Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 7 Juni 193J De nieuwe transferovereenkomst met Duitschland WASSENAAR. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. v. Doorn, dienstb., Schouw- weg 55: M. A. Doornik en gezin, zonder be roep, L. Kerkdam 105: M. C. Drepper, vreemd, dienstbode, Oostdorperweg 76; E. M. Gescher, typiste, Konynenlaan 6: G. Grijpma, dienstb.. Langstraat 59; A. Henze, tuinmansbaas. Rijksstraatweg 821; M. A. Hilpert, dienstbode. Bloemcamplaan 61; E H<^rn-zondei beroep, Bin-j 0 29 Julli zal tei. vicri van d ver. drikTafn 2- r i jaardag van Prins Bernard, een taptoe wor- knecht PaVk Oud Wassen" I K Kriler den Seol'6aniseerd door da Oranje Galde. ™d. dLnsto Kmiijnentaan U WeTs. 8 A West.hnff oeh vk,,ï,mn h.r™„ Piel» vertrekken en gaan door de kom der ALPHEN. De a.s. verjaardag van Prins Bernhard. A. Westhoff geb. Kleykamp, zonder beroep. L. Kerkdam 43 gaan L. Kerkdam 43; J. G. Klumper en gezin, ^meente. Om circa 10 uur zal worden ge- monteur. Oostdorperweg 128a; A. v. Koon. derileerd voor den burgemeester, terwijl dienstbode. Prinsenweg 73; M. A. v. Haren d bi de Lcmzonlaan een zanghulde geb, Korstjens, zonder beroep, Teylinger- -aworden gebracht. Tijdens deze zang horstlaan 35; L. Kortekaas en vrouw, huis knecht. Duindigt 4; J. Kranendonk en vrouw, zonder beroep. Wittenburgerweg 56; H. Leeuwis, dienstbode. Konijnenlaan 42; A. v .Loon en gezin, vertegenwoordiger, St. v. 's Gravesandeweg 137; A. C. Luiten, d.b., Hertelaan 1; S. Mack, keukenmeisje. Zijde- weg 50: A. A. Magnin, vreemd, kinderver pleegster, Duindigt 4; K. v. Noord en doch- hulde zal Bengaalsch vuur worden ont stoken. Alle vereenigingen of schoolkinde ren onder geleide van een onderwijzer kun nen hieraan deelnemen. De opbrengst van den Zaterdag gehou den speldjesdag ten bate van het Nat. Re- classeeringswerk bedraagt f. 156.74. ter zonder beroen v 7 v Niieveltstraat 19- Omtrent het ernstige motorongeval. M. Knorr. vreemd', dienstbode, v. Bommel- dat, d®stljdS Pvaj"S V°tnd °.P den hoefc.,E"1" laan 14: W. H Y. G. Oele. zonder beroep,V,eJ^"®.t'?at en waarbij de Prinsenweg 8; H. E. M. M. Offergelt. d.b motorr'Jcer H- EUthoven ernstig weia Groot Hoefijzerlaan 43; M. Ph. Rassenberg, verwond^ lernemen wij. dat deze thans het vreemd, kinderjuffr., v. Bommellaan 14; til-Ziekenhuis geheel hersteld zal V. F. Rühl en gezin, vreemd, radiotechniker. kunnen verlaten, h. kan zich echters niets v. Z. v. Nijeveltstr. 159; A. J. Ruijs, verte genwoordiger. Oranjelaan 9; M. A. van Veen geb. Scheller, huishoudster. Pr. Marie- laan 23; L. M. Schoonen, dienstbode. Sant- horstlaan 87; J. Schreve, ingenieur. L. van Oud Clingendaal 7; X. J. F. J. van Schijn- del, zonder beroep. Duindigt 4; G Th. Sein- horst. metselaar. Rijksstraatweg 346a; J. A. M. Simons, jeugdleidster, Duindigt 4; B. C. Slotemaker en gezin, Acacialaan 14; M. E. L. baron van Tuyl van Serooskerken en gezin, secr. Clearing Inst., van Bommellaan 14; Th. C. Vriesendorp en gezin, zonder beroep. Middelweg 8: A. H. Wassenaar, dienstbode meer van het ongeval herinneren. De Geref. Kerk ontving van wijlen mevr. de wed. Borkent drie giften één voor de Kerk, groot f. 500.één voor de Diaco nie f. 500.en één voor de zending f. 1000. Woensdag a.s. zal hier een collectcóag worden gehouden voor het T.B.C.