BINNENLAND AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 8 Juni 1937 Derde BladNo. 23680 De strijd in Spanje ill tv. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Zilveren jubileum 78sfe Jaargang Weer onprettig? LUCHTVAART SPREEKCEL ie Alphen aan den Rijn d(UNSTISI UITEREN H. van Wermeskerken t Gistermiddag te omstreeks halfvier is in tel Sankt Josefsziekenhuls te Königswin- l'et de auteur Henri van Wermeskerken (verleden. gij bevond zich na een reis door Egypte d Italië op den terugweg naar het vader land. Wijlen H. van Wermeskerken. Henri van Wermeskerken werd in 1882 te Rotterdam geboren; hij liep een Gooi- tt'ne H. B. S. af en hoewel de journalistieke <arrière reeds terstond daarna ter sprake ham Van Wermeskerjcen had auteurs- bloed in de aderen (Johanna van Woude, de bekende schrijfster o.a. van ,,Hollandsch Binnenhuisje", was zijn moeder) ging Van Wermeskerken eerst naar de Bussum- tche Tuinbouwschool, om daarna, reeds vroeg, den grooten reislust te toonen, die hem tot het laatst toe kenmerkte, en waar aan men zooveel van zijn reportages dankte. Hij Hij bezocht na voltooiing zijner stu dies Engeland, en hij schreef als zeer jonge man zijn eersten en nooit gepubliceerden roman te Parijs, hij debuteerde daarna met „Leo Smeder" 119071, waarvan de la tere titel „Boy" zou heeten. hij bleef reizen en trekken, en kwam ten slotte toch in de journalistiek, met zijn brieven over de Atheensche Olympiade van 1906. den Bal- ton en een Spaansch correspondentschap voor de ,.N. R. Ct." Reeds veel vroeger had hU - voor het .Haarlemsch Dagblad" uit Engeland ge schreven. Het bloed kroop waar het niet gaan kon. De Spaansche brieven zagen in 1910 in boekvorm het licht. Indië zag hem te Batavia als redacteur tan „Het Soerabajaasch Handelsblad" en torrespondent van „De Telegraaf". Met zijn groote werkkracht bleef ook het tooneel Van Wermeskerken boelen. Achtereenvolgens schreef hij „Tropen- adel", „Suikerfreule" kort geleden ver filmd „Het handschoentje" en „Goewa Goewa". In den tusschentijd had hij het plan vervolgd zich „met. de pen rond de aarde te schrijven". Hij was in China en Japan, Noord-Amerika en Mexico en ver volgens als correspondent van de „Tele graaf" te Londen, Parijs en Berlijn. De tooneelstukken werden tot romans omgewerkt, te Berlijn schreef hij den ro man. die als zijn beste beschouwd mag vorden „Indisch Binnenhuisje" als pen dant van het bekendste boek van zijn moeder. Na al deze jaren zwerven werd het ver langen naar Nederland sterk. Van Wer meskerken vestigde zich in 1925 te 's-Gra- venhage. Tusschen zijn succesvollen literairen ar beid door bleek ook welk een aantrekkings kracht zijn journalistieke pen had; na den watersnood in het Land van Maas en Waal had hij binnen veertien dagen anderhalve Ion verkregen, 48 woningen voor de verge- tenen bij de vergoeding Hij was voorzitter van den Nederland- Khen Bond van Tooneelschrijvers. Met Van Wermeskerken is een in Ne derlandsche lezerskringen zeer bemind en Populair tooneel- en romanschrijver van groote productiviteit heengegaan. t„Tel.") JHr. L. J. Quarles van Ufford. Vrijdag wordt hij 85 jaar. 50 jaar bestuurslid van de Vereen, tot bescherming van dieren. De eerevoorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot bescher ming van dieren, jhr. L. J. Quarles van Ufford viert Vrijdag a.s. zijn 85-sten ver jaardag. Tevens herdenkt hij dan het feit aat hij een halve eeuw deel uitmaakt van dai college. In het jaar 1887-'88 werd de jubilaris