Ons karakter en ons uiterlijk llftDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 5 Juni 1937, EN SCHOOLNIEUWS Q. BLEIJS ZONEN - ZUIVERAARS Noordeinde 17 - Leiden - Telef. 1078 RECHTZAKEN Thijs IJs en de slimme dieven PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 JUNI. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf. ds. ten Oite. Rliie Wallonne: dlx herures et demie, Bresson. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. It MeUere. Rem. GeTef. Gem.: Voorm. halfelf, ds. jRspelblom Beijer. Ver. ran Vrijz. Hervormden (Volkshuls): Voorm halfelf. ds. H. J. Kasteln van "Seréf. Kerk In H. V. (Gerecht 10)Nam. Julfacht (jeugddienst), ds. E. L. Smelik. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): Hedennam. 8 uur, Vespers en Lof; Zon- tegvoorm. halfelf, Gez. H. Mis. Marekerk: Nam. 6 uur, de heer S. Rle- mens, hulpprediker te Haarlem-Noord. AALSMEER. Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm. 10 uur, js Alkema: nam. 6 uur, ds. van der Linde. Ned. Herv. Kerk Oost: Voorm. 10 uur. b, van der Linde: nam. 6 uur. ds. Altoema Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur. Je. Knoppersen. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. de lange. Oude Velling: Voorm. halftlen (jeugd dienst I. mevr. M. C. Ryder-Baarse. Ohr Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. I uur. ds. Heerma. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht. ds. G. Th. v. Beusekom. Öeref. Kerk: Voorm. halfelf, en nam. hilfacht, ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (JullanastraatlVoorm. 10 uur, ds. Scheers; nam. halfzeven, ds. Joh. Stehouwer. Hulpkerk Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. De Bruin. Klnderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur de teer N. van Vliet. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. halfelf, dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstr.l: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Apeldoorn van lelden. Geref. Kerk (Hooftstr.): Voorm. 10 uur innam, halfzeven, ds. Hartkamp (H.A.). Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraati :V.m. 10 uur en nam. 6 uur, preeklezen. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 6 uur, ds. Bosch. Geref. Kerk (De Ruiterstr.): Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 8 uur, ds. Mulder. Lokaal van MandersloostraatVoorm. halftien en nam. 6 uur, de heer Blschop nn Rouveen. HAZERSWOUDE. Ned Herv, Kerk: Voorm. 10 en nam. 1 uur, ds. Klehl. Geref Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Heuzenveldt. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eer- hard; nam. 5 uur, ds. Jansen Schoonhoven lan Oegstgeest. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, is. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendrlksen. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, is. Bouma van Noordwijk-aan-Zee. Geref. Gem. (Remisestraat)Voorm. 10 <n nam. 5 uur, leesdienst. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. Jongens. Geref Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Aalders. LIS SE. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur, ds. Ver vaal van De Kaag; nam. 5 uur, ds. Waar- ienburg van Haarlem. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 mi, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 air. ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. luur, ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: Voorm. halftien en aam. halfdrie, leesdienst. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie, ds. P. A. i Klüsener van Bodegraven. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdienst; aam. halfdrie. ds. W. van Dijk van Zeven hoven. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. allies, ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 dur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, Eringa van Oegstgeest. Geref. Kerk In H. V. (Egbert de Groot straat): Voorm. 