BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad l Sportsmen" rooken CHIEF W HIP omdat het de beste sigaret voor ieders gezondheid is SPREEKCEL DE BIOSCOPEN OOSTERSCH INSTITUUT. Belangrijke schenking. Het Oostersch Instituut alhier heeft van den heer Said-Ruete te Londen Mn ge schenke ontvangen zijn ln den ioop der jaren bijeengebrachte bibliotheek van «er ken betrekking hebbende op Zanzibar en Oman en verder op Arabië en het Nabije Oosten in het algemeen. De beteekems van deze hooggewaardeerde schenking bestaat hierin, dat deze bibliotheek een aantal wer ken bevat, die niet ln eenige bibliotheek hier te lande worden aangetroffen; en ver der daarin, dat aan degenen, die zich met de studie van deze landen bezig houden, de gelegenheid wordt gegeven de collectie als handbibliotheek te gebruiken, daar zij in haar geheel op een daartie ingerichte plaats in het Instituut wordt opgesteld en voor ieder belangstellende toegankelijk zal zijn. De schenking geschiedt als blijvende her innering aan des schenkers moeder. Mevr. Emily Ruet—Prinses Salme, dochter van Said bin Sultan, vorst van Zanzibar en Oman mede als hulde aan dc nagedach tenis van Professor Snouck Hurgronje, die bij zijn leven meerdere malen Prinses Salme ontmoette en die voor deze merkwaardige vrouw, die haar leven beschreven heeft in „Memoiren einer arabischen Prinzessin", hooge achting koesterde. De heer Said-Ruete komt dezer dagen tü- hier om de bibliotheek, waarvan de cata logus tegen de duizend titels 'oevat, in het huis Rapenburg 61 te rangschikken. SPROOKJESSTAD GEOPEND. Levend speelgoed. Toen de poorten van sprookjesstad gister, avond om zeven uur voor het publiek, wer den opengesteld zat de burgemeester reeds in het raadhuis achter het Gulden Boek, waarin de handteekeningen prüken van tallooze vooraanstaande personen op aller lei gebied. In de poppenhuizen zaten zijn burgers rustig te kijken naar de voorbij wandelende Leidenaars. Op het ruime Schuttersveld staan de propere woninkjes met hun poppen-meubi lair keurig gerangschikt. De postmeester heeft het in zijn minia tuur postkantoor reeds spoedig druk met den verkoop van aanzichtkaarten en post zegels. die van een speciaal sprookjesstad poststempel- worden voorzien. Om acht uur begint de eerste van de reeks circusvoor stellingen. die tot volgende week Donderdag zal duren. De nummers, vaii het programma, dat ongeveer een uur duurt zijn van een uit stekend gehalte. Grappig is het, hoe zoo'n klein manneke met een ernstig gezicht een olifant zijn wil oplegt en deze dansende olifant is gedres seerd op een wijze, die in een groot circus volmaakt zou heeten. Het nummer met de gedresseerde' ponnies is waarlijk verbluffend evenals-het paardje, dat danst op de maat der muziek en het prachtige riiden van. drie dezer peuters op één ponny. De kunsten, hierbij vertoond, dwongen waarlijk zeer hooge bewondering af. Luiden bijval oogstte voorts de Hongaarsche dans van twee dezer kleine paren in Hongaarsche kleeding en ook 't slangendametje, dat sierlijke dansen uitvoerde en tevens daarbij een verbazings- wekkende lenigheid demonstreerde Voorts gaven zij noz menscheliike piramides te zien. clownerie enz., waarmede de talrijke aanwezigen zich zeer amuseerden. Toen de circustent leegstroomde zaten de kleine vrouwtjes alweer in hun poppen huisjes en groetten vriendelijk lachend de bezoekers van hun kleine stad. Opnieuw vulde zich de ruime circustent, opnieuw vulde de menigte de kleine straat, ies. weer voelden allen iets van de sprook jes uit hun kinderjaren en waren blij met dit vriendelijk speelgoed voor groote menschen. Tengevolge van het roekeloos overste ken van den rijweg is hedenmorgen een 7-jarige jongen N. Z., wonende in de Zee manlaan, op de Heerenstraat aangereden door een wielrijder, waardoor eerstgenoem de knaap viel en het linker-onderbeen brak. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acade misch Ziekenhuis. Voorts is door den E.H.D. derwaarts vervoerd de 9-jarige D. K. van de Langegracht. die gistermiddag op de Oude Vest met één vinger bekneld geraakte tusschen een touw en een meerpaal, waar door dit lichaamsdeel gekwetst werd. AQUARIUM- EN TERRARIUMVEREEN. „SCATOFAGUS ARGUS". Maandclijkschc vergadering. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer J. Gijzenij, opende de heer J van Mastrigt de vergadering en deelde mede dat hij den hoofdredacteur van het Ned. tijdschrift „Aqua-Terra". den heer W. J. M. Deutz, bereid had gevonden het aangekon digde onderwerp .Het goed functioneerer. van het aquarium" te behandelen. Spreker begon er op te wijzen, dat weersomstandig heden een groote rol spelen, niet alleen voor de gezelscnaps- maar vooral ook voor de kweek-aquaria. Uit geheel Nederland be reiken mij berichten, aldus spr., van slechte kweckresultaten en in hoofdzaak vielen ai deze slechte uitkomsten in de koude pe riode van dit voorjaar. Spi. behandelde ook de samenstelling van het water,^die bij het goed functionecren een groote roi speelt en deelde frappante staaltjes mede, die hij zelf ondervond door de hem nog onbeken de samenstelling van het drinkwater in zijn woonplaats, waarvan de analyse is op gevraagd zoomede die van het Rotteidam- sche water om dit te vergelijken. In elk geval blijkt, dat bedoeld water zeer sterk ijzerhoudend is. getuige de schitterende groei van de planten Ludwigia mulerti en ïsnardia pa'.ust.'is, terwijl ook de Ambulia sessiliflora er niet afkeerig van is. Al d°ze planten had spr. medegebracht ter over tuiging maar vestigde er de aandacht op. dat voor het goed functioneeren van het aquarium dit juist de minst geschikste zijn Het zijn alle meer of mindere moeras- planten. die zoo goed als geen zuurstof aan het water brengen. Hiervoor moeten de echte onderwaterolanten hun diensten be wijzen w.o. de bekende Valllsneria sp.ralis Spr behandelde nog vele andere zaken be treffende deze liefhebberij, zooais het schoonmaken van een aquarium met Sepia officinalis het z.g. zeeschuim, de bemesting de zuurstofverhoudingen in koude en tro pische aquaria, de bestrijding van dc zoo gevreesde Ichtiophtirius (witte puntjesziek te) om tenslotte de vreugdevolle mededee- ling te doen. dat het een Nederlander, woonachtig te Schiedam, gelukt is reeds voor de tweede maal te kweeken met de Helostoma temmincki. de z.g. zoenvisch, een visch die in de nieuwste buitenland- sche boeken staat aangegeven als „kweek onbekend'. Scatofagus kan terugzien op een niet alleen mooien, maar' ook zeer leerrijken avond. BIJEENKOMST HUTSPOTCLUB. Mevr. dr. Posthumusv. d. Goot spreekt. Gisteravond werd de tweede bijeenkomst gehouden van de „Hutspotclub" in café restaurant Royal in de Doezastraat. Mevr. Alingsvan Mels, pres. van de Nèd. Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staats burgerschap opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de vele nieuwe leden. Evenals de eerste keer waren er vrouwen van alle leeftijden: meisjesstu denten. onderwijzeressen, huisvrouwen, leeraressen, enz. Na den gezelligen maaltijd aldus schrijft ons mevr. P. H. SmitsWitvliet zette mevr. dr. W. H. Posthumusvan der Goot het doel der Hutspotclubs in Neder land uiteen. In Amsterdam is het motto: Vrouwen van alle rangen en standen, ver- eenigt u! Deze eenvoudige, gezamenlijke maai tijden zijn een middel om vrouwen samen te brengen en solidariteit aan te kweeken tusschen allerlei elementen onder de vrouwen. In Rotterdam hebben 3 vrouwen organisaties samengewerkt om een Huts potclub te krijgen, n.l. de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburger schap. de Ned. Ver. voor Huisvrouwen en de Ver. voor Werkende Vrouwen. 