lid van het hoofdbestuur, waarin hij verschil lende functies bekleedde, achtereenvolgens penningmeester, ondervoorzitter en in 1916 voorzitter. In die functie bracht hij de lang begeerde reorganisatie tot stand. Verdel ging zijn bijzondere belangstelling uit naar het Asylwerk, verbetering van het veevervoer en het trekhondenvraagstuk. In de laatste oorlogsjaren, toen door de dis tributie het voer voor dieren moeilijk te krijgen was, richtte hij een broodbureau voor trekhonden op, dat later uitgebreid werd voor de paarden, waardoor de Neder- lanasche vereeniging tot bescherming van dieren optrad als bemiddelares tusschen 't rijk. omstieeks 700 gemeenten en de fabrie ken van hondenbrood. Alom werden 'door hem lezingen gehouden, waardoor 25 van de thans bestaande 63 afdeelingen werden opgericht. Mede door zijn invloed kwam het wetenschappelijk nummer van het maand blad „Dierenbescherming" (Dec. 1927) uit. In 1928 werd hij benoemd tot eere-voor- zitler. bij welke gelegenheid hij de gouden medaille der vereeniging ontving De regeering erkende zijn verdiensten door hem eerst tot ridder later tot officier in de Orde van Oranje-Nassau te benoe men. Met onverflauwde belangstelling is hij nog steeds werkzaam om ten gunste van hel in nood verkeerende, hulpbehoevende dier op te treden. Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. NEDERLANDSCHE MISSIE NAAR JAPAN. Voor het voeren van handelsbesprekingen. Acht Nederlandsch-Indische gedelegeer den zijn gisterochtendte Kobe aangekomen om met Japansche kooplieden onderhan delingen aan te knoopen over de verbete ring der handelsbetrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië. Tot het gezelschap behoort dr. W A. F. Stokhuyzen. voorzitter van de Neder landsch-Indische vereeniging van impor teurs-groothandelaren te Batavia De besprekingen zullen op 12 Juni te Osaka een aanvang nemen. Algemeene vergadering te Groningen. In de „Harmonie" te Groningen is gis teren de algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbei dersbond geopend, die van 7 tot en met 9 Juni wordt gehouden. De voorzitter, de heer G. Klein uit Am sterdam, herdacht in zijn openingswoord de sedert het vorig congres overleden voor aanstaande kameraden in binnen- en bui tenland en de heeren J. H. A. Schorper en dr. F. M. Wibaut. Spr. gaf een overzicht van de bedragen, die, van openbare licha men gehouden, voor aanbesteding werden besteed. Het was in de jaren 19201932 ge middeld 97 a 98 millioen gulden, in de ja ren 193336 gemiddeld 52'/; millioen gul den, d.i. 46'/; pet. of bijna de helft minder. Het verschil tusschen deze periodes, wat de particuliere aanbestedingen betreft, be droeg 18.33 pet. Het aantal geregistreerde werkloozen steeg van 323.000 in 1933 tot 466.000 op 1 Jan. 1937. In 1936 wa6 47.7 pet., of bijna de helft der leden van den Bond voor het geheele jaar zonder werk. Het ledental van den Bond liep in de laatste jaren om begrijpelijke redenen eenigszins terug. Het daalde van 29.516 op 1 Jan. 1934 tot 25.711 op 1 Jan. 1937: maar het is thans weer stijgende en de 26.200 zijn weer over schreden. Er is een uitstekende geest in den Bond. Spr. constateerde verder eenige opleving in het bedrijf. Namens het N.V.V. sprak de heer Linde man een begroetingsrede uit. waaraan hij vastknoopte een critische beschouwing over de bedrijfsradenwet. volgens spreker een wet vol schoonen schijn, maar met betrek kelijk weinig innerlijke kracht Spr. protesteerde namens het N.V.V. ver- der tegen