BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 Jnnl 1937, RECHTZAKEN Complot tegen Schuschnigg ontdekt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Gebr. A. en H. de Graaff, Schoolstraat 10 f. Voorschoten: machinaal timmer bedrijf; aannemer. IEIDSCHE WERKLOOZEN VEREENIGING Uitstapje naar Meyendaal. Zondagmorgen vroeg ls een groot aantal leden der L.W.V. met vrouwen en kinderen naar Meyendaal getogen om daar te ge nieten van de heerlijke vrije natuur. Dit uitstapje is een werkelijk succes geworden. De mannen zijn per flets en de vrouwen en kinderen met twee autobussen onze stad ontvlucht om een dagje de dage- lijiksche beslommeringen van werkloozen te kunnen vergeten. Er was gezorgd voor versnaperingen zooals ijs en limonade. Vanzelfsprekend een welkome verfrissing. Allen hebben uiting gegeven aan hun ver langen om weer zoo spoedig mogelijk op een dergelijke manier van de natuur te •kunnen genieten. Het bestuur zal trachten zoo spoedig mogelijk aan dit verlangen te voldoen. ALGEMEENE VERGADERING ROODE KRUIS. Een dezer dagen vond ln de bovenzaal van de Sociëteit ..Amicitia" de jaarlijksche algemeene vergadering van de afdeellng Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis plaats De secretaris mr. M. B. Vos en de pen ningmeester de heer E. H. Moens brachten het Jaarverslag over 1936 uit. Onder dank zegging werd de penningmeester eedéchar- geerd voor het door hem gevoerd beheer. De agenda van de algemeene vergadering welke od 18 Juni a.s. te Groningen zal worden gehouden, werd behaald, terwijl af gevaardigden werd benoemd. In enkele maanden tijds werden 22 tiieuwe leden ingeschreven. Aanstaanden Woensdag komt een ge zelschap van niet minder dan 465 ouden van dagen uit Amsterdam een bezoek brengen aan den theetuin Oud Hortuszicht aan den Witte Singel alhier, waar zij zul len eten en verder nog eenlge uren ver toeven zullen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: 31 Mei 54 volwassen personen; 1 Juni 55: 2 Juni 56; 3 Juni 56: 4 Juni 54; 5 Juni 55 volwassen personen. UITGEVAREN ZONDER VERGUNNING. Toen de SCH 130 de haven van IJmui- den was blnnengeloopen met een hoeveel heid versche zeevisch aan boord, bleek, dat-de eigenaar, de Scheveningsche reeder J. J. van der T„ niet beschikte over het vereischte uitvaartcertificaat, hetwelk de Nederlandsche vïsscherijcentrale verstrekt. Wegens overtreding van het crisls-zee- visch besluit 1936 was hij Zaterdag gedag vaard voor het Haagsche kantongerecht. De heer J. M. van Voorst van Beest, controleur van de landbouwcrisiswet. die als getuige werd gehoord, wist uit een controlerapport, dat de SCH 130 was uit gevaren voor de trawlvlsschertj zonder een uitvaartcertificaat te hebben. Vier reizen heeft hij gemaakt zonder uitvaartcertificaat. Verdachte ls al her haaldelijk gewaarschuwd door ambtenaren van de crisis-tuchtrechtspraak en door de tuchtrechtcommissie tot f. 60 boete ver oordeeld (de eisch luidde f.2500) en de ambtenaar is in hooger beroep bij de cen trale commissie gegaan. Dit beroep is nog riet in behandeling gekomen. De heer W. J. Janssen, directeur van de Nederlandsche visscherij centrale, de tweede getuige ls overtuigd, dat verdachte ervan op de hoogte was, dat hij een straf baar feit beging. De ambtenaar van het O. M., mr. Ge- llnck, achtte dit een kwestie van sabotage. Verdachte heeft steeds geweigerd de noo- dige formaliteiten te vervullen. Men is steeds lankmoedig met hem ge weest en heeft eerst na 5 reizen de lading in beslag genomen. Hier dient krachtig te worden opgetre den. De ambtenaar eischte f. 250 subs. 2 maanden hechtenis en verbeurdverklaring van de in beslag genomen vangst. Verdachte's verdediger, mr. S. de Vries Czn„ concludeerde, dat zijn cliënt volko men te goeder trouw heeft gehandeld. Formeel heeft verdachte het crlsiszee- vischbesluit overschreden, maar in ver band met de omstandigheden vroeg pleiter schuldigverklaring zonder oplegging van straf. Het O. M. neemt de goede trouw van den verdachte niet aan en handhaafde zijn requisitoir. De kantonrechter zal over 8 dagen schriftelijk vonnis -wijzen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontspanning. Hoewel er nog geen officieele overeen stemming heerscht, mag men toch aan nemen, dat Duitschland en Italië binnen kort weer aan de niet-inmenging in Spanje zullen deelnemen! De as RomeBerlijn werd momenteel met alle kracht overeind gehouden! Minister von Blomberg is ZateTdag naar Napels vertrokken, waar in tegenwoordig heid van de Koninklijke familie. Mussolini, talrijke ministers en militaire autoriteiten een groot ruiterfeest heeft plaats gevon den. Vandaag zal de Duitsche minister de oefeningen van de vloot bijwonen. Daarna veTtrekt hij via Florence naar Duitschland. Er zal een communiqué gepubliceerd wor den over de besprekingen, welke von Blom berg in Italië gevoerd heeft. De Fuehrer heeft Mussolini het grootkruis verleend van de nieuw ge stichte orde van verdienste van den Duitschen adelaar. De oorkonde is gedateerd op 31 Mei. Deze oorkonde en de onderscheidings teekenen zullen Mussolini dezer dagen worden overhandigd door ambassadeur Von Hassell. Mussolini is de eerste staatsman, die deze onderscheiding ontvangt. Ook zijn schoonzoon, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is deze onderscheiding ver leend. Niettemin houdt Duitschland ook voor Engeland's vriendschap den weg vrij en zelfs wordt met Frankrijk naar betere ver houdingen gestreefd, zie bij de opening van een Fransche kunsttentoonstelling te Ber lijn in tegenwoordigheid van de ministers Von Neurath, Goering en Schacht! De president der Poolsche republiek, Moscicki, heeft zich gisteren in gezelschap van den minister van Buitenlandsche Za- i ken. Beek, naar Boekarest begeven voor een officieel bezoek aan koning Carol. Tot het gevolg behooren verscheiden hooggeplaatste persoonlijkheden, zoowel diplomaten als militairen. Zaterdag was reeds een delegatie van 80 jongelieden naar Boekarest vertrokken, die de Poolsche jeugd vertegenwoordigt. Vóór zijn vertrek had president Moscicki een conferentie met maarschalk Smigly Rydz, aan welke conferentie ook de premier en minister Beek deelnamen. De Duitsche minister Von Neurath is, vergezeld van den chef van den pers dienst van de Wilhelmstrasse, Gottfried Aschmann, de legatieraden Heimburg en Van Kotze en den legatteraad Von March- taler vanochtend om 6 uur 50 per vliegtuig naar Belgrado vertrokken. BELGIË De liberalen en het kabinet. Gisteren heben de functionarissen van de liberale partij den politieken toestand besproken. Zij hebben een dagorder aange- i nomen, waarin zij verklaren, dat het in verband met de huidige nationale en inter nationale omstandigheden niet wenschelijk is de samenwerking in de regeering te ver breken, evenwel is de regeering op verschei dene punten de perken te bulten gegaan. Vóór de nieuwe zitting van het parlement, welke in November a.s. zal beginnen, moet de liberale samenwerking met de regeering opnieuw bestudeerd worden. GEEN VERBOD VAN VERKOOP VAN 4711 EAU DE COLOGNE. De president van de rechtbank te Am sterdam. mr. J. W. Huysinga, heeft van daag uitspraak gedaan in het kort geding tusschen de International Parfuhery Com pany, de Nederlandsche fabrikant van de 4711 eau de cologne en eenlge parfumerie winkels te Amsterdam. De I.P.C. had den president verzocht een verbod uit te vaardigen van verkoop van 4711. die niet afkomstig is uit de Neder landsche fabriek en die door de gedag vaarde winkels tegen lagere prijzen wórdt verkocht. De president wees de vordering af, daar zijns inziens het merkrecht van de I.P.C. niet voldoende vaststaat. LUXEMBURG. Het communisme niet verboden. Bij het referendum over de wet op de openbare orde, waarbij de commu nistische partij verboden zou worden, hebben 54 pet. der kiezers zich tegen deze wet uitgesproken en 46 pet. er voor. De Kamerverkiezingen, die tegelijkertijd gehouden werden, hebben den socialisten een winst van twee zetels opgeleverd. De liberalen hebben twee zetels verloren, ter wijl de katholieken in stemmenaantal ach teruitgingen De democratische lijst Muller, die alle politieke partijen bestrijdt, heeft 2 zetels verworven. DUITSCHLAND Hitier en Goebbels aan het