BINNENLAND laargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Juni 1937 Derde Glad No. 23674 Buitenbijts KERK- EN SCHOOLNIEUWS De beteekenis van de ruilverkaveling. Ir. Mussert niet in de Tweede Kamer. Niemand kan buiten buiten BUITENBIJTS! Ceta-Bever Otte Blom: Schipper van het Prinselijk lacht. Jhr. van Karnebeek terug in Den Haag. Contingent dienstplichtigen 1938. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Sen nota van wijzigingen. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over jet wetsontwerp, houdende nieuwe bepa lingen omtrent ruilverkaveling, is het vol gende ontleend: .Ambtelijke gegevens betreffende de uit gestrektheid van de in Nederland gelegen gronden, ten aanzien waarvan ruilverkave ling nuttig en economisch verantwoord is te achten, staan niet ten dienste. Wel heeft de Ned. Heidemaatschappij een onderzoek doen Instellen. Volgens de daaruit niet zon der voorzichtigheid getrokken conclusie, louden in ons land 500.000 h.a. voor ruil- rerkaveling in aanmerking komen. Dit ge tal moet waarschijnlijk hooger worden ge steld, daar de provincie Zeeland buiten het onderzoek was gehouden. De Minister kan zich met het oordeel der desbetreffende bijzondere Kamer commissie vercenigen, dat ruime toe passing van het instituut der ruilver kaveling voor zoover economisch ver antwoord, niet alleen in het belang van de eigenaren en gebruikers van de gron den is, doch ook in het algemeen be lang. Door ruilverkaveling wordt het pro ductievermogen van den bodem naar matige schatting met 20 pet .verhoogd. Zou men de 500.000 voor ruilverkaveling in aanmerking tomende h.a. daaraan onderwerpen, dan sou dit derhalve gelijkstaan met een land- unwinst van niet minder dan 100.000 h.a. Hieruit blijkt welk een groote beteekenls de milverkaveling bij toepassing op uitge breide schaal voor de arbeidsverruiming.de roedselvoorziening van ons volk en daar mede voor de economische verdediging van het land kan hebben. De commissie dringt er op aan, dat het Kijk een ruimere bijdrage in de administra tieve kosten zal verleenen. De groote be- teekenis der ruilverkaveling, zooals die hier boven werd uiteengezet, en de overweging, bat, wanneer het belang om reden waar- taii het Departement van Sociale Zaken lijdragen verleent daartoe geen aanleiding leer zou geven, de ruilverkaveling haar be- ïekenis blijft behouden, hebben den Mi- ster bewogen, aan dien aandrang gevolg geven. De kosten zullen worden vermin- ierd door de bepaling, dat het Rijk zijn idministratleve diensten, waaronder begre- Ipen die van het kadaster, zonder vergoe ding zal bewijzen. Dit zal vooral voor blok ten van kleinen omvang van groote betee- lenis zijn. Verwacht mag worden, dat daar door het totstandkomen van ruilverkave lingen krachtig zal worden bevorderd. De Minister verwacht met de commissie, liat de regeling van de ruilverkavelings- («reenkomst. welke speling laat aan het rrije initiatief van partijen en het mogelijk naakt op bescheiden schaal ruilverkave lingen zonder veel omslag door te voeren, er toe zal bijdragen het instituut der ruilver kaveling meer populair te doen worden. Aan deze memorie is een nota van wijzi- Singen toegevoegd, welke ook nog eenige verdere veranderingen, van minder groot 'Wang, in het ontwerp aanbrengt. Mededeeling der N.S.B. De persdienst der N.S.B. meldt ons: De minister van binnenlandsche zaken ■beft bij de behandeling van de voorstel lén tot grondwetswijziging ln de Eerste ■Kamer aan de Nationaal-Socialistische Ifcweging verweten, geen constructieve ge- Ibchten voor grondwetswijziging