BINNENLAND Oskar Homolka in „Opgejaagd" LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Juni 1937 Vierde Blad No. 23683 78ste Jaargang Kant en KLaatToet naar LONDEN £en yeetelije naar ENGELAND VRAGENRUBRIEK CORRESPONDENTIE Verkeersmaatregelen te land en te water. Lezing van minister Van Lidth de Jeude. minister van Lidth de Jeudc. Voor de Vereeniglng tot Behartiging der Stoomvaartbelangen in Nederland heeft gisternamiddag in hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage de minister van Water staat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, een causerie gehouden over de verkeers maatregelen te land en te water. Spreker herinnerde aan de in 1935 door dr. Colijn als minister van Waterstaat ad interim in de Eerste Kamer genoemde zeven grondslagen ten aanzien van de maatregelen voor het verkeer. Het eerste van die zeven punten was, dat het verkeer als een geheel moest worden gezien. Een ander punt was de stopzetting van den aanleg van kanalen. Dit laatste intusschen moet men evenals eenige andere punten ter zake met een korreltje zout nemen. Want in aanleg zijn nog het Amsterdam- Rijnkanaal (f.40 milUoen), Friesland Groningen (f. 15 a f. 20 millioen) en de af werking van het TwenteRijnkanaal; en pas ls het Julianakanaal geopend. Spreker blijft van oordeel, dat de water wegen ons land zeer groote voordeelen hebben gebracht. Aan het Verkeersfonds moet voorname lijk boekhoudkundige waarde worden ge hecht. Van meer belang voor de verkeers- coödinatie is de wet van 29 November 1935, waarvan het reglement voor het auto vervoer van personen een uitvloeisel is. Verder wijst spr. op de wet inzake even redige vrachtverdeeling voor de binnen vaart. Spr. betreurt, dat deze niet geheel aan de verwachtingen heeft beantwoord en tevens, dat zij bij een ander departe ment dan dat van Waterstaat is onder gebracht. doch hij heeft reden om aan te nemen, dat men meer algemeen heeft in gezien, dat de evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart bij Waterstaat thuis be hoort. Voorts wordt met spoed gewerkt aan de voorbereiding van het werktijden besluit voor het autoverkeer. Ten opzichte van de spoorwegen zijn eveneens reeds maatregelen genomen. Spr. noemt de wettelijke reorganisatie en de naastingen. De spoorwegen hebben verder de bevoegdheid om ten aanzien van het vervoer goedkoope tarieven vast te stellen en aldus concurreerend te werken. Een ontwerp-overeenkomst is gemaakt tusschen spoor- en tramwegen, waarbij de spoorwegen den langen afstand en de tramwegen den korten afstand zouden ver krijgen. Spr. is steeds van oordeel geweest, dat bij die regeling ook het watertransport en het vrije vrachtautobedrijf betrokken dienden te worden. Het is te hopen, dat men in dezen zin tot overeenstemming zal komen. Voor aan tasting van de belangen van den consu ment behoeft niet te worden gevreesd, daar er toch altijd het werkvervoer en het vrije verhuurbedrijf zijn. Aan het onderbieden ten koste van het vervoerbedrijf dient evenwel een einde te worden gemaakt. Spr. eindigde met uiting te geven aan de hoop, dat men op deze wijze tot een regeling zal geraken, welke aan de ge meenschap ten goede zal komen. GEVAREN VAN HET DIMMEN OP SNELVERKEERSWEGEN. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Mr. Aalberse herbenoemd. Bij Kon. Besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het tijdvak van de te genwoordige zitting benoemd: mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van die Kamer. CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsehe Zuivelcenbrale. 13 Juni tot en met 19 Juni, consumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met kwaliteltsafdracht. Overmelk regeeringsminimumprijs 4.