2574 Unsez. Medj De Amsterdamsche club telt thans 150 leden. Van alle Hutspotclubs heeft do Leeuwarder club het echter het verste ge bracht. want daar heeft er al een spot prent over in de krant gestaan! Hierna hield mevr. W. H. Posthumus van der Goot een causerie, die ze getiteld had „De huisvrouw en haar gebrek aan hutspot". De huisvrouw, de vrouw in haar gezin is in de openbare meening „goed uit." Tal rijke lofliederen bezingen deze plaats, zelfs staatslieden plegen zoo nu en dan daar over plotseling een waardeerend woord te zeggen. Meestal wordt hierbij uit 't oog verloren, dat deze plaats van de vrouw aan den huiselijken haard wel erg belangrijk, maar ook erg geïsoleerd is, doordat de gewone getrouwde vrouw heel weinig gelegenheid heeft om in contact te komen met het le ven, dat zoo indrukwekkend groot is. Heel veel huisvrouwen komen met de proble men van het leven, oorlog en vrede, rijk dom en armoede, eerlijkheid en diefstal, zonde en deugt niet. anders in aanraking, dan voor zoover zij het persoonlijk niet kunnen vermijden. Uit dit contact kan een levenshouding geboren worden van een. die veel weet en veel begrijpt en daardoor veel helpen kan. De werkende vrouwen voelen zich soms v/at eenzaam, doordat zij zich losgemaakt hebben van de traditioneele plaats in het gezin en vragen zich wel eens af of zij toch niet haar vrouwelijke roeping gemist heb ben. Volgens spr. komt dit. omdat ze wel aangetoond hebben, dat zij het werk van een man konden doen. maar nog niet ge vonden hebben, hoe zij datzelfde werk als vrouw kunnen doen Maar wie kan béter de hulsvTouw voor lichten dan de werkende vrouw, die tegr woordig deskundig is op allerlei gebied „n de maatschappij beziet vanuit, het vrouwe lijk standpunt, zoodat daaruit een vrucht bare samenwerking kan ontstaan om te komen tot een betere maatschappij, waar deze vrouwelijke bijdragen een doeltref- fenden vorm kunnen aannemen. Tot lid-werkman van den Raad van Beroep (Sociale Verzekering) ter stand plaats 's-Gravenhage is voor het tijdvak van 1 Januari jj. tot 1 Januari 1943 be noemd de heer C. Ch. van Egmond alhier. De heer D. van der Ent Braat, can- aidaat en hulpprediker bij de Ned. Her vormde Gemeente, ontving toezegging van beroep naar Over-Langbroek (Ut,). HET PLANTSOEN. Een bewoonster van het Plantsoen klaagt ons haar nood over den treurigen toestand waarin het wegdek verkeert. Tusschen den rijweg en het trottoir ligt een l M. breede geul. die bü regen in een sloot verandert en de klinkerbestrating van het voetpad ligt zoo ongelijk dat men, vooral 's avonds wanneer de lantaarns worden overscha duwd door het gebladerte, moeite heeft om op de been te blijven. Zij dringt dan ook met klem aan op ver betering. FABRIEK ..CORRECTUMS" RAPENBURG 26 LEIDEN TEL. 2 2 57 2558 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Von Blomberg's bezoek aan Rome - De Britsche voorstellen inzake de niet-inmen- ging niet gunstig in Berlijn ontvangen. De Hertog en de Hertogin van Windsor op kasteel Wasserlconburg gearri veerd - De Sandsjakkwestie. Von Blomberg's bezoek aan Rome vindt met veel pracht en praal plaats. Het hoofd der Itallaansche regeering heeft gisteravond ter eere van maarschalk von Blomberg een diner gegeven in de prachtige zalen van de militaire club, die haar zetel heeft in het Palazzo Barbarini. Aan het diner namen alle leden der re geering deel, voorts hooge Itallaansche legerautoriteiten en tal van hooge ambte naren en andere persoonlijkheden uit Rome. De zalen van het grandioze