Duitsche en Italiaansche antwoorden bevredigend LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 7 Juni 1937 Prinselijk Paar onthult Koningin Emma-monument AKKERTJES KERK- EN SCHOOLNIEUWS Treffende plechtigheid te Baarn GEMENGD NIEUWS AGENDA Op een rustig plekje, dicht bij den grooten weg naar Soestdijk, waar het verkeer van allen dag voortraast, en waarlangs ook zij zoo dikwijls in haar rijtuig is gegaan, heeft Baarn het monument geplaatst dat bij het nage slacht de herinnering moet levendig houden aan Koningin Emma. de nobele vrouw, die zulk een gToote plaats in aller harten heeft ingenomen. Meer nog dan als vorstin heeft Baarn Koningin Emma willen eeren als haar hooge Amhachtsvrouwe en het is dan ook geen toeval, dat dit monument met het front naar het zuidwesten op het mooiste gedeelte van de gemeente staat opgesteld. Door deze opstelling wordt het monu ment omstraalt zoowel door de mid dag- als late avond-zon als symbool hoe men Koningin Emma zoowel in den bloei van haar leven als op haar levensavond in Baarn Ijet best gekend heeft. Het monument, dat ontworpen en ver vaardigd ls door den Amsterdamschen beeldhouwer G. J. v. d. Veen, stelt voor de op een kolom staande figuur van Koningin Emma, leunende op haar parasol. De voor zijde van het monument heeft rechts van de figuur der Koningin, een verbreeding van doffe mozaiek, waarop een vrouwen figuur is uitgebeeld, die de bandalieren der wapens van Koningin Emma en de ge meente Baarn inéén strengelt, aldus sym bolisch voorstellende de eeuwigdurende verbintenis van Baarn met haar hooge Ambachtsvrouwe. Aan de achterzijde van het monument is in koperen letters aangebracht: „In eerbie dig gedenken aan Koningin Emma, hooge Ambachtsvrouwe van Baarn". Het monu ment is uitgevoerd in articon, een soort kunststeen, terwijl het mozaiek van bak steen is. Aan den voet van het monument zijn bloemen in den steen uitgehouwen. De geheele omgeving van de Koningin Emma brug was Zaterdag zwart van de menschen, toen te 16.30 uur de hofauto's naderden. Eerst arriveerde het Prinselijk paar met gevolg, bestaande uit een hof dame en jhr. Röell. De prinses was gekleed in een witte japon met roode bloemen en witten hoed. de prins was to civiel. Even latér reed de Koninklijke auto voor het bal dakijn, waarin gezeten waren H.M. de Koningin, en de vorstin van Erbach, een nicht van Hare Majesteit. De Koningin was vergezeld van Haar grootmeester J. H. F. graaf Dumonceau, de hofdame van dienst, een adjudant en ordonnans-officier van dienst, den inten dant jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen, de d.d. kamerheer en Haar particulier secretaris C. S. Sixma baron van Heemstra. Alvorens zich naar het baldakijn te be geven, onderhield de Koninklijke familie zich met den voorzitter van het comité tot oprichting van het monument, dr. P. V. Astro en met den burgemeester, jhr. mr. G. C. J. van Reenen. Hierbij werden ook de overige leden van het uitvoerend comité aan de vorstelijke personen voorgesteld. Zoodra de vorstelijke familie en het ge volg hadden plaats genomen, sprak dr. Astro een rede uit, waarin hij dezen dag voor Baarn's bevolking een dag van wee moedige vreugde noemde. Van vreugde om de aanwezigheid der Koninklijke familie bij het in vervulling gaan van een lang gekoes- terden wensch van Baarn om in Haar mid den een teeken te toonen van haar onver- woestbaren dank en liefde voor haar, wier heengaan voor elk Nederlander droefheid en rouw heeft beteekend. Niet velen zijn door God uitverkoren om in hun leven louter liefde, geluk, zon en vreugde te brengen aan anderen. Zulk een begenadigde is Koningin Emma geweest. Ook Baarn heeft dit mogen ervaren in de vele jaren waarin H.M. in ons midden ver toefde. Nooit zullen wij vergeten wat Konin gin Emma steeds voor Baarn deed. Tijdens haar leven kon Baarn's bevolking telkenmale haar liefde en dank uiten op 2 Augustus H.M.'s