10 uur, ds. J. G. Ubbink Jn Zevenhoven: nam. 5 uur, ds. K. H. woon. Jeugdkerk: Voorm. 10 uur, mej. dr. C. Getltags. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Speel- "fn; nam. 7 uur. leesdienst. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, "e heer van Scherpenzeel. OUDE WETERING. "ed. Herv. Kerk: Nam. halfdrie, ds. W. 8l<Mré van Noordwijk. Geref. Kerk: Voorm. 101/4 en nam. 3 Wr. ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk; Voorm. halfelf, ds. C. a Reyn. RIJNSATERWOUDE. Ned, Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. H. dn Dijk. C|)r. Geref. Kerk: Voorm. haMeif'en nam. leesdlenèJt. 2561 (Ingez. Med.) RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. P. Pras van Katwijk-aan-Zee; nam. 5 uur, ds. J. de Jong van Scheveningen. Kerkzaal: Voorm. halftien, ds. E. War- moltz van Katwijk aan den Rijn; nam. 5 uur, ds. W. H. Beekenkamp van Heinenoord Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. Van der Loo; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Geref. Kerk Voorhouterweg)Voorm. halftien, ds. Broekstra; nam. 6 uur. ds. Van der Lbo. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Baan. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdienst. Ver van Vrijz. Hervormden (Gymn.zaal Raadhuis)Voorm. halfelf, ds. J. Pattlst van Den Haag. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Van Harten. Geref. Kerk: Voorm halfelf en nam. halfacht, ds. W. van Dijk. Chr. Geref. Kerk (Polder i: Voorm. half elf en nam. halfacht, ds. Albers van Vlaar- dingen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Beekbergen (als hulppred. voor Ugcheleni G. S. H. Gymin'k, cand. te Zutphen; te Kerkdrlel J. v. Oosterzee te Oosterblerum. Bedankt voor Waverveen J. v. d. Heuvel, cand. te Delft.. ..Aangenomen naar Brandwijk C. Streef kerk, cand. te Ameide, die bedankte voor Wijngaarden. GEREF. KERKEN. Tweetal te Sprang B A. v. Lummel, cand. te Willemstad en B. J. A. Streefkerk, idem te Rotterdam. Beroepen te Sliedrecht (als hulppred.) G. Spijker, cand. te Kampen. CHR GEREF. KERK. Beroepen te Vlaardingen J. A. Riekel, te Delft. Ds. H. KWINT. Ds. H. Kwint, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Utrecht, heeft tegen 1 October a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Hendrik Kwint wend 18 October 1863 te Groningen geboren en studeerde aan 't gymnasium te Assen en aan de Rijksuni versiteit te Groningen. In 1896 candidaat geworden In Groningen aanvaardde hij 25 April 1897 het predikambt bij de Ned. Herv. Gem. van Nieuw- en St. Joosland (Z.) na tevoren te zijn bevestigd door ds. B. Lütge. In 1901 vertrok ds. Kwint naar Gorinchem, waar ds. J. v. Toorenenbergen van Dordrecht hem bevestigde. 9 Maart 1910 preekte ds. Kwint intrede bij de Ned. Herv. Gem van Utrecht, spreköide over Hebr. 13 20 en 21. Ds. Kwint heeft zich In al de jaren van zijn ambtelijke bedie ning onthouden van het geven van zijn krachten aan eenlg ander ding dan zijn ambtelijk werk. Daarom bekleedt hij ner gens bestuursfuncties en zag van zijn hand nimmer eenlg geschrift het licht. Hij ls als met de oude Bisschopsstad samengegroeid en is daar op één na de oudste der Herv. predikanten. In het bijzonder rondom de Maliebaan heeft ds. Kwint zijn arbeids veld. 25 April j.l. mocht hij zijn 40-jarig ambtsjubileum vieren. KANTONGERECHT DELFT. De kantonrechter te Delft heeft bij ver stek veroordeeld wegens overtreding poli tieverordening te Stompwijk H. W. v. d. M. te Stompwijk tot f. 