ELTAXBUS SCHOOLREISJES STADSNIEUWS Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 8 Juni 1917 VISSCHERIJ-BERICHTEN RECHTZAKEN opnieuw gejuich, wordt opnieuw gezwaaid met vlaggetjes, met hoeden en met zak doeken: weer is de Koninklijke Familie op het balcon verschenen, zoodat de aubade een aanvang kan nemen. Dirigent Fred. J. Roeske beklimt den dirigeerstoel. Achter en tusschen de jeugdige en oudere zangers zijn de harmonie-orkesten opge steld, die den zang zullen begeleiden: de Diemer Harmonie, de Amsterdamsche Postharmonie. de muziekvereeniging Het Nieuwe Zuiden, het Christelijk Politie Mu ziekgezelschap Crescendo en de muziek vereeniging Het Westen. Forsch en fraai van klankvolume klin ken. als inzet van de aubade, de eerste en zesde strophe van het Wilhelmus over het historische plein Hare Majesteit de Ko ningin. Prinses Juliana en Prins Bern- hard hebben het fraai verluchte, met een oranjekoordje gebonden programma ter hand genomen en volgen daarin de liede ren, welke de duizenden, jong en oud, ten gehoore brengen. Warm en gedragen klinkt, na het Wilhelmus, het koraal: „Dankt, allen God den Heer." Groote toegewijde aandacht is er ook voor het door dames- en kinderkoor ge zongen ..Welkom", gedicht door A. P. de Wild en getoonzet door Louis Schwirtz. Op dit lied volgt wederom het demonstreeren van het imposante vlaggebeeld, dat ook de eerste maal zoo uitnemend slaagde. En dan is het alleen de jeugd, die de aan dacht der Koninklijke Familie vraagt voor dr. J. P. Heye's ..Vaderlandsch Lied", ge toonzet door W. Smits. Het ..O. Nederland! Let op U Saeckuit Valerius' „Gedenck-Clanck" voor dames- en kinderkoor en het „Zegekoor" van G. F. Handel voor gemengd en kinderkoor, met als eerste twee regels: Roemt en juicht met- blijden klank! 't Jub'lend lied vertolk' Uw dank! besluiten de uitnemend geslaagde aubade. Na een korte pauze maakt zich uit de duizenden op het plein een der muziek gezelschappen los. Het. plaatst zich bij de Paleisstraat en dan volgt, als treffend slot van het officieele huldebetoon op dezen schoonen dag, het defiiè van vereenigin- gen. koren, scholen en deputaties. Vlaggen en armen worden ten groet om hoog geheven, diep neigen de vaandels en zoo trekt de lange stoet voorbij het bal con; met groote belangstelling gadegesla gen door Hare Majesteit en het Prinselijk Paar. dat niet moede wordt wuivend en buigend te danken. Met dat al een apotheose van een waar lijk Koninklijk schouwspel, dat in de an nalen der hoofdstdelijke historie met gul den letters zal worden geboekstaafd! iMen zie verder onder Laatste Berichten) De Armenraad. Prof. Bakhuizen van den Brink als voorzitter gekozen. 4556 Clngez. Med.) Inleiding over zwakzinnigenzorg. In zijn gisteravond gehouden vergade ring heeft de Armenraad tot voorzitter ge kozen prol dr. J. N Bakhuizen van den Brink. De vergadering, welke geleid werd door dr. H. J. M. Boonacker, keurde verder de rekening over 1936 goed eh stelde de be groeting voor 1931 vast, hetgeen hei vorig jaar wegens de toen hangende pionnen tot inkrimping van het bureau voorloopig wa.i uitgesteld. Vervolgens kreeg de heer C. Lcefiang sociaal-paedagoog van de Zuid Hollandse» Vereeniging „Het Groene Kruis" het woord om te spreken over zwakzinnigenzorg. Spr. onderscheidt de voorzorg, de zorg en de nazorg. Onder de voorzorg is te verstaan het onderkennen van de zwakzinnigheid cn het bevorderen dat de zwakzinnige kinde ren op die scholen en in die omgeving ko men, die voor hen passen en de beste kan sen bieden voor hun ontwikkeling en hun welzij a De zorg betreft in de eerste plaats de scholen voor buitengewoon onderwijl. Vroeger