DE OSLO-CONVENTIE #ciefó£ #05 LO LEBDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Juni 1937 Derde Blad No. 23678 BUITENL WEEKOVERZICHT 78sfe Jaargang ,Als de heeren geïntroduceerd willen worden GEMENGD NIEUWS DAGEN VAN SPANNING EN ONTSPANNING. rd week van Internationale opwinding ,n spanning ligt achter ons. Na eenige da- jen üjkt het groote Spaansche incident met de twee hoofdfeiten: het bommen- ïerperi op de „Deutschland" en de be schieting van de stad Almeria een „storm to een glas water". En tóch heeft het dit maal wellicht maar heel weinig gescheeld, oi het Spaansche vuur had de' wereld in dammen gezet. Maar gelukkig streven de groote mo gendheden er zóó sterk naar zonder ern stige internationale verwikkelingen met taar ontzettende complicatie's en gevolgen door den Spaanschen burgeroorlog heen te komen, dat, dank zij de behoedzaam heid van vele kanten, het algemeene oor logsgevaar voor het oogenblik en naar wij hopen, nog voor langen tijd is afgewend. Men herinnert zich de sensationeele ge beurtenissen. Bommen vallen op een Duitsch oorlogsschip, dat naar wel schijnt to volkomen rust, ligt op de reede tan Ibiza, een der Balearen, die zich in de macht der Franco-mannen bevinden. Men is het er nu vrijwel algemeen over eens, dat het hier geen verdediging tegen een aanval van de Duitschers betrof. Het is moeilijk, aan te nemen, dat dit „bommenwerpen" geschiedde op order van ce Spaansche regeering. Zij kon daarbij geen belang hebben, evenmin als de Duit schers bij een moedwillig en zonder nood- •aak afvuren van hun kanonnen op de Spaansche vliegtuigen. Beide partijen be selfen heel goed, tot welke ontzaglijke ge volgen zulke daden zouden kunnen leiden. Wellicht waren het dus eenige heethoof- Spaansche vliegers, die bij het zien van het Duitsche schip In woede ontsta ken en op eigen houtje tot deze actie over gingen. wellicht was het een gelijk van Duitsche zijde gesuggereerd wordt bols jewistische hetze, om het Spaansche con flict tot de andere landen uit te breiden: lie zal het zeggen? Begrijpelijk In hooge mate is het. dat de Duitschers over dezen aanslag op hun beurt in woede ontstaken: of de methode van het „oog om oog, tand tand'), in casu de beschieting van Al meria de meest juiste was, om wraakge voelens te koelen, is weer een tweede. In leder geval heeft zij het Duitsche volk on middellijk bevrediging gegeven en voor dit ,'oinnenlandsch gebruik" zal zij hoofdza- lelijk wel zijn toegepast. Dat 't in Hitler's omgeving gespannen heeft alweer be grijpelijk en logisch staat vast. Duitschland en Italië verklaarden te ens onmiddellijk, zij het voorloopig, zich t de niet-inmengingscommissie terug te ekken, wat alweer voor de andere landen eden tot groote bezorgdheid gaf, in het ijzonder in Amerika. De algemeene op lading bekoelde echter spoedig, toen itschland verklaarde, dat geen verdere ■presailles genomen zouden worden. Dank tevens de omzichtigheid, waarmee En geland te werk ging, dank zij ook het feit, iat van die zijde op de meest dringende vrijze te kennen werd gegeven, geen ver sere agressieve daden te volvoeren, is de rast weergekeerd. Duitschland's eer Is gered, de situatie is va het bombardement onmiddellijk opge- 'elderd, in zooverre, dat de Spanjaarden veten, waar zij bij een hertialing aan toe lijn. terwijl bij een gezamenlijke tegen actie. met deelneming van Frankrijk en Engeland, de gecompliceerde gevolgen niet 't overzien zouden zijn geweest. Zoo blijft de moeilijkheid Duitschland en Italië weer in de niet inmengingscommis sie terug te krijgen. Daarvoor zal de diplo matie zeker wel een modus weten te vin ten. temeer omdat ons de genoemde lan sen in den grond niet ongeneigd blijken, veder daarin zitting te nemen. Beide heb- "n op het oogenblik veel meer belang bij :de. al lijkt dat op het oog anders wij ken aan het tentoonspreiden van de tracht der weermacht dan bij een oor- zoodat deze moeilijkheid misschien ;et eens zoo moeilijk zal blijken te zijn, zij er op het eerste gezicht uitziet. Dringende besprekingen worden nu met booten spoed ter zake gevoerd en diverse Plannen overwogen als de instelling