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK.. Wegens het verkoopen van koeien, terwijl het vee met miltvuur besmet was, was de landbouwer A. C. te Ter Aar door den kan tonrechter te Alphen veroordeeld tot f. 200 boete en omdat hij een biljet met de aan kondiging der ziekte van zijn erf had ver wijderd, tot f. 50. De Haagsche Rechtbank heeft C. In hooger beroep veroordeeld tot resp. f. 100 boete sbs. 25 dagen hechtenis en f. 50 subs. 10 dagen. H. B. uit Ter Aar was wegens overtre ding der Jachtwet door den kantonrechter te Alphen veroordeeld tot 2 x f. 10 boste en 2x10 dagen principale hechtenis. In hooger beroep heeft de Rechtbank dit vonnis vernietigd en B. veroordeeld tot 3x5 dagen principale hechtenis en ver beurdverklaring van jachtgeweer en in beslag genomen haas. T. v. d. B. te Hazerswoude had eer karn op zijn boerderij, waarvoor hij geen ver gunning bezat. De kantonrechter te Alphen had hem veroordeeld tot f. 40 boete, subs. 20 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de karn. De Rechtbank heeft dit vonnis vernie tigd en v. d. B. vrijgesproken. Wegens veroorzaken van een aanrijding te Rijswijk Is J. v. d. H. te Veur door den kantonrechter veroordeeld tot f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. De Rechtbank heeft verdachte vrijge sproken. Mej. W. v. d. W. te Alphen haxl boter afgeleverd, die niet van een banderolle was voorzien. Verdachte, die in hooger be roep was gekomen, ls veroordeeld tot f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis met ver- 65urdverklarlng van de boter en teruggave van het schaaltje. Ds. W. G. KRUKAMP. A.s. Woensdag herdenkt ds. W. G. Krij- kamp, Ned. Herv. predikant te Sassenhelm. den dag waarop hij vóór 25 jaar zijn ambt aanvaardde. De jubilaris werd 8 Oct. 1887 geboren en in 1911 candidaat In Noord-Holland, om 9 Juni 1912 te Schore en Vlake het predik ambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij In 1915 naar Oostkapelle, welke stand plaats in 1920 met Birdaard verwisseld werd. Sedert 18 Febr. 1923 staat de jubilaris in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Krij- kamp, die ook deel uitmaakt van het clas- sicaal bestuur van Leiden en van den ring Noordwijk. behoort tot de Confessioneele richting. In periodieken, die van de Con fessioneele richting uitgaan, verschenen bijdragen van zijn hand. Door vertrek naar elders heeft ds. Krij- lramp zich aan alle feestbetoon onttrokken. Hij zal ook geen gedachtenisrede uitspre- I ken en niet recipieeren. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. „Noteer maar een paar cent hooger mijnheer, want ze zijn duur vandaag", daar mee begroette ons gistermorgen hier op de Leldsche markt een slager, die blijk baar veel moeite had om uit de zeer schaarsch bezette slachtvee-afdeellng zijn inkoopen te doen. Inderdaad, het bleek dat de prijzen weer wat hooger waren. Koeien weer minder aanbod, het zijn belde factoren die de slachtveeprijzen sti- muleeren. De boer wrijft zich in de han den. doch de slager is er minder over te spreken. Men wacht met smart op het oogenbllk dat de crisisheffing buiten wer king wordt gesteld, want het is met de winst in de slagersbedrijven reeds lang slecht gesteld. Zooals gezegd, de slachtveeprijzen waren gisteren hier ter plaatse een paar cent per K.G. hooger, doch ook elders, met name te den Bosch, Zwolle en Leeuwarden was een korter aanbod, met iets hoogere prijzen. Vette en nuchtere kalveren troffen in den loop der week ook iets vlottere stemming en waren goed prijshoudend. Van de gebruiksvee-afdeelingen valt uit den aard der zaak weinig bijzonders te KANTONGERECHT TE ALPHEN. Allereerst kwam aan de orde de uitspraak tegen de drie N.S.B.'ers uit Bodegraven die op de fabrieksschoorsteen van de vuilver branding een N.S.B.