gaven die scholen lager onderwijs in langzaam tempe, onder invloed van de nieuwe inzichten, die wij aan Adler dan ken, is het karakter van het onderwijl ge heel veranderd, het is individueel onder wijs geworden. De resultaten zijn verras send, het blijkt mogelijk deze kinderen zoo op te voeden en op te lelden, dat zij in staat worden tot het leveren van zeer goede werkstukken, dat zij passen in hel be drijfsleven en dat de buitenwereld niet aan hen ziet dat zij zwakzinnig zijn. Dc lijst van beroepen, waarin zwakzinnigen goed voldoen, is zeer lang. Een noodzakelijke aanvulling op dc zorg is de nazorg. Op de school moet volgen de werkinrichting, waar de zwakzinnigen be zig zijn dus aan lediggang worden ont trokken en waar zij een klein loon ver dienen. namelijk de winst, die gemaakt wordt op de door hen vervaardigde artike len. Voor degenen, die een plaats in hei ge wone bedrijfsleven hebben gevcnatn, blijft noodzakelijk, dat er iemand is, tot wicn zij zich kunnen wenden, als bijzon dere moeilijkheden zich voordoen. Het geld dat noodig is voor dit alles, is zoowel uit economisch als uit ethisch gezichtspunt uitstekend besteed. Op deze wijze hebben de zwakzinnigen bezigheid en kosten zij de gemeenschap vrijwel niets. Laat men hen aan hun lot ovei, dan worden zij 't slacht offer van allerlei kwaad en kosten ais ge- interneerden in gevangenissen en gestich ten handen vol geld. Wit u, vroeg spr. tenslotte, dat in alle plaatsen, waar scholen voot buitengewoon onderwijs bestaan, ook nazorg wordt ge geven, alleen in Leiden niet? Opdat deze leemte worde aangevuld, bepleit spr., dat belangstellenden een vereeniging voor zwakzinnigenzorg zullen vormen. Nadat de spreker eenige vragen had be antwoord. sloot de voorzitter met dank aan den inleider en met den wensch, dat ln Leiden een vereeniging voor zwakzinnigen zorg tot stand moge komen, deze vergade- dering. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het eerste programma der wekelijksche orgelconcerten in de Hooglandsche Kerk door den heer Felke Asma bevat morgen avond t8 u. 159 u. 15) werken van Böhm (Koraal variaties). Bach (le Trio Sonate). Handel Varia tionen). Merkel (Fantasie), Guilmant (Scherzo) es. De toegang tot dit concert is vrij. NAT. RECLASSEERINGSDAG. De collecte ten bate van de Reclassee- ring welke Zaterdag alhier is gehouden, heeft f. 532.52 opgebracht. Het comité van uitvoering zegt de dames, en heeren-collectanten vriendelijk dank voor hun medewerking. YISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 8 Juni. Tarbot per G f. 0.68, Tongen per K.G. f.0.680.59. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.21—11. Bot f. 124.50 Schar f2.90 —1.70, Roggen per 20 stuks f. 107. Vleeten per stuk f. 2.600.65. Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G f2.402.10, Klein, mjddel Schelvisch f. 17, Kleine Schelvisch f. 115.30. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 6028. Gullen per kist van 50 K.G. f. 13 8. Lengen per stuk f. 0.780.33. Heilbot per K.G f.102. Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.70. Koolvisch Der stuk f. 0.40—0.13, Makreel per kist van 50 K.G. f. 10. Groote hake f 61. grootmiddel hake f.65. kleinmiddel hake f. 23, kleine hake f. 17.50 —10. Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM. 59 met- f.2639. IJM. 167 met f.342. PLANTSOEN-CONCERT. Donderdag 10 Juni as. 's avonds 8 uur precies zal de Harmoniekapel „T. D." onder leiding van den heer H. J. A. Bokhoven het tweede concert van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen in het Plantsoen (Musis Sacrum) verzorgen. Het programma luidt: 1. T. en D. Defileermarsch, H. J. A. Bok hoven 2. Jubel Ouverture Chr. Bach. 3. Les Roses du Midi Grand Valse. Johann Strauss. 