STADSNIEUWS Auto in brand 18ste jaargang MAANDAG 7 JUNI 1937 No. 2367$ HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat uit VIER bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnf per 3 maanden f. 2.35 per week ..'.t'.'.V.f. 0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mn&>, De Meer-Werk-Actie. Een inzet, welke de aandacht trok. Het gebeurt niet vaak, dat de eerste magistraat eener gemeente zich met een proclamatie tot de burgerij wendt. Wij moeten daarvoor in de herinnering terug gaan tot de eerste dagen van Augustus 1914, toen op de gemeentelijke aanplakzui len het mobilisatiebesluit werd aangesla gen en de menschen zich daarvoor in dichte drommen verdrongen. Er is inderdaad een zekere analogie tus- schen 't mobilisatiebevel van 1914 en den oproep ten bate der Meer-Werk-Actie van 1937. Evenals 23 jaar geleden wordt ook nu de burgerij in het geweer geroepen, ditmaal ter bestrijding van de afschuwelijke werk loosheid, die in de afgeloopen jaren reeds zoovele slachtoffers maakte. Ook nu is het zaak om de handen ineen te slaan en ge zamenlijk den geesel der werkloosheid uit te bannen. Daarvoor is echter aller wedewerking noodig en het leek ons derhalve goed ge zien, dat aan den inzet dezer actie op zoo breed mogelijke basis bekendheid werd ge geven. De burgemeester hield tot tweemaal toe een korte rede voor de microfoon van het Gemeentelijk Radiodistributienet en in de middaguren verscheen zijn proclamatie niet alleen op de gemeentelijke aanplak zuilen maar ook op de transformatorhui zen der Sted. Lichtfabrieken en in ver kleind formaat voor circa 150 Leidsche winkelramen. Daarenboven werd op ruime schaal een raambiljet verspreid, voorstel lende het embleem der actie, vervaardigd naar een ontwerp van ir. D. L. Landman en voorstellende een sleutel, welke het perspectief opent op meer werk, gesymbo liseerd in een aantal rookende schoorstee- nen. In overeenstemming daarmede ver meldt het kleurige affiche de spreuken: „Laat de schoorsteenen meer rookeri" en „Leiden's ontzet uit de crisis". Een reproductie van dit biljet vindt men hieronder. Een reclame-auto met pakkende op schriften reed bovendien door de stad en bracht afwisselend opgewekte muziek en des burgemeesters toespraak ten gehoore. En wie tenslott overdag nog niets van den inzet der actie mocht hebben bemerkt en 's avonds in de bioscooptheaters ont spanning kwam zoeken, zag op het witte doek een lantaarnplaatje van het raam biljet geprojecteerd. In het belang van het welslagen dezer actie, welke inhaerent is aan het belang van de ganschc burgerij, hopen wij, dat velen door hun daadwerkelijke medewerking zullen toonen zich hun burgerplichten bewust te zijn. Secretaris van het werk-comitc is mr. N. J, Rowaan, Gemeentehuis, Ra penburg. Wie onderhouds- of vernieuwings- werken moet laten uitvoeren, hij doe het nu!!! In aansluiting op deze belangrijke sa menkomst is op bescheiden schaal een tweetal exposities ingericht, betrekking hebbende op het vraagstuk der lucht- begscherming. De boekhandel der firma gebrs. v. d. Hoek aan de Breestraat tegenover den Stadhuisbouw stelde voor dit helaas nood zakelijke doel haar geheel étalage beschik baar. waarin een groot aantal boekwerken van binnen- en buitenlandsche herkomst ligt uitgestald. Eenige suggestieve aan schouwelijke voorstellingen geven een denkbeeld van de vernietigende kracht van brisant- en gasbommen. De tweede tentoonstelling is onder gebracht in een daartoe bereidwillig afge staan deel van de étalage van het vroegere pand der firma Peek en Cloppenburg, eveneens aan de Breestraat. Het hier ver zamelde materiaal werd grootendeeis be schikbaar gesteld door het hoofdbestuur der N. V. L. en bestaat o.a. uit diverse gas