U.V.S. 2—LF.C.1 Huldiging van den heer M. Galj aard Een andere winstbelasting in Engeland LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Juni 1937 Derde Blad No. 23677 78ste Jaargang SPORT HEDENAVOND TERREIN: KANAALWEG LUCHTVAART Een nederlaag, die een overwinning zal worden FINANCIEN VOETBAL. zaterdagiuddagoompetitie l.v.b. Programma voor morgen. Beker: le ronde: ASC 2ABC 1, 3.30 uur llugd.terr.) Schniedewind. Ie klasse: Rijnsb. B. 1SCO 1. 4.45 uur, jrnoldus. 2e klasse A: ARC 2Woubrugge 1, 6 uur t d. Nat; Noordwijk 2Weter. B. 1, 3 uur, Leeuwen; SCO 2Ter Leede 2, 4.45 uur. p Boom. 3e klasse: SCO 3—LRC 3, 3 uur, v. d. Velden; Ter Leede 3Quick B. 4. 4 uur, Fjjnacker; Woubrugge 2Ons Clubje 2, 1.30 uur, Neyenhuys. 4e klasse: Weter. B. 3ARC 4, 3.30 uur, Tuyl; Rijnsb. B. 3Quick B. 5, 3 uur, Bink; LRC 4SCO 4, 3.30 uur, v. d. Hoogt. Overzicht. De programma's gaan steeds kleiner vorden, een bewijs dat het einde, ditmaal rel wat laat, in zicht is. Rijnsb. Boys 1, staat voor den laatsten strijd tegen SCO 1, waaruit R. Boys min stens één puntje moet halen om den dans te ontspringen, waarop wij, gezien de laat ste prestaties, wel vertrouwen. In 2A wacht A.R.C. 2 een spannende lamp tegen Woubrugge 1. waarbij de be slissing voor 2A kan vallen. Het is wel waarschijnlijk dat dit gebeuren zal en A. R.C. als kampioene uit den strijd zal ko nen. Voor de onderste plaats gaat het tesschen Noordwijk 2Weter. Boys 1 en S.C.O. 2Ter Leede 2, waarbij wij den beiden thuisclubs een kansje geven. In de 3e klasse heeft Quick Boys 4 te gen Ter Leede 3 aan één puntje voldoende n het kampioenschap te behalen. Verder zal S.C.O. 3 er alles op zetten om tegen L.R.C. 3 de laatste plaats nog le ontvluchten, iets wat niet zonder slag of stoot, zal gaan. Wint A.R.C. in de 4e klasse van Weter. Boys 3, en dat is vrij zeker, dan is ook in deze afdeeling het kampioenschap hoogst waarschijnlijk voor de Alphensche Racing. 1E.C. 4 komt tegen S.C.O. 4. Beide zijn undidaten voor den titel en één van hen len bij een gelijk spel beide) zal moeten afvallen. Rijnsb. Boys moet, om eveneens nog een kansje te behouden, thuis van Q. Boys 5 winnen. Met het beste beentje voor. is dat zeer wel mogelijk. 3e RONDE L.V.B.-SLEUTELS. U.V.S. II—L.F.C. I. Hedenavond vindt de derde ronde plaats ran de L.V.B.-sleutels tusschen U.V.S. IX en L.F.C. I. De wedstrijd wordt op het ter rein aan den Kanaalweg gespeeld en vangt halfacht aan. 3e ronde L.V.B.-sleutels Aanvang 7»/i uur. 2518 Entree 10 cent. - Rijwielstalling 5 cent. (Ingez. Med.) uit nieuwveen. Gisteravond speelde een „Nieuwveen"- combinatie tegen een elftal van Gem.-Be- drijf uit Alphen. De rust kwam met 10 in het voordeel van Nieuwveen. Het einde met 20. Voor as. Zondag zijn de volgende wed strijden vastgesteld: 2.30 uur: Nic. Boys I—D.E.S. II (Kudel- staart); 2.30: Majella II iOudewetering) Nic. Boys II. De junioren van Nic. Boys spelen een serie-wedstrijd te KudelstaaTt tegen V.D.O- junioren. KORFBAL. „NOORDERKWARTIER". Zondag gaat Noorderkwartier wederom naar Den Haag om seriewedstrijden te spelen. Ditmaal bij Die Haghe. Er zijn vier groepen. Noorderkwartier speelt in de 2de aldeeling een halve competitie, o.a. tegen Emma-comb. en Schiedam. Daarna komen de nummers één (enz.) van elke groep in de demi-finale. Foto Van Vliet. LAWN-TENNIS. QUIST NIET NAAR WIMBLEDON. De Australiër Quist, die als sterkste speler van de ploeg gold, doch die te New- York niet voor den Davis Cup kon spelen, zal door den aanval van geelzucht, waar aan hij lijdende is, Dok niet in het tournooi te Wimbledon kunnen spelen. Hij is alweer op weg naar Australië. „Msb." PAARDENSPORT. HIPPISCHE SPORT OP DEN OLÏMPISCHEN DAG. WEDSTRIJD FABRIEKSARBEIDERS. Morgen speelt een elftal van de vereeni- ging gevormd uit leerlingen.van de dans school Gé Mieremet een wedstrijd tegen Fabrieksarbeiders op het fabrieksarbeiders terrein aan den Wassenaarscheweg. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan ran Fabrieksarbeiders, zal deze vereeni- ging afvalwedstrijden laten spelen. Als boofdprijs is een „Fabrieksbeker" beschik baar gesteld en als 2de prijs een zilveren nedaiile. De inschrijving sluit op 19 Juni bij den secretaris, J. v. Kooperen, President Seijnstraat 38. Woensdag om 7 uur speelt Fabrieks- ubeiders I tegen Morschkwartier I op het terrein van laatstgenoemde. Donderdag speelt Fabrieksarbeiders III til 7 uur op eigen terrein tegen Morsch- Iwartier Etl. R.B.F.—DE VETERAAN. Gisteravond speelde R.B.F. tegen De Veteraan op het Leidsche Boys-terrein. Deze strijd eindigde in een gelijk spel 1—1. Ruststand 10 voor R.B.F. WEDSTRIJDEN E. H. B. O. De uitslag van den wedstrijd Lugdunum -Rouwkoop was 1—2. Morgenmiddag om 5 "ar wordt op het Sportman-terrein ge- ipeeld: Sportman IRoodenburg I. RIJNSB. BOTS—S.C.O. In den competitiewedstrijd tegen S.C.O. ™t Rijnsb. Boys morge» als volgt uit: Roel: H. Glasbergen: achter: Jac. v. d. V'iirer en W. v. Vliet: midden: J. Tijster- F van Duyn en J v. Iterson: voor: ZandbergenT. v d. Gugten J. Zwaan, C. den Haan en A. Heemskerk. SPORTVEREENIGING N.Z.H. TRAM BOYS Maandag a.s. te kwart over zeven speelt VZ.H.T.B. een vriendschappelijken wed.- tuijd tegen R.B.F. op het terrein aan den •assenaarscheweg. h'EDERLAAGwedstrijden A.Z.L. Re gisteravond gespeelde wedstrijd tegen l:s-V is een 91 nederlaag geworden. Rust in met 6—0. jRihsdagavond wordt gespeeld tegen Re uitslag van den wedstrijd L.D.T.S. II Z II was 30. seriewedstrijden te boskoop. Zendag worden te Boskoop gespeeld: uur: Bosk. Boys III—S.O.A. H (Den "l; halfdrie: S.O.A. I—G.S.V. I (Gouda) AG WEDSTRIJDEN ROUWKOOP |Mderla' .JjkPgenmiddag spelen de volgende elf- «Ou»t 'n de nederlaa&wec'strij<Jeri van Remvkoop adsp.Quick Boys adsp. 4 u. "Rouwkoop I—Quick Boys I, 6 uur. De tien beste Nederlandsche springers in actie. Een hippisch nummer zal, gelijk tot dus verre steeds het geval was. ook op 20 Juni weer het aantrekkelijke slot vormen van het programma van den Olympischen dag. Aan het springconcours zullen de volgende tien beste Nederlandsche concours-ruiters deelnemen: Luitenant der huzaren van Reede op Jimmy; ritmeester der huzaren de Kruyff op Giovinezza; de heer D. H. Pasman op Sellö; dereserve-luitenant der huzaren van Schaik op Santa Bell; de luitenant der veldartillerie de Bruine op Ernica, de lui tenant der huzaren Ruys de Perez op Kes- trelle; de heer E. Kahn op Espoir; de lui tenant der veld-artlllerie Greter op Ca rina, de ritmeester der huzaren van der Voort van Zijp op Sunday en ritmeester der huzaren baron Sirtema van Grovestins op Isard. BOKSEN. WERELDKAMPIOEN JAMES BRADDOCK GESCHORST. Niet verschenen voor den titclwedstrijd tegen Schmeling. Zooals bekend zou gisteren in de Madison Square te New York de bokswedstrijd plaats vinden om het wereldkampioenschap zwaar gewicht tusschen den titelhouder James Braddock en den uitdager Max Schmeling, volgens een contract, dat door beide boksers geruimen tijd geleden was onderteekend. Braddock heeft evenwel geweigerd tegen Schmeling in den ring te komen daar hij een overeenkomst heeft aangegaan om op 22 Juni a.s. te Chicago tegen Joe Louis te boksen eveneens voor den titel. De wereldkampioen heeft dan ook eenige dagen geleden on een desbetreffende uit- noodiging van de New Yorksche boks com missie geantwoord, dat hij niet zou ver schijnen om zich voor het gevecht tegen Schmeling te laten wegen.Braddock heeft op dat punt woord gehouden. Terwijl Schmeling od het bepaalde uur aanwezig was