4. Fanlaisee Militaire. Paul Gilson. Pauze. 5. Steadfast and True. C. Teike. 6. Ouverture „Konig-Mijdas", R. Eilenberg. 7. Fantasie „Carmon", L. Montagna. 8. Fan tasie ..Balleh" G. Bizet. 9. Slotmarseh. VISCHWEDSTRIJD. De L. O. V. houdt op Dinsdag 15 Juni een vischwedstrijd te Oude Wetering. De In schrijving sluit a.s. Zaterdag bij: A Keyzer Koddesteeg 18. VLAARDINGEN. 7 Juni. Binnengekomen 7 schepen met 80 last. Maatjesharing groen f. 23.8011, idem zout f. 12.509.70. 8 Juni. Katwijk 167 met 20 last van 11 schenen. Maatjesharing groen en jong f. 17.70—10.50. „IJM. 28" WORDT GESLOOPT. De „Walrus LJM. 28" is voor den sloop naar Pernis verkocht en inmiddels naar zijn laatste rustplaats overgebracht. GOEDERENWAGEN ONTSPOORD. Gistermiddag ongeveer kwart over vier is op het emplacemenut nabij de voorma lige Witte Poort bij het rangeeren een der laatste wagens van een goederentrein ont spoord. Waar de ontsporing, op het hoofd spoor LeidenWoerdenUtrecht plaats vond, kon geen enkele trein in die richting meer vertrekken of binnenkomen, zoodat het verkeer in die richting geheel was ver stoord. De motortreinen naar Alphen Gouda werden opgeheven. Trein 3391, die om 16.59 van hier vertrekt, reed tot de plaats van de ontsporing, waar de reizigers moesten overstappen ln den trein, welke van Utrecht gekomen was. Ook de post en goederen werden overgedragen. Daar de trein naar Hazerswoude opgeduwd moest worden, kwam de trein met een half uur vertraging in Alphen en Utrecht aan. Met grooten spoed werd onder leiding van den stationschef, den heer Legestee. en den opzichter van den weg aan de vrijmaking van de lijn gewerkt, zoodat trein 3393 van 18.01 uur vertrek uit Leiden weer het vrij gemaakte spoor kon passeeren. Vanzelf sprekend hadden verschillende treinen veel vertraging gekregen. Tengevolge van een ontsporing te Geldermalsen, kwam de laatste trein uit Utrecht, die te Woerden of de aansluiting van den extra ingelegden Dieseltreln moest wachten, gisteravond alhier met een klein half uur vertraging aan. De wethouder var. Financiën, de heer M. G. Verweij, ls wegens uitstedigheid verhinderd morgen spreekuur te houden. Naar wij vernemen, is het wijzigen en uitbreiden der hoog- en laagspannings installatie der N.V. Meelfabriek „De Sleu tels" v.h. De Koster en Co., opgedragen aan het Technisch Bureau Langezaal en Inniger, alhier. De politie alhier heeft hedenmorgen een 13-jarigen jongen aangehouden, J. A. F., wonende aan den Marestngel, die gis teren uit een toonbanklade een bedrag van f. 5 had weggenomen. De wtnkeller-ln- kwestle wist den jeugdigen dief te ach terhalen en aldus zijn gestolen bezit te hernemen. De knaap kwam reeds eerder wegens een soortgelijk vergrijp met de po litie in aanraking. Onze stadgenoot A. van Noort slaagde te Den Haag voor het eindexamen van het St. Aloyslus-college diploma A Maandag 14 Juni a.s. herdenkt de heer H J. Flanderhijn. conducteur bij de N Z.H.T.M. alhier den dag. dat hij voor 25 j laar bij genoemde maatschappij ln dienst trad. De heer C. van Steenwijk alhier is te Arnhem bij de P.B.N.A. geslaagd voor 't examen beton technicus. Praairapport Hr. Ms. „Jan van Brakel". 4 Juni Tusschen 56 gr. 57 min. en 56 gr. 40 min. Nbr. en 0 gr. 44 min. en 0 gr. 32 j min. Ol.: VL 84, 40 kantjes; VL 83. 60 kantjes; KW 20, 7 kantjes; KW 161. 70 kantjes; KW 26, 69 kantjes; SCH 242. 20 kantjes: SCH 120 64 kantjes: SCH 169. 86 kantjes; SCH 261, 90 kantjes: SCH 284. 60 kantjes: SCH 97. 4 kantjes: SCH 95. 40 kantjes; SCH 159, 8 kantjes: SCH 87, 45 kantjes; SCH 353, 23 kantjes; SCH 305, 140 kantjes; SCH 4. 