BUITENLAND w. JuniJuliAugustus 1EIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag tl Juni 1937 WARMTE Openbaar Slachthuis 3 maanden ten en warmte Kleedt U er op dan geniet U meer de algemeene toestand. frankrijk italië. mexico vereenigde staten Drogisterij DE JONGH, Nieuwe Rijn 53, Tel. 2596 at kan het „Cebuco" voor U doen? Haarlemmerstraat 228-230 De diplomatieke reizen en besprekingen. In opdracht van den Fuehrer heeft Von jleurath den Bulgaarschen mlnister-pre- ddent en minister van buitenlandsche alien, Kusseivanoff, het grootkruis van lm Duitschen Adelaar overhandigd. De Duitsche minister heeft met Kussel- tanoff een onderhoud gehad, dat langer jan een uur duurde. In het daarna gepu bliceerde officieele communiqué wordt ge- •egd. dat „het vriendschappelijke en open hartige karakter der besprekingen volko men in de lijn was van de hartelijke be trekkingen, die tussche.n de beide landen tot een jarenlange traditie geworden zijn. Een groot gedeelte der besprekingen gold óe buitenlandsche politieke vraagstukken, de voor den Europeeschen vrede in het nleemeen en voor beide landen in het bij- ronder van beteekenls zijn. In al deze tscsties werd een volkomen overeenstem ming der standpunten vastgesteld, en daarbij van beide zijden de levendige wensch geuit, de vriendschappelijke be trekkingen tot nut van beide volken verder tc verdiepen en te verstevigen. De reeds op economisch en cultureel ge bied bestaande samenwerking zal inge volge den van beide kanten geuiten wensch uitgebreid en versterkt worden. Voorts is Von Neurath door koning Boris in audiëntie ontvangen. De vorst overhandigde den Duitschen rijksminister de onderscheidingsteekenen van het groot kruis der orde vain St. Alexander. Aan het dejeuner, dat de koning ver volgens zijn Duitschen gast aanbood, zaten mede aan prins Cyrillus, minlster-presl- dent Kusseivanoff. de Duitsche gezant te Sella en eenlge andere autoriteiten. Vanmiddag vertrekt Von Neurath per viiegtuig naar Boedapest. De Fransche minister van buitenland- Khe zaken, Delbos, heeft achter elkaar de elnbassadeurs van Duitschland en België ontvangen. Het doel hiervan was, den inhoud mede Ie deelen van een nota, die de Fransche ambassadeur te Londen heeft overhan digd, en waardoor de Locamo-besprekin- gen. waartoe Engeland op 17 September veder het initiatief had genomen, in een nieuw stadium zijn getreden. De Britsche nota van 17 September is ioor de vier betrokken mogendheden: Frankrijk. Duitschland, Italië en België be antwoord. Op 19 November werden nieuwe Britsche voorstellen ingezonden, in ant woord waarop Frankrijk en België nota's hebben gezonden, en op 12 Maart Duitsch land en Italië eveneens. De nu overhan digde Fransche nota zet ten aanzien van K beide laatstbedoelde antwoorden het landpunt der Fransche regeering uiteen, rooals dit thans is na de gebeurtenissen, die zich sedert 12 Maart hebben voorge daan. o.a. de neutraliteitsverklaring van België, De Belgische minister-president Van Zeeland vertrekt vandaag met zijn echtge- noote, zijn secretaris en een vriend naar Parijs, als eerste étappe van zijn reis naar de Vereenigde Staten. Morgen scheept de minister zich te Cherbourg in. Het feit, dat hij door geen ambtenaar van buitenland sche zaken vergezeld wordt, bevestigt het particuliere karakter van de reis. Niette min zal Van Zeeland gedurende eenige dagen de gast van Roosevelt in het Witte Huis zijn en men kan aannemen, dat beide staatslieden economische besprekingen zul len hebben. In de eerstvolgende dagen zal een pari taire Oostenrljksch-Duitsche commissie gevormd worden volgens de bepalin gen van het accoord van 11 Juli 1936. De commissie zal tot taak hebben voorstellen te bestudeeren en in te dienen, welke nut tig kunnen zijn voor de toepassing van genoemd accoord. De hoofden der regeeringen van de staten der Kleine Entente zullen elkaar op 17 Juni ontmoeten teneinde gezamenlijk den algemeenen politieken toestand te be spreken en inlichtingen uit te wisselen. Het onderhoud zal geschieden in het kader van een excursie naar de „IJzeren Poort" aan den Donau. De premier van Tsjecho-Slowakije Hodza zal op 15 Juni een officieel bezoek aan Boekarest brengen en vervolgens