Het jaarverslag van de „Koninklijke" IEIDSCH DASBLAD Vierde Biad Vrijdag 11 Juni 193? KERK- EN 5CH00LNIEUWS 1936 veel beter dan vorige jaren Een slotdividend van 11 Vi pet. Aan liet verslag over 1936 van de Ko ninklijke wordt het volgende ontleend: In ons verslag over het jaar 1935 konden wij feiten aanduiden die. naar onze meening, er op wezen, dat de olie-industrie bezig was zich te ont trekken aan de depressie, waarin zij in de jaren 1930 en volgende was ge raakt, aldus schrijft de directie. Het jaar 1936 heeft bewezen, dat onze prognose juist was: productie, verbruik en prijzen hebben in het jaar, dat ach ter ons ligt, een beeld vertoond, dat beter was dan men sinds lang had ge zien. Wat de productie betreft, ver beterde 1936 het record, dat op naam van zijn voorganger stond, niet onbe langrijk. De ruim 226 millioen kg. ton ruwe olie, die in 1935 werden voortge bracht, zijn in 1936 overtroefd door een productie van ruim 247 millioen ton. Steeg aldus de productie mèt 9 pet., de consumptie in 1936 overtrof die van 1935 in nog sterkere mate. Men kan veilig aannemen, dat bv. het ben zineverbruik in het afgeloopen jaar 10 a 11 pet. hooger was dan in het jaar daarvoor. Alle teekenen wijzen er op, dat de vraag naar aardolieproducten zal blijven toenemen. In vele landen wordt de ontwikkeling van het motorverkeer nog geremd door hooge belastingen, in andere door een ge brekkig wegennet, in sommige door beide. De burgerluchtvaart verkeert nog in een betrekkelijk beginstadium van ontwikke ling en hej gedeelte van de wereldvloot, dat op olie vaart, wordt steeds grooter. Eveneens vermeerdert voortdurend de be- teekenis van olie voor het spoorwegvervoer. Afgezien van al deze mogelijkheden moet in aanmerking worden genomen dat aard olie een belangrijke rol speelt in het hui selijk leven van millioenen gezinnen. Het gebruik aldus het verslag van onze producten in het gezinsleven voor verwar ming en koken is van groeiende beteekenis op vele onzer markten en als de econo mische omstandigheden blijvend zullen verbeteren, zal zeer zeker op dit terrein de afzet belangrijk toenemen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat onder deze omstandigheden in het afge loopen jaar de boor- en exploratiewerk zaamheden in de verschillende productie centra sterk toenamen en dat de groote oliemaatschappijen zich verantwoord acht ten. zich in nieuwe concessies te Interes seeren. Onnoodig te vermelden, dat onze groep in deze activiteit haar aandeel had en in verschillende deelen der wereld hetzij alleen, hetzij tezamen met andere, nieuwe concessies verkreeg. Kon. dank zij de toenemende vraag naar verwerkte producten, de stijgende produc tie gemakkelijk op de markten worden ge plaatst, de verbetering der prijzen kwam in 1936 nog niet in alle distributie-centra tot uiting en ging overal in langzamer tempo dan di» van productie en vraag. Synthetische benzine. De snelle toeneming van productie en vraag, gepaard aan geleidelijk stijgende prijzen, bewijzen, dat de verbetering in den algemeenen economischen toestand, waar op wij het vorige jaar nog slechts flauwtjes durfden zinspelen, bezig is werkelijkheid te worden en het verheugt ons te kunnen constateeren, dat sinds het laatste kwar taal 1936 ook in Nederland en speciaal in Nederlandsch-Indië de teekenen hiervan niet ontbreken. Helaas staan op het oogenblik verschil lende landen nog wantrouwend tegenover elkaar, terwijl zelfs een zekere oorlogs psychose vele van hen heeft bevangen. Op het gebied van onze industrie komt deze o a. tot uiting in de oprichting op groote schaal van installaties tot het vervaar digen van synthetische benzine. Men ver krijgt aldus een benzine, die vele malen duurder is dan het natuurlijke product en besteedt tientallen millioenen aan instal laties, die