130 kantjes. Alles wel. 5 Juni. Tusschen 56 gr. 37 min. en 57 gr. 5 min. Nbr. en 0 gr. 25 min. en 0 gr. 49 min. Ol.: SCH 87, 55 kantjes; SCH 95. 29 kant jes; SCH 97, 23 kantjes: SCH 159, 15 kantjes; SCH 195, 80 kantjes; SCH 229, j niets gevangen; SCH 242, 30 kantjes; SCH 247, 170 kantjes; SCH 353, 101 kantjes; SCH 399, 90 kantjes; KW 26. 0 kantjes; KW 31, 24 kantjes; KW 37, 24 kantjes' KW 45, 29 kantjes; KW 47, 40 kantjes' KW 55, 19 kantjes; KW 161. 76 kantjes; KW 173, 17 kantjes. Alles wel. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Maison de Pelleterie. Breestraat 177 Lei den. Dameshoeden,nouveauté's, bontwer ken. Eigenaar: G. Muller, Den Haag. 'Hu- welijksche Voorwaarden). Gevolmachtigde: R. MullerDruyf, Den Haag. Wijzigingen: Wed. G. C. Hacke. Hoogewoerd 21, Lei den. Winkel in damesmode-artikelen. Uit tredend eigenaresse: Wed. J. H. L. M. HackeMulder, d.d. 1 Juni 1937. Wijz. han delsnaam in: Firma G. C. Hacke, Romaln Flamand Nieuwe eigenaar: R. E. A. C. Flamand. Leiden. Gebroeders Olivio. le Binnenvestgracht 12, Leiden. Fabricatie en handel ln con sumptie-ijs. Nieuwe Vennoot: E. Toscani, Leiden. W. van Beveren, Hoofdstraat 87, Noord- wijk aan Zee, Handel in bokking en ha ring. Uittredend eigenaar: W. van Beveren, dd. 1 Mei 1937. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma W. van Beveren en Zonen. Soort van bedrijf thans: Handel in bok king, haring enz.; tevens bloembollen- kweekerij. Vennooten: F. N. van Beveren. N. W. van Beveren en S. van Beveren, Noordwyk aan Zee. DE ALGEMEENE TOESTAND. De diplomatieke reizen. vrede vormen, geconsolideerd. Deze bond genootschappen en vriendschappen zijn volkomen in overeenstemming met den peest, waarvan het groote Gepeefsche in stituut is bezoeld". In zijn antwoord zeide Moscicki o.a.: onze beide landen zijn er zich van bewusr, dat de veiligheid in de eerste plaats moet worden verzekerd door de eigen pogingen van'het volk en daarom omringen zij hun leger met een groote liefde. Een ander be langrijk elemént van veiligheid is gelegen ln het bondgenootschap, dat Polen en Roe menie verbindt. Dit zijn onmiskenbare fac toren voor het evenwicht en den vrede ln dit deel van Europa. Gisteravond heeft de Zuid-Slavische premier Stojadinowitsj een banket aange boden ter eere van Von Neurath's bezoek. Hooge autoriteiten, leden van de regeering en van het diplomatieke corps zaten aan. In een toast zeide Stojadinowitsj, dat de regeering en het volk van Zuid-Slavië ln het bezoek van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken een bevestiging zag van de uitnemende betrekkingen, welke tusschen beide landen bestaan. Dat deze banden nog versterkt zullen worden ls de wensch van het geheele Zuidslavlsche volk, dat bekend is om zijn onafhankelijkheids zin en om zijn vredelievendheid en trouw aan het gegeven woord. Steeds ls Zuld- Slavië bereid tot iedere samenwerking in 1 het belang van den vrede. De internatio nale toestand van het oogenblik is ver ward en moeilijk, en even rijk aan proble-, men als arm aan oplossingen. Onder dezen toestand schijnt het der Zuidslavlsche regeering, dat er reden is om de samenwerking tusschen de landen, onder welke samenwerking mogelijk is, te bevorderen. Een der fraaiste voorbeelden van zulk een samenwerking is ongetwij feld degene, die er bestaat tusschen Zuid- Slavië en het Dultsche rijk, dat zich onder zijn leider in een gestadigen en zekeren vooruitgang bevindt. Onze wensch is, te komen tot een ver sterking dezer economische en cultureele betrekkingen op een basis van weder- zijdsch begrip en van goede vriendschap in het eigen belang