woord. De Kerkstrijd. Hitier heeft te Regensburg, in Beieren, voor een nationaal-socialistisch congres een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: men vraagt Duitschland, waarom het niet ontwapent. Dat komt, omdat Duitschland wantrouwig is geworden. Het is nu aan an deren de eerste stappen te doen. Eenige ja ren geleden was Duitschland ontwapend. De andere mogendheden zouden gemakke lijk hebben kunnen profiteeren van de wel daden der ontwapening. Zij hebben zich daar geen rekenschap van gegeven. Thans merken zij, dat Duitschland herbewapend is. Verder zei de rijkskanselier o.a. dat hij geen godsdiensttwisten in Duitschland zou dulden. God heeft op dit gebied geen ver deeldheid gezaaid, maar de menschen. De Almachtige heeft ons werk, aldus Hitier. gezegend en het geweld onzer vijanden zal er niet ln slagen dit te niet te doen. Voorts oefende spr. critlek uit op de de mocratieën, die een tooneel van stakingen en sociale onrust vormen. De bolsjewieken zijn slechts ellendige struikroovers. Wijzende op de aanwezigheid van talrijke Oostenrijkers zeide Hiteier tenslotte: onze gemeenschappelijke taal dwingt onze na tionale eenheid af. Voorts heeft rijkskanselier Hitler nog gezegd: „Indien iemand meent bommen te kunnen werpen op een Dultsch schip, dat een internationale missie vervult, omdat het Duitsche volk zoo vredelievend ls, dan zul len wij toonen, dat wij ons weten te ver dedigen". Hitler rechtvaardigde de herbewapening met de volgende woorden: „een economisch streven zou niet mogelijk zijn. Indien het niet door het stalen schild der nationale verdediging beschermd werd. Als men zegt, dat wij deze lasten weldra niet meer kun nen dragen, antwoord ik: Duitschland zal zijn stalen helm dragen, ln leder geval zoo lang ook de andere mogendheden dien kun nen dragen. Als men eens de helmen waar lijk zou kunnen afnemen, zouden wij dat ook doen. maar wij zouden altijd gereed zijn ze weer op te zetten. Ik geloof, dat wij den vrede zoo het beste dienen". In tegenwoordigheid van den Fuehrer ls ln het Walhalla te Regensburg een buste van den componist Bruckner onthuld. Mi nister Goebbels hield een rede, waarin hij wees op de beteekenis van den grooten com ponist, die alle confessioneele boelen had losgemaakt en wortelde in het heldengevoel van het Germanendom, waaruit alle schep pingen van de Duitsche kunst ontspruiten. Minister-president Goering heeft op een groote bijeenkomst van den Rijksluchtbe- schermingsbond een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide. dat de tijden, toen men op Duitschland druk kon uitoefenen, voorbij zijn, en dat hij, die nog steeds niet begre pen heeft, dat men Duitschland niet meer ongestraft beleedigen kan. „maar eens moet terugdenken aan de jongste gebeurtenis, waarbij wij bliksemsnel handelden." Goering deelde verder mede, dat men er na moeizamen arbeid in geslaagd ls een goed volksgasmasker te vervaardigen, dat onder alle omstandigheden tegen alle tot dusver bekende gassen beveiliging biedt en waarvan de prijs voor niemand een be zwaar behoeft te zijn. Deze gasmaskers, waarvan reeds mlllloenen stuks zijn ver vaardigd, zullen binnenkort verkrijgbaar gesteld worden. De Kerkstrijd gaat steeds voort. Als gevolg van het thans gevoerde proces tegen leden van een religieuze orde te Fulda, heeft de Landrat van dit district alle open bare subsidies van het door deze geestelij ken beheerde kindertehuis en ziekenhuis in getrokken. Het Vatlkaan schijnt officieel nog niet te hebben geantwoord op het laatste Duitsche protest en schijnt ook niet van plan dit te doen. Volgens een Vatlkaansch blad zou een delegatie van het Duitsche episcopaat, on der leiding van kardinaal Schulte, naar Rome gaan. De „Voelklscher Beobachter" meldt, dat het Vatlcaan voornemens is den bisschop te Danzig, die van Iersche afkomst is, tc vervangen door een Pool. Het blad pro testeert tegen dit voornemen en beschuldigt de geestelijkheid te Dantzig er van, zich uit vijandschap tegen het nationaal-socialisme te leenen voor de verwezenlij kng der Pool sche bedoelingen ten aanzien van Danzig. De Weensche kardinaal Innlljer heeft scherp geprotesteerd tegen het optreden der Duitsche regeering. Op het congres van den Duitschen bond van groote gezinnen heeft dr Reinhardt, staatssecretaris aan het ministerie van financiën, verklaard, dat sollicitanten naar openbare betrekkingen voortaan verplicht zijn in het huwelijk te treden, willen zij voor dergelijke functies ln aanmerking ko men. DIEFSTAL VAN EEN GELDKIST MET t. 6000.