BUITENLAND ELTAXBUS SCHOOLREISJES LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 Juni 1937 RECHTZAKEN SPORT SPREEKCEL VER. VOOR „CHRISTEL. JEUGDHULP". Twaalfde jaarverslag. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Er waren dit Jaar 46 verpleegden, n.l. 14 volwassenen met 1791 en 32 kinderen met 4565 verpleegdagen. In verreweg de meeste gevallen bleven de moedertjes in contact met haar kinderen en Jeugdhulp. Zr. Leget verzorgde ook nu weer met veel toewijding haar groot gezin, bijgestaan door Mej. van der Klugt. Ernstige ziekten kwamen gelukkig niet voor. De doktoren de Bruyne en Munk hebben ook dit jaar weer hun zeer gewaardeerde hulp verleend voor de volwassenen en de kinderen In de Vrouwenkliniek van het Zieken huis werd steeds alle hulp en steun bij ons werk verleend. Daar werden 60 bezoeken gebracht aan ongehuwde moeders. Wij kunnen melding maken van heel veel meeleven met Jeugdhulp. In de samenstelling van het bestuur kwam nogal veel verandering. Mevrouw van Arkel nam ontslag. Mejuffrouw van Eldik werd eerelid. maar blijft met haar groote belangstelling in dit werk steeds de verga deringen bijwonen: de dames van Eelen. Parmentier en Aldershoff traden als nieuwe bestuursleden toe, zoodat het bestuur met twee leden wérd uitgebreid. Als gevolg van Statutêrtverandering telt het bestuur thans 9 leden. In September zag Mevrouw van Gronin gen zich genoodzaakt wegens ongesteldheid ontslag t? nemen. Mede door het bedan ken van de dames Brouwer en Wiersinga ontstonden drie vacatures. Mevrouw Aldershoff werd waarnemend Secretaresse en Mevrouw Parmentier ver- zogde de financiën. Op de ledenvergadering werd In de vaca tures voorzen. Gekozen werden de dames Locher. Anes en de Wit. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: Mevr. S. van Nesvan de Pol. Mevr. M. RauwsLaats. Mej. M. J. E. van Eldik, eereleden; Mej. H. M. Eigeman, Presidente; Mevr. D. AldershoffKulsdom. waarnem. Secretaresse. Leiden, Lorentzkade 26; Mevr. B. ParmentierRoorda Penningmeesteresse: Mevr. M. Cortsde Heus. Plantsoen 1; Mevr. B. Gathier—Blanke. Rijnsburgersin- gel 9; Mevr. C. van EeelenRidderhof. Von dellaan 10: Mevr. M LocherJohner. Schel penkade 50; Mevr. A. Anesvan Beveren, Boerhaavelaan; Mevr. P. M. de WitBouw meester. Plantage. Getuige haast zich echter weer terug te krabbelen. HU wordt weer onzekerder: „Ziet u. ik zat achter den chauffeur, z'n gezicht zag ik niet en er werd niet gesproken". Dan komen de getuigen a decharge voor het hekje. Een arbeider had gezien, dat de auto van de bandieten tegen het hek aanreed. Hij had de mannen zien vluchten. Volgens hem was verdachte dien hij zeer goed kende, daar niet bü. Enkele andere getuigen komen dan het alibi van verdachte bevestigen. Requisitoir. De procureur-generaal mr. J Versteeg behandelt eerst de inbraak bii Verschure. In die zaak zegt spr. zijn wel zeer ern stige aanwijzingen tegen verdachte. Nog ernstiger is het tweede misdrijf dat een iaar later is gepleegd, een Complete roofoverval. Verd. wordt herkend door den autohan delaar en hii wordt als mededader aange wezen door belde reeds veroordee'de man nen. Spr. is van meening, dat verd. de inbraak bij Verschure samen met an deren heeft gepleegd. Wat de tweede ten laste legging betreft neemt hii aan, dat verd. zich aan diefstal in vereeni- ging met geweld heeft schuldig ge maakt. De feiten, aldus de procureur-gene raal. zijn wel bui'engewoon ernstig; het is bandietenwerk, waartegen met allen kracht moet worden opgetreden. Spr. requireerde een gevangenisstraf van vijf jaar. Z.i. was de straf door de rechtbank opgelegd (4 jaar) te laag. De