der beide landen. Von Neurath zeide in zijn antwoord, dat hij reeds lang het plan had gekoesterd een bezoek te brengen aan de Zuidslavl sche regeering en aan de hoofdstad van dat land. Dit plan ging geheel samen met de bijzonder vriendschappelijke gevoelens, welke de leider en rijkskanselier en het ge heele Duitsche volk jegens Zuid-slavië koesteren. Zijn komt te Belgrado moest worden beschouwd als het tastbaar bewijs van deze gevoelens. Hij twijfelde geen oogenblik of op dezen grondslag van wederzij dsche toegenegen heid en diepe achting zouden zich de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen ontwikkelen. De karakter eigenschappen van het Zuid-Slavische volk waarvan de geschiedenis getuigenis af legt. verschaffen ons alle waarborgen van de duurzaamheid van deze vriendschap. Terecht heeft de Zuid-Slavische minister president er op gewezen, dat de interna tionale situatie rijk is aan stekelige pro blemen, maar Von Neurath prees zich ge lukkig, dat er tusschen Duitschland en Zuid-Slavië zoodanige problemen niet be stonden. Daarom was het mogelijk in openhartigen geest de methoden en doel einden der politiek wederzijds uiteen te zetten, een politiek, die over en weer slechts gericht was op handhaving van den vrede. De Duitsch Zuid-Slavische sa menwerking is van het grootste belang voor den algemeenen toestand, omdat zij in haar vruchtbaarheid een factor is. welke een oplossing kan vergemakkelijken en verhaasten. Von Neurath heeft Stojadinowitsj, in opdracht van rijkskanselier Hitler het grootkruis van de orde van verdienste van den Duitschen adelaar verleend. Prins-regent Paul van Joego-Slavië heeft den rijksminister de versierselen overhan digd van de orde van den Witten Adelaar der eerste klasse. Op een totaal van 25.635 priesters zij» er dus 58 gevallen. Dat wil zeggen noz niet ten volle een kwart procent, of in an dere woorden, ongeveer 1 priester op de 500." Intusschen is het tc München tot een uitbarsting gekomen in de spanning tusschen de katholieke kerk en de na- tionaal-socialisten. Tijdens de godsdienstoefeningen in den ochtend demonstreerde de Hitler- jugend voor de kerken. De katholieke jeugd protesteerde hiertegen en beide groepen zouden tenslotte handgemeen zijn geraakt. Of er arrestaties hebben plaats gehad, is onzeker. Reuter spreekt van 10 priesters, doch de regeering ontkent dit. De naani wordt echter genoemd van pater Mayer. Pater Mayer is een gewezen officier, die zich ln den wereldoorlog door groote dap perheid onderscheidde en zeer zware ver minkingen heeft opgeloopen. Hij is eender meest populaire predikers van München. De arrestatie van den pater Jesuiet Ruppert Mayer wordt van nazi-zijde toe gegeven. Zij was echter, zoo heet het, slechts provisorisch bedoeld. „De pater werd namelijk beschuldigd van vergrijp tegen de voor hem geldende verordening, waarbij hem het spreken ln het openbaar verboden wordt." Het heet, dat hij reeds weer in vrijheid is gesteld, maar dat het spreekverbod ge handhaafd blijft. Het bericht, dat Dultsche bisschoppen naar Rome zouden gaan, wordt in het Vaticaan onjuist genoemd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren G. in 't Veld (Rot terdam) en H. Wassink (Delft). Vriendelijke woorden zijn gewisseld. 