verjaardag. Die veree ring heeft Baarn voor goed willen vastleg gen in het gedenkteeken. dat is gesticht. Niet als landsvrouwe, noch als regentes, doch als onze hooge Ambachtsvrouwe, zien wij haar uitgebeeld, rustig, zooals wij allen haar zoo menigmaal ontmoetten. Onver brekelijk is de band, dien de historie gelegd heeft tusschen haar en Baam. En als eertijds ieder jaar op den tweeden Augustus, zoo tooit thans een blijvende bloemenhulde den voet van het monument. Dankbaar aldus spr. zijn wij den beeldhouwer, die zoo juist heeft gevoeld, wat Baarn's bevolking tot uiting wilde zien gebracht in zijn kunstwerk. Gaarne hadden wij het doen verrijzen in het hart van de bevolking. Geen waardige plaats was daar evenwel te vinden. Doch thans kan ieder, die ons dorp binnengaat, de altijd durende vereertog en. liefde zien van Baarn's bevolking voor een edele, hooge Ambachtsvrouwe, die God van ons nam doch wier nagedachtenis zal blijven, 4der eeuwen door. Na dank te hebben gebracht aan de ge meente en de spoorwegen, die grond voor den bouw hadden beschikbaar gesteld, droeg spr. vol vertrouwen namens de bur gerij het gedenkteeken over aan de zorgen van het gemeentebestuur, waarna hij H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard verzocht Jot de onthulling te willen overgaan. Het Prinselijk paar begaf zich hierna over het grasveld, dat zich voor het baldakijn uitstrekte, naar het monu ment. Een dochtertje van een der comitéleden, bood de prinses en den prins een schaar aan en hiermede knipte het vorstelijk paar een koord door, zoodat het gordijn wegviel. De Baarnsche harmonie „Crescendo" liet op dit oogenblik het „Dankt, dankt, nu allen God" hooren. Het prinselijk paar, gevolgd door H.M. de Koningin en de vorstin van Erbach, be zichtigden daarna, voorgelicht door den ontwerper, den heer v. d. Veen en dr. Astro, het monument aan alle zijden. H.M. legde daarbij een bouquet blauwe irissen aan den voet van het monument welk voorbeeld door het prlnselqk paar gevolgd werd met een bouquet anjers. De burgemeester van Baarn legde namens de gemeente een krans aan den voet van het monument. Nadat H.M. zich nog enkele oogenblikken onderhouden had met den directeur van de Baarnsche harmonie, den heer Henk van Dapperen, begaf het gezelschap zich weder naar het baldakijn waar de burgemeester van Baarn, met enkele van groote waardee ring en dankbaarheid getuigende woorden het monument namens de gemeente Baarn aanvaardde. Daarop begon het défilé der Baarnsche vereeniglngen met haar vaandels langs het monument waar talrijke bloemstukken wer den neergelegd. Middelerwijl liet de Koninklijke familie zich verschillende per sonen voorstellen. H.M. liet zich bij deze gelegenheid door den ontwerper, den heer v. d. Veen, met enkele bijzonderheden van het monument op de hoogte brengen. Intusschen waren de auto's voorgereden, eerst vertrok het prinselijk paar, daarna H.M. de Koningin met vorstin van Erbach terwijl het muziekcorps het volkslied speel de. Langs den rijksweg werd naar het paleis Soestdijk teruggereden. Om kwart over zes is H.M. de Koningin van Soestdijk naar Het Loo vertrokken. Zoo'n ellendig zeurende pijn en af en toe van die verraderlijke tcheuten. Ge kunt Uw aandacht haast niet bij Uw werk hou den, dat toch af moet. Neem 'n "AKKERTJE". Ze helpen di- Nederlandsch rect- *n gemakkelijk in te nemen Product vorm, zonder eenige nevenwer king verdrijven ze Uw pijnen en kalmeeren Uw zenuwen. Per 12 stuks slechts 52 cent. Vólgens recept von Apotheker Dumont 2670 CIngez. Med.) Opnieuw verdrinkings- ongeyallen. Gistermiddag om twaalf uur waren en kele jongelui uit Arnhem in den IJssel onder Westervoort aan het zwemmen. Een van hen, de 22-jarige R. Hartgens, die de zwemkunst niet. machtig was, ging met een touw om het lichaam te water, terwijl zijn vriend het touw vasthield. Plotseling schoot de jongen onder water, waarbij zijn vriend van