STADSNIEUWS BUITENLAND WOENSDAG 9 JUNI 1937 No. 23681 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN fSsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: SO'cts^per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van rms Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestïgdfzifit: per 3 maanden f. 2.35 per week '.V.T.r.T^ f.0.18 Franco per post f2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland t O.ffO per 3 mnd.Jj Ver. van Hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland. Jaarvergadering te Leiden. Voor het eerste sedert haar 15-jarig be staan, heeft de Ver. van hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland hier ter stede haar jaarlijksch congres gehouden. De deelnemers kwamen hedenmiddag tezamen, in café-restaurant „Zomerzorg". waar de secretaris, onze stadgenoot, de heer L. A. Mennes, zijn medeleden op de gelijke wijze oriënteerde in de geschiede nis der stad hunner samenkomst. Uitvoerig stond spr. stil bij de oudste historie der Sleutelstad en bij de uitbrei dingen, welke zij in den loop der eeuwen onderging, waarbij hij niet verzuimde mel ding te maken van het sterk wisselend Inwonertal en een opsomming gaf van Leiden's voornaamste bezienswaardigheden en talrijke wetenschappelijke instellingen. Een en ander leidde spr. tot de conclu sie. dat Leiden, niet het minst krachtens haar verleden, zich een plaats van zoo on- gemeene beteekenis in de rij der Neder- 'andsche steden heeft veroverd, dat zoo wel van vreemdeling als van vaderlander, gevraagd mag worden zich de moeite te geven eens nader met haar kehnis te maken. De heer Mennes eindigde met woorden vaar welkom en het uitspreken van de hoop, dat allen in de Sleutelstad twee ge noeglijke dagen zouden mogen beleven. (Applaus). Vervolgens begaf het gezelschap zich via het vernieuwde veemarktterrein naar het Stedelijk Museum „de Lakenhal", waar de officieeie ontvangst door het gemeentebe stuur plaats had en waar de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen als gast heer optrad. Daarna werd gewandeld naar café-res taurant „Lr den Vergulden Turk", waar onder voorzitterschap van den heer dr.' A. van der Laan uit Amsterdam de algemeenè ledenvergadering werd gehouden. Wij komen daarop nader terug. Voor hedenavond staat een autotocht door en om Leiden op het programma, aangeboden door het gemeentebestuur, ter wijl de dag van morgen wordt gevuld door een wandeling langs diverse bezienswaar digheden, een bezoek aan 't Waaggebouw, alwaar de heer Mennes voor leden en ge- noodigden een voordracht zal houden over „De Leidsche Waag, monument van Lei den's handel en marktwezen" en een boottocht over de Kagenmeren. Met een gemeenschappelijke lunch in café-restaurant „Zomerzorg" wordt, het congres besloten. COMMISSIE INZAKE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Feestavond in het Volkshuis. Aan de cursisten van de kook- en naai lessen, uitgaande van bovengenoemde com missie werd een feestavond aangeboden in het „Volkshuis". Medewerking; werd be langeloos verleend door het Hulsvrouwen koor onder leiding van mevr. Tiny Brandt, begeleid door mevr. W. v. d. Heyden en do tooneelclub „Entre Nous". Na het openingswoord, uitgesproken door wethouder Van Stralen, waarin hij allen hartelijk welkom heette en een vroolijken avond toewenschte, volgde, het gemeen schappelijk zingen van een speciaal voor dezen avond gedichten feestzang onder leiding van mevr. Brandt. Onder ademlooze stilte werd geluisterd naar de verschillende keurig uitgevoerde zangnummers van het dameskoor. Een da verend applaus volgde, waarin de gevoe lens van de aanwezigen uitgesproken wer den. Na een kleine verfrissching kwam het hoofdnummer aan de beurt n.l. het optre den der tooneelclub met „Slippertje". Har telijk werd er gelachen om hetgeen men te zien en te hooren kreeg. Het einde van den avond naderde. Ten tweede male kregen de aanwezigen het dameskoor te hooren. waarop de sluiting volgde, uitgesproken door mej. Ruth. Vooraf was nog eens de feestzang