120 eenheden der Italiaansche vloot heb ben deelgenomen aan den vlootschouw bij Napels voor den Duce en von Blomberg De laatste is daarna met het jacht Aurora naar Palermo vertrokken. Zijn officieel be zoek is ten einde. Hij heeft na zijn dank te hebben betuigd voor de ontvangst, die hem in Italië ten deel was gevallen, zijn bewondering geuit over de bewapening der Italiaansche strijdkrachten. Hij zeide den indruk te hebben dat deze wapens in han den van goede soldaten zijn. Von Elomberg verklaarde voorts: Ik heb met vreugde de vriendelijke uitnoodiging van den Duce aanvaard, waardoor ik mijn wensch in vervulling heb zien gaan een be zoek te brengen aan de strijdkrachten van het fascistische Italië. Het zou onzinnig zijn, aan mijn reis een verborgen politiek doel te willen toeschrijven, omdat zoo wel de Fuehrer als de Duce niets liever willen van den wereldvrede handhaven. Ik ben ervan overtuigd, dat de versteviging van de as Rome-Berlijn een uitstekend middel is, om den wereldrede te verzekeren. Indien mijn bezoek een stap in deze rich ting beteekent, zal de voldoening over de aangename dagen, die ik in Italië doorge bracht heb. er te grooter om zijn." Officieel ontvangen door koning Carol, den kroonprins en de autoriteiten, is de Poolsche president te Boekarest gearriveerd [Aan 't diner zeide koning Carol o.a.: Onze overtuiging is, dat alleen een politiek zon der eenig element van vijandigheid door »en hechte samenwerking het hoofd kan bieden aan een eventueele aanvalspoging en zeodoende een waarborg voor de hecht heid van den vrede vormen. Op basis van deze overtuiging heeft de politiek van Roemenie zich ontwikkeld en zijn al onze bondgenootschappen en vriendschappen, die met elkaar harmonieeren en een on verbreekbaar geheel in dienst van den BELGIË Duitsche soldaten gedeserteerd? „La Gazette" schrijft dat dc gendarmerie te la Calamine onlangs twee Duitsche sol daten in uniform heeft gearresteerd. Dc arrestanten hadden verklaard te zijn ge deserteerd uit een regiment tc Aken, om dat het regime in het Duitsche leger hun niet. meer beviel. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Zondag is in alle R.-K. kerken van den kansel een verklaring voorgelezen, in ant woord op de beschuldiging, in zijn smaad rede op 28 Mei j.l. uitgebracht door den rijksminister van volksvoorlichting en volkspropaganda. Goebbels. „Dr. Goebbels", aldus wordt in de kan selverklaring gezegd, „heeft beweerd, dat de processen wegens onzedelijkheid een bewijs waren van een algemeen zedelijk verval, dat bijna zonder wederga was in de gansche cultuur-geschiedenis der menschheid. Er kon helaas niet aan getwijfeld wor den, zoo verklaarde hij, dat zelfs de dui zenden gevallen, welke ter kennis van de uitvoerders der wet waren gekomen, slechts een klein deel vormden van den vollen omvang van deze moreele ontaarding". De kanselverklaring vervolgt dan: „Wij hebben in alle Duitsche diocesen om nauwkeurige inlichtingen gevraagd, teneinde vast te stellen, hoeveel priesters en leden van leekenorden bij de bedoelde processen betrokken zijn. Er zijn in Duitschland meer dan 100.000 mannelijke en vrouwelijke leden van lee kenorden. Hoevelen hunner bij de tegen woordige processen betrokken zijn, is tot nu toe niet met nauwkeurigheid vastge steld kunnen worden. Wat echter de priesters betreft, blijkt uit de verstrekte inlichtingen, dat van de 21.461 Katholieke wereldgeestelijken er 49 betrokken zijn bij den tegenwoordigen processen-vloed. Van deze priesters zijn er 21 veroordeeld, terwijl tegen de 23 andere de processen nog hangende zijn. Van de 4174 reguliere priesters, behoo- rende tot kloosterorden, zijn er 9 bij de processen betrokken. Van deze is er één veroordeeld, terwijl 8 zaken nog hangende zijn. VEREENIGDE STATEN De stakingen. Het schijnt, dat de poging der vakver- eenlgingen in Indiana een directe bemid deling door Roosevelt ln het staal-conflict te bewerken, mislukt is. De secretarissen van het Witte Huis hebben het aan den president geriohte telegram doorgegeven