schrik het touw losliet, zoodat de eerste in de diepte verdween. De politie heeft gedurende vier uur naar het lichaam gedregd, doch slaagde er niet in het op te halen. De vader van het slachtoffer was getuige van het gebeurde. Bij het zwemmen in het Twentsche Rijn kanaal nabij Hengelo is de 28-jarige G. J. Bos uit Glanerbrug verdronken. De 18-jarige dienstbode C. K. uit Heiloo is gistermiddag in het NDorder Buiten- Spaarne bij Haarlem verdronken. Het meisje, dat in betrekking was bij een banketbakker te Haarlem was met een vriendin in een bootje naar het Noor der Bulten-Spaarne gevaren om daar te gaan zwemmen. Ter hoogte van de Jan Gijzenvaart sprong zij in het water en tot gToote ont steltenis van haar vriendin kwam zij niet meer boven. Enkele personen, onder wie een agent van politie, hebben onmiddellijk reddingspogingen ondernomen, welke even wel zonder resultaat bleven. Eerst enkele uren later heeft de politie het lijk van het meisje met een sleepnet opgehaald. Autogiro-vlïegtuig verongelukt. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermiddag is het bekende autogiro- vliegtuig P.H.-A.R.A. van den heer Van der Velde bij het opstijgen van het vliegveld Waalhaven, vermoedelijk door een on effenheid van het terrein, verongelukt. Vlak voor den start moeten, zooals be kend, de wieken opgedraaid worden. Het toestel maakte, nog voordat het van den grond los was, plotseling slagzij .waar door een van de wieken met den grond in aanraking kwam. Het vrij teere toestel letje werd grootendeels vernield. Vooral de achter-stabilo is ernstig beschadigd. Of de P.H.-A.R.A. nog gerepareerd kan of zal worden, kon men ons niet mededee- len. De heer Van der Velde bleef, evenals zijn echtgenoote, die met hem in het toestel zat, geheel ongedeerd. GARAGE TE HILVERSUM VERBRAND. Zaterdag is de garage van den vracht rijder v. d. Brom. staande achter perceel Bakkerstraat 41 te Hilversum, tot den grond toe afgebrand. De brand, welke door onbekende oorzaak op den hooi-zolder ont stond, en voedsel vond in de daar opgesla gen fourage droeg aanvankelijk een ge vaarlijk karakter, daar men vreesde, dat ook de omliggende woningen vlam zouden vatten. De brandweer was echter spoedig ter plaatse en kon hoewel van de garage niets meer te redden viel, door krachtig ingrij pen erger voorkomen. KIPPENDIEFSTAL PER GEMEENTE AUTO TE EDE. Te Ede werd 's avonds laat de politie ge waarschuwd. dat eenige personen bezig waren om uit een gemeenteloods een auto weg te rijden. Eén paar agenten waren spoedig ter plaatse en men zag nog juist, dat een persoon het achterlicht onklaar maakte. Snel reed de auto weg, maar toch meenden de agenten een bekenden kippen dief herkend te hebben. Alle omliggende plaatsen werden nu spoedig door den Commissaris van Politie telefonisch met het geval in kennis ge steld. Ook werd onderzocht of de ver dachten thuis waren. Dit bleek niet het ge val te zijn en daarom werd bij hun wonin gen gepost. Omstreeks half vier kwam reeds bericht van uit Rhenen, dat in Overberg een veld wachter en een jachtopziener de auto had den aangehouden. De bestuurder had eerst nog geprobeerd door te rijden, doch toen zij op de auto geschoten hadden, was hij zeker van schrik tegen een boom gereden. De inzittenden hadden zich snel uit de voeten gemaakt, maar in de auto werden inderdaad eenige zakken met een paar honderd kippen gevonden. Zij hadden hun slag dus reeds geslagen, maar nu ls de bult hen ontgaan, terwijl hun aanhouding na tuurlijk spoedig te wachten is. Maandag. Oegstgeest (W. de Zwijgerkerkp Spr. de heeren W. Hacking en P. v. <j' Woude. 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Prediker: Geref. Bond: Spr. ds. De Looze van Den Ham. 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwijgerkerk)- Spr. de heefen W. Hacking en P. v, d'. Woude. 8 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderda. Inenttae teeen dlphterie. 3uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. STEEKPARTIJ TE ZAANDAM. Te Zaandam is in de Westzijde in de volle Zaterdagavonddrukte de 17-jarige J. Stap door een vroegeren kameraad met een mes onverhoeds aangevallen en zoo danig in de buik ter hoogte van de maag streek gestoken, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het gemeentelijk ziekenhuis moest worden overgebracht. De vermoede lijke dader, de 19-jarige D. S„ die uit wraak schijnt gehandeld te hebben, omdat zijn vrienden hem uit hun club hadden ge- stooten, is voortvluchtig. Het Duitsche antwoord op de voorstellen tot herstel vam de controle op de Spaansche kusten, die de Britsche regeering Woens dagavond aan Berlijn, Parijs en Rome heeft voorgelegd, is te Londen overhandigd. Het is volgens de inlichtingen, die in politieke kringen te verkrijgen waren, minder on gunstig, dan de toon van de Duitsche pers deed vermoeden. Ondanks het incident met de „Deutschland", wil Berlijn de controle opnieuw in werking gesteld zien. Omtrent het antwoord worden de vol gende bijzonderheden vernomen: le. De tostelling van veiligheldszónes voor de schepen, die aan de controle deelnemen, wordt zonder voorbehoud door Berlijn goedgekeurd. 2e. Wat de door de beide partijen in den Spaanschen burgeroorlog te verstrekken waarborgen betreft, heeft Duitschland slechts matig vertrouwen in de garantie, die Valencia zou kunnen geven. Dit punt levert slechts formeele moeilijkheden op. 3e. Ten aanzien van de derde kwestie, die van de absolute veiligheid der schepen, die aan de contróle deelnemen, zijn de moei lijkheden grooter. Het schijnt, dat men te Berlijn het voor stel. dat de vier bevelhebbers der vloten onderling overleg moeten plegen, niet vol doende acht. Zulk overleg, zegt men, vergt tijd en maakt het niet mogelijk, dat on middellijk op eventueele agressie geant woord wordt. Berlijn wil verder gaan en verlangt, dat, zooels in het geval van de „Deutschland", de vlootcommandanten zelf represaille maatregelen kunnen nemen tegen over treders van het internationale recht. Italië aanvaardt in beginsel de beide eerste punten, n.l. de hervatting van de samenwerking in de nietinmenging en de uitbreiding van het systeem der veiligheids zones in de Spaansche wateren, maar maakt reserves ten aanzien van het derde punt betreffende onmiddellijke bespreking tusschen de vier mogendheden in geval van een aanval op een harer en betwijfelt of dit punt ten uitvoer zou kunnen worden gelegd. Ciano zou er nog aan toegevoegd hebben, dat dit punt moet worden ver sterkt, aangezien de tegenwoordige vorm te zwak ls om doeltreffend te zijn en Italië van meentog is, dat de oorlogsschepen het recht zouden moeten hebben onmiddellijk handelend op te treden in geval .van een aanval. Men ziet, hoe Duitschland en Italië op nieuw één lijn trekken! Met vertrouwen verwacht men. dat een verdere gedachtenwisseling met Berlijn en Rome de kloof tusschen de beide stand punten zal kunnen overbruggen. In deze week zal alles in het werk gesteld worden om het controleplan weer normaal te laten functionneeren. aangezien het tot dusverre vele bewijzen gegeven heeft van succes, vooral ten aanzien van het verhinderen der verzending van vrij willigers naar Spanje. De eerste stap naar een uiteindelijke evacuatie der buitenland- sche vrijwilligers uit Spanje moet een rege ling van de commissie zijn. Van 't front. De bergkam Lemona to Biscaje, die eenige weken geleden door de rechtschen genomen was, is Donderdag door de Bas, ken heroverd, doch gisteravond na een hevigen strijd weer in handen van de rechtschen gevallen. Het mailschip Habana heeft Bilbao ver laten met ruim 4200 uitgewekenen aan boord w.o. 2337 kinderen. De wapensmokkelarij aan de Fransche grens. Volgens de Italiaansche pers zouden in de laatste dagen van Mei over de Fransche grens 222 machinegeweren, 99 stuks artil lerie en 80.000 artillerieprojectielen