BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bied Maandag 7 Juni 1)3; Gouden huwelijksfeest te Warmond Nieuwe burgemeester van Brielle De heer J. A. Collette te Katwijk-aan-Zee. Zilveren jubileum te Katwijk Zee Van 'den postbode Jacob van Rijn. Van het molenaarsechtpaar Arie Cozijn Een onzuivere huid. Witte Purol |KIN/T IN IITIIREN^j FAILLISSEMENTEN Minister Oud over de Kabinetsformatie. De heer J. A. CoUette. De heer J. A. Collette, te Katwijk aan Zee, is met ingang van 15 Juni as. be noemd tot burgemeester van de gemeente Brielle. Hij vervult te Katwijk de functie van hoofdcommies ter secretarie, tevens van waarn. gemeente-secretaris. Na de H.B.S. te Amsterdam te hebben bezocht, ontving de heer Collette zijn op leiding in de gemeente Opsterland i Fries land). Vervolgens was hij in verschillende rangen in Weesp werkzaam, daarna sinds Mei 1931 te Katwijk. De heer Collette, die in 1898 op Curacao is geboren, heeft zich in Katwijk op verschillend terrein ver dienstelijk gemaakt. Zoo was hij geduren de enkele jaren voorzitter van de Kat.vijk- sche Crisis-Melkcommissie. in welkt hoe danigheid hij een ernstig conflict tusschen de melkhandelaren eenerzijds en de vee houders anderzijds tot een goed einde wist te brengen. Thans is hij voorzitter van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer, de ver- eeniging. die voor de badplaats van zoo groote beteekenis is. Voorts neemt hij kor ten tijd het voorzitterschap waar van het Comité van actie tegen de plannen van de Leidsche Duinwatermaatschappij inzake het aanleggen van een kanaal voor de watervoorziening in de Zuidduinen, waar door, naar het oordeel van dit comité de belangen van de badplaats zeer zouden worden geschaad. In het militaire leven bekleedt de heer Collette de rang van res. eerste luitenant der Veld-Artillerie; bovendien is hij lid van den Bijz. Vrijw. Landstorm. In zijn kwaliteit van ambtenaar ter se cretarie vervult hij tevens de functie van secretaris van verschillende raadscommis sies, zooals de commissie voor de werk verschaffing. de belastingcommissie en de havencommissie. De heer Collette is ge huwd en heeft vier kinderen. Wij wen- schen hem met zijn benoeming hartelijk geluk! Bereid tot samenwerking:. Doch geen slaaf der rcchtsche coalitie. Op een feestelijke vergadering van de federatie Friesland van den Vrijzinnig- Democratischen Bond heeft o.a. minister Oud het woord gevoerd. Sprekende over de op handen zijnde kabinetsvorming zei hij volgens de ..Tel." o.m.: ,„Wij staan nu aan het begin van een nieuwe periode. Wij zijn volkomen bereid tot samenwerking met anderen. Tot een samenwerking met verdoeze ling van onze beginselen vindt men de vrijzinnig-democraten in de naaste toekomst echter niet bereid. Wil men de rechtsche coalitie weer, met de V.-D. goedgunstig er naast, dan zeggen wij: dank u. Nooit willen wij slaven worden van de rechtsche coali tie. Nimmer geven wij ons beginsel prijs. Ik stel er prijs op, riep de mi nister uit. dat geheel Nederland deze woorden zal hooren. De groote taak zal zijn het juiste evenwicht te bewaren in de vervulling van de groote politieke belangen met handhaving van den gouden standaard van ons ideaal. Jacob van Rijn. Den 16en Juni as. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer Jacob van Rijn te Katwijk aan Zee als brievenbesteller werd aangesteld. De heer Van Rijn is te Kat wijk aan Zee geboren 24 Juni 1890. Na de lagere school te hebben doorloopen, was hij gedurende 9 jaar werkzaam op het land bij v. d. Gugten. Daar de toestanden voor een landarbeider toen als evenmin roos kleurig waren als u, solliciteerde hij naar de vacante betrekking van brievenbestel ler, en kon hij op 16 Juni 1912 als zoo danig in dienst treden. Toen waren er vier bestellingen op één dag en het kan toor was tot des avonds 9 uur' open. Er waren 5 bestellers; sedert dien tijd is het dorp aanmerkelijk uitgebreid. Nu is het aantal bestellers teruggebracht tot 4. In 1912 moest de brievenbesteller óók tele grammen bestellen, postpakketten rond brengen en kantoorwerk verrichten, wat tegenwoordig wordt gedaan door 2 adspi- rant-bestellers. De heer van Rijn heeft, behalve enkele waarnemende directeuren in dit 25 jaar 9 directeuren meegemaakt, nJ. de heeren Balen. Waayhart. Theer. Dinkersloot, Harmsen, Schoo. Jansen. Krijger en den tegenwoordigen directeur van Koot. Voor den jubilaris, die woont in het perceel 1ste Kanaalstraat 21, te Katwijk aan Zee, zal dit jubileum zeker niet on gemerkt voorbijgaan! De monumentendag te Noordwijk. Beschouwingen over de duinen. (Vervolg van Zaterdag) Dr. Jac. P. Thijsse, die op den Zaterdag in het Casino te Noordwijk gehouden twaallden Monumentendag het woord ver kreeg na prof. dr. A. W. Byvanck, schetste in het kort het ontstaan van het duU; en zijn verdere lotgevallen. Het duin heeft zich gevormd en blijft zich nog vormer als een bewogen landschap met voor on- land vrij groote hoogteverschillen en grillig.' sa menstelling. De duinen munten qus uit door 'r groote verscheidenheid van grenö- gesteldheid en ligging.* Geen wonder dus, dat zij een vegetatie vertoonen, die door haar aanpassingen, haar soortenrijkdom, en door de aanwezigheid van zeidzame planten elk ander landschap in Nederland overtreft. Het spreekt vanzeli. dat een zoo rijke vegetatie ook een overvloedige fauna met zich brengt. Van de 172 soorten van Nederlandsche broedvogels worden er niet minder dan 130 in onze duinen aange troffen De duinen zijn dus een waar lust oord en hun moderne bestemming zou moe ten zijn die van een groot nationaal park aan de monden van Schelde, Maas en Rijn Helaas hebben zij van de vroegste tijden af, zoolang de duinstreek door menschen is bewoond, te lijden gehad van allerlei wanbeheer Spr. wees vervolgens op de groote schade die aan de duinen wordt toegebracht, o.a. door de onttrekking van drinkwater, en sprak den wensch uit. dat de regeermg hieraan paal en perk zal weten te stellen en maatregelen zal nemen tot betere ver zorging van onze prachtige duinen. De heer ir. J. G. Bijl, ingenieur van den Haarlemmermeerpolder heeft vervolgens gesproken over de duinen, waterstaatkun dig beschouwd. Hij schetste het ontstaan der duinen en wees er op dat nog heden ten dage het onderhoud geschiedt over eenkomstig de contracten uit de XVIde eeuw, waarbij vrije en onvrije duinen on derschelden worden. Het onderhoud der cnvrije duinen, waartoe onder meer bijna de gehoele zeereep behoort, komt ter laste van Rijnland. Ock de onderhoudswijze bleef vrijwel onveranderd, n.L helm- en stroobe- pianting en somtijds het stellen van riet- schermen of stuifbinden eenvoudige maatregelen, die mogelijkerwijs onnoodig waren, wanneer het natuurlijk biologisch evenwicht bewaard was gebleven. Het wa ren vooral na het verdwijnen der vossen, de konijnen, die een ware plaag werden. Reeds eeuwen geleden sprak men van het depeupleeren der duinen, daarmede 't ko- nijnen-vrij-houden bedoelend. Ditzelfde