Tatarescu en Antonescu naar Tumu Severin verge zellen, waar de drie staatslieden aan boord zullen gaan om Stojadlnowitsj tegemoet fe reizen naar Kladowo aan den Joego-Slavi- schen oever. BELGIË Amnestie-wet aangenomen. Huiszoeking te Brussel. De Senaat heeft het amnestie-ont werp aangenomen met 9064 stem men en 5 onthoudingen. De Brusselsche politie heeft een huls- zoeking verricht in het gebouw van den anti-communistlschen bond „Actie en be schaving" en in het gebouw der Belgisch- Spaansche vriendschappen alsmede bij majoor Eugene Delannoy. den geestelijken vader van deze beide groepeeringen. Het doel der huiszoekingen was te zoe ken naar bewijzen, dat deze organisaties generaal Franco steunen. „Actie en beschaving" heeft talrijke am bulances naar Spanje gezonden, doch deze organisatie ontkent, dat haar zendingen in strijd met de wet zijn geweest. DUITSCHLAND Engelsche drang. Honderd en zeven Lagerhuisleden van de Engelsche Labourpartij en de liberale partij hebben een telegram aan Hitier gezonden, waarin zij hem verzoeken, het door de bij zondere rechtbank te Berlijn tegen de twee vakvereenigingsleiders Stamm en Rembeke uitgesproken doodvonnis in het belang van den vrede en de menschelijkheid te wijzi gen. In een collectieven brief in de „Times" doen katholieke Britsche persoonlijkheden, o.w. mgr. Hinsley, aartsbisschop van West minster. sir Arthur Salter, vertegenwoordi ger in het parlement voor de universiteit van Óxford, e.a., een beroep op de Duitsche regeering,, opdat aan het proces tegen de leiders der Duitsche jeugdbewegingen, dat a.s. Maandag te Essen zal plaats hebben, openbaarheid worde verleend. Een belangrijk deel der Britsche opinie, zoo wordt in het schrijven gezegd, zal met ernstige bezorgdheid de vervolging der jeugdbeweging gadeslaan, wier doel het is j den geest van kameraadschap tusschen jonge Duitschers en de jeugd van andere landen te ontwikkelen. Het schrijven doet ook een beroep op de Duitsche regeering. opdat aan de beklaag den zal worden toegestaan, hun eigen ad vocaten te kiezen en opdat men de feiten, waarop de beschuldiging steunt, zal open baar maken. Wanneer dit niet gebeurt, aldus het schrijven, zal het voor ons moeilijk zijn. te gelooven, dat de verzekeringen der Duitsche regeerimg, dat zij den vrede wenscht, iets te beteekenen hebben. De Duitsche Vrijheidspartij heeft gisteren opnieuw twee pamfletten verspreid, waarin geprotesteerd wordt tegen de binnen- en de buitenlandsche politiek der nationaal-socia- listlsche regeering. Maar veel waarde mag daaraan niet wor den toegekend, daar deze verspreiding op zeer bescheiden schaal plaats vond. Uit Kamer en Senaat. De Senaat heeft met 270 stemmen tegen vier het collectieve ontwerp voor de cre- dieten van de begrooting 1936,'37 goedge keurd. Voor de stemming had de minister van financiën, Vincent Auriol, den toestand van de schatkist uiteengezet. Hij erkende, dat de schatkist het hoofd moet bieden aan ernstige moeilijkheden, een voorschot van twee milliard moest worden verstrekt aan Parijs en aan het departement van de Seine. De minister keerde zich vervol gens tegen de campagne, welke wordt ge voerd tegen de credietwaardigheid van den staat. Caillaux heeft den minister ernstige ver wijten gedaan. De openbare schuld is ge stegen tot een milliard zeshonderdzeven tig millioen franc, bovendien bestaat nog een tekort van twintig tot vijfentwintig milliard. Spr, geeft hiervan den minister dc schuld. „Gij zijt bezeten door een lust om geld uit te geven, welke dit land teis tert. Hieraan moet een eind worden ge maakt". zoo zeide Callaix verder. Behalve het reeds genoemde ontwerp, heeft de Senaat nog met 251 stemmen te gen een wetsontwerp goedgekeurd, waar bij een crediet wordt geopend voor het oprichten van een monument ter nage dachtenis van Aristide Briand. De Kamer beraadslaagt over het wets ontwerp, dat de regeering zou machtigen tot wijziging der douanetarieven bij de creet en tot het nemen van krachtiger maatregelen tegen dumping. De rechtsche afgevaardigde Paul Rey- naud verweet de regeering rond Frank rijk. zulke hooge tariefmuren op te rich ten, dat geen buitenlandsche producten binnen kunnen komen om met de Fran sche te