de wijze waarop de regeering. met name de minister van Sociale Zaken de werkloozenzorg om hals tracht te bren gen. door deze stuk voor stuk naar armen zorg over te brengen, zooals blijkt uit de tot verschillende gemeenten gerichte cir culaires, houdende opdracht tot beperking van den steun; een stille strijd, waarbij de vakbeweging volledig is uitgeschakeld, maar dezen niettemin volledig door heeft, zoodat zij op haar qui vive is. Het woord werd daarna gevoerd door de vertegenwoordigers der Bouwvakarbei dersorganisaties in Zwitserland, België. Engeland. Denemarken en Noorwegen, die allen een uiteenzetting gaven van den stand der beweging in hun landen. Besloten werd tot verzending van een telegrafischen gelukwensch aan lr. Albarda met diens 60sten verjaardag. De nïet-ïnmenging. De Britsche minister Eden heeft mede gedeeld, dat hij hoopt, over enkele dagen een verklaring te kunnen afleggen over de onderhandelingen, welke worden gevoerd ten aanzien van de veiligheid van de sche pen, welke de niet-inmengings-controle uitoefenen Naar Reuter verneemt, verwacht men van Duitschland weinig of geen verzer te gen het Britsche voorstel, dat de indivi- dueele actie van iedere vloot-eenhcid. in geval van een aanval van een der strij dende partijen op de oorlogsschepen, be perkt zal blijven tot maatregelen van zelf verdediging. Thans gaat het er om, een formule U vinden, die het beginsel van onderling overleg voldoende kracht bijzet. Ofschoon het aan zijn eisch inzake repressailles niet absoluut vasthoudt stelt Duitschland er- zeer veel prijs op, dat het onderling overleg gevolgd wordt door een optreden, waardoor de waardigheid van de internationale con trole wordt gehandhaafd. Dc Deutschland. In het marine-hospitaal te Gibraltar is nog een der opvarenden van de „Deutsch land". die bij het bombardement werd ge wond, overleden, zoodat het aantal slacht offers thans dertig bedraagt. Intusschen is zoowel van Duitsche als van Spaansche zijde nog eens uitvoerig de reeds gegeven lezing van het droeve voor val gehandhaafd, waarbij de Duitsche le zing verreweg het meest acceptabel blijft. Besluiten van Valencia De president der republiek heeft een de creet geteekend, waarbij alle verzekerings maatschappijen. die haar arbeid in Spanje verrichten, onder toezicht van den staat komen te staan. De staat belast zich met 't directe beheer, speciaal van de fondsen uit de gestorte premiën, welker gewone beleg ging moeilijk was geworden. Door een ander decreet wordt de minis ter van landbouw gemachtigd den gehee- len graanoogst van het loopende jaar op te eischen. DE HEER ZUYDERHOFF VERLAAT DE PADVINDERSBEWEGING. De Beer R. Zuyderhoff, voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, heeft ontslag ge nomen als lid van het bestuur van de wereld-jamboree en van den Raad van de Nederlandsche padvinders. DE KABINETSCRISIS. Dr. Colijn heeft gisteren geconfereerd met de heeren Goseling, De Wilde en Schouten. NED. VER. TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. VIADUCT NABIJ ZWIJNDRECHT IN DEN RIJKSWEG ROTTERDAM—DORDRECHT. JEAN HARLOW t De bekende platinablonde filmactricc Jean Harlow is gisteren op 26-jarigen jeeftijd overleden tengevolge van een abces ia de hersenen, dat voortkwam uit een ''■((aandoening. Jean Harlow was verbon- een aan de Metro Goldwyn Mayer. Jean Harlow werd op 3 Maart 1911 als "arlen Carpenter te Kansas City U.S.A. Eeboren. Op zeer jeugdigen leeftijd was zij, met tiara Bow en Frederic March, die toenter- l'.'d