om te zien dat hij 196 Amerikaansche ponden (ongeveer 86 KG.) woog. was de Amerikaan eenigen tijd na het vastgestelde uur nog niet ter plaatse Toen de New Yorksche boks commissie constateerde, dat Braddock ziin weigering gestand bleef, werd door dit lichaam on middellijk een vergadering belegd, welke niet veel tüd in beslag nam. Het volgende besluit werd daarop genomen: ..Braddock en zijn manager Joe Gould werden wegens niet verschijnen tot een boete van 1000 dollar ieder veroordeeld en voor onbepaalden tüd geschorst". De voorzitter van de bokscommissie, Mac Phelan. deelde verder nog mede. dat alle boks-commissies van de Vereenigde Staten en üi het bijzonder de commissie van den staat Illinois, welke het gevecht tusschen Braddock en Louis od 22 Juni as. organi seert, van dit besluit in kennis gesteld zul len worden. Verder verklaarde Mac Phelan. dat voor het geval Joe Louis od 22 Juni te Chicago tegen Braddock zal boksen, deze bokser, evenals Braddock. van ieder gevecht in den staat New York zal worden uitgesloten. Tenslotte werd nog besloten ook Louis een boete van 1000 dollar op te leggen. DE POSTVLUCHTEN. De „Djalak" is gistermiddag te 4.44 uur vlot op Schiphol geland. In een tijd. waarin do sportbeoefening nog in haar kinderschoenen stond werd bier ter stede opgericht de gymnastiek- en schermvereeniging Excelsior. waarvan voorzitter werd de heer M. Galjaard. En hoewel er sindsdien concurrentie is geko men van velen kant, hoewel de vereeniging ook vele moeilijke jaren heeft doorge maakt, heeft Excelsior zich weten te hand ven in den vorm en in den geest van voor heen. Dat haar dit gelukt is heeft zij voor een zeer belangrijk deel te danken aan 'naar voorzitter, die alles voor zijn club en voor de goede zaak der gymnastiek over had. die steeds actief was waar het de be langen van Excelsior gold en gesteund ooor de heeren Plu, Kettenis, e. a. den sterken clubgeest te bewaren wist en tel kens weer nieuwe leden tot !de vereeniging komen deed En-gisteren nu, way het 35 jaar geleden dat Excelsior werd opgericht, hetgeen te vens beteekende dat.de heer Galjaard 35 jaar voorzitter v:as. Kon het verwondering wekken dat de leden besloten hadden hun voorzitter op eenvoudige, doch niettemin warme wijze te huldigen en kon het anders dan dat het bestuur van den Turnkring Leiden en Omstreken, waarin de heer Gal jaard steeds zulk een aparte figuur is ge weest, gaarne daarmede accoord ging en zich er bij aansloot? Zoo werd het een drukte van belang in Tuinstadwijk, gisteravond, en voorname lijk dan in de Hyacinthenstraat. waar de heer Galjaard woont en waar hem een se renade gebracht werd. welke vele honder den belangstellenden voor zijn woning sa- iiienstroomen deed. Het was bijna negen uur toen de opge wekte klanken van het muziekgezelschap van Tieleman en Dros zich hooren lieten. Omstuwd door een vroolijke menigte na derde daar het muziekcorps, vergezeld van de leden van Excelsior in turncostuum, van afgevaardigden van het "turnkringbestuur, van de vereenigingen Brunhilde en Con cordiaToen de heer Galjaard in de deur verscheen, nam de heer Metz. voor zitter van den Turnkring, het woord om den jubilaris in hartelijke bewoordingen te huldigen voor alles wat hij in de afge- loopen jaren voor Excelsior en voor de gymnastiek in het algemeen gedaan heeft. Hij prees het sociale werk van den heer Galjaard, die de jongens van de straat op groeien deed tot flinke, kranige kerels (in welke hulde hij ook de heeren Plu en Ket tenis deelen deed) en zeide dat de leden van Excelsior behoefte hadden gevoeld om iiun voorzitter op deze wijze te huldigen. Namens de vereeniging, zoowel als namens Brunhilde en Concordia, werden den heer Galjaard vervolgens schitterende bloemen