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxe-melk 2.50 cent. Een adres van de K.N.A.C. De KN.A.C. heeft aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin er op wordt gewezen dat ingevolge art. 1 van de Motor, en Rijwielwet en van het Motor en Rüwielreglement tot de ..wegen" mede worden gerekend de daarlangs gelegen rij wielpaden. zoowel wanneer deze aanliggend of als zoodanig te beschouwen zijn. als wanneer deze geheel vrijliggend zijn en dat zulks de verplichting medebrengt voor be stuurders van motorrijtuigen om ingevolge art. 19 van het Motor, en Rijwielreglement voor alle tegemoetkomende wielrijders, die van zoodanige rijwielpaden gebruik maken, te „dimmen". Dientengevolge moet in verband met het in het algemeen in Nederland zeer fre quente rijwielverkeer, veelvuldig door be stuurders van motorrijtuigen met gedimd licht worden gereden op wegen die voor het snelverkeer zijn bestemd en op de met zeer groote kosten aangelegde en nog aan te leggen autosnelwegen waarlangs rijwiel paden zijn of worden aangelegd als b.v. de nieuwe Rijksweg 'sGravenhageUtrecht. Weliswaar zijn de rijbanen van wegen waarlangs rijwielpaden zijn aangelegd veelal voor het verkeer met rijwielen ge sloten. doch de huidige stand van de ver- verkeerswetgeving in Nederland kent geen bepalingen waardoor wielrijders niet anders dan op de daarvoor aangewezen punten de rijbaan mogen kruisen, terwijl evenmin be palingen voor voetgangers aanwezig zün welke zouden tegengaan, dat deze zich zonder noodzaak op den rijweg zouden be vinden. Het gevolg is dat eenerziids het gevaar bestaat dat wielrijders door lichten van tegemoetkomende motorrijtuigen voor korten tijd worden verblind, doch dat an derzijds het in zijn mogelijke gevolgen veel ernstiger gevaar is te duchten, dat bestuur ders van motorrijtuigen door het rijden met beperkte verlichting de mogelijkheid wordt ontnomen een voldoende zicht te hebben op de onverwachte handelingen van voetgan gers. wielrijders en overfüe weggebruikers op den rijweg. Naar adressantes meening zal aan de bezwaren van verblinding van wielrijders door de lichten van motorrijtuigen, voor wat betreft vriillggende rijwielpaden ge legen langs wegen die voor verkeer met motorrijtuigen open staan, op betrekkelijk eenvoudige wijze zijn tegemoet te komen door den aanleg van beplantingen, waar van het nuttig effect nog zal kunnen wor den verhoogd indien de rijwielpaden op een lager niveau dan de rijweg worden aan gelegd. Adressante verzocht den Minister in ver band met het bovenstaande en ln het be lang van de algemeene verkeersveiligheid het wel daarheen te willen leiden: a. dat wettelijk zal worden bepaald dat art. 19 sub d van het Motor- en Rijwiel reglement niet geldt voor zooveel de daarin genoemde verkeerscategoriën zich bevin den op van de rijbaan vrijliggende wegen of rijwielpaden; b. dat geen rijwielpaden zullen worden aangelegd langs nieuw aan te leggen wegen, uitsluitend bestemd voor het verkeer met motorrijtuigen, zulks uit overweging, dat voor het verkeer met rijwielen juist door den aanleg van den autosnelweg passende wegen met gering doorgaand snelverkeer beschikbaar komen en voorts dat anders immers op onverwachte momenten wielrij ders den rijweg zullen kruisen; c. dat wettelijke bepalingen zullen worden getroffen, welke voetgangers verbieden zich zonder noodzaak en anders dan op de daartoe meest geëigende plaatsen op den rijweg te bevinden of te begeven en welke wielrijders verbieden een rijweg, gesloten verklaard voor het verkeer met rijwielen, zonder hoofdzaak over te steken. A. B. VAN BEERS OVERLEDEN. Directeur der Posterijen te Amsterdam. In het Mariapaviljoen te Amsterdam is gistermiddag te half zes overleden de heer A. B. van