van reutrale zones, waarbinnen de schepen, die an de controle deelnemen, zich vrij kun- :en bewegen, gemeenschappelijk overleg nieuwe incidenten en de organisatie Sner z.g. „gemengde controle", waarbij de hepen van elk land overal controle kun- "v, uitoefenen, met eventueel neutrale 'dicieren of van andere nationaliteit aan hord. In ieder geval wordt daarbij ge- treefd, tegemoet te komen aan de eischen, Kteld door Duitschland en Italië voor *n weder plaats nemen in de non-inter- fntiecommissie. Dat Rusland echter tegen sommige plan- Hu bezwaren maakt, is van zijn stand- tint uit gezien begrijpelijk: het meent, dat h de eerste plaats Spanje de garantie's £oet verkrijgen, dat geen agressieve acties teer zullen plaats vinden. .Intussohen is wel gebleken, hoe gevaar- de Spaansche burgeroorlog en de aan- 'gheid van zoovele vreemde oorlogs- _>en in de Spaansche wateren voor de ere landen blijft. Moge men echter de tiddelen weten te vinden, die den krijg - hoe treurig deze ook voor het land zelve I - tot Spanje localiseert. Betreurens- 'hrdlg is 't, dat aan beide zijden weer 'weel dooden zijn gevallen! spraken van het „tentoonspreiden weermacht". Daarvan krijgen wij een goed voorbeeld tijdens het be- van maarschalk von Blomberg aan Op uitnoodiging 'van Mussolini is hij aarts gegaan en de generaal kan zich Bet eigen oogen overtuigen, van het- Italië's leger-, vloot- en luchtwezen tekent. 'at is misschien noodig. want er liepen eens geruchten, dat. het Italiaansche 'i niet zóó prima was, als het werd esteld. ®t is in de geschiedenis ook in die Mussolini méér voorgekomen, dat vriendschap niet van eeuwigen duur ki hoeverre het samengaan van Italië en and ditmaal lang zal standhou- wagen wij niet te beoordeelen. Wij niet vergeten, dat het Duitschland niet onverschillig is. of het ook met iand een goede verstandhouding Omgekeerd is ook Engeland daarvan ns ongeneigd, getuige o.a. het woord Oen Engelschen ambassadeur Hender- 'caarin hijin dien zin sterke toespe- 1 heeft gemaakt. I -• Men ziet dus eenerzijds een zeer nauw toehalen van de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland, anderzijds een min der openlijk zich afspelend, streven van de Duitschers om goede vrienden met Enge land te blijven. Dit is verheugend, want een te groot isolement van twee groote mogendheden kan nimmer in het belang zijn van rustige verhoudingen in Europa. Van groote beteekenis is overigens ook de reis. die de Duitsche minister van Buiten- landsche Zaken von Neurath gaat maken naar Belgrado, Sofia, en Boedapest. Ook daar zullen vriendschapsbanden aange knoopt worden, die zeker niet in het na deel van Duitschland zullen zijn. Zijn het Duitsche en Italiaansche mili tarisme in deze dagen „koek en ei", in meer geestelijken zin ls daarvan wel zeer moeilijk te spreken. Wij bedoelen hiermee meer in het bijzonder de verhouding tus schen de Duitsche regeering en de katho lieke geestelijkheid, die haar opperste lei ding in Rome heeft. De spanning met het Vaticaan is tengevolge der kwestie Mün- delein wel tot het toppunt gestegen en deze moeilijkheid zal lang niet zoo een voudig zijn op te lossen, als naar het zich tenminste nu laat aanzien het be houd van den Europeeschen vrede. Hier wordt een wel zóó ernstigen strijd gestreden, dat men zich met zorg afvraagt, waarheen deze leiden moet. Wij willen ons niet verdiepen in de vraag, in hoeverre zekere mistoestanden een optreden van de Duitsche autoriteiten als thans geschiedt, al of niet gerechtvaar digd is. Evenmin over de vraag, of het juist was, dat kardinaal Mündelein zich over een staatshoofd uitliet op de wijze,, waarop hij dat gedaan heeft, noch over de mogelijk heid, of de paus ooit dien karinaal zal desavoueeren. Dat noch de Paus. noch de Duitsche re geering spoedig anders zullen handelen dan tot nu toe, is niet waarschijnlijk. Daarom vreezen wij een nóg grootere ver scherping van het bestaande conflict, waarvan de consequenties in dat geval niet te overzien zijn Terugkomend op den steeds voortwoe denden krijg in Spanje, zij gewezen op het belangrijke feit van het vliegongeluk, dat generaal Mola is