— UIT EEN TRAMWAGEN TE ROTTERDAM. Heden deed het Haagsche gerechtshof uitspraak in de zaak tegen den Rotter- damschen havenarbeider C. B. en den lijn- werker A. van der E.. beiden gedetineerd in verband met den diefstal van een geld kist met f.6000.—, bestemd voor de co- operatieve beetwortelfabriek te Puttershoek uit een tramwagen van de Rotterdamsche tramweg maaschappij. C. B„ die de kist met geld op een vracht wagen naar zijn huis had gebracht, waar de buit werd verdeeld, was ondanks zijn verklaringen, dat hij aanvankelijk niet ge weten heeft, dat de kist van diefstal af komstig was, wegens heling door de Rotter damsche rechtbank tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden veroordeeld. Ook het hof nam aan, dat B. met den diefstal op de hoogte was en legde hem dezelfde straf op met aftrek van acht maanden voorarrest. A. van der E. was wegens diefstal tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden veroordeeld, hoewel hij hardnek kig bleef ontkennen. In hooger beroep waren door de verdedi ging eenige getuigen gedagvaard, die ter terechtzitting een alibi opgaven, waar van der E. op het tijdstip van den diefstal en van het verdeelen van den buit was ge weest. Niettemin achtte het gerechtshof de ver klaringen van de getuigen vanwege het O.M. gehoord, hierdoor niet ontzenuwd en bevestigde met verbetering van gronden, het vonnis van den Rotteïdamschen rech- i ter. HONGARIJE De politiek van Daranyi. Minister-president Daranyi heeft ln de provincie een rede gehouden, waarbij hij een overzicht van de internationale positie van Hongarije heeft gegeven. Hij zeide o. m.: „Hoewel ten aanzien van onze positie tegenover het buitenland niet alle zorgen verdwenen zijn, ls een verbetering merk baar. De omstandigheden en onze vredes politiek laten ons slechts 1 weg: te eischen van de successlestaten, dat zij onze rechts gelijkheid zonder voorbehoud erkennen en den Hongaarschen minderheden alle rech ten toekennen, waarop zij aanspraak kun nen maken". De binnenlandsche politiek is, aldus Karanyi, gegrondvest op christe lijke en nationale basis: de regeering streeft naar een gedragslijn van vooruitstrevend conservatisme en sociale voorzorg.. Dit jaar zal gestemd worden over staatsrechtelijke wetten, in het bijzonder over de wetten ten aanzien van het kierecht. Bij het aanbren gen van die hervormingen moet men ech ter voorzien ln zekere waarborgen tegen denkbeelden, die uit het buitenland zijn ingevoerd en niet passen bij het karakter van den Hongaar. FRANKRIJK Een jaar Volksfront. De socialistische federatie van de Seine heeft den eersten verjaardag van de Volks- frontregeering gevierd met een feestelijk heid in de groote zaal van het Lunapark, waar ook de premier, Leon Blum, ver scheen, die een rede uitsprak over de re sultaten die door de volksfrontregeering in het eerste jaar van haar bestaan verkre gen zijn. Blum wees er op, dat zonder bulten de wet te zijn getreden in zeer korten tijd een geheel van maatregelen tot stand is gebracht, welke dieper ingegrepen hebben in het menschelijk bestaan en dat der arbeidersklasse dan de regeering zelve had bemerkt. Niet alleen de materleele toestand der arbeidersklasse, ook haar moreele en Juri dische is thans gewijzigd. Wij hebben ge werkt, aldus spr. en werken en zullen blij ven werken zoowel voor den boer als den handelsman en den handwerker. Tegelij kertijd wekten wij het begin van het eco nomisch herstel op; nog onvoldoende, zoo dat het nog geconsolideerd en verruimd moet worden. Ondanks alle moeilijkheden is een financieele en monetaire crisis ver meden. Temidden van de gevaarlijkste cri sis, die Europa ooit heeft gekend, hebben wij den vrede gehandhaafd