aangeboden, terwijl de heer Metz, als eere- voorzit-ter van Excelsior er, ook namens zijn echtgenoote, ten bate der vereeniging nog een bedrag onder couvert aan toe voegde Met enkele woorden heeft de jubilaris vervolgens dank gezegd voor deze huldi ging. welke zoozeer door hem op prijs werd gesteld Op onze foto ziet men' van rechts naar links o.m. de heeren Kettenis. Galjaard en Plu, en daarachter de heeren Metz en de i'Ecluse (leider van Excelsior). Onze Londensche correspondent schrijft: De nieuwe regeering is haar werk begon nen met het uitrekken van het voorstel voor een belasting od den groei van be drijfswinst. Het is een eigenaardig begin en het wordt nog eigenaardiger indien men zich herinnert, dat de tegenwoordige Pre mier voor dit belastingvoorstel, ingediend onder den naam Nationale Verdedigings- Bijdrage als deel van de Begrooting. ver antwoordelijk was. De nieuwe kanselier van de schatkist had blijkbaar niet vermoed dat de wind van het verzet in land en Lager huis tegen dezen maatregel een orkaan was geworden tegen den tijd dat hij geroe pen werd de financieele voorstellen voort- vloeiender uit de Begroeting, als opvolger van Jifeville Chamberlain te verdedigen. Hij begon met vollen moed en bliihartig. Men moest niet denken, zoo ongeveer sprak hij het Lagerhuis toe. dat hii de nalatenschap van zijn voorganger beschouwde als een vondeling die hij ongewenscht en onge legen. op de stoep van het departement van de schatkist had gevonden Geenszins: ze was voor hem veel meer een aangenomen kind dat lui bereids had leeren liefhebben. Veel verder kwam Sir John Simon niet: cn de vader van het wichtje bekende wat later dat hii het had leeren zien als een mis baksel (een misbaksel van belastingpolitiek dan en de vergelijking met de echte wichtjes worde hierbij afgedankt) en dat hij bereid was het Dri.is te geven. Winston Churchill, die op onnavolgbare wijze den feilen toonenden vriend speelde, had het den Premier gemakkelijk gemaakt nadat uit alle partijen met een verscheidenheid van motieven tegen de financieele voorstellen in het algemeen en het oièce de resistance de N.V.B. in het bijzonder was gefulmi neerd. Het spreekt vanzelf dat de regeering het idee van een „verdedigingsbiidrage". te verschaffen door de bedrijven die het meest aan het bewapeningswerk beloven te ver dienen allerminst heeft prijsgegeven. De N.V.B.die dit idee moest uitvoeren en die nu oorzaak is geworden van het zeldzame feit dat een regeering die politiek zoo sterk staat, bakzeil moest halen, was klaar blijkelijk onoordeelkundig ontworpen. Het was een belastine od den groei van winst en zou in haar toepassing ongelijk en on rechtvaardig ziin geweest in het biizonder voor ionge bedrijven die zich pas uit de malaise hebben ontworsteld. Die fouten gaven overigens aan de leiders van eroote en welvarende ondernemingen en aan hun financieele medewerkers in de City aan leiding er meer misbaar over te maken dan noodig was. Het verzet had reeds geleid tot ingrijpende veranderingen in het ontwerp waardoor de geschatte jaarlijkïche op brengst teruggebracht was van 25 000.000 pond sterling tot ongeveer 12 000.000 pond sterling Geen wonder dat Chamberlain die voor koppig doorgaat niet zoo blind was in zijn koppigheid dat hij vasthield aan de schaduw van een voorstel in het vooruitzicht dat hij alle verlangde substan tie deelachtig zou worden in een nieuw voorstel De industrieele koningen en de heeren van de City zelf hadden hem in hun verzet de leuze verschaft waarnaar hii kon handelen. Die leuze was: Een eenvoudiger belasting die meer zal opbrengen. De Pre mier deed weten dat men dat van hem gedaan kon krijgen. Het heeft er nu allen schijn van dat hii van zijn nederlaag een triomf