maskers en diverse andere onderdeelen van de gaskleeding. Gezien het groote belang, dat juist de burgerbevolking in tijd van oorlog heeft bij een goed-functioneerenden béscher- mingsdienst, bevelen wij een bezoek aan beide genoemde exposities en vooral ook aan de propaganda-bijeenkomst van Don derdag a.s. met aandrang aan. Commissie van samenwerking voor bijzondere nooden. Hier ter stede opgericht. Uitsluitend voor de verleening van éénmaligen steun. NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. Teneinde ook de burgerij in kennis te plengen met de gevaren, verbonden aan luchtaanvallen en haar op de hoogte te i stellen van de middelen ter bescherming, welke haar in geval van nood ten dienste staan, heeft de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming a.s. Donder- aagavond in een der zalen van de Stads gehoorzaal een groote propaganda-verga- penng belegd, waar belangstellenden gra as toegang hebben. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, eere- TOorzitter der afdeeling zal een korte in terning houden, waarna het woord zal wor- oen gevoerd door den heer P. J. de Gaay 'ortrnan, oud-burgemeester van Dordrecht sü iid van het hoofdbestuur der N. V. L. door onzen stadgenoot, den heer A. van Vphsn, ehem. drs. Laatstgenoemde zal spreken over „Het chemische wapen in ien luchtoorlog". Dezer dagen is voor notaris mr. H. M. A. Coebergh verleden de acte van oprichting van de Commissie van samenwerking voor bijzondere nooden in de gemeente Leiden. Tot de comparanten behoorden de bur gemeester. mr. A. van de Sande Bakhuij- zen, dr. H. J. M. Boonacker, wnd. voorzit ter van den Armenraad, jhr. C. C. Röell, medewerker van de Leidsche Mij. van Wel dadigheid en lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbe toon. mr. P. A. Pijnacker Hordijk, bestuurs lid van den Armenraad en van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, W. Wiet- hoff, voorzitter van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente, dr. ir. P. Fehmers. be stuurslid van het R K. Par. Armbestuur, G. R. D. Crommelin, penningmeester van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid en P. A. van Aggelen. secretaris van de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds en be stuurslid van den Armenraad; de drie laatstgenoemden zijn oud-leden van het dagelijkst bestuur van het voormalige Leidsche Crisiscomité. Deze oprichting is een gevolg van een verzoek van den burgemeester aan het bestuur van den Armenraad, naar aanlei ding van een circulaire van den minister van Binnenlandsehe Zaken. In deze circu laire van den minister werd de wensche- lijkheid uitgesproken, dat een commissie in het leven zou worden geroepen tot het verleenen van eenmaligen steun in bij - zonaere nooden aan personen, die daarvoor in aanmerking komen. De stichting heeft ten doel het vormen van een band: 1. tusschen kerkelijke, par ticuliere, burgerlijke instellingen van wel dadigheid en sociale zorg en 2. andere in stellingen, vereeniglngen of personen, die zich bezig houden of bereid zijn zich te gaan bezig houden met het verleenen van eenmaligen steun in bijzondere nooden; het in onderling overleg organiseeren en uitvoeren van deze steunverleening. De middelen der stichting worden ge vormd door bijdragen, schenkingen erf stellingen. legaten en andere inkomsten. De stichting zal een deel van de werk zaamheden van het voormalige Leidsche Crisiscomité overnemen cn wel in het bij zonder de hulp aan personen uit allerlei maatschappelijke kringen, doch uitsluitend voor zoover die hulp kan bestaan uit het geven van éénmaligen steun in die geval len. waarin redelijkerwijze kan worden ver wacht. dat de door een bijzonderen nood getroffene door de te verleenen hulp