concurreeren. Verder wees hij er op, dat acht maanden na de devaluatie de regeering toe mort. geven, dat het re sultaat hiervan voor net egaliseeren van de Fransche prijzen aan .de wereldprijzen reeds is uitgeput. Spr. geeft hiervoor twee redenen op, de nieuwe belastingen en de inflatie. Tenslotte besprak Reynaud de uitlating van Jouhaux te Clermont-Ferrand Zon dag J.l. en trekt hieruit de conclusie, dat in ieder geval de val van het ministerie het signaal voor een revolutie zou zijn. Spreker herinnert de regeering er aan, dat hij enkele maanden geleden haar ge DANZIG Boeren door Polen overvallen. Gisternacht zijn, naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, in het dorp Scher pingen, dat direct aan het gebied van de vrije stad Danzig grenst, vijf daar wonende boeren, die Jld zijn van de „jong-Duitsche partij" op het veld door een groot aantal Polen overvallen en zwaar mishandeld. Zij vluchtten over de Danzigsche grens. Een der boeren is in het ziekenhuis van Danzig opgenomen en Is stervende. waarschuwd heeft, dat zij op den twee sprong stond voor democratie of dictatuur. Ook Flandin bestreed het ontwerp. Hij beweerde, dat de regeering thans de rech ten wil verhoogen, na ze in October ver laagd te hebben. De Fransche landbouw kan slechts door contingenteeringen be schermd worden, deze moeten weer inge voerd worden. Hoe wil de regeering de koopkracht der massa op peil houden, wanneer zij de rechten verhoogt? Ook vraagt Flandin of de regeering de drle- mogendheden-politiek handhaaft en of er geen financieele bijgedachten aanwezig zijn. De rapporteur, Taudière, antwoordt Flan din, dat de volmachten noodig zijn. De debatten zijn daarop tot vandaag verdaagd. Intusschen hebben twee Kamerleden, Ponsard (onafh. republ.) en Doumange (soc. en nat. unie) een interpellatie aan gevraagd; Ponsard wenscht van de regee ring te vernemen, welke maatregelen zij wenscht te nemen „tegen de leiders van vakvereenigingen, die zich, in tegenwoor digheid van een minister en van een on der-voorzitter van de Kamer, in hun rede voeringen uitlaten op een wijze, die in strijd is met de constitutie en met de re- publikeinsche instellingen." De gemeentearbeiders te Boulogne sur Mer, hebben besloten te gaan staken. Gis teren is dit besluit ten uitvoer gelegd. On geveer vierhonderd man hebben het werk neergelegd. De levensmiddelen voorziening en de voorziening van drinkwater zijn niet ge stoord; ook de slagers op het abattoir zijn blijven arbeiden. De gemeentelijke politie is versterkt met gendarmerie, tot nu toe hebben zich nog geen ongeregeldheden voorgedaan. Inzameling van ijzer. In geheel Italië wordt zooveel mogelijk ijzer verzameld. De officieele partij- Instanties hebben gisteravond hiertoe op dracht gekregen. Reeds zijn de ijzeren hekken, welke rond parken, zooals het 177 bommenwerpers besteld - De stakingen. Einde der textielstaking? Daar het departement van arbeid de G. R. O. M„ een der belde vakbonden, in haar verlangens tegemoet ls gekomen, kan het einde der staking ln de textielnijver heid van oogenblik tot oogenblik verwacht worden. De bond heeft de arbeidpers van andere organisaties die in de streek van Orzaba in sympathiestaking waren gegaan, gemachtigd den arbeid te hervatten. park van ville Borghese, stonden verdwe nen, evenals de hekken rond het ministerie van financiën. RUSLAND Oosterijksch geneesheer door Stalin ontboden. De „Wiener Zeitung" bericht, dat profes sor Eppinger van de medische faculteit der Weensche imiversieit, die kort geleden te Moskou verkleef, gisteren weer uit Weenen is vertrokken. Hoewel hij zeide naar Roe menië te gaan, vermoedt men, dat hij door Staün naar Moskou is geroepen. Naar Reuter te Washington verneemt heeft het Amerikaansche departement van oorlog bij de Douglas vliegtuigenfabriek 177 tweemotorige Douglasbommenwerpers besteld. De kosten zullen 11.652.000 dollar bedragen. Het is de grootste order van vliegtuigen welke ooit in vredestijd is geplaatst. DE VATICAANSCHE STAAT De krachten van den Paus nemen af. De groote hitte, die in de laatste dagen in Midden-Italië heerscht, blijkt op de ge zondheid van den Paus een minder gunstl- gen Invloed te hebben. De Paus wil echter ln zijn werkzaam