overkomen. Hij was de loyale medewerker van Franco, voor iwien zijn heengaan een zeer, groot verlies beteekent. Of dit verlies voor de Franco-troepen van overwegende be teekenis voor het einde van den burger oorlog zal zijn, valt niet te beoordeelen. Wij voor ons zijn geneigd, daaraan geen geloof te hechten en voorzien voor Spanje een nog zeer langdurige periode van ellende, voor en aleer daar weer de zoo zeer be geerde en hoe langer, hoe dringender orde en rust zal wederkeeren In tegenstelling tot de groote verwarrin gen, die ook in de afgeloopen week Europa beheersdhten, staat het huwelijk van den Hertog van Windsor, dat nu eindelijk kon worden voltrokken en waarmee een moei lijke periode voor den vroegeren heerscher van een wereldrijk is afgesloten en een naar wij hopen, gelukkige zal zijn aange broken. Het is stellig in dezen nuchteren tijd moeilijk geloof te hechten aan de waarde en het geluk der romantiek. Doch als wij zien, wat deze, zij het nog ongekroonde Koning, hoe men ook over zijn troonsaf stand moge denken, opofferde, voor de vrouw zijner keuze en wanneer men op recht vertrouwen schenkt aan de gevoe lens. die beiden voor elkaar bezitten, dan kan men niet anders dan den Hertog van Windsor toewenschen de twee belangrijke feiten, waarom hijzelf heeft gevraagd: nl. rust en het zich nuttig maken voor de maatschappij. Moge het. hem gegeven zijn die rust te verkrijgen en het andere ten uitvoer té brengen. De bemanning der Andra vertelt. Een aangrijpend relaas. Hoe het schip ten onder ging. Zoo, nou is dat ondeugende ding weer weggeloopen! Op hun doorreis naar Nederland heeft die correspondent van de „Tel." te Parijs een onderhoud gehad met eenige leden van de bemanning van de „Andra". Een van hen had grijze haren. „Toen wij uitvoeren waren ze nog pikzwart", zei .hij Over hun reis vertelden ze het volgende: „We voeren met ballast, hadden juist ge lost, en zouden de haven van Santa Ca- balla binnenloopen, toen plotseling een soort hulpkruiser op ons schoot. Wij vlo gen naar de booten en maakten ons gereed ons schip te verlaten. Een vierde schot raakte de machinekamer en toen men zag dat het schip onklaar was geworden hield het schieten op. Wij hadden trouwens de vlag geheschen en de sirene doen loeien ten teeken dat wij stop lagen. Toen kregen wij gelegenheid van boord te gaan. Onze eerste machinist Deekens en de donkey man Stolk waren echter doodelijk getrof fen. De ontvangst op den hulpkruiser was natuurlijk allesbehalve vriendelijk. Met re volvers in de hand stonden de officieren gereed en wij dachten reeds, dat ons laat ste uur geslagen had. Toen men echter zag dat wij volkomen ongewapend waren, trok ken de gezichten bij. Wij werden overgebracht naar San Se bastian en daar in groepen van vijf op gesloten. Drie en twintig dagen zijn wij daar gebleven, zonder eenige verbinding met de buitenwereld. Op 29 April verander den wij van verblijfplaats. Alsof het een vacantieuitstapje gold. kwam een groote luxe tperingcar ons halen en bracht ons1 naar Volosa. En in Tolosa hebben wij het! uitstekend gehad. Wij waren met ons allen bij elkaar in een groote slaapzaal Wij hadden goede bedden, dekens enz. Wij konden ons vrij bewegen, wij mochten kaartspelen, praten en zelfs... zingen, waar het dan ook niet aan ont broken heeft. Bovendien mochten we cor» repondeeren met onze familie. Eergisteravond kwam de kapitein bij ons. Jongens, zei hij, ik heb goede berichten voor jullie. Jullie zijn vrij en morgen mo gen jullie naar Holland terug. Dien nacht hebben we natuurlijk niet of bijna niet geslapen, zoo groot was de opwinding. Den volgenden morgen kwam weer één autocar voor, alsof we vacantie-gangers waren. De reis ging naar Irun aan de Spaansch-Fransche grens. Onze kapitein mocht nog niet mee, om" dat er te San Sebastian nog eenige for maliteiten te vervullen zijn". BRAND TE BEEK. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in een eeuwenoud pand in het dorpje Ooy gemeente Beek bij Nijmegen, dat eigendom was van de Ned. Hervormde Ge meente en bewoond werd door den opzich ter van de Nederlandsche Heide Maat schappij, den heer P. H. Jansen en zijn gezin. Het vuur was ontstaan In de schuur in) de onmiddellijke nabijheid van het woon huis. Deze schuur moet vroeger als school hebben dienst gedaan en de woning werd toen bewoond door het schoolhoofd. De vlammen vonden in het oude gebouw gretig voedsel en in een oogwenk stond de geheele schuur in lichterlaaie, terwijl ook het woonhuis werd aangetast. Het gezin Jansen moest in nachtgewaad de vlucht nemen. Er bestond aanvankelijk gevaar voor de Ned. Hervormde Kerk, een der oudste van het land en die op de lijst van Monumentenzorg voorkomt, terwijl ook de mogelijkheid bestond, dat de pastorie zou vlam vatten. De brandweer wist echter uit breiding te voorkomen. Het woonhuis en de schuur brandden tot den grond af. Van den inboedel kon zoo goed als niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. „N.R.Crt." EEN STEENBLOK RAAKTE LOS. Man ernstig gewond. Op den steenberg der mijn „Laura" te Eij gelshoven speelde zich een ernstig onge luk af, waarvan de 43-jarige werklooze F. C. uit Heerlen het slachtoffer werd. Gere geld komen op den steenberg arme men- schen naar kolen zoeken. Ook C. was hier mee bezig toen zich plotseling boven op den berg een groot steenblok, wegende on geveer 25 kilo, losmaakte en naar beneden stortte. C. zag geen kans meer zich tijdig uit de voeten te maken, met het gevolg dat hij door het blok getroffen werd. Menschen die het ongeluk zagen gebeuren, snelden te hulp. terwijl ook dokter Cals uit Nieuwen- hagen spoedig ter plaatse was. De ongeluk kige bleek een ernstige bekkenbreuk en verschillende min of meer ernstige in- en uitwendige kneuzingen te hebben opgeloo- pen. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht. Msb. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING. - De 42-jarige tuinarbeider H. van Dijk, die Dinsdag op den Maasdijk onder de gemeente 's-Gravenzande door een personenauto werd aangereden, toen hij den weg wilde oversteken, is aan de bekomen verwondin gen overleden. Het slachtoffer laat. een ge zin van negen kinderen na, waarvan de oudste 16 jaar is. Uit het onderzoek dat de politie heeft ingesteld is gebleken, dat den chauffeur van de auto geen schuld treft. BUITENLANDSCH GEMENGD. OVERSTROOMINGEN IN NIEUW-MEXICO. In Nieuw-Mexico hebben aanhoudende regens overstroomingen veroorzaakt. Tien personen zijn verdronken. De materieele schade wordt geraamd op een millioen dollar. Verscheidene spoorbruggen werden vernield. In de buurt van Santa Rosa is een gedeelte van een dijk weggespoeld. EEN DER GEWONDEN VAN DE „OLIVA" OVERLEDEN. Aan boord van het Nederlandsche vrachtschip „Tjikarang" is een van de ge wonden van het Duitsche s.s. „Oliva". dat in brand is geraakt, overleden. De overige gewonden zijn naar het ziekenhuis over gebracht. Toen de „Tjikarang" de „Oliva" verliet, brandde het schip nog steeds. De „Oliva" is met rookende luiken te Manilla aange komen. De brandweer tracht thans het vuur te blusschen. SNELTREIN RIJDT OP GROEP SPOORWEGARBEIDERS IN. Acht dooden. Op de spoorlijn van Willach naar Spital, in Karinthië, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een groep arbeiders, die werkzaamheden op de spoorbaan verricht ten, weken uit voor een naderenden goe derentrein. Zij werden echter gegrepen door een uit de andere richting aanstor menden sneltrein, met het noodlottig ge volg, dat zeven der arbeiders op slag ge dood werden, terwijl de achtste op weg naar het ziekenhuis overleed. TIEN INZITTENDEN VAN AUTOBUS VERBRAN^. Te Redding in Californië is een autobus omgeslagen en in brand gevlogen. Tien in zittenden kwamen in de vlammen om. ZEILSCHIP MET 39 OPVARENDEN VERGAAN. Naar eerst thans uit Manilla wordt ver nomen is op 11 Mei j.l. nabij het eiland Dalupiri, noordelijk van het eiland Luzon, het zeilschip „Rosario" vergaan met 27 passagiers en 12 man bemanning aan boord. Alle opvarenden waren Philippijnen. HET EILAND RABAUL WEGGEVAAGD? Volgens nog niet bevestigde berichten, zou het eiland Rabaul (Nieuw Brittarmië) door een aardbeving, welke gepaard ging met springvloed, zijn weggevaagd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9