Een bezoek aan de Staatsmijnen LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 9 Juni 1937 RECHTZAKEN Een bedrijf van respectabelen omvang. De groote ontwikkeling sedert 1900 AGENDA GEMENGD NIEUWS Malversaties te Dreumel. De gezondste tanden, IVOROL Man en vrouw bij het zwemmen verdronken. NASLEEP VAN DE NYENRODEZAAK. Twee bij-figuren in hooger beroep. Nog is de Nijenrodezaak. waarin onlangs een veroordeelend arrest tegen de hoofd personen is gewezen, niet ten einde. Gisteren zette het Amsterdamsch Ge rechtshof de behandeling voort van de strafzaak tegen twee bijfiguren den parti- culier-detective Johanknegt en den leve rancier der „verhuizers" Mees Gerritsen. Aan Johanknecht is het ontrekken van goederen aan de nasporingen van de politie ten laste geleed en aan Mees Gerritsen heling. De rechtbank had den detective tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld Mees Gerritsen had zes maanden gekregen wegens verduiste ring Beide mannen stonden in December 1936 ii» hooger beroep terecht. De zitting werd na het hooren van eenige getuigen geschorst wegens ziekte van getuige Koning. Thans zette het hof eerst de behandeling voort van de strafzaak tegen Mees G. Verdachte zelde onschuldig te zijn. De procureur-generaal mr. Versteegh in lijn requisitoir wees er op. dat verdachte voor dit feit nimmer preventief heeft ge zeten. in tegenstelling met de andere ver dachten in deze strafzaak. Daarnaast wilde sor er rekeninz mede houden, dat het mis drijf reeds geruimen tijd geleden is ge pleegd. Spr vorderde wegens verduistering drie maanden gevangenisstraf De verdediger, mr. Th. Eskens, bepleitte vrijspraak. Vervolgens behandelde het hof de zaak tegen den detective Johanknegt De detec tive houdt vol dat hii te goeder trouw was. Hij had steeds de beide Utrechtsche recher. cheurs op de hoogte van de zaak gehouden en aanvankelijk had hij in BI. het volste vertrouwen gesteld. De president, mr. Joh. M. Jolles, verweet hem echter, dat hii herhaaldelijk een comedie had opgevoerd om de betrokkenen od een dwaalspoor te brengen De procureur-generaal, mr Versteeg re- quireerde eenzelfde straf, als door de recht bank opgelegd. Een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. W. Loeb, pleitte vrij spraak. Arrest 22 Juni. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Onjuiste steunopgave. W In 't V. uit Veur knoeide met zijn 6teunopgaven en volgens mededeellng van den betrokken ambtenaar, zou hij meer malen gewaarschuwd zijn. Volgens rapport staat verdachte gunstig bekend. Het geval kon niet geheel worden uitge zocht. De verdere behandeling der zaak werd verdaagd. Diefstal. Mej. G. C. de 3- uit Nieuwerbrug heeft «eenige diefstallen gepleegd toen zij in be trekking was. Volgens de bestolene, mej. K zou er wel f.600 zijn gestolen, doch de verdachte zei dat het f. 400 was. Volgens het reclasseeringsrapport is er met verdachte weinig te beginnen. De officier vroeg vier maanden gevange nisstraf onvoorwaardelijk. De politierechter wilde alvorens een straf op te leggen, een psychiatersrapport. Vernieling. J. S. uit Hazerswoude vernielde eenige boomen. door de bast er af te trekken. De officier vroeg f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter legde f. 7.50 boete subs. 5 dagen hechtenis op. terwijl een schop verbeurd werd verklaard. De steun. G. V. uit Voorschoten zou minder juiste dingen met de steunverleening hebben uit gehaald: er waren verdiensten geweest en die had hü niet opgegeven. De ambtenaar van den betrokken dienst gaf een goed testimonium over verdachte. De politierechter hield er rekening mede en volstond met f. 3 