-Fonds ..Draagt Elkanders Lasten", afd. van het C. N. V. Woensdag 9 Juni a.s. zal in onze ge meente de gelegenheid zijn opengesteld voor kostelooze inenting en herinenting en Lange Kerkdam 54; A. M P. E. Waterreus. wei: VOOr de ingezetenen van het dorp Aar zonder beroep. Eikenlaan 5. landerveen ten huize van den heer W. v. inaar St<Tp" d- w'nd. arts. des voorm. 9 uur; idem van wijk Oostvlietweg 31; G. Groen, naar Am- de Lage Zijde en wel van de Oostzijde van Vmi?dc AarbruS aan de grens van Zwam- ".V .f; rnerdam, in het Raadhuis in de Raadhuis straat des nam. 2 uur; idem van de Lage Zijde en wel van de Westzijde van de Aar- brug met inbegrip van Ridderbuurt lot aan de grensscheiding met Koudekerk en Wou- brugge, ten huize van den heer W. v. Wer- meskerken, arts. alhier, des nam. 2 uur; idem van de H. Zijde vanaf de grensschei ding met Zwammerdam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug, in 't Huis der Gemeente in de Julianastraat des nam. 2 uur; idem van de H. Zijde van af de Hofbrug tot aan de grens van Ha- zerswoude in het Huis der Gemeente in dc Julianastraat des voorm. 9 uur. Het ver dient aanbeveling bij de aanmelding trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. Nog werd gesproken door den heer v. 3. Heuvel van 's-Gravendee.l en tenslotte door mr. W. A. C. van Dam uit Rotterdam, voor zitter van „Schuttevaer". Uit diens zeer waardeerende toespraak bleek van hoe veel beteekenis de heer H. is voor deze groote organisatie. Hij was dankbaar dat nu bleek, dat niet'alleen de schippers, maar ook de Bodegravers hem zoo hoog achten. Hij wees op het bijzondere van de onder scheiding. die verleend werd nu er niets bijzonders bij „Schuttevaer" aan de hand was en die dus deed blijken, dat zij alleen gegeven was om de groote verdiensten van den heer H. persoonlijk. De heer Hortensius sprak warme woor den van dank en waardeering. Hij was getroffen door de volkomen onverwachte Koninklijke onderscheiding, maar niet minder door de hartelijke ontvangst in Bodegraven. Tenslotte droeg de heer P. J. Roosenboom een aardig huldigingsgedicht voor. dat zeer toegejuicht werd, waarna het offl- cieele deel van deze fraaie huldiging voor bij was. BOSKOOP. Uitbreiding Postdienst. Met ingang van heden is de laatste bus lichting aan het postkantoor alhier gesteld op nam. 8 uur, voordien was dit half 7. Correspondentie die voor acht uur wordt gepost, komt den anderen morgen in de eerste bestelling. Alleen op Zaterdag is de laatste buslich ting gesteld op kwart voor 7 uur. J. W. Hupkes en gezin naar Zaandam. Rem- brandtstraat 32 M. C. Nohlmans naar Lim- bricht, Prov. weg 75: H. L. L. Laterveer, echtgen. van W. J. H. F. Kloppenburg, naar Den Haag. A. v. Sachsenstr. 8; L. H. J. Tho- nus en gezin naar Den Haag, Gev. Deynoot- weg 194: A G. Kröller en vrouw naar Ede, Hooge Veluwe, Huize St. Hubertus; C. P. A. Klok en echtgenoote naar Den Haag, Krit- zingerstraat 170; A. F. J. de Masier naar Voorschoten. Donklaan 66; L. M. Lonkkamp, naar Utrecht. Bladstraat 23; J. P. C. Bakker en gezin naar Wijk a. Zee en Duin. Juliana- plein 1; G. A. Mosies geb. de Jong naar Hillegom, Parallelweg 113; J. Brockarts n. Den Haag. Nassaulaan 2b; F. H. Chrispijn naar Noordwijkerhout-, Schoolstraat 15: A. M. C. Jansen naar Heerlen, Limburg. Pas- sartweg 26: E. Stegmann naar Den Haag, v. Alkemadelaan 330: A. de Rooy naar Breda Ginnekenweg 83; M. W. Arendse naar Den Haag, L. v. Meerdervoort 230; M. A. Gieske naar Voorschoten, Leidscheweg 