woord zou thans kunnen herleven in do be teekenis van het weren van menschen, die zoo niet moedwillig, dan toch uit onwe tendheid of onverschilligheid de vegeiatie vernielen en waartegen onsympathieke draadafrasteringen gesteld worden. Tengevolge van een andere evenwichts- verstoring zijn er nieuwe en niet minder ernstige gevaren te duchten, nJ. die, welke als gevolg der wateronttrekking door de duinwaterleidingen optreden. Te dezer zake stelde het Bestuur der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenen (dank zij het zoo zeer te waardeeren initiatief van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hooge landen) een commissie in, wier rapport, naar te verwachten is, van ingrijpende be teekenis zal zijn. Het waterverbruik is der mate gestegen dat het den regenval steeds meer en in zeer belangrijke mate is gaan overtreffen. Het surplus werd toen onttrok ken aan de zoetwatervoorraad, die zich in den loop der eeuwen gedurende de duin- lormatie verzameld, het was nimmer in rust, doch benaderde een evenwichtstoe stand. waarbij over langeren tijdsduur ge reken aan- en alvoer ongeveer evengroot zouden zijn. Doordat deze evenwichtstoe stand, reeds voor het bereiken daarvan, door de waterleidingen verbroken werd, kunnen in de toekomst ernstige gevaren ontstaan. Het commissoriale rapport stel* in een scherp daglicht, hoe het zoute zee water, dat zich in den ondergrond der dui nen onder het zoete water bevindt, even min in rust verkeert, doch ten gevolge van de diepe droogmakerijen, als den Haar lemmermeerpolder, die zich achter de kust strook bevinden, zich landwaarts, d. w. z. van de zee naar binnen beweegt. Tegen deze waterbeweging vormt het zoetwater lichaam, in de duinen boven het zoute w a ter gelegen, een barrière, die te deugdelij ker werkt, naarmate zij breeder en dikker is. omdat daardoor de door het zeewater af tc leggen weg langer wordt. Omgekeerd zal inkrimping dier barrière, door de wa teronttrekking der waterleidingen, de toc- strooming van zeewater bevorderen; en ver volgt het rapport: „Welk een vloek deze brakke kwel voor ons polderland is. be hoeft geen betoog". Dc heer J. W. d. Hoeven aldus spi vestigde onlangs de aandacht op de moge lijkheid van nog een ander gevaar, dal uit het interen van den zoetwatervoorraad kan voortspruiten. Ten gevolge van de colloïdale eigenschappen verkrijgt, n.l. het duin- en strandzand een grooter volume bij bezin- king in zeewater dan in zoetwater. Aange zien nu de afvloeiing van het zoete duin water naar de zeezijde, ten gevolge van de wateronttrekking door de waterleidin gen vermindert, kan het strand minder stabiel worden en grooter gevaar voor aan tasting bij stormweer loopen. In feite plegen thans de waterleidingen roofbouw, doch ook hier straft het kwaad zich zelve. Dc onderscheiden prises d'cau gaan elkaar hinderen en raken overbelast. De Amsterdamsche gemeenteraad nam on langs het duinpiassen ontwerp aan: het provinciaal waterleidingsbedrijf van Noord Holland zoekt zijn hei! in hel IJsselmeer; de Haagsche waterleiding deed aan den Noorder Lekdijk een proefinstallatie tot zuivering van rivierwater bouwen. Er komt dus licht aan den horizon en de tijd zal aanbreken, waarop vrij de waterleidingsbe drijven slechts dankbaar zijn en wel om dat zij steeds uitgestrekter duingebieden in handen verkregen en deze daardoor tegen bebouwing en als natuurmonumenten be waarden HET ECHTPAAR COZIJN—VAN DER VOORT. zuivert de huid van alle onzuiverheden, zooals vetworpjes, pukkels, vlekjes en uitslag Doos 30, Tube 45 ct. Bij Aipoth. en Drogisten. 