boete subs. 3 dagen hechtenis en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk J. D. V. uit Zevenhoven gaf aan den dienst der steunverleening niet precies op, wat hij verdiend had. Volgens het rapport aöu de ontduiking over een heel poosje gegaan zijn, doch verdachte meende dat het een korter tijd was. Wel hadden zijn zoons gewerkt, doch dat was voor betaling van schuld. De ofticier vond het een geval van voor waardelijk veroordeeling, n.l. van drie weken. De politierechter vonniste conform dezen eisch. Beleedigxng. Mej. S. in Alphen beleedigde mej. Sch. De verdachte was er wel. doch twee ge tuigen waren er niet. En waar mej. S. ont kende de beleedlgende woorden te hebben gebezigd vond de officier het toch noodig ben té laten komen Wanneer dat niet ge beurd. dan zou zelfs een vervolging tegen hen Ingesteld worden. De politierechter hield dé verdere behandeling aan. Badkuip gestolen. Ben badkuip zou door W van H. uit Lelden gestolen zijn. De stijging van de nrljaen der metaalwaren had van H. tot zijn daad verleid. Hij had de kuip od een erf zien staan en meegenomen. De officier wilde rekening houden met bet goede rapport over verdachte en vroeg f. 10 'ooete subs 20 dagen hechtenis. De .politierechter wilde eerst een rapport over verdachte, alvorens vonnis te wijzen. Hout gestolen. A. B uit Alphen nam bij J. T. eenige planken weg. waarvoor hil eeen vergunning had. Verdachte had gezegd dat hij het hout meenam omdat er ongedierte in zat. De officier wees er op dat verdachte al meer is veroordeeld. Nu werd f. 15 boete subs. 30 dagen hechtenis gevraagd De politierechter hield rekening met de lage inkomsten van verdachte en veroordeelde eonform dezen eisch. (Speciale G.P.D.-berichtgevlng). In het uiterste Zuiden van ons land. daar waar Limburg zich verbreedt, ligt een heuvelland van groote aantrekke lijkheid. Akkers, waarop in den zomer het koren rulscht, wisselen af met boomgaarden, die in den bloeitijd een ernstigen concurrent vormen voor de Betuwe. De streek is overdekt met een aantal riante, modern gebouwde dor pen en steden, door goede wegen ver bonden en was het niet, dat hier en daar hooge schoorsteenen en torens verrijzen, die dag en nacht vrijwel on afgebroken hun dampen en gassen ultstooten. terwijl de schijven der ty pisch gevormde schachtbokken rond draaien en de wagens der kabelbanen hun inhoud uitstorten op de steenber gen, dan zou men nauwelijks vermoe den, dat men hier in ons mljndis- triet is. Hoe groot is de welvaart, die de exploitatie van den door moeder Na tuur hier neergelegden millioenen- rijkdom heeft gebracht en hoe scherp de tegenstelling met de veelal trooste- looze en groezelige mijngebieden in het buitenland. De geschiedenis van den mijnbouw. Reeds in de grijze oudheid werden in dit district kolen gedolven. De oudste geschre ven mededeeling hierover bekend, dateert uit omstreeks 1100; men vindt deze in de kronieken van het klooster Rolduc. Deze eerste kolenmijnbouw werd hoofdzakelijk gedreven in een soort groeve, daar de kolen ter plaatse practisch aan de opper vlakte der aarde lagen. De vooruitgang der techniek maakt het eenige eeuwen later mogelijk, ook de exploitatie van dieper ge legen lagen ter hand te nemen; daarbij kwam, dat men tot de overtuiging was ge komen, dat een meer systematische mijn bouw absoluut noodzakelijk was en de z.g. roofbouw, waarbij om zoo te zeggen, zon der eenlg systeem te volgen de meest voor de hand liggende lagen afgegraven wer den, een einde diende te nemen. De exploitatie door het klooster te Rolduc zou tot 1795 duren, toen het ge- heele gebied, door de Franschen werd be zet, wat