nog onbekend was, op in de film „The Jaturday Night Kid". Dit was nog in den Jtö der zwijgende film: de klankfilm deed Jaar intrede en Jean Harlow vertolkte een Joofdrcl in „Heli's Angels". Van toen af aan kreeg zij steeds grootere bekendheid, dj werd door de Metro geëngageerd en reeft zich bij die maatschappij groote roem 'ërworven. Wij denken aan films als „The Secret ®J", „The Beast of the City", „Red Dust", ^Bombshell", „The public enemy", „The red-headed Woman", „Dinner at eight", Jwckless", „Wife versus Secretary", „China Was" enz., een groote serie, waarin zij Jaar groot acteurstalent volledig kon ont- Piooicn. In de film „The red-headed wo- Jjari" verscheen zij voor het eerst als Watlna-blonde schoonheid, die zooveel sen- «t* verwekte. kort. doch, althans uiterlijk, zeer "wasrijk leven is afgesloten! De K.N.A.C. meldt dat de aanbesteding spoorbaan ten behoeve van den aanleg voor den bouw van de viaduct over de van den Noordelijken toegangsweg tot de brug te Dordrecht 22 Juni as. zal plaats hebben. De totale lengte van de viaduct is in drie gedeelten te verdeelen n.l. het ge deelte dat de eigenlijke kruising met de spoorbaan vormt, lang 68 M„ en twee hier bij aansluitende tceleidende gedeelten, waarvan het Noordelijke pl.m. 156 en het Zuidelijke pl.m. 172 M. lang is. Het brugdek van de viaduct is verdeeld in twee verkeersbanen, ieder breed 6.25 M„ welke gescheiden zijn door een verhoogd liggende middenberm, breed 2 M. en welke aan de buitenzijden zijn afgesloten door schampkanten, ruSm 50 c.M. breed. De bovenlaag der banen, welke beide door middel van wegspijkers in twee ver keersbanen zijn verdeeld, bestaat uit steenslagbeton. Aangezien het geheele werk 10 maanden na den datum van aanvang moet worden opgeleverd, kan de voltooiing dezer werk zaamheden tegen zomer 1938 worden tege- nyoetgezden. Jaarvergadering te Zwolle. De Nederlandsche vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken heeft te Zwolle haar 93e algemeene jaar vergadering gehouden in de groote zaal van de Buitensociëteit. Na een openingsrede van den heer B. J. J. Weykamp uit Baarn was het jaarverslag aan de orde. Hieraan ontleenen wij, dat naast een gelijkmatigen teruggang van het hoofdelijk alcoholgebruik hier te lande, zich een even gelijkmatige achteruitgang van het ledental der vereeniging voltrekt. Het totaal ledental bedroeg op 31 Decem ber 1936 17109 (v. j. 177551, opdien datum waren er 322 afdeelingen (330). Vele afgevaardigden hebben bij de be spreking van de leiding van het hoofdbe stuur het woord gevoerd en daarbij is vooral het feit. dat de secretaris thans wet houder van Utrecht is. diepgaand bespro ken. Ten slofte vcreenigde de vergadering zich met het standpunt van het hoofdbe stuur om pas na een jaar (dat in Novem ber om zal zijn) een definitieve beslissing te nemen of de heer Ploeg gehandhaafd kan blijven, waarbij ongemerkt werd. dat deze vrijwillig afstand heeft gedaan van zijn salaris. Men bleek groot vertrouwen te hebben in den heer Ploeg. Het beleid van het hoofdbestuur is goedgekeurd. Vervolgens kwam het beleid van de re dactie „De Blauwe Vaan" in bespreking. Na somwijlen nogal felle uitwisseling van zienswijzen, is het beleid van de redac tie goedgekeurd. Het geldelijk verlies over 1936 bleek f. 389.09 te bedragen, terwijl de begrooting voor 1937 sloot met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van f. 47.185. en die over 1938 met f. 45.750. De heer Braaksma is als penningmeester herkozen. De