236; Ch. Wobbe naar Bloemendaal, Huize Duinrust, Overveen; J. Nieuwenhuizen naar Boskoop. Zijde 248; B .Creueln naar Den Haag, Park laan 61; W. P. Strobl, wed. van G. Pirsch naar Den Haag, Joh. de Wittlaan 26; J. Beekman en vrouw naar Ede. Edenscheweg 22; H. Capelmann naar Den Haag. Jul. van BODEGRAVEN. HULDIGING VAN DEN HEER L. HORTENSIUS. Talrijke toespraken. De Koninklijke onderscheiding, die den heer L. Hortensius is te beurt gevallen, bracht Zaterdagavond onze gemeente in Stolberglaan 65: P Akkerman naar Den rep en roer! Het bestuur van de afd. Rijn- Haag. Theresiastraat 119: M. A. Scholten n. streek van „Schuttevaer", waarvan de nieu- Haarlem, Stolbergstraat 5: C. A. H. van we ridder voorzitter is organiseerde een Poeijer naar Oosterhout. Koestraat 20; W hartelijke huldiging, een zeer origineele C. Breukelaar naar Den Haag, Aronskelk-tevens, die uitnemend aansloot bij 't feit, 2!®? -J*- PaPp naa' Leiden, Lage dat deze uitging van de schippers. Te acht Rijndijk 68B;J M..A. M. Zuur mVoorburg. I uur nX voer van den overtocht een be- Oostemde 62, I. Simonls naar Den Haag. vlagde motorboot af, waarop het muziek- 5ezelschaP „Crescendo" en de bestuursleden Conradkade 24. A. en L. Hoekstra n. van de Reeling hadden plaatsgenomen. Sassenheim, Beukenlaan 10: A. A. Bron- gersma naar Den Haag, Tapijtweg 13; M. Koppenaal naar Dirksland. Even Buiten, Boerenweg. Burgerlijke Stand. Geboren: Josephine Henriëtte Marie, d. van K. A. P. Schaepman en G. J. E. Kuiper; Leendert Marius, z. van P. C. de Jong en C. van Leeuwen. Overleden: Nicolaas Leonardus Knijnen- burg, oud 4 jaren. Ondertrouwd: S. G. van Hoogstraten en L. B. Havelaar. Getrouwd: J. J. Onvlee en A. Groeneveld; H. G. Knijnenburg en G. E. van der Horst; C. Donkervoort en M. H. de Jong; P. D. Mosies en G. A. de Jong. ZOETERWOUDE. Ds. EYKMAN HERSTELD. Onder de vroolijke tonen van de muziek ging het brug en sluis door, om na verder in den Rijn te zijn gekeerd, te meren aan den steiger van de reederij Hortensius. De heer H. en zijn familie, alsmede verschil lende vooraantstaande personen uit „Schuttevaer". o.a. de voorzitter mr. W. A. C. van Dam stonden buiten. Na een sere nade werd de nieuwe ridder zeer hartelijk toegesproken door den secretaris van de afdeeling, den heer P. H. van Ingen, alhier, die de groote verdiensten van den gehul digde. speciaal voor de afdeeling en den Bond teekende. Hij bood een fraaie bloe menmand aan, waarna de heer Horten sius hartelijke woorden van dank sprak. De muziek speelde een hartelijk ..Lang zal hij leven", dat gevolgd werd door een drie werf „hoera", waarna de huldiging beslo ten werd met het „Wilhelmus" ter eere van de Koninklijke Schenkster van de onder scheiding. Na deze publieke hulde begaf echter het gezelschap zich naar Hotel van Haaften, waar een meer intieme gelegenheid plaats vond tot het brengen van gelukwenschen. De zaal van het hotel was feestelijk in gericht. Talrijke vooraanstaande personen uit de gemeente kwamen hier den heer Hortensius gelukwenschen. waarbij talrijke hartelijke sgeechjes werden gehouden. De heer P. H. van Ingen, die als cere moniemeester fungeerde, sprak enkele per soonlijke woorden, die getuigden van war me iriendschap, maar die bovendien deden uitkomen, hoe men in schipperskringen en zeker ook in heel Bodegraven er van over tuigd is, dat deze koninklijke onderschei ding ten volle verdiend