te geven. I De nieuwe grondslagen voor de inrich- l'mg van het Nederlandsehe imperium, l>aardoor zoowel het Nederlandsehe volk lts de Indische volkeren tot bloei en wel- l"art zouden kunnen komen, liggen ech ini in de archieven der N.S.B. reeds gereed |Mds het midden van het vorige jaar. Het lag ln het voornemen van den lei- l?r der N.S.B. deze ter kennis van het IJtderlandsohe volk te brengen bij de a.s. Iwiandelmg der grondwetswijziging in de |iwede Kamer, voor welk doel hij bereid |>as ln de Tweede Kamer zitting te nemen. I. De uitslag van de gehouden verkiezing |beft bewezen, dat de overgroote meer- l'cheid van het Nederlandsehe volk zijn ld nogmaals onvoorwaardelijk wenscht. toe vertrouwen aan de politieke partijen. IJtaezijn dus ten volle verantwoordelijk voor Itotgeen in de eerstkomende jaren gedaan I- nagelaten wordt. Er is in dezen tijd |%baar nog geen plaats voor ingrijpen- Té constructieve denkbeelden. J Dientengevolge heeft de leider der N.S.B. li-loten nog geen zitting te nemen in de l'veede Kamer. Evenzeer als de overgroote Iberderheid van ons volk deze zittingne- Ibig heeft afgewezen, evenzeer heeft onze l'fwging hem in dezen moeilijken tijd on- l'-bbelzinnig getoond, dat zij zijn leiding Ikischt. I Zijn plaats is dus in de beweging en |b>. in het parlement. De beweging eischt nu en in de naaste toekomst op voor 1;' olie honderd procent; daarbij heeft I' den bijstand noodig o.m. van zijn me- l'Vftkers Van Geelkerken en Koster. I dientengevolge zijn aangewezen omzit- |;i te nemen in de Tweede Kamer de *eren M. V. E. H. J. M. Graaf de Mar rit et d'Ansembourg, G. Dieters Jr., H. Woudenberg, en mr. H. M. Rost van vingen, van wie eerstgenoemde zal fteden als fractieleider. lc't dit bericht blijkt tevens, dat graaf Marchant et d'Ansembourg in de .'lede Kamer zitting zal nemen. Hij zal moeten bedanken voor de Eerste Ka- fl In dat college zal ds. G. van Duijl vierde N.S.B.'er optreden. Dat moet U hebben! „Bmtenbijts" van Ceta- Bever! Voor alle openluchtwerkDekt met één maal. Smeert geweldig uit! Er blijven geen taaie, nadeelige resten in de bus. Groen, geel, oranje, rood, wit, blauw en bruin. Ceta- Bever „Buitenbijts" vernietigt schimmels en bacteriën! Frissche, pittige geur! Voor landhuizen, fniëelen. schuren, schuttingen. hokken en hekken. '/2 K-G. BUS 55 CT. - 1 K.G. BUS 90 CT. 2362 (Ingez. Med.) Otte Blom De jachtschipperij is z'n lust en z'n leven. (Van onzen G.P.D.-redacteur). „Dat had ik eigenlijk zelf niet verwacht, toen ik solliciteerde naar de betrekking van schipper op het jacht „Piet Hein". Ik heb gesolliciteerd, overtuigd zijnde, dat ik voor deze taak geschikt ben, maar dat ik ten slotte de uitver korene zou wor den, neen, dat heb ik niet dur ven denken." Otte Blom is een gezellig pra ter. Zfjn oogen schitteren van vreugde, nu hem de eer te beurt is gevallen tot schipper van het Prinselijk jacht te zijn benoemd. „De jachtschipperij is mijn lust en mijn leven", vertelt Blom, die te Rotterdam woont, otis, „ik ben op ol in de nabijheid van het water opgegroeid. Ook mijn vader heeft steeds gevaren. Nadat ik te Hindeloopen, mijn geboorteplaats, de lagere school heb doorloopen, ging ik op 13-jarigen leeftijd in de binnenvaart. Ik kwam toen aan boord bij mijn oom Meines uit Hindeloopen. Dat duurde tot Maart 1914 en in die jaren heb ik heel wat practische kennis opgedaan. In Maart 1914 werd ik onder de wapenen geroepen. Ik werd onder gebracht bij de pantserfort-artillerie te Den Helder. Daar ben ik gedurende de ge- heele mobilisatie gebleven. Gedreven door den