verdediger mr. Kokosky Jr. gaat in zijn pleidooi uitvoerig de getuigenverkla ringen na. Wat de overval betreft wees mr Kokosky er op. dat de verklaringen van de beide veroordeelden, die verd. als mededader aan wijzen toch wel met groote voorzichtigheid en met veel reserves moeten worden be keken Ook de herkenningen mogen niet te zwaar wegen, daar vergissingen niet zijn uitgesloten Uit de dechargeverklaringen bliikt dat verdachte ruim half twaalf in de fabriek van V. was zoodat hij onmoge lijk bij den overval kan zijn geweest. Met klem drong pi. in beide zaken op vrijspraak aan. Het Hof zal 24 Juni arrest wijzen. Voor het candidaatsexamen van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, slaagde de heer A, J. J. Duin dam. alhier. Morgenmiddag te 3 uur zal de geheel gerestaureerde consistoriekamer van de Pieterskerk in gebruik worden gesteld. De erfenis van Oene van Teijens. 4556 (Ingez. Med.) De overval op een geldauto in Amsterdam. Vijf jaar tegen den derden verdachte geëischt. Het Gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van mr. Joh. M. Jolles, behan delde vandaag de strafzaak tegen den 22- jarigen ijzerwerker F. de J.. die van twee zware misdrijven wordt verdacht. Ten eerste is hem ten laste gelegd, dat hij. tezamen met anderen, in den nacht van 1 op 2 November 1935 heeft ingebro ken in het kantoor van de N.V. Scheeps werf en Machinefabriek Verschure en Co. De brandkast werd geforceerd en een be drag van ongeveer f. 6000 gestolen. Het tweede hem ten laste gelegde feit is nog ernstiger: hij zou een van de dne mannen zijn. die op 17 Januari 1936 een overval pleegden op de auto waarmee de loongelden naar de Nederïandsche Scheepsbouwmaatschappij werden ver voerd. Een bedrag van f. 29.320 werd ge roofd. Korten tijd later arresteerde de politie drie mannen. Twee legden een bekentenis af. doch de derde, de ijzerwerker, hield vol, dat hij onschuldig was. ofschoon de beide andere verdachten hem als mededader aanwezen. Zijn ontkentenis mocht hem weinig baten: de rechtbank veroordeelde hem vcor beide feiten tot een gevangenisstraf van vier jaar. In hooger beroep wordt verdachte ver dedigd door mr. Rob. P. Kokosky Jr. Eerst wordt de diefstal behandeld. Ver dachte blijft ook nu ontkennen. Dan worden de getuigen in de overval zaak voor het hekje geroepen. Een autohandelaar verklaart dat de Ijzerwerken bil hem de auto heeft gekocht, waarmee de overval werd gepleegd. Vervolgens vertelt Brouwer, de kantoor- bedier.de od wien de overval ls gepleegd, hoe het onaangename avontuur ls verloo- pen. Aan het slot van zijn verhaal zegt Brouwer verdachte niet te herkennen. Het Hof hoort dan de beide personen. <jle kort na hun arrestatie bekenden de roofoverval te hebben gepleegd en die in opgelegde straffen (drie iaari hebben be rust. De eerste vertelt uiltvosriz hoe het plan is gemaak en uitgevoerd Hii houdt vol. dat de J de auto bestuurde De verdediger mr. Kokosky legt dezen getuigen het vuur na aan de schenen, doch hii blijft er bij. dat verdachte zijn mede dader is geweest. De tweede veroordeelde de koopman N.. neemt een nrnder pertinente houding aan. Hii voelt blijkbaar even wein'g voo- het afleggen van een meineed als voor het beschuldigen van een vriend. Op een vraag van den president, wie de auto bestuurde, zeet getuige: ..Volgens mij van het Frans" (de verdachte). Eischeres niet ontvankelijk verklaard. De rechtbank te Leeuwarden heeft heden vonnis gewezen in de bekende erfeniszaak Oene van Teijens. Zooals men weet overleed in 1866 te Beetsterzwaag op 71-jarigen leeftijd Oene van Teijens een zeer rijke vrijgezel, zoon van een