zijn gegaan. In de eerste tien dagen van de maand zouden reeds 24.000 granaten van 165 m.M„ 60.000 granaten van 75 m.M„ 2000 antl- luchtvaartgranaten van 105 m.M. en 5000 anti-luchtvaartgranaten van 75 m.M. naar Spanje gesmokkeld zijn. Buitendien zouden op aanvraag van Valencia weldra nog 20 kanonnen van 155 m.M., 40 kanonnen van 75 m.M. en een aantal stuks anti-lucht- vaartgeschut gezonden worden. Na Mola's dood. In welingeluchte kringen verluidt, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland en Frartkrijik bij de regeering van Valencia naar aanleiding van den dood van generaal Mola telegrammen van deel neming aan generaal Franco hebben ge zonden, hetgeen in diplomatieke kringen opzien gebaard zou hebben. CELLULOSE DOOR BROEIING Di BRAND GERAAKT. Gistermiddag tusschen een en twee uur heeft op de Waalkade te Nijmegen brand gewoed in eer paar honderd balen cellulose welke daar reeds eenige weken waren op geslagen en welke toebehoorden aan de N.V. Export Papierfabriek in de Tollen- straat aldaar. De brandweer, die onmid dellijk na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen, moest de groote stapel balen uiteengooien om tot den haard van het vuur te kunnen doordringen. De groote hoeveelheid cellulose was in korten tijd in een groezelige papmassa veranderd. De brand is door broeiing ontstaan. He', be drag der schade kon door de stijging van de qelluloseprijzen nog niet worden vast gesteld. De firma was verzekerd. GEVAL VAN NEKKRAMP. Er is een geval van nekkramp gecon stateerd bij een 50-.jartge vrouw te Bergun» in Friesland. Het slachtoffer isnaar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. LONGONTSTEKING-EPIDEMIE IN NOORD-ZWEDEN. In het Noorden van Zweden woedt epide misch longontsteking. In het regiment dragonders te Oester- sund hebben zich reeds vijf doodelljke ge vallen voorgedaan. Vijftig andere soldaten zijn door dezelfde ziekte aangetast. Verscheidene doctoren zijn uit Stock holm naar Oestersund vertrokken. JOHN D. ROCKEFELLER HEFFT SLECHTS 25 MILLIOEN DOLLAR NAGELATEN. Het heeft niet nagelaten eenige verwon dering te wekken, dat John D. Rockefeller, die langen tijd bekend stond als de rijkste man ter wereld, niet meer heeft nagelaten dan 25 mlEioen dollar, waarvan de suc cessierechten wellicht drievijfden zullen opelschen. De inkomsten uit het overschot heeft Rockefeller in haar geheel vermaakt aan zijn kleindochter, markiezin Margaret de Cuevas. Dat de vroegere petroleumkoning zoo be trekkelijk weinig heeft nagelaten, vindt zijn oorzaak in de giften aan liefdadig heidsinstellingen en de overdracht van tal van zijn bezittingen aan zijn zodn D, jr. tijdens zijn leven. BOOT OMGESLAGEN. Nabij Crainova, in Roemenië, is een boot, waarmede 12 meisjes een schoolreisje maakten, omgeslagen, tengevolge waarvan alle Inzittenden verdronken. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „De oude en de jonge koning." Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater. Breestr. 31: 8 uur nam. „Jack Hylton verovert de wereld," Woesdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater. Steenstr. 39: 8.16 uur nam. „Marguérite Gautier". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorloopende voorstelling van 2 tot 7 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haaxl.str. 1 „Zoo ls het leven". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: J eugdvoorstelltag. „Casino-Theater". Hoogewoerd 49. 8 uur nam. ,,'t Bankje van 1000." Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur} Woensdag- en Zaterdagnam. te 2uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam, 8 uur tot vm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avor.d-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Juni tot en met Zondag 13 Juni a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster. N. Rijn 18, Telef. 523 en J. Doedens, Wilh. park 8, te Oegstgeest, Telef. 