is. Opnieuw werd een mand bloemen aangeboden. Weth. Batelaan vertolkte de waardcering van de burgerij voor den man, die zooveel gedaan heeft voor het algemeen welzijn. De heer A. H. v. d. Most sprak namens de Ned Ver. v. Kaashandelaren en getuigde van de groote waardeering in de kringen van den kaashandel voor de voortreffelijke wijze, waarop hun zaken worden beharïiga Vervolgens sprak de heer Seip van 's-Gravendeel, die met nog 2 andere be stuursleden der afd. Kilstroom van „Schut tevaer" de huldiging meemaakte. Hij ver tolkte de waardeering in alle schippers- kringen voor het werk van den geridderdo. op u daal", staande toegezongen. Ds. Eijk- Ge heer van Dordt, van de afd. Rotterdam, man dankte hiervoor; het deed hem ge- besprak de groote beteekenis van den heer noegen, gezien de groote opkomst, dat er H. in het hoofdbestuur van „Schuttevaer', nog belangstelling is voor de prediking des waarin hij in moeilijke tijden zeer belang- Woords. Hij verzocht de gemeente tot slot rijk werk heeft gedaan, vers 11 van Psalm 72 „Zijn naam moet De heer J. Beijen, alhier, sprak namens eeuwig eer ontvangen" te zingen, waarna de Kamer van Koophandel en fabrieken te de vele aanwezigen onder zacht orgelspel Gouda en namens de Ver. van Kaashande- het bedehuis verlieten. laren te Bodegraven. Eerste dienst na zijn ziekte. Het was gisteren voor de Ned. Herv. Ge meente alhier een blijde dag. Nadat door ernstige ziekte dr. A J. Eijkman een half jaar zijn ambtsbezigheden niet had kunnen waarnemen, trad deze predikant gister morgen weer voor het eerst voor de Ned. Herv. Gem. op. Onder het zingen van Psalm 68 vers 10, „Gelooft zij God, met diepst ontzag" werd ds. Eijkman door de volle dige kerkeraad naar de kansel geleld. Har telijk groet ik u, geachte gemeente, aldus ds. Eijkman nu het mij. door 'sHeeren goedheid vergund is na lange afwezigheid weer voor te gaan om het Evangelie te verkondigen. Aangenaam werden ik en de mijnen bij onze thuiskomst verrast door de talrijke bloemstukken en andere stoffe lijke bewijzen van belangstelling, waar ik u hartelijk voor dank. ook voor uw mede leven en belangstelling tijdens mijn ziekte. Inzonderheid dank ik ook de ringcollcga's die gedurende mijn afwezigheid de predik beurten hebben waargenomen, ook den consulent voor de goede regeling. Verder betuigde ds. Eijkman zijn dank aan den kerkenraad, de kerkvoogden en de notabe len der gemeente voor de welwillende tege moetkoming tijdens zijn ziekte, alsook aan de gemeenteleden voor hun belangstelling, waarna ds. Eijkman een treffende predika tie hield naar aanleiding van Romeinen 1 - vers 16 en 17. Aan het einde van den dienst werd ds. Eijkman de bekende zegenbede uit Psalm 134 vers 3 „Dat 's Heeren zegen Heling. Tegen elf alhier wonende personen is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens schuldheling. Bedoelde personen hebben, van den zich in hechtenis bevindenden A. V. uit deze gemeente, tuinbouwbenoodigdheden ge kocht die van diefstal afkomstig waren. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirkje Aaltje, d. v. A. Hooger- brug en J. Verbeek Arte, z. van D. Keijzer en A. M. Peels. Ondertrouwd: J. Schouten en M. C. Groe nendijk. Overleden: Herman Hendrik v. Tol, 21 j. Voor het examen voor het Midden standsdiploma „Handelskennis" slaagden alhier de dames: W Eelderlnk. R. Groene- wegen. Gr. Grootendorst. allen uit Boskoop, C. Smits. Hazerswoude en M Rooymans. Waddinxveen en de heeren: M. Kompeer. G. Loeve. P. v. d. Tol, C. Verbey en C. M. Verbii. Boo-koop; C Boonstoppel. P. v. d Linde. C. J. v. Os, F. M. v. Tol. Waddinx veen: Ant. Stolwük en J. Timmermans. Hazerswoude. Zij genoten hun opleiding aan den han delskennis alhier. Woensdag as. wordt met vergunning van B. en W. een bloempjescollecte gehou den voor de „Ouden van Dagen" uitgaande van het fonds „A-S. Talmastichting". De reisvereeniging M. en V. E. hield in hotel Neuf haar jaarvergadering ter bespreking van een dezen zomer te maken uitstapje. Besloten werd een reis te ma ken door 3 provinciën, n.l. Noord-Brabant. Gelderland en Utrecht, in totaal circa 300 K.M. Van de firma Middelkoop zijn een tweetal autobussen afgehuurd. HAZERSWOUDE. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding door het gemeentebestuur van fcrooswerken in de Ambachtspolder en verpachting van het grasgewas vlan den Voorweg, Loetweg en het Westeinde, werd perceel l toegewezen aan J. Brugman voor f. 14: perc. 2 aan L van Gorkum voor f. 19; perc. 3 aan L. van Gorkum voor f.26; perc. 4 aan J. C. van der Haven voor f. 16: perc. 5 aan J. Brug man voor f. 16: perc. 6 aan L. van Gorkum voor f. 48: perc. 7 aan J. C. van der Haven voor f.45; perc. 8 aan J. Brugman voor f. 18; perc 9 aan L. van Gorkum voor f. 4; perc. 10 aan J. C. van der Haven voor f.23; perc. 11 aan J. C. van der Haven voor f. 20; perc. 12 aan J. J. Verhorik voor f. 8; perc. 13 aan L van Gorkum voor f. 10. Perceel 10 tot en met 13 met Inbegrip van het grasgewas. De heer C. B. Selier. machinist aan het pompstation aan den Rijndijk, slaagde te Amsterdam voor het diploma B electro- machinist. Meer en meer gaan de veehouders er toe over een gedeelte van het grasgewas in te kuilen voor wintervoeder. Groote hoe veelheden worden bijeen gebracht, in een kuil geborgen en met zand afgedekt. Ook de hooioogst is aangevangen en belooft over het algemeen, groote voorraden. De bedrijvigheid' in onze polders is thans groot; gelukkig vinden vele handen daar werkl KOUDEKERK. De Pinkstercollecte voor de Zending bracht in de Ned. Herv. Kerk f. 118.75 op. De collecte voor de Diaconie bracht in de Ned. Herv. Kerk in Mei op f. 121.61'/!, verjaringsfonds f. 18.62 en plan 1936 f. 15.91. De speldjesdag ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten" van de Ohr. Nat. Vakb. bracht op f25.40. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Overleden: Abraham van Hemert, l'/i j. Ondertrouwd: J. Dreef en A. Rietkerk. Was verleden week de opgave van het aantal ingeschreven werkzoekenden bij het Agentschap der Arbeidsbemiddeling nog 60, thans kunnen wij mededeelen, dat dit aantal gedaald Is tot 49. De regeeringspersdienst meldt: Omtrent de nieuwe transferovereenkomst met Duitschland voor het jaar, loopende van 1 Juli 1937 tot en met 30 Juni 1938, welke op 1 Juni j.l. te 's-Gravenhage werd onderteekend wordt van officieele zijde het volgende medegedeeld: Het in guldens uit te betalen gedeelte blijft ongewijzigd. Om deze uitbetalingen te kunnen voortzetten zal het wederom nood zakelijk zijn, evenals zulks bij vorige rege lingen het geval is geweest, bepaalde vor- 1 deringen geheel of gedeeltelijk van de rege ling uit te sluiten. Indien de beschikbare gelden niet toe reikend zullen blijken, zal voorts op divi denden, welke voor het eerst sinds den aanvang