vroageren secretaris van Opster- land, die op lateren leeftijd gehuwd was met Frouke Albers CSspers Bij de opening van het testament, dat ruim zeven jaar vóór het overlijden was opgemaakt, blsek dat van Teijens, behoudens een groot be drag waaruit de van Teijens-fundatie is gesticht en ongeveer dertig kleinere lega ten varieerende van f. 1500 tot f. 8000 aan familieleden aan moederskant, al zijn be zittingen had vermaakt aan dr. J. Lun- singh Tonckens, arts en' burgemeester der gemeente Opsterland en diens echtgénoote. Eischer, in casu de Oene van Teijens vereeniging, vorderde nu in hoofd zaak. ten eerste nietigverklaring, al thans vernietiging van het testament, ten tweede inbezitneming van al het geen gedaagden uit bedoelde nalaten schap onder zich hebben. De vordering tot nietigverklaring, althans vernieti ging van het testament, berustte op twee grondslagen: a. op beweerde krankzinnigheid van den erflater, b. op het positum dat een der erfgena men behandelend geneesheer van den erflater was. De rechtbank verklaarde de eischers niet ontvankelijk en veroordeelde hen in de kosten van het geding begroot op f. 322,50. 4 d.; B. A. H. A. J. B. Hillegom, autorijden zonder spiegel f2.50 of 1 d.; F. K. S. Rot terdam. idem f2.50 of 1 d.; A. S. Uithoorn idem idem; C. J. B. wielrijden zonder bel 12 of 1 d.; P. J. K. Noordwijk, id. id.; H. M. idem idem; J. N. idem idem; T. O. Kat wijk. wielrijden zonder licht f 2.50 of 1 d.; N. v. R.. Zoeterwoude idem idem; A. v. S. den B. idem idem; A. A. G. v. d. K. Was senaar, wielrijden zonder reflector f 2 of 1 d.; J. V. idem Idem; L. B. te Leiden als bestuurder van egn rijwiel daarmede een persoon vervoeren" f 1.50 of 1 d.; P. H. te leiden zonder vergunning in openbaar water baggeren f 3 of 1 d.; W. v. d. H. Oegstgeest overtr. verord. Oegstgeest op de honden f. 2.50 of 1 d.; G. G. T. zwervende, overtreding motor- en rijwielregl. f 5 of 2 d.: A. v. d. P. Katwijk, te Leiden zonder vergunning venten f 2 of 1 d F. v. H. zwervende, te Leiden op den openbaren weg zonder vergunning liedjes zingen f 1 of 1 d.; A. v. S. den B. te Leiden zonder vergunning op den openbaren weg mu ziek maken f 1 of 1 d.; F B. de R. den Bosch. te Leiden zonder vergunning venten f. 2 of 1 dag; J. S idem idem; G. H. te Voorschoten zonder ver gunning op den openbaren weg muziek maken f 1 of 1 d.; A. R. hvr. van J. v. B. Katwijk, overtr. leerplichtwet f3 of 1 d.; P. G. Oegstgeest. idem f 1 of 1 a.; J. C. de Warmond idem idem f 3 of 1 d.; J. C. de K. idem idem; A. v. d. M. Katwijk idem f4 of 2 d.; C. v. d. B, Katwijk idem f 2 of 1 d.; D. H. idem idem f 5 of 2 d.; A. P. B. Haarlem, loopen op bezaaiden grond f 15 of 5 d.; I V. V. Idem idem f 5 of 2 d.; J. H. wielrijden over ben gesloten verklaar den weg f2 of 1 d H. C. M. zwervende, te Voorschoten zonder vergunning venten f.2 of 1 d.: 3. J K. idem openbare dron kenschap f. 6 of 2 d. D. C. R. den Haag. overtreding motor- en rijwielwet f. 10 of 4 dg.; M. J. v. W. Noord- wijk, overtreding ongevallenwet f. 5 op 2 d.: L. P. v. d. B.. Voorhout, straatschenderij. f.5 of 2 (1.; M. de N., Leiderdorp, overtre ding motor, en rijwielwet f. 5 of 2 d.: G. R. RUnsburg idem f. 25 of 10 d.: J. A. v. d. S. zwervende, te Leiden zonder vergunning venten f 2 of 1 d A. A. B. Idem, idem f 2 of l d.: W. v. S. den B. te Leiden zonder vergunning van den burgemeester od den openbaren weg muziek maken f. 2 of 1 d.: J v. Z overtreding motor- en rijwielwet 3 x f. 2 pf 3 x 1 d.: K. v. d. N. Voorschoten overtreding visscheriiwef f. 7.50 of 3 d.; C. S. te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede een cersoon