door ellen mede gezongen. Na een „hartelijk dank aan allen", gemeenschappelijk uit gesproken, behoorde deze feestavond ook weer tot het verleden. U JUNI GEMEENTERAADSZITTING. Tegen Maandag a.s. is de Raad weer bij- oengeroepen voor volgend punt: a. Herstemming over het voorstel van den heer Schüller om de beantwoording van de interpellatie van den heer van der Voort inzake het opwachtgeldstellen van perso neel der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit als nota aan den Raad te doen toekomen en de beraadslagingen te schor oen tot. een vergadering in Juni 1937; b. Voortzetting van de beraadslaging over het onderwerp van de sub a genoemde in terpellatie. Zuid-Hollandsche Waterschapsbond. Het beheer van Rijnland's boezem in verband met het nieuwe gemaal van Rijnland. Gisteren heeft de Zuid-Hollandsche Wa terschapsbond te Gouda zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, welke door 62 leden werd bijgewoond, terwijl als gasten aanwezig waren de vertegenwoordi gers van de Unie van Waterschapsbonden in Nederland, mr. dr. F. Vonk de Both, bur gemeester van Tilburg, mr. dr. Th. J. A. Dolk uit Den Haag en de dijkgraaf van Rijnland mr. P. A. Pijnacker Hordijk alhier. Het aantal bij den bond aangesloten wa terschappen is dit jaar gestegen van 362 tot 389. Voorts telt de bond 276 persoonlijke leden en 31 buitengewone leden. De rekening over 1936, welke aan inkom sten aanwijst f. 2155.48 en aan uitgaven f. 2503.10, sluit met een nadeelig saldo van f. 347.62. De aftredende bestuursleden, de heeren P. S. Overwater, dijkgraaf van het water schap „De Hoeksche Waard" te Strijen en mr. J. Slagter, secretaris van het Hoog heemraadschap van Rijnland alhier, wer den met algemeene stemmen herkozen. Mr. dr. Vonk de Both, heeft als waarne mend voorzitter van de Unie van Water schapsbonden het nut en de beteekenis der unie en de samenwerking van de water schapsbonden uiteengezet en er op gewezen, hoe deze unie een nuttige verbinding vormt tusschen de waterschappen onderling en tusschen hen en de regeering, wanneer het gaat om algemeene belangen, die alle waterschappen raken. Aan het eind der vergadering hield ir. P. de Gruyter .ingenieur van het Hoogheem raadschap van Rijnland, een voordracht over de beteekenis van Rijnland's boezem- beheer. waarbij hij een uiteenzetting gaf van de totstandkoming van het nieuwe ge maal te Gouda, de voordeelen, die dit ge maal biedt boven het oude en de inrichting van dit Dieselgemaal. Rijnland beschikt voor het uitmalen van het overtollige water van Rijnland's boezem over vier bemalingsinrichtingen, n.l. te Spaarndam. Halfweg, Katwijk en Gouda. Het gemaal te Spaarndam is verbeterd, het stoomgemaal te Gouda is vervangen door een Dieselgemaal, dat driemaal grooter capaciteit heeft. Terwijl het oude gemaal onder gunstige omstandigheden slechts een millioen ku bieke meter per etmaal verzette, verzet het Dieselgemaal onder gelijke omstandigheden driemaal deze hoeveelheid. Thans kan 7 c.M. per etmaal worden afgemalen van den geheelen boezem, die 3600 H.A. groot is. Het gemaal is tot stand gekomen, nadat de provincie besloot den vaarweg Rotterdam— GoudaAmsterdam te verbeteren, zoodat schepen van 2000 ton de sluizen te Gouda kon den passeeren. Dat hield ook in de ver nieuwing van de bruggen te Waddinxveen en Boskoop, alsmede van de keersluis te Gouwsluis. Naast het kanaal voor de nieu we schutsluis te Gouda is toen een afzon derlijk stroomkanaal gemaakt, waaraan Rijnland zijn nieuw gemaal heeft gebouwd. Door den bouw van het nieuwe Dieselge maal zijn practisch de problemen van waterinlating en van boezembemaling voor de naaste toekomst opgelost. De zuivere bedrijfskosten van het nieuwe gemaal bedragen voor het uitmalen van 1000 M3. thans nog geen 5 cent. terwijl de kosten daarvan bij het oude stoomgemaal 15'/2 cent bedroegen. De installatie van dit gemaal bestaat uit drie agregaten, waardoor bij storing of defect de bemaling niet behoeft te worden stopgezet. Dit is van zeer groot belang, daar Rijn land's andere gemalen de taak van Gouda's gemaal niet kunnen overnemen. De op brengst is driemaal vergroot: de opvoer- hoogte is beduidend hooger. Bij een opvoer- hoogte van 3.20 kan nog 1200 M3. per mi nuut worden uitgemalen. Na een gemeensehappelijken koffiemaal tijd begaven de deelnemers zich naar het nieuwe Dieselgemaal van Rijnland. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Hartogs en Co. (filiaal). Hooge Rijndijk 86. Leiden. Hoofdzaak, Keerweerlaan 15, Rotterdam. Confectiebedrijf. Wijzigingen I. Verhoef, Apothekersdijk 13. Leiden. Sfucaöoorsbedrijf. De eigenaar I. Verhoef is d.d. 1 Juni 1937 uitgetreden. Het. bedrijf is thans omgezet in een vennootschap on der firma onder den naam: Gebroeders I. M. en W. Verhoef's Stucadoorsbedrijf. (B. P.) Vennooten: I. M. Verhoef en W. Verhoef, Leiden. K. Oudshoorn en Zoon, Berkenlaan 38, Sassenheim. Kweekerij van en handel in bloembollen enz. De vennootschap onder firma is met ingang van 1 Mei 1937 ont bonden. Het bedrijf wordt voortgezet dooi den vennoot A. Oudshoorn, die met toe stemming van den uittredenden vennoot den handelsnaam: K. Oudshoorn en Zoon zal blijven Voqréh. DE ALGEMEENE TOESTAND. DE DIPLOMATIEKE REIZEN. Internationale Arbeidsconferentie. De Poolsche president, Moscicki, heeft gisteren te Boekarest een bloemkrans bij het graf van den Onbekenden Soldaat ge legd, waarbij vele autoriteiten en de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, aanwezig waren. Gisteravond is in het koninklijk paleis een diner aangericht, waaraan koning Carol, president Moscicki, de Roemeensche kroonprins, minister Beek, Tatarescu, An- tonescu en vele andere hooggeplaatste per soonlijkheden aanzaten. Na het diner werd een galaconcert gegeven. Nadat Von Neurath te Belgrado nog maals een onderhoud heeft gehad met Stojadinowitsj en door prins-regent Paul was ontvangen, is een officieel commu niqué uitgegeven. Daarin wordt gezegd, „dat het herhaalde samenzijn van den Duitschen rijksminister met den Joego- slavischen premier Stojadinowitsj gelegen heid geboden had, om alle Duitschland en Joego-Slavië interesseerende vraagstukken uitvoerig te bespreken. Daarbij is gebleken, dat de wederzijdsche opvattingen over den politieken toestand en over het nut van vreedzame samenwer king der beide staten overeenstemmen. Beiderzijds werd de wensch en de wil tot uiting gebracht door verdieping der wederkeerige betrekkmgen de zaak van den algemeenen vrede te dienen". Gisteravond hebben op verscheiden pun ten van de stad studenten gepoogd tegen Duitschland te demonstreeren. Een groep van twee a driehonderd stu denten poogde de villa te bereiken, waar Von Neurath logeert, en uitte vijandige kreten tegen het Hitlerisme en het fas cisme. Een andere groep verdrong zich bij de Fransche legatie, om er een sympathie- betooging te houden. De politie kwam evenwel krachtig overal tusschenbeide en joeg de betoogers uiteen. Eenige manifestanten werden gearresteerd. Bij den voorzitter van de internationale arbeidsconferentie zijn van de zijde van het internationaal verbond van vakver- eenigingen protesten ingediend tegen de toelating van de arbeidersgedelegeerden uit Letland. Lithauen, Griekenland, Bul garije en Oostenrijk. De vertegenwoordigers van het interna tionaal Christelijk vakverbond hebben hier tegenover gesteld, dat men twee stand punten kon innemen. Men kon van opvat ting zijn, dat de protesten geen effect sor- teeren. omdat men zich er toch niet aan stoort, of men zou de protesten wel in dienen, doch dan daarbij ook verzet moe ten aanteekenen tegen de toelating der Russische arbeidersafgevaardigden, aan gezien in Rusland evenmin als in Duitsch land en Italië vrije vakvereenigingen be staan. Deze meening werd onderschreven door den voorzitter van het J.C.V.. den heer Pauwels (België), den secretaris Serrarens (Nederland) en den penningmeester Ame- link (Nederland). Men verwacht, dat het protest tegen Oostenrijk niet in discussie zal komen, aangezien het hier een her haald protest betreft. Over de vier