-vlag hadden geplaatst. De kantonrechter veroordeelde W. v. D., J. E. en H. de N. resp. bot f. 10 subs. 10 d„ f. 8 sübs. 8 d. en f. 8 subs. 8 d. v. D. uit Bodegraven hajd met een vracht auto het verkeer in gevaar gebracht; eisch en uitspraak f. 10 subs. 10 d. J. v. d. B. was met zijn auto bij den spoorwegovergang te Boskoop, aangereden door een motortraotor van de Ned. Spoor wegen, waardoor zijn vrachtwagen ernstig was beschadigd. Getuige J. R. Sr. ver klaarde, dat bij alle gewone treinen een gemeente-werkman met een witte vlag seinen geeft, doch dat dit nu niet geschied was, daar het een rangeerwagen betrof. De kantonrechter stelde de zaak uit tot het hooren van don overwegwachter. C. P. C. had zich te verantwoorden om dat hij met nog enkele andere personen op hinderlijke wijze had gestaan bij de kerk te Bodegraven. Verd. had over dit feit een zeer onsympathieke verklaring aan den Officier van Justitie gezonden De kantonrechter veroordeelde B tot een geldboete van f. 4.subs 4 d.; de eisch luidde f. 5 subs. 5 dagen. Vervolgens had de getuige M. zich te verantwoorden voor hetzelfde feit. Ook deze verdachte kreeg een zelfde veroor deeling. G. V. gedetineerd in de strafgevangenis te Scheveningen had zich te verantwoorden voor het rijden zonder licht. Hiervoor was hij tweemaal bekeurd. De ambtenaar vroeg f. 1.subs 1 dag en f. 2.50 subs 2 dagen. Veroordeeling conform. J. F. uit Bodegraven had in verschillende bladen een advertentie geplaatst, waarin aan eiken bezoeker van zijn zaak een bon werd toegezegd, waarop dan later een prijs kon worden gewonnen. De politie zag hier in een overtreding van de loterijwet en maakte deswege proces-verbaal op. Ambte naar en kantonrechter waren echter van oordeel dat hier van geen overtreding der loterijwet sprake was, omdat gegadigden geen stoffelijke prestatie hadden te ver richten. Verdachte werd derhalve van alle rechtsvervolging ontslagen. vermelden. De handel heeft momenteel een geringe beteekenls, maar de prijzen bleven hoog. Er is geen sprake van terug gang. De wolveemarkt had voor de slachtscha pen een zeer goed verloop en de prijzen waren ook weer iets in opgaande lijn. De weidelammerenhandel, die gedu rende de geheele week een levendig aspect had, viel gisteren niet mee. Zooals we in ons vorige overzicht schreven was de in-; koop opTexel iets hooger en men moest dus de vraagprijzen wat verhoogen, ter wijl er thans voor de kerken weinig of niets meer gekocht werd en dus de beste bieders ontbraken en alzoo alles niet verkocht werd. Een goed hokje lammeren kostte echter nog f. 15f. 16.50 per stuk en de beste nog wat meer. De varkensmarkt bleef onver anderd flauw. We verwachten voor komende week ook nog geen prijzen. Zonder dat we 't willen, is vaak aan al lerlei uiterlijke kenteekenen te zien, wat er iu ons omgaat. Dat is niets nieuws. Als we vinden, dat 'n gesprek, of 'n bezoek, wat te lang duurt, dan uit als vanzelf ons on geduld zich in onwillekeurige bewegingen, al blijven we overigens nog zoo beleefd te genover onzen bezoeker; we trommelen op de stoelleuning, we nemen nu eens dit, dan dat voorwerp in handen, we kijken zonder noodzaak eens uit het raam. En waarom zou dan de „gemiddelde" inhoud van ons binnenste, m. a. w. ons ka rakter niet merkbaar zijn aan uiterlijk heden? Nog sterker: niet alleen de manier van ons tc bewegen en van te handelen verraadt ons karakter, ook de uiterlijke vorm, waarin we tijdens ons verblijf op dit ondermaansche gedoemd zijn rond te wan delen, vertelt iets over onze innerlijke eigenschappen. Wie hiervan alle finesses onder de knie heeft, moet wel 'n uitzon derlijk menschenkenner zijn, als hij dan tenminste ook nog schijn en wezen weet te onderscheiden, 't Wil n.l. wel eens voorko men, dat iemand zich anders tracht voor te doen, dan hij in werkelijkheid is! Maar zelfs de grootste virtuoos ln 't veinzen kan ons nu eenmaal niet suggereeren, dal hij 'n langen hals of wilskrachtige handen of 'n hoog voorhoofd heeft, als 't tegendeel 't geval is. Van al of niet lange halzen ge sproken bent u misschien ln 't bezit