trachten te fabriceeren wat de aarde ruimschoots schenkt. Men kan aan nemen. dat de wereld in 1936 2.400.000 ton van zulke kunstmatige producten heeft verbruikt tegen 1.980.000 ton in 1935 en dat dit verbruik den betrokken landen onge veer 33 millioen pond sterling meer heeft gekost dan een gelijke hoeveelheid geïm porteerde natuurlijke producten zou heb ben geëischt. Als men straks tot meer pacifistische ge- dachten zal zijn gekomen, zal men de in stallaties. die deze dure surrogaten fabri ceeren, sluiten en men zal zijne vloeibare brandstof weer daar gaan betrekken, waar men haar het goedkoopst kan verkrijgen. Te hooge lasten op benzine. Wat de toekomst speciaal van ons bedrijf betreft, bestaat er alle reden tot tevreden heid. Uit de productiecijfers van de Ko ninklijke Shell groep blijkt, dat deze voor namelijk in Roemenië. Mexico, Venezuela en de Ver. Staten gestegen is. Nu het motortransport langzamerhand zulk een integreerend deel van het ver- r f0vlr .de Seheele wereld vormt, is het ntSLi b€treilren dat bijna alle landen de ben^n^mPr(KlUCten en in het bijzonder wevii u/JP0e;orbitant hoog belasten. Wij ver^ht?n«C5 7^ bii h€t sl^ken van deze dreigen te vervalen in her- klachfen Vmn R v*aV- door on-s geuite Klachten, maar nu overal dp regeerineen verzekeren, dat zij er op uit zijn prijsstij gingen te voorkomen en het economisch herstel te stimuleeren is het niet te verde digen. dat zij door steeds zwaardere lasten op het benzineverbruik te leggen, het transport van de eerste levensbehoeften en levensmiddelen en dus deze goederen zelve duurder maken. Bij herhaling hoort en leest men aanmerkingen op de hooge prij zen der petroleummaatechappijen, maar vermeld wordt niet, wat de werkelijke oor zaak van deze duurte is en dat de winst van bijvoorbeeld de Koninklijke-Shell groep, alle producten dooreen genomen, minder dan V, cent per liter bedraagt. Daartegenover staat, dat de groep gedu rende 1936 aan kapitaalsuitgaven een be drag van 21.418.417- pond sterling besteedde en aan loopende uitgaven een bedrag van niet minder dan 111.597.084 pond sterling. Deze bedragen behoeven niet te verwon deren als men bedenkt, om een enkel voor beeld te noemen, dat onze groep beschikt over opslagtanks over de geheele wereld met een gezamenlijke capaciteit van 26.095.800 kubieke meter, over een pijp- leidingnet van 10.809 K.M., dat is van den omtrek der aarde en dat op 31 De cember 1936 183.594- werknemers op de be- taalrol van de groep voorkwamen, dat is ruim 3.000 meer dan in 1935. Opgelegde schepen weer in de vaart. De toenemende vraag naar tankschepen, die ln de tweede helft van het jaar 1935 opkwam, hield gedurende de eerste 6 maanden van het jaar 1936 stand, doch in de maanden Juli, Augustus en September viel er een achteruitgang te bespeuren en liepen de vrachten omlaag. Van October af nam de vraag weer toe en in December 1936 liepen de vrachten weer op. Aan het einde van het jaar waren er van de wereld- tankvloot nog ongeveer 25 schepen opge legd, doch de vraag naar tonnage was groot en er werden toen zielfs voorbereidin gen getroffen om die schepen weer in de vaart te brengen. Sedert het einde van het jaar zijn al die opgelegde schepen weer ln de vaart gekomen en zijn de vrachten aanzien lijk gestegen. Gedurende het verslagjaar bleef de ge heele laadruimte van de groep in vol gebruik en er werden 18 nieuwe zee tankschepen met een tonnemaat van ongeveer 180.000 aan de vloot van dc groep toegevoegd. Wij hebben nog een uitgebreid bouw- program onderhanden en onze politiek, die wij verscheidene jaren geleden zijn begonnen om de oudere schepen weg te doen en te vervangen door moderne motorschepen, heeft volkomen voldoe ning gegeven. Onze vloot is waar schijnlijk een van de meest moderne ter wereld. De goudclausule. Nadat het