andere wordt wel een gedachtenwlsseling ver wacht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaats-examen Indisch recht de heer E. Roosegaarde Bis schop (Den Haag)candidaatsexamen wis- cn natuurkunde letter J dé heer C. Vink- huyzen (Leiden); voor het candidaats examen wis- en natuurkunde, letter L, mej. H. van der Stoop (Den Haag); idem letter K, de heer W. F. II. M. Mommaerts (Den Haagi; voor het doctoraal examen Indisch Recht, de heer The Boen Hwan Oegstgeest) Gisteravond omstreeks half zeven is op den Lage Morschweg een motorrijder, die in de bocht te veel links uithaalde, in bot sing gekomen met twee uit de tegenoverge stelde richting komende jeugdige wielrijd- sters, waardoor een hunner, de 8-jarige N. T„ bloedend aan het hoofd werd verwond en bovendien een sleutelbeen brak. Na door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis te zijn overgebracht, waar zij werd behan deld, kon zij later in den avond naar de ouderlijke woning worden vervoerd. Hedenmorgen omstreeks halfelf is een brandje uitgebroken in een schuurtje, be- hoorende bij het perceel Borgerstraat 1, be woond door G. A. S. De oorzaak was het omvallen van een brandend petroleumstel, terwijl de vrouw des huizes even afwezig was. De buren slaagden erin het vuur met eenige emmers water te blusschen, zoodat de schade beperkt bleef tot eenige verbran de planken en de uitgerukte motorspuit geen dienst behoefde te doen» DUITSCHLAND Rechters voor den Haag benoemd. Communisten veroordeeld. De regeering heeft den president van het Hanseafcische „Oberlandesgericht", senator dr. Curt Rothenberger en den professor in het internationale recht aan de universiteit van Berlijn, dr. Victor Brims, benoemd tot leden van den permanente hof van arbitrage te *s-Gravenhage. De vroegere communistische Rijksdag afgevaardigde Maddalena en vier andere beklaagden hebben voor de Volksrechtbank te Berlijn terecht gestaan terzake va.n het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat. Twee der beklaagden werden ter dood veroordeeld. Maddalena werd tot levens lange dwangarbeid veroordeeld, terwijl de andere beklaagden eveneens met dwang arbeid werden gestraft. Maddalena was in 1933 gevlucht, doch kortgeleden was hij klandestien naar Duitschland teruggekeerd om zijn familie te bezoeken. FRANKRIJK Toeneming der spionnage. De Fransche veiligheidspolitie krijgt het voortdurend drukker door de toeneming der spionnage. De heer Mortessier, de directeur der Su- reté heeft in een interview verklaard, dat sinds begin van dit jaar niet minder dan 28 agenten van buitenlandsche mogend heden achter slot en grendel zijn gezet, terwijl in 1933 slechts 12 spionnen werden gearresteerd. Een wet verbiedt den bladen melding te maken van de arrestatie van spionnen. Zij mogen slechts de vonnissen, welke tegen spionnen zijn uitgesproken, publiceeren. ENGELAND De goud-kwestio Twee nieuwe torpedobootjagers. In het Lagerhuis heeft sir. John. Simon verscheidene vragen beantwoord, welke be trekking hadden op den aan- en verkoop van goud. Hij zeide: „de Britsche mone taire politiek blijft zooals deze door mijn voorganger is vastgesteld in zijn verklaring op de monetaire wereldconferentie van 1933, in zijn verklaring tot de afgevaardig den van het Britsche gemeenebest op de zelfde conferentie en in zijn verklaring van September j.l. Deze politiek sluit niet in, dat goud gekocht moet worden tegen een vasten prijs, doch sluit w.el in het koopen en verkoopen van goud met het doel onge- wenschte fluctuaties van den wisselkoers tegen te gaan. Wijziging of uitbreiding van het drie voudig monetair accoord wordt niet over wogen. Te Jarrow zijn twee nieuwe torpedoboot jagers voor de Britsche vloot, de „Cossack" en de „Afridi" van stapel geloopen. De turbines van de beide schepen kun nen 44.000 paardekracht ontwikkelen, welke den schepen een snelheid van 36 knoopen zal kunnen geven. De bewapening bestaat uit acht kanon nen van vier-en-een-half duim en licht- afweergeschut. Gisteren is de Negus gekozen tot