van 'n kort, stevig exemplaar? Tien tegen een, dat u behoort tot het spontane men- schentype; uw handelingen zullen meer beheerscht worden door impulsen, dan door lange beredeneeringen. Ook zult u, zegt de karakterspecialist, niet vrij zijn van op vliegende buien. Maar is de drift bekoeld en de storm weer afgedreven, dan is de at mosfeer weer zuiver en bent u ook „sans rancune". Niet alzoo de langhalzlge: bedachtzaam heid en geneigdheid om de zaken van alle kanten te belichten en te beredeneeren is meer zijn deel. Het duurt langer eer hij kwaad wordt maar ook eer hij weer goed wordt! Zich te moeten bedwingen zal hem dus niet zoo moeilijk vallen; maar toont z'n korthalzige medemensch veel zelfbe- heersching, dan verdient die 'n extra-ver melding. want dat moet 'n wonder van wilskracht en 'n sterk karakter zijn. Van den hals tot 't hoofd „11 n'y a qu'un pas", en wat dit gewichtige deel van onzen uiterlijken verschijningsvorm al voor belangrijks mee kan deelen over onze in nerlijke eigenschappen ls te veel om het alles in dit korte bestek op te noemen. De "orm van den schedel, van de ooren, den neus, de kin't is alles even Interes sant vcor wie z'n medemenschen met be langstelling beschouwt en tracht eenige kennis op te doen over het doen en laten van dit „meesterstuk der Schepping", zoo als wij met gepaste bescheidenheid onszelf zoo graag noemen. En is wat menschen- kennis niet voor lederen sterveling van nut aangewezen als.we nu eenmaal zijn op den omgang met onze mede-stervelingen? Ten zij we vuurtorenwachter of kluizenaar zijn, en zelfs die zullen nog wel eens te maken hebben met menschen en derzelver karak ters Dat het hoofd wel een van de belang rijkste wegwijzers is op het uitgestrekte teirein van de karakterstudie is algemeen bekend Wie kan zich 'n heerschersnatuur voorstellen met 'n wipneus en een wijken de kin? Daarbij behoort 'n krachtige kaak en 'n eenigszins gebogen neus. En de den- kerskop het hooge voorhoofd is spreek woordelijk geworden; maar jammer voor de bezitters van hooge voorhoofden niet altijd schijnt dit samen te gaan met ge leerdheid en wetenschappelijken aanleg. Wel het breede voorhoofd met aan weers zijden do denkersknobbeli. De oogen daarover alleen al zouden kolommen te schrijven zijn. Hoeveel proza en poëzie zou in den loop der eeuwen al niet gewijd zijn aan die „spiegels der ziel"? Wat we ook willen verbergen, de oogen zouden het altijd verraden. Maar ls dat wel heelemaal waar? Ondanks alles, wat dichterlijke geesten hierover gezegd heb ben, kunnen de oogen zelf maar heel wei nig veranderen, kan alleen maar de pu pil wijder of nauwer worden. Hoe kunnen dan toch de oogen een zeer betrouwbare barometer omtrent ons karakter en onze stemmingen zijn? Iemand van 't kort-aan- gebonden type, zal, als iets hem niet be valt, al gauw „donker" kijken; maar daar bij verandert de kleur van z'n oogen niet. Hij fronst z'n wenkbrauwen en onwillekeu rig sluiten de oogleden zich wat, waardoor er minder licht op de oogen valt en deze dus donkerder „lijken". Als we dus met onze oogen „werken", waarvoor, zooals beweerd wordt, wij vrouwen 'n aangeboren talent hebben dan werken we eigenlijk met allerlei spieren in de omgeving van de oogen en speciaal met de oogleden. Gaat u maar eens voor den spiegel staan, als u er tijd voor hebt ('n vrouw, die zich res pecteert, heeft het altijd druk, nietwaar?) en kijkt u dan uzelf eens achtereenvolgens verontwaardigd, ongeloovig, lief-onschul dig, of hoe dan ook, in de oogen. Ziet u wel. dat de nuances veroorzaakt worden door bewegingen van de oogleden, terwijl vele gezichtsspieren ook 'n woordje mee spreken? Maar de oogen zelf blijven even rond of ovaal, even blauw, bruin, grijs ol groen, als u ze van moeder Natuur hebt meegekregen. Toch spreken we altijd van de taal der oogen. 