Beers, directeur der posterijen te Amsterdam. De heer van Beers werd in 1874 te Mon nikendam geboren, zoo meldt de „Tel.". In 1892 ving hij zijn loopbaan aan als surnu merair, waarna hij, na zijn benoeming tot commies te werk werd gesteld op het post kantoor te Bussum, waar hij later als di recteur zou optreden. Gedurende een vijftal jaren was hij in algemeenen dienst werk zaam om daarna weer naar Bussum terug te keeren. Vele Amsterdamsche forensen zullen zich ongetwijfeld den heer v. Beers uit dien tijd nog herinneren, daar hij ruim schoots deelnam aan het openbare leven tQ Bussum, waar hij o.a. secretaris was van de Sociëteit „Onder Ons". Op verschillende plaatsen, waar hij se dertdien werkzaam is geweest, o.a. te Wijk bij Duurstede. Groningen, Enschedé en tweemaal te Amsterdam heeft hij zich steeds doen kennen als een zeer bekwaam ambtenaar en een aangenaam chef. Zoo heeft de heer van Beers in den korten tijd, dat hij te Arnhem als inspecteur werkzaam was, zeer veel waardeering verworven. Op 2 Maart 1927 aanvaardde hij zijn functie als directeur van het Postkantoor te Amsterdam. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sehe boter is vastgesteld op f. 0.73 per Kilo gram. LANDELIJKE FEDERATIE TER BEHARTIGING VAN HET ZIEKENFONDSWEZEN. In de te LVreclrt voortgezette 24ste algemeene vergadering van de landelijke federatie ter behartiging van het zieken fondswezen werden na uitvoerige discussies met vrijwel algemeene stemmen de voor gestelde statuten en het het huishoudelijk reglement aangenomen waardoor de fede ratieve organisatievorm meer in de richting van een gecenbraliseerden bond wordt ge stuurd. De naam van de federatie zal voorlaan in overeenstemming met deze verandering van organisatievorm, luiden: Centrale bond van ziekenfondsen. 240 TEWERKGESTELDEN IN STAKING. Gistermiddag zijn 240 werkloozen, die te werk zijn gesteld bij het graven van het Oosterhamrikkanaal te Groningen, in staking gegaan in verband met de loon regeling. Slechts 16 werkloozen hebben den arbeid voortgezet. Men verwacht, dat ook zij het werk heden zullen neerleggen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan W. C. baron van Randwijck, op zijn verzoek, met in gang van 1 Aug., eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Heerde. per St.Mij. ZEELAND Van Donderdagavond fot Zondagmorgen. In Juli en Augustus eiken Donderdag, uitgezonderd Donderdag i a Augustus. REISKOSTEN VLISSINGEN-LONDEN v.v.. GOED HOTEL. ALLE MAALTIJDEN. SIGHTSEEING met TOURING- CAR. ALLES INBEGREPEN 9 S'echfsttjg VL1 55 1 N GEN-HARWI C H v.v. OVERTOCHT lsrt KLASSE. INCLUSIEF LOGIES EN ONTBIJT slechts Vraagt inlichtingen en prospectussen bij de S.M. ZEELAND, Vlissingen. hare Hoofdagenten W* H. MULLER Co. n.v. cn bij de Reisbureaus 2878 (Ingez. Med.) C. A. de I.. te L. Wanneer de trekking der „Asib."-Prijsvraag plaats heeft is ons niet bekend. ABONNÉ. Er bestaat geep periodieke lijst in ons land van aangeschafte auto's en motoren. J A. S. te O. Hetgeen u aanbeveelt, zal reeds geschieden, zoodat plaatsing van uw s.uk overbodig is. fraulein LILI. Szöke Szakall: de oude. goede bekende Jan vroegeren tijd. die wij hier in langen W niet zagen is hier deze week weer eens Je zien. tezamen met de „zingende nach tmaal" Franziska Gaal. in de Weensche Humoristische en muzikale film .Flauleln U;i". A leen het reeds gezellige uiterlijk van °c" komischen Hongaar Szöke Szakall brengt, ons een prettig humeur en wij we- 'W, dat hii zijn publiek weer zal doeri •Wateren van het lachen. Tezamen met Hans Jaray en de lieftallige Franziska 'Deelt hii als chef in een iuwelierszaak. waarin „echte" en „valsche" edelsteenen, waaruit alleen het zoo juist geopende Leid de laboratorium het onderscheid zou we. :e|t aan te wijzen, factoren van belang Een echte genoeglijke film met Ween- Ktie vlotheid en charme vertolkt., waarvan T'n naar hartelust genieten zal! Hlerbo- 'en Szöke Szakal; en Franziska Gaal in een "r amusante scènes. VERLANGT U NAAR ROEM? ,,'t Is een hondenleven" zegt Greta Garbo. 