vervoeren f 2 of 1 d.: W H Ph. idem f.2 of 1 d.; C. T. te Leiden op den openbaren weg voetballen f2 of 1 d.; A. v. d. H. idem f. 2 of 1 d.; J. H. B overtreding verord. Leiden op de straatpolitie f. 3 of 1 d.: J. v. B. Wassenaar wielrijden zonder reflector f. 3 of 1 d.; B. Z. Noordwijkerhout. wielrijden zonder licht f.3 of 1 d.; L. F. idem f. 3 of 1 d.: H. J. C. Noordwijkerhout. idem f. 3 of 1 d.: A. v. d. W. wielrijden zonder bel f.2 of 1 d.: A. v. d. W. idem f.2 of 1 d J D. wielrijden zonder rem 13 of 1 d.: G M. ten B. Ult- hoorn.overtreding motor- en rijwielregl. f.3 of 1 d M. J. H. Heemstede autorijden zon der licht f. 7.50 of 3 d.: N J. D den Haag. idem f.7 50 of 3 d.: J W S. Voorschoten overtreding motor, en rijwielregl. f.3 of 1 d.: A. de M Rijnsburg. overtreding motor en rijwielwet f. 3 of 1 d.; P. J. R. overtre ding Kon. Besl. Bevolkingsboekhouding f. 3 of 1 d.: J v. d M "idffcp f 3 of 1 d.; J. M. idem f. 3 of ld.; R Th. E overtreding spoorwegwet f. 7.50 -6f 3 d.: J. O. idem f.3 of 1 d.; G. G. Noordwijk autorijden zonder licht f. 7.50 of 3 d.; G. W. Sassenheim. te Oegstgeest zonder vergunning venten f 2 of 1 d.; L B. v. V. idem f. 2 of 1 d.: C. J. R. Alkmaar, idem f. 2 of 1 d.: A K Kat wijk. idem f.2 of 1 d.; A. ten D. Rlinsburg idem f.2 of 1 d.: J. O te Voorschoten zon der vergunning venten f.2 of 1 d C M. O idem f. 2 of 1 d.: J. v. T. zwervende, te Noordwijk zonder vergunning venten f. 2 of 1 d.; J. v. d. S.. wielriiden over een ge sloten verklaarden weg f. 2 of 1 d T. v. R. Zoeterwoude. idem f. 2 of 1 d.: T. K als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij het veranderen van richting f. 3 of 1 d J. A H. idem f. 3 of 1 d.; S. K. openbare dronkenschap f.5 of 2 d.; A. H. V als bestuurder van een moborrlituig geen teeken geven bU het veranderen van richting f. 5 of 2. DE ALGEMEENE TOESTAND. De diplomatieke reizen. De Duitsche minister von Neurath is gis termiddag per vliegtuig van Belgrado naar Sofia gereisd. In de Zuid-Slavische hoofd stad werd hem hartelijk uitgeleide ge daan, te Sofia ls hij warm ontvangen. Ook de pers heet hem van harte welkom. Ook de Poolsche president heeft Boeka rest verlaten en is op de thuisreis. In een communique wordt verklaard, dat de Poolsche staatspresident en koning Carol van Roemenië de onwankelbare vriendschap der belde verbonden staten hebben kunnen vaststellen. De besprekin gen hebben een volkomen overeenstem ming opgeleverd ten aanzien van de be handeling der vraagstukken, welke voor beide landen van belang zijn, en den ge- meenschappelijken wensch tot uitdrukking gebracht de politieke, economische en cul- tureele betrekkingen tusschen het Poolsche en het Roemeensche volk verder te ver diepen. Koning Carol heeft gisteren nog een afscheidsdiner gegeven en president Mos- clcki ontving nog vertegenwoordigers der Poolsche minderheden in Roemenië Hij onderhield zich geruimen tijd met hen en spoorde hen aan, zich strict loyaal te gedragen jegens den Roemeenschen staat, die Polens geallieerde is. Door te werken voor uw tweede vaderland, Roe menië, werkt gij voor Polen. De Duitsche ambassadeur te Weenen is uit Dultschland, waar hij een onderhoud met Hitier heeft gehad, teruggekeerd. In diplomatieke kringen heeft men den, indruk, dat binnenkort beide landen ge zamenlijk de uitwerking van een soort' modus vlvendi zullen bestudeeren. dat er toe zal kunnen leiden, de factoren, die, aanleiding kunnen geven tot incidenten tusschen beide landen, te beperken en de: betrekkingen tusschen de landen te ver beteren. 