paleis, dat in zuiveren Renaissancestijl gebouwd is, wa ren prachtig met bloemen versierd. Gistermiddag woonde maarschalk Von Blomberg ln gezelschap van den Duce in Tor di Quinto eenige oefeningen van snel verplaatsbare troepen bij. De maarschalk stelde er prijs op. tegenover den Duce en de hooge militaire autoriteiten uiting te geven aan zijn groote bewondering voor hetgeen door de troepen gepresteerd werd. Het feit, dat in de officieuze „Giomale d'Italia" gesproken wordt van een Duitsch- Italiaansch defensief bondgenootschap, be- teekent volgens welingelichte kringen te Rome niet, dat de komst van von Blom berg naar de Itallaansche hoofdstad tot een nieuwe ontwikkeling geleid heeft. Het is, zoo verklaart men. eerder een toespe ling op de bestaande spil Rome-Berlijn, die het defensief karakter draagt. Talrijke bezoeken worden afgelegd. De Turksche minister van buitenland- sche zaken, Rustu Aras, bracht gisteroch tend te Boedapest een bezoek aan de Na- bya, met wien hij een langdurig onderhoud had. Hoewel, naar men in bevoegde krin gen verklaart, het bezoek van Aras een persoonlijk karakter draagt, heeft het toch beiden ministers van Buitenlandsche Zaken gelegenheid geboden de kwesties, welke hun beider landen betreffen, onder de oogen te zien. Rustu Aras bracht ver volgens een bezoek aan Daranyi, met wier. hij zich anderhalf uur onderhield. Des avonds is Rustu Aras naar Boekarest vertrokken. Lord Plymouth, die voor een tweedaagsch verblijf te Reval is aangekomen, heeft be zoeken afgelegd bij minister Selter en den opperbevelhebber van het leger, generaal Laiodoner. Daarna werd hij door den staatspresident ontvangen. Ter eere van den Deenschen minis'ter van Buitenlandsche Zaken, Munch, die te Berlijn is aangekomen, gaf de Deensche gezant gisteravond een receptie. Naar uit Boekarest gemeld wordt, zal Koning Carol waarschijnlijk op 25 Juni een officieel bezoek aan Warschau brengen. Wat de besprekingen inzake de inter nationale controle betreft men zie het Buitenl. Weekoverzicht wordt gemeld, dat de Eng. voorstellen Inzake de veiligheid van de aan de intern, controle deelne mende schepen te Berlijn zijn ontvangen doch de indruk in Duitsche politieke krin gen is niet zeer gunstig. Gelijk men weet beoogen zij veiligheidszones aan te geven en Willen o.m. voorzien in een direct over leg tusschen de mogendheden, in geval een dezer het slachtoffer zou worden van eenig incident. Men beschouwt de Britsche voorstellen te Berlijn, zoo meldt Havas, als halve maatre gelen. De voorgestelde waarborgen schijnen onvoldoende en men verklaart dan ook dat Duitschland zijn standpunt het recht tot wettige verdediging zal handhaven. Daarom ook heeft de marine haar strijdkrachten ln de Spaansche wateren verdubbeld. De toon van de Duitsche pers lijkt nog niet geïnspi reerd door het verlangen naar een spoedige oplossing. Men wil wel toegeven dat het aan wijzen van veilige zones voor de schepen mogelijk is, doch men acht het een moei lijkheid, dat van beide partijen waarborgen moeten worden gevraagd. Kan men van Duitschland verlangen aldus zegt men te Berlijn dat het, nadat het 't woord van Franco erkent, eveneens geloof schenkt aan het woord der bolsjewisten van Valencia? Dat zou een soort van diplomatieke erken ning beteekenen. Onder deze omstandighe den vraagt men zich af, hoe lang het zal duren, vóór het stelsel der niet-lnmenging weer zal functionneeren. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat I de Duitsche ambassadeur te Londen, von I Ribbentrop. vandaag te Berlijn zal aanko-l men om een reeds hangende kwestie te I bespreken. Men neemt aan, dat hij in de eerste plaats de Britsche garantievoorstellen voor de schepen, die toezicht in de Spaan sche wateren uitoefenen, zal bespreken. Gisteren zijn tien ambtenaren van de controle op de niet-inmenging, drie Neder landers, drie Engelschen, twee Franschen, I een Ier en een Fin, aan boord van del „Raoul Soares" naar Le Havre vertrokken. I De hertog en de hertogin van Windsor zijn gisteravond te half twaalf aan het grensstation Arnoldstein aangekomen, waar zij ontvangen werden door een vertegen- woordiger van den gouverneur van Ka- rinthië en een hulde der bevolking in ont vangst hadden te nemen. Na een kort op onthoud reisden zij per auto verder naar I het Kasteel Wasserleonburg, waar zij in den nacht aankwamen. Zij werden o.a. op hun doortocht te Milaan en te Venetië hartelijk toegejuicht, o.a. door verscheidene leden der Engelsche kolonies, die het jonge paar bü hun op onthoud op de stations gaarne wilden zien. "Venetië bezochten zij gistermiddag de basiliek op het San Miaxcoplein en het Dogenpaleis. De Sandsjak-kwestae laat weer van zich spreken. Tenminste als gevolg van de on tevredenheid die onder de niet-Tnrksche bevolking van Alexandrette en Antiochië is gewekt naar aanleiding van de onlangs te Genève ten aanzien van de Sandsjaks bereikte regeling, krachtens welke o.a. het Turksch de offlcieele taal is geworden, heb ben botsingen plaats gevonden tusschen Arabieren en Turken. Zeven Arabieren wer- de hierbij gewond, waarvan vijf ernstig. Troepen hebben de orde hersteld. De toe stand is echter zeer gespannen. Om tegen de regeling te protesteeren is in geheel Syrië de algemeene staking van Arabieren en Armeniërs afgekondigd. Luxor-Theater. Emil Jannings is een grootmeester in de filmkunst! Wie daar aan nog getwijfeld mocht hebben, kan deze week volmaakt overtuigd worden bij het zien van de Lumina-fllm „De oude en de jonge koning", waarin hij een rol speelt op zoo overtuigende wijze, dat het geen filmbeeld doch werkelijkheid schijnt ge worden te zijn. Friedrich Wilhelm I van Pruisen is hij hier, de beroemde solda- tenkoning, die geen grooter vreugde kent dan te toeven temidden van zijn reusach tige soldaten, welke door hem met zooveel liefde als zijn „blauwe kinderen" aange duid worden. Deze koning is een goed koning, een verstandig en zuinig vorst, wiens plichtsgevoel (saamgebundeld in zijn somtijds in dit opzicht wat enge be grippen) nochtans het leven zijner talrijke huisgenooten vergalt omdat het iedere be langstelling voor muziek, kunst en weten schap als onnoodig volkomen buitensluit. Het is 's konings zoon Fritz, die zich daar door zoodanig beklemd en miskend ge voelt in deze sfeer en omgeving, dat hij herhaaldelijk in conflict komt met zijn vader en na eenige hevige botsingen een zijner vrienden, den officier Katte, weet te bewegen, hem te helpen bij een poging om naar Engeland of Frankrijk te ont vluchten. Op het moment dat de ontsnap ping geschieden zal, wordt evenwel de ko ning verwittigd van de plannen van den kroonprins. Hij laat z'n zoon in arrest stellen, doet den medeplichtigen officier tot den dood veroordeelen en wijst de smeekbeden van Katte's vader af onder de verklaring; dat dit vonnis aan Pruisen haar kroonprins teruggeven kan. Deze toch zal -te terechtstelling moeten bijwonen en de koning meent dat zij op zijn zoon eer. zoo-:anigen invlced hebben zal en dat zij hem dermate met berouw zal kwellen dat hij op den goeden weg terugkeert en be reid is zich verder te wijden aan de be langen van staat en volk. Hoe de historie dit inzicht van den Pruisischen koning in het gelijk heeft gesteld, hoe na een jaren lange scheiding vader en zoon elkaar vonden en hoe Pruisen tenslotte een ern stig en goedwillend koning kreeg als op volger van den ouden Friedrich, leert deze film op boeiende en hoogst