van het Duitsch transfermorato rium (1 Juli 1933) gedeclareerd worden, de uitbetaling in guldens verminderd worden of achterwege blijven. De eventueel dien tengevolge niet overgemaakte bedragen zullen de rechthebbenden evenwel in dat geval binnen Duitschland voor daarvoor in aanmerking komende doeleinden kunnen gebruiken. Ook ten opzichte van het gedeelte, dat boven het in guldens te betalen gedeelte tot dusverre in Hollandmark en/of toonder cheques B. werd uitgekeerd, Is de regeling niet gewijzigd. De gebruiksmogelijkheden van een rechtspersonen toebehoorende Holland mark A. zijn eenigszins uitgebreid, in dien zin, dat zij ook voor andere dan zakenrei zen kunnen worden gebruikt en wel door de firmanten, bestuurderen en commissa rissen dezer rechtspersonen en hunne familieleden. Maatregelen zijn genomen teneinde het tijdsverloop te verkorten; gelegen tusschen den dag van storting van de onder de rege ling vallende kapitaalopbrengsten en de uitbetaling van het guldensgedeelte. Boven dien is een regeling getroffen, waardoor dc beschikbaarstelling van Hollandmark A. en toondercheques B. voor het zoover betreft vorderingen uit effecten, in het algemeen op of althans zeer kort na den vervaldag, zal kunnen geschieden. Het voor alle vorderingen met een momi- nale waarde vastgestelde maximum van 5'/» °/o 's-jaars zal voortaan eveneens voor de Dawes-obligatlën gelden. De hoofdpunten van de nieuwe transfer- overeenkomst zijn de volgende; Vorderingen van Nederlandsche schuld- eischers in den zin van de overeenkomst uit hoofde van renten dividenden en der gelijke opbrengsten, zullen tot een bedrag van 3'/; pet. per jaar in guldens te hunner beschikking worden gesteld. Huren en pachten zullen voor 4/5 gedeelte, dividen den van kapitalen, die geen nominale waar. de hebben, voor de helft in guldens wor den betaald, tenzij deze gedeelten voor be paalde huren, pachten en dividenden in verhouding tot de overige betalingen in guldens te hoog mochten zijii. Voor opbrengsten boven het vorenge noemde in guldens te betalen gedeelte geldt het volgende: Ten aanzien van obligatlën, welke meer dan 3'/t'U rente dragen, zullen Nederland sche schuldeischers voor het meerdere doch tot geen hooger rentebedrag dan 5l/:°/n in totaal, te hunner keuze kunnen ver krijgen: a. een op naam van den schuldeischer staande, niet verhandelbare cheque op de Konverslonskasse, luidende in Reichsmark, welke voor dezelfde doeleinden als tot dus ver was bepaald in Duitschland gebruikt kunnen worden. Deze marken worden „Hollandmark A" genoemd; de looptijd van deze chèques blijft beperkt tot een jaar, te rekenen van den dag van uit gifte, b. een onpersoonlijke chèque. „Toonder- cheque B" genaamd, op de Konversions- kasse, luidende in reichsmark. Deze chè ques kunnen terstond a 30 pCt. van hun nominale reichsmark-waarde worden ge realiseerd. Zij kunnen niet in Duitsch land gebruikt worden (voor dit doeleinde zijn immers de hiervoor genoemde per soonlijke Hollandmarkchèques bestemd). Ten aanzien van dividenden aandeelen met nominale waarde zullen Nederland sche schuldeischers voor de helft van het verschil tusschen de getransfereerde 3>/!