Haagsche Hof op 11 Januari aan het goudclausuleproces tegen de Koninklijke een einde had gemaakt werden alle tot op 26 September 1936 verschenen coupons op goud-basis betaald en werd aan de houders van dollar-obligaties aan geboden hun stukken om te ruilen tegen guldens-obligaties van f. 2.500.plus een warrant, die het recht geeft tot en met 31 Maart 1940 een aandeel van nominaal f. 1.000 ln onze maatschappij te koopen a f 4.500 of van 1 April 1940 tot en met 31 Maart 1943 a f. 5.000. Bijna alle obliga tiehouders maakten van dit aanbod ge- bulk. Als gevolg van de wijziging in de mo netaire politiek van Nederland, stegen pond en dollar ten aanzien van den gulden belangrijk. Hierdoor konden wij een koerswinst maken, die. nadat zi.i verminderd werd op de wijze als ver meld in de toelichting op de balans onder het hoofd „reserve wegens her waardeering deelneming in diverse maatschappijen f 10.263.583.17 bedraagt f Ook ditmaal kan van onze kaspositie worden vermeld, dat zij zeer sterk is De netto-winst, voorzoover zij werkelijke bedrijfswinst is, heeft f. 74.602.670.21 bedragen. Vermeerderd met bovenge noemd bedrag aan koerswinst van f. 10.263.583.17 laat de totale winst, na dat in Januari een interim-dividend van 5 pCt. beschikbaar werd gesteld, een slot-dividend toe van ll'/i pCt., na betaling van 4 pCt. op de preferente aandeelen. De netto winst van de Shell Union groep heeft in 1936, haar beste Jaar sinds 1926, 22.494.364 dollar bedragen nadat de ge bruikelijke ruime voorzieningen zijn ge troffen voor afschrijving en andere reser ves. In dat cijfer ls een winst van 2.839.503 dollar begrepen, welke gemaakt is op den verkoop van een belegging ln een zuster maatschappij. Voorzieningsfonds der verbonden petroleum -maatschappijen. Op 31 Dec. '36 waren ongeveer 32.300 personen, lid van het voorzieningsfonds. De beurswaarde van de effecten van het fonds was op 31 Dec. 1936, uitgedrukt in gulden rond f. 301.000.000.— Op de balans uit. December 1936 komen de volgende posten voor: Onuitgegeven aandeelen f. 494.876.000; deelneming in maatschappijen f464.126.616: vorderingen op ondernemingen, waarin ls deelgenomen f. 177.054.627kas en kassiers (onmiddellijk opvorderbaar) f. 5.880.334; effecten f 114.039.300; debiteuren f. 429.891. debiteuren voor dividenden over 1936, bc- taalb. ln 1937 f. 74.507.387; dienst, der 4",'n dollar-obligatleleening f. 8.800.000; Interest nieuwe rekening f. 412.570. i Passiva: aandeelen-kapitaal f. 998.500.000; HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 252 zwaarder dan de meèste andere. 7928 (Ingez. MwJ.) preferent-aandeelenkapltaal f. 1.500.000; 4°/r obligatieleenlng 40.000.000 dollar a f. 2.50 f. 100 000.000; onopgevraagde divi denden van gewone aandeelen en onopge vraagde rente van obligaties dollar-leenlng f. 2.352.183; reserve voor eventueel meer te betalen op ongevraagde rente dollar- obligaties f. 257.596: crediteuren f. 300.426; prioritelts-aandeelhouders f. 28.912; Inte rest nieuwe rekening f. 915.117; onverdeeld dividend f. 910.239; reserve wegens her waardeering. deelneming in diverse maat schappijen f. 71.129.988; reserve volgens art. 4 der statuten f. 79.366.011; winst- en verliesrekening f. 84.866.253. De balans sluit met f. 1.340.12C.727. Behandeling voor de Rotterdamsche Rechtbank. Gistermiddag heeft de Rotterdamsche rechtbank de behandeling voortgezet van de zaak, welke verband houdt met de om vangrijke fraude en knoeierijen bij de N.V. Verzekeringsmaatschappij Patria aldaar. Terecht stonden de 60-jar. hoofddirecteur J. H. en de 32jar. directeur dr. R. L„ wlen ln de dagvaarding verduistering, valsch- heid in geschrifte en bedriegelljke bank breuk ten laste is gelegd. De verdachte dr. L. verklaarde van de balans niets af te weten. Op een vraag van den president deelt