en wij zullen hem blijven handhaven, met behoud van de onaantastbaarheid van alle essentieele belangen des lands. De moeilijkheden zul len zich blijven voordoen. Dagelijks kan de regeering voor nieuwe hinderpalen komen te staan. Laten wij ons daarom dit voorbehouden: wij moeten zoodanig handelen, dat, wan neer wij morgen zouden ophouden te be staan als regeering hetgeen ik geens zins verwacht wij ondanks alles een voorspoediger Frankrijk achterlaten, een beter geconsolideerde vrijheid, een hechter versterkten vrede en een sterker socialis tische partij. Zijn rede beëindigende maakte Blum een toespeling op de hypothese van een mis lukking van het experiment van het Volks front: ,jnen zou dan gedwongen zijn zich af te vragen, of er niet een diepe ondeugd, een verborgen gebrek bestaat, of het wer kelijk niet mogelijk is binnen het kader der democratische instellingen, door een coalitie der partijen, zonder een gemeen schappelijk progTam, te bewerken een werkprogram dat de instellingen van de huidige maatschappij eerbiedigt, den volks massa's van dit land de hervormingen, den vooruitgang en de rechtvaardigheid, die zij verwachten, verschaft. Dit zou een ernstige vraag zijn. Voor het oogenblik echter wil ik niets dergelijks onder oogen zien. Wij beginnen vreugdevol, met vertrouwen en trots een tweede jaar, zeker door u ge steund te worden zooals wij dit in het eerste jaar werden. Over een jaar zien wij elkaar hier weer". Inderdaad kon Blum rede tot ongerust heid hebben. Men legge b.v. naast elkaar de redevoeringen van Daiadier en Jou- haux! Daiadier zeide o.a. dat de radicaal- socialistische partij met de overige demo cratische krachten de republiek bescherm de, doch om de republiek te beschermen moet men haar beminnen. De radicaal socialisten zullen eerlijk samenwerken met de regeering van het Volksfront. Spreker drong echter aan op het handhaven van de orde. Vervolgens wees hij erop. dat in de overige landen grooter voorspoed heerscht dan in Frankrijk. De Fransche industriën kunnen slechts met de grootste Inspanning van krachten voldoen aan hun sociale en fiscale verplichtingen. Noch de dictatuur van een mensch of een partij, noch de dictatuur van de massa kan het land wel vaart schenken. Frankrijk ls op het oogen blik sterk door zijn wapenen, doch het moet thans ook door methodischen arbeid zijn economische kracht versterken. Jouhaux stelde daartegenover: Het vakverbond zal naast de regeering blijven staan, doch het vakverbond ls niet afhankelijk van een partij, en indien de regeering door parlementaire gebeurtenis sen ten val zou worden gebracht, zou het vakverbond dit niet aanvaarden. Het tijd perk van de politiek is voorbij. Het land moet geregeerd worden in wettige demo cratie namens de meerderheid van de burgers, welke het vertegenwoordigt, Het vakverbond heeft hiertoe het recht, doch wil dit recht niet uitoefenen om niet in de plaats van de wettige regeering te treden. Evenwel zal het vakverbond de socale hervormingen doen eerbiedigen ln het belang van de arbeiders. Jouhaux verklaarde verder, dat de ..pau ze" ls aanvaard als noodzakelijk; dit is evenwel een „wapenstilstand" om nieuwe middelen et zoeken om de grondbeginselen ten uitvoer te leggen, het fascisme mag niet winnen. Hierom is iets anders noodig dan hervormingen ln bijzaken, er moet een einde worden gemaakt aan de ollchar- c.hie en de plutocratie om het bewind te leggen in de handen van de democratie. De tegenstanders van het vakverbond hebben nog niet ontwapend, een van belde moet de overwinning behalen en dat zal het vakverbond zijn. Het vakverbond zal in Frankrijk en ln de geheele wereld den vooruitgang en de soeiale rechtvaardigheid doorvoeren. Het vakverbond staat naast 't Volksfront en het heeft een speciale op dracht op zich genomen, waarvan vrede en vrijheid de prijs zullen zijn. ENGELAND Geen vertooning fiims huwelijk hertog van Windsor De Bfitsche filmverhuurkantoren hebben besloten, dat de films over het huwelijk van den hertog van Windsor niet ln Engeland zullen worden vertoond. MEXICO Wordt het werk vandaag hervat? De staking in de