interessante wijze. Vóór alles is echter de schitterende creatie van Jannings de aandacht waard, van Jannings zoowel trouwens als van z'n tegenspeler: Werner Hlnz, die een gave vertolking geeft van de rol van den kroon prins, even overtuigend, even menschelijk, even ontroerend als Jannings dat doet van den koning! Zij tweeën maakten deze film. welke door Hans Steinhoff zoo goed geregisseerd werd (vooral de feestavond met den hertog van Bayreuth werd bui tengewoon mooi weergegeven), tot het groote succes dat het overal geworden is, zij brachten sfeer en schiepen het scherpe contrast der elkaar opvolgende conflicten, dat van een dikwijls ontroerende kracht is en getuigt van een diep doordringen in de stof, welke de grondslag vormde voor deze magnifieke rolprent. Vóór de pauze zingt Dick Foran zijn cowboy-liedjes, hij suist op zijn beroemde paard door de wildernis, langs moordlus tige Indianen en voor niets terugdeinzende bandieten en hij wint natuurlijk het pleit en de liefde van een aardig meisje na een reeks van sensationeele avonturen. Trianon-Theater. „Jack Hylton" ver overt de wereld", is de titel van de muzi kale show, die een verkwikkende uitzon dering vormt op de gemiddelde film. Deze rolprent beoogt slechts weer te geven de wijze, waarop Jack Hylton met zijn jon gens de wereld veroverd hebben en thans betoovert hij voor camera en geluidsmicro foon eveneens h#t publiek, dat den mata dor in de amusementsjazz op de handen draagt. Een intrige zal men nauwelijks in de film aantreffen, doch daartegenover staat, dat Jack en zijn boys anderhalf uur lang optreden en van hun groote veelzij digheid op de verschillende Instrumenten getuigenis afleggen. Wat de band-leden presteeren, is ln één woord fenomenaal Hun technische vaardigheid, hun zuivere perfectie in samenspel en de manier, hoe ze met veel grappen en fratsen een mu zikale show brengen, zal iederen liefhebber van het genre in extase brengen. In aan gename afwisseling treden de boys en de girls op, onder de inspireerende leiding van Hylton zelf, die zijn medewerkers met een bezielenden gloed tot het hoogtepunt van hun kunnen brengt. We zullen de virtuosen niet ieder apart vermelden, slechts zij een uitzondering gemaakt voor den dikken saxophonist Freddie Rhythm Schweitzer, die bovendien een uitstekend komiek blijkt te zijn. De knap geschreven arrangementen zijn voor een groot deel van onzen landgenoot Melle Weersma. Wat de zang en dans betreft, deze is in goede handen bij June Clyde. „Bewaak dat meisje", is een zeldzaam spannende detectivefilm, waarin de oplos sing tot het allerlaatste oogenblik be waard blijft. Laten we er dadelijk bijvoe gen, het geval zit gedegen in elkander. Op haar 21sten verjaardag zal een meisje een groote erfenis verkrijgen. Er resten nog eenige dagen tot het bewuste oogen blik en een half dozijn erfgenamen heeft er belang bij, dat het meiske dit tijdstip niet beleeft. Voortdurend is haar leven ln gevaar en ook een paar detectives staan voor een volkomen raadsel. Wie haar naar het leven gestaan heeft, brengt deze Co lumbia-film tenslotte na een reeks in hooge mate enerveerende voorvallen aan het licht. Robert Allen en Florence Rice vertolken op zeer verdienstelijke wijze de voornaamste rollen, doch ook het „tweede plan" is uitstekend bezet. Het Nieuwe Roxy-Theater. De goed gespeelde film „Zóó is het leven", brengt in beeld de opkomst en ontwikkeling van de familie Pardway. Op de puinhoopen van het tot den grond afgebrande Chicago sticht Daniel Pardway een winkel, welke allengs tot een grooten bazar uitgroeit, Uit een gelukkig huwelijksleven worden vier kinderen geboren, de trots van den ener gieken Daniel, die al zijn illusies op zijn nageslacht