aftredende hoofdbestuursleden mevrouw H. Straal manKremer te Hilversum en B. Smit te Groningen werden herkozen, evenals de beide aftredende redacteuren van „De Blauw Vaan", de heeren P. van der Meulen te Amersfoort en H. Ploeg Jr. te Utrecht. Het hoofdbestuurslid mr. H. Willemse heeft vervolgens een inleiding gehouden over het onderwerp „De N. V. en de drank bestrijding Nu". Op deze inleiding volgde eer. opgewekte gedachtenwisseling. waarbij de propagan da diepgaand is besproken. In den vereenlgingsraad zijn wegens periodieke aftreding van de heeren ds. A. v. d. Helde, F. U. Schmidt, en H. Prakke. die niet herkiesbaar waren, gekozen de heeren J. ter Laan. lid der Tweede Kamer te Rot terdam. K. van Duren te Rotterdam en C. A. de Roo te Enschede. De vergadering nam voorts een voorstel aan, strekkende om de liquidatie van het in 1917 gestichte Jubileumfonds te bespoe digen, waarop na gedocumenteerde en enthousiaste verdediging door afdeeling Amsterdam-Zuid is besloten, dat 't hoofd bestuur (middels een commissie eventueel) zal onderzoeken welke mogelijkheden er zijn tot stichting van een eigen bondshuis in samenwerking met den Jeugdbond voor Onthouding, en wel als erisiswerk, buiten bezwaar der vereenigingskassen en zonder vaste lasten. Te Rotterdam wordt het volgende Jaar vergaderd. Vele vrouwen zijn op gezette tijden Kei slachtoffer van pijnen. Denk niet, dat le gen dit lijden weinig te doen is, want de vele vrouwen die geleerd hebben "AKKERTJES" te gebruiken, weten beter. "AKKERTJES" bestrijden vrouwenpijnen en zijn een uitkomst in de donkere dagen der vrouw. In plaats van neerslachtig zult Ge U opgewekt en rustig voelen. "AKKERTJES" zijn een nieuwe zeer werk zame vinding van Apotheker Dumont. Ze hebben geen enkele nadeelige werking. De cachet-vorm is de meest ideale manier van innemen. "AKKERTJES" hebben in korten lijd bewezen een geneesmiddel bij uitnemendheid te zijn. Haal nog heden een doosje. Ook U zult tevreden zijn I Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): Woens- dae nam. 8 uur, ds. J. van den Berg van Krabbendijke. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 28): Woensdag- nam. 8 uur. ds. J. H. F. Remme van Am sterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Amersfoort (als hulppred.) J. de Groot, cand. aldaar. Bedankt: Voor Aassen, J. Eikema te Schagen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Sprang, B. A. v. Lummel, eand. te Willemstad. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Amersfoort: J. Drenth te Broek op Langendijk en L. Kleisen te Vlis- singen. BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen: Naar Haarlem, L. de Haan te Utrecht. 2711 (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. „De Kwak" (uitreis) Is te Bandoeng aan. gekomen. „De Specht" (uitreis) en de „Rietvink" (thuisreis) landden te Jodhpoer, MISS EARHART IN SENEGAMBIE GELAND. Miss Earhart is vanuit Nata (Brazilië) te St. Louis in Senegambie (Afrika) vlot ge land. Zij heeft den tocht over den Atlanti- schen Oceaan langs de Zuidelijke route af gelegd in twaalf uur en zeventien minuten. Het 25-jarig bestaan van den Octrooiraad. (Vervolg van gisteren). Bij de herdenking van het zilveren jubi leum van de Octrooiraad dankte minister Gelissen namens de regeering de oud-voor zitters en den tegenwoordigen voorzitter. De verdiensten van laatstgenoemde werden destijds door de regeering erkend door toe kenning eener onderscheiding. Thans kon spr. mededeelen, dat het de