9 De internationale arbeidsconferéntie heeft besloten, reeds dit jaar definitieve besluiten te nemen omtrent de 40-urige arbeidsweek. BELGIË De amnestie-wet. juridische en acht De Senaat heeft, nadat de commissie met zeven stemmen onthoudingen zich had uitgesproken voor het ontwerp, met 9153 stemmen besloten heden het amnestie-wetsontwerp te behan delen. Gistermiddag poogden de leden van den bond van oud-strijders „Vuurkruis" in de omgeving van het parlementsgebow te be- toogen tegen de politieke amnestie. De toe gangswegen naar het parlementsgebouw werden evenwel door een sterke politie macht bewaakt, zoodat deze poging mis- i tukte. bijeen op het congresplein, waar zij hun oorlogsdeccraties op het graf van den Onbekenden Soldaat wierpen. Het graf is Idaaop eveneens omringd door een politSe- 1 cordon. Een delegatie van twee oorlogsvermink ten heeft toestemming gekregen naar het parlementsgebouw te gaan en is door den voorzitter van den Senaat en den vice- voorzitter van de Kamer ontvangen. De delegatie overhandigde de eischen van den bond. waaronder het verwerpen van de amnestiewet. ENGELAND Baldwin geïnstalleerd. Met het gebruikelijke schilderachtige ce remonieel is graaf Baldwin gistermiddag in het Hoogerhuls geïnstalleerd. Baldwin legde Voor de voltallige ver gadering den eed af, terwijl de gaande rijen vol waren met parlementsleden. RUSLAND De strijd tusschen Stalin en de oppositie Maarschalk Toechatsjefski, de voormalige chef van den generalen staf van het leger, die kortelings in ongenade was gevallen eii als chef van het militair bestuur naar het Wolgagebied was gezonden, ls uit zijn functies gezet en vervangen door generaal Estremof. Tevens schijnt het in ongenade vallen van Toetchatsjefki de opvatting te versterken, welke in zekere kringen uitge sproken wordt en volgens hetwelk het sov jetregime van een politiedictatuur zou worden tot een militaire dictatuur, en aan te duiden dat Stalin niet meer aarzelt een zuivering van het leger ten uitvoer te leg gen. gelijk hij dit reeds heeft gedaan met de politie en alle andere bestuursdiensten. Alles wat van nabij of verre in contact staat met het Trotzkisme wordt onverbiddellijk u* den weg geruimd. Onder de legercom mandanten zijn er velen, die Trotzki gekend hebben of die de gelegenheid hebben gehad samen te werken met den vroegeren com missaris van oorlog en stichter van het robde leger. Er loopen tal van geruchten over afzet- .tijjg en arrestatie van legerleiders, doch latet is alles te vaag om de waarde van die berichten te kunnen toetsen. OVERTREDING VAN DE GELD SCHIETERS WET. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak tegen L. B. te Leiderdorp, die terecht had gestaan ter zake van overtreding van de Geldschieters- wet. De officier van Justitie had in eersten aanleg f. 750 boete geëischt of 100 dagen hechtenis, benevens o.m. een voorwaarde lijke straf van drie maanden. De recht bank sprak verdachte vrij. Desgelijks deed gisteren het Gerechtshof onder de overweging dat het wettig en overtuigend bewijs van het tenlaste geleg de niet was geleverd. Verdediger was mr. Tj. D, Schaper te Leiden. DAMMEN. DE MATCH OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. Morgenavond in Zomerlust. In een advertentie in ons Blad werd gis teren abusievelijk vermeld dat de 10e partij I Springer—Ralchenbach in Zomerlust alhier wordt gespeeld op Vrijdag. 