't Schijnt dat Greta Garbo ontevreden is! Misschien is het omdat ze twee film snel achter elkaar gemaakt heeft en nu weer een andere gaat maken. Misschien ls het alleen een voorbijgaande stemming. „Mijn leven" zeide Garbo in een inter view. „ls het leven van een hond. Ik heb altijd alleen van de kust gedroomd. In mijn jeugd, in den tijd dat andere meisjes droomen van een Prince Charming droom de ik alleen van kunst. Ik heb succes ge had. dat weet lk. maar niettegenstaande dat, is kunst zeker 't voornaamste doel". De ster vertelt van intrige en slechte vrienden en zegt dat haar geheele carrière overschaduwd is door het verhaal, dat zij een „fatale" vrouw is. ..Eens", vertelde zli. „bood ik een knap pen en vlotten jongen man de gelegenheid om met mij samen te werken. Ik zou hem geholpen hebben in de film vooruit ;e komen. Hij kuste mijn handen en dankte mij met tranen van vreugde in zijn stem. Toen kwam hij op een dag weer bü mü en zei me, dat iedereen hem aangeraden had niet met mü te werken en gezegd had. dat ik zijn kwade geest zou zün, en hem ongeluk zou brengen! (Inderdaad is 't een feit dat meer dan 50 pet. van de Hollywoodsche spelers niet met haar samen wilden optreden). Garbo schünt zeer gevoelig te zün voor wat jaar in. jaar uit over haar gepubli ceerd wordt. Zij zegt: „Verscheidene malen per jaar organiseert men Beroemdheids- wedstrijden". welbekende sterren zooals Charlie Chaplin en ik krijgen nummer 20 of 30. Ik weet wel dat 't publiek niet op deze wijze oordeelt. Maar deze voortduren de miskenning oefent op den duur invloed uit. Ik wou dat ik een kalmer vak had dat niets te maken had met ouderdom, ijdel- heid. publiciteit en intrige. Ik zou een beeldhouwster of een schrijfster willen zün en op een eiland leven maar nu.Om artist te zün en te zien dat de ouderdom nadert ls de grootste tragedie, voor een menschehjk wezen. Als de rimpels komen, wat zal er dan van mü worden? Het publiek zal mijn suc cessen reeds vergeten ziln". Als dit Garbo haar gevoelens zün ver trouwt zü klaarblü'keli.jk niet op de alge meene opinie, dat zü luist nu tenvoUe haar hoogtepunt als actrice nadert. Groote critici die „Camille" zagen, zagen een groote artiste. Garbo is nu 30 jaar en heeft 20 films gemaakt. De menschen die 't kunnen weten voorspellen dat haar volgende 5 I films nog beter zullen zün, dan de vorige. DE NEDERLANDSCHE FILM „DRIE WENSCHEN". Opnamen van een nieuwe film n 1. „Drie Wenschen". die in de nieuwe studio's te Rome zoowel in het Italiaansch als in het Nederlandsch zullen geschieden, vangen deze maand aan. Het scenario van dr. F. Zeckendorff is door den auteur, in samen werking met A M. de Jong tot een vlot draaiboek verwerkt De hoofdrollen in deze romantische comedie zullen worden gespeeld door Lien Deyers, die na in een groot aantal Duitsche films belangrijke rollen te hebben vertolkt, thans voor het eerst haar moedertaal voor de microfoon zal spreken, Jan Teullngs. wiens filmdebuut in „Lentelied" reeds een belofte voor de toekomst was. Mimi Boes- nach en Piet Bron die zulk een groot aandeel in het succes van „Merüntje Gü- zen's Jeugd" hadden, Jules Verstraete, Aaf Bouber en haar man Herman Bouber. die allen reeds tot de „oude garde" van de jonge Nederlandsehe filmindustrie behoo- ren en J. Oster, een der jongere krachten van het Rott. Hofstad Tooneel. De regie is in handen van den in ons land welbekenden Kurt Gerron. het camera werk wordt verzorgd dloor