drang om vooruit te komen heeft Blom tijdens de mobilisatie zijn vrijen tijd productief gemaakt door lessen te volgen aan de Zeevaartschool te Den Helder. Na de mobilisatie is hij nog een jaar in de binnenvaart werkzaam ge weest, waarna hij zich geheel aan de jacht schipperij ging wijden. Zijn eerste schip was het schoenerjacht „Molly Hawk", dat het eigendom was van den heer van der Lelie uit Amsterdam. „Met dit schip heb ik tal- iooze malen de Noordzee en het Kanaal bezeild." zoo vertelt Blom. Drie jaren heeft Blom op de Molly Hawk gevaren. Daarna vestigde hij zich te Maas sluis, waar hij eenigen tijd op den wal werkzaam is geweest. Te Maassluis is hij getrouwd. Intusschen zette ik te Maassluis mijn stu dies voort zoo vertelt Blom. Het was daar hard werken geblazen. Overdag werkte ik op een tuigerij en des avonds bezocht ik de visscherijschool. Wanneer ik dan om 11 uur thuis kwam moest ik nog 1 a 2 uur studee- ren, om toch den volgenden dag weer prompt om 7 uur aanwezig te zijn op mijn werk. Maar op den duur beviel mij dit toch niet. Ik wilde weer terug op een jacht. En het gelukte mij een aanstelling te krijgen bij den heer van Rietschoten te Rotterdam op het jacht Fram. Eenige jaren later werd dit jacht vervangen door de Copeja. En eindelijk brak de tijd aan dat schip per Blom de vruchten ging plukken van zijn werkijver. Hij werd leeraar aan de binnen- vaartschool in de Oranjeboomstraat te Rot terdam. Hij zette intusschen de studie nog voort en verwierf het diploma gezagvoer der bij de binnenvaart voor geheel Neder land met aanteekening stoom en motor, als mede de acte N 6. De heer Blom is ook technisch opzichter van den vaartuigen- dienst bij den vrijwilligen landstorm. Schipper Blom, waterrot in hart en nie ren, gevoelt een groote liefde voor ons Prinselijk Paar. Hiervan getuigt de prach tige foto van Prinses Juliana en Prins Bernbard, welke de wand van zijn huiska mer siert. Wij hebben reeds vroeger kennis gemaakt met Otte Blom. Typeerend was de eenvoud, die van hem uitging en de harte lijkheid, waarmede hij zijn gasten aan boord ontving. Thans is dezen eenvoudigen schipper de hooge eer te beurt gevallen het roer te mogen bedienen van het Prinselijk jacht „Plet. Hein", maar Otte Blom is de zelfde eenvoudige schipper gebleven van weleer. INWERKINGTREDING WIJZIGING ZIEKTEWET. Hel gisteravond uitgegeven Staatsblad No. 886 bevat het besluit, houdende bepa ling, dat de wet van 22 April j.l. tot wijzi ging van de ziektewet in werking treedt op 1 Juli a.s. Het hoofd van de Nederlandsehe Han delsmissie naar Zuid-Amerika, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, is gisteravond om 8 uur 43 minuten met den trein uit Parijs in Den Haag aangekomen. Ter begroeting van den heer van Kar nebeek waren behalve enkele zijner fami lieleden, onder wie zijn drie zoons, op het perron van het station Hollandsche Spoor aanwezig: mr. A. van Kleffens, als ver tegenwoordiger van den minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, de Argen- tijnsche gezant de heer Llobet, de heeren Dc Leeuw en mr. Van Hellenberg Hubar, respectievelijk lid van het bestuur en se cretaris van het Carnegie-heldenfonds, waarvan jhr. Van Karnebeek voorzitter is. jhr. mr. de Beaufort, secretaris van den Raad van State. mr. B. H. Everts, secre taris van het Nederlandsch Zuid-Ameri- kaansche Instituut en de heer Henny, die als vertegenwoordiger van het Verbond van Nederlandsehe Werkgevers de reis naar Zuid-Amerika medemaakte en reeds om halfzes uit Parijs te Den Haag was aangekomen. Naar de heer Henny ons