eerelid van den Universiteitsbond van Cambridge. Toen de Negus de zaal binnenkwam werd hij luide toegejuicht door de studenten. In het Franech hield hij een korte toespraak. Hierop volgde debat over een ontwerp reso lutie, behelzende dat de beste waarborg voor den Europeeschen vrede de toepassing is van het beginsel der collectieve veilig heid. HONGARIJE De bevoegdheden van den Rijksbestuurder. De definitieve tekst van het wetsontwerp, dat de uitbreiding van de bevoegdheden van den Rijksbestuurder regelt, is gisteren gepubliceerd. Het wetsontwerp bepaalt o.a. dat de Rijksdag den Rijksbestuurder niet meer ter verantwoording kan roepen. Ver der regelt het de positie van den rijks regent in de wetgeving alsmede zijn recht om den Rijksdag te ontbinden. Ook de procedure die gevolgd moet worden bij de verkiezing van een rijksbestuurder, die in een gemeenschappelijke zitting van de beide huizen van het parlement moet ge schieden, wordt geregeld. Deze vergadering moet dan een proclamatie opstellen. In dien er mserdEre candidaten zijn volgt een geheime stemming. De rijksbestuurder heeft het recht een opvolger aan te beve len. Hiji mag echter niet meer dan drie catudMaijen voortstellen. EERSTE BLAD BINNENLAND. De Ver. van Hoofdambtenaren bl| het» Marktwezen in Nederland houdt hier haar jaarvergadering. (Stadsnieuws, le Blad). Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. (3e en le Blad). Een bezoek aan de Staatsmijnen. (2eBlad)j Ons Parlementair Overzicht (3e Blad) j Njord en de roeiwedstrijden van de „Ko ninklijke". (Sport, 3e Blad). Echtpaar te Papendrecht bij het zwemmen» verdronken. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De diplomatieke reizen naar den Balkan. (Buitenland, le Blad). De stakingen in Amerika. (Buitepland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. LUXEMBURG. Officieeie uitslag van het referendum. Het officieeie resultaat van het referen dum over het wetsontwerp inzake de open bare orde is thans bekend gemaakt. 142.671 burgers hebben van hun stem recht gebruik gemaakt. 70.371 verklaarden zich vóór, 72.300 tegen het wetsontwerp. 50.67 pet. der stemgerechtigde burgers heb ben zich dius uitgesproken tegen een ver bod der communistische partij. ZWITSERLAND Op weg naar herstel. De leider van het financieele departe ment, bondsraad Meyer, heeft in de bonds vergadering, waarvan de zomerzitting gis teravond is geopend, aangekondigd, dab een wetsvoorstel zal worden ingediend, waarbij de financieele crisiswetgeving nog voor korten tijd zal worden verlengd. Bondsraqd Meyer stelde vast, dat Zwit serland van Januari tot September 1936 het hoogtepunt van de 6-jarige crisis heeft doorgemaakt. De handel en het vreemde lingen- zoowel als elk ander verkeer, had den toen een niet te voorzien dieptepunt bereikt. De devaluatie heeft in enkele op zichten spoedig een wending ten «oede bewerkstelligd, doch over het geheel het karakter van het crisisjaar 1936 niet meen kunnen veranderen. UIT HET VERRE OOSTEN Opstand in Jchol. De Ohineesohe pers meldt dat vierdui zend bewoners van Jéhol in opstand tegen de Mandsjoerijsehe en Japansche troepen zijn gekomen. De opstand zou zich tot Noord-Tsjahar dreigen uit te breiden. De Mongoolsche autonome regeering van Tsjapser zou tot krachtige maatregelen besloten hebben. MEXICO Het petroleum-conflict. Het federale scheidsgerecht zal thans moeten onderzoeken, in hoeverre de eco nomische draagkracht der petroleummaat- schappijen toelaat, dat aan de looneischen der arbeiders wordt voldaan. Tevens zal het een oordeel moeten vellen over de ver dere eischen, welke de arbeiders stellen. De arbeiders eischen uitbetaling van het volle loon over den tijd, dat het werk heeft stilgelegen, alsmede van alle door de gede legeerden gedane uitgaven en andere kos ten gedurende zes maanden, dat met de werkgevers besprekingen gevoerd zijn over een de geheele petroleumindustrie omvat tend collectief contract. Intiéschen is het werk nog niet hervat.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1