Koningin be haagd had te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. A. J. C. de Waal. en tot ridder in de Oranje- Nassau-orde den heer P. C. de Groot en dat de zilveren eeremedailles der Oranje-Nas- sau-orde zijn toegekend aan den concierge. J. A. M. Margadant en aan den bode P. J. Bijleveld. Achtereenvolgens hebben daarna woor den van sympathie gesproken dr. Georg Klauer uit Berlijn als vertegenwoordiger van den Duitschen, mr. Martin uit Londen namens den Engelschen en Zoltan Schil ling uit Boedapest, namens den Hongaar- s'chen octrooiraad. Prof. L. A. van Royen vertolkte de gevoelens van de buitengewone leden van den oc trooiraad. Verder sprak ir. D. H. Stigter als voorzit ter van het bestuur der orde van octrooi gemachtigden woor den van groote waar deering aan het adres van den voorzitter van den octrooiraad voor diens medewer- werklng, waardoor het Instituut der octrooi gemachtigden zijn officieele erkenning heeft verkregen. Woorden van gelukwensch werden r.og gesproken door den heer mr, J. L. C. van Meerwijk namens het Ned. instituut voor efficiency, de hoofdcommissie voor de nor malisatie, het centraal normalisatiebureau, de commissie voor documentatie en regis tratie enz., door prof. ir. I. P. de Vooys, die den octrooiraad schetste als een volkomen betrouwbaar college van bijzonder belang voor onze Industrie en die wees op de stï- muleerende werking van het octrooiwezen en verder door ir. van Iterson, namens de nijverheidsorganisatie voor toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek. Namens een commissie uit het personeel deelde mr. Wertheim mede, dat een herin- neringsmedaille is ontworpen. Ten slotte bood namens den directeur- generaal der P.T.T. die wegens ziekte verhinderd was de secretaris-generaal van dat staatsbedrijf den voorzitter een fraaien presidentshamer aan. De voorzitter van den jubileerenden raad, mr. J. Alingh Prins, sloot daarop de bijeen komst met hartelijke woorden van dank. Hierna volgde een receptie in de Rolzaal, waar vele bloemstukken prijkten. Des avonds bood de regeering een ge- —"""^^pelijken maaltijd in he't Ktfr- :hevenlngën aan. REITZSTRAAT. Een bewoner van de Reitzstraat dringt er namens de commissie tot verbetering van die straat nogmaals op aan hen te „ver lossen" van het overtollige water het moeras zooals hij zegt in de Reitzstraat. LAAT NIET TOT DANK VAN 'T AANGENAAM VERPOOZEN. Een bewoner van het Lage Morschweg- kwartier klaagt over den toestand van vervuiling, waarin het onbebouwde deel van het verlengde van den Lage-Morsch- weg, behoorende tot de gemeente Oegst- geest, verkeert. Verschillende wandelaars en wielrijders, die hier even uitrusten, maken pr een slechte gewoonte van om juist op deze plaats etensresten, vruchten- schillen e.d. te deponeeren. Eenig meerder toezicht zou zeer gewenscht zijn. DAT KLOPT NIET. Een lezer trekt een vergelijking tusschen des burgemeesters proclamatie ten gunste van de Meer Werk-Actie en het jaarver slag 1936 der Leidsche Ver. van Industriee- len en verbindt daaraan den wensch. dat in het werkelijk belang van alle betrokken Leidsche ingezetenen tusschen 't gemeen tebestuur en de industrie een hechtere samenwerking moge ontstaan dan uit het laatstgenoemde verslag spreekt. Van den heer I. Noomen. De heer J. Noomen te Alphen aan den Rijn herdenkt Donderdag a.s. zijn zilveren jubi leum als meesterknecht in dienstbeirek- bij de firma F. P. Bos en Zn. aldaar.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9