confiscatie der mijnen beteekende. Bij den vrede van Weenen kreeg Neder land zijn mijnen terug in 1815, als Doma- niale Mijn. De exploitatie was niet bepaald een succes .hetgeen toegeschreven moet worden deels aan onbekendheid met den mijnbouw. Toen nu omstreeks 1845 een consortium was gevormd om de spoorlijn MaastrichtAken aan te leggen, werd be sloten aan de Aken-Maastrichtsche Spoor wegmaatschappij de Domaniale Mijn voor den tijd van 99 jaar te verpachten. In de zeventiger jaren werd in Limburg een groot aantal verkenningsboringen ver richt. hetgeen tengevolge had, dat van verschillende zijden aanvragen voor con cessies binnenkwamen. Vele concessiona rissen bleken echter niet in staat hun ver plichtingen na te komen, zoodat tenslotte alleen de Laura en de velden, thans ge ëxploiteerd onder den naam Oranje-Nas- sau in particuliere handen overbleven. De verdiensten van Mgr. Nolens en minister Lely. In de jaren tusschen 1895 en 1900 werd het overige deel van het kolen- gebied verkend, en gmot was het aan tal aanvragen om concessie, dat bij de Regeering binnen kwam. Mgr. Nolens bad reed in 1898 aangedrongen op een geregelde en behoorlijke ontginning der nog overschietende terreinen. Men had er wel ooren naar de exploitatie zelf ter hand te nemen, daar men in België gezien had. waartoe het uit geven van een aantal consessies aan particulieren kon leiden. Zoo was het tenslotte minister Lely, die den door slag gaf tot de oprichting van de eerste Staatsmijn, te weten de staats mijn Wilhelmina, die in 1909 in exploi tatie kon worden genomen en sedert dien gevolgd is door de Staatsmijn Emma, de Staatsmijn Hendrik en de Staatsmijn Maurits. Dit overgaan van het nog niet ontgonnen deel van het Limburgsche kolengebied in staatshanden heeft bovendien tengevolge gehad, dat sedert dien aan particulieren geen concessies meer worden verleend en het dus nog braak liggend deel van den kolenrijkdom voor den Staat gereser- veerd is. Zoo kan men dus wel zeggen, dat eerst edert het tot stand komen van de Staats mijnen het mijnbedrijf sterk in beteekenis toenam en wel speciaal gedurende de oor logsjaren, toen het gelukte de productie dermate op te voeren, dat aan de moei lijkheden om ons land van brandstof te voorzien, het hoofd kon worden geboden. Daarbij verkeeren onze mijnen in de gunstige omstandigheid, dat in het mijn- district bijna alle soorten kolen worden ge wonnen. Bestond nu de particuliere exploitatie dus eerder dan de Staatsexploitatie, thans heeft deze laatste de eerste geheel over vleugeld en levert ongeveer 8.000.000 ton jaarlijks, terwijl de totale jaarproductie, de 8 particuliere mijnen meegerekend, 12.500.000 tons bedraagt. Een Staatsbedrijf met bijna 19.000 man personeel. Weinig is „hier in Holland", om eens met de Limburgs mee te spreken, die met Holland aangeven ons geheele vaderland i nnnus hun eigen provincie, over het bedrijf der Staatsmijnen bekend. Zeker, we heb- ben allen wel eens hooren spreken van de Staatsmijnen, doch, dat er in dit bedrijf met Heerlen ais centrum momenteel on geveer 18.700 man werkzaam zijn en het in vele opzichten een modelbedrijf mag hee- ten, zal velen nog onbekend zijn. Ons was medegedeeld, dat een bezoek ongeveer twee dagen zou duren, doch toen wij eenmaal ter plaatse waren en nader kennis hadden gemaakt met dit bedrijf, werd het ons duidelijk, dat om een vol ledig overzicht van alles te krijgen, zulks wel eenige weken, ja misschien zelfs wel een maand zou eischen. Immers in de eerste plaats zijn daar de producten, die de mijnen voortbrengen en haar bijproduc ten, het z.g. Stikstof Bindlngsbedrijf, dat