verd. mede dat. hij regelmatig aan zijn financieele verplichtingen voldeed. Get. B, legt daftna verklaringen af om trent den financieelen toestand der maat schappij ten dage van de faillietverklaring. Get. releveert o.m. ook het feit, dat het met de liqudltelt van de maatschappij ln Juni 1935 zóó slecht was gesteld, dat al verscheidene keeren chèques waren afge geven, waarvoor geen dekking bestond. Ge tuige is ook gebleken bij het onderzoek dat de accountant die belast was met de con trole, geweigerd heeft zijn handteekening onder de balans te zetten, daar hij wist, dat die reserves niet voldoende waren. Op een desbetreffende vraag deelt verd. H. mede. dat hij als directeur een salaris genoot van f. 9600, dat later is verhoogd tot f. 12.099, maar van dat hoogere honorarium heeft hij afstand gedaan. Verd. H. zegt, dat de toestand in 1932 en 1933 goed was. President Maar waarom ging het dan in 1934 en 1935 zoo slecht? Verd.; De zaken gingen niet zoo slecht, maar er waren niet voldoende liquide mid delen, hetgeen het gvolg was van het feit dat de bijstortingen te moeilijk binnen kwamen. Het is hoofdzakelijk de bulten- landsche groeo geweest die tor de débacle geleld heeft Daarna heeft verd. een uit voerige uiteenzetting over de mislukte on derhandelingen met de Anglo Marine te Londen. Met verd. ging de president vervolgens de correspondentie na. welke genoemd is na de óp 9 Nov. 1934 tot stand gekomen statutenwijziging. Ook werden verschillende circulaires voorgelezen, uitgaande van de ..Patria" en gericht tot de aandeelhouders, met betrek king tot den eventueelen verkoop of de overschrijving van aandeelen. Gevraagd of verdachte H. het bestaan dezer clreuaires kende, zegt hij ze in zijn kwaliteit van aandeelhouder ontvangen te hebben, zonder dat hij er tevoren iets van geweten had. Met verdachten werd daarna aan de hand van tal van bescheiden punt voor punt dc voorgeschiedenis van de débacle der „Patria" nagegaan. Ter sprake kwam verder het besluit tot schorsing van verdachte H. als hoofd directeur Verd. zegt. dat eenige aandeel houders. omdat ze te veel moesten bijstor ten, de oude zonden op hem wilden af wentelen. zoodat hij als zondebok moest fungeeren. Er was een buitengewone algemeene ver gadering geconvoyeerd, om bedoeld schor singsbesluit te nemen, doch deze vergade ring is niet doorgegaan. Daarna werd weer een ander gedeelte gecompliceerde voorge schiedenis behandeld, waarbij blijkt, dat in een buitengewone aandeelhoudersverga dering in Maart 1935, een voorstel, om ont binding van de vennootschap te verkrijgen, met vrij groote meerderheid verworpen is. Voorts kwam ter sprake de intrede van verdachte dr. R. L. in de „Patria". Ver dachte beweerde dat hi1 daar, terwijl hij doctor in de rechtsgeleerdheid was. als typist begonnen was. Later zou de hoofd directie zich voor hem geïnteresseerd heb ben en hem tot directeur benoemd heb ben. nadat hij een paar geheimzinnige contracten voor de „Patria" had geregeld. De president kon zich niet voorstellen, dat verd. zijn „juristenjasje" had uitge trokken en typist geworden was. Hij trok verdachte's woorden dan ook in twijfel. Uit een gezegelde schuldbekentenis blijkt, dat de „Patria" aan verdachte, toen deze nog typist was. f. 21.750 had geleend, onder voorwaarde, dat hij deze binnen een maand zou terugbetalen. Verder moest hij een groot aantal aandeelen van de Anglo Ma rine Insurance Cy koopen. Daarna is een groot aantal bescheiden van de „Patria" behandeld, waarover de ((resident opheldering vroeg. Beide verdachten gaven deze zoo goed en zoo kwaad als het kon. De heer A. K. Korpershoek, accountant te Amsterdam, zeide dat verdachte J. H. den commissaris van „Patria" M. v. d. L. en getuige F. H. ieder dertig procent van de betalingen, welke aandeelhouders bij de