°/o en het netto-dividend persoonlijke Hol- landmark-chéques of toondercheques b kunnen ontvangen, met dien verstande, dat de totale uitkeerlng in guldens en in chèques niet minder dan 5'/-i pCt. zal be dragen, tenzij het totale gedeclareerde netto-dividend minder dan 5'It pCt. mocht zijn. Ingeval derhalve 5'/i pCt. of minder netto-dividend wordt gedeclarereerd, zal de Nederlandsche houder voor het volle be drag boven 31/: pCt. chèques kunnen ont vangen. Bij dividenden van aandeelen, die geen nominale waarde hebben, kunnen Neder landsche schuldeischers voor de helft van het nlet-getransfereerde gedeelte chèqueil ontvangen. Nederlandsche schuldeischers, die vast-l rentende vorderingen hebben, welke niet ln effecten belichaamd zijn, zullen voor het meerdere boven de getransfereerde 3V: doch tot geen hooger rentebedrag dan 5'/i °/o in totaal, cheques kunnen ontvangen. Nederlandsche gerechtigden tot huren en pachten zullen voor het meerdere boven het 4/5 getransfereerde gedeelte cheques kunnen ontvangen. Zij, die cheques aanvragen, doen daardoor afstand van het hun eventueel boven het maximum van de genoemde gezamenlijke uitkeeringen toekomende. Voormelde aan vraag zal binnen één maand na het in ont vangst nemen van het in contanten uit t« betalen gedeelte dienen te geschieden. Nederlandsche houders van Dawes- en Young-obligatles zullen per jaar 3'/s »/o ln guldens kunnen ontvangen. Voor het verschil tusschen deze 3'/t en 5'/i zullen zij een speciaal soort „Sperrmark" kunnen verkrijgen (zooge naamde Dawes- en Young-mark", welke verhandelbaar zijn en die gebruikt kunnen worden op ongeveer dezelfde wijze als „registermark". De mogelijkheid van verwisseling van verschillende soorten beleggingen onder ling. mits aan zekere eischen wordt vol daan van welke mogelijkheid reeds een uitgebreid gebruik werd gemaakt ia ge handhaafd. Nederlandsche schuldeischers van vor deringen, welke een goudclausule dragen, doen door het aannemen van de ui; het transfer'protocol voortvloeiende betalin gen, voorzoover de betalingen door de Dult- sche debiteuren op papierbasis berekend zijn. geen afstand van hun eventueele rechten op betaling van de later opeisch- baar wordende renten en van de hoofd som in goud of de tegenwaarde daarvan. Nederlandsche schuldeischers, wier ef fecten in Duitschland liggen, kunnen, in dien zij certificaten willen laten aanma ken, hun mantels en coupon-, c.q. dividend bladen naar Nederland laten komen. De Duitsche regeering heeft zich bereid ver klaard desbetreffende aanvragen tot ver ding van de effecten naar Nederland goed tc keuren. De onpersoonlijke cheques op de Konver slonskasse fuer Deutsche Auslandsschul- den, welke verkregen kunnen worden voor het mëerdere boven het ln contanten te betalen gedeelte (tot de voor de verschil lende kapitaalsopbrengsten vastgestelde maxima), zgn. ..toondercheques b", zijn uitsluitend bij de Associatie-cassa of de kasvereenlging n.v. te Amsterdam en den postcheque- en girodienst voorzoover het betreft de door deze Insteling afgegeven chques welke ten deze handelen als ge machtigden van de Nederlandsche bank n.v., a 30 pet. te verkoopen. De herleiding in guldens geschiedt tegen den koers van den dag, voorafgaande aan den dag van aankoop der cheques, welke aankoop in den regel zal plaats vinden op den dag van aanbieding bij een van de genoemde In stellingen. De aanbieding van de cheques ten ver koop moet geschieden binnen twee maan den na den datum van uitgifte. Wanneer binnen dezen termijn de aanbieding ten verkoop niet heeft plaats gevonden, ver vallen de cheques en de daarin belichaam de aanspraken