17 Juni. Wij vestigen er nog even de aandacht op (gelijk gisteren ook reeds door ons ls gepubliceerd) j dat deze partij morgenavond alhier plaats vindt DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Op bevel van de geheime staatspolitie zijn alle religieuze publicaties, welke door de firma „Essener Kirchenblatter" worden uitgegeven, verboden. Een vroeger decreet had reeds de uit gifte van de parochie-bladen door genoem de firma verboden; thans is dit verbod dus uitgebreid tot alle publicaties van gods- dienstigen aard. In Neustadt aan de Hardt is bij de Gestapo een speciale afdeeling opgericht die zich bijzonder moet bezigheden met de katholieke „Staatsvijanden" Deze afdee ling staat onder leiding van den commis-' saris van politie Müller. die destijds be trokken was in het complot om dr. Brü- nlng uit Zwitserland te ontvoeren. Betreffende de geruchten over de ver vanging van den bisschop van Danzig, mgr. graaf O'Rourke, publiceert de „Ger- mania" een bericht uit Rome, volgens het welk de bisschop weder naar Danzig zal terugkeeren. Het langdurig verblijf van den bisschop in Rome is slechts een ge volg van de ziekte van den Paus. JAPAN. Door de vorige Kamer verworpen wetten zullen opnieuw worden Ingediend. De regeering heeft besloten in het nieuwe parlement, dat 23 Juli wordt ge opend een reeks wetsontwerpen in te die nen. De meeste van deze ontwerpen werden door de vorige Kamer verworpen. Een van de wetten heeft betrekking op den gedwongen aankoop van nieuwgedol- ven goud door de bank van Japan. Tot nu toe werd dit goud alleen van bepaalde maatschappijen gekocht. Verder hebben de ontwerpen betrekking op een nationale gezondheidsverzekering, een herziening van de v/et op militaire geheimen, controle op de ijzerindustrie en regeling van den handel. In officieele kringen wordt verklaard, „dat er geen redenen zijn, waarom Japan, welks buitenlandsche politiek wordt geleid door het beginsel van non-agressie, het aanbod van den Australischen minister president Lyo pact in den Stillen Oceaan niet zou aan nemen. Men wijst er evenwel op, „dat de voor stellen van Lyons niet concreet zijn en de regeering kan moeilijk haar houding "bepa len, voor zij nadere bijzonderheden weet". KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken in strafzaken. De volgende vonnissen zijn uitgesproken: G. Z. Katwijk, overtr. leerplichtwet f 5 of 2 d.: W. F. v. A. overtr. motor- en rij wielwet f6 of 2 d.; G. S. Amsterdam id f3 of I d.; P. v. E. Rijnsburg, idem f 10 of 4 d.; E. F. idem f 3 of 1 d.; Th. B. W. idem f3 of 1 d.; A. N. Oegstgeest overtr. motor- en rijwielregl f2.50 of 1 d.; A. W. Rotterdam, te Voorscholen, zonder ver gunning venten f 2 of 1 d.; B. H. zwerven de, id. f 2 of 1 d.; P. V. te Zoeterwoude zonder vergunning venten f2 of l d.; J. L. zwervende, overtr. motor- en rijwielwet 2 x f2.50 of 2x1 d.; H. A. T. Katwijk over treding motor- en rijwielregl. f 2.50 of 1 d.; A. v. D. Rotterdam, id. id.; J. de B. zwervende te Noordwijk zonder vergunning venten f2 of 1 d.: G. H. te Voorschoten zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken f 2 of 1 d.; Chr. v. W. Haar lemmermeer, overtr. motor- en rijwielregl. f 5 of 2 d.; A. de L. Amsterdam, ld. f10 of De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststatlon Scheveningen Radio. Aagtekerk. Alchlba. Alcyone. Alphacca, Baloeran. Bloemfontein, Chr. Huygens, Costa Rica. Crijnssen Gaasterkerk. Hoog kerk, Jagersfontein. J. P. Coen, Johan de Witt. Johan van Oldenbarnevelt. Kota Agoeng. Marnlx van St. Aldegonde, Oranje Nassau. Poelau Roebiah. Randfontein, Rot terdam hal.. Serooskerk. Sibaiak. Simon Bolivar, Slamat. Statendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederïandsche vracht- schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door „Radio Holland" FRANKRIJK De Negus wil proccdceren. De .Paris Soir" bericht, dat de Negu? de Italiaansche regeering een proces wil aan