overdracht zou worden toegewezen, zou be talen. De zitting is tot heden verdaagd. weinig gunstig verleden van verdachte en vroeg 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger wees erop dat verd. een moeilijk leven achter den rug heeft en vroeg een voorwaardelijke straf met plaat sing in een Inrichting van het Leger des Hells. Verschillende diefstallen. Te Bodegraven heeft A. V. zich aan ver schillende diefstallen schuldig gemaakt. Zoo werd ten nadeele van den heer J. de Vries een rijwiel gestolen, terwijl van den gepensionneerden gemeente-veldwachter dier gemeente, P. Vis, eveneens een fiets werd ontvreemd. De rijwielen had verdachte te Leiden verkocht. De Officier vroeg een jaar ge vangenisstraf. De verdediger vroeg een straf gelijk aan de preventieve gevangenisstraf. Rijwiel gestolen. Ten nadeele van G. Domburg te Zeven hoven, had de zeeman C. L. H. die geen vaste verblijfplaats heeft, een rijwiel ge stolen. Een zoon van den benadeelde was met het rijwiel naar een verkooping te Nieuw koop gegaan, waar het werd gestolen. Er stond een oude voor in de plaats. Verdachte betoogde dat hij dien dag dronken was. Hij had bij ve(gissing zijn rijwiel laten staan, en dat van D. meege nomen. Toen hij even verder op het rijwiel was gestapt, bemerkte hij de vergissing, doch durfde het rijwiel niet terug brengen. De («resident wees erop dat verdachte totaal reeds 12 maal is veroordeeld in ver schillende landen. De Officier van Justitie bracht hulde voor het werk der gemeente-politie van Nieuwkoop, die door goed opsjooringswerk verdachte heeft gevonden. Gezien het verleden van verdachte, vroeg de Officier een jaar en acht maanden ge vangenisstraf. De verdediger vroeg cle mentie. Vonnissen. De Haagsche Rechtbank heeft G. B. uit Leimuiden veroordeeld tot f. 50.subs. 50 dagen hechtenis, en intrekking van het rijbèwijs voor den tijd van een jaar. Verdachte had met zijn motor te Leimui den een echtpaar, dat rechts van den weg wandelde, aangereden. De Officier van Justitie had f. 150.— boete subs. 50 dagen hechtenis geëischt. Mej. H. S. te Oegstgeest is door de Rechtbank wegens diefstal van f. 200 con form den eisch van der\ Officier van Justitie veroordeeld tot vier maanden voor waardelijke en acht maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK. Mantel gestolen. De typograaf A. v. O. heeft te Leiden uit 't- hotel van den heer de Minje 'n mantel gestolen. Volgens verklaring van laatstgenoemde werd verdachte in den gang van het hotel aangetroffen met dc mantel van zijn doch ter aan! Verdachte bekende. De Officier van Justitie wees op het PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 13 JUNI. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur (o. t.l, ds. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur (o. t.), leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. do. Klusener. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. hal! zeven, ds. Dam, Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Pel. Geref. Gem.; Voorm. 10 uur en nam. half zever., leesdienst BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, prof. de Bruin, van Apeldoorn. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. W. J. Wegerif van Rotterdam. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Goslinga van Utrecht. Geref. Kerk: Voorm. half elf, en nam. half acht, ds. Heuzenveldt. HOOG MADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. VrielinK. DE KAAG. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur, dr. van Wijngaarden. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. da. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Streeder. Kinderkerk (Kerklaan 2): Voorm. half elf. de heer P Herfkens. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Dijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur. dr. van Itterson van Den Haag; nam. 5 uur, ds. J. van Noort van Noordwijkerhout. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uui, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk- Voorm. 10 en nam. 5 uui, da Ponstein. Geref. Gem.; Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.15 uur, ds. D. Drijver van Den Haag. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half acht, ds. A. J. van Wijngaarden, Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H. A.), ds. Moolhuizen van Aarlanderveen; nam. half acht, leesdienst. Re monstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. do Vries; nam. 8 uur (jeugddienst), ds. Alke- niado van Aalsmeer. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. Smildc. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 4 uur (Voorb. H. A.), de heer Aan- geenbrug. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, ds. G. W. C. Vunderink van Zeist (jeugddienst) Pauluskerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Jansen Schoonhoven. Willem de Zwijgerkerk; Voorm. half elf, ds. J. Beijerman van Utrecht. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 u. ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur. ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Bruijne. Gemeente Gods: Voorm. 10.15 en nam. half acht, dc heer P. Qulst van R.dam, VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Steenbeek. VEURLEID SCHEND AM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds Boukema. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. L. Vroeg-in-de-Weij. Geref. Kerk; Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 u., ds. van dei Kraats, WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 èn ham. 0 uui, ds. de Bel. WASSENAAR. Ned. Herv. Gem.: geen opgave. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur, ds. F. Kleijn van Den Haag. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uui, ds Doornenbal. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half acht (Bed. H. A.) ds. Dronkert. ZOETERMEER. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. dr. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 7 uur, leesdienst Ver. tot verbreiding der Geref. Waar heid; Voorm. 10 uur en nam. 7.15 uur, de heer Dijkman, van Rijssen. Ver. van Vrijz. Herv.: Nam. half zeven, ds. J. D. van der Veen van Rijswijk. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 u., ós van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, d'_ Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart over tien, mej, ds. Gunther. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oude-Tonge, T. H. Oosten- brug te Gouderak, die bedankte voor Groot-Ammers. Bedankt: Voor Arnemuiden, J. v. d. Heu vel, cand. te Delft. Aangenomen: Naar Ridderkerk (2e pre- aikantspl.), C. v. d. Boogert te Zuid-Beïjer- land. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Bierum, B. Slingen- berg te Echten (Fr.). Dr. J. J. BLEEKER. Dr. J. J.Bleeker, Ned. Herv. predikant te Dronrljp, heeft tegen 1 Oct. a.s. na een diensttijd van 40 jaar eervol emeritaat aan gevraagd. Dr. Bleeker, werd ln 1869 geboren en in 1895 candidaat in Noord-Holland, om 27 Juni 1897 zijn ambt te aanvaarden te Knijpe. vanwaar hij in 1899 naar Westerlee vertrok. In 1904 werd hij predikant te Tiei en 10 April 1910 verbond hij zich aan zo" tegenwoordige gemeente. Dr Bleeker ls scriba en quaestor van den ring Franeker en secundus-kerkvisitator van het Prov. kerkbestuur van Friesland. Dr. Bleeker heeft als zijn nadrukkelljkcn wensch te kennen gegeven dat zijn SedeI£" dag op 27 Juni, mede om familieomstandig heden onopgemerkt zal voorbijgaan. Na zijn emeritaat denkt dr. Bleeker metterwoon te Apeldoorn te vestigen. 2-4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14