ten gunste van de Konver slonskasse. Ter vereenvoudiging van den gang van zaken is de mogelijkheid geschapen, dat de toonderchequees b onmiddellijk verzilverd worden, zoodat de gerechtigde niet in het bezit komt van de cheques zelve, welke hij vervolgens ten verkoop zou moeten aan bieden, doch zoodra mogelijk van de kas siersinstelling of van den postcheque- en girodienst het hem toekomende bedrag in guldens ontvangt. Bij de berekening van het Reichsmark- bedrag der toonderchèques b wordt uitge gaan van het guldensbedrag, verkregen) door de herleiding van het bij de Kon- versionskasse fuer Deutsche Auslandsschul- schulden gestorte Reichmarkbedrag boven de tegenwaarde van het ln contanten te betalen gedeelte (tot de voor de verschil lende kapitaalsopbrengsten vastgestelde maxima) tegen den koers van den dag, voorafgaande aan den dag van storting. Bij de berekening van het bedrag, dat ln Hollandmark A zal worden beschikbaar gesteld, wordt evenals tot nu toe steeds uitgegaan van het Reichsmarkbedrag bo ven de tegenwoorde van het in contanten te betalen gedeelte (tot de vastgestelde maxima), dat bij de Konversionskasse ge stort is, zonder dat het daartegen validee- rende guldensbedrag daarbij in aanmer king wordt genomen. NIEUWKOOP. 25-jarig Jubileum. Mej. Jansje Verduijn herdacht den dag. dat zij 25 jaar geleden lid werd van de Christelijke Meisjesvereeniging „Martha" alhier. Dit feit werd door de leden van de meisjesvereeniging feestelijk herdacht in de voor dit doel keurig versierde consistorie kamer van de Ned. Herv. Kerk. Bij monde van de presidente, mej. van Soest, werd de jubllaresse een cadeau aan geboden. Spr. wenschte haar van harte ge luk met dezen dag. prees haar als een zeer trouw en toegewild lid en hoopte, dat er nog vele jaren aan de 25 zullen mogen worden toegevoegd. Den geheelen avond bleef men in een gezellig opgewekte stemming bijeen. WOUBRUGGE. Groote vischdrukte! De eerste Zondag in dit vischseizoen gaf een ongekende drukte. Reeds vóór dag en dauw kwamen de liefhebbers van de hen gelsport om toch maar zeker te zijn een boot te bemachtigen en bij het krieken van den dag trok een vloot van meer dan 200 booten er op uit om een vischje te verschal ken in het Braassemermeer, Wijde A of Paddegat! Op den Hoogmadeschen weg kwanf een Haagsche hengelaar per rijwiel in bot sing met den wielrijder U. uit Ter-Aar. Het rijwiel van laatstgenoemde werd deerlijk gehavend en was niet meer berijdbaar. Aan gifte bij de politie werd hiervan gedaan, ZOETERMEER. Vergadering Ingelanden Driemanspolder. In de vergadering van de stemgerechtigde Ingelanden van den Driemanspolder werd de rekening 1936 vastgesteld in ontvang sten f. 18.324.02 en uitgaven f. 16.115-42. batig saldo f. 2208.60. De omslag werd be paald op f. 6 per H.A. vorig jaar f-P61" H A. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het doen van de vereischte af_ en overschrijvingen op de begrootin^s- posten en tot onderhandsche aanbesteding of uitvoering van werken in eigen beheer. Tot leden van de commissie voor het on derzoek der m het volgend laar over v leggen rekening werden benoemd de nee- ren K. Visser P GlijnLs en P. Bos J A.zn. tot plaatsvervangende leden de heeren - C. Ammerlaan. J A. Spronk en J v- Linde. Het bestuur werd gemachtigdI j» verpachting van den Tol en van G1J gronden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14