vestigt. Met het klimmen der Jaren, neemt de bazar in omvang toe, en wat eens een kleine winkel was, is nu de grootste zaak uit heel Chicago geworden. Doch den ouden heer Pardway worden te leurstellingen niet bespaard. Zijn kinde ren, in luxe opgevoed, gaan één voor één den verkeerden weg op: de oudste, die be stemd was om de zaak voort te zetten, verbrast zijn geld en vergooit zijn leven, de eenige dochter, die een flinke bruids schat meekrijgt, neemt meerdere keeren haar toevlucht tot een echtscheiding, de tweede zoon is een slappeling, terwijl de jongste, wiens toekomst op de militaire academie zeer mooi scheen, evenmin deugt en zijn leven verboemelt. Zoo ziet de oude heer Pardway zijn levensgebouw instorten en zijn illusies ln rook vervliegen, hij, die door hard werken een man van beteeke- nis is geworden en nu op zijn ouden dag zich omringd ziet door een stel nietsnut ten. Lionel Barrymore speelt den afge- tobden vader en zijn uitnemende kwali teiten komen op ondubbelzinnige wijze tot uiting. Vooral zijn sterfscène is van edele allure: de ontgoocheling is als het ware van zijn gezicht te lezen. Meerdere pro minente figuren, zooals William Gargan en Alan Dinehart staan hem prachtig ter zijde in deze aangrijpende levensschets van de familie Pardway. In het uitgebreide voorprogramma zijn het vooral Robert Woolsey en Bert Whee ler, die voor de vroolijkheid zorgen met hun specifiek Amerikaanschen humor in „Op ter vredesconferentie". In het Lido-Theater blijft Greta Gar'oo als Marguérite Gautier, volle zalen trek ken, zoodat de directie zich wel genood zaakt zag deze film te prolongeeren. Een buitenkansje derhalve voor hen, die tot dusverre niet in de gelegenheid waren deze rolprent te bewonderen! Casino-Theater. Het zal niet vaak voorkomen, dat een dood-gewoon bank biljet in zijn circulatie zóóveel sterk con- trasteerende avonturen meemaakt, als het waardevolle papier van 1000 francs in de Fransche film „Het bankje van duizend". Dit bankbiljet heeft als eenlg onderschei- dingsteeken een inktvlek, en dank zij dezen inktvlek kunnen we het papier getrouw overal heen blijven volgen. Het biljet moet eerst dienen om een zieke moeder te hel pen, en dan vinden we het terug bij een koopman, een hartstochtelijk speler, die het op de wedrennen brengt, waar een tweetal soldaten het bewuste papier als winst, in ontvangst neemt. Even vlug als deze soldaten het gewonnen hebben, ver liezen ze het papier ook weer en nu komt het bankje terecht bij één van de loketten op de renbaan, waarna het aan een rijken heer wordt uitbetaald. Deze op zijn beurt stopt het gemakkelijk van hand-tot-hana gaande papier toe aan een vrouw, die op het punt staat, in het water te springen. Zij deponeert het bij de bank, alwaar het bankje van duizend in de zakken van een ijverig inspecteur komt, die er echter niet lang plezier van heeft, want een slimme zakkenroller weet zijn slag op het ju»1* oogenblik te slaan. Van hand tot nana gaat het bankje verder en we kunne werkelijk al de lotgevallen niet op d voet blijven volgen, In het laatste °ed te krijgen we eenige uitstekende zang-®" dans-scènes te zien, waarbij van S°ea muziek te genieten is. En hoe het tenslotte met het bankbiljet afloopt, is een vern op zichzelf, dat tamelijk tragisch is. wa het papier is uiteindelijk in een scham huisje terechtgekomen, dat in brand raa en het alles-vernietigende vuur ontziet o« het bankje van duizend niet. .„„ui» AI deze fragmenten bindt, het ban j bij elkander en het levert ons een' met een reeks avontuurlijke gebeunu heden. jfT Voor de pauze draait „Heerscher woestijn", met Kathleen Burke, benev een uitgebreid voorprogramma. j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2