kunstmeststoffen levert, en de havens te Stein aan het Julianakanaal, vanwaar de producten per schip verladen worden. Een zuiver commercieele exploitatie. Al vormen de Staatsmijnen een Staats bedrijf, zij worden zuiver commercieel ge ëxploiteerd. m.a.w. zij stellen zich ten doel, evenals zulks bij particuliere ondernemin gen het geval is, het maken van winst, Dat het bedrijf zich heeft weten aan te passen aan de moeilijke economische toestanden, wordt wel duidelijk bewezen door de vol gende cijfers. Bedroeg de gemiddelde ver koopsprijs der kolen in 1927 nog f 9,53 per ton, deze daalde in 1938 tot f. 5.25. Doch daarnaast vond een evenredige ver laging van den zelfkostenprijs plaats, na melijk van f. 8,77 in 1927 tot f. 4.81 in 1936. Hierbij zij nog opgemerkt, dat de loonen in deze periode practisch geen verlaging on dergingen, integendeel, zij werden onlangs weder met 7 pCt. verhoogd. Hoe is het mogelijk geweest met hand having der loonen toch den zelfkostenprijs zoo te drukken? Hoofdzakelijk door maat regelen van organisatorischen aard. Niet zoo zeer door de invoering van machines, als wel door vermindering van het aan tal menschen, die onproductief werk ver richtten. Hierdoor werd een vermeerdering van productie pêr jaar en per ondergrond- schen arbeider verkregen van 3900 ton in 1927 op 6800 ton In 1936. De sociale verzorging. Hetgeen opvalt in Zuid-Limburg, als men door het mijndistrict komt, is het gemis aan groote grauwe hurkazernes. Hier is voor ieder hrt btj den Hollander zoo in trek lijnde systeem van „tuintje voor en tuintje achter" gehandhaafd. De arbeiders wonen in riant aandoende huizencomplexen van 2 of 4 woningen, al thans in de nieuwere gedeelte der dorpen en steden. Hadden de Staatsmijnen in oor logstijd zelf den bouw van een 2000 arbei derswoningen ter hand genomen, sedert dien wordt de -bouw Verzorgd' door gesub sidieerde woningverpenigingen. Er wordt dan meestentijds eertfmgellng gemaakt in dier voege, dat de directie van de Staats mijnen eventueel de huur garandeert. Vele woning-inspectrices houden min of meer regelmatig toezicht en verleenen. Indien gewenscht. op allerlei gebied bijstand. De ongetrouwde arbeiders, voorzoover ze niet bij ouders of familieleden inwonen, worden bij de Staatsmijnen ondergebracht in z.g gezellenhuizen. Zij zijn verplicht hierin hun intrek te nemen. Dat de Limburgsche mijnwerkersbevol king moreel op een laag peil zou staan, is een fabel. Men verzekerde ons, dat het menschen zijn, waarmede zeer prettig is samen te werken Van verschillende zijden werd de in het algemeen aangename ver houding tusschen leidend en ondergeschikt personeel geroemd. Stakingen kwamen dan ook zelden'voor. "6ë zorg voor de invaliden. Verschillende cursussen, zoowel voor de arbeiders als voor de vrouwen en dochters, zijn in het leven geroepen. Zoo is er een naaicursus, die kleodirig verschaft tegen normalen winkelprijs. Daarnaast heeft men de werkplaatsen voor invalide mijnarbei ders, de z.g. W.I.M. Deze verschaffen werk gelegenheid in een schoenenfabriek, een drietal schoenmakerijen annex zadelmake rij, in klei- en zandgroeven en in een werk plaats ter vervaardiging van beton-artike- len. Voorts worden door de W.I.M. zekere werkzaamheden in het bovengrondsche bedrijf uitvoend. Aan iedere mijn is een mijnarts verbon den, die onmiddellijk hulp verleent bij on gevallen. Zij hebben de beschikking over zeer hygiënisch en modern Ingerichte ver- bandkamers. De medische zorg voor het personeel staat op zulk een hoog peil, dat geregeld bultenlandsche mijnartsen en technici naar Limburg komen om hiervan kennis te nemen. Tevens