't Duidelijkst merkbaar is die „taal" bij levendige, openhartige menschen; behoort bij zulke karakters niet 'n „open" gezicht? De gesloten naturen maar ook de huichelaars laten zoo wei nig mogelijk van hun gevoelens aan de op pervlakte komen en vertoor.en den volke in plaats van 'n levend gezicht 'n masker, waardoor alleen iemand met heel wat mcn- schenkennis heen kan zien. De mensch, die zich voor veel interesseert, zal oplet tend en ingespannen kijkend door 't leven gaan. Wien alles onverschllllig laat, zal als regel de spieren rondom de oogen ontspan nen hebben en daardoor het typische „vlakke" gezicht vertoonen. dat in de wan deling ook wel „onbenullig" heet. 'n Onrustige geest uit zich bij de men schen. die dan hier, dan daarheen kijken: de eigenaardig fladderende blik van hen, die zich moeilijk kunnen concentreeren. Minstens even goed als de oogen vertelt de mond veel over ons karakter. Ik bedoel niet door de millioenen woorden, die in den loop der jaren over ons aller lippen ko men, want die verkondigen vaak het tegen overgestelde van wat bedoeld wordt. Maar verraadt niet de weeke mond het slappe karakter, de stijf saamgeknepen lippen 't gedecideerde menschentype; duiden neer gebogen, even ingetrokken mondhoeken niet op zelfingenomenheid, opgetrokken dito's op 'n vroolijk karakter? Als de ver baten monden wijzen op ontevredenheid en lichtgeraaktheid, dan ziet het er voor ons vrouwen leelijk uit, wanneer't waar ls, dat „verbetenheid" 'n speciaal vrouwelijke ge laatsuitdrukking is. Of zou, zooals ik on langs hoorde beweren, 'n massa vrouwen met krampachtig geknepen monden door 't leven gaan. doordat ze te nauwe schoe nen en te hooge hakken dragen? De wijze van loopen ook die kan weer zoo kenschetsend zijn voor ons innerlijk. De mensch met zelfvertrouwen zet de voe ten flink neer en loopt met opgeheven hoofd. De menschenkenner onderscheidt dit loopen direct van het quasie-gewichtig voortgaan, waarmee slechts zelfvertrou wen wordt gesuggereerd, maar waarmee eigenlijk getracht wordt onbeduidendheid te verbloemen. Wie 'n onderdanig karakter of een zwaarmoedigen aard heeft, is ge neigd met gebogen hoofd en schouders to loopen, en als de wilskracht niet in 't ge weer geroepen wordt om als tegenwicht te dienen, dan zal 't beeld van den „geslagen hond" al gauw volmaakt zijn een beeld, dat niet bevorderlijk ls om ons gevoel van eigenwaarde op peil te houden. Dat onze handen in vorm en beweging uitingen kunnen zijn van bepaalde karak tereigenschappen zal wel iedereen bekend zijn; de hand is misschien wel 't voor naamste instrument van onze hersens, zoo dat ons handschrift, ontstaan uit de sa menwerking van „hersens" en „handen", al heel duidelijk aanwijzigingen omtrent ons karakter kan geven. We zouden hier nog langen tijd gezellig over kunnen door- boomen maar ook zonder dat veronder stel ik wel, dat ieder van u egocentrisch genoeg is om zich te interesseeren voor z'n eigen dierbare persoonlijkheid, ln elk ge- va! voor het wonderlijke verschijnsel „mensch". CRITICA 29. Toen aMen bij den ingang aangekomen waren, sprak Thijs: „Nu moeten wij de kalmte goed bewaren Wij gaan hier thans naar binnen en 'k vrees, dat daar dan wel een vechtpartij zal gaan be ginnen dus geef je oogen goed den kost, weest allen op Je post en laat geen boef ontsnapipen nu zullen wij maar eens naar binnen stappen". ZIJ kwamen in een gang, heel donker en heel lang; die gang werd ondersteund door dl'kke palen. „Ik hoop, dat wij hier nlst verdwalen", sprak zacht oom Brom. die mee aan 't hoofd Mep van den stoet: „ach ach. ach ach, het gaat mij bijna veel te goed! Men mag toch niet verlangen, dat Leo Listig rich op zóó'n manier laat vangen?" „Maar waairom niet?.", vroeg riFtj is wel knap, maar Thijs is minstons even sum". 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11