heden geen wijziging brengen en gaat ge woon door met het geven van particuliere en algemeene audiënties Prof. Milani heeft den kardinalen en anderen hoogen prelaten, die den Paus (Michigan i hadden gebarricadeerd, te dagelijks verslag komen uitbrengen, drin- verdrijven. De maatschappij had tot her- Tweehonderd met traangasbommen ge wapende politie-agenten zttn er in ge slaagd de uit honderdtwintig personen be staande stakingspasten, die zich achter de poorten van de Newton Steel Co. te Mon- gend verzocht, kort te zijn en de noodige omzichtigheid te gebruiken. Ofschoon in de ziekte geen eigenlijke verslechtering is ingetreden, nemen de krachten van den Paus langzamerhand af. GRIEKENLAND Het land offert voor de luchtmacht. Bij wijze van uitzondering zal Zondag a.s. in het geheele land gewerkt worden. Fabrieken, winkels en kantoren zullen ge opend zijn. De arbeiders en employé's zul len de verdienste van dien dag offeren voor de versterking van de luchtmacht. opening van haar fabriek besloten en dank zij de hulp der politie konden 800 werk willigen de fabriek binnengaan. Acht stakers liepen lichte verwondingen op, terwijl 15 posters eenigen hinder van het traangas ondervonden. De fabriek was op 29 Mei gesloten in verband met staking. De gouverneur van Michigan Murphy, heeft den commissaris van politie, Olander. opdracht gegeven alle maatregelen voor een snelle mobilisatie van de nationale garde en de politie van den staat te nemen, voor het geval, dat de toestand te Monroe ernstiger zou worden. Voor heden is een algemeene staking van 24 uur afgekondigd. Er zal een groote demonstraties worden gehouden. Bereid Uw LIMONADE zelf met onze VRUCHTENESSENCE f. 0.25 p. Ilacon, gratis citroenzuur. 2888 Zaterdagmorgen van 810 uur verkoop van een groote partij 'oorwaardelijk goedgekeurd RÜNDVLEESCH. Lappen 30 ets. k P. Rib-Rosbief 35 ets. p. p. Biefstuk 40 ets. p. p. !^9a Verkooper, C. v. d. WERF. 'Serie mededeelingen voor LANDELIJKE adverteerders No. tiet -Cebuco" is door de Vereeniging van Uit gevers van Dagbladén -De Nederlandsche Dagblad pers" opgericht om het adverteeren in couranten voor adverteerders zoo loonend mogelijk te maken. Het -Cebuco" treedt daartoe op als centraal infor matie- en propaganda-bureau van 87 der voor naamste couranten van Nederland. Het beschikt over tal van gegevens, die voor iederen adverteerder in Nederland van belang kunnen zijn.marktanalytiscb materiaal, advertentie campagnes uit alle mogelijke branches. Het kan zijn bemiddeling vcrleenen om tot een collectieve of coöperatieve reclame-actie te komen; om Uw handelaars tc doen adverteeren, enz. U kunt het -Cebuco" geen advertentie-orders op geven, het belast zich niet met de verzorging van Uw reclame, bet verschaft U geen inlichtingen omtrent de mérites der couranten afzonderlijk. Al dit behoort tot de taak der uitmuntend toe geruste Erkende Advertentie Bureaux, die eveneens te allen tijde voor U klaar staan voor dc ver strekking van de bovenbedoelde gegevens. Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsche Dagbladpers („Cebuco") Dam 2 a Amsterdam N.B.I Met nadruk zij er op gewezendat het bezitten van alle gegevens, waar over het „Cebuco" betchikt, nog niet voldoende zou zijn om zelf een reclame- campagne U voeren. Daar komt zoo veel bij kijkendal voor het welslagen ervan, de service van een Erkend Advertentie-Bureau onontbeerlijk is. 50 29 85 ZIJDEN DAMESTRICOTS, luchtig en licht, zijden interlock hemdjes 65' directoires ZIJDEN DAMESKOUSEN in zonnebrand-tinten 85 - 75 - 65 - 55 - 45 - ZIJDEN POLO-HEMDEN beige, grijs, bleu, wit, marine, 2.75 - 2.25 - 1.80 - 1.25 - 1.10 - 95 FLANELLEN PANTALONS in beige, grijs, groen-grijs, -■ 4.90 - 3.90 - 3.25 - 2.75 - 2.50 - 1.95 JUOtJ JONGENSBLOUSES in zijde en katoen O O vanaf 98 - 95 - 90 - 75 - 62'/, - 55 -4U WEEKEND HEMDEN met vaste boord a aw 2.50 - 2.10 - 1.90 - 1.75 - 1.60 Prachtsortering WOLLEN PLUS FOURS effen en geruit en met nopjes. Series vanaf 4.20 - 3.60 - 3.10 - 2.50 - 1.75 1.45 En een overvloedige sortering: Sport riemen, Thermosflessen, Zonnebrillen, Kampbroeken, Strandbroeken, Badschoe- nen. Badjassen en nog veel meer. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11