is een grondige studie gemaakt van de beroepsziekten, die tot resultaat heeft gehad, dat dank zij allerlei hygiënische voorzieningen, de be- drijfsziekten tot een minimum beperkt bleven. Op het gebied van onderwijs steunen de Staatsmijnen velerlei scholen, bibliotheken en allerlei viereenigiingen, die geacht wor den te zijn in het sociale belang der bevol king, terwijl men tevens tal van vereenlgie- gen voor ontwikkeling en ontspanning aan treft. De opleiding van den mijnwerker. In vroeger tijden had de naam en het beroep mijnwerker Iets lugubers. Het feit, dat iemand besloot naar de mijnen te gaan werd min of meier beschouwd als een wan hoopsdaad. Hierin is echter mede door toe doen van de Staatsmijnen een verande ring gekomen. Want werden vroeger veelal arbeiders aangenomen, die ondergrondsch de ervaring op moesten doen, dit systeem is vaarwel gezegd. En het dient gezegd te worden, dat deze nieuwe methode ten j»oede is gekomen èn aan den arbeider zelf en aan de productie. Daarbij komt, dat het streven er op gericht is, een gezeten mijn werkersbevolking te kweeken. Het behoort i thans geenszins meer tot de uitzonderin gen. dat zich jongens aanmelden, die in 't bezit zijn van een Mulo- of zelfs H.BB - diploma Oudere krachten worden prac tisch niet m-iv aangenomen; zij, die op jeugdigen leeftijd bij de Staatsmijnen in dienst komsn. worden opgeleid voor de werkzaamheden ondergronds. De Staats-1 mijnen hebben in dit opzicht een opleiding voor den toekomstigen mijnwerker in het leven geroepen, die wel uniek in de wereld mag worden genoemd. De jongens komen gemiddeld tusschen hun veertiende en vijftiende jaar in op- 1 leiding, als z.g, leerjongen. Zij krijgen on middellijk loon en werken vier uur per dag, krijgen een uur voor schaften en verklee- den en werken dan weer drie uur in de leermijn of wel krijgen twee uur les op school. De leermijn is aangelegd in den steenberg en is min of meer een copie van de steenkolenmijn. Zij leeren hier alle prac. tlsohe werkzaamheden welke hen later bij het werken onder den grond van pas kun nen komen raken gewend aan de duister nis worden vertrouwd gemaakt met het uithouwen en stutten der gangen, de wer king van den schudgootmotor, enz. Werd in 1929 begonnen met vierhonderd vijftig leerjongens, verdeeld over de vier mijnen, thans zijn er ongeveer een dertien honderd in opleiding. Hiervan worden er Jaarlljksch ongeveer vierhonderdvijftig in ondergTondschen en vijftig in bovengrond- schen dienst te werk gesteld. In totaal is thans 18% van de ondergrondsche bezet ting der Staatsmijnen door haar zelf op- geleld. De leeftijd, waarop de jongens ondergronds te werk worden gesteld, is meestal achttien jaar. ofschoon zestien jaar nog is toegestaan. -Het voordcel van een dergelijke opleiding is duidelijk. Immers, als de Jongens eenmaal onder gronds gaan kunnen zij dadelijk dienst doen als z.g. sleeper, dat zijn zij, die de kolenkarretjes voortduwen, m.a.w. als aan komend mijnwerker. Van sleeper worden ze hulphouwer en als zij eenigen tijd ais zoodanig werkzaam zijn geweest, moeten zij examen doen als houwer, waarvoor een diploma wordt uitgereikt. Zeer goede krachten brengen het dan tot meester- houwer of opzichter en hooger. Hiervoor is te Heerlen gevestigd de Mljnschool, een soort speciale M.T.S., met dien verstande, dat voor de toelating op de Mijnschool ondergrondsche practijk verelscht is. De gemiddelde leeftijd van den mijn arbeider bedraagt 33 jaar, door verschil lende oorzaken wordt jaarlijks ongeveer 4der ondergrondsche bezetting verwis seld, Op 55-jarigen leeftijd is hij pen sioengerechtigd. Zooals reeds