doen voor een Fransche rechtbank. Hij verlangt, dat hij in de gelegenheid zal worden gesteld de aandeelen van den Fransch-Ethiopischen spoorweg, ter waar de van dertig millioen francs, welke hij bij zijn vlucht heeft medegenomen, te ver- koopen. Deze aandeelen werden bij de oprich ting van den spoorweg aan keizer Menelik geschonken en werden door Haille Selassie MEXICO Nieuwe staking. Het werk in de petroleum-lndustr.e ls thans inderdaad hervat. Maar nu dreigt een andere staking. Tengevolge van de rivaliteit tusschen vakorganisaties is gistermiddag een alge- meene staking uitgebroken in de textiel- streek bij Orizaba. Men vreest dat de be weging ziel) zal uitbreiden tot het indus- trieele centrum Puebla. Bij de staking te Orizaba zijn acht duizend arbeiders betrokken. Beide organi saties, de C.T.N. en de C.R.O.N.. eischen het recht van onderhandelen en van het tee kenen der' collectieve overeenkomsten voor zich op. De laatstgenoemde organisatie heeft de staking ontketend om te trach ten het departement van arbeid te nood zaken het geschil in haar voordeel te be slissen. VEREENIGDE STATEN De stakingsgolf. Een kortstondige staking dreigde zeer ge vaarlijk te worden: Door een staking bij de Consumers Power Co.. die thans geëindigd is. was de geheele productie van licht en kracht in de Sagl- naw-vallei en Michigan stopgezet. Drie groote steden en 192 gemeenten met totaal meer dan een half millioen Inwoners on dervonden de gevolgen der staking Han del en nijverheid lagen vrijwel geheel stil. De staking, waarbij 80.000 arbeiders betrok ken waren, begon te half drie en eindigde te zes uur dank zij het energieke optreden van den gouverneur, Murphy, die dreigde de nationale garde te hulp te zullen roepen, indien des avonds het werk niet hervat zou zijn. De stakers hadden de groote centrale van Milwaukee bezet. Na de aankomst van John Lewis en Homer Martin, die per vliegtuig uit Washington kwamen, sPr:}„£n de stakers zich uit voor een onmiddellijke hervatting van den arbeid. De minister van handel, Roper, verklaar de gisteren, dat de huidige arbeidsmoeilljk- heden de algemeene bedrijvigheid niet ge- geërfd. De Italiaansche regeering beweerde. schaad "hebbenDe^ïGnctumrijfê're over aeze aandeelen haar toebehooren, nu zy hpt lp kwartaai makpn in het alffemeen geheel. Abessynië in bezit heeft genomen ^^an een TtijgiSg met 15 i>.pet DE MEER WERK ACTIE. Een werkloos lezer begroet met groote vreugde het streven der Meer Werk Actie, doch acht de medewerking der overheid riet in overeenstemming met het feit. dat op gemeentebureaux (hij noemt de Ar beidsbeurs) wordt overgewerkt. en verbood den verkoop. De Negus is ech ter van meening, dat de spoorweg een Fransche maatschappij is. en dat dus'de aandeelen door hem verkocht kunnen worden, aangezien de Fransche regeering geen nieuwe regeering in Abessynië erkend heeft. ZUID AMERIKA Chileensche Kamer verwerpt erkenning van Sovjet-Rusland De Kamer heeft het wetsontwerp erkenning der regeering van Sovjet-Rus land verworpen met 43 tegen 35 stemmen. ten opzichte van 1936, Volgens de cijfers over Mei kon deze stijging gehandhaaia blijven. Bij den ingang van een der fabriek-n der Republic Steel te Youngstown isj bes tot een botsing gekomen, toen een vljfljo" tal agenten een zending levensmiddelen voor de werkwilligen in de fabriek be schermden, waartegen de staklngsposten zich verzetten. De Dolitle moest ingrijpen en maakte daarbij gebruik van traangas- Veertien stakers wei' len gewond, een dasr- i van ernstig, terwijl twee agenten verwon- tot: dingen opliepen. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2