Goede oplossingen Oplossingen ANEKDOTEN RAADSELS Uit het leven der sterren V er j aardagszorgen Ik dacht: de Gelaarsde Kat. Om mijn naam te weten, moet je nog een beetje geduld hebben. Ben je nog niet op school na je ziekte? En eet je nu veel fruit? Sterk maar gauw aan. Lydia Botermans. Kind, wat fijn papier toch' Als je zoo doorgaat, kan ik een kiekjesalbum maken van Shirley Temple, uit jouw postpapier. Was het prettig bij Grootmoeder? Herman Seriier. Fijn, dat je zoo'n mooi boek hebt. Dus het past bij jou, een jon gensboek! Heet 't jongetje uit het boek: Boem? Grappig! Jan Ravensbergen. Wat kunnen jullie toch prachtig raadsels bedenken. Deze zijn voor grooteren aardig, maar moeilijk. Ik ben benieuwd hoeveel kinderen die raden, als ze geplaaist zijn. En mag je al in het boek van Leendert lezen of moet hij het eerst uit hebben? <y Leendert Ravensbergen. Jullie zijn in die enkele weken al goede bekenden voor me geworden Echte raadselneven! Maandag avond is de Koningin door de stad gereden. En hoe vind ie ie boek? Zijn de andere vogeltjes ook al uitgevlogen? Die eerste was een echte haantje-de-voorste. En weer bedankt voor ie ingezonden raadsels. P. B Becking, Je brief kwam op 't nip pertje. Eerder insturen voortaan. Je raad sel is aardig dank ie wel. Zus van der Kaay. Zie je, dat je weer achter aan de correspondentie bengelt? 't Hikt haast een besproken plaats. Je stop' ie brief heusch te laat in de bus. Ja, Zondag was een heerlijke dag. En hiermee eindig ik. En nu is het jtülie beurt weer van schrijven. En raadsels op lossen! Tot de volgende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raad seltante Mevr. M. J. B. der raadsels ontvangen van: Matty Nolles, W. Nolles, Corrie de Pree, Gerard de Pree, Freek van der Vlist, Henk Luttje, Ida Maria de Graaf, Alida Stikkelo- ruin, Jannie van Groeningen, Jan de Graaf, Grietje de Graaf, Dientje Olivier, Annie Schipper, Leendert Jongeleen, Gerard van Leeuwen. Abraham Fakkel, Lenie Brocaar, Jo Dreef, Jacob Kruis, Rie Hartevelt, Prijna Hartevelt. Janny Hartevelt, Co Hartevelt, Geertrui de Groot, Emma de Groot, Bennie de Bruin, Cornells Arbouw, Gerrie Kelne- mans, Jan Bronsgeest, Jacques W. van Leeuwen, Gretha de Graaf, Wim de Graaf, Marie Brokaar, Trijntje Bergman, Abram Smit, Mientje de Water, Lydia Botermans, Coba Verlind, Paulus Laman, Willem Fred. Laman, Marietje Laman, Jannie van Bie zen, Leendert Ravensbergen. Jan Ravens bergen, Annie Keyzer, Wim Keyzer, Rietje Keyzer, Piet Lagas, Meiske Mulder, Theo Brussee, Willy van Rijn, Johanna Seriier, Herman Seriier, Niesje Martijn, Jannie van Kampenhout, Wouter van Kampenhout, Adriaan van Vliet, Marietje van Vliet, Ber nard van Vliet, Jettie de Bree, Henny van Vliet, Mappy Riihrwiem. Jo Outshoorn, Leny Hartwijk, Jo Drabbe, Trieneke van Manen, Sary Akkerman, Matthy van Leeu wen. Rietje Kettenis. Gerard Oppelaar, Marietje Hoppenbrouwer, Jopy Hofstra, P. B. Becking, Zus v. Kaay. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Melk, ezel, Lien, klip. 2. De torenklok. 3. Kerseboom. Liniaal. Krijtdoek. 4. De wind. 5. Druif, ruif. 6. Oldenzaal, o, alt, baden, bloemen, Ol- denzaal, eetzaal, knaap, dal, L 7. Omdat zü niet in de maand steekt, maar in je huid. 8. Slang, lang, langs. Ingezonden door Abraham Fakkel. Vreemdeling: „Is het meer op deze plaats erg diep?" Boer- „Dat geloof ik niet, hoor; ais de lui hier zwemmen, steekt hun hoofd boven water uit". voor allen om uit te kiezen; de grooteren vier; de kleine ren drie goede oplossingen. Ingezonden door Alida van der Holst. Mijn geheel Is een stad in Noord-Brabant van 14 letters. 6, 11, 7 is een deel van het gezicht, 4, 6, 12, 3 is een kleur, 11, 12 is een dier, 2, 3, 4. 5 is ook een dier, 1 is een medeklinker, 12, 13, 14, 6, 8, 9, 8, 9 is iets wat men aan de voeten heeft, 10 is de 2e letter van het alphabet. n. Ingezonden door Rika de Graaf. Jan had een vreeselijken hekel aan het schrijven. Maar op g5n keer moest hij aan dag. D Oma schrijven. Hij schreef: ik kom Wat bedoelde hij? m. Ingezonden door Corrie Harteveld. Verkeerd gespelde plaatsnamen. Meda - komo - kerkijn - nilebe. IV. Ingezonden door Leendert Ravensbergen. In welke glazen kan men geen bier schenken? V. Ingezonden door Gretha en Wim de Graaf. Met z een visch zeer fijn, Met k kan het rustig zijn, Met p in 't warme land, Met h gt) op 't land mij ziet, Wie vindt ons vieren niet? VI. Ingezonden door Leendert Jongeleen. Wat is het verschil tusschen een jongen van 12 jaar en een meisje van 13 jaar? VII. Ingezonden door Drietal van Vliet. Ik ben zwart. Keer me om, en ik ben nat. VIII. Ingezonden door Rietje Kettenis. Hier volgt een toovervierkant. Deze 16 letters zóó te plaatsen, dat men van boven naar beneden, en van de linker- naar de rechterzijde leest: a a a a k k k r m m m s I i e i'. licmmeiing aan ae vacantiedagen. 