voor verval tot armoede kan worden bewaard of in zijn zelfstandigheid kan worden her steld en buiten gercgelden steun kan wor den gehouden. Het bestuur van de stichting wordt ge vormd uit personen benoemd dooi den burgemeester, het bestuur van den Armen raad. door een vertegenwoordiger van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente, het R. K. Par. Armbestuur, van de Diaconie der Geref. Kerk. de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede, de stichting Leidsch Borg stellingsfonds, de Gemeentelijke Commis sie voor Maatschappelijk Hulpbetoon e. a. Het dagelijksch bestuur van de stichting is als volgt samengesteld: jhr. C. C. Röell, voorzitter; P. A. van Aggelen. secr.; G. R. D. Crommelin. penningm.; dr. ir. P. Feh mers, 2de \oorz.: mr. P. A. van Toorenburg, 2e secr.; W. Wiethof, 2e penningm.; mej. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is op den Morschweg een auto, waarin behalve de bestuurder de 29-jarige chauffeur J. C. E. R. uit Den Haag, vijf volwassen personen en een 7-jarig meisje gezeten waren, in brand gevlogen. Alle inzittenden konden zich bijtijds in veiligheid stellen en ook de bagage uit den wagen halen, doch nauwelijks was dit ge beurd of de auto stond in lichter laaie. Het vuur was buitengewoon fel, zoodat de politiebrandweer van niet minder dan vijf verschillende zijden werd gealarmeerd. De politiebrandweer wist het vuur met één slang op de motorspuit te blusschen, doch kon niet verhinderen, dat de carros serie geheel uitbrandde. De motor bleef onbeschadigd. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in het morsen van eenige benzine bij het verhelpen van eenige kleine voor afgaande storingen. Een actief lezer en amateur-fotograaf zond ons bovenstaande foto van het blus- schingswerk. EERSTE BLAD BINNENLAND. Onthulling van het Koningin Emma-mo nument te Baarn, door het Prinselijk Paar. (2e Blad). De monumentendag te Noordwijk. (Bin nenland, 3e Blad). Het verkeer eischt slachtoffers. (2e Blad). De transferregeling met Duitschland. (4de Blad). BUITENLAND. Duitschland en Italië antwoorden bevredi gend inzake de Engelsche stappen tot herstel der niet-inmengingsarbeid. (2e Blad). Jac. Noordman en mr. dr. S. Rozemond, leden. De stichting zal op een nader bekend te maken tijdstip met haar werkzaamheden een aanvang maken. Moge deze stichting, welke voor onze stad van groote beteekenis kan worden, dezelfde medewerking ondervinden als het voormalige crisiscomité, opdat door éen- drachtige samenwerking bereikt wordt dat aan hen. die in bijzonderen nood verkee- ren en die vaak in stilte hun leed dragen, de helpende hand kan worden toege stoken. Padvinders vragen de aandacht. De burgemeester beschermheer van de afd. Leiden. Kampvuur op „Den Burcht" De Nederlandsche Padvinders van het district Rijnland en de Leidsche groepen van de Katholieke Verkenners, hebben Zaterdagmiddag en -avond de belangstel ling van de Leidenaars gevraagd. Deze vraag is niet onbeantwoord geble ven: 's middags stonden honderden langs de route geschaard, die door de voor den burgemeester defileerende jeugd werd ge volgd. terwijl 's avonds vele genoodigden en belangstellenden zich op den Burcht rond het Jamboree-kampvuur verzamel den „Groote dingen werpen hun schaduw vooruit", aldus de jamboree-propagandist, commissaris Buitendijk in zijn propagan- darede, die hij op den Burcht hield en waarin hij vertelde van het groote evene ment in het leven van iederen padvinder, doch ditmaal wel speciaal in dat van den Hollandschen: de Jamboree te Vogelen zang 1937. Met het door commissaris Bui tendijk gebruikte gezegde zijn wij het ech ter niet eens. Zij die met ons op het Ra penburg en den Burcht zijn geweest, zul len toch moeten toegeven, dat