2056 (Ingez. Med.) BENOEMING VAN BURGEMEESTERS. Met ingang van 15 'Juni is benoemd tot burgemeester der gemeente Rijssen: W. Zeeuw, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meenten Noordeloos, Hoornaar en Hoog- 1 blokland. Verder is benoemd tot burgemeester der gemeente Dordrecht: J. Bleeker. met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Opsterland. Benoemd tot burgemeester der gemeente NieuwenhooraA. J van Buuren en tot burgemeester der geiübente Brielle: J. A. Collette. A* De heer Bleeker, de nieuwe burgemeester van Dordrecht, is 51 jaar oud. Hij is ge boren te Dokkum en ontving zijn oplei ding tot de ambtelijke loopbaan in zijn geboorteplaats ter secretarie. Daarna is hij op de secretarie van eenige andere ge meenten werkzaam geweest, o.a. te Steen- wijk, waar hij chef was. Op 26-jarigen leeftijd is hij benoemd tot burgemeester van Rauweröerhem, zoodat hij juist dit jaar zijn zilveren jubileum als burgemeester viert. Voorts stond hij aan het hoofd der gemeente Utingeradeel, waarop in 1929 Opsterland volgde. De heer Bleeker is de liberale beginselen toegedaan. HEFFING VAN BOTER. De heffing op boter is voor de nveek van 6 tot en met 12 Juni 1937. behoudens tus- schentijdsche wijziging, wederom vastge steld op 70 ets. per kg. Woensdag as. zal het 50 jaar geleden zijn. dat Arie Cozyn en Maria van der Voort te Warmond in het huwelijk traden. Is dit op zich zelf reeds een vermel denswaardige gebeurtenis, temeer is zulks het geval, waar het hier betreft een echt paar, dat in watersport-kringen een groo te bekendheid geniet. Welke zeiler kent Arie" niet en is er bij de oude garde wel één watersportliefhebber te vinden, die geen gebruik heeft gemaakt van zijn on misbare diensten als kenner van onze mooie plassen? Kwamen de vele visschers bij Arie niet om raad en daad en kende Arie niet elk vischrijk plaatsje op zijn duimpje? Als jongen van 12 jaar kwam hij bij zijn vader aan den molen in den Zwanen burgerpolder en door ziekte van zijn va der werd hij reeds op dezen leeftijd ge heel alleen belast met de bediening van den molen. Dat hij toén reeds ten volle voor zijn taak berekend was. werd wel be wezen, toen de post van molenaar aan den Geestmolen vacant kwam. Arie werd aangezocht de opengevallen plaats in te nemen, ondanks dat hij toen eerst den leeftijd had bereikt van 16 jaar.' Arie vond zich zelf nog te jong om deze verantwoor delijke post te aanvaarden en accepteerde de betrekking niet. Zijn verlangen om ééns de molen van den Zwanenburgerpolder te bedienen, zal aan deze weigering wel niet vreemd geweest zijn. Vier jaar later werd zijn hartewensch vervuld en op 20-jarigen leeftijd werd hij aangesteld als molenaar van den polder, waarbij hij den eersten I lijd werd bijgestaan door zijn beide zus ters. In die dagen was van de nu groeiende en bloeiende watersport in de gemeente Warmond nog niets te bespeuren. Het was in het Jaar 1892 dat de eerste boeier op de meren verscheen en meerde aan het erf bij Arie. Deze boeier ligt thans nog naast de woning van Arie en telkens wan neer hij deze ziet, zal dit bij hem een schat van herinneringen oproepen. In 1887 trad Arie in het huwelijk met Maria van der Voort, die hem voortaan in zijn be roep krachtig ter zijde stond. Want het molenaarsambt is niet zoo gemakkelijk als het lijkt! Daarvan zou Arie heel wat kunnen vertellen! Eenmaal is het echte