2. Een meisjesnaam. 3. De naam van een vrouw van vorste- lijken bloede. 4. Het men op de boterham. Door afkoeling en inkrimping veranderen ae geleidelijk van kleur. De mooie zomeravonden zijn er weer en a's je nu in donker wandelt, kun je weer mét bewondering en eerbied de oogen opslaan naar het uitspansel met zijn duizenden sterren. En dan valt het ons op, dat de sterren, naar kleur en grootte, zoo verbazend ver schillend zijn. De zeeman, voor wien de hemellichamen goede kameraden zijn wier hulp hij steeds noodig heeft bij 't bepalen van zijn koers, weet hiervan mee te praten. Tientallen sterrenbeelden, die hij voor het vertrek gebruiken wil, heeft hij vast in zijn hoofd. Maar nu eens een vraag: weet je wel hoe het komt. dat de sterren zoo verschil lend van kleur zijn? Nooit van gehoord? Wel, dit houdt verband met hun tempera tuur. die in den loop van vele eeuwen ge leidelijk verandert. Immers, de sterren stralen naar alle kan ten ontzaglijk veel warmte uit en al Is die energiebron nog zoo reusachtig, daaruit volgt toch, dat de temperatuur geleidelijk daalt en de kleur zich wijzigt. Met behulp van de spectroscoop is men erin geslaagd tal van hemellichamen in soorten (en kleuren) in te deelen. Zoo heeft men heliumsterren (blauw-wit), waarvan men de temperatuur schat op een tien duizend graden, zuurstofsterren (wit), die Fowler, een Engelsch sterrenkundige, een temperatuur van minstens 7000 graden toedacht: dan zijn er de gele sterren, zooals de zon, van 5 tot 6000 graden en de roode 3 tot 4000. welke weer in twee groepen gesplitst worden. We weten allemaal, dat sterren gas vormige lichamen ziin, wat door de hooge temperaturen reeds verraden wordt. Bij afkoeling wordt de dichtheid van zoon lichaam steeds grooter. de ster wordt dus kleiner. En wanneer ie nu weet mis schien heb je 't op school al geleerd dat de temperatuur van een gas stijgt, wanneer men er druk op uitoefent, kun je begrijpen, dat door het toenemen van de dichtheid, door het krimpen dus. warmte wordt opgewekt. En daaruit is het te ver klaren. dat de sterren zeer lang warmte kunnen blijven uitstralen en haar helder heid geruimen tijd kunnen handhaven, ondanks het afnemen van een omvang. Het verloop van zoo'n sterreieven is in het kort als volgt: Eerst heeft de ster een be trekkelijk lage temperatuur aan de opper vlakte, ongeveer 3500 graden. De afkoeling door de uitstraling teweeggebracht, doet het lichaam krimpen, de gassen In de kern komen onder druk en de temperatuur stijgt weer aanzienlijk, terwijl de uitstraling weer belangrijk toeneemt. De roode ster wordt geleidelijk geel van kleur, dan wit en tenslotte blauwwit. Doch eindelijk moet het oogenblik komen, dat er een grens van dichtheid is bereikt en de ster dus niet meer krimpen kan. Intusschen is de uit straling zoo geweldig geworden, dat de warmte-ontwikkeling, die haar hoogtepunt bereikt heeft, de uitstraling niet voldoende meer voeden kan. En dan gaat de ster weer van kleur veranderen, juist ln omgekeerde volgorde. Net zoolang tot de temperatuur zoo laag geworden Is. dat het lichtgevend vermogen, dat ten laatste nog zwakrood was, geheel verdwenen Is. De ster is dan voor goed voor ons oog verdwenen. Over 'n weekje ben ik jarig! C, wat is dat fijn! 'k Krijg dan vast een boel cadeautjes, Van Pa, van Ma en van de Grootjes Poppen, ballenWat zou 't zijn? Nog vier dagen, dan ben ik jarig! Dat ij reuzefijn! 'k Mag dan kiezen voor hel eten, 'k Zal. de pudding niet vergeten! Vanille of hopjesWat moet 't zijn?, Nog drie dagen, dan ben lk jarig! Dat is nogeen.1 fijn! 'k Mag dan vast op school tracteeren. Uit een zakjo presenteeren! Toffeeszuurtjes? Wat zal 't zijn? Overmorgen ben lk jarig! O, wat Is dat fijn! Vier vriendinnen komen spelen. Wc zullen ons vast niet vervelen! Trees, Wil, Cor? Wie zullen 't zijn? Morgen, morgen ben ik jarig! 't Is haast al te fijn! 'k Kan niet slapen van de zorgen! Moedertje, zegt u 't maar morgen, Dan aal alles 't heerlijkst zijn! MARIB MICHON.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 22