zal maken. Het is nog niet bekend hoe de nieuwe belastingvoorstellen, die toe passing moeten geven aan het genoemde beginsel, er uit zullen zien. Maar Cham berlain heeft reeds in breede liinen doen weten wat hii zal doen. In de eerste plaats zal hii er voor waken dat de volle 25.000.000 pond sterling die de afgedankte N.V.B. oor spronkelijk moest opleveren door de nieuwe belasting zal worden opgebracht Ziin ne derlaag bezorgt hem dus al 13.000.000 DOnd sterling meer dan de N.V.B. zou hebben gedaan in haar besnoeiden vorm. In de tweede plaats wordt het om den ver langden eenvoud te dienen een alge- meene belasting op bedrijfswinst in plaats van de bijzondere belasting od de toename van bedrijfswinst. En om de makers van hooge winsten al of niet verkregen door de bewapenings-„boom" te bereiken zal de berekeningsfactor wel geleidelijk groeien met het winstgetal. Door logische aflei ding zou men moeten voorspellen dat de nieuwe belasting als ze straks komt zeker evenveel vijanden moet maken als de oude had. Maar voor het oogenblik ziin de finan ciers in de City en de „Captains of In dustry" tevreden nu de gehate N.V.B. weg is: en het zal misschien wat moeilijk ziin de gemoederen opnieuw in hevigen opstand te brengen wanneer zich straks onder an dere initialen een maatregel aandient die in aderlating even effectief zij het alge- meener is. Terloops is in deze beschouwing gewaagd van de rol van Winston Churchill in het avontuur met de N.V-B. Ten besluite kun nen enkele opmerkingen over de positie van dezen staatsman oassend worden ge acht. Hii wordt sinds lang door gevagheb- benden en oordeelkundige personen be schouwd als den aangewezen man voor de betrekking van minister voor de co-ordi- natie van de Weermacht-diensten. Naar bekend wordt deze betrekking op het oogen blik vervuld door Sir Thomas Inskip die van zijn vak een rechtsgeleerde is. Men vraagt zich af hoe lang het zal duren eer Churchill Sir Thomas in dezen post heeft vervangen. Chamberlain is Churchill bij de vorming van het Kabinet voorbegegaan. Er is reden te veronderstellen dat dit is ge beurd met voorbedachten rade. dat wil in dlit geval zeggen met de bedoeling hem er later gemakkelijker in te kunnen betrek ken. Churchill heeft binnen een naar dagen den Premier die hem over het hoofd heeft gezien terzijde gestaan. Dat wordt niet gedaan door een man (en zeker niet od de wijze waarop het werd gedaan) die reden heeft zich gegriefd te voelen. Hii heeft geen schiin van animositeit getoond. Dat laat zich het best verklaren door aan te nemen dat er geen reden voor animosi teit is. Algemeen wordt verwacht dat Chur chill als minister voor de co-ordinatie van de weermacht zal gaan zorgen wanneer wii enkele maanden verder zijn en de nieuwig heid van dit ministerie is afgesleten. Sir Thomas Inskip. de rechtsgeleerde, zal dan wel tevreden worden gesteld met den hoog- sten post die voor Britsche rechtsgeleerden is weggelegd, het Lord-Kanselierschap. De tegenwoordige functionaris Lord Hailsham. wiens gezondheid al lang te wenschen over laat. komt voor vervanging in aanmerking. Dienstbode van den uitgever: Mijn heer, kijk eens wat de ooievaar gebracht heeft! Ja 't is goed!., ik heb geen tijd!., gooi 't maar in eens in de papiermand! DE BEURS DINSDAG GESLOTEN. Bij de gisteren gehouden stemming on der de leden van de vereeniging voor den Effectenhandel om Dinsdag het ^ursge- bouw voor den effectenhandel te Amster dam te sluiten ter gelegenheid van het Kon. Bezoek aan de hoofdstad werden 230 stemmen uitgebracht, waarvan 199 voor en 31 tegen het voorstel waren. Behoudens de ministerieele goedkeuring zal de effectenbeurs dus Dinsdag 8 Juni gesloten zijn.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9