gezegd, waren op 31 Decem ber 1936 18.700 menschen bij de Staats mijnen werkzaam, waarvan ongeveer 12.000 ondergronds. De meesten hunner zijn Lim burgers, het restant komt uit de verschil lende provincies van ons land. waarbij Gelderland en Noord-Brabant het grootste contingent leveren. Het totaal aantal ar beiders heeft in de laatste tien jaren wei nig verandering ondergaan, althans nume riek. Toen de slappe jaren intraden en men tot ontslag moest overgaan, werden hier van de bultenlandsche elementen de dupe, zoodat het percentage vreemdelingen in tien jaar terugliep van 22 op 8%. Deze 8% vreemdelingen zijn inmiddels reeds deels „verhollandscht" en hun kinderen genieten onderwijs op Nederlandsche scholen. Hier mede is tevens het jaarlijksche verloop van ongeveer vijfduizend in 1926 op acht- a negenhonderd in 1936 gedaald. HEDEN. Oegstgeest (W. de Zwijgerkerk) Spr. de heeren W. Hacking en P. v. d Woude. 8 uur nam. Donderdag. Stadszaal (foyer)Ned. Ver. voor Lucht, bescherming, Sprekers de heeren P. j. de Gaay Fortman en A. v. Vianen. 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara)Ger Bond. Spr. ds. Van Lokhorst, van Hilver sum. 8 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge- r.eeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderda. Inentlne tegen dlphterle 3% uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. Gemeente-secretaris in arrest- Men meldt uit Nijmegen aan het „Vad,": Reed lang gingen in het dorp Dreumel in het land van Maas en Waal geruchten, dat onregelmatigheden zouden zijn ge pleegd ter gemeente-secretarie. Dit had tot gevolg, dat verleden jaar een onderzoek werd ingesteld naar het beheer van de gelden, bestemd voor den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm. Ook de justitie werd in de zaak gemengd, doch tot een strafvervolging kwam het toen niet. De geruchten bleven evenwel aanhouden. Beweerd werd, dat ook op ander gebied malversaties gepleegd zouden zijn. Zoo werd er verteld, dat een legaat, dat inder tijd onder het beheer van het gemeente bestuur was gesteld, verdwenen zou zijn. Gezien de zeer troebele omstandigheden, welke in het dorp bestaan, was het zaak van deze geruchten met de grootst moge lijke reserve kennis te nemen. Dit was ook het geval toen de gemeente-secretaris op 21 Mei ]1 met ziekteverlof vertrok en aan dit feit allerlei conclusies werden gekop peld in verband met de beweerde malver saties. Gistermorgen heeft deze aangele genheid, die het dorp reeds zoo lang in beroering brengt, een onverwachte wen ding genomen. Voor het kantongerecht te Tlel werd nl. een strafzaak behandeld, tegen den wet houder C, M„ die een boom. ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana geplant, eigenmachtig had doen uitgraven en plaatsen in den tuin van het gemeente huis. Deze tuin was in gebruik bij den ge meente-veldwachter L. Over deze zaak wa ren reeds verwikkelingen ontstaan tus schen burgemeester en den wethouder, om dat de veldwachter tegen den wethouder proces-verbaal had opgemaakt wegens het wederrechtelijk graven in andermans grond en het zich begeven op niet open baar terrein. Gedurende de behandeling van deze zaak had het requisitoir van den ambtenaar van het O. M„ mr. J C. Marls, reeds opzien gebaard. Deze toch noemde het optreden van den wethouder kwajongenswerk en zeide voorts van meening te zijn, dat de leiding der zaken in Dreumel in handen is van menschen, die van de politie gru welijk misbruik maken. Hij eischte voor elk der ten laste gelegde feiten f. 15 boete subs, 5 dagen. Groot opzien werd echter gewekt door het feit. dat de gemeente-secretaris, die als