lijk paar ter nauwernood aan den dood ontsnapt, toen een blikseminslag de huls kamer in den molen tot een ruïne maakte. Wonder boven wonder kwamen '.ij er zon der eenig letsel af en ook de molen bleef gespaard Dat ook zijn echtgenoote een kordate vrouw was, die handelend wist opte treden, bewees het feit, dat, toen een Jongetje in de gevaarlijke sluis geval len was, zij zonder eenige hulp den kleine op het droge wist te Jorengen. Steeds heeft zij haar man in zijn dikwijls moei lijke taak krachtig ter zijde gestaan. En al is zij nu niet meer zoo vlug ter been, nog dikwijls helpt zij het werk van Arie verlichten. Wij wenschen het gouden echtpaar van harte geluk en hopen dat zij beiden nog zullen kunnen genieten van een mooien levensavond, die zij zeer zeker ten volle verdiend hebben. Woensdag as. zal blijken, dat Arie en zijn echtgenoote veler sympathie genieten. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal het een on- vergetelijken dag voor hen worden. Gouden paar, nog vele jaren! VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 16 Juni niet doorgaan. VOOR DINSDAG 8 JUNI. Hilversum I. 1875 M. XRO-Uitzsnding 8.00- 9.15 en 10.00: Gramofoonplaten 11.30: Godsdienstig halfuur 11.35: Ont vangst van H.M. de iCo-'ngin te Amster dam 12.30: De KRO-Melodisten en solist 1.00: Berichten 1.20: KRO- OlKest 2.00Blijde lnkomste van H.K.H. Prinses Juliana cn Prins Bemhard3 30: Gramcfoonmuzic-k 4.C0: KHO-Orkest 4.45: Gramofoonmusiefc 5.00: KRO- Melcdisten en soiist 5.45: Felicitatiebe- zoek 6.15: Zwemcursus -- 0.30: KRO- Melcdisten 7.00: Berichten 7.15: „De heiligdomsvaart en eenige traditie in Ne derland" causerie. 7.35: Sporthalfuur 8.00: Berichten ANP. Mededeelingen 815: Het bezoek van het Prinselijk Paar aan Amsterdam 9.40: Intermezzo 9.45: Stedelijk Orkest Maastricht 10.30: Berichten ANP 10.40: Gram.pl. 1140 —12.00: dito UIT NED. OOST-INDIË. INDIES INKOMSTEN STIJGEN. BATAVIA, 5 Juni (Aneta). In April heb ben de landsmiddelen In totaal opgebracht f. 44.200.000 iv. j. f. 29.100.000) Over de maanden Januari tot en met April jl. be droegen de landsmiddelen in totaal f. 147.800.000 (v. j. f. 116.800.000). verdeeld als volgt: belastingen f. 86.000.000 (v. j. f. 64.900.0001, monopolies f. 10 800.000 (v. j. f. 11.100.000, producten f. 17.100.000 iv j. f. 10.900.0001, bedrijven f. 23.700.000 (v. j. f. 21.400.0001. diverse middelen f 10.200.000 (v. j. f. 8.500.0001. De hoogere opbrengst van de landsmid delen is in de eerste plaats toe te schrijven aan de verhoogde opbrengst van dc ven nootschapsbelasting en het uitvoerrecht, terwijl ook aan invoerreechten f. 1.000.000 meer werd ontvangen. Hierbij voegt zich nog de min of meer toevallige vermeerdering in de opbrengst van accijns op petroleum en benzine, die eveneens f. 1.000.000 hooger was. OPERA ITALIANA. Feestconcert in Leiden. Op verzoek van vele Leidsche operalief hebbers heeft de Opera Italiana in ver band met haar 40-jarig bestaan besloten ook te Leiden in de Stadsgehoorzaal een feestconcert te geven en wel op Donder dag 24 Juni as. De allerebeste krachten, die o.a, ook op treden bij de concerten te Amsterdam in Theater Carré en te Scheveningen in de Kurzaal zullen ook dien avond hun mede werking verleenen. Hilversum II, 301 M. AVRO-Uitzending 6.30—7 CO: RVU 8.00: Gram.pl. 9.00: Omroeporkest 10.00: Morgenwijding 10.15: Gram.pl. 10 30: Omroeporkest 11.00: Huish wenken 11.30: Gram.pl. 12.00: Reportage v. d aankomst van H.M. Koningin Wilhelmina 12.30: Kovacs Lajos en zijn orkest 1 30: Gram.pl 2.00: Feestelijke intocht van H.KH. Prin ses Juliana en Z.K.H Prins Bernhard in Amsterdam 4.00: Altvioolvoordracht 4.30: KinJerkoorzang 5 00: Kinderhalf uur - 5.30: Kovacs Lajos' orkest 6.30: Blo'giosche causerie 7.00AVRO-Dans- orkest 7.40: Causerie „De Riiksopleiding voor de luchtvaart in 1937" 8 00: Be richten ANP. Mededeelingen 8.15: Gr- platen 8.30: Bonte Dinsdagavondtrein 10.15.Uit feestend Amsterdam", reportage 11.00: Berichten ANP. Hierna AVRO- Dansorkest 11.40—12 00: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11 20—11.50: Orgel spel 12 10: Gram.pl. 12.35: BBC- Northern-Ireland-orkest en solist 1.35— 2.20: Hft Londensche Brandweermuziek corps 4.20: Economische causerie 4.40: Het Hungaria Zigeunerorkest 5.05: Jack Wilson's kwintet 5.35: Het Reynolds Oc tet 6.05: Causerie over dc schooluitzen- dingen 6.20: Berichten 6.45: Gram.pl. 7.20: Carroll Gibbons en zijn Band 7.50: „Summer butterflies", causerie 8.10: Orgelconcert 835: BBC-Theaterorkest. BBC-Revuekoor en solisten 9.20: Be richten 9.40: Causerie over Amerika 10.00: Orgelspel 10.25: 3e acte „Falstaff". opera 11.20: Maurice Winnick's dans- orkest 11.5012 20: Dansmuziek (gr.pl.). ..Radio Paris. 1648 M. 7.10 en 8.20: Gramofoonmuziek 12 20: Symphonie- TABAK 10, 12, 15 cl p. p»t/« OLDENKOTT Het pakje met den Piloot. 2662 (Ingez. Me<J.) orkest en solisten 2.50 en 4.50: Gra mofoonmuziek 5.50: Zang 6.05: Plano, voordracht 6.50: Zang 7.05: Piano voordracht 8.35: Zang 8.50: Radio- tooneel met muziek 10.50: Gram.pl. Keulen. 456 M. 6.50: Militair concert 8 50: Westduitsch Kamerorkest 12.20: Orkestconcert 1.35: Omroeporkest en schrammelensemble 4.35: Omroepstrijk- kwartet 5.35: Omroepkleinorkest en so listen 8 20: Uit Warschau: Omroeporkest, -koor en solisten 9.05: Voordracht 9.50: Gram.pl. 11.20: Nedersaksisch Symphonie-orkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12 20: Gram.pl. 12.50 Klelnorkest 1.30: Sa lonorkest 1.502.20: Grampl. 5.20: Omroeporkest 6.50 en 7 20: Gram.pl. 8.20: Concert en gram.pl. 9.20: Omroep orkest 10.30—11.20: Gram.pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Salonorkest I.30Klemorkest 1.50—2.20: Gram.pl. 5.20: Salonorkest 6 35 en 7 35: Gram.Dl. 8.20: Omroepsymphonie-orkest 10.30 II.20Gram.pl. Deutschlandsendcr, 1571 M. 830: Gram.pl .15: Uit Warschau. Omroep orkest. -koor en solisten 10.00: Piano duetten 10.20: Berichten 10.50: Viool en piano 11.05: Weerbericht 11.20— 12 20Waidemar Hass' dansorkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 8 Juni. Ie programma: lederen dag van 8—24 uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 8 uur: KRO, NCRV enz 3c programma: 8.00: Keulen 2J-~; Droitwich plm. 12 20: BrusseFVl. -14.-0. Deutschlandsender 15.20: Droitwich 15.55: diversen 16.50: Londen Res. 17.20' Brussel VI. 18.50: Londen Reg. - 19 20: Brussel VI. 19.50: Londen Re= -IT 20 20: Keulen (Warschau) 21 Deutschlandsender 22.00: Keulen 22 20: Brussel VI. 22.30: Brussel Fr. - 22.40: Weenen of diversen 23.05: Be™i. 4e programma: 8.00: Brussel Vl. diversen 10 35: Londen Reg. 12'J Droitwich olm 14.25: Londen Res In de week van 31 Mei t/m 5 Juni wer den in Nederland 60 faillissementen uit gesproken. 16.50: Droitwich 18 20: d'versen 18.45: £j\J U v el r,n Droitwich 19 00' Tumoraatje a00r/i. heer J. Jonker ichef afd. Gem Plant.oe nen) 19.30: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 4—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 12