mededeelde, zijn met hem reeds de volgende leden van de Handelsmissie teruggekeerd: mrs. van Balen en Menten en de heer Daniels. Nadat de heer Van Karnebeek, die ver gezeld was van zijn secretaris, jhr mr. Van der Wijck, zich enkele oogenblikken op het perron met de aanwezigen had onderhouden, reed hij in zijn auto naar zijn woning. Volgens de Staatscourant zijn 25917 per sonen bestemd als gewoon dienstplichtige der lichting 1938. Hiervan werden er 850 bestemd voor de zeemacht. KON. LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ. Jaarlijksche vergadering van aandeelhouders. In de gisteren gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van, aandeelhouders der Kon. Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V. werden de jaarstukken over 1936 goedgekeurd. Tevens werd voorzien in verschillende vacatures in den raad van bestuur. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer ir. A. Wurfbain, werd voorzien door de benoeming van den heer ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal der Koninklijke Petroleum Maatschappij. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer E. Th. de Veer werd voorzien door de benoeming van prof. mr. G. W. J. Bruins, president-directeur van het Nederlandsch Clearinginstituut. De aftredende leden, de heeren mr. G. van der Meulen, dr7~F. H. Fentener van Vlissingen en J. M. Telders werden her kozen. DE BRUG OVER DE OUDE MAAS BIJ DORDRECHT. De brug voor gewoon verkeer over de Oude Maas bij Dordrecht, waarvan sinds lang het meerendeei der pijlers is afge bouwd. zal volgende week dichter bij haar voltooiing komen, doordat dan een gedeelte der vaste overspanning zal worden ge plaatst. PONT TE GORINCHEM UIT DE VAART. De K.N.A.C. deelt mede dat de groote stoompont, de Gorinchem V, die deel uit maakt van den dienst op het veer Gorin chemSleewijk, wegens herstellingswerk zaamheden uit de vaart is genomen tot en met 4 Juni. Groote trucks en vrachtwagens zullen geen gebruik van het veer kunnen maken: vrachtrijders, die van Utrecht naar Breda of omgekeerd willen rijden, zullen hun route over 's-Hertogenbosch en Tilburg moeten nemen. VERBOND VAN PROTESTANTSCH- CHRISTELIJKE WERKGEVERS. Het onlangs gereorganiseerde Verbond van Protestantsch-Christelijke Werkgevers in Nederland kwam in een der zalen van het jaarbeurs-restaurant te Utrecht in buitengewone algemeene ledenvergadering bijeen ter bespreking en vaststelling van een nieuw program van actie 1937. Na opening door den voorzitter, den heer F. L. van der Bom, werd het concept program toegelicht door den secretaris, den heer mr. A. Hoekema. Spreker con stateerde, dat dit sterk afwijkt van zijn voorgangers. De structureele wijzigingen, welke zich in het maatschappij-beeld heb ben voltrokken, maken een heroriënteering op sociaal-economisch terrein wenschelijk. In het concept-program wordt voorts teruggegrepen naar de beginselverklaring der vereeniging, welke in 1923 werd vast gesteld. Spr. vestigde in dit verband de aandacht op het merkwaardige feit, dat de maatschappelijke ontwikkeling zich ge heel beweegt in de lijn, welke in deze be ginselverklaring is uitgestippeld, zoodat de opstellers daarvan wel een vooruitzienden blik hebben gehad. Nog vestigde spr. de aandacht op het onlangs opgerichte comité van samenwer king der drie Prot.Christ. Patroonscentra les in Nederland (boeren, middenstanders en werkgevers), in welk comité o.m. reeds uitvoerig werd gesproken over de verhou ding van landbouw en industrie. Straks zal dit comité tezamen met het christelijk Nationaal Vakverbond vormen het convent der Prot. Christ. Patroons- en Arbeiders- centralen, ten einde op die wijze in een drachtige samenwerking den strijd te voe ren voor de verdere doorwerking der Chr. sociale beginselen. Na verdere toelichting der paragrafen ving de algemeene bespreking aan, terwijl ten slotte de definitieve tekst van het program werd vastgesteld. Tijdens de schorsing der vergadering werd een gemeenschappelijke lunch ge bruikt in „Hermitage" te Zeist. 