getuige zou worden gehoord, in de rechtszaal verscheen in gezelschap van een rijksveldwachter. Het gerucht, dat hij tij dens zijn z.g. ziekteverlof zou zijn gear resteerd, won daardoor aan waarschijnlijk heid. In verband daarmee hebben wij ter be- voegder plaatse geïnformeerd naar de juistheid van dit gerucht. Ons werd mede gedeeld, dat de gemeente-secretaris inder daad onder verdenking van onregelmatig heden is gearresteerd en in het huls van bewaring is opgesloten. Omtrent den aard der malversaties kon men ons geen nadere inlichtingen geven. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „De oude en de Jonge koning." Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Jack Hylton verovert de wereld." Woesdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam, „Marguérite Gautler". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8,15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „Zoo is het leven". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam. ,,'t Bankje van 1000." Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur; Woensdag- en Zaterdagnam. te 2% uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor sDoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Juni tot en met Zondag 13 Juni a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, Telef. 523 en J. Doedens, Wilh. park 8, te Oegstgeest, Telef. 274. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 c. Doos 20 c. 2764 (Ingez. Med.) Niemand zag het ongeluk gebeuren. Gisteren zijn te Papendrecht de 32- jarige huisschilder P. de Borst en zijn 26- Janlge echtgenoote A. J. de Borstvan der Linden, in de rivier de Merwede bij het zwemmen verdronken. Men vermoedt dat de man, die gedeelte lijk gekleed ls opgehaald, na gezwommen te hebben plotseling zag dat zijn vrouw in moeilijkheden verkeerde en haar te hulp is gekomen, met bovenstaand noodlottig ge volg. Van het gebeurde ls niemand getuige geweest. Toen de beide menschen niet thui3 kwamen heeft men een onderzoek inge steld. In den loop van den nacht is een slachtoffer opgehaald en vanmorgen het tweede. BEMANNING VAN DE HORTENA OP WEG NAAR NEDERLAND. De regeeringspersdienst meldt: Bij het departement van buitenlandsche zaken is een nader officieel bericht bin nengekomen, inhoudende dat de Neder landsche bemanning van het onder Pana- meesche vlag varende stoomschip „Hor- tena" op 7 Juni Jl. aan boord van het ss. ..Theseus" Vigo heeft verlaten met bestem ming naar Nederland. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Gedurende een kort, doch hevig onweer, dat gisteravond laat over het Westerkwar tier ((Gr.) woedde, en gepaard ging met een geweldigen slagregen is de 50-jarige echtgenoote van L. Roeters te Zevenhui- ven, gemeente Leek, terwijl de familie zich in de huiskamer bevond, door het hemel vuur getroffen en op slag gedood. Brand werd niet veroorzaakt. BRAND IN EEN SCHUUR TE GORSSEL. Waarschijnlijk doordat vonken uit een brandend fornuis sloegen, is gistermiddag brand ontstaan in de schuur van den land bouwer J. J. Baltink te Gorssel. I De landbouwer, die in zijn boerderij een middagdutje deed, werd door buren op den brand attent gemaakt. Hij begaf zien in de schuur, teneinde te trachten nog en kele bezittingen In veiligheid te brengen- Hierbij liep de man brandwonden aan ne gelaat op. Door den gunstigen wind blee de brand tot de schuur, welke geheel ai- brandde. beperkt De brandweer uit Zutphen bestreed ne vuur. I Eenig landbouwgereedschap en tv' havermljten werden door het vuur vei teerd. De aangerichte schade wordt I verzekering gedekt. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6