274. STATION OP RUDOLFEILAND. Schmidt heeft gisteren medegedeeld, dal de expeditie in den nacht op Rudolfeiland gereed was gekomen met het inrichten van het Poolstation. Des nachts te twee uur was in het licht van de Poolzon het station plechtig geopend en was de sovjetvlag ge- heschen. Verder verklaarde Schmidt, dat de Pool zeer gastvrij is geweest voor de Russische expeditie. Ook de tocht naar Rudolf eiland werd zonder ongelukken volbracht. SCHEEPSBOTSING. Gisteren is in het San Pedro-kanaal (Argentinië) het Britsche schip „Glals- dale" in botsing gekomen met het Brazi- liaansche schip „Alegrete". Het Britsche schip is gezonken. De toestand van het Braziliaansche schip is zeer moeilijk, aan gezien het met de voorsteven vast zit aan de „Glaisdale". NEGEN INZITTENDEN VAN AUTOBUS VERBRAND. Uit Reading in Californië wordt gemeld, dat een autobus in een diepen kloof is ge stort, waarbij de benzinetank ontplofte. Alle negen passagiers zijn omgekomen. NED. HERV. KERK, Bedankt. Voor Nieuwe Pekela (toez.) H. Y. Talens te Sloten (Fr.) Voor Fenmes- Buiten: J B. Cuperus te 's-Gravelduin- Capellc. DS. B. GIJZEL, t In den ouderdom van 51 jaar is te Am sterdam Zaterdag overleden ds. B. Gijzel, predikant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. Benjamin Gijzel werd 10 Febr, 1886 te Hilversum, waar zijn vader aannemer ea admtalstreerend kerkvoogd der Ned. Hen'. Gem. was, geboren. Hij studeerde aan het Stedelijk Gymnasium te Amersfoort en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en werd in 1910 candidaat in Overijssel. 16 Oct. van dat jaar bevestigde zijn voorganger, ds. A. B. te Winkel van Den Haag, hem te de Meern (U.) in zijn eerste gemeente, waar de overledene zijn ambt aanvaardde spiekende over 1 Cor 3 9. In 1913 vertrok hij naar Rhenen, welke standplaats in 1919 met Ylst verwisseld werd, 12 Mei 1926 verbond ds. Gijzel zich aan de gemeente in de hoofdstad, waar dr. L. D. T. Poot, nu te 's-Gravehhage, hem bevestigde eri v/aar ds. Gijzel intrede deed met Matth. 28 18—20. Wijk XI (de Eilanden, Oosten burg en Kattenburg) werd daar aan zijn herderlijke zorgen toevertrouwd. Ook was ds. Gijzel werkzaam in wijk XTV (Cen trum en Amstelkerk) terwijl hij laatstelijk werkzaam was In wijk IV (Haarlemmer poort c.a.) Ook was de overledene consu lent van de Waterwijk en belast met de geestelijke verzorging van de militairen van de Zeemacht in Amsterdam in garnizoen. Voorts maakte hij deel uit van de com missie voor de Zeemanszending en voor de Zondagsscholen. Ds. Gijzel was bestuurslid van de afdeellng Amsterdam van de Nat. Vereeniging „Pro Rege" en voorzitter van de afd. Amsterdam van de Herv. (Ger.i Staatspartij (H.G.S.) Van het hoofdbestuur dier partij maakte hij eveneens deel int. terwijl hij tot 1933 als secretaris dienae. Van de Prov. Afdeellng Noord-Hollana dier partij was de overledene eveneens voorzitter. Gedurende zijn verblijf in zijn vorige s,c meente was ds. Gijzel praetor van den rins Ylst, lid van het classicaal bestuur ya Sneek, sec. lid van het Prov, kerkbestuur van Friesland en lid van de Pr°vv °7n missie van het Ned. Bijbelgenootschap Friesland. Met de pen heeft ds. Gijzel zich even min onbetuigd gelaten. Hij maaJrie uit van de redactie van het weekblad de H. G. S. „Staat en Kerk" waarln nu de kalender „Kerk-Oranje-Vaderland zorgde. Voorts werkte hij mede aan kerkbode voor de Rijn- en Vechtstreek, Herv. Zondagsblad voor Friesland. Amsterdamsche Predikbeurtenblad, weekblad „De Geref. Kerk" van de w fessioneele Vereeniging en JH®'1Ga meerdere preeken in de serie „van dertierenheid en Recht". ro0_ 16 Oct. 1910 heeft ds. Gijzel onder 8 te belangstelling in de hoofdstad zu veren ambtsjubileum gevierd. ,-ter- Zijn onverwacht verscheiden is =gerv. morgen door de Amsterdamscne[e. Gem. in de verschillende godsdiens nlngen met ontroering vernomen. 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6