de districts jamboree-dag niets weg had van een don kere schaduw, doch volkomen paste bij den stralenden zonneschijn, waaronder hij werd gehouden. En daarom commissaris Buitendijk, „groote dingen werpen hun licht vooruit!" Het défilé. Zooals gezegd vormde een défilé voor den burgemeester de inleiding tot het kampvuur. Zes a zevenhonderd welpen, verkenners en voortrekkers uit het geheele district stelden zich daartoe om kwart over drie voor het clubgebouw der afd. Leiden op. De Stille Rijn was voor dezen langen stoet bijna te kort! Doch terwijl de padvinders ongeduldig de komst der Politiemuziek afwachtten, had in het gemeentehuis op het Rapen burg een voor de Leidsche Padvinders zeer belangrijke gebeurtenis plaats. In tegenwoordigheid van het bestuur dier afdeeling werd daar nl. de burge meester mr. A. van de Sande Bakhuyzen door districts-commissaris Stokhuizen ge ïnstalleerd als beschermheer der Sleutel stad-padvinders. Om even over half vier vertrokken de wachtenden op den Stille Rijn, voorafge gaan door het Politiemuziekgezelschap on der leiding van den heer Bolderdijk, via de Haarlemmerstraat naar het Rapenburg waar de burgemeester van de stoep voor het gemeentehuis af. de voorbijtrekkende jongens gadesloeg. Enthousiast wuifden de Leidsche welpen hun nieuwen bescherm heer toe. De stoet, waarin naast de verschillende groepsvlaggen. de vlaggen werden meege dragen van de 49 aan de Jamboree deel nemende landen, maakte een keurigen in druk en trok op dit drukke uur veel be langstelling. Het kampvuur. Om half acht heersc'nte er op den Burcht waar het kampvuur reeds lustig knetterde een gezellige drukte, doch niet zoodra had de heer Stokhuyzen stilte gecommandeerd of men kon een speld hooren vallen. Niet voor niets luidt art. 7 der Padvinderswet: Een padvinder weet orders te gehoorzamen zonder tegen spreken! Nadat de heer Stokhuizen had verteld, dat de burgemeester als beschermheer was geïnstalleerd een mededeeling die door de padvinders met drie hoera's voor den nieuwen beschermheer werd ontvangen vond hij gelegenheid een welkomstwoord te spreken, waarbii hii zich speciaal richtte tot wethouder Verwey, overste H. D. Buur man, commandant van het 4e R.I.. den heer D. E. Bosselaar rector van het gym nasium. den heer H. A. Vriend, gemeente lijk onderwijs-inspecteur, den heer dr. J C. van Schalkwijk, directeur der Gem. HB.S den heer H van Slooten Jr., directeur der Gem. Kweekschool, eenige hoogleeraTen. diverse hoofden van scholen, afgevaardig den der 3 Octobervereeniging. Vereeniging Koninginnedag. Contact-commissie, stu dentencorporaties en enkele predikanten. Op kostelijke wiize hebben de padvinders daarna onder de beproefde leiding van hopman van Leeuwen de aanwezigen ge amuseerd. Padvindersliedjes werden gezongen, ver schillende oude en nieuw „yells" gerepe teerd: er werd fluit gespeeld en Tiatuurlijk ontbrak ook de mandoline niet. Enorm succes hadden de goocheltoeren, die hop man van Leeuwen met een denkbeeldige haar uithaalde. Zoo mogelijk hadden de imitaties van dierengeluiden jazz, hawaiian enz. door een der voortrekkers nog grooter succes. Wat deze kunstenaar met mond en handen wist te bereiken, was dan ook ongelooflijk goed. Dit alleraardigste programma werd on derbroken om commissaris Buitendijk ge legenheid te geven zijn propaganda-woord te spreken. De heer Buitendijk schilderde de reus achtige moeilijkheden die de organisatie voor een Jamboree met zich meebrengt. Het is dan ook alleszins begrijpelijk dat onze hoofdverkenner, aldus spr. zich heeft afgevraagd of het wel verantwoord was de Jamboree 1937 in Nederland te houden Nederland, dat zelfs slechts 20 000 pad vinders telt. zal echter over 8 weken paraat ziin. Duizenden en