Akos Far ka 5 en de montage geschiedt door G. J. Teunissen. Voorts Is A. M de Jong belast met de Ne derlandsehe dialoogleiding. Het studio-complex is verreweg het groot ste in Europa en de Inrichting ls van een zoodanige moderniteit, dat men het zich in Hollywood niet beter zou wenschen. .Drie Wenschen" wordt door een Itali- aansche maatschappij geproduceerd, met medewerking yan de Italiaansche regeering. BU URSULA GRABLEY OP DE THEE. („Ritt in die Freiheit"). Iets over haar rol in „De Laatste Nacht", waarin zü. als tegenspeelster van Willy Birgel, een ernstige rol te spelen heeft gekregen. Een oude spoorwegwagon op een dood spoor dient als hotel. Ergens op een klein naambordje staat: Ursula Grabley. We bellen er aan en belan den in een smaakvol Ingerichte kamer met groote behagelijke fauteuils. Ursula Grabley komt vroolijk binnenstappen. Zü speelt in de nieuwe Ufafilm „De laatste nacht" tezamen met Willy Birgel onder regie van Karl Hartl, die ook de films „F.P. I antwoord niet" en „Goud" vervaar digde, de rol van een Russische prinses Katarina genaamd. Daar ons noch over de film, noch over haar rol ook maar iets bekend was. zün we in een der behagelüke stoelen tegenover haar gaan zitten en luisterden nieuwsgierig naar wat zü ons te vertellen had. „Als ik alles moest vertellen", zegt ze. „dan zat u hier morgenochtend nog. We hebben een heerlüken tijd gehad bü de buitenopnames In Ostrolenka in Polen. Willy Birgel bekend uit Slotaccoord is mün partner. Hij en Viktor Staal zün de aanvoerders van twee Poolsche Ulanen- eskadrons die door Russische regimenten bewaakt en bespionneerd worden. De film Een film uit den wereldoorlog geeft ge legenheid aan Oskar Homolka. Constance Bennett en Douglas Montgomery om sterk spel te toonen ln de film „Opgejaagd" (De Ontvluchting). Homolka speelt hierin de rol van speur der. Montgomery is een ontvlucht krijgs gevangene en Constance Bennett het meisje dat haar vaderland verraadt voor den man dien zü lief heeft. De regie zorgde voor menig moment van beklemmende spanning. speelt namelyk omstreeks 1830. in den tijd. Imooi is, dat hü terstond op haar verliefd dat de aktivistische krachten ontwaakten geraakt. Zün liefde voor Polen en voor mü komen met elkaar in botsing. Hij krygt van Warschau uit namelijk bevel, tegen de Russische regimenten in opstand te komen. U zult uit deze paar woorden wellicht reeds kunnen opmaken aldus Ursula Grabley dat het hier een interessante film-stof betreft. Ik heb met buitengewoon genoe gen het sjoelen van deze rol op mij geno men. Hier heb ik eindelijk een kans ge kregen. te toonen, dat ik meer dan alleen komische en oppervlakkige rollen kan spelen. We zün tal van weken in de ..stad" Ostrolenka voor buitenopnamen geweest. Men noemde het plaatsje tenminste een stad. hoewel het weinig aanspraak op dien naam kon maken. De meeste opnamen hebben we in het nabij gelegen dorpje Nowawes gemaakt. We hebben in een „prachtig hotel" gewoond: een restauratie- en slaapwagen, die op een dood spoor ge reden waren. Een beetje primitief maar niet oninteressant voor korten tüd. We hebben onder elkaar erg veel pleizier gehad. Zoo komen ln de film ook een menuet en een paar andere dansen voor. De repetities in de ateliers wilden maar niet vlotten. Ik heb toen een groote cake gebakken en alle befrokkenen bij mii thuis uitgenoodigd. U had ze moeten z en alle maal hier met thee en koek. 't Ging weldra van een leien dakje en zich van de Czaristische heerschappü Ja. warempel, alleen om de aardige her- bevrijden wilden. Ik ben een Russische inneringen denk ik al gaarne aan de op- prinses, die Birgel leert kennen, en die zoo i namen voor deze film terug.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13