aan het ministerie van arbeid. In welin gelichte kringen is men van meening, dat de president niet tusschenbeide zal komen, zoolang de leden van het federale arbeids bureau naar een regeling van het conflict blijven zoeken. De burgemeester van Chicago heeft, gelijk gemeld gelast dat de employé's van de Re public Steel die zich nog in de fabrieken bevinden deze moeten verlaten, omdat de hygiënische voorschriften deeg hil" aan wezigheid worden geschonden. In dit ver band merkt men op, dat anderzijds de slt- down-stakers niet om diezelfde reden de door hen bezette fabrieken hebben moeten verlaten. De aanhangers van Lewis in de automo bielfabrieken te Michigan hebben weder zelf het heft ln handen genomen en eigen machtig bepaald hoeveel huur zij voor hun huizen zullen betalen. Zij weigeren een hoogere huur te betalen. Gelijktijdig hebben ook ln dit district de tankstations hun benzineprijzen moeten veihoogen als compensatie voor de hoogere loonen, die zij hun personeel moeten be talen. Alle belangrijke automobielfabrieken en fabrieken van onderdeelen te Lansing (Mi chigan) werden gisteren door de United Automobile Workers Union gesloten. Deze kondigden een staking af uit protest tegen de arrestatie van zeven stakimgsposten. die geprotesteerd hadden tegen een dlscriml- neerende behandeling van vakvereeniglngs- leden. De montage-fabrieken van Packard blijven, zoolang de staking aanhoudt, ge sloten. Inmiddels hebben de posterijen opnieuw geweigerd levensmiddelen, dagbladen en andere zendingen bij de werkwilligen ln de Republic Steelfabrieken te bestellen. De staking in Lansing leidde er toe, dat ook alle warenhuizen en dagbladen moes ten sluiten. De posten rondom de fabriek te Warren, waar naar schatting tweeduizend arbei ders werken, zijn verdubbeld. Vliegtuigen blijven den werklieden voedsel brengen en landen op het veld, dat tweehonderd, meter van de posten verwijderd ligt. Negen tig procent der stakers zijn vreemdelingen, vooral Polen, Hongaren, Slaven en Italia nen De meesten spreken geen woord En- aelsch. Verscheidene posters verklaarden, nooit van Lewis gehoord te hebben. Zij weten niet, waarom gestaakt wordt, doch het comité van Lewis heeft hun loonsver- hooging beloofd, Gisteren was het betaal dag bij de Republic Steelde directie deelde evenwel mede, dat zij geen loonen zou uit betalen. Naar schatting kost de staking de Republic Steel een millioen dollar per dag voor alle fabrieken. MEXICO Werk wordt morgen hervat. De arbeid in de petroleum-nijverheid zal morgen hervat worden. De arbeiders-orga nisatie heeft arbitrage gevraagd bij de rijkscommissie voor arbitrage en verzoe ning. De uitspraak van deze commissie is onherroepelijk: ei staat geen beroep van open. Gisteren heeft de politie moeten op treden tegen groepen, die onder het voor wendsel, dat zij stakers waren, auto's en vrachtwagens aanvielen. DE ROOFOVERVAL OP DE HAAGSCHE POSTAUTO. Medeplichtige tot 2'/r jaar gevan genisstraf veroordeeld. De Haagsche rechtbank deed heden uit- oprgak ln de zaak tegen den 33-Jarigen kellner J. A. E., die wegens medeplichtig heid aan den roofoverval op de postauto op 9 Febr. van dit jaar vóór 't post-agent- schap in de J. P. Coenstraat te 's-Graven- hage gepleegd, terecht had gestaan. Naar men zich zal herinneren had E. ae daders een Belg en een Dultscher een auto rmr de plaats van het misorU» gereden. Tegens medeplichtigheid aan poging tot diefstal met geweldpleging doM twee of meer vereenigde personen werd veroordeeld tot een gevangenisstraf va" twee jaar en zes maanden. Het O. M. nao I vier jaar geëischt. 2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2