43 Tjeklat Sagen (Indische vertellingen) vol Oostersche levenswijsheid, zijn verpakt in onze doozen en doosjes TJOKLAT LUXE CHOCOLADE (Relief Pastilles - Oublies en Tjoklatjes) 43 fraaie veelkleurige illustraties* behoorend bij deze Tjoklat Sagen, zijn verzameld in een TJOKLAT SAGEN ALBUM In dit album kunnen de Sagen worden ingeplak/. Eén enkele blik in het album zal U doen uitroepen: „dit is iets zeer bijzonders" Het album is verkrijgbaar bij Uw banketbakker of cho colaterie a 90 ct. of aan onder- staand adres, na inzending van fl. 1.per postgiro 113538, of per postwissel N.V. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK VAARTSTRAAT 84 AMSTERDAM 2356 angez. Med.) RELATIES TUSSCHEN DUITSCHE REGEERING EN DE N. S. B.? Onderzoek naar politieke gezindheid van Nederlanders. Naar aanleiding van een bericht, vol gens hetwelk aan een Nederlandschen in gezetene te Utrecht, die gastvrijheid wilde verleenen aan een bloedverwante uit Duitschland, een formulier uit Duitsch- iand ter invulling is toegezonden, van welk ingevuld formulier een tweede exem plaar moest worden aangeboden ter af- teekening of afstempeling op een bureau van de Nationaal-Socialistische Beweging (N.S.B.) te Utrecht, heeft het Tweede Ka merlid. de heer Albarda. aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie gevraagd of zij willen doen onderzoeken of dat bericht juist is. Verder vraagt de heer Albarda of de ministers voorts bereid zijn te doen onder zoeken, of het waar is. dat op het z.g. hoofdkwartier der N.S.B. aan den Neder lander. die het formulier ter afteekening of afstempeling aanbood, vragen zijn ge steld omtrent de wijze, waarop hij op 26 Mei als Nederlandsch kiezer zijn stem had uitgebracht en dat de afteekening of af stempeling van het formulier is gewei gerd. toen die Nederlander op de vragen terecht niet wenschte te antwoorden. Indien het in de beide hierboven staan de vragen vermelde geheel of voor wat de hoofdzaken betreft waar is, zijn de minis ters dan niet van oordeel, dat de feiten grond geven voor de meening, dat tus- schen de regeering van Duitschland en de N.S.B. een verbinding bestaat, die abnor maal moet worden genoemd, aangezien het bewijzen van administratieve diensten aan een buitenlandsche regeering wel kan lig gen op den weg van een gezantschap of van consulaten, maar niet van een parti culiere organisatie van Nederlanders? Achten de ministers het toelaatbaar, dat hier te lande door Nederlanders ten be hoeve van een buitenlandsche regeering en blijkbaar in opdracht van deze, een onderzoek wordt ingesteld naar de poli tieke gezindheid van Nederlanders? Zijn de ministers bereid mede te deelen. tot welke handelingen of maatregelen de hierboven vermelde feiten, indien zij juist zijn, hun aanleiding geven? EEN ZELDZAME STAAT VAN DIENST IN DE DOOFSTOMMENWERELD. M. Duizend gaat heen. In de ledenvergadering te Amsterdam heeft de heer M. Duizend zijn functie als commissaris van de Algemeene Nederland sehe Doofstommenvereeniging „Guyot" neergelegd. De heer Duizend is van de oprichting der vereeniging in 1884 af onafgebroken lid geweest en