenbare talen ten, Direct zU toegevoegd, dat regisseur Richard Thorpe deze mogelijkheden in beider spel tot volle ontwikkeling heeft weten te brengen. Wat Mala en Lotus presteeren dwingt werkelijk bewondering af. De film begint met een vrouwenroof, waarbij Taro zich van zijn toekomstige bruid Lilleo meester maakt. Het huwelijks geluk wordt wreed verstoord, wanneer een ronselaar hen scheidt en Taro naar de phosphaatmijnen voert. Hoewel het opper hoofd op het eiland Tafoa oppermachtig is. gelukt het hem toch niet, Lilleo tot de zijne te maken en het slot brengt na veel verwikkelingen een gelukkige hereeniging. Dit gegeven is in een reeks fotografische schoonheden vervat, en het moet voor den camera-man wel heel prettig werken ge weest zijn ln deze prachtige natuur. Ver schillende interessante feesten zijn op het celluloid vastgelegd, zooals een verlovings feest, dat fraai van opnamen is. Een woeste storm aan het einde getuigt bo vendien van de technische bekwaamheid, die men in dezen vorm alleen maar in Amerika schijnt aan te treffen. Achter de korte, doch veelzeggende titel „Opgejaagd" schuilt een sterk gespeeld product van Engelsche makelij, waarin het sublieme spel van Constance Bennet on getwijfeld een openbaring genoemd mag worden. Haar creatie is zóó gaaf, zóó men- schelijk doorvoeld, dat zij zich onder de allergrootsten geschaard heeft. „Opge jaagd" is het verhaal van een ontsnapten krijgsgevangene, die voortdurend achter volgd wordt en bij een Jonge vrouw be scherming vindt. Hulp groeit uit tot liefde en getweeën zetten ze den strijd tegen de politie voort en met succes. Douglas Mont gomery en Oskar Homolka leveren uitste kend tegenspel in deze enerveerende rol prent. die zeer kunstzinnig gefotografeerd ls en waarbij de regie met het spelersma teriaal verbluffende scènes heeft tot stand gebracht Een programma dus voor den filmliefhebber I Casino-Theater. Het mag dan bijkans zes jaren geleden zijn, dat „De Privé- secretaresse" uitgebracht werd, er straalt nog steeds een frissche geest uit dit be koorlijke amusementsproduct. Een zonnig en geestig verhaal, een romance van het gewone kantoorleven, maar met zooveel fijne charme voorgedragen, dat het gan- sche geval een zeldzaam gedistingeerd ca chet verkrijgt. Men aanschouwt hier de Duitsche amusementsfilm in haar beste oogenbllkken; gezond, beschaafd, zonder sentimentaliteit, afwisselend een grap en een liedje, een vroolijke dwaasheid tegen over een gevoeligheid, en dit alles is met vakkennis gedoseerd. Er is in het scenario eveneens menige frissche vondst te ont dekken en het spel van de drie hoofdper sonen is tot in de uiterste perfectie ver zorgd. Renate Miiller en Hermann Thimig vormen het liefdespaar, dat ln een reeks vermakelijke complicaties terecht komt, vanwege het feit, dat de „zij" niet het minste vermoeden heeft van de werkelijke bezigheden van den „hij". Deze laatste is r.amelijk een bankdirecteur, doch doet zich voor als een gewone bankbediende. En om de geschiedenis nog genoeglijker te maken, wordt ook de portier van de bank in het complot betrokken. Eigenlijk vertelt men zoo'n intrige niet na; het is immers juist de manier, waarop dit verhaal ln beelden omgezet wordt, die de film zoo uitzonder lijk aantrekkelijk maakt. Behalve Renate Muller en Hermann Thimig zorgt de slun gelige Felix Bressart voor een uitbundige vroolijkheid. John Wayne is een graag geziene gast en ook in „De man van de daad" stelt hij zijn trouwen aanhang door zijn supe rieur spel niet te leur. Een programma derhalve, dat een bezoek ten volle waard is. Luxor-Theater. Het was geruimen tijd geleden dat wij Wlliy Blrgel op het doek hadden gezien. Daarom temeer is de film „De Spion" een attractie! Blrgel is ln de Duitsche filmindustrie een aparte figuur, wiens bijzondere eigenschappen zij het dan ln zekeren zin misschien eenzijdig nooit duidelijker aan den dag treden dan wanneer hij, als spion of complotteur, zich met een zekere geheimzinnigheid omrin gen kanZóó ziet men Blrgel ook ln de film „De Spion", waarin hij de voor naamste figuur is, met Lida Baarova. Irene von Meyendorff, Theodor Loos, Rudolf Fernau, Heinz. Wezel en Paul Dahlle, als sterke persoonlijkheden naast zich. Morris (Willy Birgel) is de leider van een spion- nenbende, die in Berlijn haar netten uit gezet heeft. Zij heeft het voorzien op nieuwe uitvindingen in het belang der oorlogsindustrie, weet op listige wijze ge bruik te maken van financieele moeilijk heden van bij bepaalde fabrieken werk zame ambtenaren, zaait leed en ellende, waar zij ten tooneele verschijnt en schijnt met bijna duizelingwekkende snelheid rechtstreeks op haar doel af te stevenen. In dit net van Intriges, ln dezen valsrlk van duivelsche listen is Birgel de op den voorgrond tredende figuur, die geen ge vaar vreest en eik middel weet uit te bui ten om helpers te vinden en ln actie te brengen ten einde bijzonderheden omtrent nieuwe vindingen ln z'n bezit te krijgen. Een sfeer van geheimzinnigheid, van schrik en angst hangt aldus om dit gebeuren, waarin spionage en contra-splonage el kaar fel bestrijden en waarin de misdadi gers ten laatste het onderspit delven moe ten na een reeks van sensatloneeie voor vallen, welke den toeschouwer eenige U'1"- mate spannende uren bezorgensPal' leider was trouwens Karl Ritter, dezelfde, die zooveel roem oogstte met de film* „Goud" en „F.P.I. antwoordt niet". waaI* mede het karakter van deze rolprent reeas klaar is afgeteekend. Er staat nog een tweede Duitsche iu® op het Luxor-program. „Dansmuziek n«l dit verhaal van liefde en muziek, dat vlot. luchtig en zeer temperamentvol S"Peei° wordt door Hermann Thimig. die hoofdrol heeft en prachtig terzijde gestaaJ: wordt door den gemoedeltjken Weenscne acteur, Leo Schlezak. Een film met PJ' tige muziek en leuke liedjes, vooral aoo Schlezak zoo aardig voorgedragen, en me een blij slot....! 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2