duizenden jongens uit de gansche wereld zullen staks met vlie gende vaandels de poorten van Vogelenzang binnen marcheeren en zij zullen zich ervan overtuigen, dat Nederland een Jamboree kan organiseeren. zij zullen den afsluitdijk zien en andere groote werken en ze zullen bemerken dat een klein volk groot kan ziin. De belangstelling in het buitenland voor Vogelenzang is overweldigend. Negen sub- kampen moeten worden ingericht om aan 28.000 jongens plaats te bieden. Engeland alleen vaardigt er al 14 000 af. En nog el- ken dag geven zich nieuwe deelnemers op. De begrooting der Jamboree bedraagt f. 800.000. Dit bedrag is tot f. 400.000 gedekt. Er moet dus nog een zelfde bedrag worden ontvangen wil Vogelenzang geen nadeelig saldo opleveren en daaraan kunt gii allen, aldus spr.. meewerken door een bezoek te brengen aan de voorbereidende werkzaam heden. Tenslotte weer sor. op het gToote nut voor de padvinderij en van een Jamboree in het bijzonder. De heer Stokhuizen sprak een kort slot woord. waarna het Wilhelmus werd ge zongen. Hoogc Duitsche Mussolini en Blad). onderscheidingen voor Ciano. (Buitenland, le Luxemburg verwerpt het verbod der com munistische partij. ^jiitenland, le BI.) De eerste verjaardag van het Fransclid Volksfront bewind. (Buitenland, le BI.) Redevoeringen van Hitier en Goering. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD, MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Op Woensdag 16 Juni houdt de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde haar jaarlijksche vergadering in het ge bouw van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen alhier. De vergadering staat onder voorzitterschap van don heer dr. G. G. Kloeke. De agenda bevat o.m. de stemming over de toekenning van den jaarlijks uitgeloof den prijs van aanmoediging, geheeten „C. W. van der Hoogt-prijs". Tevens zal worden bekend gemaakt welk werk met den tweejaarlijkschen dr. Wynaendts-Franckenprijs wordt bekroond. Aan de vergadering zal worden voorge legd een voorstel van het bestuur om tot eereleden te benoemen dr A. Beets, prof. dr. L. Knappert en prof. dr. J. W. Muller. Anton van Duinkerken zal een voor dracht houden over „Waarde en beginselen der aesthetiSche lrteratuurcritiek". Op Dinsdag 15 Juni zal de commissie voor geschied- en oudheidkunde een voor alle led-en der maatschappij toegankelijke bij eenkomst houden in het zelfde gebouw waar dr. L. Brummel. conservator van de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage zal spreken over: „Bibliotheekgeschiedenis: ideaal en werkelijkheid". J. A. S. SCIARONI t In den ouderdom van 91 jaar is hier ter stede overleden de heer Joannes An- tonius Serafinus Sciaroni, begiftigd met het kruis .pro Ecclesia et Pontifice" en eere-lid van de Sint Vincentius-Vereeni- ging. De begrafenis van het stoffelijk over schot vindt a.s. Woensdag om 11 uur plaats op de R.K. begraafplaats na afloop van de plechtigheden in de Hartebrugs- kerk. EEN WREED ONTWAKEN. Een 49-jarige Pinda-Chinees, die gister avond in het gras van den Leidschen Hout een dutje deed, kwam bij het ontwaken tot de minder prettige ontdekking, dat zijn portemonnaie, inhoudende f. 18, verdwe nen was. Ds. S. GROENEVELD t In den ouderdom van 66 jaar is alhier plotseling overleden ds. S. Groeneveld, em. predikant van de Geref. Kerk van Ter- neuzen. Ds. Groeneveld diende achtereenvolgens de gemeenten van Hallum (Fr.). Winsum- Obergum (Gr.). Oenkerk (Fr.) en Terneu- zen. In 1935 werd hem emeritaat verleend waarna hij zich hier vestigde, waar hij de Geref. kerk als ouderling diende. Zijn stoffelijk overschot zal morgenmid dag om 1 uur op de begraafplaats „Rhijn- hof" worden teraardebesteld.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1