heeft meer dan 43 iaar als commissaris gefungeerd. Zijn besluit om af te treden, vond zijn oorzaak in ziekte en hoogen ouderdom. In een treffende rede bracht de voorzitter, de heer H. Zegerius, hulde aan den schei denden functionaris en stelde in het vooruitzicht, dat in een binnenkort te hou den feestelijke bijeenkomst aan den heer Duizend en diens echtgenoote het eere lidmaatschap der vereeniging zal worden aangeboden. De heer Duizend dankte ontroerd voor deze hulde en verklaarde dat hij er steeds naar had gestreefd om te werken voor het welzijn der doofstommen en dat hij ook bij zijn aftreden hieraan zal blijven denken Hij stelde dit den jongeren ten voorbeeld Als opvolger van den heer Duizend werd benoemd de heer W. Polak. BURGEMEESTER VAN HAARLEM NEEMT AFSCHEID. Zaterdag 12 Juni om half drie zal in de Statenzaal te Haarlem een bijeenkomst worden gehouden van de leden van den gemeenteraad, waarin de burgemeester, de heer C. Maarschalk, in verband met zijn op handen zijnd aftreden afscheid zal nemen van de raadsleden. De bijeenkomst zal ge volgd worden door een receptie, welke de burgemeester en mevr. Maarschalk zullen houden in de oude raadszaal ten stad- huize. VEREENIGING VOOR ALCOHOL- BESTRIJDING BIJ SNELVERKEER. Onder presidium van Ir. F. A. Brandt van Utrecht kwam bovengenoemde veree niging gisteren te Utrecht in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. Onder de aanwezigen was ook ir. J. Tij ken namens den A.N.W.B. De notulen en de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester werden goed gekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedéchargeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Ploeg Jr.. wethouder van Utrecht, en J. C. Rugaart te Apeldoorn werden herkozen. Medegedeeld werd, dat 20 Nov. a.s. te 's-Gravenhage een congres zal worden ge houden, waar vooraanstaande personen verschillende onderwerpen zullen behande len, welke met de alcoholbestrijding bij het snelverkeer verband houden. Nadat verschillende mogelijkheden be treffende de propaganda onder oogen wa ren gezien, sloot de voorzitter de vergade ring. PREDIKBEURT. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk: Donderdagnam. half- acht, ds. Bijleveld van Haarlem. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Jutphaas, C. Warmolts te Heemse: te Oosterend (Fr.) (toez.), P. ten Have te Noordlaren. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Amsterdam ivac.-C. Lin deboom) dr. P. G. Kunst te Deventer. VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS". Te 's-Gravenhage vond gisteren de jaar lijksche algemeene vergadering plaats van de Vereeniging van uitgevers van dag bladen „De Nederlandsehe Dagbladpers". Tal van zaken, de vereeniging en het dag bladbedrijf betreffende, werden behan deld. In het bijzonder werd langdurig van gedachten gewisseld over de enorm sterke stijging der papierprijzen en de gevolgen daarvan voor de dagbladondernemingen. In de bestuursvacatures, ontstaan door periodiek altreden van twee bestuurs leden, werd voorzien door de benoeming van de heeren mr. F. G. C. J. M. Teulings en P. W. Peereboom. Het bestuur bestaat thans uit de heeren J. W. Henny (Leidsch Dagblad), voorzitter; H. Nijgh (N. R. C.), penningmeester; mr. F. G. C. J. M. Teu lings, (Huisgezin), vice-voorzitter; Th, M. Houwert (Tubantia), L. Arts 'Nieuwe Til- turgsche Courant), J. A. Hazewinkei 'Nieuwsblad van het Noordeni en P. W. Peereboom (Haarlem's Dagbladl. Secreta ris: mr. W. G. J. Veenhoven, Kenaupark 30, Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9