petroleumnijverheid wordt als vrijwel bijgelegd beschouwd. Na besprekingen met vertegenwoordigers der werknemers op het particuliere verblijf van president Cardenas was. aldus verklaart men, overeenstemming bereikt op den grondslag van het plan van den president Waarschijnlijk wordt de arbeid vandaag hervat. pil*'- ANNO 1753 H12 2668 dnees. Med.) OOSTENRIJK Groot opzien heeft de ontdekking van een complot gewekt, dat tegen bondskan selier dr. Schuschnigg gericht zou zijn ge weest en in verhand waarmede, naar de bladen melden, een zekere Woitsche gear resteerd ls. Tezelfder tijd zijn 31 leden van een Oostenrijksche SS.-afdeellng in hech tenis genomen, waaruit een deel der pers de conclusie trok, dat de Oostenrijksche nationaal-socialisten bij het plan van den aanslag betrokken zouden zijn. Het „Neuigkeits-Welttolatt" verneemt thans echter, dat van een zoodanig verhand vermoedelijk geen qpra/ke ls. RUSLAND Oncontroleerbare geruchten. Sedert ongeveer veertien dagen gaan ge ruchten. dat de vroegere ambassadeur van de sovjet unie te Ankara, Karakhan en Rosenberg, de vroegere ambassadeur van de unie in Spanje, gearresteerd zouden zijn. de een wegens Trotskistische sympa- thiën, de ander wegens het mislukken van zijn opdracht in Spanje. En verder loopen er tal van geruchten over arrestaties, b.v. van Krestlnski, Stern e.a. Het is ondoenlijk, de Juistheid van al die berichten te toetsen. De „Prawda" schrijft ln een hoofdarti kel, dat de vroegere plaatsvervangende commissaris van oorlog Gamarnlk, die op 31 Mei zelfmoord heeft gepleegd, een Trotzkistische spion was, „die zich aan de Duitsche en Japansche imperialisten had verkocht." Het blad eischt. „dat een einde komt aan de achteloosheid ten aanzien van de spionnen van de vijanden des volks. Het orgaan van het roode leger, „Kras- naja Zwezda" schrijft: „de internationale toestand is uiterst gespannen. De fascis tische staten bereiden openlijk en ln ver sterkte mate annexatieoorlogen voor; hoe dichter nabij de oorlog is, hoe hoevlger de spionnagëdlensten werken. In den strijd tegen het land van het socialisme schrik ken de vijanden des volks voor geen en kel middel terug. De Trotzkistische spio:i- nenbende Boecharin-Rykov streeft er naar het sovjetvolk het gelukkige leven te ont nemen, dat het veroverd heeft. Wij zullen tot ln hun wortels de verraders van ons land vernietigen, wij zullen geen oogen blik respijt laten aan de vijanden des volks. VEREENIGDE STATEN De staking in de gtaalnljverbeid. De staking in de staalnijverheid, waarbij 150.000 arbeiders in Illinois Indiana. Ohio en Pennsylvanlë betrokken zijn, schijnt op het doode punt te zijn gekomen. John Lewis, de voorzitter van het comité voor industrfeele organisatie, blijft eischen. dat zijn organisatie erkend wordt als de eenlge, die de werknemers bij de patroons kan vertegenwoordigen, terwijl de werkge vers daar in het geheel niet van willen hooren. Deze kwestie wordt door de vakver. eenlglngen van groote beteekenis geacht. Zij geven toe voordeelen te hebben verkre gen, doch zijn van meening, dat de erken ning van haar organisatie juist noodig is voor het behoud der voordeelen. Zij ont kennen, dat de staking een politieken ach tergrond zou hebben of door communisme geïnspireerd zou zijn. Een comité van stakers heeft een beroep op Roosevelt gedaan om tusschenbeide te komen. De burgemeester va nChlcago, Kelly, heeft een beslissing genomen, die van groote beteekenis is voor den strijd van oe Republic Steel tegen het C.I.O. en die. in dien zij uitgevoerd wordt, zeer in het lang van het C.I.O. is. Hij heeft namely de directie van de Republic Steel te Chicago die een 2000 werkwilligen in de fabrieken heeft gehuisvest, doen weten, dat de was plaatsen en de fabrieken niet voldoen aan de bepalingen met betrekking tot vesting en hygiëne en dat bijaldien de ia- brieken binnen 48 uur ontruimd moeren werden, Ee fabrieken, die door de staking ZU getroffen, waren bezig met belangrijke or ders, zoodat belangrijke bedragen als scn^ deloosstelling zullen moeten worden taald'. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2